„We gaan niet met bommen gooien" an niet met n gooien" doei Kurden en shi'iten moeten het zonder steun VS binnenland/buitenland 3bu: Samenwoners latei te weinig vastleggei WOORDVOERDERS VAN DE 'VERGETEN KURDEN'; £eidóc(2oivimu WOENSDAG 3 APRIL 1991 PAG1 Kweker slachtoffer huurmoord RIJSWIJK De moord cp de Rijswijkse orchideeën- kweker G. de Graaf is zo goed als opgelost. De 66-ja- rige man blijkt het slachtoffer te zijn geworden van een huurmoord. Een 25-jarige man uit Nijmegen heeft bekend de kweker in opdracht te hebben dood geschoten. Het is nog niet bekend wie precies de op dracht tot de moord heeft gegeven, maar volgens een persofficier hoort de opdrachtgever waarschijnlijk tot het groepje van verdachten dat ook in verband met deze zaak vastzit. Omtrent het motief van de moord wil de persofficier nog geen uitspraak doen. De Nijmegenaar die heeft bekend op de Rijswijkse kweker te hebben geschoten, blijkt een drugshande laar te zijn. Hij ontsnapte twee weken vóór de moord aanslag uit de Haarlemse gevangenis De Koepel. Een 32-jarige Hagenaar en een man uit Utrecht (27) die tegelijkertijd ontsnapten, behoren ook tot het groepje van verdachten in de moordzaak. Tot het groepje van verdachten behoren verder een 30-jarige Hagenaar en een 19-jarige vrouw uit Rijswijk. Nederland telt 120 dioxinebronnen BILTHOVEN Nederland telt naar schatting 120 installaties die dioxine uitstoten. Dat blijkt uit een in ventarisatie van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) en de onderzoeksorga nisatie TNO. De afvalverbrandingsovens blijken ver reweg de grootste dioxinevervuilers te zijn. Volgens A. Bresser van het RIVM is de uitstoot van dioxine door deze categorie sterk gedaald. Dat is met name te danken aan de sluiting van de verbrandings ovens in Zaandam, Leiden en Leeuwarden. Bij ande re afvalverbranders zijn inmiddels verbeteringen aangebracht. Bresser schat dat de totale dioxine-uitstoot door de verbrandingsovens in een paar jaar tijd met circa 50 procent is gedaald. Naast de afvalverbranders zijn tal van andere bronnen verantwoordelijk voor de uit stoot van kleine hoeveelheden dioxine. Daarbij moet worden gedacht aan kabelbranderijen, verbrandings installaties voor chemisch afval en ziekenhuisafval en de metaalindustrie. Bewindsman defensie bezoekt fregatten DEN HAAG Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defen sie is gisteren naar het Midden- Oosten vertrokken voor een be zoek aan de drie Nederlandse marineschepen die op de terug reis naar Nederland zijn. De staatssecretaris is vergezeld van de commandant van de zee macht, vice-admiraal F. Haver Droeze. Zij gaan morgen aan boord van het fregat Jacob van Heemskerck en varen mee tot Suez, waar zij op 7 april van boord zullen gaan. De drie schepen komen naar ver wachting op 19 april aan in Den Helder. „Milieukeuring motor gu« voertuigen onder de m|hor UTRECHT De huidige eontrolJwEK milieu-eisen waaraan motorvoerF1 di moeten voldoen is volgens de stij Ven< Natuur en Milieu (SNM) volstreF'ens voldoende. Volgens de orga|e®n moeten er aparte zogeheten techic^a.u tions komen voor een jaarlijks te keuring op luchtvervuiling en Rherdt Een dergelijke keuring zou tientjes" kosten. Het bestaande sjK"*" van milieukeuringen bij de gewoic^au rage vertoont talrijke tekorten, v(sc^10( SNM. In landen als Duitsland, ZiPe 1 en Zwitserland bestaan al apartejv^e^ nostations. Deze zouden niet alleejeen 1 sonen- en vrachtwagens maar ooj&ens torfietsen, scooters en bromfPass£ moeten onderzoeken. Iaet 2 /AN DE 'VERGETEN KURDEN': Azad en Ararat, twee vertegenwoordigers van het 'vergeten' Kurdische volk. Drie IRA- verdachten vrijgesproken ROERMOND De offi- cier van justitie in Roer mond, mr. J. Laumen be raadt zich over het al dan niet instellen van hoger beroep tegen het besluit van de Roermondse recht bank. De rechtbank sprak gisteren drie van de vier IRA-verdachten de 24- jarige vrouw Donna Ma- guire, de 27-jarige Paul Hughes en de 30-jarige Sean Hick vrij die een aanslag op twee Austra liërs pleegden. Laumen had tegen de vier twintig jaar gevangenisstraf geëist. De beslissing over het hoger beroep valt niet eerder dan woensdag 10 april, zo heeft de persofficier van justi tie gisteren laten weten. De verdediging van de tot acht tien jaar veroordeelde G. Har te "(27) zei gisteren ook nog niet te weten of zij al dan niet in hoger beroep gaat. Het be wijs waarop de rechtbank haar cliënt als enige tot achttien jaar gevangenisstraf heeft ver oordeeld, noemde mr. Hege man zwak. Volgens de recht bank was Harte een van de twee schutters. De verdedigers van de drie vrijgesproken Ie ren toonden zich gisteren in genomen met het vonnis van de rechtbank, maar van een echte juichstemming was geen sprake. Dit waarschijnlijk van wege de door Duitsland ge vraagde uitlevering van de drie. Zij worden verdacht van medeplichtigheid van aansla gen in Duitsland. De Roermondse rechtbank heeft geen bezwaar tegen uit levering van de drie betrok ken Ieren aan Duitsland. De Ieren hebben daar cassatie te gen ingesteld. Verdediger Mr. Hegeman zei dat niet eerder dan juni de uitspraak in cassa tie te verwachten zal zijn. Daarom moeten de vrijgespro ken verdachten nog enkele maanden in bewaring blijven. Wat de nietigverklaring van het tenlastegelegde lidmaat schap van een verboden crimi nele organisatie betreft bestaat volgens de Roermondse pers officier de mogelijkheid voor het openbaar ministerie om het viertal opnieuw daarvoor te dagvaarden. De rechtbank vond het aangevoerde bewijs voor het lidmaatschap van een misdadige organisatie veel te Getuigen Het bewijs dat Harte samen met een ander de dubbele moord op de Australische ad vocaten Nick Spanopoulos (28) en Stephen Melrose (24) ge pleegd heeft, baseerde de rechtbank in hoofdzaak op verklaringen van vijf getuigen onder wie een bewoner van de Roermondse markt die Harte gezien heeft. De rechtbank is van oordeel dat Harte de moorden samen met een ander heeft gepleegd. Wie die twee de persoon is geweest, is ech ter onbekend. De rechtbank noemde deze dubbele moord op twee on schuldige toeristen, die 27 mei van verleden jaar een bezoek aan Roermond brachten sa men met hun vrouw respectie velijk vriendin, een zeer ern stig misdrijf dat de rechtsorde zwaar heeft geschokt en grote angst in heel de regio heeft verwekt. Tegen de drie overi ge verdachten, heeft de officier van justitie, mr. J. Laumen, onvoldoende bewijzen kunnen aanvoeren waaruit zou blijken dat zij de moorden hebben ge pleegd of betrokken zijn ge weest bij de voorbereidingen van deze moorden. Evenmin is er sprake van medeplichtig heid volgens de rechtbank. Het betoog van de verdedigers dat het gelijkheidsbeginsel door de officier van justitie ge schonden zou zijn door de 20- jarige Amstelveense studente Ingrid H. niet te vervolgen en de vier anderen wel, verwierp de rechtbank. Schending van dit beginsel zou namelijk moeten betekenen ongelijke maten voor gelijke zaken. Van gelijke zaken is evenwel bij Ingrid H. vergeleken bij de za ken van de overige verdach ten geen sprake. SUSKE EN WISKE Man verpletterd onder beton AMERSFOORT Een 41-jarige inwoner van Wezep is gister- midddag bij een ongeval op een bouwplaats in Amersfoort om het leven gekomen. De man werd bij werkzaamheden verpletterd on der een plaat beton. Dit gebeurde toen op de eerste verdieping van een woonhuis in aanbouw, de be kisting van een betonnen vloer werd losgemaakt. Hierbij raakte een andere betonplaat die waarschijnlijk dienst moest doen als bodem voor een balkon los en kwam op de man terecht. De arbeidsinspectie onderzoekt hoe het ongeval precies heeft kunnen gebeuren. DEVENTER In hun ja renlange droom over een eigen staat zijn de Kurden tot nu toe bedrogen. „De Westerse wereld laat ons opnieuw in de steek", constateert Azad, een in Deventer woonachtige ho- reca-exploitant en woord voerder van de federatie van Kurdische verenigin gen in ons land. „Ons volk wordt met westerse wapens afgeslacht", voegt Ararat, de vanuit Arnhem opererende secretaris van de federatie, er beschuldi gend aan toe. De twee heren zeggen de veer tigduizend Kurden in Neder land te vertegenwoordigen. Hoewel beiden ook actief zijn in een van de vele politieke Kurdische groeperingen, vin den ze het niet van belang die te noemen. „Daar willen we in dit verband niet mee worden geïdentificeerd, er is onderling al genoeg verdeeldheid ge- Vernietiging Ararat („dit is mijn schuil naam") zegt fel: „We moeten één front vormen. Zeker nu Saddam Husayn de handen vrij heeft in Zuid-Irak en hij zich op de Kurden in het noor den werpt. Met helicopters, vliegtuigen en gifgas. Hij neemt opnieuw op een afschu welijke manier wraak op het Kurdische verzet door de bur gerbevolking uit te moorden". „Honderdduizenden mensen (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Tij dens de geallieerde lucht aanvallen op Irak en lut tele dagen voordat de grondoorlog om Kuwayt zou beginnen, riep de Amerikaanse president George Bush vanuit Was hington de Iraakse bevol king op om in opstand te komen tegen Saddam Hu sayn. „Er is nog een ma nier om een einde te ma ken aan dit bloedvergie ten: die luidt dat het Iraakse volk de zaken in eigen hand neemt en zich ontdoet van zijn dictator". Meteen nadat Kuwayt was be vrijd hebben Iraks shi'itische moslims in het zuiden van het Morgen zullen enkele honderden Kurden, vergezeld van een handjevol Nederlanders, bijeenkomen voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Het is een vredelievende poging om gehoor te vinden bij president Bush. Ze zien hem als de man die Saddam Husayn kan verhinderen om 'de volkerenmoord' op de Iraakse Kurden te volvoeren. Een gesprek met twee sombere vertegenwoordigers van een 'vergeten' volk van 25 miljoen mensen. vluchten de bergen in. Zonder hulp van het westen zullen ze daar omkomen van honger en kou". De schaarse berichten uit Noord-Irak bevestigen de woorden van de gesprekspart ners. De leider van het Kur- disch verzet in Irak, Mahmoud Barzani, deed eergisteren een oproep aan de VS, Groot-Bri- tannië en Frankrijk om „zijn volk van vernietiging te red den". Alhoewel de Amerikaanse re gering heeft aangekondigd nog deze week overleg te willen voeren met vertegenwoordi gers van het Kurdische verzet in Irak, koesteren Azad en Ararat weinig hoop op een goed resultaat. Azad stelt bitter vast: „Het Amerikaanse volk weet wei nig of niets van de Kurden. De land en de Kurden in het noorden de oproep van presi dent Bush ter harte genomen en zijn ze begonnen aan hun gewapende strijd tegen Sad dam. Maar vandaag moet die strijd als verloren worden be schouwd, zijn en worden in Irak duizenden shi'iten en Kurden afgeslacht door de Re publikeinse Garde van Sad dam, is president Bush vakan tie aan het vieren in Florida en vallen nog altijd alom in de VS de terugkerende soldaten heldenontvangsten ten deel. Amerika heeft alle sympathie voor met name de Kurden, maar heeft zich in feite tot ge allieerde gemaakt van Saddam Husayn, wiens Republikeinse Garde aan het slot van de oor log om Kuwayt de kans kreeg van president Bush om goed deels aan vernietiging te ont snappen. Ook de helicopters en vliegtuigen kunnen na een aanvankelijk Amerikaans Amerikaanse kiezers weten niet dat ons drieduizend jaar oude volk van 25 miljoen men sen verdeeld is over vijf sta ten: Turkije, Iran, Irak, Syrië en de Sovjetunie. Ze weten niet, dat ons in 1919 in Ver sailles een eigen staat is be loofd. Ze weten niet, dat die droom en dat recht om zeep zijn geholpen door de verdeel- en heerspolitiek van de wes terse staten die veel Kurdisch bloed aan hun handen hebben. Maar daar wordt in de wester se pers nauwelijks over ge schreven. Om van enige steun maar te zwijgen". Hoofdrol De westerse pers is 'doof en blind' voor de Kurdische zaak, vindt ook Ararat. „Daarente gen kwam de hele wereld in opstand tegen de Iraakse inval in Koeweit. Maar ik zeg u: als de Kurden niet mogen deelne men aan het vredesoverleg in het Midden-Oosten, inclusief de vestiging van een eigen staat, dan komt daar nimmer een echte oplossing. Het mag niet alleen gaan over de Pale stijnse kwestie". Azad is somber over een echte oplossing. „Zoals Iran vroeger is nu het NAVO-lid Turkije de gendar me van het Midden-Oosten, namens het westen. De Kur den hebben nergens een vriend in de wereld, behalve misschien Zweden dat het eni ge land is dat onze politieke rechten erkent. Als het westen de bevrijding van Kurdistan openlijk zou steunen zou het direct in botsing komen met landen als Iran, Turkije en Sy- verbod nu volop worden ingezet tegen de vrijheidsstrij ders in Irak. Een treffender omschrijving van het begrip verraad is moeilijk te verzinnen. Ameri kaanse burgers en politici to nen ook wel enig moreel onge noegen over de situatie, maar rationaliseren het probleem weg met een overvloed aan koud doch logisch klinkende argumenten. Schaamte en schuld Toen Amerika, in de aanloop naar de Golfoorlog, bij de Ver enigde Naties aandrong op de uitspraak dat de territoriale integriteit (bestaande grenzen) van Irak niet zou mogen wor den aangetast, maakte nie mand bezwaren. Als men nu de Kurden en de shi'iten mili tair te hulp zou komen, kan dat heel gemakkelijk uitlopen op een scheuring van Irak, de vorming van een onafhanke- rië. Het heeft er geen belang bij want juist die landen moeten een hoofdrol vervul len in de zogenaamde stabilise ring van het Midden-Oosten". Zonder autonomie voor de Kurden, te beginnen in Irak, zal er van stabilisering nim mer sprake zijn, voorspelt Azad. Emotioneel: „We zijn een onderdrukt en vernederd volk met een rijke cultuur. We stammen af van de Meden. Zo'n volk kun je niet in rook laten opgaan. Met name West- Europa heeft vanuit het verle- lijk Kurdistan en inmenging van Iran in het shi'itische zui den van Irak. Dat de oorlog tegen Irak niet verder mocht gaan dan de be vrijding van Kuwayt was eveneens een algeheel aan vaard principe. Geen van Amerika's geallieerden heeft ooit formeel bezwaar gemaakt tegen de verzekering van George Bush dat de val van Saddam Husayn geen oorlogs doel was. Voorts kan een definitief staakt-het-vuren niet anders dan een clausule bevatten dat de VS zich geheel terugtrek ken uit het nu nog bezet ge houden gebied in zuidelijk Irak. Ondanks gevoelens van schaamte en schuld jegens de anti-Saddamkrachten in Irak, gaan Amerikaanse beleidsma kers nu uit van de cynische werkelijkheid dat alleen een volledige bezetting van Irak de Irakezen tegen elkaar zou den een morele schuld tegen over de Kurden. Door nu soli dair te zijn, door nu het be staansrecht van een eigen Kurdische staat te erkennen kan die schuld ingelost wor den. Maar hoe dan ook, wij zullen voor een vrij Kurdistan blijven strijden". Aanslagen „Het verzet in Kurdistan moet worden gesteund, de betrok ken landen onder druk gezet en de publieke opinie in het westen moet voor onze zaak kunnen beschermen en dat zulks een politieke onmoge lijkheid is. De burgeroorlog in Irak moge dan door Bush zijn geïnspireerd, hij zal vermoede lijk lang en bloedig zijn en door de in de steek gelaten Irakezen zelf moeten worden uitgevochten. De even hardvochtige werke lijkheid is dat Washington dan wel graag Saddam Husayn uit de macht zou zien gezet, maar dat achter de Amerikaanse re- geringsschermen aan een 'Sad dam de Tweede' als opvolger de voorkeur wordt gegeven: aan een sunitische dictator dus, die het land met harde hand bijeen weet te houden. Spoedige democratisering van Irak, zo luidt immers de Ame rikaanse analyse, zou het land niet overleven, zou tot een au tonoom Kurdistan leiden en zou ook de grote Kurdische minderheid in Turkije tot aan sluiting bij het nieuwe vader- worden gewonnen". De Kurdische groeperingen zien geen heil in het plegen van aanslagen in het westen om de doelen te bereiken. „We willen niet als terroristen wor den bestempeld. Verreweg de meeste Kurdische groeperin gen sluiten aanslagen buiten Kurdistan uit". Ararat knikt heftig bij die woorden. „Ge weld is geen oplossing," ver volgt Azad. „We willen ons doel langs diplomatieke weg bereiken. Niet door met bom men te gooien of met wapens te spelen." land verleiden. Het verstevig de bondgenootschap tussen de VS en Turkije is het erover eens dat dat niet mag gebeu- Ontmaskerd De beschamende toestand waarin Irak achterblijft, dreigt natuurlijk wel de glorie te ver duisteren die Amerika aan de afloop van operatie Desert Storm beleeft. Zo dierbaar is dat gevoel van triomf en 'ein delijk gerechtvaardigd' pa triottisme, dat de Amerikaanse samenleving ertoe neigt de blik af te wenden van het slagveld. Ook de Democratische (opposi tie-) Partij in de VS waagt het niet president Bush aan te val len op diens handen-in-on- schuld-politiek. Amerika wil de nog altijd meer dan 300.000 militairen in de Golf zo snel mogelijk thuis zien komen en moet er niet aan denken dat del: De beide heren erkenne|ke de Kurden sterk zijn ii| hoe uitspelen van onderling Jar genstellingen. Azad: „Er I de een duidelijk streven naaUon tionale eenheid merkbaajhij moet één Kurdische leida sch men. Wie dat wordt is n]pos voorspellen: Barzani, Tal|ope of iemand anders. Wiewe wordt zal die positie ml spe verdienen en waarmakei uit zal onderling nog veel i sproken en overlegd m| pje i Ier HOMME üj lernieuwde militair! trokkenheid opnieuw be S0( ten over sneuvelende Aï j^e kaanse militairen zo ZQ( moeten worden verwerkt jej In wezen toont de AmerilJ se bevolking hiermee aaij oorlog ook na de Golfervj geenszins een populaire aa 1 legenheid is geworden eij het door Bush doodverkla Vietnamtrauma eigenlijk altijd het benauwde Ai) kaanse gemoed domineer! De verheven morele rlBI vaardigingen die presi rir Bush steeds heeft aangevsc] voor de oorlog tegen Irakj intussen wel ontmaskerd. 5 'nieuwe wereldorde' van C1< mocratieën, de 'goede oa dr tegen het kwaad dat Saa te heet en de 'morele juist) n2 van het geallieerd geweld, zijn in het licht van de hul onrechtvaardigheid in jw' wel heel relatieve begrijw' geworden. te Bevers nemen muskusrat in huis DORDRECHT Zonder morren hebben bevers in de Holland se Biesbosch een muskusrat toegelaten tot hun burcht in Dor drecht. De rat heeft zich naar binnen gegraven en is volgens toezichthouder Daan Bruysters opvallend hartelijk ontvangen. Dat ratten en bevers eikaars gezelschap dulden, is bekend. Maar dat de muskusrat zelfs mag meeëten en de bevers zich uitge breid laten vlooien door hun huisgenoot, is voor Bruysters vol strekt nieuw. DE MYSTERIEUZE MIJN Bosbrand Tussen de tachtig en honderd brandweerlieden van bij elkaar acht regionale brandweercorpsen, bestrijden een grote bosbrand in het Leenderbos, ten oosten van Valkenswaard. De brand, die gistermiddag rond een uur of vier ontstond en die 23 hectare hei en een stuk bos in vlammen heeft doen opgaan, is inmiddels onder controle. Hij werd veroorzaakt door twee jongens die vuurtje stookten. Zij probeerden de beginnende brand nog te blussen, maar dat is door de straffe wind niet gelukt. FOTO: ANP Het huwelijk is in Neder land nog steeds de enige vorm van samenleving die wettelijk geregeld is. Ook dan is het belangrijk om vóór het huwelijk na te denken over het maken van huwelijks voorwaarden. Bij ongehuwd samen wonen is het van nog veel groter belang om een rege ling te treffen. Ter bescher ming van hun eigen en eikaars belangen zijn samen woners gebaat bij goede onderlinge afspraken. Zij kun nen die vastleggen in een samenlevingscontract Deze afspraken kunnen e'kaars eigendommen, de verdeling van het inkomen, mede-eigendom van de wo ning en andere zaken betref fen. Het gaat om regelingen die belangrijk zijn tijdens het samenwonen, maar ook als de relatie verbroken wordt of als één van de twee overlijdt Raadpleeg daarom notaris. Hij weet wat u ki regelen en legt het voor vast. De notaris is onpartijc Hij heeft oog voor de bela gen van beide betrokken! zodat onenigheid achte zoveel mogelijk wordt vot komen. Vraag de notaris juridisch advies bij ande belangrijke beslissingen het leven, zoals huwel voogdij, de verdeling van erfenis, de koop en verko van een huis, de keuze v een ondernemingsvorm, oprichten van een stichting vereniging. Een kort oriënterend g sprek met de notaris kost trouwens niets. Maak d gerust een af spraak. Hij kan u precies vertellen hoe u uw zaakjes u 'gty? het best kunt regelen. REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS (c) Standaard Ultgavarll/Wavary Productions

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4