Minder geestelijke verzorgers in leger Israël in kerk onderwerp van tegengestelde visies kerk wereld Eerste vrouw in mannen klooster van Norbertijnen CeidóeSowo/ni* Engelstalige kerker moeten schuld aan apartheid belijden £cidóc@outcmi GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ecidóc Qowumt WOENSDAG 10 APRIL 1991 PAGINA III Raad van Kerken: militaire acties voor Kurden AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland vindt dat „militaire reddingsacties" voor de Kurden moeten worden overwogen. Een delegatie van de Raad heeft dat bepleit in een gesprek met vertegenwoordigers van het ministerie van bui tenlandse zaken. De Raad denkt daarbij uiteraard niet aan Amerikaanse bombardementen op het Iraakse leger, aldus se cretaris ds. W.R. van der Zee, maar eerder aan de vorming van een VN-vredesmacht. De Raad is zeer gecharmeerd van de ge dachte aan een enclave in het noorden van Irak. Humanitaire hulpverlening alleen is niet voldoende, beklemtoonden Van der Zee, dr. D.C. Mulder (voorzitter) en drs. E.J. Korthals Altes (voorzitter sectie internationale zaken). Er zal op Irak zo groot mogelijke druk moeten worden uitgeoefend. Spaanse bisschoppen: abortus betekent uitstoting MADRID Rooms-katholieken die een abortus ondergaan of actief meewerken aan een abortus, worden automatisch ge straft met excommunicatie. Dat maken de Spaanse bisschoppen duidelijk in een herderlijk schrijven, waarvan passages giste ren via de staatsradio zijn uitgelekt. Onder de titel '100 vragen en 100 antwoorden' herinneren de bisschoppen aan de leer van de kerk. Zij wijzen erop dat de staat niet het recht heeft over mensenlevens te beschikken, maar dat zij eerder de taak heeft het leven te beschermen. De discussie over abortus laaide vori ge week in Spanje in alle hevigheid op, nadat de gynaecoloog German Saenz de Santamaria gratie van de regering had ge kregen. De specialist was eerder veroordeeld omdat hij een 14- jarig meisje had geaborteerd dat door haar oom was verkracht. Niemand deelt zijn geld uit aan anderen iedereen deelt zijn tijd en zijn leven uit Montaigne Bisschoppen tegen missen door leken van Mariënburg- vereniging AMERSFOORT De Nederlandse bisschoppen komen op afzienbare ter mijn met een „verkondi gende publikatie" waarin zij de juiste leer van de RK Kerk op het gebied van de eucharistie en het ambt zullen uiteenzetten Dat hebben zij gisteren in Amersfoort besloten. De publikatie is onder meer gericht tegen de gang van za ken in sommige afdelingen van de progressief-katholieke Mariënburgvereniging, waar leken voorgaan in vieringen. Voorzitter P. Jansen maakte daarvan melding tijdens he vijfde congres van de vereni ging vorige maand in Tilburg. Jansen verdedigde de vierin gen met een verwijzing naar het algemeen priesterschap van de gelovigen. Naar zijn mening is het priesterambt een functie die in beginsel alle gelovigen hebben. „Daar om is het goed, lijkt me, als leken-gelovigen het brood breken en de kelk delen. Zij handelen dan als competente gelovigen. Hun dankzegging aan God is eucharistie en God zal wel uitmaken of hun gebed en inzet hem aange naam is". Een woordvoerder van de Mariënburgvereniging wijst er op dat de leden in feite zeer loyale katholieken zijn. Zij willen echter niet alleen over problemen praten, zij willen het geloof ook vieren. De bisschoppen hebben zich ook gestoten aan de notitie 'Helmerhoek en de mensen rechten in de kerk' van de commissie mensenrechten van de Acht Mei Beweging. Deze werd positief gewaar deerd door de sectie oecume nische actie van de Raad van Kerken. In het rapport van c(e com missie werd een aanval ge daan op het besluit van kardi naal Simonis eind 1989 om ge zamenlijke eucharistie- en avondmaalvieringen van pro testanten en katholieken in de Enschedese nieuwbouw wijk Helmerhoek te verbie den. Volgens de officiële leer van de RK Kerk mogen niet- katholieken niet de commu nie ontvangen, maar steeds vaker wordt daar in oecume nisch ingestelde parochies aan voorbijgegaan. Kerk schrapt dienst voor Kurden BREMEN Uit solidariteit met de Kurden vervangt de evangelisch-gereformeerde kerk in Bremen aanstaande zondag haar kerkdienst door een demonstratie. De kerkle den zullen vanuit de kerk in optocht naar het centrum van de stad trekken. Het is voor christenen onmogelijk om in alle rust een kerkdienst te houden, als op hetzelfde mo ment de Kurden op brute wij ze worden vervolgd, aldus do minee Harm Ridder. Hij hoopt dat andere kerken in Bremen zijn voorbeeld zullen volgen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Haulerwijk J.F. Put te Smilde. DEN HAAG Het aan tal protestantse geestelijk verzorgers in de krijgs macht neemt af van 109 tot 99. De Rooms-Katho- lieke Kerk zal het met een aalmoezenier minder moeten doen: 107 in plaats van 108. Daarente gen stijgt het aantal hu manistische raadslieden met 40 procent van 25 tot 36. Dit is het gevolg van de her verdeling van de 242 forma tieplaatsen voor geestelijk verzorgers waartoe staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst van defensie heeft besloten. De nieuwe formatiestructuur komt via natuurlijk verloop tot stand, zo laat hij in een brief aan de Tweede Kamer weten. De joodse geestelijke verzor ging behoudt twee formatie plaatsen. Verder worden er voor een periode van vijf jaar twee afzonderlijke diensten geestelijke verzorging opge richt voor moslims en hindoes met elk twee formatieplaat sen. Dit gaat in, zodra duide lijk is wie voor moslims en hindoes als 'zendende instan ties' kunnen worden aange merkt. De commissie-Hirsch Ballin, die in maart 1988 advies uit bracht over de criteria voor steunverlening van de over heid aan de kerkgenootschap pen en andere genootschap pen op geestelijk grondslag, adviseerde bij de verdeling van de geestelijke verzorging uitbuitend te letten op de be hoeften van de militairen en niet op de omvang van de (kerk)genootschappen. Het ministerie van defensie heeft in overleg met de kerken en het Humanistisch Verbond echter gekozen voor een mengvorm, de 'drie-pilaren- benadering'. Deze drie 'pilaren'zijn: de voorkeuren van de actief die nende militairen, inclusief de dienstplichtigen, de voorkeu ren van de militairen die bij een mobilisatie worden opge roepen, en de positie en om vang van de (kerkgenoot schappen in ons land. Bij de laatste pilaar komt ook de ei gen bijdrage van de leden in de exploitatierekening van hun kerk of het Humanistisch Verbond aan de orde. Het Nijmeegs Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen (ITS) heeft aan de hand van de drie 'pilaren' een onderzoek ingesteld. Voor de eerste twee 'pilaren' is ge bruik gemaakt van represen tatieve steekproeven. De laat ste 'pilaar' berustte op admini stratieve gegevens die door de kerken en het Humanistisch Verbond werden geleverd. Volgens dit onderzoek heeft de Rooms-Katholieke Kerk recht op 44 procent van de geestelijk verzorgers, de protestantse kerken 41 pro cent en het Humanistisch Verbond 15 procent. De staat secretaris heeft daarop de geestelijk verzorgers volgens deze percentages verdeeld. Evaluatie Van Voorst tot Voorst onder streept, dat hij de nieuwe ver deling over vijf jaar wil eva lueren om zich ervan te ver gewissen dat de pilaren-bena dering een goede keuze is ge weest. Hij heeft nog geen re kening gehouden met de be zuinigingen bij defensie, die ook de geestelijke verzorging treffen, zij het de eerste jaren in mindere mate dan voor de krijgsmacht als geheel is voor- Staats secretaris B. van Voorst tot Voorst: nieuwe verdeling van geestelijk verzorgers in krijgsmacht. FOTO: DIJKSTRA zien. Zowel de RK Kerk als de protestantse kerken en het Humanistisch Verbond moeten geestelijk verzorgers inleveren. De verdeelsleutel is immers in percentages uitge drukt. Het Humanistisch Verbond is teleurgesteld over het besluit van de staatssecretaris. De toeneming van het aantal raadslieden van 25 naar 36 komt volgens het verbond on voldoende tegemoet aan de vraag onder militairen. In fei te betekent het besluit dat de humanisten er 5 raadslieden bijkrijgen, want in 1987 werd in afwachting van een defin- tief besluit het aantal al tot 31 uitgebreid. De kerken hebben er altijd voor gepleit dat ook de om vang van de (kerkgenoot schappen en de financiële bij dragen van de leden een rol moeten spelen bij de verde ling van de geestelijke verzor gers. Aalmoezenier C. Rooij- akkers, naaste medewerker van hoofdlegeraalmoezenier J.J.M. van de Tillaard, is daarom tevreden over het be sluit van de staatssecretaris Hij meent dat het Humanis tisch Verbond er ten onrechte van uitgaat dat soldaten die niet naar de kerkelijke gees telijk verzorgers gaan, auto matisch als 'klanten' voor de humanistische raadslieden moeten worden beschouwd. HIERDEN De vurige wens van Jannie Verwijs (43) om deel uit te mogen maken van de Norbertij- ner kloostergemeenschap De Essenburgh in het Gelderse Hierden is be gin maart in vervulling gegaan. Een opmerkelijke ontwikkeling, omdat dit in Nederland nog niet is voorgekomen. „Er wordt al wel langere tijd over gesproken en gezocht naar vormen van verbreding en volledige participatie. In Frankrijk, in het plaatsje Pau, is men al wat verder. Daar zijn al twee vrouwen bij de Norbertijner paters inge kleed", vertelt Jannie. De Orde der Norbertijnen, in de twaalfde eeuw gesticht door Norbertus van Gennep, laat zich leiden door de kloos terregel van Augustinus. Die regel houdt in 'het met elkaar gemeenschap beleven in de Heer en van daaruit gemeen schap stichten in de omge ving'. De Norbertijnen in Nederland zijn gevestigd in Heeswijk- Dinther, Hierden, Tilburg en de Norbertinessen (vrouwelij ke Norbetijnen) hebben een klooster in Oosterhout. „Veel mensen vragen waarom ik mij niet bij de Norbertines sen heb aangesloten. Er is echter een groot verschil in de manier van leven tussen Jannie Verwijs voelt zich als enige vrouw in Nederland thuis in de Norbertijner klooster gemeenschap De Essenburgh in Hierden. FOTO: PERS UNIE de beide gemeenschappen. De Norbertinessen leven een stil ler, biddend leven. In tegen stelling tot de paters zijn zij actief bhnen de muren van het klooster. De combinatie van sober leven in gemeen schap én het actief zijn buiten de muren van de priorij trekt mij enorm." Vanaf eind '84 begon Jannie Verwijs steeds vaker week ends en vakanties door te brengen op de priorij. Zij was en is hiermee niet de enige. Veel meer mensen nemen in meerdere of mindere mate deel aan het leven van de Norbertijnen. Zo zijn er men sen die één van de drie dage lijkse diensten komen bijwo nen, of wat komen werken in de tuin. „Na veel gesprekken met de paters werd er unaniem beslo ten dat ik welkom ben. Door mijn werk als districtkateche- te kan ik kostgeld betalen. Verder studeer ik theologie", vertelt Jannie. „Het sobere leven had ik me al eigen gemaakt. Bij alles wat ik wil doen, vraag ik me af: heb ik het echt nodig, of niet? Jannie Verwijs' grote streven is het stichten van een eigen orde. Ze denkt dat dit te reali seren is. „Regelmatig ga ik naar Heeswijk. Daar voer ik gesprekken met vijf andere vrouwen die ook zoeken naar een manier om een religieus leven te leven. Het mooiste is dat steeds meer mensen wil len weten wat dit leven in houdt." De familie en vrienden van Jannie reageren over het al gemeen erg positief op haar besluit. „Sommigen begrijpen alleen niet goed wat het in houdt; ik kreeg vragen als: 'mag ik wel op bezoek komen' en 'mag ik wel bellen'. Jannie Verwijs voelt zich thuis in de priorij. „Ik vind het heerlijk aan te mogen leu nen tegen een orde en tradi ties die er al zo lang zijn. Het vlammetje van de kerk blijft bestaan en wordt alleen maar groter." HETTIE VAN GINKEL Beroering over racistisch stuk in parochieblad ENTER Leerlingen van de Jozefschool in het Twentse Enter hebben geweigerd een onlangs verschenen aflevering van het parochieblad de Sint Antonius Schakel te bezorgen. In het laatst verschenen nummer stond een als satire be doelde brief van een bui tenlandse arbeider aan zijn in Turkije woonachti ge vrouw afgedrukt, die door tal van dorpelingen als racistisch werd be schouwd. Het parochiebestuur zag in ie der geval aanleiding om twee weken later in de volgende aflevering van het gestencilde blad, dat onder verantwoor delijkheid van pastor Borg huis verschijnt, een rectifica tie te plaatsen. In de brief doet ene Ali Sulei man zijn relaas over de om standigheden, die hij in ons land heeft aangetroffen. In het schrijven komen citaten voor als 'Hier zijn echt luilek kerland, ik krijg geld, niks aan de hand, hier zijn werke lijk niks loos, alleen 700.000 werkloos. Ikke kijken, altijd een beetje stug, zeggen ikke pijn in de rug. Geld niet min deren, je krijgt hier ook veel geld voor kinderen. En ook nog als ikke wil, ikke krijgen een nieuwe bril, breng extra voor jou mee, wordt toch be taald door de WW. Hier in Holland sta je paf, geld krij gen van wieg tot graf'. Secretaris Braamhaar van de Sint Antoniusparochie ver wijst naar wat hij 'een ver- volgmededeling' noemt in een nieuwe aflevering van het veelgelezen parochieblad. UTRECHT Heeft de staat Israël wel of geen speciale betekenis voor de christelijke kerk? De tegengestelde antwoor den op die vraag beheer sten de discussie op de jaarvergadering van de hervormde predikanten- vereniging, gisteren in de Domkerk in Utrecht. Dr. R. Zuurmond van de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam, verdedigde de positie dat op 'iedere bladzijde' in het nieu we testament ieder exclusief spreken over land en staat wordt afgewezen; er is geen bijbels-theologische grond is voor de opvatting dat het joodse volk een goddelijk recht heeft om te wonen in het land Israël'. De staat Is raël moet daarom moreel en Irak en de Kurden en ook niet voor Syrië en de Libane- zen. In de oorlog tussen Iran en Irak zijn een miljoen men sen omgekomen, maar kerke lijke woordvoerders blijven herhalen dat het Palestijnse vraagstuk de kern vormt van alle problemen in het Mid den-Oosten. „Het lijkt gevaar lijk veel op de antisemitische stelling uit de jaren '30 dat de joden de wortel van alle kwaad zijn", meende Schoon. Desinformatie De islamoloog prof. dr. A. Wessels zei verontwaardigd te zijn over de desinformatie over de Golfoorlog zoals het westen die heeft geaccepteerd en nog steeds accepteert. „De pers is nota bene zelfs be dankt door meneer Schwarz kopf voor de hulp bij deze misleiding; een misleiding niet maar van de vijand, maar ving over het Midden-Oosten ook in kerkelijke kring 'een zijdig worden geïnterpre teerd'. Schoon: „De Koerden zijn theologisch niet interes sant; ze zijn tenslotte geen Pa- lestijnen en hebben geen con flict met Israël". En: „Ik heb nog niets vernomen van een missie van de Raad van Ker ken om in Noord-Irak te gaan kijken wat er aan de hand is. Het is ook veel eenvoudiger en minder gevaarlijk om in de door Israël bezette gebie den rond te reizen", zei hij cy nisch. Schoon voegde eraan toe: dat de buitenproportionele kritiek van christenen op Israël vaak het karakter heeft van een obsessie. Vanwaar die over dreven aandacht voor het Palestijnse vraagstuk, vroeg Schoon zich af. De Raad van Kerken heeft wél een speciale werkgroep voor Israël en de Palestijnen, maar niet voor over uit 1970. De hervormde secretaris-generaal dr. K. Blei had zich maandagavond al uitgelaten over het nieuwe rapport. Hij zei toen onder meer dat daarin moet worden gepleit voor een Palestijnse staat, naast de staat Israël. De predikantenvereniging had twee sprekers uitgeno digd; te weten dr. Simon Schoon, voorzitter van het Ojec (Overlegorgaan joden en chbristenen) en prof. dr. A. Wessels van de Vrije Univer siteit. Beiden gebruikten in hun toespraken over het the ma: 'Wat is er aan de hand in het Midden-Oosten' nogal for se taal. Daaruit bleek de vol strekt andere invalshoek in het denken over Israël en het Midden-Oosten. Chaotisch Schoon legde er de nadruk op hoe-de chaotische berichtge- politiek beoordeeld worden zoals alle andere staten, aldus Zuurmond. De gereformeerde H.L. van Stegeren-Keizer, voorzitter van het gereformeerde depu- taatschap voor Kerk en Israël daarentegen vond dat de ker ken duidelijker moeten getui gen van een onopgeefbare verbondenheid tussen het volk Israël en de kerk. „De kerk zit via Jezus vast aan Is raël, of we dat als christenen leuk vinden of niet", aldus mevrouw Van Stegeren. Ze riep in herinnering dat land en staat deel uitmaken van de joodse identiteit; de kerk kan niet doen alsof dat niet zo is. De discussie in de Domkerk werd gevoerd naar aanleiding van het besluit van de her vormde synode (1988) dat er een nieuw rapport moet ko men over 'Israël, volk, land van eigen publiek. Een vrese lijk feit vond hij het dat nog steeds niet duidelijk is hoe veel doden er echt zijn geval len in de Golfoorlog aan Iraakse kant. „Zijn Arabische slachtoffers geen slachtoffers die tellen?", vroeg hij zich af. Volgens Wessels is een nieuw verstaan van het verleden no dig van joden, moslims en christenen; dan kan ieder tot z'n recht komen. Wessels ver heelde niet z'n kritiek op de staat Israël inzake de intifada en haalde de Israëlische pu blicist David Hartmann aan die zei dat joden, christenen en moslim in naam van de enige God hebben geblunderd en groot onrecht hebben ge daan. Wessels citeerde nóg eens met instemming Hart mann in diens uitspraak dat hij zich pas thuis voelt in Israël wanneer ook Palestijnen zich daar thuis voelen. LÜTSEN KOOISTRA Ni Jen Kok rijdt scheve schaats Bjo Minister Kok van financiën speurt onverdroten voJLe naar het grote geld. In de Rijksbegroting voor volgend ja ers zit nog een gat van ruim drie miljard gulden. De belasting! f- en premies mogen niet omhoog. Daarover is de politiek k Het financieringstekort mag evenmin stijgen. Ook is in Den Haag geen punt van discussie. En dus resten minister van financiën twee mogelijkheden om zijn begi fe'| tingsplaatje rond te krijgen. Hij kan zijn collega-ministe an een extra bezuinigingsopdracht opleggen, hetgeen na moeizame operatie 'tussenbalans' tot hevig gekrakeel zou den. Ofwel hij probeert de overheid aan meer inkomsten helpen zonder dat het officieel tot verzwaring van de collf tieve lastendruk leidt. Dat laatste is veelal een kwestie vi definiëren, en van handigheid van de betrokken minister deze sluiproute kiest. Het voorstel van Kok voor een vei beling van de boetes die verkeerszondaars moeten betalen bepaald niet handig, integendeel. De reactie van zijn collega Hirsch Ballin was voorspelbajJ de hoogte van boetes mag nooit ofte nimmer afhangen v de omvang van het financieringstekort van de overheid, minister van justitie heeft daarin volstrekt gelijk. Het getuj Z van verregaande botheid om vanuit het ministerie van nanciën met een dergelijke suggestie in de openbaarheid treden. Justitie werkt momenteel aan een nieuw 'tarieve boekje', waarin de financiële strafmaten voor diverse vi keersovertredingen in hun onderlinge samenhang wordf bezien. Dat boekwerkje hoort in beginsel puur een zaak v m justitie te zijn en Kok moet zich daar nadrukkelijk buit j, houden. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) ra eerder een vergelijkbare scheve schaats met haar zelf b dachte richtlijn voor het incasseren van boetes bij zwartt ier< ders in het openbaar vervoer. En zij had tenminste nog b 1 excuus dat het haar was te doen om naleving van de w Kok wil alleen maar geld zien. Het is weer zo'n typisch voorbeeld van een optreden wajlj6 2 mee de overheid haar eigen gezag ondermijnt. Mooie verh len over herstel van de burgermoraal en de noodzaak het handhaven van regels en wetten verliezen op slag e geloofwaardigheid, als het sanctiebeleid wordt geïnspire door de krapte van de overheidskas. Iets soortgelijks gel ilo'£ voor de suggestie van minister Alders voor een milieuheffii op kranten en tijdschriften. De Nederlandse papierverwe t°' kende industrie laat zich vrijwillig volproppen met goedkoc Jncj oud papier uit Duitsland en uitgeverijen en krantelezers kr ord gen mogelijk onder het valse mom van een milieutoeslag i rekening gepresenteerd. Het milieu vergt offers van ons a len, maar laten we die dan ten minste onder de juiste vb ei^ brengen. Zoals straks door middel van het benzinekwart van Maij-Weggen, dat in alle opzichten verdedigbaar is a een weldoordachte, adequate milieumaatregel. KAAPSTAD De En gelstalige kerken in Zuid- Afrika veroordeelden met woorden weliswaar vaak de apartheid, maar zijn in feite even schuldig aan de instandhouding ervan als de blanke Afrikaner ker ken, vindt Charles Villa Vicencio, hoogleraar gods dienstwetenschappen aan de universiteit van Kaap stad. Villa Vicencio is auteur van het boek 'Verstrikt in de apartheid' over de Engelstalige kerken in Zuid-Afrika. Hij vindt dat deze kerken even- Zeer als de Afrikaner kerken in het openbaar schuld moeten belijden over hun steun aan de apartheid. De kerken veroor deelden de apartheid wel, maar zij hebben nooit een be langrijke positie in het verzet willen innemen, aldus Villa Vicencio. „Vastbesloten om een schijn van eenheid tussen hun blanke en zwarte leden te bewaren hebben de Engelstali ge'kerken zich vaak verplicht gevoeld een dubbelzinnige houding aan te nemen. De acta van de synodes staan vol uitspraken tegen de apart heid, maar dezelfde kerken lie! \p< protesteerden tegen het besluitrs' van de Wereldraad van Kei Kt ken om humanitaire hulp I geven aan de verzetsbewegi gen in Zuid-Afrika. De kerkt negeerden het feit dat zwarte leden als balling in buitenland moesten leven in de verzetsbewegingen acti aal waren, maar lieten wel pred jjss kanten als geestelijk verzorgt fer in het Zuidafrikaanse legt werken. Op die manier steui den de kerken feitelijk c" staande toestand en verzetü zij zich tegen het nieuwe Zuiéoer Afrika dat de bevrijdingsbi j. I wegingen nastreefden. j elij] Villa Vicencio herinnert ai aar het verzet binnen de EngelsU eni lige kerken tegen economise! eer sancties om het apartheidsbi [ge| wind op de knieën te dwingif en aan de commotie die i 1985 ontstond, toen de Zuidi Ireig frikaanse Raad van Kerken d eefi christenen opriep te bidde en voor een einde van het on let rechtvaardige bewind in Zuid Ian i Afrika en de uitroeiing vi )e 1 „tirannieke structuren van ontens derdrukkingï Ook met de pu proje blikatie van het Kairos-docu nagi ment, waarin meer dan 15 luid Zuidafrikaanse theologen o| tont basis van de bevrijdingstheolo nog gie afstand namen van dl ring apartheid, was lang niet ieder iosu een in de Engelstalige kerke bedr ingenomen. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur Nabezorging Telefoon 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u op za. van 14.00 tot 15 00 uui Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: per maand f 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar f. 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2