Economie trekt na volgend jaar weer flink aan 6 ►100 burden' Justitie wil invoering van identificatieplicht flPHFfflNRl 3 4 5 9 10 Leaseluier CekLeSoutant Temeenten zijn tegen *acé van snelle trein 'urkije loet jrenzen >penen foor xtra anks en roepen tiaar roatië ■20% tot-60% op totale merkenkollektie 14 Dagen Gratis Ceidóe (Bomo/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Donderdag 4 april 1991 82ste jaargang no. 24997 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Morgen veel bewolking en af en toe regen. In de loop van de dag ook enkele opklaringen. Minimumtemperatuur om streeks 6 graden, middagtem- peratuur 11 graden Wind uit zuid tot zuidwest, in de loop van de dag draaiend naar west, matig, aan de kust af en toe krachtig. '""*6 T/W [DERDORP De gemeenten Leiderdorp, Zoeterwoude, Al- «iade en Jacobswoude zijn bang voor de komst van de hoge 1^Jlheidstrein. De vier pleiten ervoor dat het tracé ten noorden Rotterdam er helemaal niet komt. De snelle trein zou grote e gevolgen hebben voor deze plaatsen. Leiderdorp, Zoeter- e. Alkemade, Jacobswoude en Leiden presenteerden van- jen een voorstel voor een extra onderzoek naar de gevolgen de aanleg van de hoge snelheidslijn. Dat moet gebeuren in 'orm van een Locale Effecten Rapportage (LER). Een derge- onderzoek leidde eerder in West-Brabant tot aanpassingen iet tracé. De LER moet een aanvulling zijn op de al door het toegezegde Milieu Effecten Rapportage (MER). Leiden heeft aangesloten bij het onderzoek, maar wijst de snelle trein zonder meer af. 9: Komst snelle trein schrikbeeld. 'Vrouw Brunswijk blijkt vermoord' DEN HAAG Eén van de vrouwen van de Surinaamse rebellenleider Ronnie Brunswijk, Anita Main, zou op Stoelmanseiland in Oost-Suriname zijn vermoord De dader zou een nicht zijn van één van Brunswijks lijfwach ten, die vorig jaar in het hoofdkwar tier van legerleider Bouterse werd doodgeschoten, zo meldde het Alge meen Dagblad vanmorgen. De top van het Nationaal Leger en het Jungle Commando zouden de dodelijke steek partij geheim hebben willen houden, omdat er onder de bosnegerbevolking van Suriname al zoveel onrust is ont staan na de 'Sweri', de religieuze over eenkomst die Bouterse en Brunswijk twee weken geleden sloten. Nieuwe vondst tegen illegaal kopiëren BUNNIK Ondernemer Wiebe van der Meer uit Bunnik heeft een manier gevonden om de huidige il legale kopieerwoede een halt toe te roepen. Hij levert hiervoor speciaal bewerkt papier waarop teksten nor maal kunnen worden gedrukt of getypt. Het papier kan weliswaar worden gekopieerd, maar op de (auto matisch grijze) kopie komt dwars over het vel in wit te letters 'illegal copy' te staan. Sinds de intrede van kopieer-automaten wordt op grote schaal gekopieerd. Dat gebeurt niet alleen met brieven en recepten, maar ook met bladmuziek, octrooien en boeken, waarbij auteursrechten worden genegeerd. Volgens Van der Meer, van huis uit importeur van bureau artikelen, zal de tekst 'illegal copy' veel mensen er van weerhouden zonder toestemming teksten van an deren te kopiëren: „niemand vindt het leuk anderen illegaal verkregen werk te laten zien". Jeltsin: meer bevoegdheden MOSKOU De Russi- sche leider Boris Jeltsin heeft zijn parlement vandaag gevraagd om buitengewone bevoegd heden, waaronder het recht om per decreet te mogen regeren. Jeltsin zei dat alleen uitbrei ding van zijn bevoegd heden een einde kan maken aan de chaos in de grootste republiek van de Sovjetunie. Pagina 5: Patstelling in Russisch parle ment. Baby's uit Darmstadt krijgen lease-luiers DARMSTADT Duitse baby's uit Darmstadt, die zijn geboren in één van de plaatselijke ziekenhuizen, kunnen zich binnenkort hullen in lease-luiers. Volgens opgave van de hospitalen in die regio zijn contracten afgesloten met een leasebedrijf dat katoenen luiers voor hergebruik gaat leasen aan de kraamafdelingen. De ziekenhuizen willen zo een bijdrage leveren aan de vermindering van de milieuverontreiniging die de gangba re plastic luiers veroorzaken. Naar ei gen zeggen zal Darmstadt jaarlijks zo'n vier ton vuile poepbroekjes be spaard blijven. Het leasebedrijf zal de katoenen luiers dagelijks ophalen en weer schoon afleveren. SN HAAG/LONDEN I Britse regering heeft bij Turkije op aange- ingen zijn grenzen open stellen voor Kurdische ichtelingen uit Irak. trkije sloot gisteren zijn ens met Irak met het gument dat het geen ins zag de 200.000 Kur- sche vluchtelingen die tor de grens zijn samen- istroomd, op te vangen. zijn ook honderddui- nden Kurden die probe- n buurland Iran te be iken. :t Britse ministerie van bui- nlandse zaken heeft gepleit lor een snel ingrijpen van de irenigde Naties om de be- eigde Kurden humanitaire un te bieden. Het D66-Ka- •rlid Doeke Eisma bood gis- ren een door alle kamerfrac- ..A s ondertekend verzoek aan p| het ministerie van buiten- ïdse zaken en aan de ambas- leur van Turkije in Neder- In dit stuk wordt Van De vlucht van Irak naar Turkije is dodelijk vermoeiend geweest voor deze Kurdische vrouwLHaar kleindochter verkeert nog in een shock-toestand. I den Broek gevraagd er bij de Turkse regering op aan te dringen de Turks-Iraakse grens open te stellen voor Kurdische vluchtelingen. D66 wil voorts dat de minister naar de Tweede Kamer komt voor een debat over de positie van de Kurden in het Midden-Oos ten. De Nederlandse regering moet zien te bereiken dat de geallieerde troepen in Irak het Saddam Hussayn onmogelijk maken nog langer met vlieg- foto: ap tuigen en helikopters bombar dementen uit te voeren op de Kurden en de shi'iten in zijn land, zo zegt de PvdA in een „zeer bezorgde" verklaring. Pagina 5: „Historische VN- resolutie hard maar eerlijk" PLANBUREAU WAARSCHUWT VOOR OPTIMISME: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na een moeilijk jaar zal de economie eind 1992 weer flink aantrek ken. Zowel de export, de werkgelegenheid, de winstgevendheid van het bedrijfsleven als de koopkracht van de burgers zullen ver beteringen te zien ge ven. Dit voorspelt het Centraal Planbureau (CPB) in zijn vandaag gepubliceerde econo mische verkenningen voor de periode 1992- 1994. Het economisch klimaat klaart volgens de voor spellingen van het CPB dermate op dat directeur prof. G. Zalm zich genood zaakt voelt te waarschu wen voor te groot optimis me. „Het lijkt me niet ver standig er op te hopen dat de nationale problemen vanzelf zullen verdwijnen door de internationale eco nomische ontwikkeling", schrijft hij in een nawoord bij de ramingen. Volgens de berekeningen van het Planbureau krijgt Nederland na 1992 de wind weer behoorlijk in de rug. Met name omdat de economieën van de VS en Groot-Brittannië uit een diep dal omhoog klau teren stijgt het volume van de wereldhandel in dat jaar van 3,5 naar 6 pro cent, in 1993 en 1994 zelfs 6,75 procent. Dit geeft, zo verwacht het CPB, een impuls aan de bedrijfsin vesteringen die na een nulgroei in 1992 in 1993 weer met zes procent kun nen toenemen, evenals de Een iets dalende rente als mede goedkope grondstof fen en olie fungeren als aanjagers voor de interna tionale economie, consta teert het CPB. Nederland kan bovendien extra pro fiteren van de toegenomen exportmogelijkheden naar het verenigde Duitsland. Over de handel met de Midden-Europese landen is het CPB somberder, de economieën van landen als Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije zullen pas na 1995 uit het slop ra ken, bovendien zijn de handelsstromen met deze landen zeer beperkt. Overigens is er ondanks het eind van de Golfoorlog nog geen reden tot vreug de voor het bedrijfsleven. De winstverbetering ten opzichte van de voorspel ling ten tijde van de Golf crisis (plus 2,9 procent) valt naar verwachting mi nimaal uit, schrijft J. Jon gen van het Economisch Bureau van ABN AMRO in het economenblad ESB dat vandaag is verschenen. Pagina 3: Nederland moet eerst nog door zure appel bijten a (Van onze correspondent Gert van Wijland) ÊLGRADO Het leger van legoslavië heeft gisteren de Ich al gespannen situatie in deelrepubliek Kroatië met iotscheepse troepen- en ma- Irieelverplaatsingen verder scherp gezet. et hoogste staatsorgaan van 't land, het presidium, bleek gelijkertijd opnieuw niet in aat een oplossing te vinden >or de crisis waarin het land 'h nu al maanden bevindt, wee dagen van spoedoverleg verden niet veel meer op in een hernieuwde oproep in alle partijen mee te wer en aan een vreedzame en Uurzame oplossing van de oblemen. Nog voordat het esidium met deze verklaring wam, versterkten de militai- in hun al aanwezige eenhe en in de door etnische onlus- n geplaagde gebieden met :og eens tachtig tanks. In een lefonische reactie liet het Kroatische ministerie van bin- enlandse zaken weten dat iroatië de strijd aankan en il aangaan als de militairen dwerkelijk in actie ko- De Kroaten beschikken ver para-militaire politie-een- eden plus een territoriale de- insiemacht. lilan Brezak, adviseur van de Kroatische regering, bagatelli- irde gisteren de spanning in 'oatië. Ondanks de aanwe- [heid van tanks bleef het iter onrustig in de door een frvische minderheid he mde streek Krajina. Zeer [en de zin van de Kroatische itoriteiten in zoeken de 000 Serven aansluiting bij lün moederland Servië. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle Neder landers zullen zich in bepaalde gevallen moeten identificeren. Het gaat om banktransacties, indiensttreding bij nieuwe werkgevers en in het kader van de opsporing van illegale vreemdelingen. Dit stelt minister Hirsch Ballin van justitie vandaag voor aan de Tweede Kamer. CDA, PvdA en VVD zullen het voorstel ondersteunen. De grootste politiebond ACP en de vereniging voor strafrecht hervorming de Coornhert- Liga zijn tegen de wijziging. Mogelijk wordt de identifica tieplicht ook uitgebreid tot het openbaar vervoer en bij de be strijding van voetbalvandalis me. Een algemene identifica tieplicht wordt door de minis ter niet overwogen. Dat zou namelijk inhouden dat ieder een op ieder moment zich moet kunnen legitimeren. De minister gaat in zijn voor stel verder dan verwacht. Zo krijgt de verdachte volgens het voorstel geen mogelijkheid om zijn identiteitspapieren van huis te halen. Dat was in een eerder advies van de commis- sie-Zeevalking wel het geval. De verdachte wordt nu mee genomen naar het politiebu reau waar hij maximaal zes uur kan worden opgehouden voor identificatie. Dan kunnen foto's en vingerafdrukken worden gemaakt. Er volgen geen sancties wan neer een verdachte zich niet kan legitimeren. De verdachte wordt alleen meegevoerd naar het politibureau. Bij controle van de naleving op de sociale zekerheidswetgeving wordt de werkgever wél strafrechtelijk aansprakelijk gesteld als de werknemer zich niet kan identificeren. Volgens de minister van justi tie zal de wet zorgen voor een betere fraude- en criminali teitsbestrijding en wordt de controle op illegaal verblijven de buitenlanders gemakkelij ker. Voor buitenlanders en Neder landers die niet over een rijbe wijs of paspoort beschikken komt er een nieuwe identi teitskaart. Die wordt afgege ven op het gemeentehuis. Pagina 3: Identificatieplicht roept steeds minder emoties (ADVERTENTIE) Dagelijks van 10 -17 uur Di. 9 t/m vr. 12 april óók 19 - 22 uur. Toegangsprijs f 15.-. s avonds f 10.- Gratis Pendelbus volg borden Q RAI. Info RAI Nieuwslijn 020-5493990 Amsterdam ral\ Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. (ADVERTENTIE) Lange Poten, Den Haag Back to the Sixties Op de Avantgarde-show die morgen in München begint, toont het ontwerpteam Caprice een mo destijl uit de jaren zestig. Hier laten Patricia en Sylvia alvast hun kattepakjes zien. foto: ap Autokrakers zeer actief in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN In de Veilbloemwijk en nabij winkelcentrum Herenhof zijn twaalf auto's opengebroken. De inbraken vonden zowel gisternacht als overdag plaats. Uit de auto's werden geluids apparatuur en waardepapieren weggenomen. In alle gevallen werd via een ingeslagen ruit toegang tot de wagens ver schaft. De politie vermoedt daarom dat de diefstallen het werk zijn van dezelfde auto- kraker(s). Buurtonderzoek naar dader van bankoverval LEIDEN De Leidse politie stelt een buurtonderzoek in naar de dader van een gewa pende bankoverval op de Ra bobank aan de Lammen- schansweg. De bank werd vo rige week donderdag om streeks 19.35 uur overvallen. De politie vermoedt dat de da der van de overval ook ver antwoordelijk is voor de over val op een bank aan de Sitter- laan in Leiden die op 22 maart werd gepleegd. Ook sluit men niet uit dat de man betrokken is bij andere bankovervallen in de regio. Bij het buurton derzoek, dat gehouden wordt in de Zeemanlaan, de Lam- menschansweg en aangrenzen de straten, is de politie op zoek naar mogelijke getuigen of mensen die op grond van het verspreide signalement den ken de man te kennen. VVD blij met beperking keuzevakken Kunstmaan VS gaat gammastralen in heelal onderzoeken Indianenstam door zelfmoord bedreigd met uitsterven Thuis handelen in effecten voor klanten Postbank Leidse toneelgroep De Jonkies naar nationaal festival Alkemade wil volgend jaar beginnen met gescheiden ophalen huisvuil GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND3.4 BUITENLAND4,5 ECONOMIE „...6 SPORT7 LEIDEN EN OMGEVING9,10,11 KUNST/RTV13 RTV-PROGRAMMA'S15 WEER/PUZZEL/MENU15 De plastic luier krijgt stevige concurrentie. Niet van een andere weggooiluier, maar van een lease- luier. Ziekenhuizen in de omgeving van Darmstadt in Duitsland gaan de baby's die daar worden gebo ren katoenen luiers aantrekken. Na gebruik worden ze gereinigd om opnieuw te worden gebruikt. Een nieuwe bijdrage aan een schoner milieu. Wie weet hoeveel ziekenhuizen en kraamklinieken in Leiden en omgeving door dit bericht in de Leidse Courant ook op dit idee worden gebracht? Door de krant die dagelijks vol staat met ideeën. Hieronder al weer een. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: (voor controle op bezorging) n proefabonnement Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naai de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 Indien daartoe aanleiding bestaat, kan ei worden geweigerd. ii iiiHiHini.iiminmii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1