►100 Veerboot botst tegen tanker: 141 vermisten 2 9 12 15 Reizen Van Lede: beleid bedreigt nationale overeenstemming Bush stemt in met veiligheidszone voor de Kurden Inleveren atv-dagen slecht voor zieken .Buimtr 11 14 Dagen Gratis CeidaeSou/ta/nt Sowumt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Donderdag 11 april 1991 I 82ste jaargang no. 25003 I DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Morgen overwegend zonnig. Minimumtemperatuur om streeks 8 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 21 graden. Overwegend matige wind, uit zuid tot zuidoost. A G T/K restaties wegens roïnesmokkel in kaarsen HAAG De Haagse politie left gisteren een 28-jarige Hagenaar t zijn 25-jarige vriendin aangehou- |n op verdenking van heroïne- [okkel vanuit Curacao. De man stuurde enige tijd geleden twaalf {geholde kaarsen, gevuld met 900 m heroïne, naar zijn vriendin in n Haag. De politie trof gisteren de irsen en de heroïne in de woning n de vrouw aan. In de woning van man werden bovendien diverse olpatronen aangetroffen. De po le heeft vooralsnog geen aanwijzin- 1 dat het tweetal op deze manier ker verdovende middelen naar Werland smokkelde. Sportief Tien Londense politie-agenten verruilden gisteren de dagelijkse uitmonstering deels voor een sportieve outfit. Ze trainden in Green Park voor de London Marathon die over tien dagen plaats heeft. De ludieke actie zal de tien hun baan niet kosten; de 'bobbies' lopen de ruim 42 kilometer voor een goed doel. foto:ap Kok voorzitter op eerste vergadering bank Oost-Europa DEN HAAG/LONDEN Minister Kok van fi- nanciën is volgende week voorzitter van de eer ste jaarvergadering van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBRD) in Lon den. De bijeenkomst markeert het begin van het functioneren van de vorig jaar opgerichte bank voor de ontwikkeling van Oost-Europa. Kok wordt maandagmorgen bij het begin van de ver gadering formeel tot voorzitter gekozen door de ruim veertig aangesloten landen. Behalve de mi nisters van financiën zal op de eerste dag van de driedaagse bijeenkomst een twintigtal regerings leiders aanwezig zijn, onder wie premier Lub bers. President van de bank is de Fransman Jac ques Attali. Hij kreeg de post vorig jaar na een concurrentiestrijd met de Nederlandse ex-minis- ter van financiën Ruding. Mgr. Simonis: abortus bij wet verbieden SCHIPHOL Kardinaal Simonis wil abortus bij wet verbieden. „Er moet een mentaliteitsver andering komen die tot verandering van de wet leidt zodat het menselijk leven in alle stadia wordt geëerbiedigd", aldus de kardinaal bij te rugkeer uit Rome waar hij een bijeenkomst over de bedreiging van het leven heeft bijgewoond. Op de hele wereld worden jaarlijks 30 a 50 mil joen abortussen gepleegd. „Dat is een genocide zonder weerga. Daar moet een einde aan ko men", aldus mgr. Simonis. Hij erkende dat het gezien de publieke opinie in Nederland op het ogenblik onmogelijk is de wet te veranderen. Dat kan ook niet van de ene dag op de andere. Daarom pleit hij voor een mentaliteitsverande ring die op den duur leidt tot een wetswijziging. Dat de kerk de bevolking een standpunt wil op leggen, ontkende hij overigens. SCHEEPSRAMP VOOR ITALIAANSE KUST (Van onze correspondent Aart Heering) LIVORNO Bij een scheepsramp voor de kust van de Italiaanse ha venstad Livorno zijn gisteravond naar alle waarschijnlijkheid 141 mensen om het leven gekomen. Hoewel speuracties nog in volle gang zijn, wordt de kans nog over levenden te vinden praktisch uitge sloten. Gisteravond om half elf kwam de veer boot Moby Prince, op weg van Livorno naar Olbia in Sardinië met 74 passagiers en 68 bemanningsleden aan boord, in bot sing met een tanker van de Italiaanse staatspetroleummaatschappij Agip. Dc Agip Abruzzo lag vijf kilometer voor de kust van Livorno voor anker. De tanker werd frontaal geramd en scheurde open, waarna 80.000 ton ruwe olie in het water en over de veerboot stroomde en onmid dellijk vlam vatte. In de vuurzee was er voor de passagiers van de Moby Prince geen ontsnappen mo gelijk. Alleen de scheepsjongen, Aleessan- dro Bertrand, redde zich doorin zee te springen. Hij ligt met een shock in het ziekenhuis van Livorno.Van de Agip Abruzzo zijn alle 28 bemanningsleden ge red. Vanmorgen vertelde kapitein Renato Superini van de tanker voor de Italiaanse televisie, hoe'zijn schip werd opgeschrikt door een enorme klap en de vuurzee. „We hebben nog geprobeerd de vlammen te blussen, maar dat bleek volstrekt onmo gelijk". Pas in de vroege ochtend hebben blusboten van de kustwacht en marine het vuur bedwongen. Ondertussen speu ren boten en helikopters de nog mistige zee af naar overlevenden. Uit de wind Twee vrouwen die op het strand in Sch'Jeningen een lekker plekje in de zon hebben ingenomen achter een grote schutting, kijken toe hoe andere dagjesmensen verwoede pogingen'doen een windscherm op te zetten. foto: milan konvalinka DEN HAAG Scheidend VNO-voorzitter mr. C. van Lede heeft vandaag in zijn afscheidsspeech ge pleit voor „nationale over eenstemming" om de Eu ropese uitdaging voor ons land goed te laten uitpak ken. De richting van het huidige kabinetsbeleid vormt daar echter een regelrechte bedrei ging voor, aldus Van Lede. Hij doelde daarmee op de keuze van het kabinet om de jaren lang door hem bestreden kop peling tussen lonen en uitke ringen in stand te houden door de lonen slechts toereikend te laten zijn voor behoud van koopkracht. „Het kabinet be paalt hoeveel bedrijven hun mensen mogen betalen en dat werkt de passiviteit van on dernemer en vakbondsbe stuurder in de hand". Van Lede toonde zich opval lend mild over het Nederland se overlegklimaat. „Natuurlijk vliegen verwijten over en weer, maar in vergelijking met andere landen bestaat er verdraagzaamheid." Schelden doet geen zeer, volgens hem. „Er wordt natuurlijk veel ge praat - overlegd - in Neder land vergaderland, maar daar door ook weinig op elkaar ge schoten." Pagina 3: Koele bemiddelaar met een 9 voor scheikunde •mkensieper n mei voor loge Raad JMEGEN De tot zes gevangenisstraf ver- >rdeelde ex-psychiater B.O.Th. Finkensieper zal tl op 14 mei voor de Hoge lad, het hoogste rechts- je in Nederland, •eten verschijnen. Dat is |uim vier maanden eerder algemeen werd ver- facht, zo heeft de raads- van Finkensieper, Ir. E. Sutorius gezegd. G. Spong zal Finkensie- voor de Hoge Raad ver- ligen. Naar verwachting de verdediging zich con- entreren op de vraag of het recht was dat zowel de .rnhemse rechtbank als het .rnhemse gerechtshof heb- en geweigerd de slachtof- ers opnieuw (in het open- aar) te laten getuigen. Vol- ens mr. Sutorius zijn daar- ïee elementaire rechten van verdachte geschonden, utorius beroept zich daarbij het Europese Verdrag oor de Rechten van de lens. )e zaak Finkensieper komt zo snel voor de Hoge Raad inwege de enorme maat- ihappelijke onrust die deze ik met zich heeft gebracht, de Hoge Raad de cassatie de ex-psychiater en zijn idslieden afwijst, zijn er ;n mogelijkheden meer en de ex-directeur van de tldring Stichtingen in Zet- ln zijn zes jaar gevangenis- af moeten uitzitten. Wijst Hoge Raad de bezwaren dan wordt de zaak terug- irwezen naar een ander ge- ihtshof. Regen, modder, kou en honger hebben dit Kurdische meisje in hun greep. Haar lot is net zo onzeker als dat van de vele duizen den andere vluchtelingen uit Noord-lrak. foto: ap WASHINGTON/LONDEN De Amerikaanse president George Bush heeft ingestemd met het voorstel van de Britse premier John Major om in het noorden van Irak. een veilig heidszone in te stellen voor de Kurden. De leiders van de westerse landen lijken steeds meer te voelen voor zo'n veiligheidszo ne, mits deze minder formeel is dan in het Britse voorstel wordt genoemd. In plaats van een enclave zou dan een wijk plaats opgezet kunnen worden waarbinnen de Kurden lang durig humanitaire hulp van de Verenigde Naties kunnen ver wachten. In dat geval zou een militaire interventie niet nodig zijn. Irak heeft Turkije hulp aangeboden bij de distributie van de internationale hulp. De Europese Gemeenschap moet worden betrokken bij een vredesconferentie voor het Midden-Oosten, is het standpunt dat de Luxemburg se minister van buitenlandse zaken, Jacques Poos, morgen in Genève onder de aandacht zal brengen van zijn Ameri kaanse collega James Baker. Baker werd het dinsdag eens met de Israëlische regering over het houden van een re gionale vredesconferentie. Egypte is bereid mee te praten over het eventueel bijeenroe pen van zo'n conferentie. Wat Poos betreft komen de VN met een nieuwe resolutie over de plicht tot inmenging in Irak omdat er een „volkeren moord" dreigt. Hij vindt het inzetten van VN-troepen dan ook gerechtvaardigd. Vanmiddag is de door de VN opgestelde bestandsregeling met Irak ingegaan. De VN- vredesmacht in de Golf zal morgen positie gaan kiezen. Pagina 5: Klaagzang van de allerzwaksten ONDERZOEKERS NEDERLANDSCHE BANK: ROTTERDAM Onder zoekers van de Neder- landsche Bank zetten vraagtekens bij het idee om ziektedagen in minde ring te brengen op atv- of vakantiedagen. Zo'n plan heeft alleen effect op ver zuim dat een gevolg is van een gering arbeidsethos, maar gaat voorbij aan ver zuim dat het gevolg is van bijvoorbeeld overbelas ting, aldus M. Fase en L. Keijzer in het economen- blad ESB. „Als de grens van belastbaar heid wordt overschreden, zo dat een herstelperiode nodig is, ondervinden werknemers slechts een vergroting van die belasting door de verminde ring van het aantal vakantie dagen", aldus de onderzoekers. „Het plan gaat ook voorbij aan het feit dat tijdens vakanties vaak herstel van geleverde in spanningen plaatsvindt". Het was vorige week topamb tenaar Pont van binnenlandse zaken die het plan nog eens naar voren bracht naar aanlei ding van het hoge ziektever zuim bij de overheid. Fase en Keijzer wijzen erop dat de relatief goede gezond heid van de Nederlanders de levensverwachting is hoog deels het gevolg kan zijn van de ruime herstelmo gelijkheden. In financiële prikkels zien ze niet veel. Die zijn alleen effec tief als het verzuim groten deels wordt veroorzaakt door werknemers die gewoon kun nen werken, maar gewoon geen zin hebben. Lagere uitke ringen of ziek zijn voor eigen rekening heeft daarentegen het gevaar dat echt zieken ge forceerd doorwerken. Minister Kok (financiën) ziet overigens wel iets in Ponts plan. Op een spreekbeurt in Eindhoven benadrukte hij gis teren dat de kosten van het ziekteverzuim moeten worden verminderd. „Er kan niet aan worden ontkomen een deel van die kosten te verschuiven naar de individuele werkne mers. Dat kan moeilijkheden geven wanneer mensen er in inkomen op achteruit gaan. Maar wanneer de compensatie plaatsvindt met vrijetijd, bij voorbeeld adv-dagen, is dat nadelige effect verdwenen". Pagina 3: Kok overweegt ex tra subsidie minimumloon Verpleger verliest doosje gevaarlijke medicijnen NOORDWIJK/SASSENHEIM Een verpleger van de stich ting Langeveld heeft gisteren middag tussen Noordwijk en Sassenheim een doosje met medicijnen verloren. De kal meringstabletten zijn gevaar lijk voor kinderen. Inname kan spierverkramping en stui pen veroorzaken. De 28 licht gele tabletten zitten in een doosje waarop met zwarte let ters „Dehydro Benzperidol" staat. De verpleger reed vanaf Noordwijk via Noordwijker- hout en Voorhout naar Sassen- De medicijnen zijn tussen drie uur en half vier verloren. Wie ze gevonden heeft wordt ver zocht de politie in Sassenheim (02522-12048) of eigen woon plaats te bellen. (ADVERTENTIE) Dagelijks van 10-17 uur Di. 9 t/m vr 12 april óók 19 - 22 uur. Toegangsprijs f15.-. 's avonds f 10- Gratis Pendelbus: volg borden Q RAI Info: RAI Nieuwslijn 020-5493990. Amsterdam raS\ Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. BZKEXXaO met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage 26 PAGINA'S Mgr. Van Lierde: paus trekt recht wat krom was Alders wil minder nachtvluchten Schiphol Universiteiten voor rechter Samenwerking tussen KLM en Antilliaanse maatschappij Barcelona jaagt op alle prijzen Succes zondag openstelling bibliotheek vraagt om vervolg Verbouwing De Tweesprong staat op losse schroeven Originaliteit is ver te zoeken bij Rob Scholte geestelijk leven/opinie binnenland buitenland economie sport leioen/regio 1 dienstverlening kunst/rtv rtv-programmas weer/puzzel/menu Wat al werd verwacht is gebeurd. De Golfoorlog is nog maar nauwelijks voorbij of er zijn weer volop vakantiereizen geboekt. Hun aantal voor de komen de zomermaanden is in de maand maart - volgens de gegevens van de ANVR - sterk gestegen. Voor al vliegreizen naar Portugal, Spanje en Grieken land zijn in trek. De reisorganisatoren wrijven zich daarover terecht in de handen. Want die oorlog mag dan voor de Verenigde Staten nog zo voordelig zijn geweest, hij is de reiswereld, en die niet alleen, toch wel in hun koude kleren gaan zitten. Dat staat vandaag allemaal te lezen in de Leidse Courant. De krant waar je na elke reis toch altijd weer met spanning naar uitkijkt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1 Mi»iiini.iii#iiiin JLZJULU

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1