Kamerleden ongerust over toekomst Albanië Burgemeester in opspraak bij 'Lyonnees Watergate' Regering Kroatië eist terugtrekking politie Nederlaag voor tegenstanders Jeltsin Ontsteltenis troef bij Duitsers Colombiaanse rebellen voeren record-offensief ^buitenland CckLeSomant WOENSDAG 3 APRIL 1991 PAGINA f tor'Buschauffeur doodt mihond en eigenaar troleWENEN Een buschauffeur voeryn Oostenrijkse hoofdstad e stijWenen heeft een passagier en strejdiens hond doodgeschoten na woordenwisseling. De techc^au^eur w»lde de man niet vertoe^aten omdat diens Duitse en jjherder niet was gemuilkorfd, j „«Toen de passagier toch de bus |e sjjwilde binnengaan trok de ewofhauffeur zijn pistool en n_ Jschoot de hond door zijn kop. Z\De eigenaar van de herder arte^el daarop de chauffeur met mes aan waarna hij even oo|êens werd neergeschotten. De •omfPassagier stierf op weg naar het ziekenhuis. Zoon Nasser vrijgesproken CAIRO Een Egyptische rechtbank heeft gisteren de oudste zoon van de voormalige president Gamal Abdel-Nasser vrijgesproken van medeplich tigheid aan aanslagen op Israë lische en Amerikaanse ambas sadefunctionarissen. Knaled Abdel Nasser was beschuldigd van het financieren en bewa penen van de 'Egyptische Re volutie', een ondergrondse or ganisatie die de verantwoorde lijkheid had opgeëist voor aan vallen op Amerikanen en Is raëli's tussen 1984 en 1987. De zoon van oud-president Nasser wacht in spanning op de uit spraak van de Egyptische rechter. FOTO: AP Hoofd politie Los Angeles weigert op te stappen LOS ANGELES De videoaffaire in Los Angeles waarbij een amateurfil- mer vastlegde hoe blanke agenten een zwarte motorrijder opzettelijk mis handelden, lijkt tot een confrontatie tussen het stadsbestuur en de politie te leiden. Burgemeester Tom Bradley vroeg hoofdcommissaris Daryl Bates op te stappen maar deze weigerde. De amateurfilmer verkocht de opname van de mishandeling aan Amerikaan se televisiestations, waaronder CNN, die het over de hele wereld uitzon den. Dit had overal verontwaardigde reacties tot gevolg. Bradley heeft on danks zijn burgemeesterschap niet de bevoegdheid Bates te ontslaan of te vervangen. Bezoek president Chili niet in gevaar na moord op Guzman SANTIAGO President Patricio Aylwin van Chili heeft gisteren de verantwoordelijk heid van de moord op Jaime Guzman, de vooraanstaande rechtse senator en adviseur van ëx-dictator Augusto Pinochet, toege schreven aan extreem linkse groeperingen en een „allesomvattende aanval" aangekon digd tegen terroristen in Chili. Aylwin kon digde aan dat zijn reis naar Europa doorgaat. Rechtse politieke leiders hadden erop aange drongen dat hij zijn reis vanwege de moord op Guzman zou afgelasten. Aylwin zei niet voor terrorisme te willen wijken. Hij ver trekt zaterdag naar Spanje en zal daarna een bezoek brengen aan Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Duitsland en Nederland. WHO: TIEN PROCENT MEER AIDSPATIËNTEN GENÈVE Het aantal aidspatiënten in de wereld is in de eerste drie maanden van dit jaar met tien pro cent toegenomen. Wereldwijd zijn momenteel 345.000 gevallen van aids bij de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) aangemeld. De WHO heeft het vermoeden dat de lidstaten het aantal aidspatiënten dat zij opgege ven bewust laag houden. De WHQ schat het werkelijke aantal aidspa tiënten in de wereld op ruim 800.000. Volgens de laatste gegevens staan de meeste aidspatiënten (167.803 stuks) geregistreerd in de Verenigde Staten, Uganda voert in Afrika de lijst aan met 17.422 gevallen. Frankrijk is in Europa het land met de meeste aid-, spatiënten (13.145 stuks). Braziliaanse 1 sociale verzekering leeggevreten RIO DE JANEIRO Brazilianen hebben de naam zich niet snel druk |te maken, maar de recent ian het licht gekomen op- ichting van de sociale erzekering houdt de ge moederen in het land da nig in zijn greep. De INSS [(Nationaal Instituut voor ciale Verzekeringen) in Rio de Janeiro blijkt ge durende tien jaar te zijn leeggevreten voor een triljoen cruzeiros, oftewel 7,5 miljard gulden. Tot nu toe zijn elf arrestaties verricht, maar de autoriteiten verwachten dat het aantal be- |||trokkenen zich als een olie- vlek zal uitbreiden. Temeer **i^daar er ook verdenkingen be staan dat de INSS in andere delen van het land is opge licht. De sporen leiden inmid- dels ook richting de rechterlij- inei ke macht en het leger. Aan het i J hoofd van de bende in Rio de ing Janeiro stond Ayrton Pratas Er de Paulada, een luitenant-ko- naa| lonel. Met stalen hand stuurde bad hij zijn plunderende 'man- ;ide schappen', die op strategische s niposten binnen het instituut Tali opereerden. Weifelende mede- AUe werkers die zijn spel niet mee- ml speelden liet hij koelbloedig oh de weg ruimen, i m| Het balletje kwam aan het rol len toen een parlementslid een lijst met 315 namen van ge- pensioneerden aan president Fernando Collor de Mello overhandigde. Al deze mensen r zouden maandelijks supersala rissen opstrijken van tiendui- zenden guldens. Onder een re- gen van moorddreigementen aVj' verrichtten de minister van sociale zaken en de medewer- 1 kers van het INSS hun onder- 1 ding van de bende. SCHIPHOL De drie Nederlandse parlementa riërs Apostolou, Valk (bei den PvdA) en Korthals (VVD), die de verkiezin gen hebben bijgewoond in Albanië, maken zich on gerust over de toekomst van Albanië. Ze vrezen meer gewelddadige uit barstingen. Apostolou: „Vooral de jongeren zijn teleurgesteld over de winst van de communis ten. Ze geloven niet in dit regime". Van de onlusten in Shkodra van gisteren hebben de kamer leden alleen de eerste schoten gehoord. Pas bij hun aankomst op Schiphol gisteravond verna men zij dat er drie doden wa ren gevallen bij de anti-com munistische betoging waarin ze verzeild raakten op de terug weg naar Joegoslavië. PvdA'er Valk moest zijn partijgenoot Apostolou ontzetten die om ringd was door een menigte „zeer nerveuze en gespannen Albanezen die wanhopig ver klaarden de communisten niet te willen en om hulp smeek ten". Korthals betwijfelt of de rege rende Partij van de Arbeid het land kan besturen. „De ver trouwensbasis is weg. Hoe kan men geloven in een partij die voortkomt uit een regime dat zoveel kwaad heeft gedaan?" Ook al is het drietal het er over eens dat de eerste vrije verkie zingen in Albanië eerlijk zijn verlopen, Valk meent dat over niet al te lange tijd, „over an derhalf jaar", nieuwe verkie zingen nodig zijn. De Nederlandse parlementa riërs vinden dat in de nabije toekomst zal moeten blijken hoe groot het democratiserings- gehalte is van de hervormings gezinde communisten. De toe komst van het land zal afhan gen van de „charismatische" oppositieleider Berisha, die tot nu toe de „emotionele Albane zen" met succes heeft kunnen kalmeren. Maar ook van presi dent en partijleider Ramiz Alia, die in zijn eigen kiesdistrict een grote nederlaag leed tegen de kandidaat van de oppositie en geen zetel in het parlement wist te veroveren. „Het is voor mij zeer spannend wat Alia gaat doen. Of hij zich meer zal distantiëren van de partij", meent Apostolou. Korthals noemt het „opmerke lijk" dat waar de communisten klappen hebben gekregen het vooral de hervormingsgezinde communisten zijn geweest, ter wijl het conservatieve platte land de kandidaten van de Partij van de Arbeid massaal steunde. De drie bezochten stembureaus en volgden het tellen van de stemmen. „Een heel ritueel", vonden ze. Stuk voor stuk wer den de biljetten aan de waarne mers getoond en bij een onge- ldigverklaring werd uitgebreid gediscussieerd. De drie kamerleden, die in de commissie van buitenlandse za ken verslag zullen doen van hun waarnemingen, pleiten vooralsnog niet voor economi sche hulp aan Albanië. Ze wil len eerst afwachten of het land inderdaad doorgaat op het pad van democratisering, de markt economie invoert en de men senrechten respecteert. Wel zullen ze een noodkreet voor humanitaire hulp laten horen. (Van onze correspondent Bob van Huët) LYON Een 'Lyonnees Wa tergate' dreigt een smet te wer pen op het blazoen van Michel Noir, tot voor kort de Mister Clean van de Franse politiek. De burgemeester van Lyon, die grote ambities voor het Elysée zou hebben, is in opspraak ge komen door een inbraak bij een lokale politieke opponent. Saillant detail: de opponent in kwestie is niemand anders dan Noirs eigen schoonzoon. De bizarre affaire heeft de lei der van fris rechts in Frankrijk behoorlijk in verlegenheid ge bracht. Nadat Noir en twee geestverwanten eind vorig jaar om principiële redenen uit de neo-gaullistische partij (RPR) waren gestapt werden deelver- kiezingen noodzakelijk. In Lyon ging het om twee kamer zetels waarvoor de burgemees ter en een volgeling zich als onafhankelijke kandidaten herkiesbaar stelden. De RPR bracht tegen de dissidenten een opmerkelijke kandidaat in het strijdperk: Pierre Botton, suc cesvol ondernemer en vooral schoonzoon van Noir. De ver houding tussen de twee was al niet optimaal. Na in 1989 flink te hebben geïnvesteerd in de verkiezingscampagne van zijn schoonvader sloeg Botton een jaar later boos de deur van het gemeentehuis dicht. Volgens zijn vrienden omdat hij schoon vaders financiële gemeentepo litiek onverantwoord vond, volgens vijanden omdat Noir een streep haalde door lucratie ve projecten van een al te on dernemende schoonzoon. De familieruzie haalde de nationa le pers toen de steenrijk gewor den Botton overal in Lyon affi ches liet ophangen waarop hij de burgemeester (zijn schoon vader) aanviel. De oude littekens werden opengehaald toen Noir en zijn schoonzoon begin dit jaar om de twee beschikbare kamerze tels moesten duelleren. Botton haalde niet meer dan 11,6 pro cent van de stemmen en was kansloos tegen de beide RPR- dissidenten. Dat kort daarvoor een inbraak was gepleegd in zijn elektorale kantoor leverde slechts een paar regels op in de lokale pers. Bijna drie maanden later haalde dezelfde inbraak de nationale media toen een jonge Lyonnese slotenmaker Botton bekende dat hij een van de inbrekers was. Verbitterd over zijn magere beloning en niet nagekomen afspraken ver telde hij op het politiebureau te zijn gerecruteerd door een par ticuliere beveiligingsdienst en dat de kraak was gepleegd in opdracht van Bernard Sarroca, chef van het kabinet van Mi chel Noir. Sarroca, voormalig lijfwacht van de Franse oud premier Barre, werd daarop in staat van beschulding gesteld wegens 'medeplichtigheid aan diefstal en heling'. Burgemeester Noir heeft in middels laten weten overtuigd te zijn van de onschuld van zijn kabinetschef en vermoedt een duivelse machinatie. Na de zaak aanvankelijk als 'slechte politieroman' te hebben afge daan sprak de schoonvader on langs bittere woorden aan het adres van zijn voormalige cam pagneleider: „Ik wens niemand zo'n schoonzoon toe. Dit is niet Terwijl het RPR-partijbestuur in Parijs gniffelt over de mal heurs ten huize Noir heeft de socialistische oppositie in Lyon de gelegenheid aangegrepen om de burgemeester te verwij ten het stadsbestuur te hebben gedegradeerd tot een familieru zie. Maar vervelender voor Mi chel Noir lijkt dat de bizarre affaire zijn nationale reputatie als 'modelpoliticus' kan scha den. Door zijn aanklachten te gen het chronische gekonkel van de oude rechtse garde (Chirac, Giscard, Barre) en zijn principiële afwijzing van lijst- verbindingen met Le Pen wist Noir de afgelopen jaren veel krediet op te bouwen als verde diger van een nieuwe politieke moraal. Volgens recente opinie peilingen behoort hij nog tot de beste kanshebbers van rechts in geval van vervroegde presi dentsverkiezingen. Omwille van zijn dochter heeft schoon vader Noir besloten voorlopig niets meer over zijn schoon zoon te zeggen. rj BELGRADO De rege- esiring van de Joegoslavi- deelrepubliek Kroa- heeft gisteren een spe- ciale politie-eenheid op- od dracht gegeven zich terug trekken uit het natio- M naai park Plitvice in de Servische enclave Krajina, ui waar zich het afgelopen weekeinde etnische onlus- I ten hebben voorgedaan. De 'Kroatische regering heeft I daarmee gehoor gegeven aan een door het Joegoslavische le- ger gesteld ultimatum. De spanningen na de onrust van de afgelopen dagen lijken hierdoor iets te zijn afgeno- 1 men. Krajina heeft maandag y aangekondigd zich te zullen aansluiten bij Servië. Het parlement van de Joego- slavische deelrepubliek Servië kM heeft Kroatië gisteren verant- woordelijk gesteld voor de ijq ernstige crisis die rond het park Plitvice is ontstaan. In een verklaring die het parle ment na een acht uur durende digden hevig tegen het geweld bijzondere vergadering aan- van de Kroatische autoriteiten nam, protesteren de afgevaar- tegen de Servische minderheid in Kroatië en vragen zij de fe derale autoriteiten een burger oorlog te voorkomen. Serviërs in Kroatië wierpen in de loop van de avond wegver sperringen van stenen en bo men op om zich te beschermen voor het geval er een burger oorlog uitbreekt. Van verschil lende Servische steden in Kroatië zijn de toegangswegen geblokkeerd. Het Servische parlement kwam in Belgrado in spoedzit ting bijeen om een standpunt te bepalen over de door Kraji na aangekondigde aansluiting bij Servië. Aanvaarding van de annexatie door het Servi sche parlement zal volgens westerse diplomaten vrijwel zeker een burgeroorlog tot ge volg hebben tussen Servië, de grootste deelrepubliek van Joegoslavië, en de op een na grootste deelrepubliek Kroatië. De Nederlandse toerist zegt vakanties naar Joegoslavië massaal af als reactie op de dreigende burgeroorlog. Een woordvoerder van het Joegos- lavisch Verkeersbureau schat dat zeker de helft van de toe risten zijn vakantie heeft afge last of uitgesteld. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD QN863 Wat Rob veronderstelt is juist; Lupardi had reeds vele tochten met de „Salvator Mundi" naar deze streek gemaakt en $p verscheidene punten mijnen neergelegd om indringers af te weren. Deze komen nu bloot en bij tientallen ontploffen ze. Nu pas komt de gletscher goed in beweging. De berg, waarop de zes mannen zitten, wordt dan weer eens opgeheven en zinkt dan 1 plotseling weer diep weg. Wanhopig klemmen de mannen zich vast. Beneden zich zien ze al het zwarte, kolkende water van de Poolzee. Op hulp van de schepen behoeven ze niet te rekenen, want zowel de „Metropolis" als de kruiser hebben zich snel uit de voeten moeten maken voor de opdringende ijsmassa. „Ik denk dat ze verloren zijn", zegt de commandant van het vlieg kampschip. Hij stuurt verkenners de lucht in, maar die kunnen de mannen niet meer vinden. Soumano Sacko premier Mali BAMAKO De voormalige minister van financiën Souma no Sacko is gisteren aangewe zen als premier van Mali. De benoeming van de 40-jarige Sacko komt een week nadat het militaire regime van gene raal Moussa Traore door mid del van een staatsgreep werd verdreven. Sacko was slechts kort minister van financiën, van februari tot augustus 1987. In die periode wist hij zich echter een grote populariteit te verwerven door ervoor te zor gen dat de salarissen op tijd werden uitbetaald. Sacko ver blijft momenteel nog in Ban gui, de hoofdstad van de Cen traal Afrikaanse Republiek, waar hij werkt voor het Ont wikkelingsprogramma van de Verenigde Naties. Het wassen-beeldenmuseum van Madame Tussaud in Moskou heeft een bijna echte Gorbatsjov (links) en zijn bijna echte tegenstander Jeltsin geplaatst bij een roulette-tafel in de vorm van de Sovjetunie. FOTO. EPA MOSKOU De conserva tieve leider van de Russi sche communistische par tij, Ivan Polozkov, heeft gisteren een poging van zijn eigen partijgenoten te gengehouden een motie van wantrouwen in te die nen tegen Boris Jeltsin, de voorzitter van het Russi sche parlement. Polozkov achtte het nu niet de juiste tijd veranderingen aan te brengen in de leiding van de Russische Republiek. Terwijl het Congres van Volk safgevaardigden van de groot ste Sovjetrepubliek debatteer de over een resolutie over de rede die Jeltsin vrijdag had gehouden, stelde een kleine groep communistische afge vaardigden voor een motie van wantrouwen tegen Jeltsin in te dienen. Polozkov, een fel tegenstander van Jeltsin, raad de dit echter af en het voorstel werd met grote meerderheid afgewezen. Polozkovs verrassende optre den kwam na vijf dagen van felle debatten in het parlement tussen voor- en tegenstanders van Jeltsin. Zijn verklaring lijkt neer te komen op een er kenning van de nederlaag van de communisten die Jeltsin, de voornaamste rivaal van Sov jetleider Michail Gorbatsjov, weg willen hebben. Polozkov sprak berichten te gen dat er sprake was van een dreigende scheuring binnen de communistische partij, maar het Sovjetpersbureau Tass; meldde dat op het congres een! fractie van „Communisten voor Democratie" was ge vormd, die 179 leden telde. Gorbatsjov heeft ex-president Richard Nixon van de Vere-I nigde Staten gisteren verze kerd dat hij zijn hervormings-1 beleid niet heeft gewijzigd. Nixon ontmoette Gorbatsjov in. Moskou aan het eind van eenl bezoek van twee weken aan de Sovjetunie. Hij had gisteren ook een ontmoeting met Jelt sin. Nixon noemde Jeltsin te genover verslaggevers „een1 zeer verantwoordelijke politie ke leider". Hij zei dat mensen' die Jeltsin beschouwen als een' politiek zwaargewicht maar1 een intellectueel lichtgewicht/ zich vergissen. „ULRICH WESSEL-COMMANDO VERMOORDDE ROHWEDDER" (Van onze correspondent Wolfgang Wagner) DÜSSELDORF Het zo genaamde Ulrich Wessel- commando heeft in een boodschap, die gevonden werd in de onmiddellijke omgeving van de plaats van de misdaad, de ver antwoordelijkheid voor de aanslag op Detlev Karsten Rohwedder opgeëist. Ulrich Wessel is een RAF-lid dat zichzelf in 1975 met een bom in de lucht joeg na een overval op de Duitse ambassa de in Stockholm. Rohwedder, de 58-jarige chef van de Ber- lijnse Treuhand, werd in de nacht van paasmaandag op dinsdag door een commando van de terreurorganisatie Rote Armee Fraktion in zijn villa in Oberkassei, vlak bij DuSsel- dorf, doodgeschoten. Zijn vrouw Hergard raakte bij die aanslag gewond. Rohwedder is het twintigste dodelijke slacht offer in de nu bijna twintigja rige geschiedenis van de RAF- terreur. De actie wijst erop dat de RAF, met een harde kern van naar schatting vijftien le den, nog altijd haar waanzin nige strijd niet opgegeven heeft. Zowat al wie naam en rang heeft in de Bondsrepubliek toonde zich ontsteld over de aanslag op Rohwedder. De Duitse president Richard von Britten arresteren Duitse RAF-leden LONDEN Vijf Duitsers, mogelijk leden van de Rote Armee Fraktion (RAF), die ervan worden verdacht relatfes te onder houden met het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn in Wales gear resteerd op grond van Britse anti-terrorismewet- ten. Zij kunnen een week in voorarrest worden ge houden. De RAF heeft zo als bekend de verantwoor delijkheid opgeëist voor de moord afgelopen maan dagavond in Düsseldorf op de Duitse topfunctionaris Detlev Rohwedder. Weizsaëker uitte zijn blijken van medeleven aan de familie van Rohwedder en huldigde de grote ijver waarmee de Treuhand-chef zich op zijn taak toegelegd had. Ook de partijen die geen goed woord over hadden voor de wijze waarop Treuhand de proble men in Oost-Duitsland aan pakte, veroordeelden de ge welddaad in scherpe bewoor dingen. De erevoorzitter van de PDS, de opvolgster van de communistische SED, de voor malige DDR-premier Hans Modrow, verklaarde in een in terview: „Weliswaar heeft de Klitiek van Treuhand onder ding van Rohwedder in gro te mate bijgedragen tot de te-' loorgang van de Oostduitse' economie, dat rechtvaardigt echter geenszins geweld, noch" bloedvergieten, noch terreur".' Ondanks de rampzalige situa-: tie waarin de meeste Oostduit se bedrijven verkeren en de sporadische verkoop van en- kelè bedrijven, liet Rohwedder zich afgelopen week nog posi-1 tief uit over de toekomst van Treuhand. Hij had zichzelf twee jaar de tijd gegeven om het grootste deel van zijn taak; namelijk de privatisering van de Oostduitse economie, te re-; aliseren. De overige bestuurs leden van Treuhand beloofden gisteren het werk af te maken; Inmiddels rijst de vraag waar-- om Rohwedder niet extra be-" waakt werd. „Rohwedder", al dus een politiewoordvoerder' „stelde extra veiligheidsmaat-' regelen helemaal niet of prijs". In tegenstelling tot hei huis van zijn buurman, de ex-1 Thyssenchef Dieter Speth-J mann, dat op een ware vesting lijkt en waar veiligheidsagent ten in en uit liepen, ziet he' huis van Rohwedder er eerdek kleinburgerlijk, bescheider? uit. Rohwedder haalde vaak doodgemoedereerd alleen eh te voet broodjes bij de bakker De moord op Rohwedder los' de rampzalige situatie in dt voormalige DDR geenszins opi Het enige lichtpunt is dat dé politieke partijen in Bonn zt' geschokt zijn dat ze voorlopig afzien van profilering over d^ rug van de problemen var miljoenen mensen. BOGOTA Een drie maanden geleden begon nen rebellenoffensief in Colombia heeft meer do den en materiële schade veroorzaakt dan tijdens enig andere periode in de nu 30 jaar oude strijd tus sen regering en verzet. Dit jaar zijn tot nu toe bij ge vechten 312 rebellen, 207 rege ringssoldaten of politieagenten en 55 burgers om het leven ge komen. In 1990 vielen tiidens dezelfde periode in totaal 276 doden. Rebellen van het Nationaal Bevrijdingsfront (ELN) en de Revolutionaire Gewapende Strijdkrachten van Colombia (FARC) voerden dit jaar 635 aanvallen uit op oliepijpleidin gen, elektriciteitsmasten, goudmijnen, snelwegen, brug gen en voertuigen, aldus het ministerie van defensie. Ook vielen de rebellen dorpen aan en gebouwen en voertuigen van leger en politie. Rebellen leiders zeiden dat het offensief een vergelding is voor de ver overing door het leger van een rebellenhoofdkwartier van de FARC in december vorig jaar. Afghaanse president erkent val Khost ISLAMABAD De Afghaanl se president Najibullah heel openlijk toegegeven dat ziji troepen de slag om de sta» Khost, in het oostelijke grens gebied met Pakistan, hebbef verloren. De moslim-guerrilla strijders, de mujahedeen, vei{ overden Khost zondag na ee» 17 dagen durende strijd di' honderden mensen, mogelijf duizenden, het leven kosttt; Khost is een garnizoensplaat^ ten zuidoosten van Kabul, on geveer 30 kilometer van d grens met Pakistan. De meest, guerrillawoordvoerders en dij plomatieke bronnen verbaast den zich over de val vai Khost. Zij zeiden dat de rege ringstroepen er kennelijk mas' saai de brui aan hadden gege ven nadat de mujahedeen erii waren geslaagd hun frontlinie te bereiken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5