Blei: Hervormde Kerk moet opkomen voor Palestijnse staat Joods-christelijk ontmoeting vraagt om nieuwe christologie Ceidóc (Soutan kerk wereld boekwijzer beroepingen Procedure zalig verklaring koningin Isabella wordt „gestaakt" £eidóe 6ou4a/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSoiwtwit DINSDAG 9 APRIL 1991 PAG» Journalist krijgt vijf jaar cel voor godslastering JAKARTA Een redacteur van wat ooit het best verkopende weekblad in Indonesië was is gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens godslastering. Arswendo Atmowiloto (42) werd aangeklaagd nadat hij vorig jaar oktober een opinie peiling hield waarin de profeet Mohammed laag scoorde. Het blad is inmiddels opgeheven omdat het volgens de regering een bedreiging van de openbare orde was geworden. Vijf jaar is de maximumstraf in Indonesië voor godslastering. „De verdachte is schuldig aan het moedwillig belasteren, in het openbaar, van een van de godsdiensten in Indonesië. Hij wordt daarvoor ver oordeeld tot vijf jaar", aldus de president van de rechtbank in de zwaar beveiligde rechtszaal. In de opiniepeiling eindigde Mohammed op de elfde plaats, ruim achter mensen als de In donesische president Suharto en Saddam Husayn. Christelijk alcoholvrij recreatiecentrum gaat dicht BEEKBERGEN Het alcoholvrije recreatie- en voorlichtings centrum De Stoppelberg in Beekbergen, een van de laatste christelijke instanties tegen alcoholbestrijding, gaat binnenkort dicht. De financiële toestand maakt het onmogelijk het cen trum nog langer te exploiteren. Er was geen geld om het ge bouw aan te passen aan de eisen van deze tijd. Het centrum was oorspronkelijk eigendom van de Nationale Christelijke Geheelonthouders Vereniging. Toen enkele jaren geleden deze organisatie fuseerde met de Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding tot de CBD, kwam het gebouw in bezit van de nieuwe organisatie. In het centrum werden vooral vroeger veel werkweken voor scholen gegeven. In de zomer zijn er va kantieweken voor gehandicapten. Het is altijd plezierig om verwacht te worden en niet te komen opdagen. Oscar Wilde Vaticaan wil meer geld van kerkprovincies VATICAANSTAD Het Vaticaan wil dat de kerk provincies meer geld bij dragen voor het werk van de Romeinse kerklei ding. De financiële ex perts van het Vaticaan en de voorzitters van de 109 bisschoppenconferenties zijn gisteren bijeengeko men om daarvoor plan nen te bespreken. Het Vaticaan staat al jaren in de rode cijfers. Het tekort over 1990 bedroeg 86 miljoen dollar. De bezuinigingspoli- tiek van de curie en de her haalde oproepen tot solidari teit binnen de wereldkerk hebben het Vaticaan nog niet uit de gevarenzone gehaald. De financiële deskundigen zijn nu naarstig op zoek naar nieuwe financiële bronnen. Zij weten maar al te goed dat de Vaticaanse inkomsten uit onroerende goederen en be leggingen beperkt zijn. Ook de bijdrage van de gelovigen voor het werk van paus en curie, de zogenoemde Pieter spenning, is niet toereikend, alhoewel zij de laatste jaren enorm gestegen is. De inza meling leverde in 1989 48,4 miljoen dollar op, in 1990 vol gens voorlopige cijfers bijna 60 miljoen. Toch is het allemaal onvol doende voor de nieuwe taken waarvoor het Vaticaan zich sinds het Tweede Vaticaans Concilie (1962-65) geplaatst ziet. De oecumene en de in terreligieuze dialoog vergen sindsdien veel mankracht. Er zijn onder meer raden bijge komen voor de leken, voor de cultuur en voor gerechtigheid en vrede ('justitia et pax'). Er wordt gedacht aan de in voering van een soort kerkbe lasting (afhankelijk van het aantal gelovigen) voor de kerkprovincies. Het voorstel heeft echter weinig kans van slagen: de RK Kerk in bij voorbeeld Tsjechoslowakije, Roemenië en tal van Afri kaanse landen is zelf afhan kelijk van steun uit het bui tenland, en heeft dus weinig bij te dragen. Het ligt meer voor de hand dat er op rijke kerkprovincies een groter beroep zal worden gedaan. Desondanks zal ook het Vati caan zelf drastischer moeten bezuinigen. In aansluiting op de bijeenkomst, die vandaag is afgesloten, komt de Prefec tuur voor Economische Aan gelegenheden van de Heilige Stoel bijeen. De vijftien kardi nalen zullen zich, overigens niet voor het eerst, ongetwij feld afvragen wat ze met de grootste verliesposten, de Os- servatore Romano en Radic Vaticaan, aan moeten. Gewoonte of keuze? Onder de titel: 'Geloven; ge woonte of keuze' is een han delseditie verschenen van het proefschrift van P.E. Jongs- ma-Tieleman. De promoven dus deed onderzoek naar het effect van godsdienstige op voeding onder gereformeerde jongeren (in de stad Gronin gen). In de conclusies wordt onder meer de opvatting be vestigd dat het succes van de geloofsoverdracht vooral af hangt van de godsdienstige betrokkenheid van de ouders. Het proefschrift werd uitge geven door Kok en kost 45,-. Waar geen troost voor is Veel ouders ervaren het als een verschrikkelijk verdriet als een of meerdere kinderen kerk en geloof vaarwel zeg gen. Elisabeth Schaeffer heeft over die problematiek een verhaal geschreven, over een moeder, zoon en dochter, van wie de laatste de 'verloren dochter' is. Het verhaal kreeg als titel mee: 'Waar geen troost voor is' en werd uitge geven door uitgeverij Van Wijnen en kost 18,90. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Breukelen(part-tlme) L.H. Voschezang te Nleuwendljk; te Noordwolde-Zuldwolde H. Schuur te Aduard-Den Ham-Fransum(part- time). Aangenomen naar Hillegersberg A. Schipper te Driebergen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Stootdorp (part time) drs. F.F. Omta te Sexblerum. UTRECHT De Neder landse Hervormde Kerk moet pleiten voor een Palestijnse staat naast de staat Israel, zoals de Raad van Kerken dat al enige jaren doet. Ruimte voor zo'n pleidooi komt er als de Hervormde Kerk te rugkomt op de uitspraak uit 1970 dat de staat Israel een verplichtend „ge loofsgegeven" is. Dit zei de secretaris-generaal van de Nederlandse Her vormde Kerk, dr. K. Blei, gis teren in Utrecht waar hij sprak over een nieuw syno daal geschrift over Israel, volk, land en staat. De actuele situatie is een van de redenen waarom de synode een com missie de opdracht heeft gege ven tot 'voortgaande bezin ning' op het oude rapport. Blei maakt deel van die com missie uit, eveneens leden van de Hervormde raad voor kerk en Israel (die uiteraard voor Israel opkomt) en van de Ge nerale Diakonale Raad (die meer te maken heeft met de Palestijnse slachtoffers in het Midden-Oosten). Het valt dan ook niet mee binnen de com missie snel verder te komen, Ds. K. Blei zo verzuchtte de secretaris-ge neraal. De stem van de Palestijnse christenen moet volgens Blei in het nieuwe rapport. In het oude rapport ontbreekt vrij wel geheel het zicht op het Palestijnse vraagstuk als keerzijde van de medaille. „Naarmate wij die stem dui delijker horen, wordt het moeilijker over de staat Israel ook in de opdracht die de sy node de commissie heeft gege ven, staat vermeld. Dat het Joodse volk het uitverkoren volk is en is gebleven, staat volstrekt niet ter discussie, al dus Blei. Maar, zo vervolgde hij, enkele zaken moeten echt anders. Zo had hij bezwaar tegen de dwangmatige wijze van theo logisch redeneren in het rap port van 1970. Kan uit het ene bijbelse inzicht per conse quentie een volgende „ge loofswaarheid" worden afge leid, zo vroeg Blei zich af. De bijbel is ons niet allereerst ge geven om daaruit bij implica tie geloofsstellingen af te lei den, zoals de aanvaarding van de staat Israël als dogma. Hoewel Blei grote bezwaren had tegen de i,onhoudbare" bijbeluitleg van de Palestijnse bevrijdingstheoloog Nairn Ateek, erkende Blei diens kri tiek op het politieke misbruik van de bijbel. Met een beroep op bijbelteksten kan geen on recht worden gerechtvaar digd. Verder kan de joodse bevrij- voluit als geloofsgegeven te dingstheoloog Marc Ellis ons FOTO: ANP spreken.' Wel hield hij vast aan het uit gangspunt dat God trouw aan Zijn volk is gebleven, zoals helpen, zo zei Blei, het relatie ve van de betekenis van de staat Israël wat duidelijker in het oog te krijgen dan in het rapport van 1970 is geschied. Nederlands adoptieplan voor onbereikte volken ZEIST Nederlandse evan gelisatieorganisaties beginnen op korte termijn met een 'adopteer-een-volk-plan'. De plaatselijke gemeente wordt daarbij ingeschakeld bij het evangeliseren van de onge veer één miljard mensen op deze wereld die „het goede nieuws van de bevrijding door Jezus Christus" nog niet hebben gehoord. Hiertoe is besloten door veer tien organisaties uit de krin gen van de Evangelische Zen dingsalliantie (EZA) en de Evangelische Alliantie (EA), voor een deel verbonden met de Nederlandse Zendingsraad (NZR). Dit heeft ds. W.J. Bouw, coördinator van de werkgroep Lausanne Bewe ging Nederland, bekend ge maakt. Onder christenen en missio naire organisaties groeit de overtuiging dat het bereiken van de naar schatting 12.000 'onbereikte' volken of bevol kingsgroepen de hoogste prio riteit heeft. Voor deze taak zijn de visie en betrokkenheid van de plaatselijke gemeente en de opleiding van jonge mensen van cruciaal belang, aldus ds. Bouw. DR. SIMON SCHOON PRESENTEERT BOEK HAARLEM De ont moeting tussen joden en christenen moet niet een kwestie van hobby zijn en het leerhuis mag niet de plaats zijn waar een elitaire groep 'joodse taar tjes eet'. Het komt er op aan de verworvenheden van de joods-christelijke ontmoeting te integreren in het leven van de chris telijke gemeente. Dat zei de theoloog dr. Simon Schoon, voorzitter van het Overlegorgaan Joden en Christenen (Ojec) en functio naris van het gereformeerde deputaatschap voor Kerk in Israël gisteren in Heemstede. Hij presenteerde daar een door hem geschreven studie overeen 'christologische he roriëntatie', geschreven van uit de joods-christelijke ont moeting. Die ontmoeting maakt het noodzakelijk dat het christelijk verstaan van de betekenis Jezus opnieuw wordt geformuleerd, ontdaan van anti-judaïsme en triomfa lisme. De noodzaak tot een nieuwe oriëntatie is er niet in gelegen de leer omtrent Jezus voor jo den acceptabeler te maken of zo, maar ze komt voort uit 'christelijk huiswerk' dat de ontmoeting met de joden met zich mee brengt. In die ont moeting wordt deidentiteit van de gesprekspartners im mers tot op het bot bevraagd en voor christenen komt dus de betekenis van Jezus funda menteel aan de orde. In de geschiedenis blijkt hoe iedere tijd naar woorden zoekt om de betekenis van Je zus tot uitdrukking te bren gen; Schoon noemt Auschwitz één van de keerpunten die nu een nieuwe christologie nodig maken. De gebeurtenis van de massavernietiging roept immers allerlei vragen op: is elke christologie noodzakelij kerwijs verbonden met anti- judaïsme? Heeft de gangbare christologie die beweert dat de nieuwe weg van Jezus de oude weg van Israël heeft op geheven, dodelijke conse quenties voortgebracht voor joden? Heeft de wijze waarop christenen de weg van Jezus gemeend hebben te moeten bewandelen, voor joden mede de weg geplaveid die leidde naar Auschwitz? Lang niet overal vinden zulke concrete joods-christelijke ontmoetingen plaats als in bij voorbeeld het Ojec, maar de vragen die voortkomen uit die ontmoetingen zijn volgens Schoon in heel de oecumene van belang voor het formule ren van een eigentijdse chris tologie. De relatie tot het jood se volk is immers voor de kerk theologisch van funda menteel belang. Ds. Schoon, die zeventien jaar lang functionaris is van het gereformeerde deputaatschap voor Kerk en Israël, stopt met dat werk. Hij wil weer ge meentepredikant worden en heeft een beroep aangenomen van de Gereformeerde Kerk in Gouda (per 1 september aanstaande). Een van de mo tieven voor die keuze is te proberen al het geleerde van die zeventien jaar proberen te integreren in het leven van de gelovige gemeente. LUTSEN KOOISTRA Het boek 'De weg van Jezus' is uitgegeven bij Kok. Prijs 39,50. Anglicaanse leiders bijeen Aartsbisschop Desmond Tutu van Kaapstad (links) grapt met de nieuwe aartsbisschop van Can terbury, Georges Carey tijdens de opening van een Anglicaanse kerkenconferentie in Belfast. De leiders van de achtentwintig zelfstandige Anglicaanse kerken ontmoeten elkaar daar een week lang om allerlei problemen te bespreken. foto: ap ROME Hoewel het Va ticaan het nieuws niet of ficieel heeft verspreid, bevestigt de Congregatie voor de Zaken der Heili gen dat de procedure voor de zaligverklaring van de Spaanse koningin Isabella (1451-1504) enke le weken geleden „ge staakt" is. De verzamelde documentatie, inmiddels 28 dikke delen, verdwijnt in de kelders van het Vaticaan, en wordt daar, als het aan de congregatie ligt, ook „begraven". Tot opluch ting van internationale joodse organisaties, maar ook van bijvoorbeeld de pauselijke raad die het contact onder houdt met andere godsdien sten. De zaligverklaring van Edith Stein, een joodse die katholiek werd, zorgde enkele jaren ge leden voor een flinke versto ring van de verhouding tus sen joden en katholieken. De zaligverklaring van Isabella, die in 1492 alle joden en mos lims uit Spanje verdreef, zou volgens ingewijden deze rela tie helemaal onmogelijk heb ben gemaakt. Volgens Carlos Pennaroch, vice-voorzitter van het Spaanse joods-christelijke co mité, zoü de zaligverklaring van Isabella voor de dialoog nog slechtere gevolgen heb ben dan de rel rond het Kar melietessenklooster in Ausch witz. „Het is altijd mogelijk om een klooster te verplaat sen, een zaligverklaring kun je echter nooit meer ongedaan maken". Eind maart maakte het Joods Wereldcongres in New York bekend dat de pauselijke raad voor de eenheid, die onder meer het contact met andere godsdiensten onderhoudt, te gen zaligverklaring van Isa bella zou zijn. De raad zou unaniem van mening zijn dat deze zaligverklaring in strijd is met de kerkelijke leer over de vrijheid van geweten. De voorstanders van de zalig verklaring van Isabella zijn vooral te vinden onder ultra conservatieve katholieken in Spanje. Zij hadden de hoop dat 'La Cattolica' voor haar bijdrage aan de kerstening van Amerika volgend jaar za lig zou worden verklaard, het jaar waarin 500 jaar 'ontdek king' van Amerika herdacht apt De reis van Baker VELE duizenden Russische joden zijn in de maanden geëmigreerd naar Israël. Het jaarlijks gezon 'Volgend jaar in Jeruzalem' werd voor hen werkelijkheic het slechts voor een moment, want de meesten hebben ijer^ nig briefjes in de Klaagmuur kunnen stoppen. Ze zijn in vangkampen geplaatst om uiteindelijk een plek te vindei de westelijke Jordaanoever of in de Gazastrook. De Isra proberen door het stichten van joodse nederzettingen de zette gebieden vast te houden. Ze beseffen dat het wijzei J de noodzaak van een veiligheidszone op den duur on doende is. Alleen de aanwezigheid van joodse burgers middels zo'n 100.000) kan een claim op grond rechtvaardi laac Dergelijke volksverhuizingen hebben immers door de wen heen de verdeling van land beïnvloed. Zelfs de V- nigde Staten zijn ontstaan door de komst van EuropeaiTl Afrikaners en Aziaten, die in een smeltkroes de oorsproi u* lijke bewoners van het continent tot de reservaten heb weten terug te dringen. Maar dat was honderden jaren geleden. Migratie metl doel van kolonisatie is inmiddels omstreden. En de Ara kaanse minister Baker zal de kwestie ongetwijfeld ter spi brengen tijdens zijn rondreis door het Midden-Oosten mee te helpen deze angel uit het Arabische vlees te verwi ren. Het is de tweede tocht van de Amerikaanse mini van buitenlandse zaken sinds het verstrijken van de Golf log. De eerste keer was er nog iets van een 'winning m nei rond zijn tocht. De verwachtingen zijn deze keer behoi lager gesteld. De Verenigde Staten hebben in de Golfoo weliswaar veel goodwill verworven bij zowel Israëli's Egyptenaren en Syriërs, maar daarmee is de Palesti kwestie nog niet opgelost. De Israeli's lijken niet geneigd tot concessies. De mini^ van huisvesting, Sharon, heeft al laten weten het huis tingsbeleid ten aanzien van de Gazastrook en de westel1 Jordaanoever niet te willen veranderen. Premier Shamir vooruitziende op de komst van Baker een regionale vre conferentie niet voor honderd procent te willen uitslui Dat is tenminste iets. Tot nu toe hebben de Israëli's altijd kozen voor bilateraal overleg met elk der Arabische lan afzonderlijk. Misschien dat daar een opening ligt. MAAR dan zal Baker ook de Arabieren tot concesin moeten bewegen, bijvoorbeeld door de Arabische boy co laten varen tegen bedrijven, die met Israël handelen. B; slaat voorlopig op een aambeeld, dat nog heel wat mokei gen moet ontvangen, voordat er deuken in het ijzer van eigen gelijk zullen zijn geslagen. Opmerkelijke stappen d< De staats-en regeringsleiders van de Europese Gemjl v schap hebben gisteravond twee stappen gezet die op minst opmerkelijk mogen worden genoemd. Zo steunei^ een voorstel van de Britse premier Major, waarin aanjg Verenigde Naties wordt gevraagd in het noorden van een enclave in te richten, waarin de Kurden veilig zijn i aa, het geweld van het Iraakse leger. Premier Lubbers beveibe; de desgevraagd dat hiermee het beginsel van non-interve re in binnenlandse aangelegenheden opzij is geschoven. In het geval van Irak is er, zoals al eerder op deze pl'cl betoogd, alle aanleiding om het idee van non-interventie |e' zij te zetten. Dat was overigens in feite al gebeurd doo droppings van voedsel en andere goederen boven het ntj den van Irak, maar heeft nu een formeel karakter gekrej p'r Wie gisteravond bij AVRO's Televizier de beelden heeft 11 zien van de mensonterende omstandigheden waarondei gevluchte Kurden moeten leven, zal zich echter afvrage!n de hulp die nu geboden wordt niet te weinig is. Het grote probleem is, dat het Westen in het politieki kerspel met Irak bewust een aantal belangrijke troevei handen heeft gegeven. Door Saddam Husayn vroegtijdig definitief bestand aan te bieden, dat vandaag van kr||T wordt, is de mogelijkheid verspeeld hem nog meer de di schroeven aan te draaien. De alliantie had Irak tot ver gaande concessies kunnen dwingen, maar was daartoe bereid. Het is president Bush er veel aan gelegen zijn tro< snel uit het gebied van de Perzische Golf naar huis teri halen. De Kurden en de shi'itische opstandelingen in het den van Irak moeten daarvoor de prijs betalen. In dat licht bezien is het voorstel van de Britse premier jor niet veel meer dan een doekje voor het bloeden en 1£j( ven veel vragen onbeantwoord. Want wat gebeurt er als, van de leden van de Veiligheidsraad (China) niet ins Ie met het EG-voorstel? Wat moet er gebeuren als Saddam ne sayn de Kurden blijft bestoken? Wat is de politieke en ecj's mische toekomst van zo'n enclave? En welke koers varenc EG en de Verenigde Naties in andere conflicten waarin regering een deel van haar bevolking naar het leven De tweede opmerkelijke stap is het besluit de logistieke dersteuning van de Europese hulp aan de Kurden uit tier steden aan experts van de Westeuropese Unie (WEU) e Q. chefs van staven van de strijdkrachten van de WEU-lan De WEU is het militaire en politieke samenwerkingsver! van negen van de twaalf EG-landen. Dat is een succes de Franse president Mitterrand en een bittere pil voor minister van buitenlandse zaken Van den Broek. De sen, daarin gesteund door onder anderen de Duitsers, w de WEU een belangrijke plaats geven in de EG. Van Broek in zijn verzet slechts gedeeltelijk gesteund doe 7" Britten is er tegen dat de WEU de militaire compo wordt van de Gemeenschap, omdat daarmee de betrok heid van de VS bij Europa zou kunnen verminderen. Hel sluit van gisteren om de WEU bij de hulpverlening te ei trekken is daarom van veel groter politiek belang dan oj ie eerste gezicht lijkt. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres- Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.0 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: per maand f. 25,70 per kwartaal f. 76,60 per jaar f 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2