Op de drempel van een nieuw tijdperk I w ^joor^eel N BINNENLAND fteidwQowuvnt woensdag 10 april 1991 pagin BI Vogelbescherming voor lepelaar in Frankrijk ZEIST De Vogelbescherming heeft 140.000 gulden geschonken aan haar Franse zusterorganisatie LPO (Ligue Francaise pour Protection des Oiseaux) om in het zuidwesten van Frankrijk voedselgebieden voor lepe laars in te richten, zo heeft de organi satie gisteren meegedeeld. De lepe laar is een voor West-Europa zeer zeldzame vogelsoort. In Nederland broedt de helft (zo'n vijfhonderd paar) van de totale Westeuropese le pelaar-populatie. De dieren trekken over Frankrijk en Spanje naar hun overwinteringsgebieden in West- Afrika. De pleisterplaatsen in Frank rijk staan onder zware druk van de landbouw, stedebouw en jacht. Winkelen De Tanzaniaanse president Ali Hassan Mwinyi bekijkt lachend klompen in de winkel van de coöperatieve veevoedersfabriek Cebeco in Vlist. De president van het Oostafrikaanse land brengt een driedaags staatsbezoek aan Nederland, ook al om zoals hij gisteren tijdens een persconferentie zei Nederland verslag te doen van de bestedingen van zijn land van de ontwikkelingshulp. FOTO: ANP „Groei mogelijk in korte vakanties'" DEN HAAG In het toeristisch bedrijfsleven in Neder land is de komende jaren een omzetstijging mogelijk van drie tot vier procent per jaar. Die groei zal vooral worden veroorzaakt door toename van het aantal korte (tweede en derde) vakanties van Nederlanders in eigen land, en groei van vakantiegangers vanuit de nabij gelegen Euro pese landen. Dit staat in het strategisch marketing plan 1991-1995 van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). NBT-directeur Cornelissen overhandigde vandaag het eerste exemplaar aan staatssecretaris Van Rooy (Eco nomische Zaken). Het NBT wil de komende jaren minder markten meer aandacht geven. De meeste nadruk krijgt de campagne „Lekker weg in eigen land". Nadeel van korte vakanties is, dat de verblijfsduur flink afneemt. Maar daar staat volgens het NBT tegenover dat de toerist gemiddeld tijdens een kort verblijf meer geld uitgeeft. Nieuwbouw bedreigt tuinbouw Vleuten UTRECHT De Tweede Kamer moet beslissen over de toekomst van de glas tuinbouw in de gemeente Vleuten-De Meern bij Utrecht Het Rijk, de provin cie Utrecht en de gemeenten in het stadsgewest Utrecht kunnen het niet eens worden over woningbouw in een circa één miljoen vierkante meter me tende kassengebied. Zo'n 100 glastuin ders dreigen plaats te moeten maken voor de nieuwbouw. Tussen 1995 en 2015 moeten in het stadsgewest Utrecht 50.000 nieuwe woningen verrijzen. Daarvan zouden er tot 2005 ongeveer 15.000 in Vleuten-De Meern moeten worden gebouwd en daarna nog eens 10.000 in het kassengebied. Op dat laat ste is de gemeente fel tegen. IRA-verdachte ben in uitlevering DEN HAAG Paul Hug die op 2 april door de R mondse rechtbank werd 1 gesproken van betrokken! bij de moordaanslag op 1 Australische toeristen, su zijn verzet tegen uitleve aan Duitsland. De Roermoi rechtbank besloot Hughes te leveren op verdenking in Duitsland begane misdai Hughes ging aanvankelijk beroep tegen dat besluit, verzet zich volgens zijn ra man niet langer omdat h aan hecht zo snel mogelij Duitsland terecht te si Hughes wil zich gezuiverd zien van elke verdenking, Bon mot DEN HAAG Iedere geoefen de spreker zorgt ervoor dat in zijn speech ten minste één 'bon mot' verwerkt is. Het mag een eigen brouwsel zijn of een ge leend citaat, dat hindert niet. Maar zonder 'gevleugelde woorden', komt geen enkele le zing van de grond en valt het gehoor in slaap. Hieronder een bloemlezing uit het Global Panel gisteren. Henry Kissinger: -„Gorbatsjov heeft ooit tegen me gezegd: de politicus kent twee tragedies: de ene is dat hij niet krijgt wat hij wilt, de andere is dat hij het wél krijgt". Turgui Özal president Tur kije): -„De arbeiders in de Sovjetunie kennen geen prikkels om te presteren. Zij gaan uit van het principe: „Wij doen of we wer ken, dan doen zij of ze ons beta len Shimon Peres (leider Arbei derspartij Israël): -„Steeds als er een kans is een vergissing te maken, zorgt de PLO ervoor dat ze hem niet -„De grootste contradictie van de Sovjetunie is deze: nooit bouwden zulke intelligente mensen zo'n onintelligent sy steem Galina Starovoitova (lid van het Russische parlement en lid van de Russische adviesraad): - „Gorbatsjov bevindt zich als initiator van de hervormingen en als leider van de communisti sche partij in een onmogelijke positie. Je kunt nu eenmaal niet én de paus in Rome zijn, én Lu ther spelen - „Er is maar een kleine kans op een burgeroorlog in de USSR. Er zijn bij ons eenvoudigweg te weinig mensen bereid voor hun idealen te sterven Helmut Schmidt (oud-bonds kanselier Duitsland): -„Het probleem is niet een te kort aan brandstof. Er is meer olie in de wereld dan wij ons kunnen veroorloven om te ver branden PROMINENTE POLITICI BESPREKEN GEWICHTIGE PROBLEMEN AMSTERDAM „Sorry, de heer Kissinger is wat opgehouden, hij moet eerst nog een paar we reldproblemen oplossen". Voorzitter Wisse Dekker had daar toch even de juiste toon te pakken, toen hij op Global Panel een lege stoel achter de fo rumtafel moest verklaren. Wat besmuikt gelach in de zaal was het gevolg, hoog in de loges van het Tuschinski-theater schrokken zowaar enkele economiestudenten wak ker uit hun dutje. Die we reldproblemen toch, ha- haha! Wereldproblemen: tijdens de tweede dag van het Global Pa nel in Amsterdam was er vrij wel geen kwestie die onbe sproken bleef. Politici als Kis singer, Schmidt, Peres, An- driessen, Özal en Attali leken elkaar te overtroeven in het signaleren van supervraag stukken. Het ontstaan van meerdere machtscentra in de wereld, de bevolkingsexplosie, de technologische revolutie, het broeikaseffect, islam ver sus christendom: zij draaiden er hun hand niet voor om. Het groter het besproken pro bleem, des te meer intellec tueel prestige, leek het parool. De terminologie die gebezigd werd was overeenkomstig: vooral gewichtig. Zo verheug den alle sprekers zich over het „nieuwe tijdperk", op de drempel waarvan zij meenden te staan. Kissinger: „Nu is het tijdperk aangebroken om een nieuwe internationale archi tectuur te ontwerpen. De EG staat voor de opdracht een ei gen identiteit te definiëren". EG-commissaris Andriessen waarschuwde: „We moeten fundamentele keuzes maken voor de toekomst van Euro pa". En Schmidt kwam tot de observatie: „Door de enorme bevolkingsgroei zal de wereld onbestuurbaar worden". Alles en niets Het Global Panel ging gisteren eigenlijk over alles en bijge volg eigenlijk over niets. De contouren van een nieuwe we reldorde, de toekomst van het Midden-Oosten, de rol van Eu ropa, de internationale schul dencrisis, het ontwikkelings vraagstuk, de convertibiliteit van Oosteuropese valuta en de crisis in de Sovjetunie; het was niet alleen voor het publiek, maar ook voor de sprekers ei genlijk teveel om in één dag te behappen. Maar dat hinderde eigenlijk niet. Voor de deuren van het Tuschinski-theater stonden de belangstellenden rijendik, in de hoop een glimp van één van de prominente sprekers op te vangen. De gasten ge nodigden van de sponsors Tu lip en BMW en mensen uit za kenleven konden enigszins delen in deze roem. Ook voor hèn reden immers glimmende limousines met verduisterd glas af en aan, ook zij mochten zich zij het schriftelijk in de discussie mengen. En een enkele handige zakenman liet het bedrijf even bellen, opdat op de overheadprojector een voor iedereen zichtbare oproep verscheen altijd goed voor de naamsbekendheid. De standpunten die de spre kers innamen waren ook giste ren niet echt verrassend. Maandag had de directeur van een grote Duitse automobielfa briek al scherp opgemerkt dat de Duitsers bijzonder goede auto's maken en dat auto's een verwaarloosbaar aandeel leve ren aan het milieuprobleem. Gisteren permitteerde EG- commissaris Andriessen, onder meer verantwoordelijk voor de buitenlandse betrekkingen van de EG, zich de opmerking dat jawel de EG méér en betere buitenlandse betrek kingen moet aangaan. Turkijes president Özal, buiten uitge jouwd door woedende Kurden, bracht het hem bekende standpunt te berde dat Turkije eigenlijk een Europees land is en daarom als nieuw EG-lid de aanvraag ligt er al vier jaar een sleutelrol kan ver vullen in de Europees-Arabi sche betrekkingen. Zo rijk als de conferentie gis teren was aan problemen, zo schaars waren de oplossingen die werden aangedragen. „De enorme groei van de wereld bevolking moet afgeremd wor den, anders zullen enorme rampen ons deel worden", waarschuwde Schmidt, maar MINISTER VAN DEN BROEK: Landen Oost-Europa moge in 2000 lid EG worden Shimon Peres (rechts), leider van de Israëlische Arbeiderspartij, in gesprek met Philips topman Wisse Dekker. FOTO: AP een remedie had hij niet. Kis singer, de best betaalde spre ker ter wereld, zei dat hij „niet verbaasd" zou zijn als in de Sovjetunie na een periode van verwarring en chaos opnieuw tijden van onderdrukking zou den aanbreken „en dan ja wat?". Shimon Peres, de leider van de Israëlische Arbeiderspartij, kreeg een warm applaus toen hij er op wees dat vrede in het Midden-Oosten van korte duur zal zijn als er geen oplos sing wordt gevonden voor het Israëlisch-Arabisch Palestijnse conflict. Ook moet volgens hem, op straffe van 'totale ver nietiging', een nieuwe wapen wedloop vermeden worden. Maar hoe het Midden-Oosten er onder een nieuw gesternte uit kan komen te zien, op die vraag moest ook Peres het ant woord schuldig blijven. En de Fransman Jaques Attali, ten slotte, president-directeur van de nieuwe Oost-Europa- bank benaderde de loop van de geschiedenis wat filosofi- scher: „Vele volkeren in de wereld zoeken hun identiteit, maar identiteit is het begin van rivaliteit en eindigt al te vaak in geweld. Ik zie daarom in de toekomst een democrati sche Europese confederatie ontstaan van zeker 24 staten, inclusief de Sovjetunie, en met één munteenheid. Maar dat daar een enorme politieke agenda voor nodig is, voor het creëren! van de infrastructuur en de benodigde instituten kan ik niet ontkennen". De vele vragen die tijdens het forum werden opgeworpen le ken uiteindelijk tot de conclu sie te leiden dat de wereld in- derdéad op de drempel van een nieuw tijdperk staat. Hoe anders te verklaren dat het oude tijdperk zo bekend is, en het nieuwe zich klaarblijkelijk nog volledig moet ontsluieren? Het was alleen jammer voor het Global Panel dat de voor aanstaande sprekers aangaan de het nieuwe tijdperk, net als ieder ander, nog in kwellende onzekerheid verkeerden. PAUL KOOPMAN AMSTERDAM Brussel zou Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije het lid maatschap van de Europe se Gemeenschap in het vooruitzicht moeten stel len. Dat zou goed zijn voor de ontwikkeling van die landen tot stabiele demo cratieën. Dit voorstel lan ceerde minister Van den Broek van buitenlandse zaken gisteren tijdens het symposium-evenement Global Panel in Amster dam. „We kunnen een gewaagde stap doen door deze Oosteuro pese landen tot de EG te laten toetreden, bijvoorbeeld in het jaar 2000", aldus Van den Broek. „Integratie in Europa zou het psychologisch vacuüm zou een signaal van vei wen geven". Eerder had EG-commia Andriessen tijdens het Gl Panel al laten weten spo een aanvraag van Tsjecht wakije en Hongarije te wachten. Volgens Andrie die overigens meer rest had, is het niet ondenld dat zich uiteindelijk tw nieuwe leden aanmeli „Maar voor het zover is zü we ons toch eerst moeten vragen waar we met de naartoe willen". Van den Broek kondigde der aan dat de EG zich za spannen om in goec met de VS en de Sovjetunii problemen in het Midden ten snel tot een oplossinj brengen. Als het aan Ne -land ligt komt er een heel samenwerkingsverband tus de drie machtsblokken stand, zo beloofde hij. f Minister Va den Broek: „We kunne een gewaa stap doen door Oosteurope landen totö EG te lata? toetrede!, Conferentie over lot Rottumeroog GRONINGEN De Waddenvereniging heeft het initiatief genomen voor een ronde-tafelcon ferentie over Rottume roog. Volgens de vereniging moeten tijdens die conferentie alle be trokkenen de gelegenheid krijgen hun visie te geven op de toekomst van het eiland en op die van het oostelijk Wad dengebied. De conferentie wordt eind april gehouden. Aanleiding voor de conferen tie is de 'bezetting' van Rottu meroog door het echtpaar Toxopeus. Hendrik Toxopeus heeft via de marifoon al aan de Wadden vereniging laten weten graag aan de conferen tie te willen meewerken. Vol gens woordvoerder L. Meijer vasn de Wadden vereniging heeft een conferentie wel de gelijk zin, ondanks het feit dat de meeste partijen inmiddels al een standpunt hebben inge nomen omtrent de toekomst van het eiland. Reisgids over Japan De Japanse ambassadeur in Nederland, Fujita Kimio, krijgt uit handen van schrijver Johan Somer- wil een reisboek over Japan. In het boek, dat deel uitmaakt van de bekende Dominicus-reeks van de Haarlemse uitgeverij J. H. Gottmer, staat een aparte beschrijving van de steden Tokyo, Kyoto, Osaka en Nara. Somerwil, die Japan vele malen bezocht, maakte onder meer de veertienhonderd kilmeter lange pelgrimstocht over het eiland Shikoku. FOTO: PETER VAN MULKEN Prins Claus woont in het Con gresgebouw te Den Haag het Jaarcongres bij van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen. Tijdens dit congres zal mr. C.J.A van Lede het VNO-voor- zitterschap overdragen aan dr. A.H.G. Rinnooy Kan. (ADVERTENTIE) Dichtbij De grootste lentetuin van Europa! Dageli|ks van 8 - 20 u. (kassa's tot 18.30 u.) Bussen vanaf NS Leiden en Haarlem. Ook schitte rende binnenexposities van Orchideeen, Tulpen en Irissen Infolijn 02521 -19144 KEUKENHOF ^EII^jaarjiiemvElke^a^ander^ Standaard Ultaeverll/Wavery Productions STRAFFEN TOT ZEVEN JAAR IN RHEDENSE INCESTZAAK ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren drie broers (afkomstig uit Rheden, Velp en Arnhem) veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tot zeven jaar wegens jarenlange in cest, vernedering en terreur tegen vier nichtjes. De 49-jarige moeder van de meisjes, een zuster" van de drie broers, is veroor deeld tot vijf jaar. Haar aanstaande echtgenoot (50) tot achttien maanden. Tegen de broers waren straffen van tien tot veertien jaar geëist en tegen de moeder elf jaar. Een 45-jarige oom werd vorige week vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Twee ooms moeten bovendien ieder een nichtje 1500 gulden schadevergoe ding betalen. Volgens rechtbankpresident mr. H. Collewijn hebben de ooms zich jarenlang schuldig gemaakt aan verkrachting en zullen de sporen bij de slachtoffers nog heel lang achterblijven. De ooms, in de leeftijd van 31 tot en met 42 jaar, hebben de meisjes in de gemeente Rheden met behulp van hun moeder jarenlang ge dwongen tot sex. Daarbij werd grif geweld niet geschuwd. Twee nichtjes werden reeds op peuterleeftijd misbruikt. De moeder, volgens de rechtbankpresident de aanstichtster tot de incest, hield soms van de tegenstribbelende dochters de ar men vast. Soms moesten de meisjes als strafmaatregel met hun ooms naar bed. Doordat de bewijsvoering niet op alle punten wettig en overtuigend was, viel de veroordeling lager uit dan de De zaak gisterochtend tegen de 67-jarige oma van de meisjes en een 51-jarige ex-vriend van de moeder werden pro forma be handeld. Op 21 mei zullen alle nog acht overgebleven verdach ten voor de rechtbank moeten verschijnen. Schadevergoeding overheid is hap-snap beleid UTRECHT Je vrije uitzicht maakt plaats voor een toren flat. Er komt een rijksweg in de buurt. Of de afsluiting van een verkeersader houdt de klanten uit de zaak. Hebben burgers dan recht op schade vergoeding van de overheid en waar kunnen ze dan aanklop pen? Volgens de Utrechtse juriste mr. Janine van den Berk (29) is de huidige rechtspraktijk op dit gebied een hap-snap beleid. In haar proefschrift 'Schadever goeding voor rechtmatig toege brachte schade door de over heid', waarmee zij vandaag aan de Utrechtse universiteit pro moveerde, pleit zij daarom voor een algemene wettelijke rege ling. Tot de laatste eeuwwisseling kon de overheid niet aanspra kelijk worden gesteld voor door haar toedoen geleden schade. Maar de mensen zijn mondiger geworden, en bij de overheid en rechtspraak heeft men ook steeds meer oor en oog gekregen voor klachten van gedupeerde burgers. Van den Berk: „Maar de rechtspraktijk heeft niet op die tendens ingehaakt. Een ééndui- dende, algemene regeling met behoorlijke toetsingscriteria ontbreekt. Daardoor is het vol strekt onduidelijk wanneer ie mand schadevergoeding kan eisen en hoeveel. Overheid, rechters en burgers, niemand weet waar hij aan toe is". Zo kan het gebeuren dat win keliers in Rotterdam wel een schadevergoeding krijgen voor gederfde inkomsten door de metrobouw. Terwijl mensen in Amsterdam in dezelfde situatie nul op rekest krijgen. „Overheidsinstanties als Rijks waterstaat willen de burgers nog wel eens met een schade vergoeding tegemoet te komen, zoals met het verleggen van kabels en leidingen. Maar in feite heeft niemand een been om op te staan. Want op papier is de staat niet verplicht scha devergoeding te betalen. Even min als rechters en burgers ten welke vergoeding voor der soort van geleden schi nu eigenlijk normaal is. lei' een doet dus maar wat. onderling overleg bij de re banken is meestal geen s ke". Van den Berk: „Bovendien ten burgers bij een algemi regeling waar ze moeten a kloppen. Mensen zien zo d de bomen het bos niet meer procedures kunnen daard ook extra lang gaan duren dat ze van het kastje naar muur worden gestuurd". Men vreest echter dat het tal schadeclaims de pan zal rijzen wanneer burgers gem kelijk de weg naar de ree bank kunnen vinden. Volgi Van den Berk is die vr overdreven: „In het begin er misschien even sprake van een inhaaleffect, maar denk juist dat de algemene geling de overheid geld kan sparen. Die bevordert imm een snelle rechtspraak". HELMA VAN DEN (ADVERTENTIE) Primeur bij V&D! PDM VHS 300 HG. Tech nisch hoogstandje van PDM. High Grade Videoband voor een uitstekende beeld- en ge luidsregistratie. Met kwalteits- garantie. Extra lange speelduur van maar liefst 5 uur. Introductieprijs 13,95

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4