En de winnaar heet Kevin Costner rk plot in jordspel Mn (Bloemen Wje lloemén ZEVEN OSCARS VOOR DANCES WITH WOLVES' ieuwe bezems vegen schoon bij Rotterdams Philharmonisch IST/RTV CeULeSouoo/nt DINSDAG 26 MAART 1991 PAGINA 13 -3 jn onderscheiding al revers kijkt Frank toe hoe NOS-ra- :teur Willem van de Gouden opspeldt bij Corry s. Naast deze twee in kregen Jan Boer- Eric van der Wurff trp. De speciale Ex- ging naar Candy die zo succesvol rerkte met Prince 'e Stewart. FOTO: ANP Rushdie scheidt van Marianne Wiggins LONDEN De Britse schrijver Salman Rushdie gaat scheiden van zijn Ameri kaanse echtgenote Marianne Wiggins, van wie hij overigens al enige tijd ge scheiden leefde. Rushdie zit al twee jaar ondergedoken om te ontkomen aan de doodstraf die de inmiddels gestorven Iraanse ayatollah Ruhollah Khomeini over hem uitsprak na het verschijnen van het boek 'Satanic Verses'. Khomeini vond het boek van Rushdie een beledi ging van de islam. De echtgenote van Rushdie zegt in de Times dat haar man „zeer, zeer depressief" is. „Hij heeft zijn vrienden volledig van zich vervreemd en kan geen kritiek meer verdragen", al dus Marianne Wiggins die op het ogen blik weer in de Verenigde Staten woont. Ets Rembrandt ontdekt in tv-programma BROEK OP LANGEDIJK Bij de opnamen van het AVRO televisie-programma 'Tussen kunst en kitsch' is gisteren een ets ontdekt van Rembrandt, die dateert uit 1633. Dat gebeurde in Broek op Langedijk. De vondst werd tijdens de opnamen door Th. Laurentius (kunsthan delaar uit Voorschoten) getaxeerd op 8000 gulden. „Het is jammer, maar dit exemplaar is te kort afgesneden, langs alle randen en binnen de tekening. Anders was het wel 40.000 gulden waard geweest. Niettemin is het een echte Rembrandt", aldus Laurentius. Volgens Laurentius is het één van de weinige boekillustraties die Rembrandt heeft gemaakt. Het is getiteld 'Schip van fortuin' en was be doeld als illustratie voor een boek van Herckmans over de zeevaart. De ets is gemaakt in de periode dat de schil der pas was verhuisd van Leiden naar Amsterdam. Vorig jaar februari werd in Leiden ook al een ets van Rembrandt ontdekt tijdens de opnamen van het AVRO- programma. Toen ging het om een ets uit 1631, die een bebaarde man met bontmuts voorstelt. De waarde van die ets werd geschat op 40.000 gulden. |nsink en Huub Stapel in an Anthony Shaffer, i: Coot van Doesburgh. Re- i. Decor/licht: Harry Wish, ■sj-i-.-. Yan Tax. Koninklijke A Jburg, Den Haag, maandag r1. Herhaling vanavond. spel' van de Engelse er Anthony Shaffer is in die stukken die als tdern avant-la-lettre de idenis in kan gaan. schreef het in 1970, succes en werd in 1972 id. Joseph Mankiewicz •rde Michael Caine en ice Olivier en ook de Jleuth' was spannend ,ge zijn intrige vol spel- 0 i Huub Stapel heeft het van zijn aantrekkings- ;eva verloren. De omgeving „leen uit de gemiddelde liét i Christie: een Brits he- valls vol prullaria, de wo- g k an de bejaarde detecti ve jhrijver Andrew Wyke. ilkirat de confrontatie aan iet |e jeugdige Milo Tindie m met Wykes vrouw van- t dibl. Hoe Wyke Tindie te ;t eif wil zijn en vice versa dij in het theater worden ok het zou flauw zijn de rijs te geven. Meer is er is niet in 'Moordspel', zichzelf een bewijs is /or<^lanSrijk plot kan zijn' ieur Jo Dua laat het ver- ;de hoofdzaak zijn en •fowel Stapel als Lensink ineifimte SeSeven- De laatste Wokkig speels doen en h jendingen van zijn raspe- imbre aanwenden om de Ie üP£r^ke vertaling van p|van Doesburgh te doen Ten, Zij laat Wyke bij- weid zeggen, dat Tindie ad is geworden op een ,7 die de liefde bedrijft als 1 jelgische sanseferia'. Sta- °°neelt een helder naturel rdient de sympathie van ibliek en zo loopt dit spel H graafschap Wiltshire op vikP PETER SNEL gelijk acties int loonsverhoging jjjfoncertgebouw t OfERDAM De suppoos- rogrammaverkopers, ho- XCj en vestiaire-medewer- jVa'n het Concertgebouw psterdam gaan mogelijk r Loeren voor loonsverho- OOlbit heeft de Horecabond gelj bekendgemaakt. Zo votfeegt het personeel de Dekrtbezoekers *e vragen idhesie te betuigen voor 11 ^ineisen. rovbnen van de medewer- r Oproepkrachten die wer- eetpet elf-maands-contrac- 5 5pjn al sinds 1988 niet p |verhoogd. ADVERTENTIE lanCi ir b (Vervolg van de voorpagina) HOLLYWOOD/DEN HAAG Presentator Bil ly Crystal kwam vannacht rond drie uur onze tijd niet voor niets op een paard het toneel van het Shrine Auditorium in Los Angeles op. Want wat verwacht werd gebeurde: Kevin Costners western 'Dances with wolves' ging tijdens de 63e Oscar-cere monie met de meeste en belangrijkste prijzen strij ken: Maar liefst zeven van de twaalf nominaties voor de film werden geconver teerd in een Oscar. Waar onder die voor Beste Re gie en Beste Film. En dat voor het regiedebuut van een acteur. Grote verliezer werd Francis Coppola's laatste deel van 'The Godfather'-saga. Geen enkele van de zeven nominaties werd een echte Oscar. Nog meer verrassingen: géén prijs voor Gerard Depardieu, die ook niet aanwezig was in Los An geles, uit protest over de publi catie in Time dat hij in zijn jonge jaren vrouwen ver kracht zou hebben. Zelfs de Franse minister van cultuur Jack Lang vermoedde dat de door de Fransen aangevochten publicatie onderdeel zou zijn van een campagne om Depar dieu van een Oscar af te hou den. Depardieu was genomi neerd in de categorie Beste Acteur voor zijn rol in een niet-Amerikaanse produktie, 'Cyrano de Bergerac'. Kevin Costner toont vol trots twee van de zeven Oscars die hem gisteravond wer den uitgereikt voor "Dances with Wolves'. Sophia Loren, in gezelschap van Gregory Peck, met in haar hand de speciale Ere- Oscar die ze ontving voor haar gehele filmcarrière. Sophia Loren Een zeldzaamheid overigens wanneer acteurs in een 'vreemde' film die nominatie krijgen. Het overkwam tot nu toe alleen Sophia Loren dertig jaar geleden voor haar rol in de Italiaanse Moravia-verfil- ming 'La Ciociara' (Twee vrouwen). Zij kreeg de Oscar toen wél. Ze was in 1961 bang 'en plein public' flauw te val len en kwam maar niet naar Amerika. Vannacht was ze er in vol ornaat om een ere-Oscar voor haar hele filmcarrière te ontvangen uit handen van Gregory Peck. Een omgekeer de versie van wat er op 8 april 1963 elders in Hollywood plaatsvond: toen reikte Sophia een jonge Peck zijn eerste Os car uit voor zijn rol in 'To kill a mocking bird'. Vannacht zei La Loren „Grazie America" en droeg de Ere-Oscar op aan de drie mannen in haar leven, echtgenoot Carlo Ponti, en hun twee zoons Carlo jr. en Eduardo, die haar geleerd had den 'het werkwoord liefheb ben te vervoegen'. De Oscar voor de rol van Bes te Acteur ging wel naar een niet-Amerikaan, Engelsman Jeremy Irons, voor zijn rol in de Amerikaanse film 'Reversal of fortune'. Hij speelt er Claus von Btllow in, de Europese aristocraat die ervan beschul digd wordt zijn vrouw in coma gebracht te hebben. Het was de enige belangrijke Oscar die aan Kevin Costner, ook al ge nomineerd voor zijn hoofdrol in 'Dances with wolves', voor bij ging. Verrassend ook dat de Oscar voor Beste Actrice niet naar vedetten ging als Julia Roberts ('Pretty woman'), Me ryl Streep ('Postcards from the edge') of Joanne Woodward ('Mr Mrs Bridge') maar naar de veel minder bekende Cathy Bates. Zij speelt een - zacht ge- Kathy Bates in 'Misery', waarin ze een wat al te fanatieke fan s won er gisteravond een Oscar mee. zegd - wat al te opdringerige bewonderaarster van een schrijver die haar idool aan het bed kluistert en gijzelt in de Stephen King-verfilming 'Misery' (deze week in ons land in première in een aantal steden). Tweede van Whoopi Het valt elk jaar op in de Os car-nominaties: in de catego rieën voor film en acteurs wordt, niet zozeer gekeken naar kassuccessen. Dat gebeurt wél in de categorie 'Beste Film'. Daar stond het populai re, maar zeker niet grootse, 'Ghost' op de nominatie. Die verschillen vinden hun oor zaak in het feit dat het in elke categorie vakgenoten zijn die voor de beste van het jaar stemmen. Manlijke acteurs op manlijke acteurs, vrouwen op vrouwen. Alleen in de catego rie 'Beste Film' mag iederéén uit het filmvak - mits lid van een Union - stemmen. Voor 'Ghost' kreeg Whoopi Gold berg - volgens verwachting - de Oscar voor de beste bijrol (de film kreeg ook een Oscar voor het beste scénario). Whoopi's tweede na 'The color purple'. Marlon Brando liet in 1973 zijn Oscar (voor 'The Godfather') in ontvangst nemen door een Indiaanse, Sacheen Little Fea ther. Michael Blake - Oscar voor Beste Scenario naar een ander medium, zijn eigen boek 'Dances with wolves' - deed het zinvoller: hij had een Indi aanse tolk naast zich, die zijn van een beroemd schrijver. Ze complete dankwoord in een Indiaanse taal - welke werd niet duidelijk - vertaalde. Een hommage aan 'the original Americans', zoals zijn boek en Costners film een 'Wiedergut- machung' zijn voor een Holly- wood-historie waarin de rood huiden de boemannen waren. Zwitser In de categorie Beste Acteurs was Al Pacino ('The Godfa ther III') dit jaar vergeten. Al leen voor zijn satirische gang ster in 'Dick Tracy' stond hij op de lijst. Maar ook daar luk te het niet. De prijs voor Beste Bijrol ging naar een andere 'gangster', Joe Pesci, v.oor diens beangstigende crimineel in Martin Scorsese's 'Goodfel- Complete lijst van Oscars: 1. Film: Dances With Wolves, Kevin Costner en Jim Wilson, producers. 2. Acteur: Jeremy Irons, Reversal of Fortune. 3. Actrice: Kathy Bates, Misery. 4. Vrouwelijke bijrol: Whoopi Goldberg, Ghost. 5. Manlijke bijrol: Joe Pesci, GoodFellas. 6. Regisseur: Kevin Costner, Dances With Wolves. 7. Origineel scenario: Bruce Joel Rubin, Ghost. 8. Scenario-adaptie: Michael Blake, Dances With Wolves. 9. Buitenlandse film: Journey of Hope, Zwitserland. 10. Montage: Neil Travis, Dances With Wolves. 11. Decor/Aankleding: Richard Sylbert en Rick Simpson, Dick Tracy. 12. Fotografie: Dean Semler, 'Dances With Wolves.' 13. Kostuumontwerp: Franca Squarciapino, Cyrano de Ber gerac. 14. Lange documentaire: American Dream, Barbara Kopple and Arthur Cohn, producers. 15. Korte documentaire: Days of Waiting, Steven Okazaki, producer. 16. Opmaak: John Caglione Jr. and Doug Drexler, Dick Tra cy- 17. Originele muziek: John Barry, Dances With Wolves. 18. Originele song: Sooner or Later (I Always Get My Man), muziek en tekst Stephen Sondheim, Dick Tracy. 19. Korte animatie: Creature Comforts, Nick Park, producer. 20. Korte speelfilm: The Lunch Date, Adam Davison, produ cer. 21. Geluid: Russell Williams II, Jeffrey Perkins, Bill W. Benton and Greg Watkins, Dances With Wolves. 22. Geluidseffecten: Cecelia Hall and George Watters II, The Hunt for Red October. Eerder bekend gemaakte Oscars: Ere-Oscar: Myrna Loy en Sophia Loren. Irving J.Thalberg Award: Producers Richard Zanuck en David Brown. Bijzondere verdienste voor speciale effecten: Total Recall. las' dat verder buiten de prij zen bleef. Nog een verrassing: de winnaar van de beste bui tenlandse film was een Zwit ser, Xavier Koller: dus geen 'Ju Dou', geen 'Cyrano', maar 'Reise der Hoffnung' (Journey of Hope). Een speelfilm over de Turkse Mehmet Ali die met zijn familie zijn land ontvlucht en over de Alpen naar Zwit serland trekt. Er bleven troostprijsjes over voor 'Total Recall' - beste vi suele effecten, met een be dankje van de winnende heren aan Paul Verhoeven - 'Dick Tracy' (drie 'kleine' Os cars o.m. voor Stephen Sond- heims door Madonna gebrach te song 'Sooner or later') en 'The hunt for Red October' (geluidseffecten). Het was de nacht van regie debutant Kevin Costner met z'n zeven Oscars - een alleen door 'Gone with the wind' (acht Oscars) overtroffen aan tal. Costner had voor z'n dankwoord spiekbriefjes bij zich: „Sorry, maar ook als ik regisseer moet ik alles op een papiertje krabbelen". Komiek presentator Billy Crystal bouwde (evenals de luid toege- juichde Bob Hope even later) nog al wat verwijzingen naar de Golf-oorlog in zn tekst. Niet allemaal even fijntjes. Een ervan bleef overeind in de prijzenregen van vannacht. Crystal: „Het maakt eigenlijk helemaal niet uit wie de win naar is. Want Saddam zegt toch dat hij gewonnen heeft". BERT JANSMA 'ERDAM Het l0|rdams Philharmo- Orkest sluit het tijd- van chefdirigent Ja- onlon af op 11, 12 april met uitvoerin- an de derde symfo- an Mahler. Het or- ntroduceert de nieu- ièhefdirigent Jeffrey met zijn eerste offi- concert op 5 septem- ding van het orkest is tkelijk van plan een an dere, een meer vooruitstreven de koers te gaan varen. „Een koers die past bij de nieuwe sky-lines van Rotterdam", al dus de kersverse directeur Wendela Sandberg tijdens een gistermiddag gehouden strikt zakelijke en kille persconfe rentie. Dirigent Jeffrey Tate, direc teur mevrouw Sandberg en ar tistiek leider Kees Hillen zien met vertrouwen de toekomst tegemoet, de financiële positie van het orkest is florissant te noemen. De sponsoring groeit en de overheid heeft er voor lopig van afgeizien een norme ring door te voeren. Diezelfde overheid heeft met zoveel woorden gezegd, dat Neder land niet meer één nationaal orkest telt (het Koninklijk Concertgebouworkest), maar dat het Rotterdams Philhar monisch en het Residentie Or kest met het Amsterdamse or kest gelijk geschakeld moeten worden. Volgens mevrouw Sandberg kan hieruit de con clusie worden getrokken, dat bij het Rotterdamse en het Haagse orkest ook de salarië ring op hetzelfde niveau als het Concertgebouworkest moet komen. De Amsterdamse orkestleden krijgen nog altijd tien procent meer salaris dan hun collega's in Rotterdam en Den Haag. Series geschrapt In Rotterdam is de Z-serie, de série met hedendaagse muziek, nooit van de grond gekomen. Er is aan de opzet vele jaren gesleuteld, maar het grote pu bliek bleef weg. „Nieuwe mensen willen iets nieuws", aldus Kees Hillen, „en ik ben begonnen de Z-serie en de promenade-serie te schrap- Hedendaagse muziek is nu op genomen in de normale series, maar de Nederlandse compo nisten komen er bijzonder be kaaid vanaf, alleen Keuris, Escher en Hendrik Andriessen staan geprogrammeerd. De promenade-serie wordt een Amerikaanse serie met wer ken van Menotti, Dankworth, Bernstein, Lukas Foss, Stra- winsky en Gershwin. Chef-di rigent Jeffrey Tate is van plan na het komende seizoen aan dacht te schenken aan Bruck ner, ook Haydn kan zich in zijn belangstelling verheugen. Eveneens op lange termijn heeft Tate het voornemen ora toria van Schumann en Men delssohn te gaan uitvoeren, al dan niet in samenwerking met het Philharmonisch Koor Toonkunst. In het komende seizoen leidt Tate twee concert- uitvoerin gen van opera's: 'Zaide' van Mozart en 'Hertog Blauwb- aard's burcht' van Bartok. Be halve Tate zullen in Rotter dam onder anderen dirigeren: Valery Gergjev, Frans Brug gen, Gennadi Rozdjestvenski, Simon Rattle en Hans Vonk. De chefdirigent van het Resi dentie Orkest, Hans Vonk, heeft een nieuwe liefde: het Rotterdams Philharmonisch Orkest met in zijn gevolg de Engelse platenmaatschappij Chandos. Vonk, die deze week in De Doelen uitvoeringen van Bachs Matthaus Passion leidt, gaat werken van Varèse, Stra- winsky en Schönberg op CD vastleggen. De leiding van het orkest wil duidelijk af van de verplichting de Matthaus Pas sion te begeleiden, met ingang van volgend jaar is het werk in de programmering ge schrapt. Bij- vernieuwing blijkt ook het uitbannen van waar devolle tradities te behoren. Een experiment wordt een concert op 24 mei in de Ahoy- hal. Door middel van stembil jetten kan de Rotterdamse be volking uit een lijst met com posities een keuze maken en de meeste stemmen gelden. De dirigent is tot nu toe onbekend en ook de eventuele solisten. ADRIAAN HAGER door René de Cocq 'Bij nader inzien Opschudding in televisieland: er is een goeie Nederlandse serie! Eindelijk is het dan toch gelukt een dramaserie in elkaar te zetten die niet alleen op een zinnige en intelligente manier ergens over gaat, maar waarin ook nog eens goed en geloofwaardig wordt geacteerd en die er bovendien beeldschoon uitziet. We hebben het over 'Bij nader inzien', een film van Frans Weisz naar een scenario van Leon de Winter op basis van het gelijknamige boek van Voskuil. Zes uur drama met zowaar enige BBC-achtige allure, waarop we getrakteerd worden door de VPRO op zondagavond, en waarover zelfs collega's van TROS, VARA en RTL4 (respectievelijk Niehe, Barend en Pauw) al met nauw- verholen afgunst hun enthousiasme hebben getoond. tWat is er aan de hand Eigenlijk niks: een team van filmers, schrijvers en acteurs heeft zijn werk gedaan, gewoon, niks meer of minder. Met zorg, vakmanschap (het is er dus toch), liefde, een behoorlijk budget en veel tijd. En het heeft nu eens gewérkt, alles klopte nu eens een keer, en het resultaat mag er zijn: 'Bij nader inzienis tegelijk poëtisch en realistisch, meeslepend in zijn dramatische gelaagdheid, fascinerend In zijn beeldtaal. Zoals de subtiele manier waarop de beelden uit 1946 een nuance anders zijn ingekleurd, en de vondst om de 'tegenwoordige tijd' en de 'verleden tijd' door verschillende cameralieden te laten filmen, die elk een eigen stempel zetten op 'hun periode). En dat prachtige licht.' Een voltreffer. Maar het is tegelijk een treurigstemmend kenmerk van de inhoudelijke armoede van de gemiddelde Nederlandse televisie dat we over deze ene keer dat het allemaal nu eens wél gelukt is met een dramaproduktie, de sterren van de hemel juichen. De filmserie van Weisz is een juweeltje, dat we qua niveau ergens tussen Bergman en Brideshead kunnen zetten. Een sieraad voor de Nederlandse televisie, een vlag op de Gooise modderschuit. Wat ook een hele opluchting is: Coen Flink, die toch echt en wezenlijk blijkt te kunnen acteren. De laatste jaren kennen we hem eigenlijk alleen als die gruwelijke buurman Buijs in Zeg 'ns Aaa, onlangs 'verdubbeld' met zijn vertolking van de minstens zo gruwelijke opa Buijs in 'Oppassen!', een tweede humorserie van Pola Van Houweninge Van Houweninge. Die series op zichzelf zijn nog niet zo erg, al zijn de grappen wat mager en worden ze te lang uitgerekt. Maar de manier waarop Flink in beide produkties niet leuk is, maar leuk dóet, en op alle momenten dat hij in beeld is opzichtig probeert de show te stelen, brengt mij persoonlijk het zweet in de handen. Maar in Bij nader inzien ontwaren we ineens een Coen Flink die ingetogen speelt, die met het optrekken van een wenkbrauw en het schrapen van z'n keel doeltreffend een emotie overbrengt. Hij heeft zichzelf geprofileerd als een man die bij uitstek een wat bekakt, heerachtig personage kan neerzetten, en dat doet hij zowel in de komedies als hier. Maar hij toont een wereld van verschil in de manier van spelen. Als Buijs is hij een irritant brallende patser, hier een wat onhandig directeurstype dat geen raad Xveet met de gevoeligheden van het leven. Knap gedaan, en ook knap van Weisz om hem uit de popi-sfeet van Zeg 'ns Aqa te halen. Astrid Joosten is geen Joop Koopman. Dat kon je al zien natuurlijk, maar via het presenteren van 'Twee voor twaalf' toont ze dat nog eens extra aan. Ze heeft de formule uit het hoofd geleerd, ze heeft wat standaardzinnetjes uit het hoofd geleerd, en ze heeft onmiskenbaar een soort beeldbuischarme. Maar daar blijft het bij: je krijgt niet de indruk dat ze echt weet waarover ze het heeft. Het verschil is des te duidelijker nu we Koopman zelf wekelijks bij de NOS doende zien met 'De connaisseur'. Het was even wennen, maar dit spelletje voor échte deskundigen wint per aflevering aan aardigheid. En Koopman zelf weet ook waarover het garat, en vanuit die kennis is hij zelf tegelijk spelleider en jurylid en betrokkene. Heel wat anders dan het afstandelijke vraagjesstellen waartoe Joosten zichzelf heeft veroordeeld. Vraagies over zaken waar ze duidelijk zelf ook nog nooit van gehoord heeft.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13