IJ Vrouwelijke religieuzen willen strijdbaarder worden Moslim Sarigioli bidt dagelijks tussen de banden SleidteQowuvt*' 1 kerk wereld Bisdom Rotterdam treedt naar buiten met open dagen „Wonderen zijn de'! wereld nog niet uit;1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeicheSomcwit DINSDAG 26 MAAKT 1991 PAGi— |N Deense bioscopen open op Eerste Paasdag KOPENHAGEN Een aantal bioscopen in Denemarken ope nen op Eerste Paasdag hun deuren, hoewel een oude wet dat verbiedt. Helle Schmidt van Nordisk Film, het grootste bio scoopconcern in Denemarken, ziet de wet als de laatste poging van de Lutherse Kerk om haar macht te behouden. Meer dan 90 procent van de Denen is aangesloten bij de Lu therse staatskerk, maar slechts twee procent van hen gaat re gelmatig naar de kerk. „Het is zeer oneerlijk dat de noodlijden de bioscopen gesloten moeten blijven, terwijl de televisie films vertoont en videotheken gewoon zaken kunnen doen", vindt Schmidt. Uit protest tegen de wet waren enkele bioscopen op Eerste Kerstdag vorig jaar open en met succes. De voorstellin gen trokken vele belangstellenden, maar de eigenaars zullen worden vervolgd. Paus optimistisch over toekomst Roemenië VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II is redelijk opti mistisch over de toekomst van Roemenië. Hoewel er nog vele problemen zijn, is er hoop dat het in Roemenië opkomende „morgenrood een nieuwe dag van gerechtigheid, vrijheid en noeming van elf bisschoppen voor de Rooms-Katholieke Kerk en de met Rome geünieerde Grieks-Katholieke Kerk. De paus prees de trouw van de Roemeense katholieken aan het geloof, die hun vaak het leven heeft gekost. Het is een knappe vader die zijn eigen kind kent. Italiaans spreekwoord Steeds minder godsdienstles in rk onderwijs (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De afge lopen jaren is het vak in de meeste katholieke scholen gemarginaliseerd, zo wordt door de bis schoppelijk gedelegeer den in hun advies gecon stateerd. Veel scholen halen niet eens het minimum-advies en dat is geen goede zaak. Inhoudelijk niet, maar ook niet ten op zichte van de wetgever. „Goedkeuring van een katho lieke school door de burgerlij ke overheid impliceert de aanwezigheid van het vak op school. Een katholieke school zonder godsdienstonderwijs handelt misschien wel niet te gen de vrijheid van onderwijs, maar wel tegen de bedoeling van de wetgever. Katholieke scholen hebben op politieke gronden dan ook een morele plicht om uren voor het vak godsdienst/levensbeschou wing vrij te maken", aldus een brochure over het advies van de bisschoppelijk gedele geerden. In de nieuwe minimumtabel die als vrije ruimte door de scholen kan worden ingevuld, is voor alle schooltypen een vermeerdering voorzien. Dat geldt het sterkst voor het la ger beroepsonderwijs (van 4 naar 6 uren in de eerste drie jaar). In de nieuwe tabel kreeg het vwo opnieuw het grootst aantal uren toebe deeld: 9 (was 8); havo krijgt het advies om van 5 naar 6 uren te gaan. Het inhoudelijke belang van godsdienstonderwijs wordt uitgelegd door onder meer te wijzen op de betekenis van het vak voor de identiteit van de school (hoewel die identi teit niet uitsluitend blijkt uit het vak). Ook wordt gezegd dat vermeerdering van het aantal lesuren het mogelijk maakt dat de docent een bij zondere rol kan vervullen in de leerlingbegeleiding op school; de docent kan dank zij -neer uren een 'goede pedago gische relatie' opbouwen met le leerling. n de brochure wordt ook nog gewezen op het belang van het vak godsdienst/levensbe schouwing in het verband van de brede vorming van leerlingen. In dit kader wordt eraan herinnerd dat de katho lieke onderwijsbonden in de cember 1990 hebben uitge sproken voor wettelijke ver plichting van het vak. In een toelichting op de bete kenis van het begrip 'zwaar wegend advies' zei woord voerder C.J.M. Aerts van het Algemeen Bureau Katholiek Onderwijs dat dit vooral slaat op de argumenten die in de brochure worden aangedra gen om de voorziene invoe ring van de basisvorming te gebruiken voor een verster king van het godsdienston derwijs. Op de vraag or er eventueel consequenties zijn verbonden aan de beslissing van scholen om toch niet méér uren gods dienst te geven, gaf mevrouw Aerts een ontkennend ant woord. „Het is de eigen beslis sing van scholen en het colle ge van bisschoppelijk gedele geerden kan en wil niets op leggen". Vaticaanse Raad De Vati caanse raad die het contact met andere godsdiensten on derhoudt, is tegen zaligver klaring van de Spaanse ko ningin Isabella (1451-1504). Isabella, bijgenaamd La Cat- tolica, verdreef in 1492 alle jo den en moslims uit Spanje. Het Joods Wereldcongres in New York zegt dat het door de pauselijke raad voor de eenheid is geïnformeerd over zijn unanieme afwijzing. Vol gens de raad zou zaligverkla ring van Isabella in strijd zijn met de kerkelijke leer over de -vrijheid van geweten. Direc teur Elan Steinberg van het Joods Wereldcongres is blij met de afwijzing. Hierdoor wordt „een* mogelijke bron van ernstige spanning tussen katholieken en joden" wegge nomen. Joodse leiders hebben bij een bezoek aan het Vati- caan in december 1990 hun bezwaren tegen de zaligver klaring kenbaar gemaakt. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen de benoeming tot voorganger van de evangelisatie te Hardegarijp E. Baren, wonende te Almelo. Bedankt voor Wageningen B.J. van Vreeswijk te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Berkel en Roden rijs drs. R.H. Stutvoet te Ooster- meer; naar Woubrugge mevr.drs. A.H. van Oudenallen, kand. te Zaan- DEN BOSCH Vrou wen moeten zich in kerk en maatschappij uit hun rol bevrijden. De kerk moet een gemeenschap worden waarin mannen en vrouwen gelijkwaar dig zijn. Verder moet de toenemende verpaupe ring van vrouwen wor den bestreden en is het belangrijk zicht te krijgen op het mechanisme van uitbuiting en onderdruk king in de Derde Wereld. Deze „accenten' legde Floren- tina "van Calsteren, voorzitter van de Samenwerking Neder landse Vrouwelijke Religieu zen (SNVR), bij de presentatie van een geactualiseerde In tentieverklaring van dit sa menwerkingsverband van 81 congregaties met in totaal 14.399 'actieve' zusters. In 1986 kwam de SNVR voor het eerst met een verklaring over de zending van actieve vrouwelijke religieuzen. „Hoewel we een vergrijzende groepering ziin, is er toch vol op leven in de brouwerij," al dus de voorzitter. De SNVR wil een nieuw zelf bewustzijn bij de zusters sti muleren. De congregaties moeten vrouwelijker worden, in de cultuur- en kerkkriti- sche zin van het woord: zelf bewust, sterk, helend en strijdbaar, aldus de intentie verklaring. De religieuzen willen de eigen kracht van vrouwen onderkennen en in zetten op die plaatsen waar dat nodig is. Verder richt de verklaring zich op gelijkwaardige ver houdingen tussen mannen en vrouwen in de religieuze we reld. Deze gelijkwaardigheid Bisschop H.C. Ernst FOTO: DIJKSTRA is niet vanzelfsprekend, con stateren de zusters. Aandacht voor de positie van vrouwen in de geloofsgemeenschap blijft daarom noodzakelijk. „Het ideaal is een kerk als ge meenschap van gelijkwaardi- gen", aldus voorzitter Van Calsteren. De religieuze vrou wen staan open voor uitnodi gingen van mede-broeders om de structurele ongelijkwaar digheid uit de kerk te helpen. De feministische theologe prof.dr. C. Halkes riep de vrouwen echter op om hier over zelf gesprekken te begin nen met de mannelijke reli gieuzen. „Voor een goed ge sprek zijn luisteren en het durven spreken van vrouwen van groot belang". Verder wenste zij het samenwer kingsverband toe om te luiste ren naar de Heilige Geest. „Zij is de inspirator van ons aller bestaan, als 't ware de vroedvrouw van geboortepro cessen van nieuw leven". Bisschop H.C.A. Ernst van Breda zei in een eerste reactie het te waarderen dat de vrou welijke religieuzen op zoek zijn naar een nieuw geloofsbe wustzijn. Hij waarschuwde echter om „het geloof niet te vervangen door een sociaal bewustzijn". „Sociaal engage ment moet verbonden zijn met de bron van het geloof", hield Ernst de zusters voor. De congregaties die bij de SNVR zijn aangesloten, lijden sterk onder vergrijzing. Be leidsmedewerker N. Roozen van de interkerkelijke ad- ventsactie Solidaridad wees daarop in zijn reactie op de intentieverklaring. „Veel vi taliteit is over 10, 15 jaar weg. Het is jammer dat die verlo ren gaat. We kunnen haar in de missionaire beweging niet missen". Roozen hoopt op een herle ving in nieuwe bewegingen. „Laten we in de komende 10, 15 jaar in ieder geval samen optrekken om de grote noden in de wereld het hoofd te kunnen bieden", zei Roozen. ROTTERDAM Het bisdom Rotterdam zal zich in het weekeinde van 19 en 20 april presen teren onder het motto Kerk te kijk. De manifes tatie vindt plaats op drie dicht bij elkaar gelegen lokaties in Rotterdam: de Grote of Sint-Laurens- kerk, de Sint-Dominicus- kerk en het Diocesaan Pastoraal Centrum. De presentatie wil laten zien wat kerk-zijn betekent in de randstad en is bedoeld voor iedere geïnteresseerde in het bisdom Rotterdam. Bisschop R. Bar schrijft in een brief aan de werkers in het pasto raat dat de rol van de kerk in de samenleving vaak als een marginale aangelegenheid wordt voorgesteld. Hij noemt de kerk daarentegen een „le vendige wereld van bezinning en activiteit" die meestal aan de media ontsnapt. „Met Kerk te Kijk willen we laten zien dat er meer is dat niet de krant of de televisie haalt, maar evenzeer of nog meer de moeite waard is". Voor de manifestatie zijn be stuurders van maatschappelij ke organisaties en politici uit genodigd en ook vertegen woordigers van andere kerk genootschappen. De manifestatie wordt vrijdag 19 april geopend om 18.30 in de Dominicuskerk. Daar zal informatie gegeven worden over liturgie- en kerkmuziek. In de Laurenskerk presente ren zich tezelfdertijd een groot aantal instanties en ver enigingen uit het bisdom, van diocesaan missiesecretariaat tot de dienst schoolkatechese, van KRO tot Laurensberaad. Zaterdag duurt de manifesta tie van tien uur tot half vijf, er is gezorgd voor kinderop vang. Inlichtingen Kerk te Kijk: bisdom Rotterdam, Koningin Emmaplein 3, Rotterdam. Tel. 010 -43 62 888. Fransen willen Lefebvre heilig verklaren PARIJS Het overlijden van de traditionalistische bis schop Marcel Lefebvre heeft een schok teweeg gebracht onder de Franse katholieke traditionalisten. Volgens de militante pastoor Philippe La- guerie, spreekbuis van de Pa- rijse integristenkerk Saint-Ni- colas-du-Chardonnet, had de Franse kerk "de meest presti gieuze en meest creatieve pre laat van de twintigste eeuw verloren". Laguerie sprak de hoop uit dat de door het Vati- caan in de ban gedane bis schop in een nabije toekomst heilig zou worden verklaard. Kerkelijke waarnemers vroe gen zich gisteren af of de tra ditionele stroming in Frank rijk niet zal versplinteren na het overlijden van Lefebvre. Meningsverschillen onder tra ditionele katholieken bestaan over de vraag in hoeverre de stroming gelieerd kan blijven met het extreem-rechtse Na tionale Front van Jean-Marie Le Pen Door Lefebvre gewij de priesters dragen regelmatig de mis op tijdens partijdagen van het Front. Le Pen en Le febvre deelden hun ideeën over een terugkeer naar een traditioneel Franse samenle ving, waarin buitenlanders en niet-katholieken een onderge schikte plaats hebben. Vorige week nog veroordeelde een Parijse rechtbank monseig neur Lefebvre tot 8000 francs boete wegens racistische uitla tingen en aanzetten tot haat. Maar ook op andere gebieden was de stroming aktief. Aan hangers staken enkele jaren geleden een bioscoop in Parijs in brand omdat daar de 'gods lasterlijke' film "The Last Temptation of Christ" werd vertoond. Een bioscoopbezoe ker kwam daarbij om het le ven. Recentelijk voerden ka tholieke integristen comman do-acties uit op abortuscentra. Duitse abt neemt fakkel Lefebvre over RICKENBACH De Duitse abt Franz Schmid- berger (44) is als gene- raal-overste van de Pries terbroederschap Pius X de 'opvolger' van mgr. Lefebvre. Hij was een van de eerste priesters die door de dissidente bis schop werd gewijd.. Het feit dat Schmidberger een abt en geen bisschop is, vormt geen beletsel om zijn gezag uit te oefenen. De vier bisschop pen van de Priesterbroeder schap hebben alleen tot taak priesters te wijden. Bij-zijn benoeming in 1982 zei Schmidberger dat er geen verandering in de koers zou komen. „Het feit dat Lefebvre nu reeds zijn opvolging heeft geregeld, mo.et voor het Vati- caan een aanwijzing zijn dat het werk dat in 1970 is begon nen, op dezelfde wijze na zijn dood zal worden voortgezet." De paus heeft tot op het laat ste moment gehoopt op een verzoening van mgr. Lefeb vre met Rome, aldus kardi naal Silvio Oddi, binnen het Vaticaan een van de grootste vrienden van de geëxcommu niceerde aartsbisschop, in een reactie op diens overlijden. De paus zou volgens Oddi „graag de excommunicatie tegen Le febvre hebben opgeheven als deze bereid was geweest be rouw te tonen". ENSCHEDE Bij Vre- destein op het Enschedese industrieterrein kijken ze er al niet meer vreemd van op. De circa 160 Turkse personeelsleden hebben al sinds jaar en dag in het hart van de bandenfabriek een bidca- bine staan. Dagelijks ma ken er enkele tientallen mensen gebruik van. Zeker tijdens de vastenmaand Ramadan die onlangs begon nen is. De 'moskee' meet niet meer dan twee bij drie meter, met een open bovenkant. Ze vormt, te midden van de rub- berdampen, een oase van rust voor de werker die het voor hangende gordijn opzij schuift en naar binnen schiet, de schoenen keurig achterlatend op het kleedje voor de ingang. Maximaal drie tot vier men sen kunnen er naast elkaar knielen. Aan één van de vier mooi behangen wanden, nauwkeurig op het oosten ge richt, hangt een illustratie van het heiligdom Mekka. Op de vloer blauw plastic en een in het Turks gesteld: 'Verzoe ke deze ruimte svp netjes te houden'. Ook buiten de islamitische vastenmaand Ramadan om bidt Aladin Sarioglu (26) vijf keer per dag een vaste reeks van teksten. Omdat het voor hem te ver lopen is naar de speciale gebedsruimte (hij werkt een eind verderop in een automatiseringshal) heeft hij z'n eigen oplossing be dacht. Op een duister plekje naast een ruimte met genera toren spreidt hij een stuk kar ton uit en wendt zich tot Al lah. „Het klinkt misschien raar maar weet je dat ik daar na weer verfrist aan de slag Gelovig Van huis uit is hij een gelovig mens. „Ik weet niet beter of dat bidden hoort er elke dag bij. Er zijn ook best veel Turkse mensen die het niet meer zo belangrijk vinden. Dat moeten zij weten. Nu het vastenmaand is, mogen we van zonsopgang tot zonson dergang niet eten, niet drin ken, roken en zo. Ik heb er geen problemen mee. 's Avonds eet ik wel weer en ook de volgende dag voor zonsopgang. Dat is deze week rondom half zeven. De regels zeggen evenwel dat je twee uur voor zonsopgang gegeten moet hebben. Dus staan m'n vrouw en ik om ongeveer kwart voor vier uur op en eten dan wat. Soms iets warms, soms alleen wat brood en kaas. Net waar je op dat moment trek in hebt. Daarna gaan we weer slapen tot een uur of zes. Om zeven uur moet ik hier weer op het werk zijn. Op je werk en als je onderweg bent zijn er geen exacte tijden om te bidden, mag je het bijvoorbeeld tussen één en drie uur doen. Dat bid den kun je op een boel plaat sen doen. Voorwaarde is wel dat het er schoon is. Dus niet op een toilet of een doucher uimte bijvoorbeeld. Die gel den als onreine ruimtes. Vrouwen mogen niet bidden als ze ongesteld zijn, evenin mogen ze dan vasten. Dat vas ten moeten ze op een andere dag inhalen. Als je meer dan negentig kilometer op reis moet, hoef je ook niet te vas ten en zo zijn er nog enkele uitzonderingen. Bijvoorbeeld als ze nog te jong bent en vas ten niet goed voor je gezond heid zou zijn. Ik heb er nooit veel moeite mee. Zeker niet nu de ramadan in de winter maanden is. Elk jaar is de ra madan elf dagen eerder, dus begint de vastenmaand steeds eerder. In augustus, midden in de zomer is het wel eens erg moeilijk. Dan zijn het lan ge dagen en krijg je dorst. Minderheid Aladin vertelt dat, wanneer hij hoort dat tijdens de chris telijke Kerstdagen de kerken uitpuilen, bij de Islamieten tij dens de ramadan de moskee ën vol zitten. De rest van het jaar is het bezoek een stuk minder. „Islamieten bidden net als christenen niet alle maal even trouw." Aladin waardeert het erg dat z'n col lega's op het werk begrip to nen als hij zich voor het bid den even wil afzonderen. Lang blijft hij nooit weg, pak weg vijf minuten. Maar zeker als je in een continu-productie zit, zo legt hij uit, moet je wel iemand hebben die het werk van je overneemt. Dat is een kwestie van vertrouwen. „Je moet er natuurlijk geen gein tje van maken en er gewoon even tussen uitknijpen om De moslim Aladin aan het werk bij Vredestein. foto: pers unie even een luchtje te happen. Want dat gebeurt soms ook wel." Bij elkaar vormen Aladin en andere collega's die de moeite nemen om op de werkvloer te bidden een minderheid, ook onder de Turkse gemeen schap bij Vredestein. Hij sluit niet uit dat de biddende groep vroeger, toen de Turkse men sen net in Nederland woon den, groter was. Met name de tweede generatie laat de isla mitische regels niet meer zo zwaar wegen. Aladin heeft zo z'n eigen opvatting daarover. „De islamitische regels zijn bekend, net als op het voet balveld en in het verkeer. Je riskeert een rode kaart of een bekeuring. Als islamiet houd ik er rekening mee dat ieder mens zich eens zal moeten verantwoorden over wat hij tijdens z'n leven heeft gedaan. Of hij zich aan de regels rond om goed en kwaad heeft ge houden. Ik denk dat er wat dit betreft wel enige overeen komst is met de christenen en wat in de Bijbel staat en de jo den en hun Tora. Gelovige mensen hebben makkelijk be grip voor elkaar dan niet-ge- lovigen jegens hen. Ik heb ook wel eens paar keer rond gekeken in een kerk omdat ik er nieuwsgierig naar was en ook op de televisie heb ik wel eens een kerkdienst gezien. Je moet van elkaar weten anders blijf je vreemden voor elkaar. Daar draait het om." JAN TER HAAR Geen haast met EMU feci ~D vi jnd j dit Brussel staat op het punt wreed te ontwaken ifter droom dat op 1 januari 1994 een centrale bank voor kan worden opgericht, enkele jaren later gevolgd doi Europese eenheidsmunt, de ecu. Het bevlogen plan Economische en Monetaire Unie (EMU) komt onder fcaai zwaardere druk te staan. En omdat die druk voorajenfc Duitsland komt begint de droom inderdaad steeds meen een illusie te lijken. dal jaar VORIGE week heeft de voorzitter van de Duitse Bumei bank, Karl Otto Pöhl, ten overstaan van een aantal Euijdai parlementariërs nog eens onverbloemd aangegeven hi EMU-vlag er bij hangt. Het verrassendste van zijn was dat hij de Duitse monetaire unie, die vorig overgrote haast werd ingevoerd, gebruikte als voort voor hoe het op Europees niveau niet moest. De same| ging van de West- en Oostduitse mark is „een ramp j ken", aldus Pöhl. GROTE haast en de verkeerde wisselkoers hebben het currentievermogen van de voormalige DDR volledig w ken. En Pöhl had daarvoor gewaarschuwd. Nu heeft h( een waarschuwing aan het adres van de Europese Ge: schap doen uitgaan. Zijn boodschap luidt: maak vooral nl| veel haast met de EMU. Zet geen centrale bank voor Ei op poten als inleiding van het proces van monetaire ve ia». J mi P ging. als voltooiing ervan. t PöHL wil een EMU voor een goep van economisch sLjn 'kernlanden'. Op een ander spoor volgen dan de lande^- nu nog worstelen met inflatiepercentages die twee kejjsc] hoog zijn als in de Bondsrepubliek. Pöhl heeft zich tot. gemaakt van een groeiend aantal Europese politici qjjn wie de Nederlandse minister Kok die de grote haa%te de Europese Commissie in Brussel en zeer in het bijzeg haar voorzitter Delors, met de EMU willen maken, al» r gevaarlijke ontwikkeling beschouwen. Duitsland heeftoer ook de rem op het EMU-proces gezet. T> UE toegenomen spanningen aan de EMU-fronten, de funse mentele Duitse bezwaren en de weerstand tegen de plaiom van Engeland zullen het in volle gang zijnde EMU-pI, n zonder twijfel vertragen. Pöhl is op dit moment doende frre sel zowel een marsroute als een tijdschema voor te schrijt is Als de EG-commissievoorzitter Delors hem daar ni^su volgt, zullen de afzonderlijke lidstaten dat op den duur re doen. (i d PUTTEN Kerken en christenen in Nederland moeten zich niet zo blind staren op de secularisatie. Ze zouden wat meer oog moeten krijgen voor de wonderen die God we reldwijd verricht, in Chi na, de Sovjetunie en Cam bodja bijvoorbeeld. Het Lausannecomité voor we reldevangelisatie is zeer hoopvol gestemd. Op een studiedag van de Ne derlandse afdeling van deze internationale evangelische beweging, die in 1974 in het Zwitserse Lausanne is opge richt, vlogen de statische gege vens, de vijf- en tienjarenplan nen en de prognoses zaterdag door de redelijk gevulde zaal in Putten. Doel van 'Lausan ne' is de hele wereld met het Evangelie kennis te laten ma ken, het liefst nog voor het jaar 2000. Internationaal directeur dr. Tom Houston: „Er zijn nog al tijd 1 miljard mensen op deze wereld die nog nooit van Jezus Christus gehoord hebben. In 28 landen is minder dan 2 pro cent van de bevolking chris ten; in deze landen moeten 650 miljoen mensen met het Evan gelie bereikt worden." Het „bereiken van de onbereik- ten" is voor de Schot een enor me uitdaging. Helaas is het nog altijd zo dat kerken 93 procent van al hun menskracht investeren in de wereld die al weet heeft van het Evangelie. Ook heeft Houston berekend dat van alle theologische werken nauwe lijks 1 procent gewijd is aan de onbereikte volkeren, waarvan er toch maar liefst 12.000 op deze aarde bestaan. Maar de wonderen zijn wat Houston betreft de wereld nog niet uit. Op de laatste interna tionale bijeenkomst van het Lausannecomité, twee jaa*? 11 leden in Manila, is veelvfie* gebeden voor CambodjóP' nog geen jaar later mocht? voor het eerst bijbels geïmporteerd. Mongolië ook veel aandacht, en moment staan 60 christjl organisaties klaar om hen boeddhisme en marxismlVa? plaagde volk het EvangePuri: brengen. i1 Nog een voorbeeld wau£ volgens de Lausanne-direF 8' blijkt dat in Manila wot nu baarlijke processen op |°vt zijn gebracht: de Sovjetunpan de Filipijnse hoofdstad ven- genwoordigd door 68 evart6 m sche christenen. In oki1 1990 waren welgeteld ^rla vertegenwoordigers van pn en kleine kerken bijeen o| in kansen die glasnost biedt, j11311 het Evangelie uit te huitpi Als vervolg op Manila Houston een tienjarenplan I gezet, dat voorziet in 'regl le' ontmoetingen in Oost-F pa (1991), Azië (1993), Lal Amerika (1995), Afrika (I en het Midden-Oosten (lj^^ Als christenen de onber|V> volkeren werkelijk willen reiken, zullen zij eerst best moeten doen om de/^ tuur van deze volkeren ren begrijpen. Vandaar, conferenties. De Nederlandse Lausannl deling, pas vier jaar ouf binnenkort een zelfstarf stichting, heeft met van het CBS uitgerekend er in eigen land 139 versj rv lende volkeren vertegenw Pr< digd zijn. De Nederlander^130* gezonderd, is daarvan 70 'roP cent 'onbereikt, maar nieP0V bereikbaar'. be] Het zendingsveld ligt opaut deurmat, concludeerde on SOc zoeker B. van de Pijpek(one In zijn 'seminar' gaf hij ragii welke allochtonen 'ontvaKjan lijk' voor het Evangelie [en. (oost-Aziatische vluchteling^ en welke 'anti' zijn (mosliren lelaé [n v êST £cid6c6outmit b aa Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Iscj Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden j Telefoon 071 - 122 244 €n Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 -313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur. Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248 m van ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15 00 uir Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling per maand f 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar f. 294,30 J Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties P Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk»» 070 - 3902 702 Bankiers k AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 fa kS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2