foidóeSou/ta/nt Komst van snelle trein schrikbeeld weru STAD OMGEVING/RTV Belangenvereniging A4 mobiliseert verzet tegen komst van snelle trein Klasgenoten eggen al gauw lat we goed zijn Bewoners Rijndijk vormen actiegroep Goed op tijd CeïcïaeSou/to/nt DONDERDAG 4 APRIL 1991 PAGINA 9 indhouders Lakenfeesten jeten belasting betalen jlDEN Standhouders moeten dit tijdens de Lakenfeesten een belas- Jj van 25 gulden per kraam betalen, fee heffing is nodig om andere activi- jen tijdens deze feestvveek te kunnen Jfencieren. Zo luidt één van de voor- llen die de directie kunst en cultuur de commissie voor economische za- i doet naar aanleiding van een nota de Stichting Evenementenfonds. In nota stelt de stichting dat de huidige fenciële onderbouwing van de Laken- Jsten een te wankele basis is om de Jtinuïteit van de feesten te waarbor- De marktkraambelasting moet ten (de komen aan de Stichting Evene- jntenfonds. Het geld zal onder meer fden besteed aan verbetering van de otie van de Lakenfeesten. Conflict tussen broers verscherpt LEIDEN De 40-jarige mede-eigenaar van een ver huurbedrijf van trouwauto's en oldtimers heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van verduistering van zes of zeven ordners uit de boekhouding. De man verdenkt zijn broer ervan de spullen uit het pand aan de Boommarkt te hebben ontvreemd. Eerder deze week kreeg de jongere broer, na een uitspraak van de rechter, het beheer over het bedrijf. En dat terwijl de oudste van de twee broers in een kort geding had geëist dat de 37-jarige man uit het bedrijf zou worden gezet. Stroomstoring na twee uur verholpen NOORDWIJKERHOUT De stroomsto ring die gisterochtend grote delen van Noordwijkerhout en de omgeving van de Westerdreef in Lisse plat legde, heeft een kleine twee uur geduurd. Om vijf minuten voor twaalf slaagde personeel van het Ener gie- en watervoorzieningsbedrijf Rijnland (EWR) erin de onderbroken 'ringvoorzie- ning' via de andere kant weer met stroom te voeden. De storing trad om even na tien uur in nadat een station aan de Duinschoten op de grens van Noordwijkerhout en Noord- wijk het had begeven. Bij het EWR kwamen talloze meldingen binnen van mensen die door de storing zonder stroom kwamen te zitten. Van de omvang van mogelijke scha de is niets bekend. „Tolpleinen te grof en niet effectief" LEIDEN „Het instellen van tolpleinen in de Randstad zal negatieve effecten hebben op het we gennet en de concurrentiepositie van de regio". Dat stelt het Bestuurlijk Overleg Verkeer en Ver voer Leidse Agglomeratie in een reactie op plan nen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat om een tolsysteem in te stellen in de Randstad. In de reactie, die overigens ook ondertekend is door de Vervoerrégio Den Haag, noemt het Bestuurlijk Overleg het middel „te grof en niet effectief in re latie tot de doelen". Instelling van tolpleinen zou het verkeer moeten reguleren en geld moeten op leveren voor verkeers- en vervoersbeleid. Volgens het Bestuurlijk Overleg zal een systeem van tol heffingen echter leiden tot een onaanvaardbare toename van sluipverkeer in de regio Leiden/Den Haag. Daarnaast waarschuwt men voor een nega tief beeld van de Randstad, wanneer het systeem alleen in deze regio wordt ingevoerd. Wegen afgesloten wegens concert LEIDEN Zijstraten van de Willem de Zwijgerlaan zullen zaterdag van 15.00 tot 21.00 uur worden afge sloten in verband met een concert van de hard-rock- groep AC/DC in de Groe- noordhallen. Het gaat daarbij onder anderen om de Floris Versterlaan, Haarlemmerweg en Koningstraat. De bezoe kers van het concert kun nen hun auto op het ter rein van de Groenoordhal- len kwijt. Zoeterwoudenaar wil vergoeding van schade ZOETERWOUDE Als de hogesnelheidstrein er komt kan het gemeentebestuur van Zoeterwoude verzoeken tot scha devergoeding tegemoet zien. Dat zegt J. C. D. Thiermann, die woont aan de Vleugelnootlaan in Zoeterwoude. Volgens hem en andere bewoners van het gebied Hoge Rijndijk- West, heeft Zoeterwoude nagelaten de toekomstige bewo ners te wijzen op de mogelijkheid, dat de hogesnelheidstrein vlak bij hen in de buurt zou komen. „Als je ergens wilt gaan wonen ga je informeren wat de plannen voor de toekomst zijn. We hebben dat gedaan in 1988. Toen werd wel melding gemaakt van de verbreding van rijksweg A4. Over de moge lijke komst van de hogesnelheidstrein is met geen woord ge rept. Maar uit schriftelijke korrespondentie die ik inmiddels in mijn bezit heb blijkt, dat de gemeenteraad zich al op 25 juni 1987 heeft uitgesproken tegen de spoorlijn door Zoeter woude. Op dat moment was er dus al iets bekend. Er is dus informatie achter gehouden en dat zullen we zeker aan de kaak stellen". LEIDERDORP De komst van de hoge snelheidstrein naar de Leidse regio is niet alleen een schrikbeeld voor Leiderdorp. Daar dreigt de vijftig meter brede spoorlijn die op een zeven meter hoog talud komt te liggen weinig over te laten van de complete Oranjewijk. De monumentale gereformeerde kerk wordt dan ook gesloopt. Ook Zoe terwoude. Alkemade en Ja- cobswoude zien de aanleg van de lijn met angst en be- iven tegemoet. Welk tracé ook wordt gevolgd, het is al tijd rampzalig voor het groe ne hart en het heeft voor alle gemeenten enorme sociale gevolgen. Het liefst zouden de betrokken gemeenten zien dat het tracé ten noorden van iotterdam er helemaal niet komt. Leiderdorp, Zoeterwoude, Alkemade, Jacobswoude en Leiden presenteerden van morgen een voorstel voor extra onderzoek naar de olgen van de aanleg van hoge snelheidslijn. Dat i-gi moet gebeuren in de vorm van een Locale Effecten J:!;i Rapportage (LER). Een der gelijk onderzoek leidde gS eerder in West-Brabant tot aanpassingen in het tracé De *.ER moet een aanvulling ijn op de al door het rijk toe- ;ezegde Milieu Effecten Rap- lortage (MER). De gemeen- en vinden de MER te glo- ial. Het nu aangekondigde iderzoek moet alle gevol- ook de sociale als gevolg de sloop van huizen, in rt brengen. Rijkswater- it heeft al toegezegd, net eerder in Brabant, mee te 'erken aan dat onderzoek. (Voor de HSL resteren in we- n nog twee mogelijke tra- icés. Tracé A doorsnijdt het iGroene Hart. Tracé B loopt parallel aan de snelweg A4 en loopt dwars door de Lei- derdorpse Oranjewijk. Dat gaat onder andere ten koste van een groot aantal huizen. Gisteren werd bekend dat minister Maij-Weggen een voorkeur heeft voor die rou- 3 te. Burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude: „Snelheidslijn is een geweldige ingreep in het landschap". foto: pr Met de gegevens van de LER in de hand willen de betrok ken gemeenten de komst van de Hoge Snelheidslijn (HSL) bestrijden. Wethouder C. Huigen-van Boven van Lei derdorp stelt dat als Rijkswa terstaat meewerkt aan het onderzoek er in ieder geval objectieve, door alle partijen erkende gegevens zijn. „We willen in ieder geval alle na delige gevolgen in kaart brengen. De komst van die trein betekent een onaan vaardbaar hoge druk op Lei derdorp, zeker in combinatie met de verbreding van de A4. Het betekent dat de helft van de Oranjewijk plat moet. Als de A4 ook nog wordt ver breed, moet aan de westkant ook nog een deel van het oude dorp weg. Daaronder ook een belangrijk monu ment als de gereformeerde kerk. De hele structuur gaat verloren. Het dorp wordt nog verder dan nu het geval is in tweeën gescheurd. Voor de mensen die er wonen bete kent het dat hun huizen en woongebied ter discussie komt te staan.". De raad van Leiderdorp heeft eerder al het onaan vaardbaar uitgesproken over de aanleg van het spoortracé door de gemeente in combi natie met een breder A4. Al leen een ondergrondse oplos sing is aanvaardbaar. Huigen: „Dat is technisch haalbaar, maar zeer kostbaar. Ook dan moet er bovengronds nog flink gesloopt worden, maar je houdt bouwmogelijkheden. De keuze die overblijft, door Leiderdorp, door het groene hart is eigenlijk geen keuze. Als je het zo stelt moet die trein er niet komen" Niet verrast De voorkeur van de minister voor tracé B heeft de ge meentebestuurders niet ver rast. Burgemeester Houdijk van Zoeterwoude: „De basis filosofie om de lijn te combi neren met de verbreding van de A4 is niet onjuist. Maar men moet zich wel realiseren waar men mee bezig is. Het is qua hoogte en breedte geen fietspad. De hoge snelheids lijn betekent een geweldige ingreep in het landschap ook langs de A4". Houdijk vraagt zich af voor wie de HSL wordt aangelegd en wijst op het zeer beperkte tijdvoordeel voor de trein ten opzichte van het gebruik van de al bestaande spoorlijn. „Alleen de passage bij Lei derdorp kost al anderhalf miljard. Dat is in relatie tot de Tussenbalans geen pea nuts meer. De aanleg van een tunnel onder de Oude Rijn is technisch misschien wel mo gelijk, maar wat zijn de ge volgen voor de bevolking? Alles in dit gebied zit dicht op elkaar. Als straks LEIZO (het uitbreidingsgebied tus sen Leidschendam, Zoeter- meer en Nootdorp, red.) is gebouwd en Zoetermeer-Óost er ook is, blijft er al niet veel meer over van het groene hart. We moeten daar heel zuinig op zijn. Straks is het voor bewoners van deze re gio nergens meer mogelijk de horizon te zien". Houdijk en de andere gemeentebestuur ders zeggen al met al veel te voelen voor het idee van het VVD-kamerlid B. Korthals om ten noorden van Rotter dam maar af te zien van een apart tracé voor de HSL om dat de gevolgen van de aan leg in dit gebied veel te ver strekkend zijn en de kosten niet opwegen tegen het resul taat. Mooi vervoer Hoewel Leiden zich wel heeft aangesloten bij het ini tiatief voor het LER-onder- zoek, wijst de gemeente de komst van de trein niet bij voorbaat af. Verkeerswet houder J. Walenkamp: „Ik zie wel degelijk wat in de hoge snelheidstrein. Het is een mooi vervoermiddel. De hoofdzaak is of je kiest voor de aanleg van een Europees net dat een alternatief biedt voor het vliegverkeer. Ik ben ook heel tevreden over een vermindering van de over last van het vliegverkeer. Ik ben tegen een snelle variant op het bestaande traject. De komst van deze trein is goed voor de ontwikkeling van het openbaar vervoer. De vraag hoe die trein komt te lopen is wel heel belangrijk. We hebben van het rijk onze zin gekregen met de MER en ik wil eerst nog zien wat het locale onderzoek daar aan toevoegt". Walenkamp lijkt met zijn standpunt echter alleen te staan in de regio. Wethouder R Thunnissen van Jacobs woude'verwacht schade aan het landschap en geluidover- last. „Maar als het kwaad toch moet geschieden dan moet het tracé maar parallel aan de A4 komen". Gemeen tesecretaris J. van Elk van Alkemade stelt dat „het ge bied in dit plan op een vrese lijke manier wordt aange tast". Alkemade heeft zich steeds tegen de komst van de HSL uitgesproken. Vanmor gen werd nog eens gewezen op de enorme gevolgen van de combinatie van een brede re A4 en de spoorlijn die mo gelijk aan weerszijden van Nieuwe Wetering komen te lopen. Dat dorp dreigt daar door in een totaal isolement terecht te komen. RUDOLF KLEIJN Als de plannen van minister Maij doorgaan, dan betekent dat de snelle trein dwars door Leider dorp gaat rijden. foto: ap „RIJKSWATERSTAAT HEEFT ONS BEDONDERD" LEIDERDORP „Het is te zot om over te praten. We zul len ons er met alle middelen tegen verzetten". Voorzitter D. MacGillavry van de Leider- dorpse Belangenvereniging A4 laat aan duidelijkheid niets te wensen over als het gaat om de mogelijkheid dat de hoge snelheidstrein dwars door Lei derdorp gaat rijden. MacGillavry zegt minister Maij-Weggen te willen houden aan de toezegging om de be sluitvorming over de A4 en de hoge snelheidslijn te combine ren. „Dat betekent dat de be slissing over de aanleg van die spoorlijn niet eerder dan over zes jaar valt. We zullen er alles aan doen om haar daar aan te herinneren". MacGillavry wijst op de bij eenkomst die Rijkswaterstaat ongeveer een jaar geleden in Leiderdorp belegde over de verbreding van de A4. „Toen is gesteld dat de komst van de snelle trein pas in 2000 zou spelen. Een paar maanden la ter volgde de aankondiging van de Milieu Effect Rappor tage (MER). We werden toen al in de kou gezet door Rijks waterstaat. Rijkswaterstaat heeft ons bedonderd". MacGillavry stelt dat wil er nog wat van Leiderdorp over blijven zowel de A4 als de hoge snelheidslijn buiten de bebouwde kom moeten blij ven. „De schade is veel groter dan wordt gesuggereerd. Als de spoorlijn en de weg naast elkaar komen te liggen moet tussen die twee een atstand van 150 a 200 meter vrij blij ven. Ik kan me niet voorstel len dat in dat gebied huizen kunnen blijven staan. Als dat wel gebeurt, hebben de bewo ners enorm veel overlast. Als de lijn dwars door Leiderdorp komt te lopen, gaan er veel meer huizen weg, dan is ge zegd. Van de Oranjewijk blijft helemaal niets over. Alles ten oosten van de A4 tot aan de Mauritssingel verdwijnt". De Belangenvereniging heeft in de strijd tegen de verbre ding van de A4 goed samenge werkt met de gemeente. Mac Gillavry verwacht die samen werking te kunnen voortzet ten. „We zullen alle juridische en politieke middelen aangrij pen om de komst van de hoge snelheidslijn te bestrijden. Een heel groot deel van Leider dorp komt onder invloed te staan van die trein. En dat voor een winst voor de reizi ger van tien minuten ten op zichte van de bestaande spoor lijn op het traject Rotterdam- Schiphol. Het is waanzinnig dat de belastingbetaler daar mee wordt opgezadeld. We moeten duidelijk maken dat zoveel geld wordt gestoken in zo weinig rendement". McGil- lavry ziet vergaande gevolgen voor de hele randstad. „Er moeten hier 800.000 woningen komen. De komst van de trein brengt allerlei bouwplannen in gevaar. Het gaat ten koste van het groene hart. En dat terwijl er een tracé ligt waar die trein over kan rijden, al is het dan een fractie minder hard, 200 in plaats van 300 ki lometer". Hij houdt het erop dat de trein inmiddels een prestige-object is geworden. „De minister wil tegenover het buitenland niet onderuit gaan. Het wordt steeds moeilijker om dat te voorkomen als ze eruit stapt. Maar het is te gek wat dat kost, met deze gevolgen". Na eerdere ervaringen met de A4 verwacht MacGillavry dat het verzet van zijn vereniging breed wordt gedragen in Lei derdorp. Hij kondigt aan het verzet op alle mogelijke ma nieren te mobiliseren. Informatie-avond over snelle trein LEIDERDORP Voor de bevolking van Leiderdorp is er op maandag 15 april een informatiebijeenkomst over de tracékeuze voor de hoge snelheidstrein. De bijeenkomst is georganiseerd door Rijkswaterstaat, begint om 20.00 uur en wordt gehouden in sporthal De Does aan de Hoogmadeseweg. 3NKIES NAAR SCHOLIEREN ESTIVAL EIDEN De schoolto- eelgroep De Jonkies is dot de tweede maal uit- irkoren te komen optre- ïn tijdens het Nationaal :holieren Theater Festi- al. De toneelgroep van Vlietland College >eelt een door Jean nouilh bewerkte versie m Sophocles' Antigone, e scholieren zijn morgen m 15.00 en 19.00 uur te ien in theater 't Kapelle- e in Rotterdam. schooltoneêlgroep De Jon- 5 van het Vlietland College •staat vijftien jaar. Hun naam ebben ze behalve aan hun eftijd te danken aan regis- ur Bert Jonk. Een aantal >n zijn voormalige Jonkies fbben inmiddels een naam •gebouwd in de toneelwe- ld. Het meest aansprekende •orbeeld is het Roltheater, Jonkies van zes jaar gele- laatste drie jaar zijn De 35 onkies bijzonder succesvol i^weest. De groep werd in '89 al een keer eerder uitge- •iJ|odigd voor het Festival en ist vorig jaar bijna opnieuw de uiteindelijke selectie i deelnemende groepen •r te dringen. „Dat we dit jaar opnieuw zijn uitgenodigd is een - bijzondere prestatie. Maar vijf scholen uit het gehe le land worden geselecteerd", vertelt Bert Jonk. Twee jaar geleden brachten De Jonkies tijdens het festival De getemde feeks. In 1990 stond De Vrek op het pro gramma. Dit jaar koos Bert Jonk voor een door Jean Anouilh bewerkte versie van Antigone. Het oorspronkelijk door Sophocles geschreven stuk verhaalt over de strijd tussen de principiële Antigone en de immer tot het sluiten van compromissen bereidwilli ge leider Creon. Wanneer An tigone haar broer Polynicus de laatste eer wil bewijzen, tegen de wil van Creon in, komt het tot een confrontatie die slecht afloopt voor Antigone. Niet di rect een stuk dat als eerste te binnen schiet, wanneer je denkt aan scholierentoneel. „Het is inderdaad een moeilijk stuk", beaamt hoofdrolspeel ster Eva van Thiel. De 19-jari- ge VWO-scholiere speelt de rol van Antigone. Ze doet voor het vierde jaar mee met De Jonkies. „Het stuk roert zaken aan die je als scholier niet snel zelf zult meemaken. In het be gin hadden we ook veel moei te met het stuk. Toen hebben we er samen over gepraat en nu begrijpt iedereen het thema beter". Het festival, dat van 3 tot eri met 6 april in Rotterdam wordt gehouden, geeft scholen de gelegenheid actief kennis te maken met theater. Deelne mers aan het festival kunnen meedoen aan verschillende workshops. Daar kan men kennis maken met allerlei the ateraspecten. Zo is er een logo pedist aanwezig en kunnen de scholieren inschrijven voor een workshop onder leiding van recensent Renee de Haan. De meeste belangstelling gaat echter uit naar Helmert Wou denberg. Ook de 19-jarige Marleen van der Geest zal ze ker voor zijn workshop in schrijven. In Antigone speelt ze de oorspronkelijk voor een man bedoelde rol van Creon. Ze heeft veel zin in het festi val. „Het lijkt me erg leuk an dere groepen aan het werk te zien. Maar de eigen optredens blijven natuurlijk het hoogte punt", verwacht ze. Echt zenuwachtig zijn De Jon kies niet. „Spelen voor een on bekend publiek lijkt me juist erg leuk", meent Eva. „Meest al treed je op voor mensen van de school. Die zeggen al gauw dat we goed zijn. In Rotterdam zit een objectief publiek. Daar komen we er pas echt achter of we kunnen spelen." Amateur Niemand van De Jonkies heeft overigens plannen om van toneelspelen hun beroep te maken. „De kans dat het op niets uitloopt is veel te groot", denkt Robbert van Nes, die de wachterrol voor zijn rekening neemt. Ook Jurriaan Westra, die drie rollen speelt, ziet voor zichzelf geen toekomst op de bhüne weggelegd: „Mij niet gezien. Iedere dag die span ning voor een voorstelling lijkt me niets". FOTO: WIM VAN NOORT De hoofdrolspeelsters zoeken hun heil eveneens elders. Eva is van plan Letteren of Neder lands te gaan studeren. Mar leen wil naar de Sociale Aca demie. Haar studierichting is Personeel en Organisatie. De controverse tussen Creon en Antigone, het compromis en het principe, zal ze ook daar nog wel tegenkomen. De Jonkies spelen Antigone op 5 april om 15.00 en 19.00 uur in theater 't Kapelletje in Rot terdam. Op 6, 7 en 8 juni tre den ze op in het Vlietland Col lege, Apollolaan 262. RENS KOLDENHOF ZOETERWOUDE Be woners van de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude wil len een actiegroep oprich ten tegen de komst van de snelle trein. Woordvoerster mevrouw E. Bloem van de Vleugelnootlaan zegt dat de bewoners van de w.ijk Hoge Rijndijk-West zeer verontrust zijn. „Als de spoor lijn er komt loopt hij vlak langs het woongebied. Dat zal ongetwijfeld veel overlast ge ven. Het is de bedoeling dat wij de krachten bundelen in een vereniging of stichting. Zo ver is het nog niet als er meer concrete informatie bekend is, zal dat zeker gebeuren. De vraag is natuurlijk of we het tij kunnen keren. Lukt dat niet dan is het van groot be lang de overlast tot een mini mum te beperken. Er zijn nu al mensen die hun woning la ten taxeren. Echt, de mensen zijn verontrust en dan denk ik dat ik mag spreken namens veel bewoners van deze wijk", aldus Bloem. De vice-voorzitter van voet balvereniging Meerburg, H. Klein, ziet voor zijn club geen alternatieve mogelijkheden als de spoorlijn wordt aangelegd. „We hebben nu eindelijk een mooi complex. Een kunstgras veld en een schitterende club huis met jeugdhonk. Het is een zeer kostbaar geheel. Ik zie aan de Hoge Rijndijk geen ruimte die geschikt is voor een sportaccommodatie. Hoe het verder moet? Geen flauw idee". G. Versteegen van het gelijk namige garagebedrijf aan de Europaweg zegt er voorlopig nog geen zinnig woord over te kunnen zeggen: „Officieel weet ik van niets. Af en toe lees ik wat in de krant. Ik zit nu 27 jaar met mijn bedrijf op de huidige locatie. In de loop der tijd is veel opgebouwd. Als dat straks in één keer ver dwijnt is dat erg zuur. Het zal duidelijk zijn dat die nieuwe spoorlijn voor mij niet hoeft te komen". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof Ramen+Deuren Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. I j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 l Stuur als dank het reiswekkertje naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I j^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag )NZ I imiiHiiaiiiHKtimm

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9