B 1 i Leerlingen Adelbertcollege v erdienen dik op de beurs bezwaren tegen bouw an woontoren aan iiatwijkse Tramstraat Enthousiasme in Katwijk voor scheiden huisvuil ^ELEGGINGSSPECIALISTEN-IN-DE-DOP Grote kerk in Noordwijk prachtige entourage voor spektakelstuk Elckerlyc 1 f m IL IN" .EIDEN OMGEVING EeidaeScHwa/nt DONDERDAG II APRIL 1991 PAGINA 13 ,gi (oordwijkerhout laat riolering onderzoeken aa OORDWIJKERHOUT De ge- aan het niveau van de kosten zoals eente Noordwijkerhout wil het rio- ringsstelsel in het dorp laten on- erzoeken en een beheersplan laten ■fetellen. De gemeente loopt daar- Hjee vooruit op de volgend jaar ver- Hachte maatregel van de water- happen om elke gemeente te ver hit lichten een eigen beheersplan te Li( ;bben. In het beheersplan moet de 12 aat van het rioleringsstelsel wor- 'r* :n aangegeven. Op grond daarvan innen de toekomstige kosten voor irvanging en reparatie van riole- ngsbuizen en pompen worden be- oot. Aan de hand van het beheers- an kan ook het calamiteitenbeleid M orden omgezet in preventief be- -1*2 id- Bovendien kan de hoogte van >t door de Noordwijkerhouters te 5>ra 5talen rioolrecht worden aangepast die in het beheersplan worden aan gegeven. Noordwijkerhout beschikt al over een zogenoemd basisrioleringsplan, waarin de omvang van het totale reioleringsstelsel in Noordwijker hout en De Zilk is opgenomen. Dat basisplan moet ook doorlopend wor den bijgesteld in verband met uit breidingen in beide dorpen van woonwijken en bedrijven. De ge meente wil voor het opstellen van het beheersplan 60.000 gulden uit trekken. Het adviesbureau Bon- gaerts, Kuyper en Huiswaard zou het plan moeten opstellen en daar voor de hele riolering opnieuw moeten inventariseren. Het bestaan de plan is nu 13 jaar oud. KATWIJK Het ge scheiden ophalen van huisvuil in Katwijk is een grote stap dichterbij geko men. De dit jaar uit te voeren plannen voor het ophalen van glas, papier, plastics, textiel, kleine chemisch afval en groen te-, fruit- en tuinafval zijn door de afdeling milieuza ken van de gemeente uit gewerkt. Alle raadsfracties toonden zich gisteravond tijdens een com missievergadering enthousiast over de voortgang. De milieu ambtenaren van de gemeente stellen voor het glas op negen inzamelplaatsen in het dorp te gaan scheiden op kleur. De ge meente wil de papieropbrengst vergroten door 20 papierbak ken te plaatsen. Zo moet jaar lijks 600 ton minder papier bij het gewone afval terechtko men. Om het inzamelen van plastics op de gemeentewerf in goede banen te leiden moet er iemand aangenomen worden. Voor het inzamelen van tex tiel moeten er zes kledingcon- tainers komen. Dit moet jaar lijks 72 ton huisvuil schelen. Klein chemisch afval (KCA) is dit jaar al een keer opgehaald, maar de resultaten vielen te gen. Er werd slechts 5100 kilo opgehaald. De gemeente wil, rekening houdend met een grotere opbrengst in de toe komst, een nieuw depot van chemisch afval maken aan de Taanderstraat. Naar de manier waarop groente-, fruit- en tui nafval (GFT) wordt piomen- teel onderzoek gedaan. Het eindrapport wordt binnenkort worden uitgebracht. belangen) vroegen wethouder W. van der Plas of het moge lijk is de gemeentewerf ook op zaterdag enkele uren te ope nen. De directeur van Ge meentewerken, C. van de Griend, vond dat geen goed idee. Volgens hem zouden de personeelskosten nog verder stijgen. T. Janssens van Groen Links kwam gisteravond met een ei gen voorstel voor gescheiden inzameling op de proppen, ook al noemde hij het gemeentelij ke plan perfect. Janssens vindt zijn voorstel iets beter omvat het ook voorziet in het inza melen van blik en afgewerkte motorolie. De andere fracties reageerden positief op het ini tiatief van Groen Links, al vinden de meeste de extra in zameling niet nodig. D. de Mooy (CDA) ziet het in zamelen van olie niet zitten, maar denkt dat blik eventueel wel in te voegen is. „Eerst moeten we het gemeentelijke plan goed op de rails zetten; qe moeten niet te veel hooi op onze vork nemen". Van de Griend vindt de inzameling van afgewerkte olie een zaak van de leverancier van motor olie. „De olie moet terug naar waar 't gekocht is". Tuin kabouters gestolen VOORSCHOTEN Zes tuinkabou ters en een konijn zijn onlangs gesto len uit de achter tuin van een wo ning aan de Sixlaan in Voorschoten. Het ging om tamelijk grote beelden, waaronder een be tonnen tuinkabou ter met een gewicht van 40 kilogram. De waarde bedraagt omstreeks duizend gulden. nd fEB i th« 1 VASSENAAR In de '/IJ oor de Nederlandse Mid- e enstandsbank georgani- rJ lerde „NMB effecten holencompetitie" die op maart werd afgesloten, 'Jporde het Adelbertcolle- ?i.3uit Wassenaar uitste- ind met een tweede aats. Van een door de MB op 1 oktober van het *3 irig jaar beschikbaar ge lid beginkapitaal van .000 gulden wisten ze- ien leerlingen dit te ver- eerderen tot 16.094 gul- ?ns plus drie kwartjes. oei van de NMB effec- 'do n scholencompetitie is Hi iddelbare scholieren 'K rtrouwd te maken met beurs. ^in de NMB bank kregen 76 0| elnemende middelbare scho- ieder 10.000 gulden. Met dit geld mocht men van alles doen als men maar probeerde winst te maken met handel op de beurs. De behaalde winst mogen de scholen na terug storten van het beginkapitaal houden. Mocht men verlies maken tijdens de jacht naar het grote geld dan zou de NMB daarvoor opdraaien. Van de 76 deelnemende scholen behaal den er slechts 37 winst. Ver antwoordelijk voor de ver diende 6094 guldens op het Adelbert College zijn Leonard Sneeuw, Arjan Vink, Ronald van Hattum, Camille van Ge stel, Bas van Schouwenburg, Irma van der Hoeven en Peter Moons. Allen leerlingen van 6VWO. De beleggingsspecialisten-in- de-dop werden begeleid door de economieleraren Jean Si mons en Peter Reenalda. Jean Simons: „Eerst kregen de leer lingen twee lessen van een be leggingsspecialist van de NMB. Een les over aandelen en obli gaties en een les over opties en de handel daarin. De leerlin gen zijn natuurlijk wel actief geweest in een zeer turbulente periode. De aanloop naar, het begin en de eigenlijke oorlog in de Golf. Dat had natuurlijk zijn weerslag op het verloop van de aandelen, de kapitaal markten en de optiebeurs. Ze hebben daar goed van geprofi teerd. Voor ons was dit een zeer geslaagd experiment en als we de kans krijgen doen we volgend schooljaar zeker weer mee. Want het ging ons niet zozeer om het geldelijk gewin, al is dat natuurlijk ook niet weg, maar vooral om het educatieve aspect. Ze hebben er zeer veel van geleerd". Leuk verdiend Camille van Gestel (18 jaar, 6 VWO en nu hard aan het blokken voor het eindexa men): „Ik heb er enorm veel van opgestoken. Het was voor mij, en ook mijn mede com pagnons, de eerste keer dat we in aandelen en opties handel den. En we hebben met een paar telefoontjes leuk geld verdiend. Al ging het de laat ste weken wat minder. We stonden enkele weken lang op de eerste plaats. Maar we had den afgesproken dat de school onderzoeken er niet onder mochten lijden en er dan niet gehandeld zou worden. In die weken hebben we fors verlies geleden, terwijl de HEAO in Enschede wel doorging en daarom met 22.024 gulden be slag kon leggen op een eerste plaats". Na de lessen van de beleg gingsspecialist van de NMB, het doorworstelen van enkele dikke vakboeken en de NMB- beleggingswijzer togen de ze ven leerlingen aan de slag. Ca mille van Gestel: „We zochten natuurlijk naar iets waarin we snel veel geld konden verdie nen. We hebben natuurlijk wel wat aandelen gekocht. Zo als van het in fusievaarwater verzeild geraakte verzeke ringsconcern Nationale Neder landen. Maar het resultaat in de vorm van winst schoot daar niet echt op. Dus hebben we ons in feite geconcentreerd op de optiebeurs. Je kan daar sneller veel winnen, maar ook snel flink wat geld kwijt ra ken. We hebben ons voorna melijk beperkt tot opties DSM. Op de school hadden we in een speciaal lokaal een TV continu aan staan op de Tele tekst voor de koersen. Tussen de lessen gingen we naar dat lokaal en volgden het verloop. We hielden Tokio en Wall Street nauwlettend in de ga ten. En kochten of verkochten zo nu en dan opties". Niet alle leraren en leerlingen stonden juichend tegenover de leerlin gen-beleggingsspecialisten. De beleggingsclub van het Adelbertcollege met de cheque van 10.000 gulden van de NMB. FOTO: MILAN KONVALINKA Golfoorlog „Ons werd verweten dat we geld verdienden aan de oorlog in de Golf. Dat was inderdaad een zeer spannende tijd. Wij hebben geleerd de politiek zeer nauwlettend te volgen. Gezien de gehele situatie in de Golf voorspelden we dat er wel oorlog moest komen. In die paar dagen vlak voor het ultimatum ging VN-secretaris Peres de Cuellar nog op een vredesmissie. En wij kochten zodanig opties (voor 8000 gul den aan put's) dat, mocht er een oorlog komen, deze dan zouden stijgen. De oorlog kwam. Hoe triest ook, wij wa ren wel ergens blij dat we het bij het rechte einde hadden. In dat weekend verdienden we 9000 gulden. Zou het mijn ei gen geld zijn geweest dan had ik het waarschijnlijk wel voor zichtiger gespeeld. Want de handel op de beurs in aande len en opties blijft natuurlijk een grote gok, een raadspel. Waren die 10.000 gulden van mij geweest dan had ik meer stel, die na het behalen van het eindexamen naar Nijenro- de wil. Een universitair oplei dingsinstituut dat is gericht op financiën, economie en han del. Ondanks het behaalde re sultaat denkt hij er geen se conde over om zijn spaarreke ning te gebruiken voor het aankopen van opties. En on danks alle contacten met de NMB blijft hij gewoon klant van de Postbank omdat hij van mening is dat giroblauw meer bij hem past. FRANS MICKLINGHOFF id iden Sinfonietta en Haga Cantare zorgden voor het muzikale gedeelte van Elckerlyc. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Elckerlyc: gezien op woensdag 10 april in de Grote Kerk in Noordwijk Binnen. Regie: Mieke Lelyveld en Piet van der Pas. Muzikale leiding: René Verhoeff. Zang: Philharmo- nisch Koor Hagacantare. Muziek: Leiden Sinfonietta. Orgel: Aart de Kort. Volgende voorstellingen 11 en 12 april, aanvang 21.30 uur. Het minutenlang aanhoudende applaus sprak gisteren in de Grote Kerk van Noordwijk voor zich. Het publiek had ge noten van de opvoering van de Middeleeuwse moraliteit „Elckerlyc". „Prachtig", „in drukwekkend", „uitstekend gespeeld", waren, enkele com mentaren na afloop. Hoewel de veelal gedragen teksten, in oud-Nederlands uitgesproken, niet altijd goed verstaanbaar waren, deed dat absoluut geen afbreuk aan de begrijpelijk heid van het verhaal. De Grote Kerk bleek een uit stekende entourage voor het spektakelstuk. Een stuk dat ook wel eens een preek in to neelvorm wordt genoemd. Piet van der Pas in zijn rol van Elckerlyc verrichtte een huza renstuk door vrijwel voortdu rend op het speelveld te zijn zonder ook maar een moment in zijn spel te verslappen. Noordwijker Paul Warmer dam, in het dagelijks leven student Nederlands, bleek als Die Doot een ontdekking, evenals marion van der Zalm als Kennisse. Ondanks het feit dat regisseur Mieke Lelyveld van het kerk bestuur weinig speelruimte had gekregen om visuele trucs toe te passen verraste ze het publiek toch met leuke vond sten. Zo werd God in zijn rechterstoel met een bouwlift tot hoog boven in de kerk ge bracht, zodat hij toepasselijk op Elckerlyc kon neerkijken. Opmerkelijk ook het gebruik van een electrisch aangedre ven invalidenwagen, compleet met knipperlichtinstallatie, waarmee Tgoet - zijn bezit - en zijn knecht op het toneel ver schenen. Het stuk moet gezien worden als een spiegel waarin wordt getoond hoe Elckerlyc tot de Salicheyt kan komen wanneer hij door God wordt geroepen. Daarbij spelen zinnebeeldige figuren een rol zoals Ghesels- cap, Maghe en Neven en Biechte. In Elckerlyc draait het niet al leen om toneelspel. De muziek van Marius Monnikendam vormt een belangrijke onder steuning. In Noordwijk wist dirigent René Verhoeff Leiden Sinfonietta en het koor Haga cantare tot prima prestaties te inspireren, met een geweldig intro en een overdonderend slot. Organist Aart de Kort zouden we te kort doen door hem niet te noemen. Het bestuur van de Stichting 125 jaar Badplaats Noordwijk heeft gelijk gehad door Elc kerlyc in haar programma op te nemen. Elckerlyc, nog altijd de schrik van menig middel baar scholier, is door het Haagsch Impresariaat bewerkt tot een fraaie productie die cultuurliefhebbers niet mogen missen. Ook al waren de hou ten tribunes voor een zit van anderhalf uur wel wat hard. MARIJKE DEN HOLLAN DER Hardrijders op Rijksstraatweg kruispunt Rozenweg binnen een uur tijd 110 ovetre- dingen opgeleverd. Op de weg die vanuit de Stevenshof par- rallel loopt met de Rijksstraat weg is de toegestane snelheid 50 kilometer. Van de 195 voer tuigen die vanochtend tussen 7.30 en 8.30 uur werden gecon troleerd, reed meer dan de helft te hard. Volgens een woordvoerder van de politie reed men zelfs 72 kilometer gemiddeld en lag de hoogste snelheid op 102 kilometer. Vragenboek over bijstand gereed KATWIJK Het nieuwe vragenboek over zaken die be trekking hebben op de bij stand ligt voor iedereen gratis in het gemeentehuis aan de Willem de Zwijgerlaan 4 in Katwijk. Het boekje, met de ti tel „Het vragenboek, alles over bijstand", gaat in op de hon derd meest gestelde vragen. Er wordt onder meer ingegaan op de aspecten werken en sollici teren, scholing en studie. Door middel van een trefwoorden lijst kunnen de bijbehorende vragen gemakkelijk worden gevonden. Het boekje kan worden opgehaald bij de afde ling sociale zaken. 18 O it: nATWIJK De woonto- rfde n die aan de Katwijkse 14.15 'amstraat zal worden ge- ocm luwd. ontneemt omwo- voor inden daglicht en priva- ®jkPi Ze past niet in de om- ,anne ving en zal grote par- lopflt ferproblemen veroorza- fsprt l. Ba amstraat en Hoogstraat te- oor n de geplande flat nabij het 'dn®5 dcentrum. Gistermiddag leren ^hten ze hun eerder inge- i neu snde bezwaarschriften mon- 10. cx Img toelichten voor de mJo 'dscommissie voor ruimtelij- *n ordening. Het is de bedoe- lrtbCT '8 dat de woontoren van cir- 26 meter hoog wordt en 26 iningen gaat omvatten. Het al,ee ide gebouw is een project ,E Ki n de Katwijkse Bouwmaat- l 'appij. inK unens 25 omwonenden L. Harteveld uit de wgstraat de commissie de bouw tegen te houden. Vol gens hem zal de woontoren hun huizen sterk in waarde doen verminderen omdat de toren het daglicht en de priva cy wegneemt. „De woontoren van meer dan 20 meter hoog wordt bovendien gebouwd op de stormvloedkering. Het is geen gezicht in de dorpskern van Katwijk aan Zee. Het ge bouw zou in hoogte moeten aansluiten met de huidige be bouwing". Volgens de bewo ner moet de gemeente eerst een onderzoek doen naar de luchtstroming rond de toren. Ook bang voor waardevermin dering is directeur J. W. Plomp van Plomp Pander Vastgoed. Dit bedrijf bereidt de bouw voor aan de Tram straat van een bedrijfspand met woningen. De twee pro jecten liggen dicht bij elkaar. „De serres van de woontoren komen op 15 meter van de mooiste appartementen van ons project. Daar is dan geen privacy meer en dat leidt tot groot waardeverlies", aldus Plomp. Ook vreest hij dat de bezonning van zijn project ernstig wordt verstoord. T. van der Plas (CDA) vroeg Plomp waarom hij zo verrast was door het woontorenpro ject. „Was u niet op de hoogte van het plan?" De directeur antwoordde begrepen te heb ben dat het plan van de toren niet door zou gaan omdat het niet op die plek zou kunnen. Plomp voegde er aan toe dat hij met geen enkele bebou wing op die plek akkoord kan gaan, ook niet met een lagere woontoren. „Mocht de bouw toch doorgaan, dan zullen wij gebruik maken van de wet- AROB en planschade clai- Zowel Harteveld als Plomp ge ven de voorkeur aan een parkje boven een woontoren. De commissie voor ruimtelijke ordening besprak de bezwaar schriften verder achter geslo ten deuren. Dat moet leiden tot een advies aan B en W. Uiteindelijk beslist de gemeen teraad. Oratorium Het christelijk koor Looft den Heer voert morgenavond het oratorium Elias van de com ponist Mendelssohn-Barthol- dy uit in de Agathakerk in Lisse. De muzikale begelei ding wordt verzorgd door het Randstedelijk Begeleidingsor kest. De aanvang is om kwart over acht, toegangskaarten kosten f15, voor CJP/Pas 65 f12,50. Orgelconcert Herman van Vliet geeft zater dagavond een orgelconcert in de Oudhoornsekerk in Al phen aan den Rijn. Hij speelt werken van Bach, Rinck en Guilmant. Aanvang kwart over acht. Toegang is gratis. Er is wel een collecte. Concert De docenten van de Gemeen telijke Muziekschool verzor gen morgenavond het twee jaarlijkse concert van K O. Dat gebeurt in de aula van het nieuwe Pieter Groen Col lege in Katwijk. Composities van Bach, Saint Saens en Schubert worden uitgevoerd, evenals werken van Liszt, Godard en Brubeck. Aanvang om kwart over acht, kaartjes voor/5 of f2,50. Vlaggen Leden van de Oranjevereni ging Voorhout gaan komende zaterdag en volgende week zaterdag langs de deuren in hun woonplaats om vlaggen te verkopen. Voor een bedrag f40 wordt er een vlaggemast- houder gratis bijgeleverd. De nationale postzegelten toonstelling Omnifila '91 wordt van vrijdag tot en met zondag gehouden in sociaal- cultureel centrum De Schel ft aan de Maandagsewetering in Noordwijkerhout. De ten toonstelling wordt vrijdag om half vijf geopend door burge meester F. Winkel. Op zater dag is de expositie geopend van tien tot tien uur en op zondag van tien tot vier uur. Film De film Mo' Better Blues is weliswaar een moderne jazz- film maar vooral ook een film van Spike Lee. Een film waarin deze wil laten zien dat jazz niet altijd samenhangt met zwarte musici die aan de drugs en drank zijn. Met Den- zel Washington in de hoofd rol. De film wordt vrijdag vertoond in het Parkfilmhuis in Alphen aan den Rijn om Herman van Vliet speelt zaterdag in Alphen. CJP/Pas 65 f 6,50, abonne ment f 6,00. Reserveren/ver koop kaarten bij de VVV, St. 7>50' Toneel Jorisplein 1, telefoon 01720- 95600 en het Parktheater, Cornelis Geellaan 2 Park Rijnstroom), telefoon 01720- 93737. Concert Theo Olof (viool), Harro Ruij- senaars (cello) en Gérard van Blerk (piano) geven morgen avond een concert in de Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn. Zij spelen wer ken van Franz Schubert. Het concert begint om kwart over acht. Toegang kost f 15, hou ders van een Pas 65 of CJP moeten f 12,50 betalen en kin deren f7,50. Toneelvereniging De Bouw steen geeft vrijdag in het dienstgebouw aan de Regt- huysstraat in Leidschendam voorstellingen van het blijspel ..Bloemen voor Barbara". Kaarten a zes gulden zijn te verkrijgen aan Delftsekade 9. Stompwijkseweg 38a. Land scheidingsstraat 3 en Prins Hendriklaan 88 en 's avonds aan de zaal. Aanvang acht uur, zaal open om half acht. Toneel (2) Theater Amfibie brengt zater dagmiddag het stuk ..Rimpels en Woelwater" op de planken in gebouw De Stek, Dorps straat 254 in Hazerswoude- Dorp. Een wetenschapper zoekt naar Niemandsland. Een voorstelling, waarin ge bruik wordt gemaakt van poppenspel en beeldende ele menten, waaruit blijkt dat groter worden meer inhoudt dan kennis vergaren alleen. Aanvang twee uur. Toneel (3) Utopia Toneel brengt aan staande zaterdag en op zondag 21 april in het Muziekcen trum in Zoeterwoude het blijspel „Een heel vreemde klasgenoot" dat is geschreven door Hans van Wijngaarden. De voorstellingen beginnen om half negen en de entree is voor donateurs gratis. Andere belangstellenden betalen f6, 65-plussers f5. Kaarten zijn in de voorverkoop bij kados- hop Berg aan de Dorpsstraat verkrijgbaar. Toneel (4) Het toneelstuk Voor engelen geen automatenwordt door toneelvereniging Louis Bouw meester morgen in Noord wijk op de planken gebracht Dat gebeurt in gebouw De Kuip. De aanvang is om acht uur, de entree bedraagt f10. Pas-65 houders en CJP-ers betalen f 7,50. Kaartverkoop via telefoonnummer 01719- 17737. Expositie Thea Gouverneur uit Sassen- heim exposeert vanaf zater dag borduurwerken in tuin centrum Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. Openings tijden van negen tot vijf uur. I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13