TEM MLÖfig, l)e vlaflip haalde de Van Dale K v1 oor, n /root onderzoek naar erking groeihormonen Concurrentie in gezondheidszorg vergroot keuze 8MM291 Dodelijk ongeval Veel tips in zaak overval Albert Heijn KONINKLIJK HUIS Verzuring met kwart afgenomen Cao - besprekingen bejaardenoorden nu al afgebroken Verdachte moord kinderarts herkend 3» NNENLAND £cidóC<3otvuuit DINSDAG 9 APRIL 1991 PAGINA 3 istien jaar geëist cocaïnezaak ;TERDAM De hoofdverdachte in de groot- ocaïnesmokkel ooit in Europa ontdekt, de 37- e Haarlemmer G.D., heeft gisteren in hoger geloèep voor het Amsterdams Gerechtshof zestien ïzon gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Dat is Vaximumstraf voor dit soort misdaden. De tbank in Haarlem veroordeelde de man eerder heid Isr; enJ iertien jaar. De man werd op 28 februari lapt bij het uitpakken van, zo bleek later, 2658 cocaïne (straatwaarde van meer dan 250 mil- gulden), verstopt in vaten diepgevroren pas- t uchtensap. Advocaat-generaal mr. R. Man- t noemde D. „de grote man in Nederland" in J ipersmokkel die bekend staat als de IJmuiden- on icaïnezaak. Hij was volgens de advocaat-gene- rs betrokken bij „niets ontziende, georganiseerde irdi laad met een laakbare mentaliteit ten opzichte de i de rechtsorde", e V Chaos bij de grensover gang bij Bochholz. Oe overgang is gisteravond tot na middernacht geslo ten geweest ten gevolge van een dodelijk ongeval waarbij een 54-jarige man uit het Belgische Lierde om het leven kwam. Het ongeluk gebeurde nadat een Belgische tankwagen op een file inreed. De chauffeur van de tank wagen werd uit de cabine geslingerd en overleed la ter aan zijn verwondingen in een ziekenhuis in Heer len. Twee trekkers met op legger en een vrachtwagen werden beschadigd. FOTO: ANP Weer ontsnapping uit Zutphense gevangenis ZUTPHEN Opnieuw is gisteren een ge detineerde uit de Zutphense jeugdgevange nis ontsnapt. De 25-jarige man ontkwam tij dens het sporten. Slechts gekleed in een sportbroek en schoenen klom hij via de re genpijp en het dak zijn vrijheid tegemoet. Enkele uren na de uitbraak signaleerde de politie hem bij het zwembad in Zutphen. Hij wist echter via een 2,5 meter hoog hek te ontkomen. De man had inmiddels in de kleedkamer van een plaatselijke voetbalver eniging een T-shirt weten te bemachtigen. Het afgelopen jaar heeft een reeks gevange nen kans gezien uit de jeugdgevangenis te ontsnappen. Oorzaak is de zeer slechte staat waarin deze instelling zich bevindt. De ge vangenis staat op de nominatie te worden afgebroken. NA 'OPSPORING VERZOCHT' DOORWERTH Bij het recherchebijstandsteam dat onder zoek doet naar de overval op een AH-filiaal in Oosterbeek in mei vorig jaar, zijn ten minste veertig tips binnengekomen over deze zaak. Dat gebeurde nadat in „Opsporing Verzocht" gister avond voor de tweede maal aandacht was besteed aan deze overval, waarbij twee personeelsleden gedood werden en een derde zwaargewond raakte. Volgens een woordvoerder is de re cherche verrast over het grote aantal tips. Het is uniek dat na zo'n lange tijd nog zo veel telefoontjes binnenkomen, zegt hij. Over de inhoud van de tips kan de woordvoerder nog niets zeg gen. Dit weekend kwamen er ook al nieuwe tips binnen nadat A hold het tipgeld had verhoogd tot een miljoen gulden. SDERLANDS ZUIVELBUREAU VIERT VERJAARDAG MET RECLAMEBOEK hel HAAG „Da mjneckt man die Kaas- hoo st", luidt het motto Ifoo onze oosterburen er- ëli's moet overtuigen toch esti al Nederlandse kaas ten. „L'autre pays du ïage", zo proberen we kaaskop in Frankrijk 'stelïn water te houden, men met een nieuwe int die de markt moet veren: Gouda de Mai el: graskaas). „Kazen "olland. Wat je daar naai uithaalt", is de e Belgen toegesneden :es in. En in Athene It deze maand een and-dorp gebouwd. blijkt effect te sorteren, Jectieve promotie-aan- de Nederlandse kaasex- in 1990 met dertien mil- kilo toegenomen tot een van 433 miljoen, een stij- van drie procent ten op- i van 1989. Kaas is dan de belangrijkste bescher- van het Nederlands ilbureau (NZB), dat zich ijn ijaag op de kop af veertig eve bezighoudt met de collec- reclame voor boter, melk is kaas. 1950 heeft het bureau in e plicht van het zuivelbe- ntie*even campagnes uitge- voor Nederlandse pro- in in binnen- en buiten- De Melkbrigade, Joris ern jneie. ;rve dó O n kaas uit 't vuistje eeft kaasmeisje dat in Duits- nde «"au Antje werd gedoopt, n uit deze koker; de vlaf- lalde zelfs de Van Dale, hebben dansscholen, i Joris Driepinter, de opvolger van de M-brigade en de voorloper van Milk House Disco. TEKENING: PR ■age tarissen, verhuizers en schoon heidsspecialisten gemeen met zuivelproducenten?", legt alge meen directeur M. van Velden zijn publiek voor. Men is bij eengekomen naar aanleiding van de verjaardag van Het Ne derlands Zuivelbureau. „Ze maken allemaal collectief pro motie voor hun produkten", zo onthult hij de oplossing. Het bureau, een van de belangrijk ste organisaties op dit gebied, was van mening dat dit feno meen nog te weinig aandacht had gekregen in de vaklitera tuur en gaf ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan, auteur Wilbert Schreurs de opdracht hierover een boek te verzorgen. In 'Collectieve re clame in Nederland' komt een aantal beroemde campagnes aan bod. 'Melk is goed voor elk' stamt al uit de tweede helft van de jaren dertig, toen van over heidswege een crisis-zuivelbu- reau werd opgericht om de te ruggang van de zuivelcon- sumptie te stuiten. De crisis op de wereldmarkt draagt in be langrijke mate bij tot samen werking, ook op reclame-ter rein. Meer coöperatief dan concurrent is het idee, en met als leus 'natuurboter is niet te vervangen', verdedigt de zui vel zich collectief tegen de op rukkende margarine. Maar ook heel andere takken passen, wat Schreurs noemt de 'oervorm van de collectieve reclame' toe, en wel daar waar produkten zich niet goed le nen voor merkreclame vanwe ge te weinig onderscheid: bloembollenkwekers proberen samen hun waar in Engeland te slijten en ook de tomaten- verbouwers steken de koppen bij elkaar om een overschot op te lossen: „Ha tomatensoep! (en 't is zoo gezond)". Na de oorlog hervatten veel fabrikanten hun merkreclame. Velen moeten hierop terugko men, zoals de gezamenlijke bierbrouwers: ondanks Heine- kens 'Het meest getapt', Oran jebooms "n Vorstelijk glas bier' en Amstels 'Wees een Man. Drink een pittig glas Amstel Bier' holt het totale bierverbruik achteruit, en be sluit men in 1949 eensgezind tot de kreet 'Het bier is weer best'. En met succes. Disco Schreurs geeft een lijst van produkten waarvoor in de ja ren '46-'55 collectieve reclame wordt gemaakt; voor uiteenlo pende dingen als corsetten- speciaalzaken tot inzameling van schroot en van oesters tot spijkerloze schoenen heeft men een gezamenlijke aanpak voor promotie. Melk heeft een weinig held haftige reputatie, zo komt men eind jaren vijftig tot de conclu sie, wie melk drinkt is geen kerel maar een melkmuil. De minister van landbouw trekt een miljoen uit voor een goede campagne van het NZB. De doelgroep van de zware ge bruikers kinderen tussen vijf en vijftien moet zich aangesproken voelen en de campagne appelleert dan ook aan het kind zelf: door elke dag een glas melk meer te drinken dan normaal, kan het kind lid worden van de zoge noemde M-brigade (een ver wijzing naar de in die dagen populaire en 'stoere' ruimte vaart). De consumptie werd bijgehouden in een boekje, dat wanneer vol, bij inlevering een bepaald embleem oplever de. Na ruim vijf jaar werd de actie wegens succes gestaakt en vervangen door de minder arbeidsintensieve Joris Drie- pinter-campagne. Anno 1991. De doelgroep jon geren zal worden aangespro ken met presentaties op pop concerten en een reizende show op evenementen onder de naam Milk House Disco, zo maakt Van Velden bekend. Net als zijn voorgangers des tijds is ook hij overtuigd voor stander van collectieve aan pak, die binnen de kortste ke ren in het geheugen van de consument staat gegrift. We weten het toch nog: met melk meer mans, bloemen houden van mensen en snoep verstan dig. eet een appel. KARIN VERAART iek< HeTERDAM Het g tferdamse Sophia Kin- n o| iekenhuis begint vol- week met een ■heeps onderzoek de werking van ihormonen. Negentig eren, variërend in ijd van drie tot elf nemen aan het on- oek van de afdeling icrinologie deel. inderen zijn te klein ge- produceren groeihor monen, maar vertonen na de geboorte nog groeistoornissen. Het onderzoek neemt vele ja ren in beslag. De patiënten worden namelijk met de hor monen behandeld tot ze volle dig zijn uitgegroeid. De kin derartsen A. Hokken-Koelen- ga en W. de Waal zetten de studie op. Met het Academisch Ziekenhuis Leiden, het Am sterdamse VU-ziekenhuis en het Wilhelmina Kinderzieken huis in Utrqcht wordt samen gewerkt. Nog niet eerder is een derge lijk onderzoek uitgevoerd. On derzoekers in Zweden en En geland behandelden de kinde ren slechts twee jaar. De resul taten daarvan waren positief, de kinderen groeiden inder daad harder. Niet duidelijk is of de volwassen lengte even eens is verbeterd. Beide onder zoekers willen aantonen dat kinderen sneller gaan groeien met groeihormonen en dat een grotere lengte op volwassen leeftijd wordt bereikt. Na twee jaar worden de eerste resulta ten met elkaar vergeleken. Zo nodig wordt de behandeling bijgesteld. AMSTERDAM Het plan van staatssecretaris Simons (volksgezondheid) voor de stelselwijziging biedt een goed perspectief op een betere verhouding tussen kwaliteit en prijs, meer vernieuwingen en het beter inspelen op de wensen van de verzeker den, zonder aantasting van de solidariteit. Gere guleerde concurrentie in de gezondheidszorg lijkt een goede zaak. Prof. dr. W. van de Ven (soci ale ziektekostenverzekering, Rotterdam) zei dit vandaag in Amsterdam tijdens' een con gres van de Stichting Sympoz. Hij sloot niet uit dat de consu ment door het plan-Simons meer geld zal uitgeven aan de gezondheidszorg. Dit omdat er meer keus zal zijn. Van het nieuwe systeem ver wacht Van de Ven een meer klantgerichte benadering en een grotere doelmatigheid. Hij heeft een paar jaar geleden al uitgerekend dat 15 procent van de kosten van de gezond heidszorg wordt veroorzaakt door inefficiënt werken: „Een miljardenkwestie dus". Veel huiveriger staat hij te genover commerciële gezond heidszorg. Belangrijkste nadeel is dat de arts zich dan niet pri mair laat leiden door het be lang van de patiënt maar door financieel eigenbelang. Zo heeft buitenlands onderzoek uitgewezen dat artsen met ei gen röntgenapparatuur, per patiënt twee keer zoveel on derzoek uitvoeren als hun col lega's. Als artsen mede-eige naar zijn van ziekenhuizen, in koopcombinaties, laboratoria en dokterspraktijken kan dat tot soortgelijke situaties leiden, aldus Van de Ven. Mr. A. Vogelzang van de Stichting De Ombudsman ver wacht dat de commercie in de gezondheidszorg een hoge vlucht zal gaan nemen als de reguliere zorg niet tegemoet komt aan de behoefte van de patiënt aan persoonlijke aan dacht en inzet. Een samenwer kingsrelatie tussen arts en pa tiënt op commerciële grond slag biedt meer kans op gelijk waardigheid van partijen, zei ze. Prof. dr. E. Kimman (econo mische ethiek, Maastricht) noemde een door de overheid gestuurde gezondheidszorg niet meer nodig nu de proble men verschuiven naar preven tie, gezonde leefgewoonten en een individuele keuze uit ver schillende medische mogelijk heden. De markt kan die keu zevrijheid volgens hem beter aan dan door de overheid ge stuurde systemen. SPEREN HOBBES U,HE-T HUIS STAAT N06... 10 uijSPEf? TM, WEI, Al IM Pep ii&&EN DOOR BILL WATERSON 10 april Koningin Beatrix woont In het World Trade Center te Rotterdam de ope ning bij van het tweede World Indus try Conference on Environmental Ma nagement (WICEM II). Op deze drie dagen durende milieu-conferentie wisselen Industriëlen en deskundigen van andere diciplines van gedachten over de rol van het internationale bedrijfsleven bij het oplossen van mi lieuproblemen. Prins Bernhard woont op Bali de PATA Conferentie bij die door presi dent Soeharto wordt geopend. De prins keert op 20 april in Nederland Niet gedogen Verontruste bewoners van de Arnhemse wijk Prinsenhof lopen te hoop tegen het toestaan van prostitutie in de buurt. Ze vrezen overlast en vooral gevaar doordat veel prostituée's verslaafd zijn aan drugs en bezetten gisteren het straatje waar de gedoogzone moet komen. BILTHOVEN De jaar lijkse hoeveelheid zure neerslag in Nederland is tussen 1980 en 1989 met bijna 28 procent vermin derd. Dat blijkt uit de tweede fase van een grootschalig onderzoek dat is uitgevoerd onder leiding van het Rijksinsti tuut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. Volgens het RIVM is de verzu ring afgenomen doordat in heel West-Europa de uitstoot van zwaveldioxyde vermin derde. Het verzuringsonder- zoek van het RIVM deed al in oktober vorig jaar het nodige stof opwaaien. Toen maakte de stichting Natuur en Milieu de voorlopige resultaten van het verzuringsonderzoek bekend. Daaruit bleek dat het aandeel van de Nederlandse landbouw in de verzuring veel groter was dan werd aangenomen. De landbouw is niet verant woordelijk voor 20 procent van de verzuring, maar voor 31 procent, aldus Natuur en Milieu in oktober. Uit de definitieve cijfers van het RIVM blijkt dat in 1989 54 procent van de totale zure neerslag (zwaveldioxiden, stik stofdioxiden en ammoniak) af komstig was van Nederlandse bronnen. De rest komt uit het buitenland. De grootste bijdra ge wat betreft het Nederlandse aandeel komt van de land bouw, die voor een derde ver antwoordelijk is voor de ver- De verzuring heeft met name gevolgen voor de gezondheid van de bossen en leidt daar naast tot vergrassing van de heide. Om bos en heide te red den, wil de overheid de uit stoot terugdringen tot 1400 zuureenheden per hectare in het jaar 2010. In 1989, tijdens de laatste metingen bedroeg die neerslag nog ongeveer 4800 zuureenheden per hectare UTRECHT Het overleg over de loonsverhoging voor de 70.000 werknemers in de bejaardenoorden is gisteren al na de eerste ronde afgebroken. Het loon bod van de werkgevers, 2 pro cent voor 1991, is veel te mager, vinden de vakbonden CFO en AbvaKabo, die 4 procent meer loon eisen. Beide bonden zullen op korte termijn hun achterban raadplegen over de te volgen strategie. Het woord actie wilden zij nog niet in de mond nemen. De afgelopen twee jaar hebben de werknemers in de bejaarden oorden enigszins in de schaduw van verplegenden én verzor genden in het ziekenhuiswezen langdurig actie gevoerd voor forse verbetering van hun arbeidsvoorwaarden. HUMMELO Meerdere mensen hebben gisteren aan het recherchebij standsteam Gelderland verklaard de man te her kennen, die met betaal kaarten van de vermoorde Hummelose kinderarts J.Labruyère (41) inkopen zou hebben gedaan. Naar aanleiding van de televi sie-uitzending 'Opsporing verzocht' kwamen gister avond tientallen telefoon tjes binnen met aldus een woordvoerder van het team tips die hoopvol stemmen. De 41-jarige arts stapte don derdag 21 februari in haar auto om naar haar moeder te gaan. Zij kwam daar nooit aan en leek van de aardbodem verdwenen. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd 17 maart gevonden in de Maas nabij Oss. Tijdens de nacht van haar verdwijning is rond half twee bij een giromaat in Oss met de giropas en de pin code van de arts geld opgeno men. Een dag later werd twee maal geprobeerd geld op te ne men bij een giromaat in Arn hem. De auto van de arts werd 23 februari totaal uitgebrand gevonden in een weiland bij Ubbergen. Een week later, op vrijdag 1 maart, hebben de man en vrouw aankopen ge daan met de betaalkaarten van de arts. Een stereotoren en een televisie ter waarde van enke le duizenden guldens werden in een winkel in Arnhem aan geschaft, zo heeft het recher chebijstandsteam Gelderland gisteravond bekend gemaakt. (ADVERTENTIE) Super Adelaar tent. Dubbeldaks- tent met stalen frame. Binnen- en buitentent van 100% katoen. In groen/geel. 2-persoons. Hoogte 110 - 135 cm. Van J99;- voor 169,- 3-persoons. Hoogte 130 - 150 cm. Van 249, voor 209,- 4-persoons. Hoogte 145 - 195 cm. Van 349T- ,001 299,- VROOIVm DREESM ANN Aanbieding geldig tot en niet zaterdag 20 april of zolang de voorraad strekt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3