Literatuuronderzoeker vindt jeugdbrieven van Ter Braak CcidócSoiMCMit /I laad voor de Kunst weigert aedewerking bezuinigingen AUTO KOEN LEIDERDORP Weversbaan 12, Leiderdorp 071-417493 BURGERJON AUTO'S Hoofdstraat 349, Sassenheim 02522-10450 (sub-deaier) li CUNST/RTV DONDERDAG 11 APRIL 1991 PAGINA IS Prins Bernhard presenteert natuurprogramma Veronica HILVERSUM Prins Bernhard heeft een nieuwe stap in zijn car rière gezet. In de maanden juni en juli presenteert hij voor Veronica de zeven-delige televisieserie 'Hart voor de Natuur'. De koninklijke televisiepresentator die 29 juni zijn tachtigste verjaardag viert, neemt de kijker om de veertien dagen mee naar de meest afgelegen gebieden ter wereld waar hij als ambassadeur van het Wereld Na tuur Fonds heeft vertoeft. Elke aflevering wordt vanuit zijn privé vertrekken in Soestdijk ingeleid. De regie van de natuurserie is ir handen van de Hilversumse producer Gideon van Aartsen. Hoofd bestanddeel van de serie zijn filmfragmenten die Niels Halbertsma (bekend van Luipaard op schoot) maakte in bedreigde natuurgebie den van China, Madagascar, Maleisië, Indonesië, Zambia, Mexico. Halbertsma filmde de prins ondermeer in korte broek op avontuur in de jungle, met een bezem in de hand om een walvis te schrobben en in gesprek met Afrikaanse presidenten om de ivoorhandel een halt toe te roepen. Leeuw van Venetië na na zes jaar weer terug AMSTERDAM De burgemees ter van Amsterdam E. van Thijn en zijn Venetiaanse collega Bergamo begeleiden zondag de Leeuw van Venetië bij de feeste lijke intocht door het Canal Gran de van Venetië. Het dier, bijna vijf meter lang en drieduizend kilo zwaar, verlaat deze week Amsterdam om zijn oude plaats weer in te nemen op de 15 meter hoge zuil op het San Marco-plein in Venetië. De afgelopen weken hebben meer dan 40.000 bezoekers de bronzen leeuw in het Konink lijk Paleis op de Dam in Amster dam bezocht, aldus woensdag de stichting Amsterdam-Venetië. UTPHEN De Amster- amse historicus Léon anssen heeft bij zijn on- erzoek ten behoeve van en te schrijven biografie ver de schrijver Menno ir Braak in Zutphen een akket jeugdbrieven ge- onden. De brieven zijn fkomstig uit de nalaten- :hap van de in december orig jaar in Zutphen verleden oud-rechter mr. [J.W. Holleman. ij het ordenen van de biblio- leek van haar vader, ontdek- zijn dochter, mevrouw Boij- n-Holleman, tussen de boe- en een mapje met de brieven, iefkaarten en ansichtkaar- n die Ter Braak aan haar va ir had geschreven. En omdat êon Hanssen kort voor het 'erlijden van mr. Holleman nog telefonisch contact met hem had gehad, was dat voor mevrouw Boijsen-Holleman aanleiding om hem de brieven ten behoeve van zijn onder zoek in bruikleen te geven. Léon Hanssen werkt aan de katholieke universiteit Bra bant in Tilburg. Zijn Ter Braak-biografie zal de eerste zijn die aan de in Eibergen ge boren schrijver wordt gewijd. Hanssen verwacht dat hij het werk over ruim een jaar klaar zal hebben. De biografie is te gelijk zijp proefschrift. Het onderzoek brengt Hanssen regelmatig in Gelderland, in welke provincie Menno ter Braak veel banden had. Om dat er in de omgeving van zijn geboorteplaats Eibergen geen gymnasium was, bezocht Ter Braak het gymnasium in Tiel, waar hij voor de duur van de studie bij een oom kon loge ren. Ter Braak trouwde later met Ans Faber, dominees dochter uit Zutphen. Op het gymnasium in Tiel al leerde hij Holleman kennen, met wie hij in de jaren 1920/1924 een briefwisseling zou hebben. Holleman ging in Amsterdam rechten studeren en Ter Braak letterkunde. Holleman werkte van 1946 tot zijn pensionering in 1970 aan de rechtbank in Zutphen, de laatste jaren als rechter. Mr. Holleman overleed in decem ber vorig jaar. Veel brieven Het onderzoek van Hanssen brengt een aantal onbekende zaken aan het licht. Zo is het verzameld werk van Ter Braak in zeven delen gepubli ceerd, maar volgens Hanssen is daarmee geen compleet overzicht van Ter Braaks werk gegeven. Zeker éénderde van zijn totale oeuvre is nog ongepubliceerd. Ook zijn er rond de drieduizend brieven van Ter Braak aan derden, die nog bestudeerd moeten wor den. Hansen: „Een deel van die immense brievenschat be rust in het Letterkundig Mu seum. Een ander deel is in handen van particulieren en van de in Gelderland wonende weduwe van Ter Braak". Hanssen is bijzonder blij met de jeugdbrieven van Ter Braak aan Holleman. Vooral ook omdat ze een aardig tijds beeld geven. Hij zegt:„Als je foto's van studenten uit die tijd (1920) ziet, zou je niet zeggen dat die keurige heren in drie delig grijs pas 17 of 18 jaar wa ren. Ook de toon in de brieven is opvallend volwassen voor jongens van die leeftijd". Het 'corps' Als aankomend student heeft Ter Braak geprobeerd lid te worden van het Amsterdams Studentencorps. Zijn aanmel ding voor deze toen uitermate reactionaire organisatie mag, gezien zijn latere politieke stellingname, verwondering wekken. Mogelijk zal het ge voel 'er bij te willen horen' hem tot die poging hebben ge dreven. Ter Braak werd niet tot het 'corps' toegelaten en over die afwijzing is door literatuuron derzoekers wel eens gespecu leerd. Nu blijkt dat hij gewoon fysiek niet in staat was om de destijds gebruikelijke intensie ve ontgroening te kunnen doorstaan. Wel werd hij lid van de redactie van het stu dentenblad Propria Cures, waarin hij met ongekende fel heid tegen de theologen van leer trok. En ook dat was in zijn tijd op z'n zachtst gezegd ongebruikelijk. In 1940 trok Ter Braak zoals bekend, uit zijn principiële stellingname tegen in het bij zonder het fascisme de uiterste consequentie: hij nam afscheid van het leven en koos voor de dood in de wetenschap dat hij tot de eerste slachtoffers van Hitier en zijn beulen zou beho ren. ini en Maxi sprakeloos zeven jaar 'Sprakeloos' te hebben gebracht in de theaters, ongetwijfeld een Nederlands record, i Mini en Maxi nu bezig met de laatste reeks voorstellingen onder deze naam. Karei de Rooij en ter de Jong hebben met 'Sprakeloos' alle grote theaters in Europa bespeeld, en een groot aan- concertzalen. De foto werd gisteravond gemaakt in het Circustheater in Scheveningen, waar het o ook vanavond nog is te bewonderen. foto: anp EN HAAG De Raad Dor de Kunst weigert tee te werken aan de lannen van minister 'Ancona (wvc) om te be- linigen op incidentele ibsidies voor podium- unsten en amateuristi- :he kunstbeoefening/ unstzinnige vorming. Dit eeft de Raad in een brief an de bewindsvrouw la in weten. 'e minister wil nog dit jaar 4,7 liljoen gulden op de kunsten ezuinigen, waarvan 2,1 mil- •en op de budgetten voor ad öc-projecten. Volgens de Raad heeft het snoeien in deze subsidies ingrijpende gevolgen, omdat er voor deze projecten verhoudingsgewijs maar wei nig geld is. De weigering om mee te werken houdt in dat minister D'Ancona de advie zen van de Raad hoe zij 2,1 miljoen gulden kan snoeien, moet ontberen. Volgens de Raad worden de bezuinigingsplannen van de minister door geen enkel in houdelijk argument onder bouwd. „Als gevolg van het feit dat de regering nu pas de bezuinigingen voor het lopen de jaar heeft vastgesteld, is de vraag waar nog 'vrij geld' be schikbaar is, kennelijk bepa lend is", aldus de brief. Van het totale bedrag dat de rijksoverheid uitgeeft aan cul tuur, gaat slechts een vijfde naar de kunst. De maatregelen van D'Ancona leiden er toe dat ondanks deze verhouding de kunstsector 90 procent van het totaal te bezuinigen bedrag op de cultuurbegroting moet ophoesten. De Raad roept al jaren dat de ad hoc-projecten financieel zijn onderbedeeld. Dit terwijl die projecten vaak van een hoge kwaliteit zijn en een belangrijke rol spelen in de ontwikkeling en innovatie van de verschillende kunstdis ciplines. „Daarop bezuinigen zonder een inhoudelijke dis cussie is ondenkbaar", aldus de reen zesde reeks 'De Octopus' ILVERSUM Er komt geen vervolg op de vijfde reeks van i Italiaanse misdaadreeks 'De Octopus'. Volgens de makers, de aatstelevisie-maatschappij RAI, zijn alle mogelijkheden van •a Piovra', die momenteel in ons land door de VARA wordt itgezonden, benut. Directeur Carlo Fuscagni: „We willen niet i herhalingen vallen". De Italiaanse kijker heeft een heel an- er idee waarom de serie stopt, namelijk politieke druk. In Italië het een publiek geheim dat de christen-democraten al sinds de irste reeks op het scherm verscheen, pogingen ondernemen in vervolg tegen te houden. In 'De Octopus' wordt namelijk op idubbelzinnige wijze een link gelegd tussen de Italiaanse poli- ek en de mafia. SEIZOEN 91/92 Nieuwe Wereld Dvorak Uit de Taalunie vindt afzien Buchmesse „onaanvaardbaar" DEN HAAG Het is onaan vaardbaar als Nederland en Vlaanderen de kans om 'Schwerpunkt' te worden op de Frankfurter Buchmesse 1993 laten lopen. Dat vindt de Nederlandse Taalunie. Bij niet doorgaan van het Nederlands- Vlaamse 'Schwerpunkt' geeft de Nederlandse regering blijk van geringe waardering voor de eigen cultuur. „Ons imago in het buitenland zou daarmee worden geschaad". De Neder landse en Belgische ministers van cultuur en onderwijs, die het Comité van Ministers van de Taalunie vormen, worden opgeroepen om „voortvarend" naar financiële middelen te zoeken. Hogelijk fusie tussen oonkunstenaarsbonden MSTERDAM De beide belangenorga- isaties voor toonkunstenaars in Neder- ïnd gaan mogelijk fuseren. Er is een on- erzoek gestart naar de wenselijkheid van en fusie tussen de Nederlandse Toonkun- enaarsbond en de Koninklijke Neder- jndse Toonkunstenaarsvereniging. De esturen hebben vastgesteld dat ze niet an mening verschillen over de belangen- ehartiging. Daarnaast zijn ze al van plan e al bestaande samenwerking te intensi- eren. De organisaties hebben samen on- eveer 4000 leden, waaronder uitvoeren- en, docenten en werknemers van kunst veilingen en amusementsbedrijven. Een lonkunstenaarsbond met zoveel leden ju ongekend zijn voor Nederland, aldus e organisaties. New Kids- zanger geeft stichten van brand toe LOUISVILLE Donnie Wahlberg, de zanger van de Amerikaanse popgroep New Kids on the Block, heeft vandaag bekend schuldig te zijn aan brand stichting. Hij deed dat als onderdeel van een regeling, waarbij in ruil voor zijn bekentenis de aan klacht werd afgezwakt. Op brandstichting staat in de VS maximaal 20 jaar gevangenis straf. De 21-jarige Wahlberg stak op 27 maart het tapijt op de gang van de achtste verdie ping van een historisch hotel in Louisville in brand. De re geling die met de rechter werd gestroffen, houdt voor Wahl berg onder meer in, dat hij zijn medewerking verleend aan een voorlichtingsfilmpje over brandpreventie en filmpjes waarin wordt gewaarschuwd tegen drugmisbruik eh het rij den onder invloed van alcohol. De Alfo 33 geeft het rijden weer dyna miek. Zijn frooie lijnen stralen kracht, sportiviteit en stijl uit. Leverbaar in vijf verschillende uitvoeringen. Met als topmo del de Quadrifoglio die is uitgerust met de 1.716-kleppen boxermotor. Moor ook met de 1.3 motor levert de Alfa 33 het hoogste vermogen in zijn klasse. De vloeiende lijnen van de corrosserie zetten zich voort in het schitterende interieur. HJH ALLE RECHTEN VOOR WIE ALFA ROMEO KIEST fn standoardvoorzieningen ols getint glas, elekttische tarnen vóór, neerklopbore ach terbank, in hoogte verstelbaar sportstuur, toerenteller en close-ratio 5-versnellings- bak bevestigen de bijzondere klasse van de Alfa 33. De uitvoeringen met 1.7 mo- toi zijn levetbaar met ABS en zijn stan daard uitgerust met stuurbekrachtiging en centrole deurvergrendeling. Bovendien zijn afwerking en kwaliteit - onder meer door Componist 'La Vie en rose' overleden de toepossing van elektroverzinkt plaat stool - van hetzelfde hoge niveau als de techniek, kom kennismaken met het nieu we genieten en ontdek dot het kiezen van een auto eenvoudiger is don ooit: de nieuwe Alfa 33. Affo 33 v.a. Fl. 25.790.- ind. BTW af importeur. Ctyiz maaA/ </t PARIJS Louis Guglielmi, die onder het pseudoniem Louiguy de muziek voor het door Edith Piaf onvergetelijk vertolkte lied 'La Vie en rose' schreef, is vorige week op 75-jarige leeftijd overleden. Louiguy, die afkomstig was uit Barcelona, schreef talloze hits die voor en na de oorlog over de hele wereld bekend werden. Ze werden uitgevoerd door artiesten als Andre Cla- veau, Maurice Chevalier en Edith Piaf. 'La Vie en rose', waar voor Piaf de tekst schreef, werd ook door talloze andere arties ten uitgevoerd als Marlène Dietrich, Josephine Baker, Mireille Mathieu en laatstelijk Grace Jones. Weduwe van Vladimir Nabokov overleden MONTREUX Vera Nabokov, de weduwe van de Ameri kaans-Russische schrijver Vladimir Nabokov, is zondag op 89- jarige leeftijd overleden in Montreux in Zwitserland, de plaats waar het echtpaar zich vestigde nadat Nabokov met 'Lolita' voorgoed naam had gemaakt. Vera Nabokov leed aan de ziekte van Parkinson en was twee dagen voor haar dood in een zieken huis opgenomen. Nabokov overleed in 1977. (yin +Srtc/£rxt/

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15