I( Kirkuk veroverd door leger Irak A Zuid-Afrika vast in geweldsspiraal Paashaas krijgt eigen museum Dit pakje krijgt met Pasen nog'n staartje. Jeltsin wint dubbel -Holland (as in os ■Ac BUITENLAND £eidó<2 Somatit VRIJDAG 29 MAART 1991 PAGINA 5 DARMSTADT Veertien werknemers van Duit- r*üuse firma's moeten terecht staan omdat ze hebben ■idei meegewerkt aan de uitvoer van materiaal voor de je bi bouw van gifgasfabrieken naar Irak. Elf van hen ?n(f ivordt illegale wapenexport ten laste gelegd. De om firma Pilot Plant in Dreieich zou vier chemie-in- itallaties voor de aanmaak van gifgassen, met een (vaarde van 7,5 miljoen mark, naar Irak hebben verscheept. Tot 1988 werden de Iraakse opdrach- ;eko ten vermomd als export naar Oostenrijk. De ver- ide antwoordelijken bij Pilot Plant zeiden destijds dat tof ze het exportverbod naar Irak naleefden en eisten ichadevergoeding van de bondsregering wegens gederfde inkomsten. Werknemers van het bedrijf Preussag in Hannover zouden zonder medeweten van de directie materiaal voor de aanmaak van tern bommen naar Irak hebben getransporteerd. Ook igba leverden zij de spullen om die bommen met gifgas sen te vullen. Duitsers exporteerden illegaal naar Irak COMMUNISTEN BULGARIJE BIEDEN EXCUSES AAN SOFIA De Socialistische Partij van Bulgarije, de voormalige Communistische Partij, heeft gisteren openlijk haar excuses aan-' geboden aan het Bulgaarse volk voor het schenden van de men senrechten en voor het vernietigen van de economie tijdens ruim veertig jaar totalitair bewind. In een verklaring in de partijkrant Duma namen de voormalige communisten de verantwoordelijkheid voor de fouten en het verkeerde beleid op zich die hebben geleid tot de economische crisis in Bulgarije. Ze verwierpen echter het idee dat alle com munisten evenveel schuld dragen. Deze declaratie van politieke verantwoordelijkheid werd al lan ger verwacht, maar was tot dusverre uitgebleven wegens inter ne ruzies tussen hervormers en conservatieven. Morgen zal een lijst van namen gepubliceerd worden van personen die persoon lijk verantwoordelijk zijn voor de fouten en misdaden. Volgens oppositionele kranten beslaat de lijst de namen van hooguit ze ventig mensen, van wie niemand meer zitting heeft in belangrij ke partijorganen. Ex-communisten Duitsland willen miljarden redden BERLIJN De Duitse PDS-partii wil een deel van haar eigendommen, ter waarde van enkele miljarden guldens, behouden uit de erfenis van haar Stalinistische voorgan ger, de SED-eenheidspartij in het voormalige Oost-Duits- land. De PDS deelde gisteren mee de zaak te hebben voorgelegd bij het constitutionele hof in Karlsruhe. De PDS is bereid tachtig procent van haar bezit ter waar de van ongeveer drie miljard gulden over te dragen, mits dit aan liefdadigheidsdoeleinden wordt besteed. De privatisering van de eigendommen van voormalige Oost- duitse staats-instellingen en bedrijven wordt georgani seerd door de Treuhand, de overheidsinstelling. De schenking omvat 575 stuks onroerend goed als gebouwen, terreinen en fabrieken. De ex-communistische partij wil een deel van haar bezit met een geschatte waarde van ongeveer 450 miljoen gul den zelf houden, waaronder vijftig gebouwen waarin po litieke activiteit plaatsvindt. Gorbatsjov wil praten met mijnwerkers MOSKOU President Michail Gorbatsjov en premier Valentin Pavlov van de Sovjetu nie willen volgende week dinsdag praten met de stakende mijnwerkers in het Do- netzk-bekken in de Oekraïne. Ondanks een enkele dagen geleden door het Sovjet-parle ment aangenomen verbod op stakingen in de kolenmijnen zijn mijnwerkers in onge veer 150 van de totaal 600 kolenmijnen die de Sovjetunie telt doorgegaan met hun sta kingsacties. Gorbatsjov en Pavlov zeiden tot nu toe alleen met de mijnwerkers te willen praten na beëindiging van hun actie. Naast loonsverhogingen en betere werkomstan digheden bevat het eisenpakket van de sta kers ook het aftreden van Gorbatsjov en de depolitisering van het leger, de geheime dienst KGB en het ministerie van binnen landse zaken. Verdwaalpalen op Belgisch strand BRUSSEL Belgische badgasten krijgen dit seizoen met het fenomeen 'verdwaalpalen' te maken. Langs het strand komen drie meter hoge palen die de bakens moeten vormen voor kinderen die hun ouders kwijt zijn. Het initiatief ertoe is genomen door de gemeente Middelkerke. De palen moeten tot de verbeelding van de kinderen spreken en daarom worden ze uitgerust met figuren zoals een huisje, een strandbal, een trein, een boot of een banaan. De palen komen op de hoogwaterlijn. Om de kosten te drukken heeft het ministerie van openbare werken besloten dat de pa len „op discrete wijze" het logo van een verzekeringsmaatschappij mogen dragen. KROONPRINS KUWAYT DREIGT MET OPHANGING t hfKUWAYT De kroon prins en premier van Ku wayt, sjeik al-Abdulla al- Sabah, heeft gedreigd jon- leden van zijn familie igvlop te hangen die blijven doorgaan met het leiden van doodseskaders die Pa- lestijnen en politieke te- d genstanders aanvallen. ïnïai Volgens een diplomaat, die anoniem wenste te blijven, heeft de sjeik onlangs geleden zes of zeven jonge familieleden ore gewaarschuwd. Hij hoorde dat n ®ze samen met geüniformeerde en gewapende volgelingen en rrai in para-militaire voertuigen de straten van de stad doorkruis ten op jacht naar Palestijnen en oppositieleden. De sjeik zou hebben gezegd dat zij worden gestraft en desnoods zullen worden opgehangen aan lan taarnpalen. Sindsdien zouden de milities zijn verdwenen. Deze week had de Kuwaytse minister van voorlichting nog in alle toonaarden ontkend dat sinds in het emiraat Palestij nen worden gemarteld en ver moord. Kuwayt heeft echter afwijzend gereageerd op een verzoek van Jordanië om een onderzoek naar de wreedhe den die in het bevrijde emiraat zouden worden begaan tegen Palestijnen en Jordaniërs. Ook Amnesty International en Middle East Watch hebben op een onderzoek aangedrongen. Jordanië houdt vol dat uit de groeiende stroom verhalen van uit Kuwayt vertrokken Palestijnen blijkt dat sprake is van systematisch geweld tegen deze bevolkingsgroepen De geallieerden uit de Golf oorlog en Irak zijn het gisteren eens geworden over de instel ling van een gezamenlijk co mité dat zich gaat bezighouden met het opsporen van vermiste soldaten van zowel geallieerde als Iraakse zijde en de terug keer gaat regelen van de over blijfselen van gesneuvelde mi litairen. De bijdragen van de geallieer den aan de kosten voor Opera tie Desert Storm bedragen vol gens het Amerikaanse ministe rie van defensie tezamen 56 miljard gulden. De belangrijk ste contribuanten zijn Japan, Kuwayt en Saudi-Arabië, met elk ruim 12 miljard gulden. Eerder deze week had het Witte Huis gezegd dat de kos ten van de oorlog de door de geallieerden toegezegde 108 miljard gulden steun ver zou den overschrijden. Veiligheidspact De Iraanse president Hashemi Rafsanjani heeft gisteren ge zegd dat Teheran bereid is met Europese landen samen te werken om tot een rechtvaar dig naoorlogs veiligheidspact voor de Golfregio te komen. Rafsanjani zei tegen de bezoe kende Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gianni De Michelis dat Iran „oprecht uit ziet naar samenwerking" met Italië en andere Europese lan den „teneinde de toekomst van de Iraakse natie veilig te stellen en de veiligheid in de regio te behouden". Berichten als zouden de VS van plan zijn een permanente militaire basis in Bahrayn te vestigen zijn in Teheran slecht gevallen. Een vliegtuig met aan boord 28 ton aan medicijnen, baby voeding, voedsel en andere hulpgoederen van de hulpor ganisatie Artsen zonder Gren zen is gisteren in de Iraakse stad Habanya aangekomen. De hulpgoederen zullen, onder begeleiding van een arts en een andere medewerker van de organisatie worden overge bracht naar Al Ramadi, onge veer 100 kilometer ten westen van Baghdad, waar een chi rurgenteam al in touw is. Oppositie hoopvol bij e°n verkiezingen Albanië Erewacht Koningin Elizabeth van Engeland wordt begeleid door de deken gisteren, op Witte Donderdag de erewacht passeert in de West van Westminister, de zeer eerwaarde Michael Mayre, terwijl zij minster Abbey in Londen. foto: ap TIRANA „De Albanezen j°jj hebben besloten te stemmen voor democratie en voor altijd het bolsjewisme achter zich te laten". Dit heeft de Albanese oppositieleider Sali Berisha, voorzitter van de Democrati sche Partij van Albanië (DPA), gisteren verklaard in een telefonisch interview met het Belgische persbureau Bel- Ondanks de tegenwerking die zijn partij bij de verkie zingscampagne heeft gehad, is Berisha zeer optimistisch over de uitslag van de eerste, vrije parlementsverkiezingen die zondag worden gehouden. Hij is ervan overtuigd dat de Al banezen massaal voor de De mocraten zullen kiezen. Toen president Ramiz Alia in december een meerpartijen- stelsel aankondigde, nam de an° net opgerichte Democratische Partij de handschoen op. In to taal doen vijf partijen mee aan de parlementsverkiezingen, maar de strijd zal vooral tus- - sen de DPA en de regerende Albanese Partij van de Arbeid jjj (APA) gaan. Pro Dros (Van onze correspondent Raymond Hasselerharm) JOHANNESBURG Zuid- afrika is terecht gekomen in een gevaarlijke periode van scherp escalerend geweld. In de eerste drie maanden van dit jaar ziin al 400 mensen ge dood in de politieke strijd en noch een vredesakkoord tus sen de belangrijkste vechtende partijen, ANC en Inkatha, noch massaal politie- en lege- roptreden kunnen een eind maken aan het geweld. Vandaag, precies twee maan den na het 'historische' vre desakkoord tussen Inkatha- leider Butelezi en ANC-leider Mandela, is duidelijk dat het niet meer dan een papieren akkoord is. In Natal, de pro vincie waar het conflict zich al jaren voortsleept ten koste van meer dan 4000 doden, werden al aanslagen gepleegd op top mensen van de organisaties, terwijl de inkt van het vredes akkoord nog nauwelijks was gedroogd. Er lijkt in deze pro vincie, thuisbasis van Inkatha, wel sprake van een kleine verandering omdat er geen massale aanvallen meer op dorpen worden uitgevoerd zo als in het verleden. Vooral het ANC blijft roepen dat politie en leger de derde kracht vormen achter al het geweld van de laatste tijd. Tot nu toe is hier niets van aange toond en ook al zou er een kern van waarheid in zitten, dan nog is overduidelijk dat de basis van het geweld vooral een ordinaire machtsstrijd is. Dat conflict heeft zich vorig jaar, na de legalisering van het ANC en de vrijlating van Mandela, verplaatst van de provincie Natal naar de zwarte wijken van Johannesburg. Er zijn diverse factoren die het geweld verder aanwakkeren, zoals de kunstmatige scheiding die de apartheidsdictatuur aanbracht in de zwarte wijken, waardoor Zoeloe's gescheiden leven van de andere bewo ners. Schrijnende armoede en werkloosheid zijn andere oor zaken. Twee grijzende leiders die op het hoogtepunt van de geweldsspiraal een vredes overeenkomst tekenen, blijken Ballingen Een tweede groep van 115 bal lingen is gisteren na een jaren lang gedwongen verbijf in het buitenland naar Zuid-Afrika teruggekeerd. Velen van hen hebben tientallen jaren nood gedwongen in het buitenland doorgebracht. De terugkeer van in totaal naar schatting 40.000 ballingen is mogelijk geworden door een akkoord dat de regering is overeenge komen met het ANC. Een van de mede-aangeklaag den in het proces tegen Win nie Mandela, de 18-jarige Nompumelelo Falati, is giste ren vrijgesproken. De rechter in het geruchtmakende proces verklaarde dat er onvoldoende bewijs is om de beschuldigin gen tegen haar te handhaven. Falati stond samen met haar moeder Xoliswa Falati, Win nie Mandela en John Morgan terecht wegens ontvoering en mishandeling van vier jonge mensen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD QN860 Robs veronderstelling wordt helaas bewaarheid: door het lawaai, dat de mannen met hun houwelen hebben gemaakt, is het schip losgetrild en krakend komt het in beweging. De kist blokkeert juist het gat en drie man zijn nog binnen. Met boven menselijke kracht slagen zij er nog net op tijd in de zware last verder op het ijs te duwen; dan springen ze zelf door het gat en bijna op hetzelfde moment stuift het wrak van de „Fortuna" bon kend en schurend over het ijs, de helling af. Doodsbleek, het koude angstzweet op het voorhoofd, zien de mannen hoe de trotse driemaster naar beneden suist; als de ramp zich enkele ogenblikken eerder had voltrokken, zouden ze mee de diepte in zijn gesleurd. En hijgend zien zij het schip na, dat pijlsnel de ijs- helling afschiet, eindelijk verlost uit zijn benarde positie.... Maar over enkele seconden zal de „Fortuna" in duizend stukken uit elkaar springen. Aftreden regering Italië verwacht ROME Premier Giulio Andreotti zal naar alle waarschijnlijkheid van daag het ontslag van zijn regering bekend maken. Politieke waarnemers zei den dat gisteren nadat de socialisten die de op een na grootste regerings partij vormen hadden meegedeeld dat alleen een nieuw kabinet het land kan leiden naar het eind van deze regeerpe riode, mei 1992. De christen-democraat Andre otti, hoofd van Italië's 49e ka binet sinds de Tweede Wereld oorlog, had geprobeerd de cri sis in zijn regering te bezwe ren door grote personele ver anderingen in te voeren. Na de bijeenkomst van de leiders van de coalitiepartijen gisteren zei Andreotti dat hij vandaag de senaat zal toespreken. De premier zei dat al de vijf coali tiepartners met elkaar willen blijven samenwerken maar dan op basis van een „nieuwe structuur en een nieuw pro gramma". De socialistische voorman Bettino Craxi deelde gisteren mee dat volgens zijn partij het ontslag van de huidi ge en de vorming van een nieuwe regering noodzakelijk is. Een van de grootste strijd punten binnen het kabinet is de vraag of de president van Italië in de toekomst direct door het volk en niet langer door het parlement moet wor den gekozen. Vlammenzee Brandweerlieden proberen de Amerikaanse ambassade in Moskou te redden uit de vlammenzee. Gisteren werd het tien verdiepingen tellende gebouw zwaar beschadigd door een felle uitslaande brand. De ruim 400 werknemers in de ambassade moesten worden geëvacueerd. Amerikaanse getuigen verklaarden dat de Moskouse brandweer het vermoedelijk in een liftkoker ontstane vuur met volstrekt ontoereikende apparatuur probeerde te blussen. De spectaculaire brand, met metershoge vlammen op verscheidene verdiepingen, en de blus werkzaamheden trok honderden belangstellenden. foto. ap (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Zowel in zijn ei gen parlement als in de straten van Moskou is de Russische leider Jeltsin gisteren opgedo ken als de voorlopige overwin naar in het nieuwe duel met president Gorbatsjov. Het voltallige parlement van Rusland verklaarde het ver bod op demonstraties in Mos kou van premier Pavlov on geldig. Ook veel van de Krem- lingetrouwe, Jeltsin vijandig gezinde communisten in het Russische parlement vonden dat Gorbatsjov met zijn schen ding van de soevereiniteit van hun republiek ditmaal te ver was gegaan. Een-nul voor Jelt- Die demonstratie ging door Met behulp van legertrucks, waterkanonnen, paarden, schilden en wapenstokken wisten 50.000 man politie, sol daten en KGB-agenten wel te voorkomen dat de demon stranten vroeg in de avond het Manegeplein en de muren van het Kremlin bereikten, maar de demonstranten kozen daar voor in de plaats het Maja- kovskiplein, aan de voormali ge Gorkistraat, en de oude wijk Arbat uit. Beide zijn gele gen in het centrum van Mos kou. Het aantal demonstranten liep in de honderduizenden. Het verbod van het Kremlin heeft dus hopeloos gefaald. Twee-nul voor Jeltsin. Tijdens de demonstratie deden zich zoals gewoonlijk geen noemenswaardige ongeregeld heden voor. Tot een confron tatie met de ordebewakers is het niet gekomen. De Moskou- se burgemeester Popov was traditiegetrouw een van de li berale politici die de menigte toesprak. Vandaag heeft het Russische Congres van Volksafgevaar digden zijn buitengewone zit ting hervat. De communisten eisen dat Jeltsin verslag doet van de resultaten van bijna een jaar Russisch leiderschap. Hun poging om zich van de witgekuifde Siberiër te ont doen door een motie van wan trouwen is bij voorbaat ge doemd te mislukken. Op de agenda staat ook een grond wetswijziging die rechtstreek se Russische presidentsverkie zingen mogelijk moet maken. Die president wordt vast en zeker Boris Jeltsin. MÜNCHEN Bij de oude Germanen was de haas een symbool van vruchtbaarheid; nu rolt het arme dier als bont- verpakt chocoladecadeautje met duizenden tegelijk van de lopende band. Ziedaar de cul tuurgeschiedenis van de Paas haas in een notedop. En waar anders dan in de Zuidduitse stad München kan het enige Paashaasmuseum ter wereld staan. Zoals het hoort begint de ge schiedenis van het symboolrij ke dier in de Griekse en Ro meinse mythologie. Daar was de haas het zinnebeeld van de vruchtbaarheid; een idee dat ook de Germanen wel beviel en zij zodoende overnamen. Maar hoe wordt een haas een Paashaas en wie kwam op het tegennatuurlijke idee hem eie ren te laten leggen? Ook daar geeft het museum in München een antwoord op. In 1682 ver telde een Heidelbergse profes sor in de medicijnen hel voor de eerste keer ronduit: de haas brengt met Pasen eieren en geeft de mensen gaven. Tot op de dag van vandaag vertellen moeders hun kinderen dat de Paashaas eieren legt en deze in de tuin verstopt. Daar ging echter een heuse godsdiensttwist aan vooraf. In het jaar 325 verzoende de rooms-katholieke kerk de we deropstanding van Jezus met het heidense voorjaarsfeest van de Germanen door middel van het Concilie van Nikaia. De Paashaas werd, gedoopt. Tweehonderd jaar geleden be gonnen de mensen Paashazen uit te beelden. De oudste van de meer dan duizend Paasha zen die in het museum worden tentoongesteld stamt uit 1870. In de loop der tijd werden alle mogelijke materialen aange wend om Paashazen vorm te geven. Tegen het einde van de negentiende eeuw doken de eerste „vermenselijkte" Paas hazen op. Sindsdien is het hek van de dam. Hazen met men selijke eigenschappen zijn po pulair. Met trommeltjes of an dere muziekinstrumenten, op parkbankjes of op rolschaat sen, de Paashaas gaat met zijn tijd mee. Na de Tweede We reldoorlog blijkt de haas als pluchebeest een ware rage. ook als eierwarmer. De toekomst van de Paashaas ziet er volgens de directeur van het museum, Manfred Klauda, rooskleurig uit; hoe wel hij met afgrijzen waar neemt dat de individualiteit verloren is gegaan. Voor de Tweede Wereldoorlog werd ie dere Paashaas met de hand ge maakt. „Maar met de huidige massaproduktie liiken ze alle maal op elkaar", klaagt de di recteur. Opnieuw doodstraf voor Belgische ex- advocaat BRUSSEL De Belgische ex- advocaat Jean Michel Syster- mans is gisteren opnieuw ver oordeeld tot de doodstraf van wege een bomaanslag in 1985 op het paleis van justitie in Luik. Die aanslag kostte een student het leven. Een mede plichtige kreeg twaalf jaar dwangarbeid. Het was de der de keer dat de zaak voor kwam, een unicum in de Bel gische rechtspraak. Systers- mans kreeg in 1989 voor het eerst de doodstraf opgelegd en vorig jaar levenslange dwan garbeid maar telkens werden de vonnissen vernietigd van wege „vormfouten". Ook nu liet zijn advocaat doorscheme ren om dezelfde reden in beroep te willen gaan. De doodstraf wordt in België niet meer uitgevoerd maar automa tisch in levenslange gevange nisstraf omgezet. (ADVERTENTIE) Tijdens de Paasdagen is de kans groot dat u bij ons dit pakje tegen het lijf loopt. 'n Aardige verrassing, die alles met dit feest te maken heeft. En waarvan we alvast kunnen verklappen dat het 'n staartje heeft Reden genoeg om van Pasen iets bijzonders te maken en 'n bezoekje te brengen aan één van de 8 Holland Casino's. U bent vanaf 14X» uur van harte welkom. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. HOUMOCASVOS M

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5