{transparante kunstwerken Ivan Andries Dirk Copier Kijkje op de huwelijksmarkt QeidóaQowuvnt lECENT WERK VAN EEN 90-JARIGE GLASKUNSTENAAR rI o up van t Hek blijft ie dominee van groots n meeslepend leven Herziene versie Romeo en Julia [N^UNST/RTV WOENSDAG 10 APRIL 1991 PAGINA 15 ijkiinde staking decorbouwers ILVERSUM Vakbonden en directie m het omroepproduktiebedrijf NOB 'bben gistermiddag overeenstemming ■reikt over de toekomst van de decor- in deling. De decorbouwers, die gisteren !r*t werk neerlegden, zijn vanmorgen er aan het werk gegaan. Inzet van 1 conflict was het plan van de NOB- cctie de decorafdeling te laten sa- iiiwerken met andere bedrijven. De :orbouwers vreesden dat dat zou lei- i tot afstoting van hun afdeling en rlies van arbeidsplaatsen. De afdeling ,jgt tot eind 1993 de tijd de bestaande rliesgevende positie weg te werken, iwel om te buigen in winst. Als de leling een omzet maakt van vijftien ijoen gulden, dan zal de NOB afzien a samenwerking met andere bedrij- t John Updike kreeg al eerder een Pulitzerprijs (vervolg van de voorpagina) NEW YORK John Updike die gisteren de Pulitzer prijs kreeg voor zijn roman 'Rabbit at rest' kreeg deze prijs ook al eens voor 'Rabbit is rich', het derde boek uit zijn 'Rabbit'-vierluik. De hoofdpersoon in deze boeken is steeds Harry 'Rabbit' Angstrom. De Pulitzers zijn de hoogste onderscheidingen die jaarlijks worden uitgereikt voor de Amerikaanse journalistiek en de kunsten. Het dagblad 'Des Moines Register' dat een Pulitzer kreeg voor een serie verhalen over een verkrachte vrouw, zwengelde met deze reeks in Amerika de discussie aan over de bekendmaking van de identiteit van slachtof fers van verkrachtingen in kranten. The Washington Post en The New York Times zijn met de Pulitzerprijs voor journalistiek onderscheiden in de categorie inter nationale berichtgeving. De Pulitzerprijs wordt sinds 1917 uitgereikt en werd ingesteld door de vooraanstaan de Amerikaanse journalist van Hongaarse afkomst Jo seph Pulitzer. Hilversums arbeidsbureau start operaproject voor werklozen HILVERSUM Het arbeidsbureau Het Gooi in Hilversum komt met een Nederlandse primeur. Driehonderd werkloze acteurs, musici, cameramen sen, decorbouwers, grimeurs en ande re theatermensen werken aan de tv- productie van de komische opera 'Zar und Zimmermann'. Het initiatief is ontleend aan ervaringen in Amerika waar bekende tv-producties als de Bill Cosbyshow, Fame en de film A Cho rus Line op soortgelijke manier tot stand zijn gekomen. Zowel de AVRO als de NOS hebben belangstelling voor de Nederlandse productie, waar van de regie in handen is van Jan Keja. Waarnemend directeur Han Pouw van het Hilversumse arbeidsbu reau over de achtergronden van het project: „Het Gooi heeft al veel werk loze artiesten en het aantal schoolver laters uit het HBO kunstonderwijs dat geen baan vindt, is eveneens groot. Van deze beroepsgroep staan bij ons ruim 18.000 werkzoekenden inge schreven die allen jonger zijn dan 28 jaar. De groep oudere werkloze arties ten en andere mensen uit het amuse ment is nog groter". Pouw: „Grootste knelpunt in de kunstsector is dat het de mensen ont breekt aan ondernemerschap. Ze le ren op school dan wel dansen, toneel spelen of musiceren. Maar hoe je con tracten in de wacht kunt slepen, hoe je om moet gaan met sociale verzeke ringen en belastingen, daaraan wordt in de kunstopleidingen totaal voorbij gegaan. Alles is puur gericht op het eigen vakgebied. Zo zijn we vorig jaar voor werkloze schoolverlaters uit het drama-onderwijs maar met een came ra-opleiding gestart. Want toneelspe lers moeten toch op z'n minst weten hoe ze met opname-apparatuur om kunnen gaan". „Daar komt nog bij dat in de theater- en amusementswereld alles om rela ties draait. Een artiest kan nog zo goed zijn, als hij geen familie, vrien den of andere kruiwagens heeft, komt hij nergens binnen". Voor de jonge werklozen uit het Gooi wil het arbeidsbureau nu professione le producties gaan opzetten, als een soort werkervaringsprojecten. Na 'Zar und Zimmermann' volgen andere commerciële muziekproducties, onder meer over het leven van Tsaar Peter en een actuele versie van Porgy en :ijn itionaal Glascentrum/Galaria den Doel, Anna Paulowna- lat 105a, Den Haag. Andriee Dirk pier Nieuw Werk 1989/1990. Ge ïnd van woensdag tot en met ndag van 10.30 uur tot 17.00 uur. opn ijd B vajril wi. !N HAAG A.D. Copier is Nederland al jarenlang het ïoniem voor glaskunst. De lepper van beroemde glasse- s als Peer en Gilde, gepro- :eerd door de NV Glasfa- ek Leerdam, vierde in janu- zijn negentigste verjaardag, ids 1915 zit Andries Dirk pier in het vak, maar nog hij actief. eerbetoon aan deze glasto- aar wordt een reeks expo- gehouden. Nog tot 14 s in het Haags Gemeen- ;um een kleine expositie met 12 ontwerpen die lat d 'erse stijlen in het oeuvre jehartegenwoordigen. Het hoog- lunt in dit jubileumjaar valt de het gd, Instmuseum in Dtlsseldorf ets i overzichtstentoonstelling ;eho atsvindt. De Haagse galerie i van den Doel tenslotte, specialist in glaskunst, laat dit moment recent werk 89)1990) zien dat Copier l.OOOlakte in samenwerking met taiele meesterblazers. A.D. Copier is te zien op de expositie met recente werken in galerie Rob FOTO: MILAN KONVALINKA i dries Dirk Copier werd in in Leerdam geboren; va- werkte ook bij de glasfa- ■1 ek. Op 14-jarige leeftijd seg Andries een baan in de iriek, zo ging dat in Leer- m. Veel jongens stapten toen chtstreeks vanuit de school- nken de fabriek binnen. Andries kwam terecht op de etsafdeling waar decoraties op het glaswerk werden gezet. Directeur Cochius merkte snel dat hij een groot talent in huis had en bood de jonge Copier een plaats aan op de afdeling waar de ontwerpen werden gemaakt. In de jaren '20 werd Copier de belangrijkste glas- ontwerper van de fabriek. Hij streefde de huisontwerper voorbij, de architect/vormge ver K.P. de Bazel. Tot 1970 zou Copier verbon den blijven aan de NV Glasfa briek Leerdam en medever antwoordelijkheid dragen voor de vormgeving van het glas werk. Unica Aanvankelijk maakte Copier ontwerpen waarbij hij zich door vormen uit de natuur liet inspireren, later werd zijn werk eenvoudiger en functio neler mede onder invloed van Bauhaus. Zijn oeuvre dat 75 jaar werk omvat, kent een grote consistentie. Hij is de symmetrische basisvormen zo als de schaal of de vaas altijd trouw gebleven en heeft zich nooit gewaagd aan extrava gante glasobjecten. Al in de ja ren twintig ontwierp hij naast het glas voor de seriematige produktie ook unica. In eerste instantie waren dat experi menten om de mogelijkheden van het materiaal uit te probe ren. Al snel kregen die objec ten door hun prachtige vorm de status van kunstvoorwerp. Ideeën die hij opdeed bij het vervaardigen van unica wer den soms later in de serviezen verwerkt. Sinds 1970 maakt hij nog uitsluitend enkelvoudi ge glasstukken. Hij reist daar voor de hele wereld over om samen te kunnen werken met de beste glasblazers. Galerie Rob van den Doel laat glasobjecten zien die in 1989 door Copier in de beroemde werkplaats Biot in Frankrijk zijn gemaakt en objecten die vorig jaar werden geblazen door Lino Tagliapietra (Italië) en Peter Novotny (Tsjechoslo- wakije). Die twee glasblazers kwamen naar Nederland om in de studio van Willem Hee- sen in Acquoy (bij Leerdam) met Copier samen te werken. De expositie vertoont welis waar samenhang, maar toch is in de afzonderlijke stukken steeds de hand van de glasbla zer te herkennen. Het kunste naarschap van Copier is te vergelijken met dat van een componist. Hij creëert het kunstwerk eerst op papier, voor de realisering is hij af hankelijk van het talent van een uitvoerend kunstenaar. En er is nog een derde factor: het toeval. Copier heeft het vaak gezegd, glaskunst hangt ge deeltelijk ook af van toevallige factoren. In een glasoven bij een temperatuur van 1500 gra den komen krachten vrij die niet volledig te beheersen zijn. Het eindresultaat is soms ook voor de kunstenaars een ver rassing. Dit geldt minder voor de strakke vormen waarbij het materiaal in een bepaalde vorm wordt gegoten. Bij het 'vrije glas' en het gebruik van Enkele van de recente werken van Copier. Filigrain Lino Tagliapietra is dé specia list in de filigrano-techniek of (iets minder deftig) de tech niek van het draadglas. In zijn vazen, kommen en flessen zit in de rand een weefsel van dunne glasdraden. Hij trekt over de basisvorm heen lijntjes van glasdraad, soms korte stukjes, soms een kluwen die om de vorm is gewikkeld. Het geeft mooie kleureffecten, ze ker als er diverse draadstruc turen over elkaar liggen. Het fraaist zijn de gekleurde dik buikige flesjes met horizontale en verticale glasdraden. Peter Novotny beheerst per fect de ijswatertechniek. Gloeiend heet glas wordt heel even in ijskoud water gedom peld en snel daarna weer ver warmd. Tijdens die behande ling neemt het glas zuurstof op en komen er scheurtjes in. De luchtbelletjes en barstjes wor den bij de verhitting gefixeerd en bezorgen het glas een grilli- Het levert een weerbarstige op. Soms stelde Novotny al leen de bovenste rand van een schaal aan deze koude behan deling bloot. Dan gaat de brokkelige rand over in een transparante, gladde voet. A.D. Copier en de glasblazers hebben volop geëxperimen teerd met het materiaal, maar op een beheerste manier. De objecten hebben vrijwel alle maal een symmetrische, ronde vorm die is afgeleid van de oervorm van een schaal, vaas of fles. Het vrije element zit in de toevoegingen zoals de kleu ren en filigrain-decoratie. Glashard Bij zoveel fraai en oogverver- blindend glas, blijft de vraag wat deze objecten als kunst voorwerp bij de beschouwer los weten te maken. Glas draagt uiteenlopende gevoels waarden in zich. Het is helder, eerlijk en licht materiaal. Ver der doet het koud, gepolijst en statisch aan. Glaskunst kan niet die emoties oproepen die een schilderij wel kan losma ken. Glas wekt zuiver estheti sche genoegens en is daarmee eigenlijk enigszins hol. Een glasobject doet geen medede- FOTO: MILAN KONVALINKA ling over de 'zieleroerselen' of opvattingen van de maker, terwijl een schilderij dat wel doet. Glas schokt niet en zorgt niet voor een brok in de keel. Kortom, geen hogere waarhe den of diepe gevoelens, maar wel heel mooie dingen. Dat is misschien ook voldoende en die oppervlakkigheid kan geen verwijt zijn aan de kun stenaar, want het materiaal heeft nu eenmaal bepaalde ei genschappen. Wie de galerie van Rob van den Doel betreedt, stapt bin nen in een wereld van estheti sche perfectie. Alle objecten staan sereen opgesteld in de vitrines en worden met mooi gedoseerd licht bestreken. Al lemaal hebben ze genoeg vrije afzonderlijk be- zijn sneeuwwitte handschoe nen aan om geen vingeraf drukken op het glas achter te laten. Dit ritueel symboliseert heel treffend de afstand tussen de steriele wereld van de glas kunst en de wereld van alle dag. HANS OERLEMANS ;«el iTip! tyP* tialingen c Spc - acht u thuis ook zo, me er? Dan zou ik maar ilgei >latiesubsidie aanvra- >uidi n". Youp van 't Hek is 1 vjj ier in de stad. Zo ken- n en waarderen de toe- j louwers hem vooral: als van de scherpe tte grappen die gericht d i tegen een ander soort ^P^rnsen dan zij zijn. degenen die toevallig wel viin ontkoombaar tot de op de k genomen soort behoren, )ben altijd nog het excuus 'n maar cabaret is en dat tegen een grapje kun- latf Tn 't Hek lijkt niet onver- eld gelukkig met de rol van tionale hekelaar. Zijn image ,V1 t weliswaar de zalen vol, het programmaboek van i nieuwste solo 'Alles of pit' staat vol met grote artis- foto's rond het spoor en melancholische gedichten a er een man die beseft dat hij de helft van zijn leven is. beginnen aan de laatste t, „het bestaan is zo ver- |trikkelijk/ zo verschrikke- eenmalig/ dat besef ver- nt mij". Een variant op Me- vita in morte sumus, mid- het leven staan wij gr* dden in de dood. arbij beseft hij dat het niet meest verrassende helft is hem nog te wachten staat, kk« probeert hij zich daar zoveel gelijk tegen te verzetten, k het risico en de verras- g! Laat jezelf en je omge- it hlig merken dat je leeft! Het n 'Leef toch je leven' als het irlaatste uur vormt als sa- 1 va nvatting van zijn thema lenk er de afsluiting. Alles of P- oit is een oproep tegen het woo orspelbare en voor het in i opwelling gekochte kaar- Parijs. En tegelijkertijd een van ziin eigen lafheid, n 't Hek blijft de dominee loer*] igen van het grootse en meeslepen de leven, maar is slim en eer lijk genoeg om geen betweter te zijn en zijn preken te relati veren door ook zichzelf op de korrel te némen. Voordat u denkt: wat is er mis met die leuke Youp, er valt echt genoeg te lachen. Van 't Hek laat zijn goedgebekte, maar soms wat goedkope woe de weer los op Goede tijden, slechte tijden, kwissen, Lada's met daarin vaak vreselijke echtparen, vertegenwoordi gers, auto- en portable tele foons, enzovoort. Integerder komt hij over als hij het heeft over de Koerden, wapenhan delaren, hongerende Afrika nen en verdrukte staten. Te gen die achtergrond is het Hollandse gekeutel wel erg klein, maar dat is ook de rol van de cabaretier die het we- reldverdriet vanaf het podium ook niet kan verhelpen. Zijn besluit om God te worden („niet zo hoog gegrepen als je ziet wat die andere God ervan gemaakt heeft") uit het deel voor de pauze, ontmaskert hij daarna als een machteloze wensdroom. Niet alleen uit de tekst van 'Alles of nooit', met de goedge- doseerde schakelingen tussen scheldpartijen, tederheid, woe de en humor, blijkt het vak manschap van Van 't Hek, ook uit zijn manier van met de zaal omgaan. Die drijft meestal op generalisaties. Daarmee verliest hij aan overtuigend vermogen, maar wint hij aan mogelijkheden voor grappen. Hij speelt de goedkope hoge plaatsen ('studenten') uit tegen de 'CDA'ers' op de dure plaat sen in de zaal, maar noemt de student van nu ook een suf- konterige treintrut, met z'n OV-kaart die het avontuurlij ke liften overbodig maakt. Het contact met het publiek is er vanaf zijn opkomst, als hij een programma van het podium pakt en teruggeeft aan de eige naar op de eerste rij: „Ik ben geen bijzettafeltje". Alles bij elkaar en ondanks de bezwa ren een sterke avond cabaret, waar veel meer over te den ken en te schrijven valt dan hier kan. DICK VAN TEYLINGEN Ouborg 'Opstelling 1943' is een van de circa veertig kunstwerken van Piet Ouborg (1893-1956) die het Venduehuis der Notarissen op 23 april veilt in Pulchri Studio. De aangeboden collectie is vrij uniek, omdat ze, hoewel afkomstig van drie erven, tesamen een goed beeld vormen van de ontwikkeling van de kunstenaar. Het werk van Ouborg verschijnt maar sporadisch op de kunstmarkt. Zijn werk is terug te vinden in enkele toonaangevende Neder landse musea. Shakespeares 'Romeo en Julia' is geen triomf van de liefde maar een tragedie van politiek gemanipuleerde jonge mensen. Vanaf het einde van de 18e eeuw hebben tientallen chore ografen deze stof podiumrijp gemaakt. Een kwart eeuw geleden schreef Rudi van Dantzig voor dit beroemde liefdespaar zijn eerste avondvullende ballet. Knap, vooral in de massascè nes boeiend en naar de aard van deze choreograaf sociaal stevig aangezwengeld. De reprise, bestemd voor de drie grote podia in Amster dam, Den Haag en Rotterdam en in door Toer van Schayk herziene decors en kostuums, bevredigt niet helemaal. De aankleding van het plein in Verona is schamel en al ge beurt er bijzonder veel, dwin gend gedramatiseerd dansthe ater wordt het niet. Daarvoor slokken muren, bogen, nissen, een grote trap en een poort al te veel ruimte op. Van Dantzig laat wel erg veel kinderen meespelen en de voedster komt door haar dribbelige over-acting eerder komisch dan moederlijk bezorgd over. Gedanst wordt er goed tot uit stekend, zoals te verwachten was. In de hoofdrollen Jane Lord en Barry Watt. Licht, ly risch, technisch zuiver en fraai afgewerkt. Gekund vakwerk dus, maar geen ontroerend ac teren. Eerst de balkonscène bracht de nodige, nostalgisch verwachte rust en tederheid. Het Nederlands Balletorkest, met deze klassieker al geruime tijd in de bak, was onder Jac van Steen uitstekend op dreef. In de komende voorstellingen kunnen nog drie andere kop pels als de bovengenoemde so listen aantreden. FRANK DELBOY DROMERIGE SFEER INKRO-DRIELUIK OVER NOMADEN De Wodaabe. Eerste van drieluik do cumentaires over nomaden. KRO- televisie. Nederland 1 om 21.45 uur. Woensdag. HILVERSUM Wat kan te levisie soms wonderlijk mooi zijn. De KRO bewijst dat weer eens met een kroniek over no maden. Het gaat om een drie luik dat als kenmerk heeft dat het uiterst dromerig van sfeer is, maar ook dat hij op een in getogen manier het reilen en zeilen van in hun voortbestaan bedreigde nomaden toont. Nu is het niet zo gek dat je als kijker wordt opgezogen door de beelden en als het ware deelgenoot wordt van de ge beurtenissen die zich op het scherm, als het venster van de wereld, afspelen. In eerste in stantie kregen vier wereldbe roemde speelfilm-regisseurs de opdracht van Claude Herviant de volkeren te verfilmen. Als eerste ging Werner Herzog aan het werk. Hij trok naar de zuidelijke rand van de woes tijn om daar een kijkje te ne men bij de Wodaabe, een volk dat zichzelf beschouwt als het mooiste ter wereld. In een ge durfde en vreemde combinatie van beelden en muziek, zo is het 'Ave Maria' van Gounod te horen in een opname van Alessandro Moreschi uit 1902, krijgt de kijker i bedreigde leven sen. De rondtrekkende volke ren in Afrika worstelen in toe nemende mate met letterlijke en figuurlijke grenzen. Uit de harde werkelijkheid van de film blijkt dat er eigenlijk geen plaats meer is voor no maden. De wereldbevolking breidt zich uit, industrieën rukken op en de grenspaal, die vroeger nauwelijks indruk maakte, is een burcht van bu reaucratie geworden. „Als de zon grenzen overschrijdt, wordt hij toch ook niet neerge schoten", merkt een krijger wat bitter op. Eerder heeft een ander al laten weten, wanneer hij het gelukkigst is: „in het zand liggend, kijkend naar de sterren, kan ik mijn geluk niet op"... Maar hoelang kan hij nog in dat zand liggen? Wat dat betreft is deze docu mentaire-reeks een unieke verzameling beelden, die waarschijnlijk over een paar jaar niet meer kan worden ge maakt. Nu al laat de consump tie-maatschappij even zijn ge zicht zien: horloges blinken in de zon en over de bult van een dromedaris hangt een cassette recorder. Centraal in de eerste afleve ring staat de huwelijksmarkt, het feest van liefde en schoon heid, die zo wonderlijk is, dat de verbazing maar nauwelijks te onderdrukken valt. Het is het moment dat huwbare pu bers zich van hun mooiste kant laten zien. Met verf ver hun uiterlijk tot een kleurrijk palet, waarbij ze onder meer de giftige inhoud van batterijen gebruiken om rond de ogen en mond te sme ren. De documentaire toont het liefdesritueel in al zijn fa cetten, waarbij duidelijk wordt dat bij de Wodaabe de vrouw de man kiest, al mag de laatste weigeren. En wie de gesprek ken hoort („charme en uitstra ling, daar gaat het om") moet concluderen dat ze niet zo heel veel verschillen van die van ons Westerlingen. Vorig jaar zag KRO's Nikki Rossner, die binnenkort met VUT gaat, een ruwe kopie van de Wodaabe op een documen taire-markt in Monte Carlo en was, ondanks dat er nog geen gesproken commentaar bij was, zó onder de indruk dat ze direct besloot de produktie aan te kopen. „Ik heb hem echt gekozen op de beelden die ik zag. De andere twee waren puur een gok, want die moes ten nog worden gemonteerd. Door mijn snelle besluit was ik de VPRO voor. Die hebben echt met (vriendelijk) jaloerse blikken gekeken hoe ik deze aankoop voor hun neus weg kaapte". Interpretatie Behalve de Wodaabe bestaat de reeks uit een aflevering over de zee-nomaden van de Filippijnen, waar regisseur Francois Floquet een kijkje is gaan nemen en een documen taire over de Guajiros in het noorden van Columbia waar Francisco Norden heeft ge filmd. Nikki: „Hoewel beden ker Herviant druk bezig is ge weest de programma's hun in houd te geven, ziet de kijker telkens de interpretatie van de regisseur. Daarom zijn die twee andere documentaires heel anders gekleurd, al heb ben ze ook die trage, dromeri ge sfeer. Maar ja, dat past ge woon bij het nomadenvolk. Die worden niet opgejaagd door een consumptie-maat schappij. Ze hebben hun eigen tempo". De serie die inmiddels met veel succes in Frankriik is uit gezonden en naar veel landen is verkocht, had eigenlijk uit vier delen moeten bestaan. In het laatste werkstuk had fil mer Nikita Mikhailkov de lief de voor paarden van de Mon golen moeten belichten. Maar terwijl Norden vorig jaar in Columbia aan het filmen was voor de derde aflevering, overleed Claude Herviant tij dens een auto-ongeluk. Mik hailkov had weliswaar al ge filmd op de steppen van Mongolië, maar kon geen overeenstemming bereiken met de bedenker over de ma nier waarop het script moest worden verfilmd. En uiteinde lijk gaf Herviants weduwe geen toestemming, waardoor de vierde aflevering werd af geblazen. HANS PIÊT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15