Hoe fatsoen veranderde in collaboratie de03FlEF ELSEVIER uit de weekblad] Nieuwe kunstmaan VS gaat gammastralen onderzoeken 'N ENKELTJE ZEVENDE HEMEL? yenmeijer BINNENLAND/BUITENLAND CeidóetSouttuit DONDERDAG 4 APRIL 1991 PAÖ[ Simons wil onnodige röntgenfoto's tegengaan DEN HAAG Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) gaat de Gezondheidsraad advies vragen over het beperken van routinematig röntgenonderzoek bij patiënten die moeten wor den geopereerd. Hij zei dit gisteren bij de pre sentatie van een brochure van de Nederlandse Vereniging voor Radiodiagnostiek die in een op lage van een miljoen exemplaren gratis in alle ziekenhuizen wordt verspreid. De minister wil ook onnodig onderzoek voorkomen door het be schikbaar houden van eerder gemaakte rönt genfoto's. Een voorstel daartoe zal hij opnemen in een ..Kwaliteitsnota" die er onder meer van uitgaat dat geen onnodige medische handelin gen moeten worden uitgevoerd en dat „de pa tiënt ook niet voor de vijfde keer zijn medische geschiedenis moet hoeven uit te leggen". Veroordeelde in IRA-proces tekent beroep aan ROERMOND De enige veroordeel de van de vier verdachten van de IRA-aanslag in Roermond, de 27-jari- ge Gerard Harte, aan wie de Roer- mondse rechtbank dinsdag achttien jaar gevangenisstraf oplegde, heeft hoger beroep aangetekend tegen dit vonnis. Dit heeft een van zijn verde digers mevrouw mr. M. Hegeman uit Maastricht vanmorgen meegedeeld. De officier van justitie mr. J. Laumen, die tegen de vier verdachten twintig jaar ge vangenisstraf had geëist, beraadt zich nog of hij tegen de vrijspraak voor Donna Maguire (24), Paul Hughes (27) en Sean Hick (30) ho ger beroep zal aantekenen. Mr. Laumen zei inmiddels duidelijk te heb ben ervaren dat er groot verschil bestaat tussen de rechtssystemen in Nederland en Groot-Brittannië. De vertegenwoordigers van de Britse persmedia kunnen maar niet begrijpen dat verdachten tegen wie twintig jaar gevangenisstraf geëist wórdt, toch door de rechtbank kunnen worden vrijgespro ken. aldus mr. Laumen. Evenmin begrijpen zij dat een bepaald ge deelte van een tenlastelegging, in dit geval het lidmaatschap van een criminele organi satie, door de rechtbank nietig is verklaard. „In Groot-Brittannië is het: schuldig of niet schuldig". Nieuw medicijn tegen ernstige bloedontsteking UTRECHT In Nederland komt over enige maanden een geneesmiddel op de markt dat ernsti ge bloedontstekingen kan voorkomen die in veel gevallen leiden tot de dood. Het betreft het middel Centoxin. Bij de ontwikkeling daarvan is door fa brikant Centocor gebruik gemaakt van monoklo- nale antilichamen. De produktie gebeurt in Leiden en in Missouri. Het middel moet een sepsis tegen gaan. Dat is een vaak levensbedreigende infectie ziekte die kan leiden tot een shock. De bloeddruk daalt dan sterk. Tot nu toe worden dan antibiotica en bloeddrukherstellende middelen voorgeschre ven. De infectie ontstaat als bacteriën bij verwon dingen, operaties of bij voorbeeld chemotherapie het lichaam binnendringen. In de EG-landen en in de Verenigde Staten komen jaarlijks één miljoen gevallen van sepsis voor. BOEK OVER NEDERLAND TIJDENS DE BEZETTING Het is een bizar decor. Een Duitse historicus, zoon van een joodse vader die vloog bij de Luftwaffe zonder ooit een schot te lossen, voert in het Engels een gesprek met een Nederlandse journalist over zijn zojuist uitgekomen boek 'Bezetting en collaboratie, Nederland tijdens de oorlogsjaren 1940-1945'. Maar het is echt gebeurd. Dr. Gerhard Hirschfeld was deze week in Amsterdam en legde in een hotel aan de Herengracht uit wat hij onder collaboratie verstaat en waarom het gedrag van de Nederlanders in oorlogstijd niet simpelweg te vangen is onder noemer 'goed' of 'fout'. AMSTERDAM Het be gon er al mee dat de ou ders van Gerhard Hirsc hfeld (geboren in 1946) hem elk jaar meenamen naar Nederland, om aan de kust de vakantie door te brengen. Toen hij later een land zocht dat onderwerp kon zijn van een studie van het gedrag van een bevolking tijdens een be zetting, lag de keuze voor de hand. Hij belandde dus in Am sterdam, waar hij direct kon meediscussiëren „over God en de wereld", want studenten deden niets liever in die jaren zestig en zeventig. „Ze vorm den de eerste na-oorlogse ge neratie en wilden in het reine komen met het gedrag van hun ouders, dat leverde felle discussies op. Ook bij mij thuis. Mijn vader, afkomstig uit een protestants geworden joodse familie, was 17 toen de oorlog uitbrak. Hij vloog bij de Luft waffe, maar heeft nooit een schot hoeven lossen". Hirschfeld deed studie bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie, waar hij dr. L. de Jong ontmoette, en schreef een dissertatie die in 1984 uit kwam onder de titel 'Fremd- herrschaft und Kollaboration'. Nadat hij een tijdlang werkte op het Duits historisch insti tuut in Londen, werd hij twee jaar geleden benoemd tot di recteur van de Bibliothek für Zeitgeschichte in Stuttgart. Deze week verscheen zijn dis sertatie in een geactualiseerde vertaling bij uitgeverij Gott- mer/Becht te Haarlem. Goed/fout- schema Hirschfeld behoort, met Ne derlandse vakgenoten als Blom en Kossmann, tot de his torici die willen ontsnappen aan het 'goed/fout-schema' waaraan de geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog volgens hen is mank gegaan. Met alle waardering die deze historici hebben voor Lou de Jong, ze menen dat een afstan delijker benadering noodzake lijk is om wetenschappelijk recht te doen aan de werke lijkheid van 1940 tot 1945. Geenszins is het hun bedoeling het kwaad van de nazi's en hun handlangers te 'neutrali seren', maar wel willen ze het aandachtsveld verbreden van de extremen (verzet versus verraad) naar het modale. Hirschfeld in zijn inleiding: „Kritisch sta ik tegenover de simplificerende tendens om de bevolking op te delen in 'goe de' en 'foute' Nederlanders. Hoewel een dergelijke be oordeling om pragmatische en vaak van levensbelang zijnde redenen tijdens de bezetting zelf gerechtvaardigd kan zijn geweest, kan zij thans niet meer als bruikbaar gelden". „Het leven is te gecompliceerd om in zwart en wit te verde len", zegt Hirschfeld, „er is een uitgebreide grijze zone". De grote meerderheid van het Nederlandse volk kwam in de oorlog niet aan verzet of ver raad toe en trachtte zo goed en zo kwaad als dat ging een „fat soenlijk, ongestoord leven te leiden". Hoe dat gedrag gede finieerd en beoordeeld moet worden, hangt volgens Hirsc hfeld sterk van de omstandig heden af. Wat in de eerste fase van de oorlog nog aanpassing was, werd later collaboratie en tussen collaboratie en collabo ratie is ook nog wel verschil. Onomkeerbaar „Tot 1941 was er sprake van De meeste Nederlanders probeerden in de oorlog zo goed en zo kwaad als dat ging een normaal leven te leiden. Zij werden echter voortdurend geconfronteerd met de aanwezigheid van de Duitse bezetter, zoals hier tijdens een fietsenrazzia bij het Rijksmuseum in Amsterdam. Aito FOTO: ANP accomodatie. Colijn, de Neder landse Unie, de vakbonden, de topambtenaren; ze meenden dat de Duitse overheersing als onomkeerbaar moest worden gezien en dat het zaak was zich aan de omstandigheden aan te passen om zoveel moge lijk van de eigen doelstellin gen overeind te houden. Maar na 1941 veranderde het beleid van de Duitsers. Zij gunden de Nederlanders niet langer enige (politieke) ruimte, vanaf nu was het 'wie niet voor ons is, is tegen ons'. Er trad een radica lisering op; de keus was.nu tussen verzet of collaboratie". Onder die beladen term ver staat Hirschfeld alles wat on der de letterlijke betekenis 'sa menwerking' valt en dat hoeft niet per definitie negatief te zijn, zegt hij. Het hangt af van degenen met wie men samen werkt. „De ambtenaar die bij het bevolkingsregister werkt en gegevens van de ene ru briek na de andere overhevelt, gaat daar gewoon mee door. Hij wil zijn baan niet verlie zen, want hij heeft een gezin te onderhouden. Dat gedrag, dat onder normale omstandig heden alleszins fatsoenlijk is, komt opeens in een heel ander daglicht te staan als hem ge vraagd wordt bij sommige na men de 'J' van 'joods' te ver melden". Op dat moment wordt ook volgens Hirschfeld een grens overschreden. Maar hoe te denken over de man die overdag werkt in een fabriek waarvan de produkten voor Duitsland bestemd zijn en 's a- vonds een illegale krant ver spreidt? Is hij goed? Is hij fout? Of had hij, zoals Hannah Ah- rend zegt, moeten gaan staken en samen met zijn collega's het land platleggen? Natuurlijk had dat gevolgen gehad, er was chaos ontstaan, anarchie. Maar misschien waren er dan minder dan zes miljoen joden vermoord. „We weten het niet", zegt Hirschfeld. „we we- fen het gewoon niet". Van belang is wel, aldus de historicus, onderscheid te ma ken tussen de wijze waarop de Duitsers in verschillende be zette landen het openbare le ven bestuurden; in België bij voorbeeld was sprake van een Duits militair gezag, dat veel minder geïnteresseerd was in de onderdrukking van het openbare leven dan het Duits politiek gezag in Nederland. Volgens Hirschfeld (die hier: over deze zomer een studie zal doen verschijnen) is dit één van de oorzaken van het rela tief grote aantal slachtoffers onder de joodse Nederlanders. De Duitse beheersing van het openbaar bestuur, de vader landse geografie, de onderda nige houding van het politie apparaat, de schrik bij de Ne derlandse bevolking na de Fe bruaristaking dat alles bij elkaar speelde de Duitsers in de kaart, aldus Hirschfeld. STEVO AKKERMAN CAPE CANAVERAL/ NOORDWIJK Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaarttech niek (NASA) gaat morgen proberen een reusachtige kunstmaan, de voor gam- mastralingsonderzoek ont wikkelde GRO (Gamma- Ray Observatory), in een oaan om de aarde te bren gen. De GRO is na de vorig jaar ge lanceerde Hubble-ruimteteles- coop de tweede in een serie van vier grote wetenschappe lijke waarnemingskunstma nen. Later in de jaren negen tig volgen dan nog de AXAF (voor de bestudering van rönt- genbronnen in het heelal) en de SIRTF (waarnemingen in het infrarood). De lancering van de GRO vanuit het vrachtruim van het ruimteveer Atlantis vindt plaats tijdens de eerste bemande Amerikaanse ruim- tevlucht van dit jaar. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de Discovery al begin maart het lanceringsseizoen zou ope nen met aan boord instrumen tarium voor een reeks experi menten in het kader van het SDI (Star Wars)-programma. Maar die missie moest worden uitgesteld vanwege haar scheurtjes in luiken voor de brandstofleidingen. Met de bijna acht meter lange en zeventien ton zware GRO, waarvan ontwikkeling en bouw ruim 1,2 miljard gulden hebben gekost,' zal onderzoek worden gedaan naar onzicht bare bronnen in het heelal, die in flitsen onvoorstelbaar grote hoeveelheden energie uitstra len. In onderdelen van secon den wordt daarbij meer ener gie geproduceerd dan waartoe de zon gedurende enkele da gen achtereen in staat is. Te gen het eind van de jaren zes tig werden dergelijke uitbar stingen van gammastraling voor het eerst waargenomen. Dat gebeurde, min of meer per ongeluk, door instrumenten aan boord van Amerikaanse Vela-kunstmanen, die ten doel hadden kernproeven op aarde te signaleren. De gammastraling die door de vier telescopen van de GRO moet worden gemeten, is af komstig van onvoorstelbaar krachtige processen, zoals die zich afspelen in supernova s (geëxplodeerde reuzensterren), neutronensterren, pulsars, ont ploffende melkwegstelsels, quasars en mogelijk ook zoge naamde 'zwarte gaten'. Massa In die zwarte gaten is de reste rende massa van een geëxplo deerde superster samengebald tot een betrekkelijk klein ob ject met een dusdanige dicht heid, dat zelfs zichtbaar licht er niet meer aan kan ontsnap pen en ook zo dicht dat elk an der hemellichaam dat er in de buurt komt, als het ware wordt opgeslokt. Vandaar ook dat een zwart gat of iets minder extreem een neu tronenster nog nooit recht streeks is waargenomen. Wel worden er indirect door hun stralingsactiviteiten en hun in vloed op de 'naaste omgeving' steeds meer verschijnselen ge signaleerd die nadrukkelijk op de aanwezigheid van dergelij ke objecten wijzen. De zes tot tien jaar durende GRO-waarnemingen zullen, naar wordt aangenomen, ook een belangrijke rol spelen bij het beantwoorden van vragen over het beginstadium van het heelal tijdens de zogeheten 'oerknal' (waaromtrent sinds kort overigens weer twijfel is gerezen). En daarnaast over de processen die zich afspelen in het centrum van ons melk wegstelsel en over het ont staan van chemische elemen ten. Eerdere waarnemingen op dit terrein zijn in het verleden verricht met de kleine NASA- kunstmaan SAS-2 en de zwaardere Europese COS-B, maar de GRO-missie zal tien maal nauwkeuriger resultaten kunnen oplever en tevens een veel uitgebreider energiege bied bestrijken. De VS hebben zelf drie van de vier telescopen voor de GRO ontwikkeld, de vierde, de Comptel (Compton Telescope), is een grotendeels Europees project, waarin wordt samen gewerkt door het Duitse Max Planck Instituut, de natuur kundige faculteit van de uni versiteit van New Hampshire (VS), Estec in Noordwijk en het laboratorium voor ruimte onderzoek in Leiden. Het Leidse laboratorium heeft in dit opzicht ook al de nodige er varing opgedaan door partici patie in de ESA-satelliet COS- B. SJOERD VAN DER WERF SUSKEENWISKE DE MYSTERIEUZE MIJN c) Standaard Ultgeverl)/Wavery Productli (ADVERTENTIE) Koop dan snel een staatslot en wie weet kunt u zeer binnenkort wel iw koffers pakken. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. Muziekliefljeb - bers opgelet! a Nil bet voor- j jaar is begonnen gaat een groot gedeelte van ons ruime assortiment CD's. MC's, video 's en accessoires voor stuntprijzen over de toonbank. Van Pop tot Jazz, van Klassiek tot Heavy Metal alles is nu superlaag geprijsd. Met kortingen tut maar liefst 50% n Unieke kans. maar kom snel want op op w. i--—- jvA. Gevangenen spoorloos SITTARD De vier gedeti neerden die dinsdagavond ont snapt zijn uit de gevangenis „De Geerhorst" in Sittard zijn nog spoorloos. Een woordvoerder van het ministerie van justitie liet weten dat de vier ontsnap ten in leeftijd variëren van 25 tot 33 jaar en straffen uitzaten voor overtreding van de Opi umwet, valsemunterij en ge weldsdelicten. Zij zouden over twee tot vijf jaar vrijkomen. België als leefland Dat België een chaotische indruk maakt, dat kan mi nister Eyskens zich voor stellen. De werkelijkheid is echter dat België een echt leefland is. „België is een zeldzame combinatie van werken als Germanen en leven als Latijnen. Dat is een hele mooie cocktail". NOS-directeur Ed van Westerloo is het in elk ge val op één punt niet met hem eens. Hij noemt elders de BET, de Belgische staats omroep, een gruwel. Van invloed van de overheid op de televisie-programma's is in Nederland geen sprake". Hij ziet langzaam een BBC- achtige droom in vervulling gaan. „Die extreme onaf hankelijkheid, daar droom ik van". De Belgische minister Mark Eyskens van buitenlandse za ken houdt van zijn land, zo zegt hij in Vrij Nederland. De chaotische indruk legt hij po sitief uit. „U weet dat er op dit moment in de wiskunde een nieuwe theorie grote op gang maakt, de chaostheorie. Daaruit blijkt dat de chaos vol verborgen orde zit en een eigen esthetica heeft. Ik zou me er met een dergelijke boutade af kunnen maken, maar dat zal ik niet doen. Het is natuurlijk heel moei lijk om dit land te kennen. Om België door te hebben moet je hier vijfhonderd jaar wonen. Sinds de scheiding van de Nederlanden in de zestiende eeuw". En over principes: „Boven de Moer dijk vechten ze zich dood om principes en hoe meer ze ero ver ruziën, hoe minder ze de principes toepassen". In Bel gië gaat dat volgens Eyskens heel anders. „Wij zeggen van meet af aan, principes, dat is natuurlijk mooi, maar dat moet je niet overdrijven". G. L Durlacher ging op zoek naar de mede-overlevenden van Mannerlager Birkenau Bllb, een groep jongens in 1944 bijeengebracht. Een weerzien na meer dan veer tig jaar. Een fragment uit het boek De Zoektocht: „Aan zijn grote blauwe armnummer A- 1480 zie ik dat wij op 16 mei 1944 in hetzelfde transport van Theresienstadt naar Auschwitz zijn gedeporteerd. Hij vraagt mij waarom ik het nummer heb laten weghalen en als ik, bijna verontschul digend, antwoord dat ik niet altijd outsider wilde blijven, schudt hij bedroefd het hoofd en zegt: „Dat nummer is geen teken van schande, en bui tenstaander blijven wij, wat we ook doen". Gina Kranendonk en Ari Versluis fotografeerden een jaar lang groepen vrouwen, van het Vissersvrouwenkoor tot boksende vrouwen. Het doel: concurreren met het klassieke schutterstuk. Ze ga ven de dames ook een cijfer voor ontvangst, verhaal en sfeer. Helemaal onder aan de lijst staat het Kamerbreed Vrouweno verleg met twee enen (ontvangst en verhaal) en een drie (sfeer). Het was de enige keer dat de fotogra fen na een uur met een kil „we vinden dat het nu klaar moet zijn" op straat stonden. NOS-directeur Ed van Wes terloo zegt in Elsevier alle vertrouwen te hebben in de toekomst van Nederland 3, waar NOS, VARA en VPRO gaan uitzenden. Het zou hem niet verbazen als er over twee, drie jaar op dat net een definitief einde aan de tradi tie van de verzuiling komt. Met de KRO had dat volgens Van Westerloo niet gekund. „Ik denk dat de KRO in de toekomst weer wat katholie- ker zal worden. Prima. Maar bij de VARA zeggen ze: we zijn geen socialisten meer. Van Dam zegt zelf: „Wat heb ik met de partij te maken? Ik wil omroep zijn, geen spreek buis". Als de KRO dat zou zeggen was het afgelopen met de katholieke omroep. En als Van Dam het niet zou zeggen was het afgelopen met de VARA. Het is dus lo gisch dat de NOS de toe komst wil ingaan met Van Dam". In een interview met het weekblad Time liet de film acteur Gérard Depardieu zich ontvallen dat hij als jon getje van negen bij verkrach tingen betrokken zou zijn ge weest. Later verklaarde hij dat hem woorden in de mond zijn gelegd. Een Oscar ging aan zijn neus voorbij. Aan zijn imago heeft hij echter maling. „Belangrijk is niet het imago, maar wat je hier binnen beleeft. Als je een imago hebt zit je al gauw aan het plafond. In feite is het enige dramatische in dit beroep dat je kunt vastlopen in je imago". Aan P trouwen ontbreekt hf niet. „Kijk dat De NiP zijn rol in Taxi Driv*] kenlang een taxi bestP1 de straten van Ne\v*r vind ik bespottelijk. I een kwartier voor d^ mes achter het stuur11 ben een taxichauffeP' vind het vreselijk op f te lijken. Iemand die f mand lijkt, lijkt op iep Dat werkt veel sterkei li Nederlanders denkeijj1 steeds dat zij hun buitë se talen goed beheersr de middelbare school F talen echter niet p(\ Dr. Koster van het Tal trum van de Vrije Ury teit: „In het voortgez derwijs staan de taleni druk. Door de grote ir op exacte vakken als waarden voor later j schappelijk succes, g leerlingen twee en in gevallen maar één n% taal. Frans en Duits Ijt ze meest maar een pai gehad, op een niveau h mee ze nauwelijks uit dn ten kunnen". De versck, de culturen zorgen voce schillende zakengespn-£ Het is daarom zaak <^i goed te beheersen. Vcsi ken doen met een Duir twintig minuten vold>t voor een Fransman &r Italiaan moet minimaao uur worden uitgetr^i waarbij het roddelen er)C retiseren, bezigheden tp onze cultuur weinig f%t zijn, tot lustvolle leveniij worden verheven". -s e De Groene blikt terug is verkiezingen in Al» „Hitier was niet de eni(?r tator die op een grote ir steun kon bogen. Ieder? tator die verkiezingen j niseert, is verzekerd vaM flink percentage. Wai zijn altijd mensen die 'fi dictatuur baat hebben. Cj andere reden niet op c positie willen of dj( stemmen. Albanië hee0 die regel geen uitzonqg gemaakt". En verder:e communistische partij r bijna een halve eeuw «4 gehad om alle geledc van de maatschappij tem dringen. Dat is uiterst ic dig gebeurd. In een langj iets meer dan drie miljofc) woners is dat ook ni|a, moeilijk". hi In Polen verloopt de[ie naar het kapitalisme iw zaam. Een eigenaresse^^ een groentenzaak: Ika; in Nederland gezien hoe moet. De meeste winke hier zijn idioten, die lfe< nen een boutique in Itajjl leder, daar kopen twintfe] ke Polen een keer een ljr een jas en dan is het ajg pen. Wij proberen voo|e gewone publiek te we,e dat wil ook wel eens le, eten. De winstmargesiit klein, maar dat is in het te ten ook zo". |r Ie ijl In HN-magazine een ge;_ met George Tinker, d< aan de theologische 1 school in Denver en Ine van de Osage-stam. Me— viering van de ontdek van Amerika vijfhor jaar geleden door Colui is hij niet gelukkig. „Het dat Columbus Amerika 1 gesticht is niet gezond blanke Amerikanen. D leven met een leugen, ons Indianen is het de ring van de volkerenmoi Even later geeft hij u: „Indianen geloven dat Schepper hen op een be] de plaats heeft neerg Verhuizen naar een an plek is daarom bijzo moeilijk en sommigen daar zelfs dood aan. Het niet alleen om een geeste band met het land. Je e land ken je, je weet de he plaatsèn, de kruiden, planten waarvan je ee( een nieuwe omgeving b( afgesneden van die kennl er is ook een breuk iij godsdienstige beleving, kun je een plechtigheid I den zonder het land te nen?" Cees Egas, oud-staatsseci ris van CRM en ijveraar M de belangen van bejaaiH waarschuwt mensen die^— pensioen gaan. „Blijf uil vingers van je kinderen.] houden teveel van je enL geneigd je te redden en tdp tuttelen. Met de beste bal?!! lingen, maar het is slechte- blijf uit de handen vaij^ dokters, want die md^ mensen gezond houden. menen dat zij dat kunnen] jullie denken dat de dok» gezond kan houden, niet waar, dus probeer zol mogelijk daar uit de buu blijven". Bejaardenhui kunnen van hem weg. zijn te veel semi-verpleeg| geworden. We hebben liL. dat er goede flatwoniic worden gebouwd voor or€ ren. Of seniorwoningen y® men zo lang mogelijk standig kan blijven wofls ook in een rolstoel". sc FONS VAN iff

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4