Snelle trein dwars door Leiderdorp ►100- Irak vindt de nieuwste VN-resolutie „oneerlijk 2 3 5 11 12 13 16 Lot ficidócSomo^it IVier gevangenen ontsnappen via raam NOORDWIJKERHOUT EN LISSE ZONDER STROOM VANDAAG 14 Dagen Gratis CeidaeSouta/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J Onvlee. Woensdag 3 april 1991 82ste jaargang no. 24996 I DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vannacht opklaringen. Over dag flinke perioden met zon. In de loop van de middag toe nemende bewolking maar tot in de avond droog. Matige, aan de kust tot krachtig toenemen de wind, draaiend naar zuid tot zuidoost. *4 '*0AG I/» RA dreigt met lieuwe aanslagen [JBLIN Het Ierse Republikeinse Leger RA) heeft wapenopslagplaatsen in heel iropa en staat klaar aanslagen te plegen i willekeurige Britse doelen. „Schrijf ons et af vanwege wat vandaag is gebeurd" zo i een IRA-bron nadat een rechtbank in >ermond de Ier Gerard Harte tot 18 jaar id veroordeeld wegens de moord op twee ustralische toeristen, verleden jaar mei. et IRA had zich verantwoordelijk gesteld ior die aanslag en toegegeven dat het de eristen bij vergissing had gehouden voor ritse militairen omdat hun auto Britse entekenplaten had. ina 4: Drie IRA-verdachten vrijge- iken na eis van twintig jaar Kameraden De Amerikaanse Patriot eenheden hebben Israël verlaten. Hoe kameraad schappelijk de verstand houding met de collega's in Tel Aviv is geworden, bewijzen sergeant majoor Shimon Kaduri (links) en sergeant majoor Samual Shepeard. foto: ap Franse oplichters spelen 'onecht kind' koningin Juliana (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Door zich uit te geven voor een buitenechtelijk kind van koningin Juliana en een Engelse lord heeft een Frans op lichtersechtpaar een bejaarde inwoonster van Neuilly ruim drie miljoen gulden afhandig gemaakt. Het echtpaar, van wie de vrouw de rol van het verloochende vorstenkind speelde, werd aangehouden toen de oude dame opnieuw geld werd gevraagd wegens 'onkosten'. De oplichters profiteerden van het liefdadig heidswerk van hun bemiddelde slachtoffer. Terwijl de man een gevangenisstraf uitzat overtuigde de vrouw de oude dame ervan dat zij in werkelijkheid een dochter was van de Nederlandse ko ningin. Haar financiële moeilijkheden zouden van tijdelijke aard zijn, aangezien een grote erfenis wachtte 'vanwege haar af komst'. Om de oude dame hiervan overtuigen ontving deze re gelmatig telefoontjes uit Nederland of uit Buckingham. Familie leden van het slachtoffer schakelden na enige tijd de politie in. Ten huize van de oplichters vond de politie voor ruim twee mil joen gulden aan valse rekeningen. Het paar hield er een tuin man op na en een gouvernante voor hun drie kinderen. Negen auto's opgeblazen in Athene ATHENE In Athene zijn vanmorgen ne gen auto's opgeblazen. Twee van de auto's behoorden aan diplomaten, één had een Frans nummerbord, de rest had Griekse nummerborden. Aan wie de auto's behoor den wist de politie nog niet. Niemand raakte gewond bij de reeks explosies, die plaats vonden in twee verschillende wijken van de Griekse hoofdstad. Hoewel vanmorgen nog geen enkele organisatie de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen had opgeëist, vermoedt de Griekse politie dat de terroris tische groepering '17 November' achter het geweld steekt. De groepering heeft de afge lopen weken identieke aanslagen gepleegd als vergelding van het geallieerde optreden in de Golfoorlog tegen Irak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De aansluiting van Am sterdam/Schiphol en Rotterdam op een in ternationaal netwerk voor hoge snelheid streinen (HST) vraagt grote offers van mens en milieu in de regio Leiden/Den Haag. Als de nieuwe HSL-lijn het door het Rijk over wogen tracé-B volgt, wordt onder meer de Oranjewijk in Leider dorp doorsneden door een circa zeven meter hoog viaduct of dijkli- chaam, zo blijkt uit een gisteren gepubli ceerde tracéstudie. Tracé B begint in Rotter dam, waar een halteplaats is, loopt tussen Leidschen- dam en Zoetermeer door (doorsnijdt hier de voor malige puinstort) volgt verder de A-4 tot aan Rijp- wetering, waarna hij in een vrijwel rechte lijn doorloopt tot aan de vol gende halteplaats, Schip hol. Op meer dan één punt doorsnijdt deze spoorlijn bestaande bebouwing (bij Leiderdorp, Rijpwetering en Zoeterwoude-dorp) en natuurgebieden. Volgens de nota krijgen hier circa 600 woningen alsmede 300 hectaren natuurgebied te maken met geluidoverlast. Als het Rijk kiest voor tracé-B, dan betekent dit dat met name in Leider dorp veel gesloopt moet worden. Zo zal een kerk voor de HSL-lijn moeten wijken alsmede tientallen woningen aan de westkant van de Oranjewijk (het dichtst bij de A-4 liggend). In Zoeterwoude zal verder een een monumentale mo len moeten sneuvelen. Voorts kunnen de Kager- plassen geluidhinder on dervinden, wordt de toe komstige uitbreiding Leid- schendam-Zuidoost door sneden alsmede het toe komstige bossengebied tus sen Zoetermeer en Pijnac- Pagina 3: Tracé HST ge toetst op milieu-effecten Ubanezen onrustig bij begrafenis demonstrant HKODRA In de Alba- ese stad Shkodra heerste anmorgen nog steeds een espannen toestand nadat aar gisteren zeker drie emonstranten door de olitie waren doodgescho- Gevreesd werd dat begrafenisplechtig- eid voor één van de iachtoffers, een plaatselij- functionaris van de )emocratische Partij, op- lieuw tot een uitbarsting ou leiden. In de hoofdstad Tirana sloeg de politie gisteravond een me nigte uiteen die zich voor het kantoor van de communisti sche partij had verzameld. De gewelddadigheden waren de eerste in Albanië die verband hielden met de zondag gehou den parlementsverkiezingen. Volgens de officiële uitslag veroverde de communistische Partij van de Arbeid 162 van de 250 zetels in het parlement. De Democratische Partij sleep te 65 zetels in de wacht. De de monstranten in Shkodra, meest jonge aanhangers van de Democratische Partij, maakten gisteren hun onge noegen tegen de uitslag ken baar tot de politie zich op de menigte stortte en met scherp begon te schieten. De demon stranten wisten de politie door het gooien van stenen en ben zinebommen terug te dringen en staken daarna het gebouw van de communistische partij in brand. De menigte moest wijken toen de politie later met pantserwagens terugkeer de. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn bij de ongeregeldheden 23 gewonden gevallen, dertien politieagen ten en elf burgers. Pagina 5: Kamerleden onge rust over toekomst Albanië Ook in de Noordiraakse stad Erbil hebben de troepen van president Saddam Husayn de macht in handen. Het pistool van dit Iraakse jongetje is voorlopig aan hun aandacht ontsnapt, foto: epa iedetineerden in de gevangenis De Geerhorst in Sittard kijken vanachter de tralies naar de politie, die op zoek is naar vier gevange- len die gisteravond ontsnapten. foto: anp ÏITTARD Uit de gevange ns De Geerhorst in Sittard, !ijn gisteravond vier gedeti- ïeerden ontsnapt, zo heeft een Woordvoerster van het minis terie van justitie meegedeeld. De vier wisten tegen negen, uur via het raam van de recre atieruimte op het dak van de inrichting te komen. De tra lies, die even te voren nog wa ren gecontroleerd, bleken te zijn doorgezaagd. De politie der geen bijzonderheden ge was snel ter plaatse, maar de ven. De Geerhorst is twee jaar vier waren al verdwenen. De geleden geopend; dit was de ontsnapten zijn langgestraften; derde ontsnapping, over hun misdaden en identi teit kon de woordvoerster ver- NEW YORK De Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties zal naar ver wachting vandaag een re solutie aannemen die een permanent staakt-het-vu- ren in de Golfoorlog re gelt. Een Frans voorstel om vredesbesprekingen tussen de Iraakse regering en de Kurdische en shi'iti- sche rebellen op gang te brengen leek het niet te halen. Volgens de nieuwste versie van de bestandsresolutie moet Baghdad afstand doen van alle raketten die Israël kunnen be reiken. Ook moeten alle che mische en nucleaire wapens worden vernietigd. De Iraakse ambassadeur Amir noemde het „oneerlijk" dat aan Irak nieuwe voorwaarden werden gesteld, maar zei dat zijn rege ring het voorstel zou bestude ren. Gaat de Iraakse president Saddam Husayn niet akkoord, dan zal de economische boycot tegen Irak voor onbepaalde tijd worden verlengd. In Noord- en Zuid-Irak werd vanochtend nog steeds hevig gevochten. Het Kurdische ver zet in Irak verklaarde dat ver zetsstrijders de buitenwijken van de stad Kirkuk hebben heroverd. In Brussel hielden Kurden de Iraakse ambassade vanochtend een paar uur be zet. De Amerikaanse president George Bush heeft de emir van Kuwayt gevraagd een meer pluralistisch en opener bestuur in te voeren. De Ame rikaanse topgeneraals Norman Schwarzkopf en Colin Powell hebben toegezegd op 10 juni de ticket tape parade voor de Golftroepen op Broadway in New York.te zullen aanvoe- Pagina 4: Kurden en shi'iten moeten het zonder steun VS doen ring heeft heel Noordwijkerhout en het westelijk deel van Lisse vanochtend om half elf plat gelegd. De storing werd veroorzaakt doordat een 10 kilovoltgroep (ongeveer 2,2 megawatt) uitviel. Vanuit de Ruygenhoek, de Robijnslaan, Langevelderslag en het psychiatrisch ziekenhuis Saricta Maria kwamen meldingen bin nen over de storing. Sancta Maria beschikt overigens over een noodaggregaat waardoor tijdelijk in de stroomvoorziening kon worden voorzien. Bij het ter perse gaan van deze krant was de precieze locatie van de storing nog niet getraceerd. Volgens woordvoerder Oosthout van het energiebedrijf „is er waar schijnlijk een kabel gepakt". Ritzen: Vaste vakkenpakketten voor havo en vwo (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Leerlin gen in de bovenbouw van havo en vwo krijgen voortaan de keus uit vier vaste vakkenpakketten, om zodoende de doorstro ming naar het hoger on derwijs te vergemakkelij ken. Dit schrijven minis ter Ritzen en staatssecre taris Wallage in de nog geheime nota 'Tweede Fase Voortgezet Onder wijs'. In de nota, die volgende week vrijdag in de ministerraad wordt besproken, wordt ge constateerd dat veel leerlingen hun studie aan de hogeschool of universiteit al na een jaar afbreken. Bovendien bewan delen veel oud havo-leerlin gen een omslachtige weg (vaak via het tussenstation mbo) voordat zij hun studie definitief afronden. Een en ander leidt weer tot onnodig hoge onderwijsuitgaven. Teneinde deze problemen te ondervangen bepleiten Ritzen en Wallage de invoering van vier zogenoemde 'doorstroom profielen', die toegesneden zijn op studies in het hoger onder wijs. De profielen zijn gegroe peerd rond de thema's natuur en techniek, natuur en ge zondheidszorg, economie en maatschappij en cultuur en maatschappij. Elk pakket be staat uit een verplicht deel en een deel dat alleen voor een van de vier profielen voorge schreven is. Daarnaast mogen de leerlingen een deel van de studie naar eigen keus invul len met 'vrije vakken', zoals Grieks en Latijn. Volgens Ritzen en Wallage, kan de 'studieprestatie' van havo en vwo nog aanzienlijk verbeterd worden. Via stren gere toelatingseisen, een bete re rapportage naar de ouders toe en een evaluatie van de studieresultaten aan het eind van het derde leeijaar zou het aantal zittenblijvers en uitval lers verminderd kunnen wor den. Al in het derde jaar van de havo-opleiding moet duide lijk worden of de leerling kiest voor het mbo danwel hbo of universitair vervolgonderwijs. 18 PAGINA'S Pionier van Samen op Weg neemt afscheid Ambtenaren proberen Toxopeusvan eiland weg te sturen Burgemeester in opspraak bij 'Lyonnees Watergate' Marianne Wiggins scheidt van Salman II Rushdie V Leiden maakt reclame voor bijzondere bijstand Kruisgebouw Roelofarends- veen verbouwd en uitgebreid Sanering goed voor scholen Leiderdorp Omwonenden Casino-terrein Noordwijk vrezen overlast parkeerkelder GEESTELIJK LEVEN/OPINIE„2 BINNENLAND 3.4 BUITENLAND 4.5 ECONOMIE 6 CONSUMENTENINFO 7 KUNST/RTV8 SPORT9 LEIDEN EN OMGEVING 11.12.13.16 RTV-PROGRAMMA'S 17 WEER/PUZZEL/MENU 17 Rottumeroog moet blijven. Niet alleen Hendrik Toxopeus, die er is opgegroeid, vindt dat. Ook an deren beginnen hem nu luidruchtig bij te vallen. Met zijn vrouw is hij een bezettingsactie begonnen om te voorkomen dat de eilanden Rottumeroog en Rottumerplaat door Rijkswaterstaat aan hun lot worden overgelaten. Vanuit gedeputeerde staten van Groningen wordt zelfs verheugd op de bezetting ge reageerd. Wellicht heeft dit tot gevolg dat u bin nenkort in Het Binnenhof kunt lezen dat de plan nen toch niet doorgaan. Maar dan moet u wel nu het plan maken de Leidse Courant te gaan lezen door de bon in te vullen. Dan zal de Leidse Cou rant u zéker niet aan uw lot overlaten. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Straat: Postcode/Plaats: Voorl.: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 CLO> I Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1