Onderhoudsplicht voor eigenaren monumenten EeidóeSou/uwit weru EcïdócScHwont Huiskamerproject AZL activeert patiënten Invulling Leiden als prijsvraag schooljeugd Licht maken STAD OMGEVING/KUNST/RTV Automobilist (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof Ramen-f Deuren wesselman Kerkstraat 110a - Oude Wetenng verjaagt messentrekker met stok LEIDEN Een automo bilist die door een mede weggebruiker met een mes werd bedreigd heeft zijn belager met een stok verjaagd. Het incident vond gisteravond rond half twaalf plaats op de afrit van de A4 bij de Hoge Rijndijk. Een 36-jarige Rotterdammer werd door een andere automo bilist. die hem al enige tijd hinderlijk achtervolgde, tot stoppen gedwongen. De ach tervolger kwam vervolgens met een mes op de Rotterdam mer af. Toen deze zijn belager echter met een stok tegemoet trad, droop de laatste af. LEIDEN De Club van Boze Buurtverenigingen (CBB) wil de Leidse schooljeugd betrek ken bij: „Hoe zij zich hun stad Leiden in de toekomst voor stellen". De bestuursleden D. Sloos en J. Barendse van de CBB gaan daarom een prijs vraag uitschrijven. Kinderen kunnen individueel maar ook in groepjes of klas hun stad siedebouwkundig, architecto nisch en woontechnisch inde len. Het liefst met tekeningen en maquettes. Een deskundige jury zal zich na afloop van de prijsvraag over de plannen van de schooljeugd buigen. De prijsvraag is de tweede ac tie van de CBB die twee maanden geleden werd opge richt uit een aantal op de ge meente „boze" buurtvereni gingen. De eerste actie van de CBB was het maken van een zwartboek. Dit boek is een bundeling van verhalen van de verschillende buurtvereni gingen afzonderlijk, over hoe het met de inspraak in Leiden is gesteld. En dan met name op het gebied van ruimtelijke ordening. Dit zwartboek wordt in mei aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders. Milieuweek start in Pancras Oost Een groep kinderen uit de wijk Pancras Oost deelden gistermid dag folders huis-aan-huis uit in hun buurt. Ze gaven hiermee het start sein van de milieuweek 'schone lente' die deze week in hun buurt maar ook in de gebieden Noord Rijnevest en Herengracht/Zijlsingel wordt gehouden. Ook een geluids wagen die door de straten reed, moest de bewoners wijzen op een aantal van de activiteiten zoals het schoonmaken van de grachten en het ophalen van oud papier. In de folder staat het programma van de aktiedagen. De chemocar staat een aantal dagen in de buur ten. Verder is er een tentoonstel ling over het huisvuil inzamelen „nieuwe stijl" en zijn er nog diver se buiten-activiteiten in de wijk. Al les is bedoeld om de bevolking op de milieu-aspecten van het wonen in een dichtbevolkte binnenstads- wijk te wijzen. Aanstaande donder dag wordt met een discussie avond in buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht, de milieuweek afgesloten. foto: wim van noort 30EN Geboren: Jannetje Klazi- dr. van N. j. van Scheppingen en .van der Plas; Imad zn. van S. téyad en k. Boukhidous; Francisus tonnes, zn. van j. A. Devilee en j. Gijzenij; Naomi Anne Karen. dr. d. E. Hanemaaijer en f. O. Wes- weel; Esmee Rosalie dr. van G. J. Ruiter en l. S. M. van Egmond; vin, zn. van e. Vegt en D. f. Tim- fmans; Elise Kim dr. van G. E. ^en en G. A. Gerken; Merel Jeani- dr. van D. M. Verbeek en G. M. rjder Wal; Archana Ramanujam dr. "Sourirajan Ramanujam en Ragini nanujam; Theresia Clothilde Anna van A. J. J. H. Vreeburg en M. C. tenboer; Timotheus Joseph zn. 1 J. h. j. Oostdam en C. G. van Hulst; Nikita dr. van j. Beljnders D. van der Zijden; Francesca Ro to dr. van L. A. M. Hensgens en A. Rossi; Marcella Maria dr. van C A van der Poel en m. l. van der Cyrilla Esmeralde dr. van R. vte en i. G. de Boer; Sander Ro ck zn. van R. Stoute en I. G. de •f; Niels zn. van j. Ouwehand en j. Knaap; Laura Agatha Johanna dr. 1T. J. Kranenburg en p. J. m. van "j: Janine Sherani Soraya dr. van Mohamed en S. Soekhram; Wiesje 4,1 dr. van R. P Vallentgoed en W. van Egmond; Jochem zn. van A. vries en m. Douman; Janneke dr. jlH- J. A. Wullems en P. Schellin- tout; Lisse dr. van J. Jellema en J. steenbergen; Melanle dr. van m. .«Jeu en m. M.Straathof; Daisy Maria dr. van N. I. A. Meeuwe- L. j. Hulscher; Dennis Lau- jan A. A. Ooms en j. A. A. I(,er Zwet; Marlèlle dr. van D. van 'en L. A. Bouwmeester; Eline dr R de Boer en G. van Benthem; Maria dr. van l. J. M. Nieuwen- M. A. van Bodegom; Valerie Jr. van h. j. m. Verkaart en i. an Dijk; Alberto Cesare Ciuesppe van N. a. Rando en G. E. F. Tafe- Hando; Rogier Lennart zn. van wvenhove en t. S. de Jong; Tes- torlje dr. van O. P. Geuze en d. Hoove; Willemina Paula dr. van A -T M. A. van der Eijkel; Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. I J Noteer als nieuwe abon Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: I Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de storingsset naar: J Naam:J j Adres: I j Postcode/plaats:l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I |^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I e ingaande lontactmiddag uders van erleden kind EIDEN De vereni- 'Ouders van een rerleden kind' houdt instaande zondag een ien-middag. uders die een kind •bben verloren en larover met anderen kontakt willen ko- ien, zijn vanaf 13.30 ur welkom in scho- ngemeenschap De eidse aan de Boerhaa- oor informatie 070 - Symposium over afstuderen en een baan vinden LEIDEN De stichting Academicus en Arbeidsmarkt houdt woensdag een sym posium met als titel: „Aanloop voor een loopbaan". Het symposium komt tot stand in samenwerking met de dienst studen tenzaken van de Leidse universiteit en heeft tot doel studenten te informeren naar de beroepsmogelijkheden voor afge studeerden. Het symposium begint om 9.30 uur in de Leidse stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Naast rector magnificus L. Leertouwer en burgemeester C. Goe koop zijn nog acht sprekers aangetrok ken. Onder hen vertegenwoordigers van het bedrijfsleven aangevuld met ambte naren en deskundigen. Goekoop verzuimt buurt te noemen bij opening LEIDEN Buurtvereniging Maredorp is teleurgesteld dat tijdens de toespraak van burgemeester C. Goekoop bij de opening van museum Boerhaave, de buurtvereniging niet is genoemd. In een brief aan het college van B en W laat de Maredorp weten dat zij alles op alles gezet om de historische maar verwaarloosde panden te behouden. „Zoals nu door iedereen gezien kan worden, heb ben we succes gehad, het is de nieuwe trost van Leiden", aldus voorzitter B. Verhoef van de buurtvereniging in de brief. Ze vraagt zich af waarom op die 25-ste maart op geen enkele wijze door Goekoop is gezin speeld op het aandeel wat Maredorp heeft gehad in het behoud van de voormalige Boerhaavezalen. ADVIES IN LEIDSE MONUMENTENNOTA DINSDAG 9 APRIL 1991 PAGINA 9 Schrijver Thomèse gast bij bibliotheek LEIDEN De schrijver P. F. Thomése is te gast op de laatste 'Zondag-open' in de centrale openbare bibliotheek. De schrijver, genomineerd voor de AKO-prijs, zal aan staande zondag geïnterviewd worden door Hanneke Eggels. Thomése debuteerde vorig jaar met de ver halenbundel 'Zuidland'. Het jury-rapport van de AKO-prijs karakteriseerde zijn proza als beeldend, filosofisch, trefzeker en sier lijk. Hij was filmmedewerker van De Tijd en publiceerde verhalen in De Revisor en De Held. Eén van de gespreksthema's zal de vaderlandse geschiedenis zijn. Het interview in de bibliotheek aan de Nieuwstraat kan door iedereen bijgewoond worden. De eerste vraag zal omstreeks 14.00 uur gesteld worden. Personeel van WVL zoekt loopsponsors LEIDEN Een groep van on geveer 25 personeelsleden van Woningbouwvereniging Lei den (WVL) en de stichting Alba, lopen tijdens de eerste Leidse marathon op zondag 16 juni voor het goede doel. Zij hopen geld te kunnen inzame len voor daklozen in India. De opbrengst komt ten goede aan de stichting Habitat. De groep lopers is op zoek naar sponsors wiens naam op de kleding van de groep wordt meegedragen. Informatie kan worden ingewonnen bij de WVL aan het Schuttersveld 9 in Leiden. Tegenbezoek Estse kinderen uitgesteld LEIDEN Het tegenbezoek dat twaalf Estse kinderen van 12 tot 15 jaar zouden brengen aan Lei den is voorlopig uitgesteld. Een fout in de visumaanvraag was er de oorzaak van dat de groep zon dag niet per trein in Amsterdam aankwam. In plaats van 5 april gaat het visum pas op 11 april in. In Nederland is nu contact opge nomen met het ministerie van buitenlandse zaken om alsnog tot een oplossing te komen. Vorig jaar brachten negen Leidse schoolkinderen een bezoek aan Tallinn. Zij waren daar op uitno diging van de ambassade in Mos- Meer dan honderd auto's te snel LEIDEN/VOORSCHOTEN Bij een gezamenlijke snel heidscontrole van de rijks- en gemeentepolitie, kregen 69 au tomobilisten een proces ver baal. Ook werden 34 snelheidovert reders gefotografeerd, zij krij gen hun bekeuring per pos De controle werd gisteren tu sen 07.00 en 15.00 uur uitge voerd aan de Lammenschan weg in Leiden, het Engelen- daal in Leiderdorp en aan de Leidseweg in Voorschoten. De hoogst gemeten snelheid was 93 kilometer per uur. LEIDEN De gemeente Leiden moet een onder- I houdsbeleid gaan ont wikkelen voor het oude historische erfgoed van de stad. Dat, en een nog op te stellen prioriteiten- schema voor nog te res taureren panden, is één van de belangrijkste con clusies van de Leidse monumentennota. In de afgelopen jaren heeft in de „monumentenstad" sterk de nadruk op restaura tie gelegen. Maar nu dat na- genoeg is afgerond moet de nadruk komen te liggen op het beheer en onderhoud, staat in de nota die vandaag door het college van Ben W is besproken. Hoewel de Mo numentenwet en gemeente lijke verordeningen de eige- 1 naars van oude gebouwen niet tot onderhoud kunnen verplichten, wordt toch ge pleit voor druk vanuit de ge meente. Gedacht wordt daar bij aan het terugvorderen van een deel van de subsidie i i nm—— die men voor restauratie van het pand heeft ontvangen. Goed onderhoud betekent nu eenmaal een verlenging van de periode tussen twee res tauraties. Om inzicht te krij gen in onderhoudsrapporten van monumenten wil de ge meente Leiden daarom een overeenkomst aangaan met de Stichting Monumenten- wacht Zuid-Holland, die het erfgoed controleert. Prioriteiten Voor de in, slechte staat ver kerende panden die nog op een ingrijpende opknapbeurt wachten wil de gemeente een prioriteitenlijst opstellen. Op grond van het Besluit Rijks subsidiering Restauratie Mo numenten kan Leiden tot 1995 jaarlijks een bijdrage van ruim 2,1 miljoen gulden tegemoet zien. De restaura tiebehoefte van de sleutelstad gaat dit bedrag echter ruim te boven. Zo is het meerja renprogramma voor deze rijksgebouwen tot over het jaar 2003 al met plannen ge vuld. Omdat urgente en min der urgente plannen op dat programma door elkaar staan en' de wachttijd tussen het aanmelden van een te restau reren monument en het ver krijgen van de subsidie te lang is, wil de gemeente een prioriteitenschema opstellen. Daarbij moet dan met name gekeken worden naar de bouwkundige en technische staat, de monumentale waar de, de stedebouwkundige si tuatie (ligging van het pand) en het gebruik en bestem ming. Dit gebeurt aan de hand van een puntenwaarde ringssysteem. Naast de rijsksubsidierege- ling kent Leiden ook een ge meentelijke verordening. Tot het moment dat in 1985 de Wet op de Stads- en Dorps vernieuwing in werking trad, kreeg Leiden jaarlijks 28,5 miljoen gulden om het sterk vervallen stadsgezicht te ver beteren. In 1985 werd dat be drag gehalveerd en voor 1991 is in de begroting voor monu mentenzorg nog een bedrag van 4,5 miljoen gulden opge nomen. Evenals bij de door het rijk gesubsidieerde mo numenten geldt ook voor het stadsvernieuwingsfonds een wachttijd. Kentering Niet vreemd, want de bomen groeien in vergelijking tot de periode van 1976 tot 1985 niet meer tot in de hemel. Na twee alarmerende nota's kwam toen een kentering in het „monumentale denken". Beter gezegd: er kwam veel geld beschikbaar. Met de 115 miljoen gulden aan subsidie die van 1976 tot nu bij elkaar werd geschraapt zijn 39 grote monumenten, 16 civiel-tech- nische (voornamelijk brug gen), een archeologisch mo nument, 25 hofjes en 900 wo ningen hersteld. Voorts ver meldt de gemeentelijke mo numentenlijst ook nog eens 512 panden. Dit maakt Leiden na Am sterdam en Maastricht de derde monumentenstad van Nederland. „En ook voor de toekomst geldt: elke subsidie gulden betekent een directe uitgave van minstens een rijksdaalder, waarmee hoog waardige arbeid wordt gerea- In die komende jaren zal ook meer naar jongere bouw kunst worden gekeken. Glo baal zijn zo'n 2500 panden als beeldbepalend aangemerkt. Geldelijke steun hiervoor zal na inventarisatie van ge meentelijke monumenten worden afgeschaft. Naast al deze onroerende goederen ziet de gemeente ervan af om roerende goede ren, zoals de oude schepen die in het Galgewater liggen, in een monumentenverorde ning op te nemen. Wel zal door de directie groen een onderzoek worden gedaan naar de mogelijkheid een bo- menfonds te creëren, waar mee particuliere bomen ge subsidieerd kunnen worden. Ook zal dan een inventarisa tie van oude tuinen ter spra ke komen. Daarnaast zal met STIEL gekeken worden naar bedrijfs- en technische mo numenten. De Open Monumentendag is volgens de nota een uitste kend instrument om de de historische gebouwen ook bij het grote publiek bekend te maken. Voorgesteld wordt dan ook om hiervoor jaarlijks 15.000 gulden beschikbaar te stellen. Daarnaast pleit het rapport voor een tweejaar lijkse publikatie over monu menten, het bevorderen van het cultuurhistorisch toeris me in Leiden, het beschik baar stellen van folders over vergunningen, subsidies en dergelijke, en de uitvoering van een bouwhistorisch on derzoek. LEIDEN „De mensen kiezen weer en dat is zo belangrijk. Prikkels van buiten houden mensen ac tief. Als je ze opsluit in zo'n éénpersoonskamertje verpieteren ze. Ze gaan zich steeds afhankelijker gedragen. Hospitaliseren zoals wij dat noemen." Aan het woord is Trees Aan- genendt, hoofd van de Centra le Dienst Maatschappelijk Werk en Patiëntenservice van het Academisch Ziekenhuis. De afdeling Neurologie van het AZL krijgt in toenemende mate te maken met patiënten die eigenlijk in een verpleegte huis thuishoren. Lange wacht lijsten staan zo n opname ech ter in de weg. Het is geen uit zondering dat patiënten zes tot negen maanden moeten wach ten voor ze ergens terecht kunnen. In de tussentijd dreigt deze groep weg te zakken in een soort lethargie, passiviteit. Het ziekenhuis is niet in staat ze de aandacht te geven die noodzakelijk is om dat te voor komen. „Mensen in een zie kenhuis gaan zich automatisch afhankelijk gedragen. Plotse ling loopt men de hele dag in een pyama terwijl dat thuis niet in ze op zou komen", ver duidelijkt Elsemere Solognier. Ze is het verpleegkundig hoofd van de afdeling Neuro logie. „Dat geld ook voor de patiënten waar onze afdeling mee te maken heeft. Omdat het vaak gaat oom mensen die na een ongeval of een beroerte lichamelijk gehandicapt zijn geraakt, dreigt een ernstig probleem. De mensen kunnen veelal hun kamer niet zelf standig verlaten en het zie kenhuis is niet in dezelfde mate als een verpleegtehuis in staat daarmee te helpen. Pa tiënten met aanvankelijk al leen fysieke problemen kun nen op die manier ook psy chisch in de knel raken." In 1990 heeft is besloten iets aan deze situatie te gaan doen. Een eerste initiatief was men sen die op een wachtlijst staan niet langer te verplegen op éénpersoonskamers, zoals voordien het geval was. „Dat pakte bijzonder goed uit. Op de zaal bleken mensen die nauwelijks nog reageerden op hun omgeving ineens tot leven te komen," vertelt Trees Aan- genendt enthousiast. Onder meer die ervaring leidde tot een tweede initiatief; het huis kamerproject. Sinds enkele weken wordt geëxperimenteerd met dit pro ject. In een zaaltje is een soort huiskamer ingericht.Hier worden dagelijks verschillen de aktiviteiten georganiseerd. Zo worden er met patiënten lees- en taaloefeningen gehou den en is er een muziekmid- dag. Vooral dat laatste blijkt een succes te zijn. De kosten van het project zijn te overzien. Door een her schikking van de personeelsin- zet zijn er op dat punt geen ho gere kosten. Alleen voor de in richting van de huiskamer is wat geld uitgetrokken. Else mere Solognier: „We hebben wat huisraad bij elkaar ge scharreld. Dankzij een sponsor en wat eigen spulletjes is de boel gezellig gemaakt. Toch zou een paar duizend gulden extra welkom zijn. We zouden dan bijvoorbeeld een video aan kunnen schaffen." Hoewel het experiment nog niet is afgerond, verwacht Trees Aangenendt dat het huiskamerproject een perma nent karakter zal krijgen: „De resultaten zijn dermate bemoe digend dat stoppen niet voor de hand ligt. Vanochtend bij de muziek was er een me vrouw op een intensive care- bed aanwezig. Toen een mede patiënt ging zingen begon ze spontaan mee te zingen, ter wijl ze zich bijna volledig van haar omgeving had afgesloten. Eigen initiatief. En daar is het ons uiteindelijk om begon nen." RENS KOLDENHOF Trees Aangenendt (rechts) en Elsemere Solognier zijn verheugd over de resultaten van het huiskamerproject: „Mensen verpiete ren in een kamertje apart." FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9