VVD blij met beperking keuzevakken Identificatieplicht roept steeds minder emoties op Campagne voor meer gebruik zonne-energie Jachtpaar peigert 1 iiland te verlaten Nederland en België op één lijn bij wapenexport Nederland moet eerst nog door zure appel bijten —GENLAND CeteUeSou/UMii DONDERDAG 4 APRIL 1991 PAGINA 3 DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie heeft vandaag een voorlo pig wetsontwerp over de identificatieplicht naar de Tweede Kamer gestuurd. Hoewel het nog maar om een 'proeve' gaat waaro ver diverse instanties nog advies moeten uitbrengen, is het nu al zeker dat de invoering van een identi ficatieplicht op brede steun in de Kamer kan re kenen. Daardoor zal een maatregel, die vijf jaar geleden nog kans loos was, nu vrij moeiteloos kunnen worden verwezenlijkt. Het is opmerkelijk hoe het kli maat in Nederland in de loop van een half decennium zo snel veranderde. Komt het door de nijpende problemen rond het voetbalvandalisme, het toenemde zwartrijden in het openbaar vervoer of de wassende stroom illegale bui tenlanders? In elk geval is ze ker dat op een enkeling na niemand erg overtuigd voor stander van een identificatie- Het CDA streepte het voorstel in 1985 inderhaast uit het con cept-partijprogramma vanwe ge de grote weerstanden die dat zou oproepen, de woord voerder van de Vereniging Nederlandse Gemeenten riep in 1986 dat het gedaan zou zijn met onze privacy als de identi ficatieplicht tot stand zou ko men en de politiebonden wa ren mordicus tegen. D66 sprak van 'arrogantie van de macht' toen kabinetsformateur Jan de Koning het verfoeide voorstel in het regeerakkoord wilde vastleggen en de PvdA zag er evenmin de noodzaak van in. Het NIPO constateerde dat de meerderheid van de Nederlan ders tegen verplichte identifi catie was en dus was De Tele graaf ook tegen, evenals trou wens bijna alle andere Neder landse dagbladen. Argumenten De anti-stemming was inder tijd gebaseerd op deels emotio nele argumenten, waarbij veelvuldig werd gerefereerd aan de beruchte Ausweis tij dens de Tweede Wereldoorlog, en deels op bedenkingen van juridische aard. De vereniging voor strafrechthervorming, de Coornhert-Liga, merkte op dat verplichte legitimering in druist tegen één van de grond beginselen van het Nederland se strafrecht. Niemand is ver plicht aan zijn eigen veroorde ling mee te werken en dus kan ook niemand de plicht worden opgelegd om naam en adres aan de politie te verstrekken. „Een legitimatieplicht zorgt onvermijdelijk voor willekeur, ook al komt er geen strafrech telijke sanctie wanneer ie mand weigert zich te identifi ceren", aldus de Coornhert- Liga. Maar er waren ook andere ge luiden. Niet van geheide voor standers, zoals nu minister Hirsch Ballin en de advies- commissie-Zeevalking, maar van mensen die men zou kun nen aanduiden als 'tegenstan ders van de tegenstanders'. De VVD'er Theo Joekes is een voorbeeld. Zijn liberale ge dachten over meer vrijheid en democratie bleken nogal gere serveerd ten aanzien van de tegenstanders van identifica tieplicht. „In de huidige Ne derlandse verhoudingen lijkt mij het verzet tegen de identi ficatieplicht een typisch links verzet", schreef hij in NRC- Handelsblad. „Zwartparkeer- ders en zwartgeldparkeerders, kleine en grote misdadigers, veroordeelde krakers, vanda len en zwartrijders; zij hebben allemaal belang bij het niet-in- voeren van een identificatie plicht". Joekes kreeg ruggesteun van het CDA-Kamerlid Hans Gu- althérie van Weezel. Die vond het gewoon een kwestie van tijd. „Komt de druk niet van binnenuit, dan wel van bui tenaf. Tenslotte hebben de Belgen, Fransen, Duitsers en Italianen ook al een legitima tieplicht, waarom Nederland dan niet?", aldus de christen democraat onder verwijzing naar de Europese eenwording. Toch was het CDA alleen voorstander van een identifi catieplicht bij verdenking van ernstige delicten, zoals drugs handel en fraude van koppel bazen. Verdwenen bezwaren? Merkwaardig genoeg is er in al die jaren geen enkel be zwaar tegen de identificatie plicht weggenomen. Toch is er vorige maand na publikatie van het positieve advies van de commissie-Zeevalking nau welijks negatief gereageerd. Een saillant detail was overi gens dat uitgerekend een voorman van D66, Zeevalking, minister Hirsch Ballin de raad gaf een identificatieplicht in te voeren. In het voorlopige wetsvoorstel dat de minister vandaag aan de Tweede Kamer en een aan tal adviesinstanties heeft voor gelegd, is de plicht tot legiti matie beperkt tot een aantal gevallen. Een bewijs van iden titeit moet op verzoek getoond worden bij aanhouding door de vreemdelingenpolitie, bij het aanvragen van een uitke ring, bij bepaalde banktransac- ties, bij het aanvaarden van een nieuwe werkkring en bij controles die op werknemers in bepaalde bedrijven worden uitgevoerd om na te gaan of er illegalen of zwartwerkers in dienst zijn. Een zwak punt is overigens dat op het weigeren van identificatie geen echte straf voor de persoon in kwes tie rust. De enige straf is, dat iemand zes uur lang vastge houden kan worden op het po litiebureau. Is de identiteit dan nog niet bekend, dan moet de politie de betrokkene weer la ten gaan. Volgens bestuurslid mr. P.G. Wiewei van de Coornhert-Liga zullen de meeste burgers na invoering van de wet vaker geneigd zijn een rijbewijs, paspoort of an der indentificatiebewijs op zak te dragen. „Tenslotte vindt niemand het terwille van een principe prettig om enkele uren op het bureau te zitten of een hoop tijd kwijt te zijn om zijn paspoort of rijbewijs van huis te halen. In de praktijk hebben we dan een algemene identificatie-plicht. En in de praktijk zal bovendien iemand met een donkere huidskleur toch eerder om identificatie gevraagd worden dan een blanke". Maar zelfs de Coornhert-Liga, die in 1986 nog sprak over „het inspelen op de achterlijk heid van de doorsnee-burger op het gebied van strafproces recht", slaat niet zo hard meer met de vuist op tafel. „Er zit ten ook sympathieke kanten aan het wetsvoorstel", zegt Wiewei, „Nu zullen niet alléén gekleurde mensen het verzoek krijgen zich te identificeren, maar ook blanken". HILDEBRAND B. BIJLEVELD UTRECHT Onder het motto 'Schakel de zon in voor een beter milieu' is vandaag een landelijke campagne begonnen om het gebruik van zonne- energie te stimuleren. Doel daarvan is vóór het jaar 2010 te komen tot de plaatsing van 300.000 zon neboilers. Een minstens zo belangrijk oogmerk is de bevolking meer bewust te maken van de mo gelijkheden en het nut van zonne-energie, aldus de Ne derlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (NOVEM). De campagne wordt ingeluid met de derde Nationale Zon ne-energie Conferentie, die vandaag en morgen in Noord- wijkerhout wordt gehouden. De voorlichtingsactie wordt ondersteund door de ministe ries van VROM en economi sche zaken. De uitvoering is in handen van de NOVEM, die hierbij nauw samenwerkt met de le veranciers van apparaten en materialen voor de winning van zonne-energie, de Vereni ging van Nederlandse Installa tiebedrijven (VNI) en energie bedrijven. De 300.000 zonne boilers zullen deels geplaatst worden in nieuwbouwwonin- j gen, deels in de bestaande j bouw. Tot eind vorig jaar wa- ren ongeveer 3.000 zonneboi- Iers in de huishoudens ge plaatst. Met een zonneboiler kan over een jaar gerekend ongeveer de helft van het warme water voor een huishouden gewon nen worden, zomers meer en 's winters dikwijls minder. De rest van de benodigde warmte kan worden verkregen met behulp van een naverwarmer die op gas of elektriciteit werkt. Met de campagne willen de or ganisatoren tevens steun ge ven aan de energiebedrijven die zich reeds bezig houden met de verhuur van zonneboi lers. NOVEM hoopt dat ook andere energiebedrijven over gaan tot het opzetten van ver- huurprojecten. Het Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) ziet de toekomst van zonne-energie „zonnig" tegemoet. Er zijn al lerlei ontwikkelingen gaande die een ruimer gebruik van zonne-energie dan nu het ge val is mogelijk maken. Het onderzoekcentrum maakte bekend dat nieuwe doorbra ken in de ontwikkeling van deze vorm van duurzame energie te verwachten zijn. l|VD wil -jiderzoek onderden ïbsidies uitj lann (Van onze ond|>arlernentaire redactie) ld jN HAAG De VVD- e vfctie in de Tweede Ka- wil dat alle rijkssub- P^es snel aan een kri- jh onderzoek worden perworpen om na te ?na4n waarop bezuinigd f worden. Het ministe- re» van financiën heeft tot >m itoe alleen 25 grote sub- les onderzocht. Het re- taat daarvan staat in de die giste- n tcj naar de Tweede Ka- jr is gestuurd. '?kr een jaar wil het ministe- 'Jeen nieuw rapport presen- waarin de circa 700 e subsidieregelingen te- het licht worden gehou- De VVD vindt dat dit te duurt. VVD-kamerlid De oud-minister van eco- lische zaken, zei gisteren Erje openbaarmaking van de anbfeidiebijbel dat de Tweede hier desnoods de Algemene tenkamer moet inschake- om de kleine subsidies te kkijerzoeken. Volgens De Kor- graijn er op die 700 regelingen ft heel wat bezuinigingen 'tussenbalans CDA-kamerlid Terpstra j jft uit het rapport van Fi- ■laniciën de conclusie getrok- htkh dat er met name in de van onderwijs, volksge- vjdheid en rechtshulp nog ]der bezuinigd kan worden, t rapport, waaruit het kabi- I bij het opstellen van de ssenbalans maar een paar jgesties heeft gebruikt, zal (gens hem zeker een rol n spelen bij de verdere dis- iies dit jaar over bezuini- ;en op de overheidsfinan- alll PvdA-fractie wilde niet op jvö onderzoek reageren, omdat ecjJ een ambtelijke notitie be- t. In een begeleidende ;f aan de Kamer heeft mi- Kok de ambtelijke sta- eu\( van de 'bijbel' zwaar geac- bliiitueerd. „Het stuk als zoda- geeft niet de mening van t kabinet weer", aldus Kok. jetzelfde geldt voor de amb- hejjke rapportages van depar- huhenten, die u hierbij even- aantreft". _.aa]k heeft met het benadruk- in van de ambtelijke status 1 duidelijke bedoeling. Hij lSte|at ervan uit dat Tweede- en i drste Kamer niet zullen aan- tulepren op een debat met de re- e aïïng louter op basis van een «btelijk stuk. Dat mag pas grond van kabinetsstand- inten zoals neergelegd in de cor81joenennota, begrotingsstuk- in en dergelijke", pk wil van deze openbaar- aking van ambtelijke stuk- in ook geen regel maken. Bij jjze van uitzondering heeft j het dossier verstrekt. Voor I zomer zal het kabinet de kmer meedelen wat er ver- r met de subisidiebijbel ge- djurt. orij ikej daibTTUMEROOG Hendrik i Janny Toxopeus weigeren it Waddeneiland Rottume- ig te verlaten. Ze hebben iteren een verzoek van iwaterstaat hun bezet- [sactie te beëindigen naast neergelegd. Hendrik 'et)'oxopeus heeft vertegenwoor digers van Rijkswaterstaat ter be-jekke laten weten geen ge- te zullen geven aan het przoek. Hij zei nog twee we- j;n op het eiland te willen bi- tikkeren. Ambtenaren van Sjkswaterstaat en het minis- (rie van landbouw waren gis- en speciaal naar Rottume- >g gevaren om het echtpaar bewegen hun actie te sta in. Volgens de ambtenaren is it eiland verboden gebied, it echtpaar Toxopeus wil ;t zijn actie aandacht vragen het behoud van het Hendrik Toxopeus is zoon van de vroegere •andvoogd van het eiland. (ASPER EN HOBBES Conflict over Holland-promotie LEIDSCHENDAM Bij het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT) is een conflict ontstaan over de Holland-pro motie in de Verenigde Staten en Japan. NBT-vertegenwoor diger in de VS, Stephen Ho- des, is niet meer actief zolang hij geen extra financiële mid delen krijgt om toeristen naar Nederland te lokken. Ook de vertegenwoordiger in Japan zou zich nog maar ten dele voor het NBT willen inspan nen. Ook hij zou van het NBT te weinig geld krijgen voor de Holland-promotie. „Beperken autoverkeer moet ernst worden" DEN HAAG FNV-voorzit- ter J. Stekelenburg vindt het hoog tijd dat overheid en par lement een klimaat gaan scheppen waarin iedereen ziet dat het „Den Haag" ernst is met de beperking van de groei van het autoverkeer. Dit zei hij vandaag bij de presentatie van het Handboek woon werkverkeer, een op initiatief van werkgevers en vakbewe ging verschenen handleiding met een reeks tips over het milieubewust aanpakken van het woon-werkverkeer. Gevangenissen beter bouwen DEN HAAG Bouwtechnische tekortkomin gen zoals bij de gevangenis De Geerhorst in Sit- tard moeten in de toekomst worden voorkomen. Dat vindt staatssecretaris Kosto van justitie, die hierover gaat praten met minister Alders van volkshuisvesting naar aanleiding van de ont snapping dinsdagavond van vier gevangenen. Volgens Kosto moet de beveiliging van gevan genissen strenger worden, waarbij wel gelet moet worden op de humane kant van de stafuit voering. De Geerhorst is een van de vier nieuwe inrich tingen die volgens eenzelfde systeem zijn ge bouwd. De andere zijn De Schie in Rotterdam, De Marwei in Leeuwarden en De Grittenborgh te Hoogeveen. Kosto maakt zich vooral zorgen over de recente ontsnappingen uit De Gritten borgh en De Geerhorst en de daarbij gebleken technische gebreken van de gebouwen, met name het traliewerk. Toenemend gewelddadig verzet tegen eenwording DEN HAAG Toenemend geweld dadig verzet tegen de Europese een wording. Dat wordt blijkens een on derzoek van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in heel Euro pa verwacht. Aanstichter hiervan zou 'een interna tionale stroming' zijn. De ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) antwoorden dit op schriftelijke Kamervragen. De studie van de CRI die nog niet is vol tooid, is gebaseerd op gegevens uit verschillende ook buitenlandse bronnen. Het is de bedoeling het re sultaat van de studie bekend te ma ken in „het daarvoor geëigende poli tie- en justitiecircuit". Fraude buitenlandse rijbewijzen groeit DEN HAAG Fraude met buitenland se rijbewijzen neemt de laatste tijd sterk toe, zo heeft het hoofd van de onderaf deling Rijbewijzen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam giste ren meegedeeld. Vorig jaar bleek één op de 27 buitenlandse rijbewijzen die wer den aangeboden om voor een Neder lands papiertje te worden omgewisseld vals. De Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) heeft in 1990 op verzoek van de Rijksdienst voor het Wegverkeer duizend rijbewijzen gecontroleerd. Daarvan waren er slechts tien echt. In deze periode kreeg de rijksdienst zo'n 27.000 rijbewijzen ter ruiling aangebo den. „Beloon boeren voor resultaten natuurbeheer" UTRECHT Op landbouw bedrijven is nog veel natuur te vinden, zoals weidevogels, ganzen en wilde planten. Nog meer natuur is mogelijk als de boer wordt aangezet tot actief natuurbeheer. Bij de beloning daarvan zou niet in de eerste plaats gelet dienen te worden op de gebruikte middelen en gemaakte kosten, maar op de bereikte resultaten. Dat stelt het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in een giste ren te Utrecht gepresenteerd rapport. NOOIT IN PI3CU53IE SAAM /VIET 'W VEWT/Virr'N ton- L. PEUSE... y -^N\i IK &EM ZÖNPER TWIJFEL NOG KOOIT 70 G0EP GEKNIPT DEN HAAG De onder- wijsspecialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, J. Franssen, staat sympathiek tegenover de voorstellen van staatsse cretaris Wallage om leer lingen in het voortgezet onderwijs te laten kiezen uit slechts vier vaste vak kenpakketten. De plan nen staan in de volgende week vrijdag te presente ren nota Tweede Fase Voortgezet Onderwijs. De bewindslieden willen de doorstroming van havo- en vwo-leerlingen naar hbo en universiteit verbeteren. Een van de maatregelen is het in voeren van vaste vakkenpak ketten. Verder worden de toe latingseisen voor havo en vwo verscherpt. De VVD speelde aan het eind van de jaren zeventig al met een dergelijke gedachte, aldus Franssen. De partij ziet veel heil in samenhangende pak ketten om te voorkomen dat leerlingen vastlopen in het HBO of op de universiteit. Franssen is niet gelukkig met de weigering van Wallage om een zesde jaar aan de havo-op leiding toe te voegen. De VVD vindt dat havo-leerlingen dit zesde jaar even hard nodig hebben als leerlingen op het vwo. CD A-onderwijswoord voerder Van der Camp wilde nog niet reageren op de plannen van Wallage. Van de zijde van de PvdA was gistermiddag nie mand voor een reactie be schikbaar. Organisaties van leraren heb ben geïrriteerd gereageerd op de manier waarop de plannen zijn bekend gemaakt. Volgens het NGL (onafhankelijke on derwijs vakorganisatie, vroe ger genootschap van leraren) en de Nederlandse Vereniging van Schooldekanen (NVS) had op zijn minst overleg kunnen doorgevoerd worden alleen controle plaatsvinden op wa pens, explosieven, biologische, chemische en radioactieve stoffen, vliegtuigen en gepant serde treinen. De woordvoer der van Economische Zaken wijst er echter op, dat als de eindbestemming niet België is voor de betreffende vergun ning toch het strenge Neder landse regime geldt. Volgens Vrij Nederland zou den bedrijven in navolging van het Nederlandse bedrijf Delft Instruments zich aan controle kunnen onttrekken door België bij export van wa pens als sluipweg te kiezen. De woordvoerdér van Economi sche Zaken merkt daarover op dat bedrijven ook volgens de Nederlandse wet strafbaar zijn als ze België als sluipweg ge bruiken. JA,HEEL SOEP. PERFECT! I worden gevoerd over de te ne men maatregelen. Voorzitter drs. G. Moll van het NGL zegt „uitermate geïrri teerd" te zijn. „Je zou toch verwachten dat een minister eerst overleg voert met vakor ganisaties en daarna pas een voorstel doet aan de minister raad. Nu lezen wij dat in een ochtendblad. Ach, hij zal wel weer zeggen dat de nota uit zijn tas is gepikt". Voor zover op de hoogte van de inhoud, zijn de reacties in het onderwijs gevarieerd. De dekanen zien niets in vaste vakkenpakketten, terwijl de leraren juist hun eigen voor stel in praktijk gebracht zien. „Ik vrees dat een boel leerlin gen dan vakken moeten doen, die zij voor hun verdere oplei ding helemaal niet nodig heb ben," meent Van der Schoots van de NVS. „Het probleem wordt verplaatst van de ver volgopleidingen naar het voortgezet onderwijs". „Het is een verkapte bezuinigings maatregel die leidt tot ver schraling van het onderwijs", zo meent dekaan havo Van Ruiten van het Agnescollege in Leiden. „In de praktijk be tekent het dat een aantal leer lingen zal afvallen en door stromen naar het beroepson derwijs. Daar is de minister op uit, denk ook aan de campag ne 'kies exact'. Dan weet je ze ker dat je zakt", zo voegt Van Ruiten eraan toe. Hij meent dat het ministerie de plannen bewust heeft laten uitlekken om de reacties 'in het veld' te kunnen peilen en vervolgens zijn plannen in een mis schien iets gewijzigde vorm door te kunnen voeren. De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), is ook negatief. „Opnieuw dreigen efficiëntie en doelmatigheid als enige norm de studiemoge lijkheden van veel jongeren te beperken". De vakorganisatie ziet meer in een betere door stroming binnen het voortge zet onderwijs. Zeulen met 'Nachtwacht' In de bossen van Dalfsen werd gistermiddag gezeuld met een replica van 'de Nachtwacht', het beroemde schilderij van Rembrandt. De kopie is gemaakt door de Dalfense schilder Jan van der Horst. Het schilderij ging op transport naar een expositie-ruimte in het Overrijselse Hessum. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De door het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde vrij gunstige vooruitzichten nemen overigens niet weg dat eerst nog door een flinke zure appel heenge beten moet worden. Zo kampt de rijksoverheid bij de voorbereiding van de be groting voor 1992 nog met een 'gat' van vijf miljard gulden, zoals al eerder bekend is ge worden. Onder meer door de forse lastenverzwaringen van de Tussenbalansmaatregelen gaat de koopkracht van de burgers er in 1992 eenmalig met gemiddeld 0,25 procent op achteruit, in 1993 herstelt de koopkracht zich weer met een half procent. Als gevolg van de verwachte loonkostenstijging met 3,5 pro cent in 1992 stijgen de arbeids kosten van het bedrijfsleven in dat jaar, waardoor de winst gevendheid en concurrentie- postie onder druk komen te staan en de werkloosheid licht (met 10.000 personen) zal stij gen. Na 1992 daalt de werk loosheid weer, zo meent het CPB, om aan het eind van de kabinetsperiode op 335.000 uit te komen, circa 10.000 minder dan op dit moment. De nationale economie groeit al met al ook de komende ja ren nog door, zij het over de hele periode iets minder dan het kabinet in 1989 had ge hoopt. Na een groeipercentage van 1 in 1992 zal de economie in 1993 en 1994 weer met 2,5 procent groeien. Kriitische noten Het CPB laat het nooit na en kele kritische noten in zijn 'objectieve' rekenmodellen te verwerken. Zo noemt direc teur Zalm de geplande bezui nigingen op de volksgezond heid een 'schier onmogelijke opgaaf'. Mogelijk nog cyni scher is hij over de dappere voornemens van het kabinet wat betreft de terugdringing van het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid. Minister Kok van financiën krijgt van Zalm verder een pluim voor de creatieve ma nier waarop hij de boekhou ding van het rijk manipuleert. „Het financieringstekort wordt in 1991 aanmerkelijk opgefleurd door eenmalige op brengsten", noteert hij droog jes. „Het probleem van de col lectieve financiën is niet opge lost en voor 1992 staat nog een omvangrijke rekening open". Door de forse lastenstijgingen, constateert Zalm, neemt bo vendien de inflatie toe. DEN HAAG Ons land en België overleggen nog deze maand over een ver scherping van de Belgi sche wetgeving omtrent export van wapens. Dit zegt een woordvoerder van het ministerie van economische zaken in een reactie op een artikel in het weekblad Vrij Neder land van deze week. Ne derlandse bedrijven zou den zich aan controle op export van wapens kun nen onttrekken door Bel gië als sluiproute te ge bruiken. Hendrik en Janny Toxopeus met hun teckel bij het gekraakte woonhuis op Ro Volgens afspraken in Benelux- verband zou voor goederen die vanuit ons land via België

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3