3ush ontkent dat pchwarzkopf oorlog wilde voortzetten Jeltsin moeilijk uit te schakelen Milosevic opgelucht na rustige demonstratie Yèïïmeïjef PiJITENLAND CeidaeSoutcwt DONDERDAG 28 MAART 1991 PAGINA 5 ide aan protestactie Ifederlandse ambassade Dncri oos de 1 APSTAD Leden van de zwarte vak- [nd voor Politie- en Gevangenispersoneel icru) hebben gisteren een sit-in beëindigd e Nederlandse ambassade in de Zuidafri- nd|anse stad Kaapstad na een telefonische i immelding. Het ambassadepersoneel kreeg 'der isdagnacht een telefoontje van iemand die ng h een .journalist en een vriend" van de rijk ibassade noemde en zei dat een in het ge- waa iw aanwezige bom met afstandsbediening meri ontploffing zou worden gebracht. De deel- 22 mers aan de sit-in wilden het ambassadege- alleen verlaten als de zwarte politieke der. dominee Allan Boesak, hen zou toe reken. Na zijn komst werd de sit-in opge ven. Bij een onderzoek van de politie in t ambassadegebouw werd geen bom aange- iffen. Tarantula- babys in gevangenschap MADRID Het Aquarium van Ma drid is er als eerste in Europa in ge slaagd tarantula's zich in gevangen schap te laten voort planten. Deze week schonk één moeder- spin het leven aan 5000 baby-tarantu- la's. De komende da gen zullen nog eens 10.000 eitjes uitko men van twee ande re vrouwtjes. Jongeren opnieuw slaags met Franse politie SARTROUVILLE Politie en jongeren in de Parijse voorstad Sartrouville zijn giste ren opnieuw slaags geraakt na de ongere geldheden van dinsdagavond als gevolg van het doodschieten van een 18-jarige jon gen door bewakers van een winkelcen trum. Bij de rellen gisteren raakten vijf po litiemannen gewond terwijl tientallen win kels en auto's zwaar werden beschadigd. Honderden woedende jongeren richtten barricaden op in de straten van Sartrouvil le en vielen journalisten aan. De burge meester van Sartrouville, die zich dinsdag avond bijna buiten zinnen op de demon stranten stortte omdat zij hem uitmaakten voor racist,, zei dat de winkeliers een grote fout hadden gemaakt door onervaren be wakers aan te nemen. Palestijnen gedood bij aanval op boot Israël JERUZALEM Bij een aanval op een Israëlische kanonneerboot zijn gisteravond twee Palestijnen omgeko men. De kanonneerboot bracht het bootje van de twee Palestijnse guerril lastrijders, dat vol explosieven zat, tot zinken voor de Libanese kust, niet ver van het Palestijnse vluchtelingen kamp Rashidiyeh. De Palestijnen wa ren kennelijk van plan met een zelf- moordaanval de kanonneerboot op te blazen, zeiden Palestijnse bronnen in Libanon. Volgens een bewaker van het kamp bij Tyrus bleek uit de ex plosie dat de boot geladen was met minstens 500 kilogram springstof. Tsongas kandidaat Democraten VS WASHINGTON Paul Tsongas stelt zich namens de Democraten kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. De oud-senator van Massachussetts is de eerste Democraat die laat weten dat hij het bij de verkiezingen van 1992 wil opnemen tegen de zittende president George Bush. Tsongas moest in 1985 zijn senatorspost om gezond heidsredenen opgeven. De 50-jarige Demo craat staat'bekend om zijn liberale opvattin gen. Collegapolitici omschrijven Tsongas als een technocraat. Tsongas denkt bij de ver kiezingen van 1992 een goede kans te ma ken ondanks het feit dat hij qua afkomst en politieke ideeën overeenkomsten vertoont met de Democratische presidentskandidaat van 1988, Michael Dukakis. Tyminski 'kruisigde' adviseur WARSCHAU Stanislaw Tyminski, die vorig iaar december de Poolse presidentsverkiezingen verloor van Lech Walesa, heeft zijn adviseur Roman Samsel eigenhandig 'gekruisigd' om hem te zuiveren van het communisme. Dat zegt Samsel in zijn boek 'Alles over Stan Tyminski', waarvan gisteren delen werden gepu bliceerd in de krant Gazeta Wyborcza. Als medewerker van Tyminski hielp Samsel hem on der meer het boek 'Heilige Honden' schrijven. Ty minski, die na een 21-jarig verblijf in Peru en Canada naar Polen was teruggekeerd, wilde zich met zijn boek bij het Poolse volk bekend maken. Tyminski had zijn adviseur toen al gezuiverd door hem op zijn boer derij bij Toronto met touwen aan een kruis te binden. Het voorval gebeurde op 1 mei vorig jaar. Tyminski zei dat het passend was voor de viering van de dag van de arbeid als Samsel zich aan het houten kruis zou laten binden om zo bevrijd te worden van het communisme. Wijl SW| EW YORK De Ame- d kaanse minister van de- ech ;nsie Cheney en het Wit- D|e Huis hebben gisteren e bewering van generaal ijk chwarzkopf betwist dat lijs ij na de bevrijding van ?ste uwayt heeft aangedron gen en op voortzetting van de Jolfoorlog. n p 0 olgens Cheney had Schwarz- w opf, bevelhebber van Opera- n e Desert Storm, geen bezwa- ;n tegen de beëindiging van we e oorlog. Ook president Bush erklaarde dat er geen ver- t?iei chil van mening was geweest. )e verklaringen van Cheney, ndtlush en ook Witte-Huiswoord- e"noerder Fitzwater leken erop ch' ericht de suggestie weg te ne- b ïen dat er onder de Ameri- aanse politieke en militaire lidiers onenigheid bestond "0( ver de vraag of de Golfoorlog ra noest worden voortgezet na- c at Kuwayt was bevrijd. Schwarzkopf zei in een tv-in- *"erview gisteravond: „Om moopenhartig te zijn, mijn aanbe- n^Veling was geweest zet de bi mars voort. Ik bedoel, wij had- V( den ze op een presenteerblaad- en wij hadden kunnen door- in met hen grootschalig te nietigen. Wij hadden het ledig kunnen afmaken en wezen een vernietigings van kunnen maken". J,Maar president Bush nam het sluit. Wij moesten ophouden bp een bepaald moment, op sen bepaalde plaats; dat liet fnpnkele ontsnappingswegen hen open en ik denk dat iet een zeer humaan besluit /as en een zeer moedig besluit /an zijn kant", aldus Schwarz- >f. generaal zei dat de Iraakse spenmacht die vernietigd :ou zijn, niet de Republikeinse Garde was geweest, maar „de arme duivels die helemaal aan het front zaten en die erin wa- ren geslaagd helemaal terug te komen". Schwarzkopf arriveerde overi- slgens gisteren in Bahrayn om de autoriteiten aldaar te voeren over collec tieve veiligheidsvoorzieningen PPe in het Golfgebied. Centraal in het beraad zal de vraag staan of de Amerikanen in Bahrayn een permanent hoofdkwartier voor het Midden-Oosten mo gen vestigen. Resolutie De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben gis teren overeenstemming be reikt over de voorwaarden voor een definitief staakt-het- vuren in de Golfoorlog. In di plomatieke kringen wordt verwacht dat de V-raad nog deze week een resolutie over het staakt-het-vuren zal aan nemen. Krachtens de ontwer- zaakt door het pompen van miljoenen liters olie in de Golf en het in brand steken van oliebronnen in Kuwayt. Overigens is de olievervuiling van de Kuwaytse kust kleiner dan werd aangenomen, heeft een vooraanstaande Kuwaytse milieudeskundige gisteren ge zegd. Volgens de deskundige heeft de vervuiling geen in grijpende schade heeft veroor zaakt aan de kustlijn van het emiraat. De Irakezen richtten tijdens de oorlog een immense olie vervuiling aan in de Golf door onder andere de kranen open te draaien van de in zee gele gen terminal Mina Ahmadi. Deskundigen dachten eerst dat in totaal elf miljoen vaten olie geloosd werden; later bleken dit er vier miljoen te zijn. De pijpleidingen van de terminal lopen 15 kilometer in zee en dat zorgde ervoor dat de olie grotendeels van de kust van Kuwayt afgedreven werd. Strijd Ondertussen gaat de strijd in Irak tussen opstandelingen en troepen die trouw zijn aan pre sident Saddam Husayn in alle hevigheid door. Woordvoer ders van de Kurdische Demo cratische Partij (KDP) zeiden gisteren dat het Kurdische verzet in het noorden van Irak bij een aanval op een leger kamp in de omgeving van de stad Kirkuk vier MB-helikop- ters en drie SU-22 gevechts vliegtuigen in hun versterkte hangars hebben vernield. Vertegenwoordigers van de shi'itische opstandelingen in het zuiden van Irak uitten zich bitter over de geringe in ternationale steun voor hun strijd tegen Saddam Husayn. Vooral de VS moesten het ont gelden. „Doordat de VS Irak toestaan helikopters te gebrui ken is Washington mede-ver antwoordelijk voor de vele slachtoffers onder de opstan delingen", aldus de vertegen woordigers. President Bush zei gisteren dat het onwaarschijnlijk is dat de Iraakse president aan de macht kan blijven omdat het Iraakse volk „meer dan ge noeg van hem heeft". Bush herhaalde de wens de betrek kingen met Irak te normalise ren, en herhaalde eerder ver klaringen dat Saddam moet verdwijnen voordat dit moge lijk is. illen voorleggen, moet Irak zijn arsenaal aan nucleaire, biologische en chemische wa- lens vernietigen, in de toe- ;omst afzien van dergelijke wapenaankopen en de grens met Kuwayt erkennen. Een nieuwe resolutie van de V-raad zal Irak verantwoorde lijk houden voor de milieu schade die het heeft veroor- Hongerige Iraakse vluchtelingen klimmen in de Iraakse grens plaat Safwan op een truck in de hoop wat voedsel te kunnen be machtigen. Tijdens het uitdelen van de voedselpaketten deden zich gisteren heftige rellen voor. Het was de vierde achtereenvol gende dag van chaos tijdens de voedseldistributie in de stad. foto: ap Meer dan 20.00 anti-communisten hielden gisteren een vredige demonstratie in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado. Jeugdige demonstranten schreeuwden met drie vingers omhoog leuzen als 'rode bandieten'. foto: ap (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO De pos ters en videobanden van de vorige demonstratie gingen gisteren in Belgra do grif van de hand, de belangstelling voor de speeches bleef steken in de herinnering aan de he roïsche oproep 'aanvallen, aanvallen' waarmee oppo sitieleider Vuk Draskovic op 9 maart de afkalving van het communistische regime in Belgrado in luidde. Tijdens de gisteren door de op positie georganiseerde demon stratie ging Vuk niet verder dan opnieuw het aftreden van de Servische deelregering te eisen. Werd het 9 maart pas weer rustig nadat er tanks op straat verschenen, nu ging ie dereen om vijf uur naar huis. Het zal vooral president Milo sevic van Servië zijn geweest die opgelucht adem haalde na afloop. Als grote verliezer van het geweld dat op 9 maart aan twee mensen het leven kostte en waarbij honderden gewon den vielen, had hij er alle baat bij dat de demonstratie rustig zou verlopen. Werden de on lusten twee en een halve week geleden uitgelokt door een agressief chargerende politie, ditmaal bleef elke provocatie achterwege. Uit vrees voor een nieuwe politieke neder laag en verder gezichtsverlies hield Milosevic zijn veilig heidstroepen zorgvuldig uit zicht. De demonstratie werd officieel gehouden ter herdenking van de 50 jaar geleden begonnen eerste opstand tegen het fascis me, maar kreeg dit keer een politieke lading omdat hij plaatsvond aan de vooravond van het hernieuwde topover- leg over de toekomst van Joe- Vanaf vandaag proberen de presidenten van de zes deelre publieken die het land telt in de Kroatische kustplaats Split een oplossing te vinden voor de politieke crisis waarin Joe goslavië verkeert. Volgens Sti pe Mesic, de Kroatische verte genwoordiger in het collectie ve staatspresidium, willen de presidenten van de deelrepu blieken voor 15 mei een ak koord op tafel hebben over de toekomstige staatkundige op zet van het land. De basis daarvoor zal worden gelegd in een reeks bijeenkomsten, waarvan die in de Kroatische havenstad Split de eerste is. Mesic zei dat in Split slechts twee mogelijkheden ter discus sie zullen staan: een losser staatsverband of volledige ont binding van de huidige federa tie. „De oppositie heeft een strate gische blunder begaan. Ze hebben laten zien dat Milose vic de zaak in Belgrado min of meer onder controle heeft, dat het weer rustig is op straat. Servië is niet meer zo verdeeld als het even leek. Dat zal Milo sevic in Split goed uitkomen", aldus advocaat Popovic, voor man van de Europese Bewe ging in Joegoslavië. De Servische president nam begin deze week alvast een voorschot op het overleg door met aartsvijand Franjo Tudj- man het een en ander voor te koken. Wat daar besproken werd kwam slechts mondjes maat naar buiten, maar lijkt zich in de eerste plaats tegen het economische beleid van premier Ante Markovic te richten. In de andere republie ken is echter een dergelijke bijeenkomst alleen al voldoen de reden voor flinke achter docht: Serven en Kroaten te genover elkaar op de barrica des is niet goed voor Bosnië en Macedonië, maar al te hechte relaties tussen de twee grootste republieken is voor hen min stens zo bedreigend. „De kans dat beiden over de hoofden vari alle betrokkenen heen de rest van het land tussen elkaar opdelen is niet uitgesloten", al dus een waarnemer in Belgra do. Leven in Mali weer langzaam op gang BAMAKO De «stakende in woners van de Malinese hoofdstad Bamako hebben gis teren het werk hervat tussen de smeulende resten van ge bouwen die tijdens het oproer het doelwit vormden van een woedende menigte. Volgens buitenlandse ontwikkelings werkers kwamen minstens 200 mensen om het leven tijdens het geweld dat dinsdag leidde tot de omverwerping van de regering van generaal Moussa Traore, die het Westafrikaanse land 23 jaar lang in zijn greep hield. Militaire functionarissen zeiden dat de gearresteerde Traore en zijn familieleden zwaar bewaakt worden en on gedeerd zijn. Na de arrestatie dinsdag van Traore zijn vol gens medische functionarissen nog zeker 59 mensen gedood. De meesten waren plunde raars die door soldaten zijn doodgeschoten. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD QN859 Maar wat moet er nu verder gebeuren? De zware kist krijgen ze 'onmogelijk zonder hulpmiddelen uit het ruim en, éls dat zou kunnen, hoe zullen ze er dan in slagen het afgodsbeeld aan boord van de „Metropolis" te krijgen? Eén der matrozen heeft echter een idee. „We hoeven de kist tenminste niet eerst aan dek te hijsen", zegt hij, „want de wanden van het schip zijn al zo vergaan, dat je er gemakkelijk een gat in kunt slaan. We kunnen de kist dan zo naar buiten wippen." Even later daveren de slagen van de houwelen rond; de vierdulmshuid van het schip wordt versplinterd en binnen een kwartier hebben de mannen een gat gehakt, groot genoeg om de kist er door te laten. Juist wanneer ze de kist half naar buiten hebben, kijkt Rob verschrikt op. Er zit beweging in de „Fortuna"! Het schip zal toch niet gaan glijden? Als dat gebeurt zijn ze reddeloos verloren. MOSKOU Het verzet van Gorbatsjov tegen de demonstraties van van daag is uniek. Nooit eerder heeft Gorbatsjov een demonstratie laten verbieden. De liberale ge meenteraad van Moskou noemde het verbod van de demonstratie door de regering Pavlov een schending van de Sovjet- grondwet en van de soe vereiniteit van de repu bliek Rusland. Moskouse gemeenteraadsleden ge- kondigden aan dat zij bij de demonstratie voorop zouden lopen. Aanleiding voor de demon stratie is een zitting van het voltallige Russische parlement, waar communisten gaan pro beren parlementsvoorzitter Jeltsin via een motie van wan trouwen uit de weg te krijgen. Het Kremlin voert als argu ment voor het demonstratie- verbod aan dat de demon stranten parlementariërs uit het andere kamp onder druk willen zetten. Het demonstra tieverbod geldt echter van 26 maart tot 15 april. Het Krem lin neemt het zekere voor het onzekere door het demonstra tieverbod drie weken te laten duren, zodat dit ook nog geldt als op 2 april de prijsverhogin gen voor consumptiegoederen van kracht worden. Wat de uitgebreide Russische parlementszitting gaat bren gen, valt moeilijk te voorspel len. De driekwart meerder heid die de communisten no dig hebben om Jeltsin kwijt te raken zit er niet in. De vijftig procent meerderheid die de Russische leider nodig heeft om er een grondwetswijziging door te krijgen voor recht streekse presidentsverkiezin gen kan ook een onverkome- lijke hinderpaal blijken, want de communisten bezetten biina de helft van de zetels in het parlement. Mocht de motie tegen Jeltsin een meerderheid krijgen, dan is de rol van hem nog niet uit gespeeld. Jeltsin, die nu al in zijn capaciteit van voorzitter van de Russische Opperste Sovjet wordt aangeduid als 'president', kan dan recht streeks worden gekozen tot president van de Russische Fe deratie. Bij het onlangs gehou den referendum sprak een grote meerderheid van de Russen zich uit voor directe verkiezing van een president. Het hoofdjournaal van de ui terst conservatieve staatstele visie liet gisteren, aan de voor avond van de demonstratie een van de organisatoren er van, Moerasjov, aan het woord. Moerasjov herhaalde dat het demonstratieverbod een schending van de grond wet was en zei dat de demon stratie beslist doorgang zou vinden. Als onderdeel van de propa gandacampagne rond het Rus sische Congres van Volksafge vaardigden liet de staatstelevi sie de afgelopen dagen echter ook een groot aantal bekende persoonlijkheden opdraven om Jeltsin in een kwalijk daglicht te stellen. Zo beschuldigde ex- premier Ryzjkov de Russische leider van machtshonger en hij noemde hem een man der leiderskwaliteiten. Muziekliefheb bers opgelet! a Nu het voor- jaar is begonnen gaat een groot gedeelte van ons ruime assortiment CD's, MC's, video 's en accessoires voor stuntprijzen over de toonbank. Van Pop tot Jazz, van Klassiek tot Heavy Metal: alles is nu superlaag geprijsd. Met kortingen tot maar liefst 50 n Unieke kans. maar kom snel want op op Tel 070-3107626 ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Pieperrage in New York NEW YORK Wanneer een Amerikaanse jongen vroeger een meisje leuk vond, kon hij haar uitno digen een milkshake met hem te gaan drinken of hij kon een afspraakje met haar maken. In deze mo derne tijden wisselen ze echter de nummers van hun pieper uit. Net als gymschoenen, hoepels en jojo's in het verleden zijn elektronische piepers een rage geworden onder de jeugd van New York. „De meisjes willen je niet kennen als je geen pie per aan je riem hebt", aldus Scott Powell, leerling van een school in Manhattan. Op de Cathedral High School, een meisjes-instituut in West Side waar de leerlingen nog ouderwetse uniformen dragen, wordt de rage getolereerd uit praktische overwegingen. „Er zijn veel vormen van legitiem gebruik, al moedigen we onze leerlingen niet aan ermee te koop te lopen", aldus zuster Mary Kilmartin, hoofd van de school. De zestienjarige Caroline Men- des vertelt dat de helft van de meisjes uit haar klas een pie per bij zich draagt. „Steeds meer meisjes nemen er een. Als je op vrijdagavond uitgaat is dat het enige wat je ziet - jongens met piepers en meis jes met piepers". Hoewel de piepers door veel ouderen worden afgedaan als een net zo irritante rage als de Walkmans, zeggen verdedigers dat ze een nuttige beveiliging vormen. Ouders geven hun kinderen piepers zodat ze kun nen controleren waar hun kroost uithangt, vooral 's a- vonds. Het is niet zo waarschijnlijk dat de rage zal overwaaien naar Europa omdat de nabij heid van een telefoon een eer ste vereiste is wanneer je wordt opgepiept. In Ameri kaanse steden ben je zelden meer dan een paar stappen verwijderd van een werkende openbare telefoon. Dat gaat voor niet veel Europese lan den op. CHARLES BREMNER (c) The Times Premier Albanië wil coalitie met de oppositie TIRANA De Albanese premier Fatos Nano heeft gisteren in Tirana ver klaard na de parlements verkiezingen van 31 maart een coalitie te wil len met de oppositie. „Dat zou de beste oplossing zijn", zei de premier, ervan overtuigd dat zeker één oppo sitiepartij zal toetreden tot de regering als de communisten de verkiezingen winnen. Duidelijk op zijn gemak ant woordde Nano in het Engels, Frans en Italiaans op het sper vuur van vragen van de jour nalisten. Hij weigerde een voorspelling te doen over het resultaat van de verkiezingen van aanstaande zondag. „Zij die president Ramiz Alia graag snel zien vertrekken zullen moeten wachten, want in het geval van een overwinning van de oppositie zal het nieu we parlement eerst een rege ring moeten vormen en een nieuwe grondwet moeten op stellen; pas daarna zal een nieuw staatshoofd kunnen worden gekozen", zei de pre mier. Nano sloot uit dat bij een zege voor de oppositie de militairen zullen ingrijpen om het socia lisme te verdedigen. De pre mier ontkende dat duizenden Albanezen onlangs hun partij kaarten hebben teruggegeven, zoals oppositiekringen hebben gemeld. „De communistische partij heeft 130.000 leden, de afgelopen drie maanden heb ben we 5000 verzoeken tot lid maatschap gekregen waarvan er al 3500 zijn aanvaard terwijl slechts 700 personen de partij hebben verlaten". Ondertussen meldde het Joe goslavische persbureau Tanjug dat de Albanese autoriteiten een verkiezingsbijeenkomst van de Democratische Partij, de belangrijkste oppositiepar tij, hebben verboden. De partij wilde morgen een manifestatie in het centrum van Tirana houden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5