Leerzame kanttekeningen bij de naamgeving nieuwe gemeenten Bezwaren tegen brug Leimuiden waren gegrond Jelenia Gora enthousiast over stedeband met Alphen WIDENS OMGEVING Ccidóc Commit DINSDAG 9 APRIL 1991 PAGINA 11 j LANG S O M W E G E N Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. waarde en spelling. Bloemen- daal en Schoonhoven klin ken beter dan Moddergat en Kudelstaart; voor de laatste plaats probeerden al middel eeuwse (toch niet voor een estetisch kleintje vervaarde) grondbezitters vergeefs de fantasienaam Schoondorp in gang te doen vinden. De pol- dernaam Hoerenwaard, de veldnaam Hondennest en de waternaam Stinkevuil zullen het nauwelijks tot gemeente namen brengen". In de nieuwe gemeente Zede- rik (1986) schreef het ge meentebestuur al na enkele maanden een prijsvraag uit naar een betere naam. Zede- rik, ofschoon een plaatselijke riviernaam, heeft voor velen een negatieve bijklank. Huis man: „Je hebt nare afleidin gen met betrekking op perso nen: viezeriken, bangeriken, luieriken, gemeneriken, val seriken, stommeriken en zo verder. De eenzame leeuwe rik kan daar in z'n eentje niets aan doen. Om de ver koop van huizen in Maars- senbroek te stimuleren be sloot men voortaan de naam van het moederdorp Maars- sen te gebruiken. Dat „broek" een voormalig laag gelegen moerasland aanduid de was niet doorslaggevend. Dat had je evenzeer met Ab- benbroek, dat niettemin een middeleeuwse bermuda (de broek van Abbo) in zijn wa pen voert". De auteur liet zijn gedachten verder spelen: „Stede Broec (1979) in Westfriesland lijkt een geschikte naam om de appartementenprijs in een luxe residence nog wat op te stuwen. De vorm Stedebroek zou zowel de historische ver- worteling als de tijd, waarin de gemeente werd gesticht en moet functioneren, tot uit drukking hebben gebracht". Je hebt ook „positief klin kende toevoegingen" die de attractiviteit van een be staande naam kunnen verho gen. In Duitsland mogen al meer dan 150 plaatsen offi cieel het attribuut Bad in hun naam voeren: Bad Godes- berg, Bad Bentheim, Bad Ems. Huisman: „Een frisse boel. maar een carthografi- sche vervuiling". Statusverhoging Zeer gewild is ook de ver melding van de rivier waar aan de plaats ligt. Oorspron kelijk diende dit ter onder scheiding van naamgenoten. Alphen a.d.Rijn werd in 1918 gevormd uit drie gemeenten Alphen (ZH), Oudshoorn en Aarlanderveen. Valkenburg aan de Geul (1982, tot dan toe Valkenburg L.) was een goe de vondst voor een bolwerk van toerisme. De in Duits land zeer geliefde toevoeging van het adjectief Groot (we kennen ook een Greater London; hoewel dit hoofdza kelijk de uitgestrektheid be treft), beoogt statusverhoging ter onderscheiding van een kleiner, gelijknamig dorp. Toen in 1964 de Utrechtse ge meenten Werkhoven en Odijk bij Bunnik werden ge voegd, kwam de naam „Groot-Bunnik" op tafel". En zelfs de voorstanders van die naam moesten een beetje grinniken. Dan nog iets praktisch bij het gebruik van afkortingen: „Men zou in de zogenaamde hagiofore namen als Sint Pancras, Sint Maarten de af korting St. kunnen gebrui ken. Dat levert weliswaar maar één plaats op maar heeft het voordeel van aan sluiting bij het Engelse, Bel gische, Franse en Duitse sy steem. Al deze aspecten en nog meer, moeten telkens zorgvuldig tegen elkaar wor den afgewogen. Het is verlei delijk zich vrolijk te maken over de soms komische situa ties die zich bij de „strijd om de naam" voordoen. Maar het uitgangspunt moet blij ven, dat het belang van de betrokken gemeenschap vooropstaat. De inpassing in het aardrijkskundig namen- veld van het Nederlands taalgebied laat daartoe ruim te te over". ipeer I); stra, Jweer zo'n boef", was het nblc rste commentaar van chter R. Th. van Leeuwen EU] m het kantongerecht op aat t dossier van de snel- snd eidsovertreder die voor sok m aan de balie stond. Jog 'at ma£ natuurlijk zo ping et zeggen, maar honderd- 15. i jf kilometer per uur op de E unmenschansweg, is toch rol» ga] wat. Kunt u zich her neren wat de omstandig iden waren die tot zo'n 17- ote haast leidden op die do man-dag?" it kon de boomlange ver- chte, gehuld in een iets te ein licht-grijs jack, maar (Sp te goed. „Mijn vrouw bel- Mh me op mijn werk in aardingen volledig in pa- "ek op. Ze was 37 weken fro langer en leed hevige 1.30 jn. En als u dan weet dat E alleen thuis was met mijn |jQtri ie kinderen van twee, 45' ie en vier jaar, begrijpt u inga t ik als een speer naar 45, is wilde." Zijn vrouw, 3- >ek achteraf, had last van - qi' rmklachten. Gelukkig 37)- ader al te ernstige gevol- Ji); i. oo. 3 n Leeuwen kon zich de >1.30 tatie van de verdachte J voorstellen, maar wees bij de herinnering op- ^j,l| iuw nerveus wordende der wel op de risico's van 45, i n racepartij. „Bovendien 5 u door die aanhouding d0°g niet snel thuis. U had H ter mensen in Leiden 1 nnen inschakelen." Ki)k officier van justitie 2^'j'C- J- Ekelmans kon zich on de mans haast verplaat- 1.301- ..Maar uw rijgedrag OOacht wel andere wegge- 5- l uikers in gevaar, heeft u ar wel eens aan gedacht?" ch halveerde ze haar eis e; tweehonderd gulden, an I t ontdekking van Van c°i euwen maakte ieder /fao !rwoord overbodig. Het irid, sier bleek onduidelijkhe- lo. 11 te bevatten omtrent de o waarin de man zou iben gereden. Een Ford een Audi, Van Leeuwen e«P de onvolkomenheid v eder geval met beide rtl« ilen aan. „Ik spreek ver- Itóte vrij. Niet vanwege verhaal, hoe roerend maar omdat justitie y l duidelijk genoeg is ge- est De verdachte, in- enn ddels voor de vierde keer in i der, sprak hem niet te- 'jj nsen Lammenschansweg was de plaats waar een 26- ^"Jige, man op te hard rij- was betrapt. De bode z'n uiterste best, maar bij zijn aankondiging de grootste moeite met niet erg autochtone ach- »am van de jongen. Van iwen kon er wel om la- en: „U moet ons maar 'fj* rgeven dat Jansen ons s gemakkelijker van de pen rolt", verontschul- e [de hij zich bij de in een era' paars jack gestoken jon- man. SC lidelijk was wel de over riding. Tachtig kilometer uur, terwijl vijftig op weg het maximum is. Tijki aartoe door Van Leeuwen nodigd en met zijn on- Idige blik als belang- ^fkste wapen, bouwde de igeman zijn verdediging „Ik moest in die tijd nwege een ernstige ziekte i maal in de week naar AZL. Die dag was ik la- dan normaal door files, ik had haast, want u rijpt dat ik mijn af- ik niet wilde missen." Leeuwen toonde zich erg onder de indruk en tes erop dat hij dan maar p n half uurtje eerder had groeten vertrekken. Begrij- A "de dat de gekozen route Gd zou lopen, probeerde knaap een andere tak- „Mijn naam was ook _oed geschreven en er toch een heel verschil sen Jansen of Jensen." 'een slecht voorbeeld ge- mijn eerdere opmer- gaf Van Leeuwen Maar Ekelmans vond excuus maar magertjes, vind het erg kinderach- een zaak als deze te la- voorkomen vanwege lettertje. Ik eis daarom 0 froon honderdvijfenze- 3n nt'g gulden boete." BUr0 schrokken verzocht de Oo rdachte om clementie bij i Leeuwen. Tevergeefs, denk dat het wel mee- Twee volle tanks zijn zo duur. Wel vind ik dat 'tie in staat moet zijn moeilijke namen fout- te spellen. Ik matig de 'te dus tot honderdveer- ilden," had de rechter laatste woord. RENS KOLDENHOF Bezwaren tegen sloop van steiger Langeraarse Plas TER AAR Bewoners van het Kuiperserf in Langeraar maken be zwaar tegen de mogelijke sloop van een aanlegstei ger in de Langeraarse Plas. De steiger is in de winter van 1987-1988 ge bouwd,. De heer Voortman maakte in dertijd bezwaar tegen de bouw van de steiger omdat hij zich in zijn privacy bedreigd voel de. Vlakbij de steiger bevindt zich een kasje, waar hij de ei genaar van is. Nadat Voort man tot aan de Raad van State heeft geprocedeerd werd zijn bezwaar na twee keer afgewe zen te zijn, toch gegrond ver klaard op 27 september 1990. Maar dat had geen betrekking op Voortman's bezwaren van privacy, maar op het feit dat op de plaats waar de woningen van het Kuiperserf gebouwd zijn, nog steeds het bestem mingsplan industrieterrein geldt. En daar past geen stei ger bij voor pleziervaart. De vereniging voor Aanlegha- ven Aptito waarin de Kuiper- serfbewoners de krachten ge bundeld hebben kwam gister avond in de vergadering van de commissie beroep- en be zwaarschriften in het geweer tegen de Vernietiging van de in '87 afgegeven bouwvergun ning. Zij eist van de gemeente voor het gebied Kuiperserf waar al zes jaar woningen staan, zo snel mogelijk een wij ziging van het bestemmings plan. De vereniging is van me ning dat de gemeente laks is geweest in het realiseren van de bestemmingswijzigingen. Zij vindt het voorshands vreemd dat hun woningen nog steeds op bedrijfsterrein staan en dientengevolge de aanleg steiger om deze reden zou moeten verdwijnen, terwijl het gemeentebestuur kleinschalige waterrecreatie hoog in het Vaandel heeft. DEN HAAG/LEIMUIDEN De bezwaren die omwonenden bij de toenmalige gemeente Leimuiden maakten, tegen de bouw van een brug door hun buurman R. Bolhuis, zijn ge grond. Zo oordeelde de Raad van State. In december verklaarde Lei muiden, die in augustus een bouwvergunning had afgege ven, de bezwaren dat stukken groen die door de buurtbewo ners werden onderhouden, moesten wijken voor de aanleg van die brug, nog ongegrond. Inmiddels ligt de brug er. Vol gens Bolhuis is die brug nood zakelijk, omdat de al bestaan de brug die uitkomt op de Nokweg, als gevolg van recon structie van die weg verkeers- onveilig is. De Raad van State ziet die noodzaak niet in, te meer omdat door het verbre den van de bestaande brug aan de verkeersveiligheid tege moet kan worden gekomen. Bovendien heeft de gemeente het nagelaten om het bouw plan aan de welstandscommis sie voor te leggen voordat de vergunning werd afgegeven. Toch vindt de staatsraad de bezwaren van de omwonen den niet zo zwaarwegend dat de brug onmiddellijk moet worden verwijderd. Mogelijk kan de brug via een anticipa tieprocedure toch nog worden gelegaliseerd. Filmavond Oud Alkemade ALKEMADE De Stichting Oud Alkemade houdt vanavond een filmavond in Dorpshuis De Alkenburcht op de Noordhoek in Roelofarendsveen. Vertoond worden oude films over Oude en Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen in de periode 1954-1968. De voorstelling begint om 20.00 uur. KUDELSTAART HAD BETER SCHOONDORP KUNNEN HETEN INITIATIEFGROEP STEDEBAND BEZOCHT POLEN Op 1 januari zoefde de ge meentelijke kogel door de kerk en verloor een aantal Nederlandse gemeenten hun zelfstandigheid omdat ze het slachtoffer waren geworden van de algemene, werkzame norm van „tienduizend inwo ners als benedengrens". Zo ontstonden in onze omgeving nieuwe gemeenten die, ter vaststelling, fantasienamen kregen toebedeeld. Rijneveld was daar een van; onder luid boegeroep van veel oorspron kelijke Hazerswoudenaren die gewoon onder „Hazers- woude" willen thuishoren. Daar was ook Jacobswoude bij, een beetje aartsvaderlijk, in de naamgeving, aandoen de overkoepeling van Wou- brugge en Hoogmade, Rijnsa- terwoude en Leimuiden. Overigens koren op de molen van het kwartaalblad van de Woubrugse Historische Vere niging Otto van Hemessen, dat al tien jaar lang „de Ja- cobsladder" heet. In het jongste nummer, eer ste kwartaal 1991, heeft de Jacobsladder een (elders reeds eerder verschenen) bij drage van prof. dr. J.A. Huis man opgenomen, aangaande „Een nieuwe gemeente, een nieuwe naam?" Huisman is voorzitter van de Adviescom missie van Nederlandse aard rijkskundige namen en hem kan dus een zekere kennis van zaken op dit terrein niet ontzegd worden. In elk geval meent de heer Huisman, dat de keuze van een gemeente naam „met grote zorgvuldig heid dient te geschieden". We zullen zijn gedachten een eindweegs volgen. Het gaat in beginsel over „plaatsnamen" van gemeen ten waarvan er sinds de Franse tijd meer dan twaalf honderd waren. Dat aantal is inmiddels, via allerlei herin delingen en samenvoegingen geslonken tot zevenhonderd. Nu was dat aantal van twaalfhonderd eigenlijk een wassen .feodale neus, want er waren gemeenten bij die slechts uit een landgoed be stonden en daarom al, tussen 1830 en 1865, van de land kaart werden geveegd. Maar alla, wat overbleef en dat was nogal watwas goed genoeg om een eigen naam te Het raadhuis van de voormalige gemeente Woubrugge. Wat was het een feest, jaren geleden, toen het in gebruik genomen werd. Nu is het, in het nieuwe gemeentelijk bestel van Jacobswoude, nog goed voor „bruiloften en partijen" en commissievergaderingen. FOTO: WIM VAN NOORT hebben. En dat kostte soms al moeite genoeg. Prof. Huisman ging heel wat mogelijkheden na en „viel" niet zelden over de naamge ving van heel wat combina ties van nieuwe gemeenten die onder meer door annexa tie ontstonden. De namen van de nieuw ontstane „part ners" werden niet zelden naar grootte vastgesteld en opgeteld: Driebergen-Rijsen- burg, Mook en Middelaar. In Duitsland, Denemarken en^ België komen ook drie naam- componenten voor. Kijk maar naar België. Waar woont u?: in Zichen-Zussen- Bolder mijnheer. Maar zoiets kan omslachtig zijn. Ten on zent werden Oude en Nieu we Niedorp samen gewoon Niedorp. Huisman: „Typisch Nederlands is de reanimatie van de namen van verdron ken steden en dorpen: Rei- merswaal, bijvoorbeeld, eens (1632) aan de golven prijsge geven". Middeleeuwen her leefden De naamgeving in het jonge Flevoland is eigenlijk koste lijk nietwaar? Wat eens in de bodem van de Zuiderzee ver zonken is, werd er bij naam weer boven aarde gebracht: Dronten, Zeewolde, Swifter- band, Biddinghuize, Espel, Tollebeek, namen van teloor gegane middeleeuwse plaat sen. Almere, zo heette het oude kernmeer van de Zui derzee; Flevoland neemt de Romeinse naam daarvoor weer op. Huisman: „Deze na men dragen bij aan de cou leur nationale en de her nieuwde bewustwording van het verleden". Ook rivieren zijn actieve naamdonors: Ber- nisse, Graafstroom, Zederik. Liesveld (1986) is de naam van een voormalige baronie aan de Lek. „Liesveld als naamgeving is heftig bestre den door de Nieuwpoorters, die zich beriepen op de stads rechten en de historische be tekenis van hun gemeente. Zij wendden zich zelfs tot de Kroon om hulp. Daarmee klopten zij aan de verkeerde deur: Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden voert vele titels, waaronder die van Baronesse van Lies veld. De Nieuwpoorters had den dus pech". Je hebt echter ook nieuw ge vormde samenstellingen: de naam Willemstad werd door de Zwijger als stichter zelf gegeven; dan is er Zaanstad, Rijnwaarden, Giessenlanden. Huisman: „Persoonsnamen komen bij ons in dit type weinig voor, wat wel met een ingeboren schrik voor per soonlijkheidsverheerlijking waterman dr. Lely (met z'n stad) kon daar doorheen bre ken". In België heb je nog al tijd een Leopoldsburg. De au teur graaft verder en diep. Hij behandelde in zijn bijdra ge ook „de knutselnamen", samengesteld uit het taalma teriaal van de deelgemeen ten: Bellingwolde en Wedde vormen Bellingwedde, Uit huizen en Uithuizermeeden werd Hefswal, Aldeboarn en Raarderhim werd Boarnster- him (1984). Goodwill Prof.Huisman: „Een bepaald aspect is de goodwill van een algemeen bekende naam: een minpunt van Liesveld tegen over Nieuwpoort". Ik zou willen aanvullen: Rijneveld als minpunt tegenover Ha- zerswoude. Huisman weer: „Medebepalend voor de goodwill is de positieve uit straling door klank, gevoels- ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester Zawila van het Poolse stadje Jelenia Gora is graag bereid om naar Al phen te komen. Dat heeft hij aangekondigd in een brief aan Alphens' burge meester Paats. Deze brief is meegegeven aan drie leden van de Initiatief groep Stedeband die vori ge week een bezoek brachten aan de Poolse plaats Jelenia Gora om daar de mogelijkheden van een stedeband tussen Alphen en deze plaats te onderzoeken. De reis is een succes geweest. „Het was een geweldige reis", vertelt één van de reizigers, Wil Klaassen. „We zijn in Po len als vorsten behandeld, we kregen lunches en een diner aangeboden, bezochten tal van bezienswaardigheden, maak ten kennis met de stadsbe stuurders en verkenden de omgeving van de Poolse stad". Duidelijk was het volgens hem dat Jelenia Gora graag contact wil met Alphen. Klaassen: „Het gaat daarbij om contacten met de diverse verenigingen en instellingen, het gemeente bestuur en ze willen ook heel graag contacten met Alphense ondernemers. Een hartewens van burgemeester Zawila is dan ook dat een delegatie on dernemers naar zijn stad komt om daar gegevens uit te wisse len met de Poolse collega's". De initiatiefgroep gaat er alles aan doen om dat te realiseren. Laura Inmiddels is al bekend dat een groep Polen in juli mee komt doen met de Laura, de Al phense fietsvierdaagse. Klaas sen heeft intussen ook brieven gemaakt voor de verenigingen in Alphen met het verzoek contacten aan te knopen met de verenigingen in Jelenia Gora. Ook zijn er brieven uit gegaan naar de drie Alphense scholen met een VWO afde ling voor een uitwisseling met leerlingen van het lyceum in Cieplice bij Jelenia Gora. In Jelenia Gora zelf hebben de Alphense bezoekers een druk programma afgewerkt. Na hun aankomst op zaterdag 23 maaj-t namen Jan Nagelkerke Wil Klaassen en Jan Nagelkerk&van de Initiatiefgroep Stedeband: „Het wachten is nu nog op het bezoek Jelenia Gora en het tegenbezoek van burgemeester Paats, waardoor de stedenband officieel wordt". en Wil Klaassen van de Inita- titiefgroep hun intrek in hotel Cieplice. Later kwamen daar ook Ria en Peter Knopperts en het gemeenteraadslid Joop Bosman aan. Op zondag bezocht het gezel schap onder leiding van Jurek Przybysz, de contactpersoon in Jelenia Gora, de toeristische attractieve omgeving van de Poolse plaats tot aan de,grens met Tsjechoslowakije. Maan dagmorgen begon het eigenlij ke werk met een ontmoeting met senator Andrzej Piesiak, lid van Solidarnose. Na deze ontmoeting werden twee sportcentra in de stad bezocht waar voetbal, handbal, worste len, basketbal, tennis, schaken en bridge wordt beoefend. De tocht ging verder via het cul tureel centrum van de stad en na Museum Okregowe met haar glasexpositie. Het dagpro gramma sloot af met een be zoek aan de lokale televisies tudio. en een diner met de bur gemeester in het hotel Orbis. De dinsdag was gereserveerd voor een ontmoeting met de burgemeester, enkele wethou ders en de regionale gouver neur Jerzy Nalichowski. Ook was er een ontmoeting met de lokale voorzitter van Solidar nose en drie van zijn mede werkers die het gezelschap in lichtten over het vakbonds- en politieke werk. Het gezelschap kreeg daarna de gelegenheid Jelenia Gora vanuit de lucht te bezichtigen en had een ont moeting met lokale journalis ten. Woensdag werden het ly ceum in Cieplice en twee mid delbare technische schoien be zocht. Ook bezocht men het in aanbouwzijnde ecologische centrum aan de rand van de stad. Kuuroord Donderdagochtend keerde een deel van het gezelschap weer terug naar Nederland. Jah Na gelkerke, Joop Bosman en Wil Klaassen bleven en bezochten de post ambulancevervoer, het gebrekkige ziekenhuis in Jele nia Gora en het kuuroord van Cieplice. Later werd gespro ken met de commandanten van de lokale en regionale brandweer en van de Moun tain Rescue Service. Vrijdag kwamen de twee grote fabrie ken aan de beurt. Jelenia Gora heeft farmacheutische indus trie en een fabriek voor opti sche glazen die beiden werden bezichtigd. Ook werd het kan toor van de Stadsverwarming en de politie bezocht. Daarmee was het officiële bezoek ten einde. Jan Nagelkerkde reisde af naar het Duitse Lubenau ter wijl Wil Klaasen en Joop Bos man zondag weer met de bus terug gingen naar Nederland. Zo hadden zij nog de tijd om zaterdag naar het Reuzenge bergte te gaan voor een lange wandeling in de sneeuw en het bekijken van de twee van de burgemeester van FOTO: WIM VAN NOORT sneeuwliften die een half jaar lang skiërs naar de pistes brengen. De reizigers zijn thuis geko men met de vaste overtuiging dat het een goede zaak is een stedeband aan te gaan met deze toch wel op Alphen gelij kende stad in Zuid-west Polen. Een stad ook die per auto bin nen twaalf uur te bereiken is, zodat intensieve contacten mo gelijk zijn. Klaassen en Bos man zijn ook al bezig om een groep atleten te interesseren voor een bezoek aan Jelenia Gora in september waar dan een grote loop, vergelijkbaar met de twintig van Alphen, wordt georganiseerd en waar voor de Alphenaren zijn uitge nodigd. Het wachten is nu op het offi ciële bezoek van burgemeester Zawila aan Alphen en een te genbezoek van burgemeester Paats waarmee de stedeband dan een officieel karakter krijgt. i HANNEKE GUNTHER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11