Wie mooi wil zijn moet niet langer pijn lijden Eind deze eeuw dertig Mniljoen aidspatiënten Vrouwen tobben meer dan mannen met ontlasting Koningin Beatrix opent Floriade 1992 Eerdere uitbreiding van basisverzekering Massale actie politie overdondert bendeleden Hunnenland Qeid&iQouAard WOENSDAG 10 APRIL 1991 PAGINA 3 HAAG Aan het eind van deze eeuw zijn grofweg irtig miljoen mensen in de wereld besmet met het HIV- irus. Tot nu toe werd aangenomen dat tussen de 15 en 20 iljoen volwassenen in 2000 besmet zouden zijn. Dit zei Merson, directeur van het aids-programma van de v°< ereldgezondheidsorganisatie, gisteren in Den Haag. 1 ja erson was in Nederland, onder meer om geld te wer ing! Zijn begroting voor 1991 van ruim honderd miljoen i illar toont nog een gat van dertig miljoen dollar. Merson onder anderen met Nederlandse parlementariërs. - -'ggingen van een hogere Nederlandse bijdrage dit ir zeven miljoen gulden kreeg hij nog niet. De Ka- )efp ier overlegt hierover echer morgen met minister Pronk jti in ontwikkelingssamenwerking en staatssecretaris Si- ions van volksgezondheid. ^AOMI WOLF STRIJDT TEGEN SCHOONHEIDSMYTHE I lbaj Deurwaarder vordert te veel ontvangen huursubsidie DEN HAAG Huurders die te veel ontvangen huursubsidie weigeren terug te betalen, kunnen binnenkort te maken krijgen met de belasting deurwaarder, zo blijkt uit een schrijven van staats secretaris Van Amelsfoort (financiën) aan de belas tinginspecteurs. Het terugvorderen van huursubsi die via dwangbevelen is mogelijk geworden door een wijziging van de wet op de huursubsidie; bij weigering diende tot dusver een tijdrovende civie- le-rechtelijke procedure te worden gevoerd. Huur subsidie wordt onder bepaalde voorwaarden gege ven aan huurders die een voor hun inkomen te hoge huur betalen. Blijkt achteraf dat te veel is be taald, dan kan het ministerie dat bedrag terugvor deren. Volgens een schatting van een woordvoer der van Volkshuisvesting moet jaarlijks voor enke le tientallen miljoenen gulden aan te veel betaalde huursubsidie worden teruggevorderd. MAASTRICHT Vrouwen tobben meer met hun ontlasting dan mannen, maar zitten voor het deponeren van de grote boodschap korter op het toilet. Dit is één van de uitkomsten van een promotie-onderzoek van H.J. van der Bruggen van de Rijksuniversiteit Limburg naar de stoelgang van gezonde mensen. Van der Bruggen concludeert dat er geen „normaal" ontlastingspatroon be staat, maar dat er wel vaste verschillen zijn tussen vrouwen en mannen. Van der Bruggen liet 150 mensen twee weken een dagboek bijhouden over hun wc-bezoek. Hij deed dit omdat hij de stoelgang van deze groep wilde ver gelijken met die van patiënten in een ziekenhuis. Uit het proefschrift blijkt dat er op een gemiddelde verpleegafdeling met patiënten die niet zijn opgeno men voor ziekten aan het spijsverteringskanaal, ongeveer twaalf problemen krijgen met de stoelgang. Oorzaak is een gebrek aan privacy. De kwaliteit van de verpleging zou in zijn ogen dan ook moeten verbeteren om deze pro blemen die zelfs kunnen leiden tot gevaarlijke situaties, te voorkomen. Molukkers krijgen Nederlands paspoort DEN HAAG In ons land wonende Molukkers die niet tot Nederlander zijn genaturaliseerd, kunnen waar schijnlijk in de toekomst een Neder lands paspoort krijgen. Dat hebben minister Hirsch Ballin en staatssecre taris Kosto van justitie gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Nu komt de groep Molukkers alleen in aanmerking voor een faciliteiten- of een vreemdelingenpaspoort. De aan duiding „wordt als Nederlander be handeld" die daarin voorkomt, roept volgens de bewindslieden meer vra gen op dan zij beantwoordt en ver oorzaakt nog meer hinder bij buiten landse reizen. STERDAM Wie _ji wil zijn, moet pijn etu |den. Volgens de Ameri- ,n] aanse schrijfster Naomi olf een uiterst gevaar- spreekwoord. Het 1 v( Ehoonheidsideaal dat rouwen wordt opgedron- Vl >n is volstrekt onmense- k geworden. If b artr ieraan willen voldoen leidt ,g )j t hongerziekten zoals ano- xia en bulimia, pijnlijke cos- letische chirurgische ingre ep en financiële offers voor iti-rimpelcrème. In het boek LyaJte zoete leugen of De mythe Sphanrlnnl Jan de schoonheid' rekent Schandaal 3olf af met dit maatschappe- Volgens Wolf draait het opge drongen schoonheidsideaal he lemaal niet om vrouwen, maar om mannen en macht. „Het is niet de indivuele' man die dit heeft uitgevonden om de vrou wen onder de duim te houden, maar het instituut man. Om economische redenen moet worden tegengehouden dat vrouwen gelijk worden behan deld. De voorraad goedkope vrouwelijke arbeid, waar de economie op draait, moet op peil worden gehouden", zegt Wolf. Ze geeft meteen toe dat vrouwen zelf hieraan meewer ken. En dat dat vooral in de VS gebeurt. ell rouwen maken zich druk ree rer rimpels, neuzen, lippen, ge) ilo's, borsten, billen en be- >ffiien- maatschappij Wolf cdoelt de mannenwereld e ikt dit getob met het uiterlijk «ka mdig aan. Schoonheidseisen kr orden zo absurd hoog ge- i dd, dat veel vrouwen slaven j in de weegschaal, peperdure èmes en de plastisch chirurg orden. Het maakt niet uit vrouwen eruit zien, als ze a ch maar lelijk voelen, analy- ert Wolf. Daarmee verdie- in de cosmetische industrie, cosmetisch chirurgen, de Jschriften en de afslankin- strie bergen geld. Althans in II De 27-jarige feministe wil de mythe de nek omdraaien met met stapels feiten. „Na het le zen van het boek kunnen er twee dingen gebeuren. Of je gelooft het en je blik op de maatschappij verandert, of je wil de boodschapper van het slechte nieuws ombrengen. Ik heb zoveel feiten bij elkaar verzameld dat niemand kan zeggen dat het niet waar is. Ik wil confronteren met dit boek". Ze vertelt dat het boek in En geland een groot schandaal veroorzaakte. „Het probleem van dit boek is dat het waar is. Je kunt er niet omheen, daar om maakt het je boos. De reac ties in Engeland waren uitzin nig en beangstigend. Critici hebben me voor van alles en nog wat uitgemaakt. Ik zou nog maar een kind zijn, mijn haar was te lang, ik was mis schien lesbisch. Ze probeerden duidelijk een feministe het zwijgen op te leggen". Dat is niet gelukt. Ze wijst erop dat na de publicatie van haar boek tijdschriften aandacht gingen besteden aan de gevaren van het afslanken. „Er was zelfs een Iers blad dat de lezers uit nodigde de beloften van ad verteerders aan de kaak te stellen. Ik merk ook dat in de pers een aantal zinnen of uit drukkingen uit mijn boek wordt overgenomen in het taalgebruik", zegt ze een beetje trots. Terug naar de harde feiten. Nederlandse vrouwen tellen jaarlijks bijna 70 miljoen gul den neer voor niosomen, pep tiden, tropocollageen en mi crosomen. Aangeboden door stralend geretoucheerde af beeldingen van fotomodellen in cosmetica-advertenties. Ze rekent voor dat de „heilige oliënindustrie" jaarlijks een wereldomzet van 20 miljard dollar draait. Dat geld kan be ter worden besteed dan aan lucht, vindt de schrijfster. Bij voorbeeld aan 400.000 kinder dagverblijven, een miljoen huishoudelijke hulpen, 400.000 studiebeurzen, 20 miljoen vliegtickets voor een reis om de wereld of 40 miljoen krat ten dure champagne. Maar de schoonheidsmythe veroorzaakt meer dan het neertellen van grof geld voor wonderzalfjes. Volgens de American Anorexia and Buli mia Association sterven jaar lijks 150.000 Amerikaanse aan anorexia. En er komt per jaar een miljoen pa tiënten bij. Als dat zo is, ster ven er alleen al in de VS elke twaalf maanden ruim 17.000 mensen meer aan anorexia dan het totale aantal aids- slachtoffers dat de Wereldge zondheidsorganisatie vanaf het uitbreken van de epidemie tot eind 1988 heeft geregistreerd. „Anorexia is net zo besmette lijk als aids. Jonge meisjes le ren elkaar op high school hoe je moet overgeven. Tijdschrif ten leren je hoe je moet afslan ken. Ik geef toe dat het van zeer slechte smaak getuigt om de vergelijking met aids te maken. Maar het moet wel, want niemand neemt de dood van duizenden jonge vrouwen serieus. En deze epidemie ver spreidt zich", waarschuwt Wolf, die zelf ook aan ano rexia leed. Feministen hebben in veel landen afgerekend met de op vatting dat vrouwen geen stemrecht mogen hebben. Het vroeger als avontuurliik en ro mantisch voorgestelde huis vrouwenbestaan en gezinsle ven is door dezelfde groep af gedaan als saai en burgerlijk. Nu rest de schoonheidsmythe nog, aldus Wolf. Vrouwen kunnen een einde maken aan de schoonheidsmy the door te beseffen dat het niet uitmaakt hoe ze eruit zien, als ze zich maar mooi voelen. Het probleem is niet of vrouwen zich al dan niet op maken, aankomen of afvallen, zich al dan niet operatief laten veranderen, zich opvallend kleden of juist niet. Het pro bleem is het gebrek aan keuze, vat Wolf kort samen. Het beeld dat vrouwen van elkaar hebben moet veranderen. Vrouwen moeten elkaar niet langer zien als concurrenten. Maar genieten van elkaar en van het vrouwzijn. Eigenlijk een eenvoudige oplossing. Mannen mogen daar bij hel pen van Wolf. Graag zelfs. „Het opvallende is dat mannen miin boek goed ontvangen hebben. Ze steunen me van harte. De mythe irriteert man nen evenveel als vrouwen. Vrouwen zijn altijd maar bezig met hun uiterlijk, dat ergert mannen. Mannen proberen van vrouwen te houden zoals ze van nature zijn. Het zou helpen als ze dat eens wat va ker in het openbaar zouden uitspreken". Bovendien zijn zij straks aan de beurt. De recla me is nu begonnen het man nenlichaam af te beelden bin nen een eigen schoonheidsmy the, signaleert de schrijfster. Ze heeft er het volste vertrou wen in dat vrouwen de mythe zullen overwinnen. Het is slechts een kwestie van tijd, zegt ze. Naomi Wolf is benieuwd naar de reacties van Nederlandse vrouwen op haar boek. „Jullie hebben al zoveel rechten waarvoor is gevochten, ver kregen. Maar toch, ook jullie zijn nog niet zo ver dat schoonheid niet van bovenaf wordt opgelegd. Doe niet net alsof het ae Nederlandse vrou wen niet aangaat. KARIN SWIERS landelijke nagneetkaart somt er aogelijk toch JEN HAAG Minister ïaij van Verkeer en Wa- iesl„ ïrstaat is niet ongelukkig Kei iet een Rotterdams initi- tief om opnieuw te expe- ^6" imenteren met een mag- ïr® eetkaart voor het open- n jj aar vervoer. Als dit soort xperimenten regionaal :tii aaibaar is, kunnen ze 'red üisschien ook landelijk °r8( 'erken, zo bleek gisteren tem Maijs woorden. be Iet initiatief moet in de toe- etta omst van de openbaar-ver- Zuid oerbedrijven komen, vindt gsbe ij. Deze hebben zich indertijd ar haar mening te veel aan zijlijn opgehouden. Het lan- elijk project met de magneet- a aart werd in 1989 door de eist lenmalige minister van ver- isck eer en waterstaat Smit-Kroes dsb [geblazen omdat het project iwel in staatsrechtelijk als in 1 nancieel opzicht op een ramp idj reigde uit te lopen. Tot nu toe >fl eeft de staat 25 miljoen gul- dda en in het project gestoken. 01 Iet is nooit verder gekomen w an een proef op kleine schaal. v* Ie Tweede Kamer was het i oo lens met het afblazen van het P" reject. Het idee voor een locu agneetkaart in plaats van de luidige strippenkaart, ont- 9 stond in 1984. Toen werd er >1« iog van uitgegaan dat invoe- Ing 70 miljoen gulden zou ider kosten. Vijf jaar later was dat edrag opgelopen tot bijna 400 siljoen gulden. Dat kwam Joordat er steeds meer eisen an de magneetkaart werden •teld. Siemens, het bedrijf t de magneetkaart ontwik- elde, kreeg bijna twee mil- Jen gulden voor gemaakte osten en de garantie dat het reject tot 1994 werd bevro- en. Dat houdt in dat als de 'erheid opnieuw met een sagneetkaart aan de slag wil, bj gebonden is zaken te doen let Siemens Nederland. Zonnevechter Het beeld 'De Zonnevechter' van kunstenaar Arthur Spronken op de Haarlemse Grote Markt, mag na een jarenlange juridische strijd van de rechter definitief blijven. Bovendien wordt rond het kunstwerk de fontijn aangelegd zoals die in de oor spronkelijke plannen 25 jaar geleden was Aantal advocaten groeit gestaag DEN HAAG Het aantal ad- vocaten in Nederland is de af gelopen twintig jaar meer dan verdrievoudigd. In 1970 telde ons land ruim tweeduizend ad vocaten, in 1980 bijna vierdui zend en vorig jaar was dit aan tal toegenomen tot 6381, zo blijkt uit het jaarverslag van de Orde van Advocaten over 1990, dat vandaag is gepubli ceerd. Ten opzichte van 1989 nam het aantal advocaten met 367 beroepsbeoefenaren toe, een groei van 6,1 procent. Het aantal advocatenkantoren groeide eveneens. Nederland telde in 1990 om precies te zijn 2028 advocatenkantoren, een toename met 24 kantoren. Het aantal grote kantoren (meer dan twintig advocaten) bleef gelijk. Hun aantal bedroeg 22. Het aantal vrouwen in de ad vocatuur steeg van 1489 tot 1646. Daarmee werd het per centage van 25 procent over schreden. Aan de sterke groei van de afgelopen jaren van het aantal stagiaires in de advoca tuur kwam vorig jaar abrupt een einde. Greenpeace op de bon voor 'lozen' stookolie ROTTERDAM De Rotter damse rivierpolitie heeft giste ren proces-verbaal opgemaakt tegen de milieu-organisatie Greenpeace wegens het lozen van 25 liter stookolie in de Nieuwe Maas. De stookolie was afkomstig van het actie schip „Solo" dat lag aange meerd aan de Parkkade. Tij dens het overpompen van olie lekte in totaal tweehonderd li ter op het dek. De bemanning van de Solo slaagde er in het grootste deel op te ruimen. Zij kon uiteindelijk niet voorko men dat zo'n 25 liter in het water terechtkwam. „Rood van schaamte", aldus een poli tiewoordvoerder, heeft een van de bemanningsleden aan gifte gedaan bij de rivierpolitie van het „milieu-rampje". De bemanning heeft zelf de laat ste resten opgeruimd. ZOETERMEER Koningin Beatrix opent in april 1992 de wereldtuinbo* iwtentoonstel- ling Floriade Den Haag-Zoe- termeer 1992, zo heeft de orga nisatie van de Floriade giste ren bekendgemaakt. Een jaar voor de opening van de Floriade op 10 april 1992 gaf de organisatie gisteren openheid over de stand .van zaken. De voorbereidingen voor de 68 hectare grote tuin bouwtentoonstelling verlopen volgens plan, zo luidt de con clusie. De meeste aanplant zit inmiddels in de grond. In totaal gaat het om 4.000 bo men, 75.000 struiken, 13.000 meter hagen, 134.000 vierkan te meter gazon, 1.880 vierkan te meter rozen en 4.000 vier kante meter vaste planten. Wat nog rest zijn de meeste bouwwerken. Zo moeten nog 22 bruggen worden aangelegd, 35 kilometer paden en wegen, parkeerplaatsen en de mono rail. Daarnaast moeten nog tentoonstellingshallen en ze ven paviljoens worden ge bouwd. Met de dure bouwwer ken is tot het laatst gewacht vanwege de hoge rentestand. Met de Floriade is een totale investering gemoeid van 200 miljoen gulden. Het geld wordt bijeengebracht door de overheid, de tuinbouw 'en het algemeen bedrijfsleven. De Floriade moet tussen april en oktober volgend jaar onge veer 2,5 miljoen bezoekers trekken. Daarvan wordt ver wacht dat ruim een miljoen af komstig is uit het buitenland. De entreeprijs voor de Floria de is vastgesteld op twintig gulden per persoon, het dub bele van de toegangsprijs voor de Floriade 1982 in Amster dam-Zuidoost. De organisatie schat met de kaartverkoop, de toegangsprijzen voor attracties en uit de verkopen in de win kels op het terrein een omzet van 85 miljoen gulden te reali seren. CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Zonnebad Genieten van het voorjaarszonnetje, zoals dit groepje jongeren op de Sint Antoniesluis in Amsterdam, kon gisteren weer. Na de winterperiode zijn de eerste stralen altijd een welkome uitnodiging voor een kort zonnebad. Het mooie weer houdt voorlopig nog even stand. De komende dagen loopt de temperatuur op tot rond de 22 graden. Zaterdag echter doemen in de loop van de middag waarschijnlijk de eerste wolkenvelden weer op, waarmee ook de warmte afneemt. FOTO: ANP Dieren bescherming beschuldigt Leids bedrijf van verboden experimenten DEN HAAG De Die renbescherming in Den Haag beschuldigt het bio- technologisch bedrijf Gene Pharming in Leiden er van verboden experi menten uit te voeren bij kalveren. Volgens de Die renbescherming heeft Gene Pharming de Twee de Kamer fout geïnfor meerd om op die manier toestemming te krijgen om aan het erfelijk mate riaal van kalveren te sleu telen. Gene Pharming wijst de beschuldiging van de hand. Inzet van het geschil is het kalfje Adriana dat in decem ber is geboren. Bij het dier was extra DNA ingebracht om de weerstand tegen de uierziekte mastitis te vergroten Landbouwminister Bukman en de Tweede Kamer hebben toestemming gegeven voor de experimenten omdat het tot verbetering van de gezondheid van koeien zou kunnen leiden. Voorwaarde is wel dat Gene Pharming geen erfelijk mate riaal bij de kalveren inbrengt dat afkomstig is van mensen of andere dieren. Volgens M. Linskens van de Dierenbescherming houdt Gene Pharming zich niet aan die afspraak. Linskens ver denkt het Leidense bedrijf er van het experiment niet uit te voeren in het belang van de dierengezondheid, maar om zuiver commerciële redenen. Daarnaast beschuldigt Lins kens het bedrijf ervan erfelijk materiaal afkomstig van men sen bij de kalveren in te bren gen. Het gen waar het om gaat zorgt in de melkklier voor de aanmaak van het eiwit lacto- ferrine. Dit eiwit maakt het bepaalde bacteriën onmogelijk om in de koe-uier te overle ven, zodat de kans op mastitis wordt verkleind. Zakelijk directeur O. Postma van Gene Pharming reageert hogelijk verbaasd en geïrri teerd op de beschuldigingen. „Dierenbescherming beweert zonder enig argument en be wijs dat wij de kluit belazeren. Dat is absoluut niet het geval." Volgens Postma wordt bij de kalveren geen menselijk gen ingebracht. „Het is niet zo dat we uit menselijk weefsel DN A-materiaal hebben ge haald en dat in een koe heb ben gezet. Het DNA is in het laboratorium gemaakt. Het zorgt ervoor dat in de melk klier van de koe lactoferrine wordt gemaakt dat gelijk is aan het menselijk lactoferrine. Maar het is een gedachtenfout om te stellen dat het om men selijk genetisch materiaal gaat." De beschuldiging dat het mas titis-experiment slechts een dekmantel is voor heel ander onderzoek, wijst Postma even eens van de hand. VVD wil openbare beëdiging ministers DEN HAAG De VVD stelt vandaag in de Tweede Kamer voor om de beëdiging van be windslieden in het openbaar te laten plaatsvinden. Volgens het Kamerlid Wiebenga is het vreemd dat de koningin in het openbaar de eed aflegt, terwijl ministers en staatssecretaris sen dat achter gesloten paleis deuren doen. Wiebenga wil echter niet dat aan de be windslieden ook in het open baar hun ontslag wordt ver leend. De VVD'er meent dat dan een persoonlijk tintje bij het indienen van het ontslag bij de koningin verloren zou gaan. MEDICIJNEN, KRAAMZORG EN ERFELIJKHEIDSONDERZOEK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naast de huis arts komen ook geneesmidde len, kraamzorg, verstrekkin gen op het terrein van de re validatie, erfelijkheidsonder- zoek en audiologische hulp volgend jaar al in de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekos ten (de basisverzekering). Dat is een jaar eerder dan aanvan kelijk de bedoeling was. Dit staat in het eindverslag over stelselwijziging ziektekos- tenverzkering dat staatssecre taris Simons van Volksgezond heid naar de Kamer heeft ge stuurd. In het verslag wordt aangekondigd dat verschillen de maatregelen niet in 1993 maar al 1992 worden uitge voerd. De ziekenhuishulp waar jaarlijks dertien miljard gulden aan wordt uitgegeven komt overigens niet eerder in de basisverzekering. Volgens een woordvoerder zou een te snelle overgang naar de basis verzekering de situatie te ge compliceerd maken. De AWBZ bekostigt nu al de psychiatrische hulp en zorg, de hulp in verpleeghuizen, ge zinsverzorging en kruiswerk, zorg voor geestelijk gehandi capten en kunst- en hulpmid delen. De AWBZ wordt in de stelselherziening echter omge vormd tot een basisverzeke ring. Geleidelijk wordt een verzekering ingevoerd die 95 procent van de gezondheids zorg bevat, zoals huisarts, spe cialist, ziekenhuis, tandarts, fysiotherapeut en apotheker. Stapsgewijs worden delen van 1 ?t pakket van de zieken fondsverzekering en de parti culiere ziektekostenverzeke ring overgeheveld naar deze basisverzekering. In 1995 is de stelselherziening volgens plan volledig uitgevoerd. De Tweede Kamer is nog ver deeld over de kosten van de basisverzekering, het eigen ri sico en de omvang van het ba sispakket. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De aanhou ding van de tien bendeleden van de opgerolde criminele or ganisatie is gelukt dank zij een massale actie van de politie. Niet minder dan 350 agenten en opsporingsambtenaren van de Fiod (Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst) hebben zich gisteren bezig gehouden met huiszoekingen op 64 plaat sen in de Randstad. Daarnaast was er veel politie op de been voor de arrestatie van de verdachten. Het gaat om een 34-jarige Hagenaar, een 50-jarige Zoetermeerder, een 45-jarige verdachte uit Le lystad, een 34-jarige man uit Voorburg en een 50-jarige man uit Diemen. Ook twee fi nanciële experts van 36 en 49 jaar werden gisteren in Voor burg aangehouden. Ook zijn drie partners en vrouwen van de criminelen in de kraag ge vat, verdacht van medeplich tigheid. De verdachten hadden naast de 21 dure auto's een aantal coasters, sleepboten, en pan den in bezit en beschikten over loodsen en een garage. Het onderzoek heeft uitgewe zen dat er veel geld in het bui tenland zat, voornamelijk bij banken in Luxemburg. De bendeleden wisten tevens pan den te kopen via het vervalsen van hypotheekakten. De huiszoekingen hebben on der meer 4 schepen, 2 rubber boten. 4 vuurwapens, 500.000 gulden aan contanten, 7 moto ren en 100 kilo hasj opgele verd. De hasj werd voorname lijk vervoerd vanuit Marokko en Libanon naar Nederland. De organisatie en de schepen worden in direct verband ge bracht met elf drugs- en frau dezaken. De meest bekenden waren de inbeslagneming van van 1260 kilo hasj in januari 1990 in IJmuiden. In Engeland kon 1000 kilo worden onder schept. In novemer '89 wist de politie een recordvangst van 17.500 kilo hasj in beslag ne men. Bij deze en andere acties werden 30 personen gearres teerd en veroordeeld. Er is bo vendien een onderzoek gaande naar ontduiking van inkom stenbelasting en het mogelijk onrechtmatige eigendom van panden in Voorburg en Mon ster.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3