s Albanië vierde weer Pesach en Pasen Êcidóc Sotvtcmt' kerk wereld Paus roept op tot respecteren rechten onderdrukte volkeren Pater Hoeberichts 50 jaar priester Terugkeer triomfantelijk van Oekraïense kardinaal £cidócSouoont GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidAaQowumt dinsdag 2 april 1991 pagin. Tweede Europese conferentie over gerechtigheid, vrede en milieu GENEVE De Europese kerken houden vermoedelijk in 1996 in een Oosteuropees land een tweede conferentie over gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping. De eerste conferentie had in mei 1989 in Basel plaats. De ker ken spraken toen uit dat het dringend noodzakelijk „het insti tuut van de oorlog" af te schaffen en de afschrikking met mas savernietigingswapens te overwinnen. Ook werd gepleit voor een drastische herziening van de econo mische wereldorde en voor maatregelen tegen de milieuver ontreiniging. Evenals de conferentie in Basel wordt de vervolgconferentie georganiseerd door de Conferentie van Europese Kerken, waarin de orthodoxe, anglicaanse en protestantse kerken in Europa samenwerken, en de Raad van Rooms-Katholieke Bis schoppenconferenties in Europa. De conferentie zal zich con centreren op de verhouding van de Europeanen tot elkaar en hun houding ten opzichte van de inwoners van de andere con tinenten. Tot 1996 wordt een aantal voorbereidende bijeen komsten gehouden. De eerste daarvan is komende maand in het Duitse Erfurt. De Conferentie van Europese Kerken heeft ook enthousiast gereageerd op een voorstel van de Nederlandse gereformeerde dr. B. de Gaay Fortman om een gezamenlijke conferentie van de Europese en Afrikaanse kerken te houden. Vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven, de politiek en de wetenschap uit beide continenten zouden zich moeten bezinnen op vragen van gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Kinderen opvoeden eist meer karakter dan kennis en min der ervaring dan geduld TIRANA Voor het eerst sinds 24 jaar konden afgelopen weekeinde de Albanaese joden Pesach en de Albanaese christe nen Pasen vieren. In 1967 had Albanië zich tot eer ste atheïstische staat ter wereld verklaard. Sinds dien waren alle religieuze activiteiten verboden. Kortgeleden werd dit verbod opgeheven. In de ene hand het gebedenboek, in de andere het geweer: beeld van een Israëlische soldaat tijdens het Paasweekeinde aan de Klaagmuur in Jeruzalem foto: ap Ongeveer 40 joden in de hoofdstad Tirana vierden op vrijdagavond, bij het ingaan van de sabbat, Pesach, het Joodse Paasfeest. Pesach her innert aan de bevrijding uit de Egyptische slavernij en daarmee aan de geboorte van het joodse Volk. In de Heilige Hart-kathedraal in Tirana werd de eucharis tieviering bijgewoond door enkele honderden rooms-ka- tholieken, onder wie opval lend veel jongeren. Twee maanden geleden was het kerkgebouw, sinds 1967 als bioscoop in gebruik, weer aan de kerk teruggegeven. Tot de kerkgangers behoorde ook moeder Teresa. Zij bezoekt met vier zusters van haar orde Missionarissen van de Naastenliefde haar vaderland. De orthodoxen in Tirana had den ook reden tot vreugde. Ook zij konden zondag hun kerk weer in gebruik nemen. Volgens de orthodoxe kalen der vierden zij Palmzondag. Komende zondag is het voor hen Pasen. Paaszondag was overigens voor alle Albanezen een bij zondere dag. Voor het eerst sinds 1946 werden er in het land vrije verkiezingen ge houden. Kuwayt Enkele honderden christenen van verschillende denomina ties hebben zondag in de ka thedraal van de Heilige Fami lie in Kuwayt het Paasfeest gevierd. In het islamitische Kuwayt zijn christelijke ere diensten toegestaan. Het lui den der klokken is echter verboden. Toch bevestigt ook in Kuwayt de uitzondering de regel. Een der parochianen vertelde dat op de dag waarop Amerikaan se troepen de bevrijde stad Niet alle mensen konden een zitplaats vinden tijdens de eerste kerkdienst sinds 24 jaar in Tirana foto: ap telijke Pasen en de islamiti sche vastenmaand Ramadan vielen afgelopen weekeinde voor een deel samen. Tiendui zenden Joodse gelovigen, die met Pesach naar Jeruzalem waren gekomen, stroomden samen in de Joodse wijk. De moslims moesten uiterst scherpe veiligheidsmaatrege len ondergaan voordat ze de Tempelberg konden bezoe ken. Ondanks het samenvallen van de religieuze hoogtijdagen verliep alles harmonisch tus sen Tempelberg, Klaagmuur en Grafkerk. De kerken in Israël leverden in hun traditionele Paasbood- schap scherpe kritiek op de Israëlische politiek ten aan zien van de Palestijnen. Al leen een rechtvaardige oplos sing van het Israëlisch-Pales- tijns conflict kan een einde maken aan de cirkel van ge weld en onrecht, aldus de boodschap, die ondertekend was door de grieks-orthodoxe, latijnse en armeense patriarch alsmede door de anglicaanse en lutherse bisschop. waren binnengereden, ie mand de moed had gehad een klok te luiden. „Het was een van de mooiste geluiden die ik ooit heb gehoord." Afgelopen zondag werd in de dienst gedankt voor het einde aan de Golfoorlog en voor de bevrijding van het land. „La ten we de Heer lofprijzen voor de steun die Hij ons tij dens de bezetting heeft gege ven," zo zei de maronietische priester, afkomstig uit Liba non. Behalve Libanese maronieten woonden assyrische ortho doxen uit Irak, rooms-katho- lieken uit Filipijnen alsmede Indiërs en Syriërs de dienst bij. Ook waren een stuk of tien Amerikaanse soldaten in de kerk. Voor. de Irakese invasie in Kuwayt woonden er enkele duizenden christenen in het land, merendeels afkomstig van de Filipijnen, Sri Lanka, India, Libanon en Egypte. De meesten van hen ontvlucht ten het land, maar velen zijn intussen teruggekeerd. „Tijdens de bezetting zijn we de priester. „Soms zat de kerk vol met Irakese soldaten, een andere keer waren er alleen maar parochianen." Voor een 30-jarige vrouw uit Irak was het „een heel bijzon dere dag". Met twaalf landge noten, die ook in Kuwayt wo nen, was ze naar de kerk ge komen. „Het is bijna de eerste keer dat ik het huis durfde te verlaten," zo zei ze. Ze had enkele minder prettige erva ringen gehad met Kuwayti's die haar niet meer vertrouw den. „Maar m'n medegelovi gen zeiden dat met Pasen al les weer zo zou zijn als voor de oorlog." Jeruzalem De handelaren in de straten en stegen van Jeruzalem wachtten het afgelopen week einde tevergeefs op de invasie van Westerse toeristen. Na de Golfoorlog en de intifadah bleven veel bezoekers weg uit Israël. Het Joodse Pesach, het chris- Gezamenlijke nieuwbouw Tropeninstituut en kerk AMSTERDAM Het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen en de Hervormd-Ge- reformeerde Muider-Funen- gemeente hebben in beginsel overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk gebouw op de plaats van de afgebrande Muiderkerk in Amsterdam-Oost. Dit meldt Present, het blad van de Her vormde Gemeente Amster dam. Het Tropeninstituut, dat als bouwheer optreedt, zal binnenkort een opdracht ge ven aan een gezamenlijk uit gekozen architect voor een schetsontwerp. In het nieuwe gebouw komen een kerk ruimte en enige nevenruim ten voor de kerkelijke ge meente. De stadsdeelraad Oost moet nog met deze plan nen akkoord gaan. De uit 1892 daterende Mui derkerk, gelegen tegenover het Tropeninstituut, werd op 31 oktober 1989 onherstelbaar verwoest. Alleen de toren en de muren zijn overeind geble ven. Eind 1989 kon het aan grenzende wijkgebouw Sion, dat zware waterschade had opgelopen, weer worden geo pend. Na eerst onderdak bij de rk Anna-Bonifatiusparo- chie te hebben gevonden, kerkt de Muider-Funenge- meente sinds Kerstnacht 1989 in de Oosterkerk aan de Wit- tenburgergracht. Ruim miljoen Mexicanen bekijken passiespel MEXICO-STAD Meer dan een miljoen Mexicanen heb ben vrijdag het traditionele passiespel in Mexico-Stad be zocht. Het passiespel beleefde vrij dag oncier een brandende zon zijn 148ste editie. De eerste versie ontstond ruim ander halve eeuw geleden, toen het dorp Iztapalapa door een cho- lera-epidemie werd getroffen. De overlevenden besloten daarop uit dank élk jaar een passiespel te organiseren. Nederlands* Hervormde Kerk Bedankt voor Zoetermeer A. van de Meer te Wierden. Gereformeerde Kerken Beroepen te Voorschoten als geeste lijk verzorger van het Academisch Ziekenhuis te Leiden mevr.drs. M.A. Schaap-de Vries, l.l. ziekenhuispredi kant te Groningen-Helpman, wonen de te Voorschoten, die dit beroep heeft aangenomen; VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft zondag in zijn Paas- boodschap opgeroepen tot het respecteren van de rechten van onderdrukte volkeren. Hij noemde daarbij met name de Pa lestijnen, Libanezen en Kurden die het recht ei sen te leven in waardig heid, gerechtigheid en vrijheid, „gerechtvaardig de eisen die zij al jaren te vergeefs herhalen", aldus de paus. Tegenover meer dan 100.000 gelovigen die naar het St. Pie tersplein waren gekomen sprak de paus zijn vertrouwen uit dat de mensenheid „de uitbuiting van armen nadruk kelijk zal verhinderen" en „neen zal zeggen tegen de lu cratieve wapenhandel". Aan dacht besteedde hij ook aan Afrika waar een „onverbidde lijke hongersnood dreigt". In 54 talen richtte de paus zich tot de gelovigen en gaf hen zijn traditionele zege „Urbi et Orbi". De paus veroordeelde de in vasie in Kuwayt, maar ook de Golfoorlog. „De duisternis viel over de wereld toen men koos voor agressie en de schending van het internatio naal recht; toen men preten deerde de spanningen op te lossen tussen volkeren door de oorlog, die dood zaait; toen zich, van de Baltische staten tot aan het Middellandse-Zee- gebied en in andere delen van de wereld, tevergeefs de stem verhief van de volkeren die respect willen voor hun iden titeit en hun geschiedenis;. Hij ruimde in zijn rede ook weer plaats in voor de Balti sche Sovjet-republieken, waar „de stem van de volkeren die uitzien naar respect voor hun eigen identiteit en geschiede nis tevergeefs werd verhe ven". De leiders in Albanië, waar de godsdienstbeperkin gen de afgelopen maanden al aanzienlijk zijn gematigd, riep hij op de burgers in vrijheid hun geloof te laten belijden. Een van de zeer velen die pater J. Hoeberichts (r) kwamen feliciteren, foto: henk van den ende VOORSCHOTEN In de Laurentiuskerk in Voorschoten is onder gro te belangstelling gisteren het 50-jarig priesterfeest van pater J. Hoeberichts s.m.m. gevierd. De nog steeds vitale en actie ve 76-jarige montfortaan heeft veertig jaar van zijn priesterleven doorgebracht in Voorschoten. Na zijn wijding op 23 maart 1941 werd hij be noemd tot leraar Engels aan het montfortaans seminarie te Schimmert in Limburg. In 1951 volgde zijn benoeming aan het klein seminarie aan Het Haagsche Schouw, toen nog Voorschoten, nu gemeen te Leiden. Het seminarie werd verplaatst naar Huize Beresteyn en van 1964 tot '1970 was pater Hoe berichts overste van Huize Beresteyn. De laatste 20 jaar is hij verbonden aan de Missie- procuruur van de Montfor- taanse orde. Tot aan de dag van vandaag vervangt pater Hoeberichts pastoors in de wijde omgeving. In concelebratie met onder anderen pastoor G. Paarde- kooper van de St. Laurentius- parochie en acht montfor- taanse medebroeders vierde pater Hoeberichts de Eucha ristie. LVOV Duizenden oek- raïens-katholieke gelovi gen hebben zondag in Lvov de eerste dienst bij gewoond van kardinaal Myroslav Loebatsjivsky, die zaterdag na 52 jaar ballingschap in de Oe kraïne was teruggekeerd. Het was de eerste eucharistie viering in de Sint George-ka- thedraal nadat Stalin in 1946 de Oekraïense Kerk had ge dwongen in de Russisch-Or- thodoxe Kerk op te gaan. Op het vliegveld werd de kar dinaal zaterdag verwelkomd door zijn plaatsvervanger, aartsbisschop Wolodymyr Sternjoek, de pauselijke ge zant in Moskou, aartsbisschop Francesco Colasuonno, en tal rijke politici. Daarbij riep hij de Oekraïniërs tot vrede, ver draagzaamheid, respect, we derzijds begrip en eenheid op. „De Oekraïens-Katholieke Kerk zal voor altijd leven," zo zei dé kardinaal vanaf het balcon van zijn residentie tot zo'n 70.000 landgenoten. „Als burgers van een souverein Oekraïne zullen we voor de zaak van Christus strijden." Eerst wilde hij tijdens rond reizen „de hartslag van ons volk" voelen, voordat hij een actieprogramma zou formule- Hij nodigde paus Johannes Paulus II uit spoedig de Oe kraïne te bezoeken. Lovende woorden had hij ook voor Gorbatsjov die na diens ont moeting met de paus in de cember 1989 de terugkeer van de Oekraïense Kerk mogelijk had gemaakt. Het westen van de Oekraïne, waar het nationalisme het sterkst is, werd pas in 1939 door de Sovjetunie ingelijfd. De inwoners stemden vorige maand in grote meerderheid voor een onafhankelijke re publiek. Veel gelovigen twij felen er niet aan dat de terug keer van Loebatsjivsky dit ideaal naderbij zal brengen. Dode Zeerollen authentiek bevonden JERUZALEM Weten- schappelijk onderzoek heeft aangetoond dat de Dode Zeerollen authen tiek zijn. Volgens de koolstof-methode kon worden vastgesteld dat de rollen tussen de twee de eeuw voor Christus en de eerste eeuw na Chris tus zijn geschreven. Dit heeft Magen Brosh, de curator van de Dode Zeerollen, maandag in Jeruzalem bekend ge maakt. Het onderzoek was uitgevoerd door het Instituut voor tech nologie in Zürich. „Tot dusver baseerden we ons op de uit komst van paleografisch on derzoek," aldus Brosh. „Maar keer op keer waren er men sen die ons voorhielden dat die methode niet nauwkeurig genoeg was. Nu weten we de finitief wat we altijd al ge dacht hadden." Eind jaren '40 vonden herders ongeveer 800 rollen in een grot bij Qumran aan de Dode Zee. De rollen van schaapsvel, geschreven in het Hebreeuws en Aramees, bevatten delen van het Oude Testament en andere teksten. Ze zijn geschreven door leden van de Joodse sekte der Esse- nen. Politie-assistenten RC dri be; UlT een onderzoek van het ministerie van binnenlandse zj)|| ken is onlangs gebleken dat de burgerij graag meer politie o,ff straat ziet. Dat geeft een gevoel van veiligheid. De Haagtil; politie wil daaraan tegemoet komen door honderd politie-ais c sistenten in dienst te nemen die louter als taak krijgen toi0* zicht te houden op straat. Dit initiatief verdient steun van Jrc rijksoverheid. Financiële steun wel te verstaan. Laat de b<^| trokken ministeries nu niet reageren met de dooddoener d$u| daarvoor geen middelen zijn. Wanneer het politiekorps vaer Den Haag wel extra personeel krijgt toegewezen om ambapil sades en dergelijke te bewaken dan moeten er ook middele?'f= gevonden kunnen worden om de eigen burgerij te beschei men. Dat zou ook het bijkomende voordeel hebben dat d Residentie verschoond blijft van Guardian Angels en andere oortige burgerwachten, die op eigen houtje wetsovertredii£j gen proberen tegen te gaan. V, Flexioen HET doel van de vut is oudere werknemers versneld te 1<^ ten plaatsmaken voor jongere teneinde zoveel mogelijk nieijit we werkgelegenheid te creeëren. Het ziet er echter naar u.R dat het geen effectief middel meer is om het aantal werkldoe zen te verminderen. Als gevolg van de toenemende vergrivi zing van de bevolking dreigt bovendien in tal van bedrijfP takken een tekort aan arbeidskrachten te ontstaan. De drur° op werknemers om niet te snel een punt te zetten achter hu^e werkzame leven zal daarom waarschijnlijk toenemen. j/c |°i FLEXIBELE pensionering, oftewel 'flexioen', wordt aee nieuwe mode. Staatssecretaris Ter Veld mocht vorige weel in een tv-debat de eerste voorzet geven, minister Dales heek geprobeerd de zaak van de vut zelfs af te ronden in het slotipl verleg over de ambtenaren-cao, maar dat mislukte. Ambtt lijk Nederland laat zich deze verworvenheid niet zo maar al pakken. de overheid heeft met vut-regelingen ooit voorop gelopei Het bedrijfsleven doet er echter nu verstandig aan met 'flexioen' niet te wachten totdat de ambtenaren zover zijl maar zou zelf op korte termijn initiatieven moeten ontpl< en om het in te voeren. De voordelen van flexibele pensioni ring zijn legio, zowel voor het bedrijf als voor de indivudue] werknemer. K Populariteit de president of de prémier van een land kan zich stee<j™ gemakkelijker vergelijken met de voetbaltrainer. Een voe^e baltrainer is immers altijd afhankelijk van succes; bij aai|vi houdende nederlagen staat tegenwoordig bijna als vanzeltei sprekend zijn baan op het spel. Presidenten en premiers woiei den bij tegenvallende prestaties gelukkig nog niet onmiddef3 lijk voor ontslag voorgedragen, maar zij zijn wel kwetsbaai_ der geworden. Bij deze hoge ambten speelt immers de popi lariteit 'onder het volk' een steeds grotere rol. Blijkbaar heeBr in vele landen de bevolking toch steeds minder het idee doo een politicus van allure, zeg maar een staatsman te worde geregeerd. Zo kan de Amerikaanse president op dit momer niet stuk. Bush beleeft goede tijden, maar beseft ongetwijfel dat het hem moeite zal kosten de volksgunst vast te houde, tot de presidentsverkiezingen van november 1992. Een paa verkeerde beslissingen, vooral in eigen land, en de goede tij den veranderen zomaar in slechte tijden. Ook de Europed politici hebben meer dan eens aan den lijve ondervondel wat de volksgunst kan aanrichten. De Franse president Mitterrand is op dit moment geliefde dan ooit in zijn toch al tien jaar durende ambtsperiode. Ei net als bij Bush het geval is, laten de Fransen zich bij hé0 bepalen van hun sympathie leiden door de daadkracht vajn de president ten tijde van de Golfoorlog. Nog beter dan Busier weet Mitterrand hoe vergankelijk dit soort populariteit Mitterrand, die dit jaar 75 wordt, speelt al sinds 1947 erf vooraanstaande rol in de Franse politiek. Maar ondanks zij. verdiensten heeft hij toch een aantal keren flink in het s moeten bijten. Pas in 1981 versloeg hij de zittende presided en sinds die tijd regeert hij zijn land op onverstoorbare wijzj OOK de Duitse bondskanselier Kohl weet inmiddels het al of niet beschikken over populariteit kan aanrichtej Kohl volgt nu, net als in andere jaren rond Pasen, in Oostei rijk een afslankingskuur. Hij zal nu wel al zijn vrije tijd g| bruiken om na te denken over plannetjes die zijn 'afgeslanl te' populariteit moeten oppoetsen. Want hoewel hij als kanselier van de eenheid op het hoogtepunt van zijn macl staat, keldert zijn populariteit door de economische malaii in de 'Oostduitse' deelstaten zienderogen. Dat belooft weii goeds voor de verkiezingen in april in zijn eigen deelsta< Rheinland-Pfalz. Het kan nog jaren duren voordat de Duit economie weer op peil is. En zo lang moet Kohl zich mai troosten met de gedachte dat hij in elk geval in de Sovjet Unie de hitlijst van populaire politici aanvoert, ver voor Goj batsjov. Maar Kohl zal toch liever in 1994 zijn CDU naar overwinning leiden bij de eerstvolgende parlementsverkii zingen. En zo blijkt maar weer dat politici hun popularity nagenoeg alleen maar in macht vertalen. Politici vertony veelal gewoon menselijk gedrag. En dus wordt een politicii in een samenleving waarin populariteit een toenemend langrijke rol speelt, niet zo maar een respectabel staatsmail Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres. Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u op za. van 14.00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar f. 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2