t Elckerlyc cultureel hoogtepunt Noordwijk 125 jaar Badplaats Steun voor uitbreiding tuinvereniging De Zilk Tuinder mag van Katwijk nie meer uitbreiden in Zanderij Bewoners Leidse Vaart tegen nieuwbouw bedrijf n OUR IAAL LEIDEN OMGEVING £ekUe@owa*it DINSDAG 9 APRIL 1991 PAGIN1 KU PTT mag zendmast plaatsen in Lisse LISSE PTT Telecom mag op het terrein Haven 5 in Lisse een 38 meter hoge zendmast neerzetten. De Raad van State heeft dat besloten. De Raad verwerpt daarmee als laatste beroepsinstantie de bezwaren van omwonenden, die protesteren tegen de „ernstige on- siering" van het terrein door de zendmast. PTT Tele com zegt de mast nodig te hebben om het laatste gat in het autotelefoonverkeer in de Bollenstreek te dich ten. De gemeente heeft nog gezocht naar andere ge schikte locaties, maar kon die niet vinden. Ook de omwonenden zelf kwamen niet met een geschikt al ternatief. Volgens de Raad van State is de zendmast inderdaad onmisbaar voor het goed functioneren van het autotelefoonverkeer en is de mast bovendien niet zo ernstig ontsierend als de bewoners beweren. De omringende bomen zouden de mast grotendeels aan het oog onttrekken. Voorhout betwijfelt noodzaak deelname aan project HALT VOORHOUT Er is gro- te twijfel binnen de raad van Voorhout over de noodzaak deel te gaan ne men aan het project van Buro HALT Leiden ter bestrijding van het vanda lisme van jongeren in de leeftijdsgroep van 12 tot 18 jaar. Het is de opzet voor een perio de van twee jaar in te stappen om het projekt daarna te eva lueren. Dat kost de gemeente 44 cent per inwoner per jaar bedragen. Het projekt bestaat uit drie on derdelen. Het aanpakken van jongeren die zich schuldig heb ben gemaakt aan vandalisme met alternatieve straffen, pre ventie van vandalisme door voorlichting op middelbare- en basisscholen, en bestuurlijke preventie. Vandalisme De leden van de raadscommis sie algemene bestuurlijke aan gelegenheden vroegen zich gisteren af of zo'n project wel noodzakelijk is in Voorhout. De rijkspolitie groeps- en post- commandant, Ket en Oud Veldhuizen, lieten weten dat het afgelopen jaar slechts twee maal beroep gedaan is op de politie in verband met vanda lisme. Er zijn in totaal veertien aanmeldingen gedaan van vandalisme, waarvan de da ders nog al eens onbekend zijn. Frans Bos van Buro HALT: „De duin- en bollenstreekge meenten Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg hebben aan spraak gedaan op HALT. Met ondersteuning van de omlig gende gemeenten zo de toetre ding voller zijn. „De gehele duin- en bollenstreek zou dan gezamelijk deel nemen". Stedenbanden Voorschoten vallen duur uit VOORSCHOTEN De ontvangst in Voorschoten van acht Polen uit Tarnow kost de gemeente 14.500 gulden. De komst van 32 Belgen uit Schoten vergt nog eens 17.750 gulden. De leden van de commissie al gemene zaken reageerden gisteravond verdeeld op die hoge kosten van de steden banden die Voorschoten on derhoudt. Y. Molenkamp (D66) vond 30.000 gulden te duur voor de ontvangst van de bezoekers. „We moeten bezuinigen op het welzijnsplan en dan is het niet verkoopbaar aan de burger om zo maar even een groot bedrag te besteden aan deels plezierreis jes". S. Harlaar (Groen Links) deelde die mening en suggereer de dat de raadsleden hun eigen etentjes betalen. VVD'er P. Verschoor wilde zich nog niet uitspreken. W. Valken burg (CDA) constateerde dat de jumelage is opgenomen in het collegeprogramma. „In Schoten worden we altijd zeer gastvrij ontvangen en nu kunnen we niet achterblijven. Het voorstel van Groen Links om het el eten te betalen is onzinnig." Burgemeester Cannegieter uiteen dat het driedaagse gramma voor de 8 Poolse gai vol met informatie zit. Alleen zondag wordt een tocht gei naar het Rijksmuseum in sterdam. De hoge kosten zit in het tolken- en vertaalwi dat vergt 5.000 gulden. „We g echt niet de gebraden haan hangen bij de ontvangst van Belgische gasten. Het is 25 geleden dat de jumelage Schoten tot stand kwam. moet gewoon gevierd wt Fr ordei ft, GEDURFDE VOORSTELLINGEN IN ST. JEROENSKERK NOORDWIJK Prachti ge kostuums, schitterende muziek, Middeleeuwse sferen in de entourage van de machtige Grote Kerk in Noordwijk Bin nen. Gisteren was tijdens de generale repetitie van de moraliteit 'Den Spieg- hel der Salicheyt van Elc kerlyc' al een beetje te zien hoe de première er morgen uit moet gaan zien. Een spektakel vol verrassende effecten, ge dragen teksten uitgespro ken in het Middelneder lands, ondersteund door zang en orgelspel. Elckerlyc moet het culturele hoogtepunt worden van de ju bileumviering 125 jaar Bad plaats Noordwijk. „Wie er voor open staat zal ervan ge nieten", zegt de Noordwijkse musicus René Verhoeff die de muzikale leiding heeft. Hij vindt het van moed getuigen dat de Stichting 125 jaar Bad plaats Noordwijk het heeft aangedurfd een dergelijke om vangrijke produktie als Elc kerlyc op haar jubileumpro gramma te zetten. In totaal zullen aan de opvoering van het Middeleeuwse stuk zo'n 200 mensen, voor het meren deel amateurs, meewerken. Alleen al het zangkoor, Haga- cantare, telt 140 leden. Dan is er het orkest Leiden Sinfoniet- ta en organist Aart de Kort. In totaal werken 15 acteurs aan het stuk mee. Zij spelen zinne beeldige figuren als God, de Dood, de Engel, de Deugd en natuurlijk Elckerlyc. De inhoud van het stuk draait om een zogenaamde spiegel die Elckerlyc dat wil zeg v gen; ieder mens eens wordt voorgehouden en toont hoe men tot de 'Salicheyt' kan ko men, wanneer men tot God wordt geroepen om reken schap af te leggen over zijn le ven op aarde. Audities Een aantal spelers werd via audities geselecteerd. Onder hen Paul Warmerdam, eerste jaars student Nederlands in Leiden. „Toen ik de aankondi ging voor de auditie in de krant las, dacht ik direct, hé, lijkt me wel leuk. Helaas kon ik die dag niet. Later bleken er te weinig mannen te heb ben gereageerd. Er kwam een tweede ronde en hoewel ik geen enkele toneelervaring heb, maar wel interesse in het stuk, werd in aangenomen". Regisseur Mieke Lelyveld ver telt over Paul aanvankelijk zo haar twijfels te hebben gehad, „het is wel bij meer mensen gebeurd dat ik heb gezegd: in die rol ga ik het met je probe ren, maar als het niet lukt stoppen we. Bij Paul dacht ik ook dat het in zijn rol van de Dood niet zou lukken. Mijn twijfel was achteraf geheel on gegrond. Hij is gewoon prach tig" Dat de spelers voortdurend Oud-Nederlands spreken geeft volgens Paul de opvoering volgens hem iets bijzonders mee, een extra belangwek kend tintje. Voor de acteurs maakt dat Middelnederlands het uit het hoofd leren van de teksten niet eenvoudiger. De Noordwijkse Marion van de Zalm vertelt zich eigenlijk min of meer voor de lol te hebben opgegeven. Voor haar begon de Middeleeuwse mora liteit pas realiteit te worden toen ze de videoband had ge zien die gemaakt was tijdens de Leidse Lakenfeesten in '85 en '86, jaren waarin het stuk maar liefst twintig volle zalen trok. De Pieterskerk bleek toen de entourage bij uitstek voor de opvoering van een dergelijk spektakel. „Toen ik het had gezien, leek het me een hele uitdaging om er zelf en keer aan mee te doen". Ma rion vindt de groei die zijzelf en haar medespelers sinds de allereerste selectie hebben doorgemaakt opvallend. „In het begin stond iedereen maar wat aan te klungelen. Sinds de eerste bewegingsrepetities heeft het stuk echt vorm ge kregen". Unieke kans Andere Noordwijkers die mee spelen zijn Marjan Tinga - „Ik vind het een unieke kans mee te kunnen spelen, maar tege lijk ook doodeng" - en Fer El- zinga - „Het is een heel gemê leerd gezelschap, maar wel een heel gezellige groep". Nelleke Ruijters woont in Leiden, maar werkt op de RK basis school te Schapendel in Noordwijk. „Bij haar heb ik nog in de klas gezeten", vertelt Paul lachend. Zelf heeft Nelle ke nog niet aan haar collega's durven vertellen dat ze in Elc kerlyc zal acteren. „Dat lezen ze wel in de krant", zegt ze be scheiden. Net als dirigent Verhoeff zien de spelers de opvoering in de Grote Kerk helemaal zitten. Verhoeff beschouwt het pro ject geslaagd als toneelspel en muziek een volkomen eenheid vormen. „Terwijl je bezig bent, merk je heel goed of je een zaal mee hebt of niet. Als je merkt dat de vonk overslaat is het goed. Primair ligt het na tuurlijk ook aan jezelf". MARIJKE DEN HOLLAN DER In Noordwijk zijn drie op voeringen van Elckerlyc ge pland: morgen, donderdag en vrijdag. Aanvang om 21.30 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Grent. in h ikar HENK VAN DEN E lvej lalk hij Beheer van sportcomplex De Does nader onderzocht LEIDERDORP De gang van zaken rond sportcomplex De Does aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp zal in de ko mende drie maanden na der worden onderzocht. Wethouder mevrouw C. Kerner van sport deed die toezegging gisteren in de Leiderdorpse gemeente raad. Het beheer, de over eenkomst tussen gemeen te en de particuliere be heerder en andere aspec ten, zoals energie- en toe gangsprijzen zullen zorg vuldig worden geanaly seerd. Het gemeentebestuur wil maatregelen aangezien de te korten van het sportcomplex hoger liggen dan was ver wacht. Voor 1991 wordt reke ning gehouden met een extra tekort van omstreeks 60.000 gulden. De gemeente is uitge gaan van een maximaal tekort van 615.000 gulden, waarvan een half miljoen gulden voor het zwembad. De tekorten lig gen echter hoger, onder meer door een hogere energiereke ning. Beheerder Theo van Houdt heeft al aangedrongen op duurdere toegangskaartjes om de exploitatie te verbete ren, maar tot nu toe voelde de raad daar weinig voor. De Leiderdorpse gemeente raad accepteerde gisteravond schoorvoetend het extra ver lies. De partijen drongen aan op een nieuwe vorm van be heer. Het CDA sloot hogere ta rieven niet uit. D66 drong aan op meer ruimte voor de be heerder om een eigen beleid te voeren waarmee het exploita tietekort kan worden ver laagd. Fractievoorzitter E. Grootaarts stelde dat een ex ploitatietekort van maximaal 650.000 gulden (tegen 615.000 gulden nu) voor zijn partij aanvaardbaar is. Fractievoor zitter V. Molkenboer (PvdA) drong aan op het openbaar maken van enkele vertrouwe lijke stukken die de gemeente raad ten aanzien van het sportcomplex heeft gekregen. Volgens wethouder Kerner gaat het echter om' zaken die niets met de begroting van het sportcomplex te maken heb ben. Na een schorsing werd besloten deze stukken niet in de openbaarheid tè brengen. Wethouder Kerner wees spe culaties over eventuele frau duleuze handelingen ten aan zien van het financiële beheer vim de hand. Geld Duinzigt voor India Scholieren van de Oegstgeester IVO-scholengemeenschap Duin zigt hebben met een kerstactie uiteindelijk 11.021 gulden bijeen gebracht voor kinderen in India die bij geen enkele kaste horen. Ze zouden dat bedrag gisteren overhandigen aan de Indiase am bassadeur U, Grover. Maar dat ging niet door. In plaats daarvan gaf directrice A. van Schie het geld symbolich aan Leonilla Agei- ra en David Reajendran uit India die op het ogenblik te gast zijn bij CMC/CEBEMO in Oegstgeest. Het geld wordt via CEBEMO bestemd voor een internaat voor kinderen vanaf 12 jaar. Die worden daarmee in staat gesteld vervolgonderwijs te volgen. De leerlingen brachten de afgelopen vier jaar in totaal 50.000 gulden bijeen voor scholen in India. FOTO: HENK VAN DEN ENDE DE ZILK De Zilker tuinvereniging De Stoc- kweyde krijgt steun van de gemeente Noordwij- kerhout voor het verkrij gen van nieuwe tuinen nu het oude terrein volge bouwd zal gaan worden. Hoe die steun er uit zal gaan zien, moet nog nader worden onderzocht. Dat bleek gisteravond tijdens de behandeling van de subsi- de regels niet voor subsidie dieaanvraag van de vereniging aanmerking kwam. Maar de in de commissie zeizijn. Na mens de tuinvereniging zei H. Flois dat De Stockweyde nog nooit om subsidie had hoeven vragen, maar dat er nu een beroep moest worden gedaan op een helpende hand van de kant van de overheid. Volgens een ambtelijk advies komt die aanvraag neer op een gemeen tegarantie voor een lening van een ton en voorts een bijdrage van 30.000 gulden. Datzelfde advies vermeldde dat de tuinvereniging volgens commissieleden vonden dat in elk geval steun moest worden verleend. Hoe die steun verder zou uitvallen, moet verder borden uitgewerkt. Daarbij maakte H. de Groot (CDA) de kanttekening dat de grond die van de firma Van Haasteren achter de voetbal- terreinen zouden worden aan gekocht wel erg duur was. Van agrariërs had ze verno men dat de gevraagde prijs van 22 gulden per vierkante meter nauwelijks gangbaar was. De landprijzen lagen vol gens haar tussen de 15 en 16 gulden. R. Nulkes (VVD) vroeg of er niet ergens ge meentegronden beschikbaar waren voor de vereniging. An dere verenigingen spelen per slot van rekening ook op ge meentelijke terreinen. Leden van de Stockweyde zeiden la ter dat het de vereniing vooral erom ging dat ook mensen met een kleine beurs zoals AO- W'ers en mensen die een tuin hadden voor de sociale contac ten voor de Stockweyde be houden konden blijven. De tuinen zijn er juist voor men sen met niet veel geld, aldus Floris. GROND NODIG VOOR WONINGBOUW KATWIJK Tuinder H. van der Does uit Katwijk wil dat de gemeente hem alsnog toestaat om een kassencomplex neer te zetten langs de Cantine- weg in de kustplaats. Van der Does wil zijn huidige kassen met 3.000 vierkan te meter uitbreiden, maar stuit op woningbouwplan nen van de gemeente. On terecht, zo betoogde Van der Does vanochtend bij de Raad van State. Van der Does vindt dat de ge meente Katwijk ten onrechte schermt met woningbouw plannen in het gebied Zande- rij-Westerbaan, waar de Canti- neweg ligt. Volgens de tuinder stamt de mogelijkheid om in Zanderij woningen te bouwen al uit 1984, maar was er vier jaar later nog geen enkel con creet plan door de gemeente uitgewerkt. De Kroon bepaal de een jaar later dat de ge meente die concrete plannen wel moest uitwerken, maar Katwijk negeerde dat. Volgens B. Goerdet van de dienst Bou wen en Milieu omdat de ge meente verzield raakte in de provinciale plannen om Zan derij te bebouwen voor wo ningzoekenden uit de gehele Leidse agglomeratie. Na lang onderhandelen bereikte Kat wijk uiteindelijk dat de Zande rij alleen voor eigen woning zoekenden mag worden be bouwd, maar dat was wel een paar jaar later. Voor tuinder Van der Does duurde het allemaal te lang. Katwjk zou aan de opmerking van de Kroon, dat in het be wuste gebied alle vormen van agrarische bebouwing is toege staan, voorbijgaan zonder ge noegzaam aan te tonen dat het gebied inderdaad noodzakelijk was voor woningbouw. De tuinder wil zijn kassen complex uitbreiden met 3.000 vierkante meter, ongeacht de beslissing van de gemeente een jaar geleden om het gebied inderdaad vol te bouwen. Vol gens Goerdet bestaat er bin nen de gemeentegrenzen van ipar, Katwijk geen mogelijkhei 1J- Van der Does vervang1,7 bedrijfsgrond te bieden. Bt ei tuinder zal moeten uitw 1/1 naar een andere geme °en Voor de daaraan verbo kosten zoals inkomstendei en de afbraak van de ki zou Van der Does schad worden gesteld, verk Goerdet de gemeentelijke stelling. Goerdet zegt de grond Van der Does nu al twee sen heeft staan, nodig te ben voor de aanleg van geluidswal. Die moet votee/. men dat de woningen d Je Zanderij worden gebouwIar. ifh'c lefot t de eliel an hij el d veel hinder ondervinden het verkeer op de toekom ontsluitingsweg naar de van Nieuw Zuid. Juist oj terrein waar Van der Doe derde kas wil bouwen, gemeente de woningen zetten. „Maar niet vóór omdat dan pas de tweede in de woningbouw ingaat die tijd kan Van dér Does tig blijven zitten", aldus t m l'maa det. Uitspraak over enkele we Inschrijving triathlon van Haaswi jk De eerste 15 deelnemers zijn geselecteerd aan de hand van de uitslag van 1990. Leden van de organiserende buurtgroep Haaswijk kunnen vooraf in schrijven. Inwoners van Oegstgeest kunnen vanaf za terdag 13 april vanaf 11.00 uur inschrijven. Voor anderen is de inschrijving open vanaf 13.00 uur. In totaal mogen 275 mensen meedoen, van wie 40 in de wedstrijdcategorie. Beide inschrijvingen hebben plaats op de hoek van de Johan Wa genaar/Jan Sweelincklaan. Voor meer informatie 071- 176346 of 071-155676. LISSE Bewoners van de Leidse Vaart in Lisse hebben gisteren bij de commissie ruimtelijke or dening bezwaren kenbaar gemaakt tegen de nieuw- bouwplannen van loon- werkersbedrijf Gebr. de Klerk. Dat wil een hal van ongeveer 2.000 vierkante meter bouwen, met een goothoogte van ruim vijf meter en een nokhoogte van acht en een halve meter. Namens de bewoners zei P. Kortekaas, dat de nieuwbouw te dicht tegen hun tuinen aan komt en te hoog is, waardoor er minder zonlicht de tuinen kan inkomen. B. de Klerk stelde dat het be drijf de nieuwbouw hard no dig heeft. „Niet om, zoals de omwonenden denken, cara vans in onder te brengen, maar omdat we onze kostbare machinerie nu altijd in weer en wind hebben staan en ook in de buitenlucht reparaties en onderhoud moeten plegen". Voor het alternatief het nieu we pand elders op het terrein te zetten voelde De Klerk niet zoveel. Dat komt volgens hem de bedrijfsvoering niet ten goede. De leden van de com missie lieten lieten tijdens de vergadering blijken dat zij toch naar zo'n alternatief nei gen. Het uiteindelijke acïvies wordt later uitgebracht, nadat de zaak in beslotenheid nog eens is doorgesproken. Dat gold dan tevens voor de bezwaren die de bewoners van de Rosa Spierstraat in de Poel polder hebben tegen de nieuw- bouwplannen in die straat. Toen zij een paar jaar terug hun huizen kochten waren er volgens zeggen andere plan nen en tekeningen. Nu liggen er plannen die voorzien in een „markante" afsluiting van het gebied. Met schuurtjes aan de voorkant van terraswoningen. Juist die schuurtjes zitten de huidige bewoners dwars. Wethouder H. Smith trachtte duidelijk te maken dat het col lege er vrij in is om juist in dit stukje van het gebied plannen te wijzigen op een wijze zoals het college dat goeddunkt. De bewoners lieten er geen twijfel over bestaan hun bezwaren te. handhaven en eventueel naar een hogere instantie te gaan. gen wordt gehouden, wordt een film vertoond folders met adressen klaar. Scum is te vindjaj aan de Helmbergweg. 'dsti rboi Danslessen Een nieuwe cursus country dansen voor beginners be gint morgen in Noordwij- kerhout. De danslessen zijn gratis. Een partner is niet noodzakelijk. De meeste dansen zijn individueel en worden in groepsverband uitgevoerd. Inlichtingen bij Irma Schippers van de North Hill Country Dan cers, tel. 01719-15694. Vakantie Werken in het buitenland tijdens de vakantie is het onderwerp van een bijeen komst in jongerencentrum Scum in Katwijk die mor- Open dag In verpleeghuis Prinsent aan de Gravin Juliana Stolberglaan in Leidschi dam wordt morgen o} huis gehouden voor ev tuele toekomstige medew kers. In Prinsenhof besl ook de mogelijkheid een leiding tot zieken verzorgt de te volgen. Medewerkt van Prinsenhof verschaflf alle mogelijke informal Voor verzorgend werk dan niet in opleiding), we in de keuken of bij de adt nistratie, parttime of e volledige baan, jong of v ouder, iedereen kan komfc kijken wat het werken een verpleeghuis inhoi Het open huis duurt half twee tot half vijf. lichtingen bij J. van Meer, hoofd personeels 'aj ken, telefoon 070-3170644 Ruiten vernield NOORDWIJKERHOUT Vandalen hebben het afgelo pen weekeinde vernielingen aangericht in de Duindoorn- straat. Van woningen in aan bouw werden vijf ruiten be krast en één ruit ingegooid. De schade bedraagt 2.500 gulden. Diefstal compu VOORHOUT Uit de n bouw in de wijk Oosthou de nacht van zondag op n dag een warmtecompute stolen. De waarde van h( paraat is 10.000 gulden computer wordt gebruikt de kachels te regelen. infi ippe derl nu it uwg ii gat v eld

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12