leidóe Sou/temt facties positief over voordracht De Vreeze I weru Minister Hedy d'Ancona opent 'museum van de nieuwsgierigheid' Persoonlijk cadeau CekWSoivuvnt STAD OMGEVING/KUNST/RTV Raad van State stelt Stokkermans in gelijk n m se oningen en kantoren in gat Ir. Driessenstraat (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof Ramen* Deuren wesselman Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: l Adres: I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I l Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: in M M i i i M NS Inditn doanot aanleiding besloot, kon een venoek o I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC pen Haag. INZ I ■iiiiiiiiiMiiiiimiiiu DINSDAG 26 MAART 1991 PAGINA 9 iet veiling Flora op één neer dan vijf miljoen HJRG Veiling Flora heeft gisteren dag meer dan vijf miljoen gulden omge- taal werd voor ƒ5.276.420,76 aan bloe- planten verhandeld. Voor Flora is het rijden van de grens van vijf miljoen ord. De hoogste dagomzet was tot giste- miljoen gulden. De hoge omzet heeft P. Kralt van veiling Flora te maken komende paasdagen. Hoewel de bloe- ior een goede prijs werden verhandeld, ht Kralt dat de consument niet veel il hoeven te betalen dan in de afgelopen Gisteren verwisselden 7,2 miljoen tul miljoen narcissen, 1 miljoen trosanjers D00 rozen van eigenaar. Ook de komen- ;en rekent Flora op een hoge aanvoer, iralt denkt niet dat er records zullen gebroken. DEN HAAG /LEIDEN Raad van State voorzitter, G. Veringa, heeft een verzoek van het Leidse bedrijf Stok kermans Chroomindustrie, om schorsing van de door de gemeente gestelde eisen aan de uitstoot van chroom, inge willigd. Stokkermans had vrijdag via een spoedprocedu re bij de Raad van State op die schorsing aangedrongen omdat de eisen technisch ge zien niet haalbaar zijn. De eisen die betrekking hebben op de uitstoot van chroom door het aan de Rooseveltstraat geves tigde bedrijf zijn opgenomen in de hinderwetvergunning die het college van B en W van Leiden aan Stokkermans heeft gegeven. Die voorschriften worden pas in 1993 van kracht, maar omdat Stokkermans binnenkort de hardchroomafdeling wil vervan gen was er bij de Raad van State een schorsingsverzoek inge diend. Via de schorsing wil het bedrijf voorkomen dat de nieu we hardchroomafdeling aan de door B en W gestelde milieu-ei sen moet voldoen. Tijdens de behandeling van de spoedprocedure in Den Haag heeft een woordvoerder van het gemeentebestuur verklaard dat het college van B en W bereid is de "chroomvoorschriften" te herzien. De door staatsraad Ver- inga uitgesproken schorsing heeft een tijdelijk karakter. Die schorsing blijft van kracht tot de geschillenafdeling van de Raad van State zich in de bodemproce dure over deze zaak zal buigen. Het is op dit moment nog niet bekend wanneer de behandeling van die procedure zal plaatsvin den. Elf arrestaties bij inval in drugspand Paul Krugerstraat LEIDEN Elf mensen zijn gistermiddag aange houden bij een inval in een pand aan de Paul Krugerstraat in Leiden. Daarnaast werden enkele grammen heroïne en cocaï ne in beslag genomen. De politie had al geruime tijd het vermoeden dat vanuit het pand in drugs werd ge handeld doordat het er een komen en gaan van ver slaafden was. Gistermiddag rond twee uur werd om die reden huiszoeking gedaan. In het pand werden vijf mensen aangehouden. In de omgeving werden nog eens zes mensen aangehouden. Na verhoor werden acht van hen vrijgelaten. Volgens po litiewoordvoerder D. Grave- land gaat het daarbij om ge bruikers van drugs en niet om handelaren. De drie an deren zouden wel betrokken zijn bij de handel in hard drugs. Het gaat om de 41-ja- rige bewoner van het pand, een 22 jarige Katwijkse en eeb 21-jarige Hagenaar. Anatomisch Museum dit jaar vijf weken geopend LEIDEN Het Anatomisch Museum, dat gewoonlijk alleen voor het pu bliek is geopend tijdens het museum- weekeinde maakt daar dit jaar een uitzondering op. Na afloop van het museumweekeinde dat wordt gehou den op 20 en 21 april blijft het mu seum achter de Wassenaarseweg 62 nog vijf weken open. Dat maakte con- cervator W. Mulder bekend. De ten toonstelling heeft ditmaal als titel: „Het verschil zit 'm in de genen" en handelt over de laatste ontwikkelin gen ten aanzien van onderzoek, be handeling en preventie van aangebo ren en erfelijke afwijkingen. De expo sitie wordt donderdag 18 april offi cieel geopend. Artsen AZL volgen cursus gebarentaal LEIDEN Een groep van vier keel-, neus- en oorartsen, twee logopedisten, een psycholoog, maatschappelijk werker en audio loog van het AZL heeft onlangs een cursus van de Dovenraad met succes afgesloten. Zij vormen daarmee het eerste medische team in Nederland dat zich de beginselen van de gebarentaal, het vingeralfabet en de zogenaamde 'lichaamstaal' eigen heeft gemaakt. De medici willen zo de communicatie met dove en slechthorende patiënten verbeteren. Het idee om de cursus te houden is afkomstig van het ziekenhuis zelf, zegt initiatiefneem ster P. Baruch in Cicero, een uitgave van het AZL en de Medi sche Faculteit Leiden. De keuze viel met name op KNO-artsen (keel, neus en oor) omdat zij vaak met communicatieproblemen worden geconfronteerd. rvolg van voorpagina) IDEN Alle fracties de Leidse raad zijn po ef over de voordracht Steven de Vreeze als thouder van finan- le acht jaar dat hij lid van gemeenteraad is heeft hij getoond verstand van za te hebben op het gebied financiën, zo redeneren partijen. Toch laten zo- CDA, VVD als D66 en ien Links niet na De ieze te herinneren aan praken die hij als lid van raadscommissie financiën ift gedaan. De Vreeze, 39 t, getrouwd en twee kin- ien, is al sinds 1974 poli- k actief in Leiden. Vanaf 14 maakt hij voor de soci- -democraten deel uit van gemeenteraad. Nadat Ma tje van der Molen het wet- aderschap van volkshuis- iting en ruimtelijke orde- lg tussentijds overnam van i Peters werd De Vreeze p kleine drie jaar geleden ictievoorzitter. In zijn idsperiode heeft De Vreeze h met name met financiën algemeen bestuurlijke aangelegenheden bezig ge houden. Op dit moment werkt de PvdA'er nog als be leidsmedewerker op het pro vinciehuis. Daar houdt hij zich bezig met het sociaal sta tuut. Pretentievol In een eerste reactie zegt Pex Langenberg (D66) kennis te nemen van de kandidaatstel ling. „Hij zal vanavond waar schijnlijk gekozen worden, maar wij vinden wel dat hij de pretentievolle verwach tingen waar moet maken". Langenberg spreekt dan met name over het in goede ba nen leiden van het financieel informatiesysteem en het fi nancieel beheer. De wanorde bij de gemeente Leiden had uiteindelijk het aftreden van Bordewijk tot gevolg. „We zullen De Vreeze dag op dag op de voet volgen", aldus Langenberg. „Naar de oppositie toe heeft De Vreeze altijd een open rol gespeeld. We verwachten dat hij dat als wethouder blijft doen". Daarnaast heeft Lan genberg zijn twijfels over de verhoudingen in het nieuwe college. Niet alleen is Hennie Koek een nieuweling, maar ook de aanvaring tussen De Vreeze en partijgenoot Tjeerd van Rij over de positie van Bordewijk versterkt volgens de D66'er de band van het college niet. Theo van der Nat van de VVD noemt de kandidatuur van De Vreeze met onver wacht. „Hij heeft jarenlang de commissie financiën met veel inzet gedaan. Een prima achtergrond derhalve. Er staat hem wel een zware klus te wachten. Ik wil 'er geen oordeel over vellen of hij daartoe wel in staat is, maar ik ga er van uit dat hij wel de mogelijkheden in zich heeft", aldus Van der Nat. In de ko mende tijd zal de fractievoor zitter van de VVD de toe komstige wethouder wel aan een belofte herinneren. „Als commissielid heeft hij een pleidooi gehouden om de fi nanciële tegenvallers in de begroting op te nemen en geen belastingverhogingen door te voeren. We zullen hem daaraan houden". „In zijn fractie is hij de enige echte kandidaat", reageert Cor Vergeer (SP) op de voor dracht. „Hij heeft bewezen verstand van zaken te heb ben. Zeker gezien de situatie van dit moment verwacht ik dat hij prioriteit gaat geven aan de organisatie bij de di rectie financiën", aldus Ver geer. Dynamisch CDA-fractievoorzitter Dick van Duin noemt De Vreeze een „goede kandidaat". „Hij zal financiën zeker kunnen doen. Hij is dynamisch en deskundig. Ik verwacht wel dat hij de reorganisatie aan kan. Maar we zullen hem wel aan een aantal dingen hou den". Van Duin doelt daar mee op kritiek van De Vree ze op de financiële informa tievoorziening zoals die door Bordewijk werd uitgevoerd. Jan Laurier van Groen Links laat zich in soortgelijke bewoordingen uit. „Het is een logische keuze. Ik ben niet verbaasd. Ik verwacht dat hij de portefeuille finan ciën goed zal beheren. Maar hij komt in een periode waarin nogal wat discussie over financiën is geweest. Er moet worden bezuinigd, er moet een reorganisatie wor den uitgevoerd. Hij komt in een turbulente tijd en zal al zijn bestuurskracht nodig hebben. Hij heeft op een aan tal punten ook uitgesproken meningen, dat geeft ook ver plichtingen". t het nieuwe pand aan de Ir. Driessenstraat er uitzien. )EN Het Delftse Itectenbureau Hoen- ien Partners presen- gisteravond een plan voor het „gat" [de Ir. Driessenstraat. et voormalige dieren- van orgelman Van ki, waar ook nog eens itondig een skate- [ibaan stond, moet jvier lagen hoog pand i^hijnen. begane grond is plaats gemaakt voor een aantal be drijfspanden. G. Schramm van de gemeentelijke afdeling stadsbeheer liet weten dat deze in principe bedoeld zijn voor starters die een kantoor willen beginnen. Op de bovenste drie verdiepingen komen per laag vijf 3-kamer premie-koopwo ningen. Aan de achterzijde wordt mogelijk een lift ge bouwd. Bezorgd Bewoners van de wijk Pancras Oost bleken gisteravond geen bezwaren te hebben tegen de bouw op het stuk grond tussen de Middelstegracht en de Ui terstegracht. Wel kwamen er bezorgde geluiden van verte genwoordigers van de Leidse Vereniging van Popmuzikan ten (LVP). Zij hebben in het aangrenzende voormalige PTT-gebouw oefenruimten. Ze willen vermijden dat als de woningen eenmaal bewoond zijn de bewoners reden tot kla gen hebben. Ze willen dat in overleg met gemeente en ar chitect voorkomen. Het feit dat het nieuwe pand geheel los komt te staan van hun gebouw is al een voorzorg voor even tuele geluidsoverlast. Op een steenworp afstand van de nieuwe bouwgrond bevindt zich aan de Middelstegracht ook een pand dat door Hoen ders en 'Partners is ontworpen. Juist om een zekere bouwkun dige continuïteit te garanderen mocht het bureau ook dit bouwplan tekenen. Mocht de noodzakelijke inspraakproce dure voor het bouwplan zon der noemenswaardige bezwa ren verlopen dat kan in no vember met de bouw worden begonnen en zullen een jaar later de vijftien woningen worden opgeleverd. Met het hangen van een gewicht aan een touw, waardoor in een waterzuil de tekst „Boerhaave open" zicht baar werd, verrichtte minister van WVC Hedy d'Ancona gisteren de heropening van het museum. Als ge-schenk mag het museum van de minister een beeld laten maken dat een plaats moet krijgen op het Vrouwenkerkplein. Samen met burgemeester Goekoop bekijkt de minister het resultaat van haar openingshandeling foto: wim van noort (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN „Ik sta hier als een nieuwsgierig mens. Daarvoor heb ik een diepere reden, omdat ik ervan overtuigd ben dat dit het museum van de nieuwsgierigheid is", aldus minister d'Ancona gisteren bij de opening van museum Boerhaave. Er was volgens d'Ancona meer nodig dan een beta- opleiding om nieuwe stap pen in de wetenschap te ontwikkelen. „De passie om die ene onlogische en geniale ontdekking te doen". Kort stond de minister stil bij de geschiedenis van het mu seum. Zo is de Rijksuniversi teit Leiden in 1928 begonnen met de aanleg van een verza meling natuurkundige en me dische instrumenten, die werd aangevuld met een privecol- lectie. Vlak na de oorlog kreeg het museum de rijksstatus en in 1976 werd het vernoemd naar Boerhaave. Het museum is nu ondergebracht naar het gerestaureerde Caeciliagast- huis. d'Ancona sprak haar waarde ring uit over de wijze waarop dit is gebeurd. Een museum dat volledig past binnen het project maximale zelfstandig heid. Vorige week werd in de Tweede Kamer gesproken over de nota die aandacht be steedt aan de verzelfstandig heid van de musea. „Kiezen voor kwaliteit, heet die nota. Dit museum mag als illustratie dienen voor wat ik bedoel. De kwaliteit van de presentatie voldoet aan hoge eisen. Het museum is daarom een verrij king voor het nationaal mu- seumbestel". Rotte kies Burgemeester C. Goekoop wenste in zijn toespraak echter niet voorbij te gaan aan de moeite die het gekost heeft om het gebouw aan de Sint Aag tenstraat als zodanig in te rich ten. „Elf jaar geleden was dit gebied de rotte kies in de stad. Nu moet nog slechts een enkel gaatje worden gevuld. „Ik heb geen middel, geen diner, ge schuwd om deze bouwval om te laten toveren tot prachtig complex", liet Goekoop op ge heel eigen wijze weten. „Ik heb de koningin toen zij hier was om de bibliotheek te ope nen, door dit gebied gesleurd, een gedeputeerde door de vloer laten zakken en Braks en Brokx tegen elkaar uitge speeld. Zij geloofden elk de laatste vijf miljoen bij elkaar geschraapt te hebben, maar het leverde wel de benodigde tien miljoen op", kreeg Goe koop de lachers op zijn hand. Vandaag is het museum voor het publiek geopend. En dat hoeft niet lang naar het mu seum te zoeken. „Ik heb het hoofd van de civiele werken vandaag nog opdracht gegeven de bordjes de goede kant op te zetten", liet Goekoop met een brede grijns weten. Iers strijden om eigendoms- it verhuurbedrijf trouwauto's A AG/ LEIDEN De gebroeders De Jong die aan de arkt in Leiden een verhuurbedrijf in antieke trouwau- iploiteren, willen de rechter laten bepalen wie van hen het _bjrioet ruimen. De broers beschuldigen elkaar ervan dat ze geld uit de zaak halen, waardoor de exploitatie van het 7~f in gevaar komt. De oudste broer zou zich bovendien nau- -Us met de gang van zaken bemoeien, terwijl hij zich wel de fi toeëigent. Voor de vice-president van de Haagse recht- nr. J.J. Brinkhof, diende gisteren dan ook een kort ge baarbij de vraag centraal stond wie (tijdelijk) de leiding ZJjet bedrijf krijgt. De uitspraak in kort geding moet gezien f m als een voorlopige beslissing, vooruitlopend op de defini- ïslissing in een civiele procedure. „Samen gaat het niet, tij wel duidelijk", concludeerde mr. Brinkhof na een nog- fjotioneel verlopen zitting, waarbij de vader van de twee liet weten dat de oudste zoon dertig jaar heeft gewerkt bedrijf op te bouwen. Mr. Brinkhof maakt waarschijnlijk ide week zijn voorlopige beslissing bekend. (ADVERTENTIE) 'EN Gewijzigde aanvangstijd gemeenteraadsvergadering I.v.m. de bespreking van het rapport van de Commissie voor de Rekeningen over "De bevindingen omtrent een aantal aspecten van financieel beleid en beheer van de Gemeente Leiden", begint de gemeenteraadsvergadering een half uur eerder. De aanvangstijd wordt nu 19.30 uur! Onderzoek naar moord op tuinder Duikers hebben gisteren in de Haven in Leiden gezocht naar ma teriaal in verband met een ongeveer een maand geleden ge pleegde moord op een Rijswijkse tuinder. De auto van de tuinder werd later in Leiden teruggevonden. Het vermoeden bestaat daarom dat er meer sporen in Leiden te vinden zijn. Het was vanmorgen nog niet duidelijk of de zoekactie in de Haven iets heeft opgeleverd. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9