Gemeente maakt reclame voor bijzondere bijstand ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV 3xford-delegatie op le thee bij Alice Extra PvdA-vergadering over vertrek wethouder Slimme EHBO-kit £cidóe(2ouaa/nt WOENSDAG 3 APRIL 1991 PAGINA 11 remeente moet weer bestraten ia actie woonwagenbewoners ilIDEN De Zuster Reichertstraat is gisteren opnieuw be aat. Dat was nodig nadat bewoners van het woonwagencen- im in de Stevenshof de straat hadden opgebroken. De bewo- irs wilden op die manier hun eis verkeersdrempels in de straat n te leggen kracht bij zetten. algens de actievoerders wordt in de Zuster Reichertstraat te [rd gereden. Eerder legden de bewoners zelf drempels aan die or de gemeente zijn verwijderd. De directie Verkeer en Ver- er heeft de aanvraag van een verkeersdrempel in de straat gewezen. Volgens het hoofd van de afdeling bestrating Fraan- is een dergelijke drempel ook niet nodig: „De Zuster Rei- ;ertstraat is zeventig meter lang en ligt al tussen twee verhoog- kruispunten. Het is volgens ons nauwelijks mogelijk op zo'n irte afstand erg veel te hard te rijden. Maar het is duidelijk dat zo niet door kunnen gaan. Dit is immers al het derde ind ut in de straat". Van concrete plannen om tegemoet te komen n de verlangens van de woonwagenbewoners, is overigens nog pn sprake. Woedende klant zet garage op stelten LEIDEN Een 34-jarige garagehouder heeft gisteren bij de politie aangifte ge daan van vernieling en bedreiging. De monteur had eerder ruzie gekregen met een 38-jarige Leidenaar over de inruil- prijs van een auto, die schriftelijk was vastgelegd. De garagehouder veranderde echter van gedachten en wees de Leide naar op een clausule waarin stond dat hij eenzijdig onder het contract uit kon ko men. De man pikte dit niet en ontstak in woede. Daarbij gooide hij een plastic rek tegen een nieuwe auto aan. Voor 1500 gulden werd. lak- en blikschade aange richt. Daarnaast dreigde hij alle ruiten van de auto's die buiten staan te vernie len. De politie zal de Leidenaar, die niet werd aangehouden, nog verhoren. De Jong verliest van broer geding over verhuurbedrijf DEN HAAG/LEIDEN - De vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. J.J. Brinkhof, heeft bepaald dat R. de Jong zich voorlopig niet mag bemoeien met het bedrijf De Jong Trouwau- to's aan de Boommarkt. Dat wordt in de praktijk door zijn jonge re broer E. de Jong gedreven. De oudste broer trekt daarmee aan het kortste eind in een kort geding dat hij zelf had aange spannen. Hij eiste dat zijn broer zich niet meer met het bedrijf, gevestigd aan de Boommarkt, mocht bemoeien. Tijdens de be handeling van het kort geding kwam de jongste broer echter met precies de tegengestelde verzoek. Dat verzoek is nu ingewil ligd: R. de Jong mag zich niet met de zaak bemoeien tot dat de rechtbank een definitieve uitspraak heeft gedaan. Die kan nog wel een jaar of langer op zich laten wachten. De oudere broer moet er ook voor zorgen dat de huren van enkele panden die eigendom zijn van het bedrijf worden overgemaakt op de bank rekening van het bedrijf en niet langer op zijn privé-rekening. Wel moet E. de Jong zijn oudere broer een maandelijkse vergoe ding geven. Goedkope reis naar zusterstad Torun LEIDEN De werkgroep stedenoand Leiden-Torun heeft een low-budget va kantiereis samengesteld naar het Mazu- risch merengebied ten noordoosten van Torun in Polen. De reis die duurt van 19 juli tot 3 augustus is vooral bedoeld voor liefhebbers van fietsen en kamperen. Twee Poolse studenten zullen de vakan tiegangers begeleiden en zorgen voor contacten met de plaatselijke bevolking en organisaties die zich bezighouden met de bescherming van natuur en milieu. Een folder met alle informatie is te ver krijgen bij het stadhuis en Ton Uijl, Zil- verschoontuin 2, Leiden; tel: 210634. Demonstratie boekbinden tijdens boekendriedaagse LEIDEN Tijdens de vijfde antiquarische boekenbeurs aanstaande vrijdag, zaterdag en zondag in de Pieterskerk zullen hand boekbinders een demonstratie van hun kun nen geven. De beurs zal vanaf vrijdag drie dagen geopend zijn. Aan de beurs doen 28 antiquariaten uit het hele land mee. Leiden wordt vertegenwoordigd door Klikspaan, Hans Kretzschmar en Aioloz. Uit Noordwijk wordt Moby Dick verwacht. Eén van de handboekbinders is Ineke van Maanen van Klikspaan. Zij zal verschillende bindmetho- des laten zien. Van het lijmen van pockets tot en met het inbinden met een luxe Fran se band. De beurs is geopend op vrijdag van 15.00 tot 21.00 uur; zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt drie gulden. LEIDEN Met onder andere affiches in recla mezuilen en een brief van wethouder H. de la Mar aan alle 14.000 oude ren in Leiden voert de gemeente deze maand een campagne om meer bekendheid te geven aan de bijzondere bijstand. Het rijk heeft Leiden in het kader van de sociale vernieuwing een miljoen extra beschikbaar ge steld voor de bijzondere bijstand. De bijzondere bijstand is be doeld voor uitgaven die noodzakelijk zijn, maar die niet uit het normale budget kunnen worden betaald en die ook niet worden ver goed door andere instanties zoals het ziekenfonds of de kruisverenigingen. Voor beelden van dergelijke noodzakelijke uitgaven zijn de aanschaf van hoortoes- tellen, brillen, invalidenwa- gens, taxivervoer, alarmin stallaties voor zieken of ou deren en de kosten van kin deropvang of studie voorzo ver die nodig zijn om een betere positie op de arbeids markt te verwerven. Ouderen De nu begonnen campagne richt zich vooral op oude ren. Volgens wethouder H. de la Mar van sociale zaken is daarvoor gekozen omdat met name ouderen veel moeite hebben een beroep te doen op de bijstand. „Zij zien het vaak als een beroep doen op de steun, het laatste wat je doet. We willen dui delijk maken dat het gaat om een recht, niet om een gunst. Ze hebben er uitein delijk jarenlang aan meebe taald". Een andere reden om de nadruk te leggen op oude ren hangt samen met de so ciale vernieuwing, legt di recteur S. Noorman van de sociale dienst uit. „Naast de wijken zijn ook de ouderen nadrukkelijk een doelgroep van de sociale vernieuwing. Bijzondere bijstand kan er toe leiden, bijvoorbeeld voor taxivervoer, dat ze Een voorbeeld van de affi ches zoals die in de reclame zuilen in de stad worden aan gebracht. ILLUSTRATIE: PR maatschappelijk actiever worden. Meer deelnemen aan buurt- en clubhuis werk, vaker naar de stad De bijzondere bijstand is echter niet alleen bedoeld voor ouderen, maar voor ie dereen die van een mini- mum-inkomen of net iets meer dan dat moeten leven. Daarbij geldt dat de eerste 177 gulden in alle gevallen zelf moet worden betaald. Uit onderzoek van de Stich ting Wetenschappelijk On derzoek Konsumenten Aan gelegenheden is gebleken dat mensen over het alge meen te weinig gebruik ma ken van de bijzondere bij stand. Voor Leiden was dat eerder al reden om via ad vertenties op de bijzondere bijstand te wijzen. Daarop kwam echter nauwelijks respons. In navolging van onder andere Amsterdam en Den Haag wordt daarom een bredere campagne op gezet. In .Den Haag leidde een brief van de wethouder aan de minima tot een ware stormloop op de dienst. S. Noorman hoopt dat deze campagne in Leiden een soortgelijk gevolg heeft. Een precieze doelstelling is er echter niet. „We hopen het flink drukker te krij gen". De affiches voor de cam pagne zijn in samenwerking met Amsterdam ontwik keld. Amsterdam gebruikte ze vorig jaar al. In Leiden is er mee gewacht omdat de dienst eerst de eigen organi satie wilde aanpassen. Extra geld Vorig jaar keerde Leiden 2,6 miljoen gulden uit aan bijzondere bijstand. Daar van wordt 90 procent door het rijk betaald. Leiden heeft in het kader van de sociale vernieuwing van het rijk voor 1990 en 1991 onge veer een miljoen extra ge kregen voor bijzondere bij stand. Het afgelopen jaar is daarvan drie ton overgeble ven. Volgens Noorman en amb tenaar Willem van der Poel doet Leiden het met de ver strekking van bijzondere bijstand overigens niet slecht. „We verstrekken per hoofd van de bevolking on geveer 20 gulden per jaar. In Maastricht, een verge lijkbare stad was dat in 1988 negen gulden per jaar. Het is mogelijk dat we daarmee al op een heel behoorlijk ni veau zitten, maar dat moet dan na de campagne blij ken". Noorman constateert overi gens met een zekere tevre denheid dat het afgelopen jaar het aantal mensen die als gevolg van werkloosheid bij de sociale dienst terecht kwamen met tien procent is gedaald. Werkgelegenheids- maatregelen blijken daar-- mee vrucht af te werpen. Ook in het algemeen voor ziet ze een verder daling van het aantal cliënten. Toch lopen de bijstandskos ten verder op. „Dat hangt samen met het feit dat we steeds meer aanbieden. Scholing, kinderopvang. We willen een steeds completer pakket bieden om het men sen mogelijk te maken om met werk weer zelf een in komen te verwerven". De gemeente verwacht dat ver der toe te snijden op de Leidse situatie als ze, naar verwachting per 1 juli, meer mogelijkheden krijgt een eigen bijstandsbeleid te Twee gewonden op Hoge Rijndijk De auto van een 26-ja- rige Leidenaar werd gisteravond letterlijk gesandwiched tussen twee andere voertui gen. Dat gebeurde rond half acht bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk, nog net op Leids grondgebied. De Leidenaar hield aan de aanrijding een gebro ken been over. Een 64-jarige Leiderdorper werd met een hoofd wond naar het Elisa beth Ziekenhuis Lei derdorp gebracht. De botsing ontstond doordat de Leiderdor per die vanuit de rich ting Zoeterwoude kwam, te ver naar links reed. Zijn auto raakte daardoor die van de hem tegemoet komende Leidenaar. Vervolgens schoven de twee voertuigen opzij en kwamen tegen een geparkeerde auto tot stilstand, met het bo venstaande resultaat. FOTO: HIELCO KUIPER Regionaal AIDS-symposium in Academisch Ziekenhuis LEIDEN Hulpverleners, politici en beleidsambtenaren en belangenorganisaties uit noordelijk Zuid-Holland, zijn de deelnemers aan een regio naal AIDS-symposium. Zij ko men morgen bij elkaar in het Academisch Ziekenhuis Lei den. Het symposium wordt voorafgegaan door een foto expositie over mensen met AIDS in het stadhuis. Het symposium is een initiatief van de kerngroep van het AIDS-platform Leiden en Omstreken. De bijeenkomst beoogt instanties te informe ren over de mogelijkheden die maken wat er van ze verwacl wordt om bestaande knelpun ten aan te pakken. Men hoopt zo de zorg voor mensen die se ropositief zijn of AIDS hebben, te verbeteren. Gisteren heeft de voorzitter van het AIDS- platform Leiden en Omstre ken in de hal van het stadhuis de foto-tentoonstelling over mensen met AIDS geopend. De tentoonstelling is tot 23 april op werkdagen tussen 8.30 en 17.00 uur te bezichtigen. Videofilm over Leiden LEIDEN In de hal van het stadhuis is een video-presenter geïnstalleerd, waarop een film over Leiden te bezichtigen is. De video, die gefinancierd is door de middenstand, bevat beelden over historie, monumenten en cultuur van de stad. De film duurt ongeveer een half uur en zal gedurende een maand in het stadhuis te zien zijn. Daarna zal hij nog een jaar lang bij de spon sors te zien zijn. Diefstal van gereedschap LEIDEN Uit een pand aan het Steenschuur is in het paas weekeinde voor 13.000 gulden aan gereedschap gestolen. De da ders kwamen het in restauratie zijnde gebouw binnen door de toegangsdeur open te breken. De spullen werden vervolgens weggenomen uit een kist. Ook werd een zaagtafel gedemonteerd en meegenomen. EIDEN Met een 'mad a-party' bij boekhandel ooyker aan de Bree- raat, is gisteren de En- ;lse week geopend. Le is Carolls creatie Alice Wonderland ontving steren samen met de ïad hatter' vertegen- oordigers van de Engel delegatie die momen- :1 Leiden bezoekt. voorzitter van het Oxford- mité, John Parsons, dronk men met de voorzitter van Leiden-comité, Eric File- mon en Luc Palm, voorzitter van Leiden Leeft, een kopje thee bij de van oorsprong Ox- fordse Alice. Alice zal overi gens de hele week Leiden tot haar Wonderland maken. Ze zal het winkelend publiek tot en met zaterdag geregeld ver rassen met een kleine attentie. Het bezoek van de Oxford-de- legatie is extra feestelijk, om dat de stedenband tussen Lei den en Oxford dit jaar vijfen veertig jaar oud is. Morgen avond staat het hoogtepunt van de week op het program ma. In de Pieterskerk heeft dan een jubileumavond plaats. De voorzitter van het Oxford- comité, John Parsons, dankt Oxfordse Alice en de 'mad hatter' voor de thee. De twee andere gasten zijn Eric Filemon (midden), voorzitter van het Leiden-comité en Luc Palm, voorzitter van Leiden Leeft. (ADVERTENTIE) BOEKHOUDER ZOEKT fl.8.000 Bovendien heeft hij dat bedrag heel snel nodig. Hij meteen even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Hèt vertrouwde adres voor persoonlijke leningen tot f. 30.000,-. Maar ook voor een doorlopend krediet om steeds wat extra geld achter de hand te hebben. Dat wordt vlot in orde gemaakt. Daarnaast is de rente laag bij de GKB en worden de aflossingen soepel op de persoonlijke situatie afgestemd. Wilt u daar ook wel meer over weten? Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /^~Nk" G0FDV00R \SAB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Vrouw breekt pols LEIDEN Een 21-jarige Leidse vrouw brak gisteroch tend haar pols nadat zij op het Levendaal door een 32-jarige Leidse automobilist was aan gereden. De man wilde een garage indraaien, maar zag daarbij de op het fietspad rij dende vrouw over het hoofd. De fietster is overgebracht naar het AZL. beurs 1 j ïledingbe f te Zevensprong houdt vrij- lag een kledingbeurs in uurthuis 't Spoortje, Ber- hardkade 40. Inname van de 'leding heeft donderdag 'laats tussen 10.00 en 12.00 lur en van 13.00 tot 15.00 uur 't Spoortje. De beurs is vrij- g geopend van 13.00 tot 00 uur. Voor informatie: 71-220866 of 210649. Vijbelclub let christelijk en hervormd ugdwerk houdt tijdens de aasvakantie weer een va- antiebijbelclub. Jeugd van vier tot twaalf jaar kan don derdag en vrijdag deelnemen in gebouw Irene aan de Leid se Driftstraat. Beide dagen kunnen ze er terecht van 10.00 tot 11.30 uur. Voor in formatie: 071-316684. Demonstratie In hel Pijpenkabinet wordt is gevestigd aan de aanstaande zondag een de- <-)uc'e Vest 159a. monstratie pijpmaken gege ven. Tussen 13.00 en 17.00 uur r> zal de techniek worden ge- Rommelmarkt toond die al vierhonderd jaar Drumfanfare Matilo houdt wordt gebruikt. Het Pijpenka- zondag een rommelmarkt in buurthuis Matilo. Bezoekers welkom zijn welkom tussen 10.30 en 15.00 uur. Buurthuis Matilo bevindt zich aan de Zaanstraat 126. Droomfabriek De Droomfabriek houdt zon dag een open dag. Belangstel lenden kunnen dan informa tie inwinnen over een aantal cursussen die in april van start gaan. Men is van 13.00 tot 17.00 uur welkom. Het duo The acoustic elephants zorgt voor een muzikale afsluiting. tot de Droomfa briek, Oude Singel 56, is gra tis. Evensong De Leidse Cantorij verzorgt zondag de eerste Evensong van dit seizoen die om 19.00 uur in de Hooglandse Kerk. Evensong is een religieus-cul turele bijeenkomst met een muzikaal gedeelte en een kor te overweging. Evensong staat zondag gedeeltelijk nog in het teken van Pasen. De Leidse Cantorij zingt werken van de Renaissance tot heden. Het thema van Evensong is dit seizoen „Godsontmoeting". Zondag is dat thema „Gond- sontmoeting in de stem Lezing Jan van Gent uit Zoeterwou de houdt zondag een lezing met dia's over het thema „De Hooibouw". Hij behandelt daarin de manieren waarop in de loop der tijden de hooi bouw rond Leiden werd be dreven. Van Gent houdt zijn lezing vanaf 10.30 uur voor werlkgemeenschap De Ratel in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33. De zaal gaat om 10.00 uur open. Toegang 2,50in clusief koffie. LEIDEN De PvdA-afdeling Leiden houdt aanstaande dins dagavond een extra ledenver gadering. Aanleiding is het vertrek van wethouder Paul Bordewijk van financiën. De vergadering heeft één agenda punt, de actuele gemeentepoli tiek. De bijeenkomst begint om acht uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Paul Bordewijk (financiën) stapte vorige week op nadat vijf leden van zijn fractie hun vertrouwen in hem hadden opgezegd. Aanleiding daartoe was het rapport van de com missie voor de rekeningen over de financiële organisatie van de gemeente. Volgens dat rapport is Bordewijk medever-: antwoordelijk voor de proble men bij de directie financiën. Het rapport was overigens al leen voor D66 en de Socialis- tiese Partij (een minderheid in de raad) aanleiding om het vertrek van Bordewijk te ei sen. Paul Bordewijk is opge volgd door fractievoorzitter Steven de Vreeze. Kort daar voor had Henriëtte van Don gen (onderwijs) haar vertrek aangekondigd. Zij aanvaardt per 1 juni een hoge functie op het ministerie van onderwijs. Van Dongen wordt opgevolgd door raadslid Hennie Koek. Bescherm uw natuur! Het Zuidhollands Landschap heeft zorg voor de natuur. Ook in uw omgeving Wij hebben al 60 gebieden met een opper vlakte van 2.500 ha veilig gesteld. Maar er moet nog véél werk worden verzet. Wordt begunstiger en help ons. U krijgt er rust en groene ruimte voor terug. STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER Bel 010-4135045. \!tVV \W -S>V A\N Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorginr J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J Z maand (automatisch betalen) f 25,70 I Z kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11