W m m 'GB00 „Meeste Kurden naar Iran, meeste hulp naar Turki je" Dood ligt op de loer )i j Kurdische exodus Zhu Rongji, de rijzende ster van China Je haalt meer uit de Jamo BX-luidsprekers. ja BUITENLAND CeidócSouocmt DINSDAG 9 APRIL 1991 PAGINA 5 "ranse abortuspil eist slachtoffer v pARIJS Het Franse ministerie van volks- •zondheid heeft gisteren bekendgemaakt it voor het eerst het overlijden van een s v frouw in verband wordt gebracht met het •R ebruik van de omstreden abortuspil RU 486. kn 31-jarige vrouw, een zware rookster die •oor de dertiende keer zwanger was, stierf eze maand aan complicaties aan hart en ?n bloedvaten, aldus het ministerie. De vrouw ■bruikte het abortusmiddel RU 486 van de ranse firma Roussel, dat in combinatie met •i-djêen injectie van prostaglandines moet worden riti gebruikt. De vrouw had prostaglandines met t aa de naam Nalador gebruikt. Van Nalador rdiMverd verondersteld dat het voor rokers tot een verhoogd gezondheidsrisico leidt, maar de meeste artsen schrijven het niettemin voor led vanwege de goede werkzaamheid. Besmette Nederlander voor Duitse rechtbank MÜNCHEN Een met aids besmette Nederlandse drummer staat deze week in München terecht voor het toebrengen van lichamelijk letsel en de verwerving van drugs. De 29-jarige muzikant, een heroïne-verslaafde, wordt ervan ver dacht met drie vrouwen gemeenschap te hebben gehad zonder dat hij ze inlichtte over zijn besmettelijke ziekte. Volgers de officier van justitie zijn alle drie vrou wen, onder wie een meisje van vijftien, met het HIV-virus besmet. Vrijdag volgt een uitspraak in de rechtszaak, die onder strenge veiligheidsmaatregelen wordt ge houden. Familie van een van de slachtof fers heeft gedreigd de muzikant te zullen vermoorden. Arbeidersvolk Het spandoek dat demonstranten gisteren in het Duitse Leipzig meedroegen was ondubbelzinnig. Dertigduizend mensen kwamen in het centrum bijeen tijdens de traditionele maandag demonstratie, ooit begonnen om te protesteren tegen het j| DDR-regime, nu tegen de gestaag rijzende werkloosheid v in het land van het a Arbeidersvolk. J foto: ap 'i a Lot Indonesische vluchtelingen in handen VN KUALA LUMPUR Regerings- functionarissen in Malaysia heb ben verklaard dat de VN-Hoge Commissaris voor Vluchtelingen moet beslissen of de ruim hon derd per boot gearriveerde Indo nesiërs illegale immigranten of politieke vluchtelingen zijn. De vluchtelingen staken uit Noord- Sumatra de 80 kilometer brede Straat van Malakka over om in Malaysia politiek asiel aan te vra gen. Zij zeiden uit het noorden van Sumatra te zijn vertrokken vanwege gevechten tussen rege ringstroepen en separatistische moslim-rebellen. Abortus-arts in hongerstaking MALAGA Een Spaanse arts die tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens het uitvoeren van een abortus bij een jong meisje en zaterdag na vijf dagen cel gratie van de regering had gekregen, zit opnieuw vast. Een rechter in Mala ga gaf opdracht hem aan te houden wegens belediging. German Saenz de Santamaria deed na zijn vrijla ting een felle aanval op het Spaanse rechtsstelsel. Bij zijn terugkeer in de gevangenis ging de arts in honger staking. In het overwegend katho lieke Spanje is het debat over de abortuswetgeving weer in alle he vigheid uitgebarsten na de gratië- ring van De Santamaria. t brood dat een Kurdische vluchteling (links) tijdens het uitdelen van voedsel doorgeeft aan zijn >er vindt onderweg veel meer hongerige gegadigden. foto: epa '01 m^De ergste tijd is het mo- oent dat de duisternis in- t en in het mooie kale hakse grensgebergte, Terdag schijnbaar leeg, .peens duizenden kleine nde uurtjes opbloeien - elk tiba rvan een baken van lenselijk lijden. In de ergen van het Iraaks- urkse grensgebied wach- P™en de Kurden, nat, koud illi en de dood trotserend, op va bin redding. Elk vuur irtegenwoordigt een ont- dderde familie, een uit- fengevallen thuis, een alge ducht naar het onbeken- iljoe de, pijn, wanhoop en de tatH mgst dat de dood het wint °J|{ roor de dageraad. >5(K etf 'er beneden, aan de andere jare ant van de Turkse grens, ,in(aar de rivier de Zap een ra- aar Irak heeft uitgesle- wordt een konvooi nt'J rachtwagens uitgeladen. Ze p, ebben dekens en noodrant- Denen aangevoerd, die na een 3 eis van vijf uur over de berg- 2 ellingen, bonkend op de rug- en van ezels en op de ver- l(j, rampte schouders van vrij- rilligers, zullen aankomen in et kamp waar 90.000 Kurden 2 ersuft wachten. Buitenlandse a ulp is hier nog niet gearri- n, eerd; het is het plaatselijk lef ergvolk - Turkse Kurden - oe lie brood, kleren en dekens Uferzamelen om die naar de "tgeputte menigte te brengen. namen van de Turkse nier renssteden en -gehuchten ?rre Hakkari, Cukurca, Uzumlu - tstf eginnen de buitenwereld al t 8 ven vertrouwd in de oren te 'Z linken als de Iraakse steden ga; 'aaruit de vluchtelingen zijn nd( reggevlucht: Kirkuk, Arbil, ir e hhok. Meer dan twee miljoen lurden zijn gevlucht voor de traak van Saddam Husayn Irii inds hun poging tot opstand »erd neergeslagen. Niemand Keet hoeveel er nu nog probe- ra en Turkije te bereiken. Het is onduidelijk hoeveel er zijn ge- fia torven door blootstelling en _i,t itputting, noch hoeveel er gr( lijn gedood door Saddams le- v« ger. De bergpaden zouden be lt u taaid zijn met lichamen van Be nensen die zijn bezweken. Overal is modder. Vies bruine, koude en smerige modder waar iedereen tot aan zijn en kels instaat en die op de benen van de vluchtelingen is vast- gekoekt. De ijzige omstandig heden beginnen plaats te ma ken voor een lentedooi. Gymschoenen Dorpelingen uit Cukurca brengen opgerolde dekens en kleren naar boven. Hun kin deren leiden ezels beladen met voedsel over de gevaarlijke bergpas. Onophoudelijk ver schijnen groepjes van twee of drie vluchtelingen over de piek. Voorzichtig banen ze zich een weg tussen de rotsen door, kinderen of bundels ei gendommen in hun armen. Aan de kant vechten een paar mannen om een zak zwarte gymschoenen. Schreeuwend pakken ze zoveel schoenen als ze kunnen. Verderop delen Turkse soldaten brood uit aan een wat rustiger groep, één brood per persoon per dag. Ie dereen is de toale uitputting nabij. Vrouwen zitten voor zich uit te staren, hun kinde ren tegen zich aangeklemd. De mannen verzamelen zich in groepjes rond kleine vuren of proberen met stukken plastic, stenen en twijgen voor be schutting te zorgen. Natte kle ren wapperen aan dunne tak ken. Ze drogen niet in de vochtige wind. De 21-jarige student Dinyar is vrijdag aangekomen na een tocht van vijf dagen door de bergen. Hij is uit Baghdad ge vlucht met zijn familie. Eerst waren ze naar vrienden in het noorden gegaan, vanwaar ze in kleine groepjes naar de grens zijn vertrokken. Onder weg is hij iedereen kwijtge raakt. „Ik ben helemaal alleen nu", zegt hij. „Ik weet niet wat ik moet doen. Ik wilde niet weggaan maar we moesten wel. Er was niets. We waren erg moe en bang". Dinyar vertelt dat veel kinde ren zijn omgekomen tijdens de tocht door de bergen. Twee kleuters waren gaan drinken uit de snelstromende rivier en waren in het water gevallen en meegevoerd. Eén man had zijn baby vier dagen en nach ten lang gedragen en kon uit eindelijk niet meer verder. Zijn baby was erg ziek. „Hij was aan het sterven. De vader huilde heel erg", vertelt Diny ar. „Hij kon niet meer verder lopen. Hij had de baby in zijn armen en legde hem in het water. Het was hij of de baby. Hij huilde heel erg maar hij kon niet meer". Bronchitis Een arts van een ziekenhuis in Dahok in noordelijk Irak deelt medicijnen uit. Het Turkse le ger heeft vijf dozen medicij nen geleverd, voornamelijk antibiotica en pijnstillers. Vol gens de arts lang niet genoeg om de ziekten die zich door het kamp verspreiden te stui ten. Vooral de baby's lijden aan bronchitis en buikgriep. Drie zijn er al gestorven. „Als het zo doorgaat verwacht ik dat er nog driehonderd dood gaan. Het wordt een ramp". Tegen elkaar aangekropen vertellen twee vrouwen hoe ze hun kinderen tijdens hun vlucht hebben verloren. Ayes- ha Rayad (25) had haar twee zoons meegenomen, de tweeja rige Mohammed en Dijwat van één. Ze had geen melk of voedsel. De ijskoude nachten waren te veel voor de kinde ren. Sued Rashid vertelt dat haar tweejarige zoontje Ish- mail in een rivier is gevallen. Mohammed, drie, is doodge vroren. In Semdinli, vier uur van Cu kurca aan de andere kant van de berg, zitten 2000 mensen in een zee van kolkende modder dicht op elkaar in witkatoenen tenten met het teken van de Turkse Rode Halve Maan. Ze prijzen zich gelukkig omdat het Turkse leger hun brood en kaas heeft gegeven. Ze hebben zelfs en beetje vlees om te roosteren in het open vuur. Hun vrouwen en kinderen zijn veilig en warm ondergebracht bij families in het dorp. Velen hebben gedurende de geallieerde bombardementen op Irak hun huis in Baghdad verlaten en vluchtten naar het noorden. Maar daar werd het onhoudbaar door de wraak die Saddam nam op de Kurden. Ze zijn boos op het Westen en op Bush. „Saddams helikopters vuurden een maand lang iede re dag bommen en granaten af. De Verenigde Staten heb ben Saddam niet willen doden maar hij zal ons wel doden". MARGARETTE DRISCOLL (c) The Sunday Times TEHERAN/BAGHDAD Naar Iran zijn drie keer zoveel Kurden gevlucht als naar Turkije, maar de buitenlandse hulp gaat bijna alleen maar naar Turkije, zo klaagt de Iraanse onderminister van binnenlandse zaken. Ligt het aantal vluchtelingen in Iran nu op ruim 770.000, aan het eind van de week verwacht men de 1 miljoen te passeren en weldra het aantal van 1,5 miljoen. Daarbij vergele ken heeft Turkije, waar heen 300.000 Irakezen ge vlucht zijn, veel meer" hulp uit het buitenland ontvangen. Amerikaanse, Britse en Franse vliegtuigen 'droppen' voedsel en dekens voor de vluchtelin gen langs de Iraaks-Turkse grens. Tot dusver hebben Duitsland en Nederland hulp beloofd voor de vluchtelingen in Iran. Naar Irak gevluchte Kurden melden dat „twee derde" van Iraaks Kurdistan „bevrijd" is, al heeft het Iraakse leger de steden heroverd. Van de zes miljoen inwoners van Iraaks Kurdistan zijn er drie miljoen in Turkije of Iran, of op weg naar een van deze landen. Van de overige drie miljoen wonen er twee miljoen in bevrijd ge bied, waarbij ze gebrek hebben aan alles. Eén miljoen zucht onder de onderdrukking. Iraakse helikopters en vlieg tuigen vallen nog steeds ko- lonnes vluchtende Kurden Het Zoetermeerse college van B en W heeft een bedrag van 10.000 gulden overgemaakt voor humanitaire hulp aan de Kurdische vluchtelingen. Kur dische aktievoerders die afge lopen vrijdag in Arnhem een voettocht begonnen naar het Binnenhof, beëindigden hun voorlaatste etappe gisteravond in de Pelgrimskerk in Zoeter- meer. Vanochtend gingen de Kurden op weg naar het Bin nenhof in Den Haag, waar zij vanmiddag zijn ontvangen door de vaste kamercommissie voor buitenlandse aangelegen heden. De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen is bezig een De Amerikaanse luchtmacht brengt de Iraakse vluchtelingen behalve flessen drinkwater ook ge vechtsrantsoenen die over zijn uit de Golfoorlog. Deze rantsoenen bevatten zaken die maar bij weinig Kurden bekend zullen zijn: rundvleesfilet in barbecuesaus, pindakaas, oploskoffie en ge droogde aardbeien. foto: epa vluchtelingenkamp op te zet ten in het Turks-Iraakse grensgebied bij Uludere. Ook in Iran is een project in voor bereiding voor de opvang van vluchtelingen. De Stichting Vluchteling in Den Haag heeft een kwart miljoen gulden ter beschikking gesteld voor de opvang van Kurden. Kuwayt berecht oorlogsmisdadigers KUWAYT-STAD Honder den Irakezen en Palestijnen zullen binnen enkele weken in Kuwayt terecht staan wegens oorlogsmisdaden begaan tijdens de Iraakse bezetting van het emiraat. Een aantal van hen loopt kans de doodstraf te krij gen. De Kuwaytse onderminis ter voor justitie, Abdul Aziz al- Dakhil, vertelde dat na de overwinning van de geallieerde troepen op de Iraakse troepen 628 mensen zijn gearresteerd op verdenking van onder meer moord, mishandeling, spionage, verraad en terroristische da den. Tijdens de Iraakse bezet ting zijn 1082 Kuwayti's omge komen, onder wie 153 kinderen jonger dan dertien jaar en 57 geestelijk gehandicapten. Hon derdtwintig baby's overleden omdat de couveuses waarin zij lagen werden uitgeschakeld. 33 foetussen werden geaborteerd, nadat de moeders waren ver kracht door Irakezen. (Van onze correspondent Dirk-Jan van den Bergh) PEKING 'No nonsense' en lak aan bureaucratische mo lens is het handelsmerk van de fotogenieke Zhu Rongji, een krachtige persoonlijkheid die erin slaagde na het bloed bad in Peking op 4 juni 1989 de stad Shanghai onder con trole te houden zonder het le ger in te schakelen. In een emotionele televisietoe spraak, waarin hij zich uit sprak tegen militair ingrijpen in Shanghai en daarmee in feite verkapte kritiek leverde op de handelwijze in Pe king wist hij veel sympa thie onder de bevolking op te wekken. In plaats van tot ge welddaden over te gaan, mobi liseerde hij fabrieksarbeiders om de straten te controleren en te voorkomen dat de rouw- In Amsterdam weet hij zich deze week op het 'Glo- bal Panel' in gezelschap van wereldleiders als Pe res, Schmidt en Kissinger. En binnen China is hij gepromoveerd van burgemeester van Shanghai tot vice-premier. Portret van Pekings 'Eenzame stem van gematigdheid binnen de kakofonie van puri teins-communistische rhetoriek'. demonstraties te veel uit de hand zouden lopen. In feite was de nasleep van '4 juni' helemaal niet zo slecht voor Zhu Rongji. Jiang Zemin, toen partijsecretaris van Shanghai, werd benoemd tot secretaris-generaal van het Centraal Comité van de Partij en verhuisde naar Peking. Zhu nam in Shanghai zijn functie over. En met Jiang, die zelf voor 1988 burgemeester van Shanghai was, groeide een potente Shanghai-lobby, waar van Zhu de kern lijkt te zijn. Door ijverig lobbyen slaagde hij erin om het oude plan Pu- dong, een ambitieus ontwikke lingsplan dat Oost-Shanghai in een tweede Hongkong moe: veranderen, weer uit de ijskast te halen. Het plan vereist enorme investeringen, maar het is de moeite en het geld waard omdat het iets is waar mee alle lagen van de bevol king van Shanghai zich kun nen identificeren. Bovendien werd onder Zhu's hoede de eerste aandelenbeurs in de Volksrepubliek China geopend, en dat had weer tot gevolg dat het geknauwde vertrouwen van buitenlandse investeerders in de hervor mingspolitiek van China weer wat herstelde. Als 63-jarige behoort Zhu tot de vierde generatie Chinese leiders, die in de toekomst het communistische vaandel van de derde generatie, onder lei ding van kameraad Jiang Ze- min, moet overnemen. Ondertussen wordt vermoed dat Zhu de laatste troefkaart is van de hervormingsgezinde patriarch van de tweede gene ratie, Deng Xiaoping, die ach ter de schermen nog worstelt met de andere tweede-genera tie-leiders over de economi sche koers van China, nadat zijn eerdere azen Hu Yaobang en Zhao Ziyang geëlimineerd werden omdat ze te veel neig den naar de wil van het volk. Zelf afkomstig uit Hunan, de geboorteprovincie van eerste- generatie-communistenleider Mao Zedong, lijkt Zhu een grote populariteit te genieten bij zowel de bejaarden van de tweede generatie, die de feite lijke macht in handen hebben, als het volk, dat in feite niets heeft in te brengen in de poli tiek. Er kan dus worden verwacht dat zijn recente promotie tot vice-premier slechts een nieu we stap is in de richting van zijn uiteindelijke ambitie: de geschiedenis ingaan als de 'Chinese Gorbatsjov'. Plaats voor oppositie in regering Albanië TIRANA De Albanese pre mier Fatos Nano heeft gisteren verklaard deskundigen uit de oppositie te vragen deel te ne men in een coalitieregering. Hij zei dit nadat de regerende communisten een twee derde meerderheid hadden behaald bij de eerste verkiezingen met meer partijen in bijna vijftig jaar. Nano zei dat alleen een regering van deskundigen een eind zal kunnen maken aan de politieke onrust en de diepe economische crisis in het arm ste land van Europa. Volgens de premier zijn er geen princi piële verschillen tussen de programma's van de grootste partijen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD „Vliegend Hert" roept zijn stam bij elkaar en deelt de iannen het verheugende nieuws mede: „Huitzilopochtli keert te lg", roept hij uit; „de doodshoofddragende god van de Mexi- e Indianen zal ons aanvoeren in de strijd tegen de bleekge- n; hij zal ons weer in het bezit stellen van de jachtvelden, j ons hebben ontnomen. Aan ons de plicht het kristallen dshoofd weer in handen te krijgen". Dan beramen zij samen wat hen te doen staat. Een krijgsplan wordt gemaakt en wanneer de verkenners melden dat over de grote, weg die de bleekge- zichten hebben aangelegd, de auto nadert waarop het beeld wordt vervoerd, verspreiden de rode krijgers zich snel. Zij leggen zich in hinderlaag en wachten rustig af wat er zal gebeuren. „Vliegend Hert" zal het teken geven, waarop zij moeten aanval len. Vluchtelingen uit Cambodja vragen om hulp PROVINCIE ODDAR MEANCHEY Duizenden vluchte lingen in het noord-westen van Cambodja hebben te kampen met ernstige tekorten aan voedsel, water en medicijnen. De tekorten zijn ontstaan doordat de Amerikaanse regering de hulp aan de verzetscoalitie van prins Norodom Sihanouk in januari heeft gestaakt, uit vrees dat de Rode Khmer, die deel uitmaakt van de driepartijencoalitie, de overhand zou krij gen in de strijd met de regering in Phnom Penh. Een woordvoerder van de partij van Sihanouk voorspelde gisteren dat, indien hulp uitblijft, in mei ongeveer 20 procent van de vluchtelingen is gestorven en 70 procent binnen vier maanden. (ADVERTENTIE) ANJELICA HUSTON ANNETTE BENING VERLEIDING. VERRAAD. MOORD. WIE BELAZERT WIE? 06nwr»iuk"e r BOIKUIlUVt OlMNOflAAB UltGMIIJ B/He* DIN KMC (ADVERTENTIE) twee Jamo BX-luidsprekers krijg je tot 30 april 1991 een hoofdtelefoon cadeau. De Jamophone 90169 van f 169,-. Een fantas tische monitor "double drive" hoofdtelefoon met vier luidsprekers. Compleet met vergulde aansluit- en verlooppluggen, verliesarme kabel en toamgevulde oorkussens. Deze Jamophone mag dan stiller zijn, het is net zon gigant als de BX. Drieweg luidspreker systemen die een klankzuivere weergave en bassen met body laten horen. Snel naar je hifi- dealer om zelf te ontdekken dat je meer uit een Jamo haalt. Nu tijdelijk met gratis hoofdtelefoon van f 169- NAHOB.V.POSTBUS8678.1005 AR AMSTERDAM.TEL OIO-MI799S

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5