Terugkeer naar Suriname ilijft riskante onderneming Ministerie verwaarloost gebouwen in buitenland fieidóeQowuvnt Sjlïeuw middel bevordert sociaal Jedras; autisten Nieuwe trein voor koningin Beatrix J ik* Zuid-Holland: filerijders ademen acht keer zoveel schadelijke stoffen in ÏgÏ- -fr - NENLAND dinsdag 26 maart 1991 pagina 3 |^en topdrukte tijdens Pasen IsCHEDAM Het Nederlands Bureau voor Toerisme 1) verwacht tijdens de vroeg vallende paasdagen geen ukte. Naar verwachting zullen 700.000 tot 750.000 bui- [ïdse toeristen, voornamelijk Belgen, Duitsers en Britten, aid paasweekeinde ons land bezoeken. Vorig jaar be- j dit aantal 830.000, maar toen viel Pasen twee weken en kwamen veel toeristen voor de zojuist geopende Van >n ^tentoonstellingen. yan de Nederlanders zelf zullen zo'n ir gOO mensen een korte vakantie in eigen land houden. dJjhönderdduizend Nederlanders zoeken tiidens de Pasen Tjitenland op, aldus het NBT. In vrijwel alle accommoda- VO(jiotels, bungalows en campings, is nog volop ruimte be er baar. De meeste attractieparken, dierentuinen en de gaan komende paasdagen open. meen rapport van het ministerie van economische zaken dat de Nederlandse toeristenbranche voor de komende jaar uitstekende vooruitzichten heeft. Verwacht wordt iet totaal aan toeristische bestedingen in Nederland tot Bumet circa 30 procent zal groeien. Dat is tien procent Eundan tot nu toe was aangenomen, i hl Minister Hirsch Ballin van justitie voerde gisteren het woord tijdens een discussie over de misdaadaanpak in het Amsterdamse theater De Bali. Volgens Hirsch Ballin moet het Nederlandse bedrijfsleven zelf veel meer gaan betalen voor misdaadpreventie. foto: anp Hogescholen willen aantal studierichtingen uitbreiden DEN HAAG De Nederlandse hogescholen (instituten voor hoger beroepsonderwijs) willen hun aantal studierichtingen de komende jaren sterk uitbreiden. Bij minister Ritzen van onder wijs zijn tientallen aanvragen ingediend voor het opzetten van in totaal 189 nieuwe studierichtingen. Koploper is de Hogeschool IJsselland in Deventer, die zeventien nieuwe studiemogelijkhe den wenst. Op het ministerie van onderwijs zijn inmiddels al ruim 70 aanvragen afgewezen omdat die volgens Ritzen „niet doelmatig" zijn. Het gaat daarbij om studierichtingen waarvan in de betrokken regio's al een voldoende aanbod bestaat. Veel hogescholen willen voor bepaalde studies ook een korte hbo-op- leiding invoeren, die twee jaar in plaats van vier iaar duurt. Op dit moment bestaan er pog maar zes van, maar als alle aanvra gen worden gehonoreerd zullen er veertig zijn. Overigens is het bedrijfsleven niet bijster enthousiast over de korte hbo-opleidin- gen. Verwacht wordt dat Ritzen bij het beoordelen van de aan vragen met deze opvatting rekening zal houden. Magneet halveert roetuitstoot bus UTRECHT De streekvervoermaatschap- pij NZH heeft in de regio Haarlem als proef tien middelgrote bussen voorzien van een zogenoemde moleculenrichter. Het appa raat, een zeer sterke magneet die wordt ge monteerd tussen de brandstoftank en de brandstofpomp, kan de uitstoot van roet met meer dan de helft verminderen, zo is gebleken uit proefnemingen van de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Naast de ver mindering van de roetuitstoot kent de mo leculenrichter nog een aantal bijkomende voordelen. Het apparaat bespaart vijf a zes procent brandstof. Voor een bedrijf als de NZH met 800 bussen komt dat al gauw neer op een kostenreductie van vijf ton per jaar. De moleculenrichter levert tevens een acceleratiewinst op van zo'n vijf procent. A HEILIGE AFSPRAAK BOUTERSE EN BRUNSWUK iet HAAG J.P. Ma- directeur van de h slting Tenasu (Terug ldet* Suriname) is opti- keiisch. „Er is weer hoop tot: Suriname. Rust moet Q,ijri, rust om de ver- economie weer op te brengen". Hij nog geen uitspraak over de definitie- jitkomst van de over komst tussen het Suri- e funse leger en het Jun- platommando van Bruns- J-pi, maar hij gelooft dat Ivrede nu eindelijk in is. n*^su zet zich sinds 1975 in uur remigratie van Surina- de terugkeer naar het Herland. De stichting heeft ens haar directeur de han- evol aan landgenoten die erugtocht willen aanvaar- Dit gaat niet altijd even «el, niet in de laatste plaats IT de voorwaarde dat wie L *"g wil, verzekerd moet zijn een baan en een woon- jaats in Suriname. Het land te wachten op armlas- Qdjji, aldus Madari. „^hjjjens hem wil vijftig pro- wJvan de Surinamers in Ne- ie )and wel terug. Per jaar n Qgt hij zo'n twintigduizend rjstivragen van mensen die te- heJ villen. Liever gisteren ismjVandaaS> zo meent hij. ngepurinaamse economie moet ii een financieel duwtje in waug krijgen, dan komt alles g°ed. Wanneer Neder- woy nu met 500 miljoen gul- ■>p over de brug komt, kan tunjname zichzelf verder wel d den- En dat bedrag valt ,varje mee, zo betoogt Madari, 0k|t volgens het verdrag dat ld erland en Suriname te- den bij de onafhankelijk- 0| in 1975, zou democratisch nog recht hebben op De traditionele plechtigheid kwam vrij onverwacht: zaterdag lieten de Surinaamse legerleider Desi Bouterse en rebellenleider Ronnie Brunswijk hun bloed mengen om voor de bosnegerreligie tot een broederschap te komen. Het Surinaamse leger en het Junglecommando zullen niet meer met elkaar strijden, zo werd plechtig beloofd. Met deze zogenoemde sweri, die werd afgelegd op het eiland Drietabbetje in Zuidoost-Suriname, kwam officieus een einde aan de gevechtshandelingen die in juli 1986 waren begonnen. Na de onafhankelijkheid in 1975 emigreerden vele Surinamers naar Nederland. De economische situatie in Suriname is nog steeds niet rooskleurig. Toch wordt remigratie gestimuleerd, foto: sp 1,6 miljard gulden aan ontwik kelingshulp. Levensvatbaar Voor G. Hering, hoofdredac teur van de onafhankelijke weekkrant Suriname, komt de 'heilige afspraak' niet onver wacht. „De overeenkomst is zeker levensvatbaar. Bouterse en Brunswijk hunkeren naar vrede; de onderhandelingen waren al een jaar bezig, zij het dat de leiders in die tijd nooit rechtstreeks met elkaar heb ben gesproken. Brunswijk is uitgevochten, zijn doel was de mocratie en binnenkort zijn er verkiezingen. Voor Bouterse is het in het kader van die ver kiezingen slim om met de re bellenleider op goede voet te staan". Ook Hering meent dat een vredessituatie van wezenlijk belang is voor de remigratie. In dit verband roemt hij het plan van CDA-wethouder D. Ramlal in Den Haag, dat een zogenoemde ontsnappingsclau sule inhoudt. Dat wil zeggen dat iedere Nederlander van Surinaamse afkomst de moge lijkheid zou moeten krijgen het enkele jaren in Suriname te proberen. Lukt het niet daar een nieuw bestaan op te bouwen, dan zouden de Suri naamse Nederlanders gewoon weer naar Nederland moeten kunnen terugkeren. Ramlal verwacht dat vele Surinamers het erop zullen wagen. Een Surinaamse vrouw in Ne derland is daar niet zo zeker van. Veel van haar familiele den wonen nog in Suriname. „De toestand is rampzalig, er is niets. Om de paar maanden sturen we vanuit Nederland pakketten met van alles en nog wat. Als ik hier iets zie dat in de aanbieding is, koop ik het meteen, voor in het pak ket. En dat varieert van luci- iaar laan ECHT Het middel ORG bevordert het sociaal ge- van autistische kinderen, ilen meer en worden soci- tctiever. De kinderpsychia- ^J.K. Buitelaar stelt dit in proefschrift over psycho- van autisme 70 irop hij op 9 april in Utrecht nie/noveert. belangrijkste symptomen °P autisme zijn stoornissen in on sociaal contact. Autisten ook vaak stereotype bij ragingen. Zo kunnen ze tyaftlang dezelfde bewegingen Ze raken in paniek bij ehnjnderingen en veel autisten zich. ielaar heeft bij het obser- fn van autistische kinderen erkt dat gericht oogcontact irak, evenals een samen- gend gebruik van gebaren [aanwijzen, ja knikken of schudden. Ook als autisti- 1 kinderen beginnen met jen heeft dat weinig te ma- met echt communiceren: [zijn er niet op uit om een voord te krijgen", behandeling met ORG 2766 jen, spelen en lopen de kin deren meer en vertonen ze minder stereotype gedragingen, aldus Buitelaar. Ook het con tact met de onderzoeker verbe tert, wat onder meer blijkt uit het „kijkgedrag" van de kinde ren. Hun ouders vertellen dat ze zich thuis minder terugtrek ken en isoleren. ORG 2766 is een synthetisch nagemaakt stukje van het bij nierschors-stimulerend hor moon. Bijwerkingen heeft Bui telaar niet ontdekt. Hij koos voor dit middel omdat bij voor onderzoek is gebleken dat het bij dieren verstoringen in soci aal gedrag tegengaat. Bovendien grijpt dit middel aan op een gebied in de herse nen dat is betrokken bij infor matieverwerking en het toe kennen van betekenis aan die informatie. Autistische kinde ren hebben juist grote moeite met het opnemen van nieuwe en complexe informatie. Naast de medicatie kunnen ook de ouders zelf iets doen om be ter contact te krijgen met hun autistische kinderen. Samen spelletjes doen of bij voorbeeld liedjes zingen waarbij ouder en kind elkaar aanvullen. fers en schriften tot schoeisel en auto- onderdelen". „Ik heb een nichtje dat dertien jaar in Nederland heeft ge woond, rechten heeft gestu deerd. Op een gegeven mo ment ging ze terug naar Suri name, vol van idealen over de opbouw van het land. Ik heb net een brief van haar ontvan gen: „Ik wil hier weg, weg, weg", schrijft ze. „Niet per se naar Holland, maar weg uit Suriname". Erbarmelijk Misschien dat je het redt wan neer je een boerderijtje hebt en wat vruchten verkoopt, maar dan nog is het geen een voudige opgave het hoofd bo ven water te houden. De me dische zorg is bijvoorbeeld er barmelijk, weet de Surinaam se. „Ze hebben niet eens een voudige pijnstillers, laat staan apparatuur als scanners". Een zuster van haar werd in Suriname op de tast geope reerd. Ze bleef klachten hou den en kon, met financiële on dersteuning van familieleden, in Nederland opnieuw worden geholpen. De operatie in Suri name had niets uitgehaald, zo bleek, en de betreffende zuster moet nog tien jaar onder medi sche controle blijven. Niet on der Surinaamse, uiteraard. Maar de familie heeft geen geld meer om zusterlief nog een keer te laten overkomen. „Toch maar sturen wat je kan missen, en in Suriname op de zwarte markt omwisselen, het is daar echt hosselen met het geld, zoals dat op z'n Suri naams heet", zegt de Suri naamse een beetje mistroostig. Het verhaal van Madari dat ie der Surinamer zo snel moge lijk naar Suriname terug wil, gaat er bij haar dan ook niet in. „Ik begrijp niet hoe die me neer daarbij komt. Daar zou den we nog een leuke discussie over kunnen voeren". KARIN VERAART Aanwinst Directeur Jelle Reumer van het Natuur museum Rotterdam monteert slagtanden in een olifantskop, die onlangs door de douane in beslag was genomen. De kop uit Zimbabwe had Spanje als eind bestemming. In afwachting van een gerechtelijke uitspraak, wat jaren kan duren, wordt de kop in het museum tentoon gesteld. foto: anp UTRECHT De koninklijke trein loopt op zijn laatste be nen. De koninklijke familie en ons land bezoekende staats hoofden moeten zich nog even behelpen met de twee uit 1932 en 1933 daterende wagons, maar in 1993 worden de rijtui gen een salonrijtuig en een bagagerijtuig vervangen door nieuwe. Trein is overi gens een wat erg royaal be grip, want de nieuwe bestaat slechts uit een doodenkel rij tuig, zo blijkt uit mededelin gen van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD). De koninklijke rijtuigen wer den in de jaren '50 gemoderni seerd maar ze kunnen langza merhand niet meer mee. NS mag van het kabinet nu een nieuw rijtuig ontwerpen. Mi nisters en staatssecretarissen kunnen straks ook voor dienstreizen het koninklijk rij tuig aan laten rukken, een voorrecht dat tot nu toe niet voor bewindslieden was weg gelegd. DOOR BILLWATERSON hoekoaioeaaw die te aut0-r4np CASpÉKUIc WffcKÜ Efteling bouwt sprookjeshotel KAATSHEUVEL De Efte- ling investeert zestien miljoen gulden in de bouw van een ho tel, dat zal verrijzen pal naast het sprookjespark in Kaats heuvel. De bouw start binnen twee maanden en moet in april volgend jaar gereed zijn. Het Efteling Hotel krijgt 122 kamers, een restaurant, verga derfaciliteiten en een congres zaal voor maximaal 400 perso nen. Vier hoektorens geven het hotel het uiterlijk van een sprookjeskasteel. Acht toren kamers worden geheel in Efte- ling-stijl ingericht. .JÉ*, Zoekactie Een van de duikers van de landmacht komt boven water tijdens een zoekactie in de Maas bij Appeltern. Het team speurde de bodem af naar voorwerpen die mogelijk zouden leiden tot oplos sing van de moord op de kinderarts J. Labruyère uit Hummelo. Vorige week zondag vonden wan delaars het lijk van de vrouw. Sectie wees uit dat zij was vermoord. De duikers vonden gisteren alleen vier autowrakken. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minis terie van buitenlandse za ken trekt jaarlijks veel te weinig geld uit voor on derhoud, renovatie en nieuwbouw van officiële Nederlandse gebouwen in het buitenland, zoals am bassades, kanselarijen en ambtswoningen. Daardoor zijn de afgelopen ja ren enkele fraaie panden (on der meer in Brussel, Parijs en Moskou) ernstig in verval ge raakt, constateert de Algeme ne Rekenkamer in haar jaar verslag. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft over de gehele wereld 200 gebou wen in eigendom en huurt daarnaast meer dan 800 pan den. Voor aankoop en nieuw bouw is jaarlijks 2,5 miljoen gulden beschikbaar en voor renovatie 19,5 miljoen. Vol gens de Rekenkamer zijn deze bedragen volstrekt onvoldoen de om de achterstanden in on derhoud .weg te werken, ge bouwen aan te kopen en nieu we panden te laten bouwen. De bouw van een nieuwe am bassade in Tokyo kost bijvoor beeld al 43 miljoen gulden. Het gevolg van dit alles is dat al lerlei noodzakelijke werk zaamheden herhaaldelijk wor den uitgesteld. De Rekenkamer illustreert haar conclusies onder meer met het verhaal over de res tauratieplannen voor de mo numentale achttiende-eeuwse ambassadeurswoning in Parijs, eigendom van de Nederlandse regering. Een Franse architect schatte de restauratiekosten op 25 miljoen gulden, maar een Nederlandse architect kwam uit op 13 miljoen. Laatstgenoemde offerte was weliswaar een meevaller voor Buitenlandse Zaken, maar het bedrag was toch nog te hoog. Men overwoog toen het palei sachtige gebouw te verkopen (de geschatte waarde ligt mo menteel op 46 miljoen) maar besloot uiteindelijk om twee redenen dit niet te doen: ver koop zou een ernstig verlies qua bezit en prestige beteke nen en bovendien had men becijferd dat de waarde van het pand na restauratie zou stijgen tot maar liefst 80 mil joen gulden. Besloten werd daarom het pand maar te be houden en de restauratieplan nen in de ijskast te zetten. Er worden nu alleen enkele zeer dringende werkzaamheden uitgevoerd, die in totaal 3,5 miljoen gulden kosten. Diplomaten Ook heeft de Rekenkamer ontdekt dat Nederlandse di plomaten in het buitenland zich niet houden aan de nieu we belastingregels volgens het plan-Oort. De ministeries van financiën en buitenlandse za ken hebben afgesproken dat de speciale vergoedingen voor diplomaten nog tot 1 april 1992 onbelast blijven. De Rekenka mer schrijft in haar jaarver slag dat fiscale regels die hier in Nederland gelden ook van toepassing dienen te zijn op Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in den vreemde. Dit betekent dus dat de naast het salaris uitgekeer de vergoedingen zoals 'Oort' voorschrijft vanaf 1 januari van dit jaar gedeelte lijk moeten worden belast. Oude afspraken over de fiscale behandeling van vergoedingen dienen te vervallen, zo meent de Rekenkamer. Woonsubsidie In het jaarverslag meldt de Rekenkamer verder dat het ministerie van defensie meer dan driehonderd woningen subsidieert die weliswaar be doeld waren voor Nederlandse militairen in Duitsland, maar die door anderen worden be woond. In het begin van de ja ren zestig verstrekte het mi nisterie van defensie zoge naamde honderdjarige lenin gen met een rente van een half procent aan Duitse inves teerders om het bouwen van huizen voor Nederlandse mili tairen te stimuleren. Oor spronkelijk ging het om 74 le ningen en een bedrag van 30 miljoen mark. Veel huizen zijn inmiddels verkocht en in okto ber vorig jaar liepen nog 50 le ningen tot een bedrag van 12,2 miljard gulden. Het ging toen nog om 513 huizen, waarvan 70 procent niet bewoond werd door Nederlandse militairen. Een recent geconstateerde stij ging in de vraag naar huurwo ningen, onder meer van de kant van Oostduitsers, zou nu nieuwe mogelijkheden bieden en Defensie wil nu alsnog de leningen versneld gaan invor* deren. Vragen bij voortgaande lozingen Hoogovens IJMUIDEN Spelen aan loopproblemen Hoogovens parten of deugt de reinigings installatie gewoonweg niet en laat zij daarom nog altijd te veel lood en zink door? Over deze vraag zijn de meningen van het ministerie van Ver keer en Waterstaat en de offi cier van justitie in Haarlem verdeeld. Een week geleden maakte Verkeer en Waterstaat bekend dat Hoogovens de in november ondekte lozingen „tot nul" had teruggebracht. Volgens de Haarlemse officier van justitie daarentegen, heeft het bedrijf vorige week nog steeds illegaal lood en zink geloosd op de Buitenhaven in IJmuiden. Het openbaar ministerie heeft op nieuw proces-verbaal opge maakt. Als Hoogovens de lo zingen niet snel beëindigt, kan het bedrijf rekenen op een dwangsom van een miljoen gulden per dag. Het ministerie spreekt over aanloopproble men met de installatie die de verontreinigingen moet tegen houden en gunt Hoogovens nog enkele dagen tijd om de kinderziektes te verhelpen. Het openbaar ministerie houdt verdere maatregelen tegen het bedrijf nog in beraad. DEN HAAG De concentra tie schadelijke stoffen in auto's die in files rijden, is twee tot acht keer zo groot als de toch al te hoge concentraties die in de buitenlucht op vaste meet stations soms worden gemeten. Met name risicogroepen on dervinden daarvan schadelijke >p korte termijn dient met de provincie over het daartoe te ondernemen beperkend beleid te worden overlegd, zo conclu deert de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland in een studie. Volgens de Raad kende Ne derland in 1988 de hoogste rui- melijke autodichtheid van de wereld, waarvan het grootste deel zich in Zuid-Holland be weegt. Files zijn in Zuid-Hol land aan de orde van de dag, de provincie slibt dicht en ver vuilt steeds meer. Op de vaste meetstations in de buitenlucht in Zuid-Holland worden regel matig te hoge concentraties luchtverontreinigende stoffen gemeten vooral koolmonoxide, stikstof(di)oxyde, lood en ben- Ook als de verkeersgroei op het huidige niveau wordt ge handhaafd, is een emissiere ductie van zeventig procent volgens de PRV het uiterst technisch haalbare. De ver wachting is echter dat de ko mende jaren vooral het zware dieselvrachtverkeer zelfs nog zal toenemen. Dat verkeer veroorzaakt een uitstoot van stikstofdioxiden. roet en PAK's. Over de blootstelling aan PAK's, NO., lood en CO is volgens de PVR te weinig kiei kend. De grenswaarden van NO. bijvoorbeeld worden op verkeersknooppunten en in dé grote steden regelmatig over schreden. Maar of die over schrijding gevaar voor de volksgezondheid op levert is niet geheel duidelijk, omdat ook veel zou afhangen van de duur en de frequentie van de blootstelling aan de stoffen, het type en de staat van de auto en de meteorologische omstandigheden

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3