Sourant ►100 7 V-raad akkoord met vredesmacht I 3 4 6 7 11 13 Imago Ipgerolde criminele organisatie ïrschuilt zich in netwerk BV's ief de kost vrouw 7 5 mille Fortuyn stelt inkomens specialisten aan de kaak Israël is bereid om over vrede te praten VANDAAG 14 Dagen Gratis £eidóe6ou/ta/nt Woensdag 10 april 1991 82ste jaargang no. 25002 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur om streeks 6 graden. Overdag zon nig en middagtemperatuur on geveer 21 graden, maar in het Waddengebied enkele graden lager. Matige zuidelijke wind, rond kracht 4. 4. - <3 penbaar ministerie loermond gaat in hoger eroep in IRA-zaak jOERMOND Het openbaar ministerie [Roermond stelt hoger beroep in tegen 1 vonnissen die de rechtbank in die Lts onlangs heeft uitgesproken in de k tegen vier IRA-verdachten. iofficier van justitie mr. E.E. van der ijl heeft dat vanmorgen meegedeeld. De dachten werden beschuldigd van ford op twee Australische toeristen. |rie verdachten werden vrijgesproken ygens gebrek aan bewijs, de vierde werd Wdeeld tot achttien jaar cel. Trump wil kamers Plaza Hotel als flats verkopen NEW YORK De Amerikaanse onroe- rend-goedmagnaat Donald Trump wil het merendeel van de 813 kamers van het fa meuze Plaza Hotel in New York verkopen als flatwoningen. De in financiële proble men verkerende zakenman wil de op brengst gebruiken voor het aflossen van de hypotheek en andere schulden, zo heeft hij gisteren verklaard. Trump kocht het aan Central Park in Manhattan gelegen hotel in 1988 voor 390 miljoen dollar. Er rust een hypotheek op van 300 miljoen dollar. Als de autoriteiten in New York toestemming geven voor het plan wil Trump de hotelkamers verkopen voor het driedubbele van de prijs van ver gelijkbare woningen in de omgeving. Ko pers krijgen de mogelijkheid de kamers weer aan het hotel te verhuren. Nog wat onwenning houdt hij zijn pistool vast: prins Pieter Chris- tiaan, derde zoon van prinses Margriet, begon gisteren met zijn voort gezette militaire oplei ding tot pelotonscom mandant bij het 101e bataljon van de Konink lijke Marechaussee in het Gelderse Loenen. Vorig jaar oktober start te de onlangs 19 jaar geworden prins zijn mili taire opleiding. FOTO: ANP Marseille wil ruil Gullit; Van Basten eens met Barcelona met de voetballers Jean-Pierre Papin en Ruud Gullit. De Italiaanse club waarvoor Gullit uit komt, mag een jaar lang geen Europees voetbal spelen. Daarom is ook Marco van Basten op zoek gegaan naar een andere werkgever. Hij is persoonlijk akkoord gegaan met een ontwerp- contract dat FC Barcelona hem via zijn zaak waarnemer Cor Coster, schoonvader van Bar- celona-trainer Johan Cruijff, heeft voorgelegd. Of de spits ook daadwerkelijk aan het einde van dit seizoen naar Barcelona komt, hangt af van de bereidheid van zijn huidige club, AC Milan, om hem te laten vertrekken. Pag. 9: Twintig miljoen voor Jean-Pierre Papin. GEDEMILITARISEERDE ZONE TUSSEN IRAK EN KUWAYT NKELE TIENTALLEN MILJOENEN GULDENS 'OMGEZET' HAAG De crimi- iwelf organisatie die giste re] door de politiekorpsen mi Den Haag en Rotter- èi is opgerold, is jaren- ig uitermate professio- el bezig geweest. Diver- onderdelen waren on- ergebracht in BV's. Hier- loor was het mogelijk om rote bedragen geruisloos eg te sluizen naar ban en in het buitenland. nart geld werd witgewassen in casino's. Ook schaften de bendeleden er dure en zeer exclusieve auto's voor aan. De in beslag genomen auto's die nu op het terrein van de Haag se politie staan, bestaan onder meer uit Rolls Royes, Lambor- gini's en enkele andere zeer dure merken. Een team van dertig recher cheurs is twee jaar bezig ge weest om deze goed geoliede bende op te rollen. Ze worden verdacht van drugshandel, geweldsmisdrijven, vermogen- delicten en belastingfraudes. Volgens politiewoordvoerder H. van den Berge ging het ge durende enkele jaren om om zetten van enkele tientallen miljoenen guldens. In totaal werden tien personen gearres teerd, onder wie de vijf kern leden, twee financiële experts en drie vrouwen en partners van de groep. De politie denkt nog meer ver dachten aan te houden, maar dan 'van een minder zwaar kaliber'. NEW YORK/NICO SIA De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren ingestemd met het stu ren van een vredes macht van 1440 man naar het grensgebied tussen Irak en Ku- wayt. De troepen moeten de ge demilitariseerde zone aan beide zijden van de 240 ki lometer lange grens tussen de twee landen controle ren. De taak is grens- schendingen te voorko men en vijandige acties te melden. De vredesmacht bestaat uit ongeveer 300 militaire waarnemers on der wie een honderdtal uit de landen die de perma nente leden van de Veilig heidsraad vormen; China, Sovjetunie, VS, Frankrijk en Groot-Brittannië. Zij zullen worden geholpen door 680 infanteristen en 200 geniesoldaten. De vre desmissie duurt voor onbe paalde tijd. Het is de be doeling dat met name de militaire waarnemers hun taak snel oppakken om de in het zuiden van Irak verblijvende troepen van de coalitie in staat te stel len zich op korte termijn terug te trekken. Over de brief aan Irak, waarin dë Veiligheidsraad een permanent staakt-het- vuren afkondigt, werd nog geen besluit genomen. De V-raad wacht op een boodschap uit Baghdad waarin staat dat Irak de voorwaarden ervoor aan vaardt. Irak heeft gisteren het idee van een VN-en- clave in Noord-Irak voor Kurdische vluchtelingen als 'verdacht' en als 'in menging in binnenlandse aangelegenheden' verwor pen en verklaard dat het zich met alle middelen zal verzetten tegen het instel len van zo'n gebied. Doel van de tijdens de top van Westeuropese landen voorgestelde enclave is be scherming van de Kurden tot ze kunnen terugkeren. In een tweede fase van het plan zou het beschermde gebied ook kunnen wor den uitgebreid tot de ste den van de traditioneel Kurdische gebieden, zoals Kirkuk, Arbil en Mosul. Droppings bereiken Iraanse grens niet NOORD-IRAK De voedseldroppings hebben de hon derdduizenden Kurden die de hoge bergen aan de grens tussen Irak en Iran zijn ingevlucht volgens het Kurdi sche verzet nog niet bereikt. Veruit het meeste voedsel komt terecht in de buurt van de Turks-Iraakse grens, al dus de rebellen. Een hulpverlener van Artsen zonder Grenzen, Marcel Roux, heeft gezegd dat de international le luchtbrug grotendeels symbolisch is bedoeld. Volgens hem komt de noodhulp niet terecht bij de honderddui zenden Kurden die in het onherbergzame gebied de kou trotseren, maar vooral om het geweten van de westerse wereld te sussen. Een woordvoerder op de luchtmachtba sis Incirlik in Turkije, vanwaar de vliegtuigen met de noodhulp opstijgen, bevestigde dat er geen droppings zijn geweest in de buurt van de Iraanse grens, ofschoon zich daar meer vluchtelingen bevinden. Tien Amerikaanse, twee Britse en twee Franse vliegtuigen ondervonden veel hinder van het slechte weer bij de droppings. Vol gens het Britse persbureau Press Association keerde ten minste een vliegtuig terug met aan boord de tenten, de- et voedsel 1 kens en het s 1 bedoeld voor de Kurden. ulitzerprijs voor John Updike EW YORK De Ameri- lanse schrijvers John Updike Neil Simon hebben gisteren Pulitzer-prijzen gewonnen or fictie en drama. Updike reeg de onderscheiding voor jn roman 'Rabbit at rest' en mon voor zijn toneelstuk ost in Yonkers'. Het dagblad es Moines Register' kreeg de |Urnalistieke Pulitzer voor sn serie over een verkrachte rouw. De prijs voor interna- inale verslaggeving ging Caryle Murphy van The 'ashington Post die in Ku-. wayt rapporteerde over de Iraakse bezetting, en naar Ser ge Schmemann van The New York Times voor zijn verhalen over de Duitse eenwording. Steven Naifeh en Gregory White Smith kregen de onder scheiding voor een biografie over de kunstenaar Jackson- Pollock. De non-fiction Pulit zer ging naar de biologen Bert Holldobler en Edward O. Wil son voor hun boek 'De Mie ren'. Pagina 16: Updike kreeg al eerder Pulitzerprijs ITTARD Een 51-jari- e vrouw uit Sittard heeft totaal 75.000 gulden dwangsommen be- aald aan een Geleense lotaris, op wie ze hopeloos erliefd is. Gisteren werd maar net de veiling an haar huis voorkomen loor op het laatste mo- ïent 50.000 gulden te etalen. notaris, die al jaren op een ige manier wordt aanbeden oor de vrouw, had beslag la- leggen op het huis. De (rouw was, sinds de notaris 'ad geholpen bij een boedel- 'heiding, niet meer bij de man weg te slaan. Ze belde hem constant op, achtervolgde hem 24 uur per dag. De Maas trichtse rechtbank legde in 1988 de vrouw een dwangsom van 25.000 gulden per overtre ding op. De Maastrichtse raadsman Th. Hiddema laat het hier echter niet bij zitten, zo verklaarde hij variochtend. „Vijfentwintig duizend gulden voor hinderlijk bellen en ach tervolgen dat vind ik maar ge makkelijk verdiend. Dat is geld slaan uit menselijke misè re". Hij heeft een psychiater in Maastricht gevraagd een nieuw rapport te maken over de vrouw. Daaruit moet blij ken dat de vrouw in zekere mate ontoerekeningsvatbaar fan Voorst tot Voorst hekelt korten Defensie JATTEM Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie Beft zich gisteravond tijdens een CDA-bijeenkomst in Hattem '1 gekeerd tegen het voorstel var) minister Kok van financiën H met ingang van volgend jaar de prijscompensatie voor de de- irtementen de komende drie jaar gedeeltelijk te bevriezen. »or deze ingreep zou Defensie ongeveer 2 procent extra Deten bezuinigen, hetgeen neerkomt op ruim 600 miljoen gul- n. Kok doet dit voorstel in de zogeheten Kaderbrief, die aan- feeft op welke manier in de begroting voor volgend jaar het fi- bicieringstekort teruggebracht kan worden tot 4,25 procent [an het nationaal inkomen. De nog vertrouwelijke Kaderbrief, lie vrijdag in de ministerraad aan de orde komt, geeft aan dat tók volgend jaar 3,6 miljard op de overheidsuitgaven wil bezui- ligen. ■olgens Van Voorst tot Voorst dreigt zijn departement het pdst van allemaal getroffen te worden, omdat Defensie de ko tende jaren veel investeringen moet doen. De nieuwe aanslag, Mus de staatssecretaris, zou ruwweg gelijk zijn aan wat Defen ce al in de Tussenbalans heeft moeten inleveren. Hij noemde |[et tevens ondenkbaar dat nu al weer gaten geslagen worden in ^Defensienota, die pas zes weken geleden is uitgebracht. Joekel van een yucca Het heeft zijn voordelen om op de fiets zo'n joekel van een yucca te gaan bezorgen. Als je even wilt uitrusten zet je je fiets gewoon tegen de boom die je zelf bij je hebt. foto: milan konvalinka AMSTERDAM De in komens van specialisten en verpleegkundigen lo pen op een buitengewoon opmerkelijke manier uit een, zo constateerde Prof. dr. W. Fortuyn vandaag tijdens een congres van de stichting Sympoz in Am sterdam. Fortuyn bekend van de openbaar vervoerkaart voor studenten en zijn advies over de adviesorganen in de ge zondheidszorg schatte het inkomen van zelfstandige spe cialisten in ziekenhuizen „zeer voorzichtig" op_320.000 gulden. Exclusief praktijkkosten en exclusief hun declaraties voor werk dat ze door goedkopere medewerkers laten uitvoeren. Een ziekenhuisdirecteur ver dient rond 140 mille, de minis ter-president inclusief va kantietoeslag 200.543,04 gulden en een verpleegkundi ge zo'n 50.000 gulden. Terwijl Lubbers' salaris tot op de cent bekend is, is het heel moeilijk inzicht te krijgen in Pogingen daartoe van de be trokken bewindslieden in 1985 en 1986 strandden doordat in dividuele specialisten of hun organisatie (LSV) met succes naar de rechter stapten. De LSV sloot eind 1989 een akkoord met verzekeraars en ziekenhuizen, waarin onder meer werd bepaald dat de kos ten van specialistische hulp in de periode 1990 tot en met 1992 niet zullen stijgen. Het akkoord heeft volgens For tuyn niets van doen met een reëel inzicht in inkomens van zelfstandige specialisten, laat staan met een effectieve rege ling ervan. Hier ligt volgens hem een taak voor de over- Vervolgens kan worden be gonnen met het beter op el kaar afstemmen van de inko mens van de verschillende be roepsgroepen binnen de ene arbeidsorganisatie van het zie kenhuis. Daarbij kan bijvoor beeld extra geld vrijkomen voor de verpleegkundigen, zo meent Fortuyn. JERUZALEM De Is raëlische regering heeft VS-minister van buiten landse zaken Baker giste ren laten weten in te wil len stemmen met een re gionale vredesconferentie met de Arabische landen onder auspiciën van de VS en de Sovjetunie. Maar Baker maande in een re actie meteen tot voorzichtig heid: „Er is nog een lange weg te gaan om vrede te bereiken en er moeten nog tal van kwesties worden bekeken". De Israëlische radio meldde intussen dat Saudi-Arabië in verband met een nieuw Ame rikaans vredesinitiatief erken ning van Israël zou overwe gen. Baker, die op vredesmis sie is in het Midden-Oosten, voert vandaag in Cairo over leg met onder meer de Egypti sche president Mubarak. Volgens de Israëlische pers zou Israël willen dat de deel name door de VS en de Sovjet unie zich beperkt tot de ope ningsceremonie en dat Israël vervolgens apart gaat praten met elk van de Arabische lan den. Zo wordt volgens de Is raëlische minister van buiten landse zaken Levy tevens voorkomen dat Israël voor een soort tribunaal zou komen te staan en dat Washington of Moskou een oplossing oplegt. Baker en Levy sneden giste ren ook de kwestie van de Palestijnse vertegenwoordi ging in de onderhandelingen aan. Volgens Levy moet deze vertegenwoordiging, volgens het vredesinitiatief van Israël uit mei 1989, naar vo'ren ko men na verkiezingen in de be zette gebieden. De zes vooraanstaande Pales- tijnen met wie Baker eveneens sprak, zeiden dat de Pale stijnse kwestie onopgelost blijft, als gevolg'van de lijn die Baker nu volgt. De Palestijnen vrezen dat er daardoor voor uitgang wordt geboekt in de Arabisch-Israëlische vredespo gingen, maar dat hun pro bleem niet wordt opgelost. Pagina 5: PLO ziet niets in bilateraal overleg 18 PAGINA'S Wie mooi wil zijn moet niet langer pijn lijden Prominente politici zoeken oplossingen voor wereldproblemen Sovjetkranten speculeren over opvolging Gorbatsjov Internationale industrie-top buigt zich over het milieu Leidse bevolking meer betrekken bij lokaal bestuur Meer praalwagens, minder prijzen bij bloemencorso Het transparante werk van A.D. Copier GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 8UITENLAND 5/6 ECONOMIE 7 SPORT 9 LEIDEN/REGIO11/12/13/14 DIENSTVERLENING 12 KUNST/RTV 15 RTV-PROGRAMMA'S 17 WEER/PUZZEL/MENU 17 VOETBAL OP TV RTL4, 20.30 uur: Barcelona-Ju- ventus (Europa Cup II). België Nederland* 2, 18.00 uur: Spartak Moskou-Olympique Marseille (Europa Cup I). Duitsland 2, 19.30 uur. Bayern München-Rode Ster Belgrado ((Europa Cup I). Nederland 3, 23.00 uur. Samen vattingen Bayern München-Rode Ster Belgrado (Europa Cup I) en Bröndby-AS Roma (UEFA Cup toernooi). worden uitgelegd van voorzitter Van Doesburg van de club van Nederlandse bloemenveilingen, de VBN. Hij kan het weten, want toen de politici hoorden van records bij produktie en de export van hun produkten, stonden ze al klaar met de opmer kingen dat „zo'n sector wel een stootje kan heb ben" en wilden de btw verhogen. En daar zitten de tuinders niet op te wachten, want de resultaten per bedrijf zijn helemaal niet zo rooskleurig. Zo kan een uitstekend imago zich ook tegen je keren. Wie onderstaande bon invult bewijst voor wat de Leidse Courant betreft tenminste het tegendeel. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 aam: Voor!.: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 ooi Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1