/erbazing over nominaties oor AKO-Literatuurprijs i, - kg Klant weer koning bij het Residentie Orkest Het elan van Nieuw Sinfonietta 3 iblieksprijs richt j§Jh op kinderboeken Muzikale poëzie in Vaders en Zonen9 AG1*JST/RTV QeidóaQowumt DONDERDAG 28 MAART 1991 PAGINA 7 IRDAM Thea Beekman, Paul Biegel, Dick Bru- iep Diekmann, Evert Hartman, Guus Kuijer, Joke eeuwen, H. de Roos, Annie M.G. Schmidt en Jan iw zijn voorgedragen voor de Publieksprijs voor het rlandse Boek. Deze keer worden de schijnwerpers it op Nederlandse kinder- en jeugdboeken. De jksprijs bestaat uit een geldbedrag van 15.000 gul- n een bronzen beeld van de hand van Jeroen Hen- n. Van 3 september tot en met 22 oktober kunnen via een deelnameformulier, verkrijgaar in boek- >ls en bibliotheken, hun keuze kenbaar maken. In jeden ruim 50.000 lezers mee, aldus de stichting Col- i ve Propaganda voor het Nederlandse Boek (CPNB), isator van de Publieksprijs. De prijs wordt sinds uitgereikt. De eerste winnaar was Kees van Kooten, jd door Annie M.G. Schmidt (1988), Maijolein Bas en Jean M. Auel (1990). Julio Iglesias treedt in najaar op in Ahoy' ROTTERDAM Julio Iglesi as gaat in september op toer- nee door heel Europa. Tijdens zijn toernee zal hij ook Neder land aandoen. Op 12 septem ber zal hij in de Rotterdamse Ahoy' een concert geven. Voor het concert treedt hij nog twee keer elders in het land op. Op 6 september treedt hij op in de Frieslandhal in Leeuwarden en op 10 september in de Rijn hal in Arnhem. Kaartverkoop voor het concert in Ahoy' be gint op zaterdag 6 april. Vlaamse partijen willen RTL4 voorlopig niet op kabel BRUSSEL De grootste Vlaamse partijen willen „om culturele redenen" RTL4 voorlopig niet op de kabel. Ze zijn desnoods bereid het tot een proces voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg te laten aankomen, aldus de Belgische krant Fi- nancieel-Economische Tijd gisteren. Daarmee botsen de christen-democraten (CVP), de socialisten (SP) en de Volksunie (VU) met hun mi nister van cultuur, Patrick Dewael, die onlangs zei geen kans meer te zien RTL4 van de Vlaamse ka bel te weren. De liberale bewindsman heeft te ma ken met een EG-mediawet uit 1989 waaraan het Vlaamse kabeldecreet, dat RTL4 nu nog in de weg zit, moet worden aangepast. RTL4 kan hoe dan ook via de rechter zijn zin krijgen. RTL4 aast al geruime tijd op de Vlaamse (reclame)markt, en lijkt nu succes te boeken. De omroep verwacht nog voor de zomer op de Vlaamse kabel te worden toe gelaten. 'Les Misérables' drie maanden langer AMSTERDAM Door de overweldigende belangstelling is de speelperiode van de musical 'Les Misérables' met drie maanden verlengd. In plaats van tot en met 21 juli zal de musical tot en met zondag 27 oktober elke dag te zien zijn in theater Carré in Amsterdam, behalve op maandag. Kaarten voor deze extra speelperiode kunnen vanaf 3 april gereserveerd worden aan de kassa van Carré. Tentoonstelling Karei Appel verlengd DEN HAAG De tentoonstelling van Karei Appel onder de titel 'Ik wou dat ik een vogel was in het Haags Gemeentemu seum is met twee weken verlengd. De tentoonstelling zal in plaats van tot 1 april tot 14 april duren. De directie van het Haags Gemeentemuseum besloot hiertoe vanwege het grote suc ces en de te verwachten belangstelling tijdens de paasvakantie. Tot nu toe hebben 80.000 mensen de expositie gezien. Het Ge meentemuseum verwacht dat het aantal de 100.000 zal passeren. RTL4 zendt 'Match' in voor de Gouden Roos AMSTERDAM Het commerciële station RTL4 stuurt een aflevering van het sport programma 'Match Barend en Van Dorp' in naar het jaarlijkse Gouden Roos-festival in Montreux in Zwitserland. Het festival vindf plaats van 5 tot en met 11 mei. De publieke omroepen hadden eerder al besloten een af-' levering van het VAR A-programma 'Der schreeuw van de leeuw' van Paul de Leeuw naar Montreux te sturen. Het gaat om de uitzending van 16 maart, waarin De Leeuw zijn eigen kijk geeft op Nederland. De in zending van RTL! is een aflevering van 27 december vorig jaar van 'Match Barend en Van Dorp' waarin werd teruggeblikt op 1990. In deze uitzending zaten enkele be kenden als Ruud Gullit, Marco van Basten en Ajax-voorzitter Michael van Praag. ii 5TERDAM Adriaan Dis, goed, dat gaat Patricia de Martelae- j >ké, die had een goede Maar Geerten Meij- die had hem toch al? van der Plas geno- mperd? Er wordt nu t gelachen. En van i4Thomèse en Anne J [ter hebben slechts en- ej en gehoord, de laatste 2i rijft zelfs jeugdboeken. 4S1 bazing alom gisteren bij de 3i endmaking van de nomi- 79. es voor de AKO-Litera- 4,i prijs, de prijs die mede j'j k zij de forse aandacht van 18! hiervoor ruim vergoede 17251 S-televisie binnen enkele 5ii n is uitgegroeid tot een be- 511 verbazing gold niet alleen 44] namen, maar ook het genre 91 ken dat de jury voor de on- 83 scheiding heeft voorgedra- Die wijken namelijk wat 67ï iran voorgaande jaren, toen i6oi roman de boventoon voer- Nu zijn er twee romans, 9' biografie, een reisverslag, 1 verhalenbundel en een 73 gdboek genomineerd. En 6.I is toch andere koek. 3811 mdaar dat gisteren de verza- 16 elde lite uurcritici, die ove- gens voor een deel weer zelf 79 lal van andere jury's zitten, 12 orden en mompelden. Waar 67 ras 'De advocaat van de ha- 242 n'van A.F.Th, van der Heij- 24.in1 vond Rudi Wester, criti- 941 s van Vrij Nederland en 80i el gevraagd jurylid. En waar 210.(1 s 'De Wetten' van Connie 38" lmen, nog beroemder door t interview dat een duidelijk rliefde Volkskrantjournalist it Palmen maakte dan door t boek zelf. Die ziin dus niet nomineerd. En de kritiek, had de jury al voorzien, juryvoorzitter Frits HjBlkestein, die voorlas: „De Geerten Meijsing. FOTO: SP jury is bewust voorbijgegaan aan eventueel opzien dat de boeken hebben gebaard in het verleden. Zo kon het gebeuren dat een naam waar iedereen over spreekt moest wijken voor een naam waar haast nie mand het over heeft". Bolke- stein wees er verder op dat er 197 boeken werden gelezen, meer dan ooit tevoren. De naam die momenteel de meeste bekendheid geniet, Adriaan van Dis, kreeg de no minatie voor 'Het beloofde land', zijn verslag van een reis door Zuid-Afrika, in het spoor van Eva Landman. Helder, licht en direct van stijl, aldus de jury. Patricia de Martelaere, een Belgische, werd genomineerd voor 'Littekens', een roman over twee studenten wier rela tie wordt getekend door ge beurtenissen uit het verleden, Patricia de Martelaere FOTO: STEYE RAVIEZ waar de lezer overigens nooit achter komt. De winnaar van de AKO-Lite- ratuurprijs 1988, Geerten Meij sing, staat nu opnieuw op de lijst genomineerden. Dit keer met het tweede deel van de toenmalige prijswinnaar „Ver anderlijk en wisselvallig", „Al tijd de vrouw" geheten. „Een hoogtepunt in zijn oeuvre èn in de prozaliteratuur van de afgelopen periode", aldus het juryrapport in een voorschot op de uiteindelijke uitreiking. Enthousiast is de jury ook over Michel van der Plas' biografie „Mijnheer Gezelle, biografie van een priester-dichter". Zij prijst het inlevingsvermogen van de schrijver, die zich op de rand van vereenzelviging begeeft in zijn essay over de priester-dichter Guido Gezelle. Bovendien kan het boek een aansporing vormen voor men sen die zich eens willen ver diepen in het werk van Gezel le. P.F. Thomése, heeft een histo rische verhalenbundel ge schreven, „Zuidland", met verhalen die zich afspelen in de zestiende en achttiende eeuw. De debutant doet dat zo goed dat de jury nu zit te wachten op een voldragen ro man, aldus het juryrapport. Het laatste genomineerde boek, „Verse bekken!" van Anne Vegter, is een jeugdboek met een bijzonder eigen taal gebruik. Het zijn twaalf verha len over de rat Heel Kort, en Vegter bewijst daarmee (ook al) „een aanzienlijke verrij king van de prozaliteratuur" te zijn. Wie van deze schrijvers de 50.000 gulden die bij de prijs hoort mee naar huis mag ne men, wordt op 21 mei bekend gemaakt in een rechtstreekse uitzending van NOS Laat. Naast Bolkestein hebben Louis Ferron (winnaar van de AKO Literatuur Prijs 1990), Prof. dr. M. Janssens (criticus, auteur en onder meer doctor in de Germaanse Filologie en hoog leraar aan de Katholieke Uni versiteit van Leusden), dr. W.A.M. de Moor (docent lite- ratuurdidactiek aan de Katho lieke Universiteit van Nijme gen, criticus en auteur) en dr. J.J. Peereboom (auteur en lite rair criticus voor NRC/Han- p Tijd: 'Vaders en Zonen' van Iwan rgenjev. Bewerking en regie Lu- Vandervost. Vormgeving en I: Eric Lagrain met Guy Van Den Met o.a. Dirk Tuypens, Dirk .ie, Bob de Moor, Rita Wouters b Wim Danckaert. Gezien op 12 irt, morgenavond in de Konink- Schouwburg Den Haag, 11 mei '1 Leidse Schouwburg. Ie bewerking van een roman it een toneelstuk slaagt niet tijd, maar Lucas Vandervost 7"1 ikte het wel. Iwan Toergen- vs 'Vaders en Zonen' is mooi eworden, een verstild, thea- 473/t rwerk met dezelfde kern, die boek tot klassieker maakt, oergenjev laat zijn roman raaien rond de filosofie van et nihilisme, die kritisch staat ver alles. Die levens- ouding haalt volgens de hrijver slechts bakzeil, waar Ie liefde hem confronteert. In Vaders en Zonen' keren de ludenten Arkadi en Bazarow erug op het platteland. Hun tadse mentaliteit botst met de ndolente, traditionele levens- op «nadering van Arkadi's va der en diens broer. Vooral Ba zarow is onbuigzaam. Als me dicus treedt hij streng op, neemt alle normen en waar den op de hak, maar weet in zijn ontmoeting met Odintso- wa op wie hij verliefd wordt, geen houding te vinden. Zijn credo „op het ogenblik is het nuttig alles te loochenen" laat het afweten. In verwarring rest hem weinig anders dan te vertrekken. Lucas Vandervost toont het rustige platteland door weinig beweging op het toneel te la ten plaatsvinden. De spelers blijven tegen het achterdoek zitten, als zij geen rol spelen, luisterend naar de tekst van de anderen. Het toneel bevat behalve wat stoelen en tafel tjes slechts een amorfe kroon luchter, die als een grote doe delzak met gekleurde lampjes het beeld domineert. Daar, als in een zachtgetint schilderij, speelt zich 'Vaders en Zonen' af. In deze voorstelling valt de prachtige tekstbehandeling, die als welluidende muziek de zaal inzingt, op. En of het nu Scène uit 'Vaders en Zonen' van De Tijd. een lieflijk sopraantje van An- tje De Boeck of Brit Alen of een sterke alt van Rita Wou ters als Odintsowa is, of een mooie bariton van Dirk Tuy pens, het neemt op betoveren de wijze mee in het gegeven. Zulke musische voorstellingen zijn zeldzaam en doen vanuit hun lyriek de harde inhoud zeker geen tekort. Het maakt zelfs niet uit, dat Dirk Buyse ineens een gedicht in het Rus sisch voordraagt, dat is dan ge lijk een hoogtepunt in het stuk. Dat Lucas Vandervost met het oprakelen van de nihilistische FOTO: GUIDO SAEYS filosofie een misschien wel oude koe uit de sloot haalt, is in zo'n mooie 'Vaders en Zo nen' geen bezwaar. Zijn be werking kleedt die in in ro mantische poëzie, die verder gaat dan zomaar een levens houding. PETER SNEL Dirigent Hans Vonk gaat af via de zijdeur. DEN HAAG Het Resi dentie Orkest gaat in posi tieve zin de klok terug draaien. Niet de leiding van het orkest maakt uit wat het publiek mooi moet vinden, het wordt met ingang van het ko mende seizoen weer als vroeger: de klant wordt koning. Om tot dat besluit te komen hebben bestuur en directie lesgeld moeten betalen, het aantal van 2700 minder verkochte abonnementen in dit lo pende seizoen ligt zwaar op de maag. Algemeen directeur Bert van den Akker wond er tijdens de gistermiddag gehouden pers conferentie geen doekjes om. Een enquête heeft uitgewezen dat het publiek twee redenen had om het te laten afweten: de uiterst beperkte foyerruim te en de dwangmatige rang schikking van de gekozen werken in de diverse series. Zoals reeds eerder in deze krant gemeld zullen foyers en toegangsruimten worden ver groot en zal het Muziekthea tercomplex in de toekomst kunnen beschikken over een restaurant. Chefdirigent Hans Vonk, tot mei 1992 onder contract bij het Residentie Orkest, gaat in feite door de zijdeur af. Hij dirigeert in juni 1991 nog een concert in de basisserie, maar in het sei zoen 1991-1992 zal hij zich niet meer op het podium van de Anton Philipszaal laten zien. Bij het orkest passeert in het komende seizoen nog een aan tal „sollicitanten" met als ver wachte uitkomst, dat in mei 1992 de opvolger van Vonk benoemd kan worden. Series De twee A-series zijn in het komende seizoen traditioneel van opzet met werken van on der anderen Tsjaikowski, Wagner, Beethoven, Mahler en onder leiding van Peter Schreier Mozarts 'Mis in C' met als solisten Sylvia McNair, Anne-Sophie von Otter, John- Mark Ainsley, Cornelius Hauptmann en met medewer king van het Nederlands Ka merkoor. In deze serie diri geert de voortreffelijke Grae me Jenkins de 'Symphonie fantastique' van Berlioz. Het Koninklijk Concert gebouworkest komt driemaal naar Den Haag, de dirigenten Wolfgang Sawallisch, Carlo Maria Giulini en Riccardo Chailly nemen deze concerten voor hun rekening. Overige dirigenten in het ko mende seizoen zijn onder an deren: Janos Fürst, Jiri Beloh- lavek, Ivan Fischer, Jevgeni Svetlanov, Aldo Ceccato en Jonas Alexa. In de serie Coro 2 zit een op merkelijk optreden van de 18- jarige Amerikaan Corey Ce- rovsek die Mozarts vijfde vi oolconcert én het Rondo voor piano speelt. Grigorian In de Promenadeserie is on dermeer een optreden van de Russische tenor Gegam Grigo rian in een programma met Borodin, Rossini, Mascagni, Verdi, Puccini en Tsjaikowski opgenomen. Het Rotterdamse publiek heeft onlangs voor deze tenor De Doelen „afge broken". In de serie Romantisch piano concert werken van Beetho ven, Tsjaikowski, Brahms, Saint- Saëns en Chopin en in de populaire I-series (de i van informatie) premières, klassie kers en zes Nederlanders: Ba- dings, Van Gilse, Hendrik An- driessen, Diepenbrock, Verbey en De Leeuw. In serie 1-3 ko men de muzikale controverses aan bod, concerten met een extra lang programma. De Kamermuziekserie presen teert een galerij van zes fami lieportretten met onder ande ren de familie's Mozart, Bach, Schumann en Andriessen. De muziekliefhebbers die één of meer abonnementen bestel len kunnen voor de geredu ceerde prijs van twintig gul den in het bezit komen van de dubbel-CD van een digitale live-registratie van 'La Dam nation de Faust' van Berlioz, een opname van een concert dat in april 1989 onder leiding, van Alain Lombard werd ge-, geven. Ashkenazy Günther Herbig vaste gastdirigent DEN HAAG De Duitser Günther Herbig wordt met ingang van 1992 voor een periode van twee jaar de vaste gastdirigent van het Residentie Orkest, met daaropvolgend een optie van nog eens twee jaar. Het komende seizoen zal Herbig reeds enke le malen het Residentie Orkest dirigeren, te beginnen met Sym fonie nr.8 'Unvollendete' van Schubert en Symfonie nr. 5 van Mahler op 21 februari 1992. Los van het Residentie Orkest, komt de Anton Philipszaal BV met een eigen programma met' als klapstuk een eenmalig op treden in Nederland op 11 ja nuari 1,992 door het Royal Philharmonic Orchestra onder leiding van Vladimir Ashke nazy en cellist Mischa Maisky. Op het programma 'Leonore nr. 3' van Beethoven, 'Sinfonia da Requiem' van Britten en 'Don Quichotte' van Richard Strauss. Verder in deze pro grammering oude muziek op authentieke instrumenten met onder anderen Ton Koopman, een internationale pianistense rie met Marc Laforet, Rafael Orozco en Ingrid Haebler, een familieserie met onder ande ren Louis van Dijk, een inter nationale orkestenserie (Stutt gart, Vlaanderen, Budapest en Pardubice), een serie met ze ven proms en concerten door het Nederlands Kamerorkest' en het Schönberg Ensemble. ADRIAAN HAGER van Haydn, Mozart en Sjoatakowitsj. Gehoord in de Stadsgehoorzaal in Leiden op 27 maart. Hoe Joseph Haydns symfonie nr. 83 in g aan haar bijnaam „La poule" komt, is onduide lijk, maar bij gebrek aan een aannemelijke verklaring kan vermoed worden dat de kir rende Parijse chic uit het laatst van het Ancien Régime des tijds in de enkele speelse ma ten uit het allegro spirituoso •iets meende te horen tokken, zichzelf daarin herkende en het werk vervolgens bezwe rend „De kip" doopte. Wie er gisteravond in de Stadsgehoorzaal ook kakelde, de leden van het Nieuw Sinfo nietta Amsterdam kon slechts zingen in de schoenen gescho ven worden. Daar leek hun voortreffelijke spel althans het meeste op. De hele symfonie door werd de vormentaal van Hay dn ten volle en op oor spronkelijke wijze benut, waardoor de spanning en dy namiek die de muzikale ge dachten van dit stuk dragen, zich prachtig ontplooiden. Zo wel het allegro, het subtiele andante, het lieflijke menuet als de levendig vertolkte fina le waren doordrongen van een stralende energie, geleid door vakmanschap en betrokken heid. Niet minder aangenaam was het optreden samen met Ro nald Brautigam in Wolfgang Amadeus Mozarts eigenzinnige pianoconcert in Es (KV 449). Bij een meer dan adequate be geleiding spreidde deze solist een onbekommerd speelgenot ten toon. De toets was overal licht, ook in het ernstigere, ontroerende andantino. Dmitri Sjostakowitsj' tiende strijkwartet (opus 118) werd gegeven in ae transcriptie voor strijkorkest van Rudolf Barsjai. Opnieuw bewees het ensemble tot veel in staat te zijn. De talloze unisono's in liggende akkoorden waren steeds zwierig en zuiver tege lijk. De vele harmonische en ritmische valkuilen die deze uitzonderlijk lyrische partituur herbergt, werden alle als ge makkelijke hindernissen geno men. Het boeiendste waren hierbij wel het vurige allegro furioso dat gespeeld werd met een onalledaagse inzet, en het adagio, waarvan de diepe ernst in de uitvoering de gedachte dat het leven van elk van de orkestleden er van afhing op riep. Dirigent Lev Markiz weet blijkbaar verdraaid goed waar hij zijn energie en talent aan besteedt. TOM STRENGERS ADVERTENTIE NEDERLANDSE KÜNST- EN ANTIEKBEURS BREDA Jubileum Tentoonstelling LUISTERRIJK MILLENNIUM Ontmoetingen in topstukken uit heel Europa 23 maart t/m 1 april 1991 Openingstijden: Dagelijks 14-22 uur, Zondag. Goede Vrijdag, Paaszaterdag en beide Paasdagen 11 -18 uur. Het Turfschip, Chasséveld. Breda

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7