wet Visser en de vaste planten hebben verbond gesloten Plaatselijke sportprijs bij opening van Kaagweek tying BIJ EEN 40-JARIG JUBILEUM OP DE WARME KWEKERSGROND LANGS Warmond moet besluit over omvang van sporthal snel nemen $EN OMGEVING CcidócSoivuvnt DINSDAG 26 MAART 1991 PAGINA 11 id rijdt daar toch vijf- J|);flet Rapenburg zou wat zijn". Voor Mors- Baj politie heeft niet mij, f een voor mij rijdende {gemeten met hun ra- rat aldus een nonchalant an de balie leunende stu- die speciaal zijn club- 0(jiad omgedaan. Hij zou van het vorig jaar e Plesmanlaan in Lei- Mi 11 kilometer per uur gereden terwijl ig daar de limiet is. Rttonrechter Morshuis hem gisteren uit de iam: „Uw snelheid is ia'! per radar gemeten, door de achter u aan inde politiewagen". Dt minder nonchalant 5 iie de verdachte het puj een andere boeg. „U the de Plesmanlaan. Nie- iets kon zeggen aï)'de hij zijn college: „De J Slometernorm is niet 8 ^fficier onderbrak het {ge met de opmerking id ie verdachte van geluk 0. ht spreken dat hij niet kop van Noord-Hol- i gepakt was. „Daar zou 1 uw auto in beslag heb- G« genomen, omdat u dan het dubbele van Eli; toegestane snelheid ort rechter Morshuis ootde zich niet erg onder ®nlndruk van de lezing verdachte. „Op het 2&nburg zou u niet eens per uur kun- ODrijden. Bovendien bent ■4%t dit soort verhalen bij ^kantongerecht niet aan io;'juiste adres". Hij zette om lezing kracht bij door aalerdachte een boete van 2°lgulden op te leggen. ddsen goedkope rijles, dat ij wat de jongeman in ch»rood football-jack voor lein had gestaan. Even :TF1 ritje maken onder be tiding van een „instruc- uit de kennissen- jg, kan immers een ^zienlijke besparing op- Heren. De politie gooide Hi in het eten. En dus ejd de blonde aspirant- n Huurder maandag enigs- ar9 beteuterd voor Mors- w., De les dreigde im- lE«s toch nog wat duurder vallen. Zo'n 195 gul- duurder, was de me- ,0!r van officier van justi- J gl)e Moor. 3 01 jongeman wees erop, ethde bewuste overtreding in 1989 geconstateerd 4 „Dat is wel heel erg geleden", vond hij. dat laatste kon de MINter wel instemmen. Br|4ar dat is op zichzelf reden de overtreding iat^r te vergeten. De boete kbaik echter wat matigen, uizad van het geld immers verstreken tijd een rentebedragje kun- 19.0 opstrijken". Helemaal waren de gra- e klessen echter niet. In behaalde de zuinige )2°^r zijn rijbewijs. En te r was het toch allemaal inlbegonnen. isen 15-1 heb die dag absoluut 0 in die auto gereden. Ik "r |t niet eens waar Alke- O^ïe ligt. De auto stond van op rmjn naam maar het 50 ign lease-wagen en werd /anggeid door anderen ge- ■g^lkt". De in het pak ge- i s^en man was zeker van test zaak. Wie er ook op die junidag in 1989 ..klaler het stuur had geze- 3q.j en 125 kilometer per 5_i1had gereden op de pro- 0-ltiale weg waar 80 kilo- en Ier is toegestaan, hij was 1zeker niet. gjlglhter Morshuis was i deral ontstemd over de I4.llgheid waarmee justitie Jbe«eze zaak te werk was 'ooran: verc*achte is ,t pj zestien maanden later Dnfronteerd met zijn anntneende overtreding. geen zinnig mens kan Vacht worden, dat men nde'po'n lange tijd nog weet rs hij of zij aan het doen *byV', aldus Morshuis. Sf^fMoor wees op het feit )0reer bij lease-auto's altijd na te problemen zijn met Vivaststellen van de iden- van de bestuurder, "^rdachte is bovendien al 5_ije keer eerder betrapt", Eisl$ hij in het offensief, en eis daarom een boete 300 gulden". Morshuis niet onder de indruk deze ferme taal. „Het 'ft veel te lang geduurd E Kir de verdachte op de 9|rJgte is gesteld. Zo lang, £lfin mijn ogen de redelij- ma termijn die daarvoor it is overschreden. Dat strijd met de Europese ®ijklaring van de rechten 00 de mens. De verdachte I3.0|ft dan ook niets te beta- RENS KOLDENHOF Vandaag duiken we een ogen blik in de even schone als harde wereld der vaste-plan- tenkwekerij. Het is een uit schieter op het gebied van wat groeit en bloeit en altijd weer boeit, en een sector die raakt aan de wereldbekende bloembollenteelt waarvan de kleuren en wonderbaarlijke vormen de komende weken weer ontelbare toeristische en andere bezoekers tot verruk king zullen brengen. Deze eu forie behoort volkomen bij de aanblik van onze Bollen streek. Minder spectaculair, maar geen greintje minder belangrijk en boeiend is de teelt en handel in vaste plan ten. Vaste planten immers ho ren thuis in onze tuinen en op de vensterbanken van onze woningen èn tot in alle moge lijke hoeken en gaten, en het is ook de bedoeling dat ze daar beklijven. Dit te kunnen bereiken, is een der voor naamste taken van de vaste- plantenkwekers. Dat daarbij kwistig gebruik wordt ge maakt van allerlei vakmatige en wetenschappelijke uit drukkingen en duistere be roepstaal mag ons er niet van weerhouden eens nader bij een naderend evenement in dit wereldje stil te staan. Het draait deze keer feitelijk om de heer W.J.Visser die op 5 april a.s. toe is aan herden ken. Hij heeft namelijk veer tig jaar lang zijn beste krach ten en inzet in dienst gesteld van de vaste-plantenkwekerij Maas en Van Stein op Hille- gomse grond. Je zou mogelijk kunnen menen, dat de heer Visser Willem heette, maar hij luistert, onverwacht, naar de schilderachtige roepnaam „Wally". Wat een prachtige naam voor een vaste plant zou kunnen zijn. En dat is het dan ook. Lezen we maar eens wat Wally's werkgevers over hun jubilerende steun en toe verlaat, soms in onverbloemd latijnse termen, hebben losge laten. Het langdurig dienstverband wordt met een gepaste feeste lijke bijeenkomst gevierd, met als glanzend hoogtepunt de officiële registratie van de snij- vaste plant Achillea mil lefolium „Wally's Memory". Jawel, een nieuwe soort in een proces dat onveranderlijk en noodzakelijkerwijze steeds weer nieuwe soorten moet op leveren, want stilstand voert, als een vast gegeven, onver mijdelijk tot achteruitgang. Puncturist Zo wordt W.J.Visser als vak man geëerd en feestelijk in de plantaardige watten gelegd. Wally staat namelijk binnen en buiten het bedrijf bekend als een soort determinerende lekemonnik: „Een punkturist op het gebied van nomenkla- tuur". „Als zakelijk levens doel stelt Wally de vervolma king van het assortiment vas te planten. Volgend jaar, op de Floriade 1992, zal voor de vierde maal de echo waar neembaar zijn van zijn consu- menten-groenbetrokkenheid", aldus het management van de stevige Hillegomse vaste- plantenkwekerij. Maas en Van Stein dan is een bekende kweker van vaste planten, die gevestigd is aan de 3e Loosterweg. Er wordt ook wel gewerkt onder de naam Molenwerf. Het areaal is veertien ha. groot en dertig personeelsleden doen er het veld- en schuurwerk. De pro- dukten worden geleverd aan de export, maar daarnaast is er een omvangrijke „collega- handel", een uitdrukking die voor zichzelf mag spreken, en verder komen de planten te recht op tuincentra, bij hove niers, bij plantsoenendiensten van gemeenten en bij snij bloemenkwekers. Om de afzet verder te bevorderen wordt jaarlijks een boeiende en uit voerige prijscourant uitgege ven met maar liefst meer dan OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. 1200 rassen, „kultivars en spe cies". Maas en Van Stein vindt zelf dat het bedrijf vooral een naam heeft opge bouwd op het gebied van As- tilbes, Canna's, Hemerocallis- sen, Irissen, Phloxen en de good old pioenrozen. Alles bijeen is dit een voe dingsbodem geweest waarop Wally Visser met zijn bijna vanzelfsprekende natuurlijke toewijding heeft kunnen ge dijen. Hij startte zijn loopbaan grondig op de tuinen van de kwekerij Molenwerf. Maas en Van Stein: „De handel con centreerde zich destijds rond een paar honderd vormen. Handwerk was de gewoonste zaak van de wereld". Daardoor heeft Wally ook het artikelen met de bakfiets op gehaald. In 1966 werden de plattander en de knielap ver wisseld voor een bureau. Kortom, de jubilaris van vol gende week trok de overall uit en bekleedde zich met een boord en stropdas: Visser dook de administratie in. Vaandeldrager Bij stukjes en beetjes kreeg de nauwgezette Wally zorg voor, onder meer, de in- en ver koop en het samenstellen van de prijscourant. Hij bracht eveneens commerciële contac ten op gang. En Maas en Van Stein getuigt daarvan met veel waardering: Wally Visser bond tussen de bedrij ven door de strijd aan met de verloedering van het assorti ment, want, o jee, dat was hard nodig in die vroegere dagen bij de vaste planten voor het volk. Hoe dan ook: „Suggesties gingen de deur uit om de offertes van vaste plan ten op de markt volmaakter te krijgen, en altijd bleek er ook tijd te zijn voor opbou wende discussies". En trots zegt het bedrijf, waaraan Wal ly Visser nu veertig jaar zijn hart verpand heeft: „De rech ten van de vaste-plantencon- sument werden daarbij al die tijd nooit uit het oog verlo ren". En Wally Visser ging daarbij als een fiere vaandel drager voorop. Welnu, zijn inspanningen en loyaliteit worden nu door Maas en Van Stein adequaat beloond. In elk geval met een receptie op 5 april a.s. in ho tel-restaurant De Nachtegaal, Heereweg 10, Lisse. Van 16.00 tot 18.00 uur is iedereen die Wally en het Hillegomse vas- te-plantenbedrijf een warm hart toedraagt uiteraard van harte welkom. WARMOND Het Comi té Opening Kaagweek heeft het college van B en W verzocht een War- mondse sportprijs in te stellen. Daarvoor zullen die plaatselijke sporters in aanmerking komen die minimaal op regionaal ni veau een aansprekende sportieve prestatie hebben geleverd. De gemeente staat niet onwelwillend tegenover dit plan, zo bleek gisteren in een com missievergadering. Een jury van regionale sport journalisten zal moeten kiezen uit de voordrachten die door verenigingen of individuele burgers zijn gedaan. Aan beeldhouwer Fons Versluijs is gevraagd een ontwerp te ma ken. Hiervoor wordt aan de raad een krediet van 2000 gul den gevraagd. De prijs zou uit gereikt moeten worden tijdens de opening van de Kaagweek in het gemeentehuis. De opzet is, dat de Warmonders zich meer betrokken gaan voelen bij het sportieve element van de Kaagweek. Bovendien zou den zo meer mensen bij de of ficiële opening betrokken kunnen worden. Het voorstel kwam gister avond aan de orde in de com missie maatschappelijk welzijn en onderwijs. Alleen C.A.M. Saris (VVD) was niet zo en thousiast over het voorstel. Zij miste de relatie met de evene menten in die feestweek. Bo vendien vroeg ze zich af hoe veel werk er aan vast zat. „Wat halen we op onze hals", vroeg zij zich af, verwijzend naar de nu al grote werkdruk op het gemeentehuis. Burge meester G.W. van der Wel kon haar gerust stellen met de mededeling dat een en ander niet op ambtelijk niveau afge handeld behoeft te worden. Vanaf de publieke tribune werd door een vertegenwoor diger van de lokale pers een verklaring voorgelezen. Daar in werd verzocht om de vote ring van het krediet uit te stel len. Dit om het door hem op gerichte comité de gelegenheid te geven de plannen voor een gala-avond uit te werken. Naast andere onderscheidin gen zou daar ook een sport prijs uitgereikt gaan worden. Deze prijzen zouden zijn geba seerd op een door een plaatse lijk weekblad gehouden popu- lairiteitsverkiezing. „De moge lijkheid bestaat dat er in de toekomst dubbele prijzen zul len worden uitgereikt. Een dergelijke versnippering ach ten wij geen goede zaak", al dus het comité. Voor Th. Duijnhoven (PW) was dit geen probleem. „Het kan goed naast elkaar gehouden worden", al dus het raadslid. „Het wordt een leuk jaar, met twee leuke dingen". Dit argument sprak Van der Wel ook wel aan. De sportprijs is een experiment om mensen aan te trekken. „Het kan best zo zijn dat het niet werkt", gaf zij toe. Er zijn plannen om alle evenementen in het seizoen een vaste plaats op de kalen der te geven. De gebruikelijke opening van de Kaagweek zou dan een opening van het wa tersport- c.q. vakantieseizoen moeten worden. De suggestie om daar dan een gala-avond van te maken nam zij niet over, maar het comité kan meedenken over de nieuwe opzet. LANS IN ADVIES AAN GEMEENTE: WARMOND Voor de oplossing van het accom modatieprobleem in War mond is het noodzakelijk dat de gemeente eerst een besluit neemt over de om vang van de te bouwen sporthal. Dat blijkt uit het advies van het bureau LANS daarover. Volgens het bureau is het model „Endepoel III" de beste oplossing van de proble men. Uitvoering daarvan kost ruim zeven miljoen gulden en brengt een jaar- last van een miljoen gul den met zich mee. Uitgangspunt van dat model vormt de nieuwbouw van een sportzaal in Endepoel III. Het gemeentelijk gymnastieklo kaal wordt dan in gebruik ge nomen door de bibliotheek. In het Trefpunt worden de voor zieningen voor de eerstelijns gezondheidszorg, zoals huisart sen, tandarts en wijkverple ging, ondergebracht. Ook de huidige gebruikers van het Meerpunt worden er gehuis vest. Het wijkgebouw en het Meerpunt worden dan gesloopt om plaats te maken voor wo ningbouw. In het model is echter geen sporthal maar een sportzaal opgenomen. „Er kan dus niet gekozen worden voor één van de modellen voordat een prin cipekeuze is gedaan over de gewenste omvang van de sportvoorziening", aldus het rapport. Vooral het financiële aspect speelt hierbij een rol. Voor alle modellen geldt dat de termijn waarop met de rea lisering kan worden begonnen, vanwege bestemmingsplans wijzigingen bijvoorbeeld, mini maal 11 en maximaal 42 maan- dan kan bedragen. Vier Het bureau onderzocht vier modellen. De plannen zijn af komstig van het CDA, de VVD (Plan Saris), een ambte lijk voorstel dat door B en W is overgenomen en een alter natief dat door LANS zelf is aangedragen. De gemeente heeft de adviesopdracht gege ven om uit de impasse te ko men die is ontstaan nadat de realisering van een sporthal op de lokatie Overbos onhaalbaar bleek. In het onderzoek zijn een vijf accommodaties geïnventari seerd en beoordeeld. Het gaat om: het Trefpunt, het Meer punt, het Wijkgebouw van de Kruisvereniging, het Oude Raadhuis en het gemeentelijk gymnastieklokaal. De criteria die bij de beoordeling zijn ge hanteerd betreffen de functio nele kwaliteit, huisvestingslas ten, de realiseringtermijn, be zettingsgraad, investeringen, het voldoen aan de uitgangs punten en de benodigde be- heersformatie. Volgens LANS zijn de eerste drie daarvan de belangrijkste. In het rapport wordt geconclu deerd dat het VVD-model over de hele linie minder scoort dan de overige drie. Het enige positieve element in dat plan is de combinatie van soci aal-cultureel werk en biblio theek in een gebouw. Ook in dit model is sprake van een sportzaal, maar dan op de plaats van het Meerpunt. Het CDA-model scoort hoog voor wat betreft de functione le kwaliteit, maar levert dat door de massaliteit van het te bouwen sociaal-cultureel cen trum (inclusief sporthal), op de lokatie Trefpunt, weer ruim schoots in. Ook de totale huis vestingslasten zijn met 1,3 mil joen aan de hoge kant. De bi bliotheek wordt vanuit het Meerpunt overgebracht naar de gymzaal. Verder verandert Het Trefpunt in Warmond. Volgens het adviesbureau LANS moeten hierin de voorzieningen voor de eerstelijns gezondheidszorg, zoals huisartsen, tandarts en wijkverpleging, ondergebracht. Ook de huidige gebruikers van Meerpunt moeten er worden gehuisvest FOTO: WIM VAN NOORT er wat het Meerpunt betreft niets. Kostbaar Het alternatief door LANS aangedragen, is tevens het meest kostbare. Ruim 8,5 mil joen moet er neergeteld wor den om in Endepoel in plaats van een sportzaal een hal neer. te zetten en alle eerstelijns- voorzieningen in het Meer punt onder te brengen. Het so ciaal-culturele werk wordt in het Trefpunt ondergebracht, behalve de jeugd en jongeren die bij de sporthal gehuisvest worden. Afgezien van de fi nanciën scoort dit model op de overige punten het hoogst. Het onderzoeksbureau geeft in haar conclusies aan dat los van welke keuze dan ook „in de drie overgebleven modellen waardevolle elementen aan te wijzen zijn, die een bijdrage kunnen leveren aan de uitein delijke oplossing. Per locatie worden in het rapport nog en kele kanttekeningen geplaatst. De overweging om in de gym zaal de bibliotheek onder te brengen ligt volgens LANS voor de hand. Om het gebouw te richten naar het plein is er echter meer nodig. Een inloop ruimte voor ouderen of het onderbrengen van de VVV zou dit verbeteren. De VVV zou ook nog onder gebracht kunnen worden in het Oude Raadhuis. In principe behoudt dit „beeldbepalende pand" haar huidige functie. Ten aanzien van het Meerpunt pleiten de onderzoekers voor een blijvend gebruik, om kapi- taalsvernieting te voorkomen. De open plek naast het ge bouw zou plaats kunnen bie den aan een publieksfunctie op de begane grond (het rap port noemt als voorbeeld een supermarkt) met daarboven woningen. „Voordeel hiervan is ook dat het huidige gebouw met een lage architectonische waardering opgenomén kan worden in een gevel van nieu we bebouwing zodat het als minder storend wordt erva ren", aldus LANS. Wat er ook wordt gekozen voor de lokatie Trefpunt, er dient in ieder ge val gestreefd te worden naar een zo gering mogelijke om vang van de bebouwing. An ders worden de verhoudingen tussen de gebouwen onderling en de omgeving teveel ver stoord. Over het Wijkgebouw is het rapport kort maar krachtig. „Aangezien de archi tectonische waarde ook niet van hoog niveau is, ligt de sloop van dit gebouw voor de hand." Het is duidelijk dat de onder zoekers de locatie Endepoel III de meest geschikte plek vin den om een sportvoorziening te bouwen. De voornaamste reden hiervoor is het feit dat de plek minder in het zicht ligt en zalworden omgeven door nieuwbouwwoningen. Hierdoor wordt het dorpsge zicht minder ingrijpend gewij zigd dan bijvoorbeeld op de lo katie Trefpunt. Om te begin nen zal er echter gekozen moeten worden voor een sportzaal of eert sporthal. Te gelijkertijd dienen er onder handelingen plaats te vinden met vertegenwoordigers van de eerstelijns gezondheidszorg over hun bereidheid zich in het Meerpunt te vestigen. Ver volgens kunnen de plannen voor het Trefpunt verder wor den uitgewerkt. Voordat er echter besluiten genomen wor den zal het gemeentebestuur op 9 april nog een hoorzitting organiseren. Achtste Promenadeloop Sassenheim op 2 april SASSENHEIM De in- middels traditionele Pro menadeloop in Sassen heim wordt dinsdag 2 april voor de achtste keer gelopen. De 'organisatie van de loop- wedstrijd met start en finish in de Hoofdstraat wordt dit jaar echter voor het laatst georga niseerd door het trio Van der Geest, De Jong en De Zwart. „We zijn nu allemaal zo rond de veertig en we doen het al acht jaar. Het is mooi ge weest", zegt Jan van der Geest in een reactie. De organisatie van de Promenadeloop is aan geboden aan de Lissese atle tiekvereniging De Spartaan, die al heeft gezegd het evene ment te willen organiseren. „Die vereniging is goed toege rust voor dit soort activiteiten en heeft een echte streekfunc- tie", verklaart Van der Geest de stap naar de buurgemeente. De loop wedstrijd blijft bij vol gende edities wel gewoon in Sassenheim. „En uiteraard over de Hoofdstraat, want daar zitten de meeste winke liers die voor het geld zorgen". Aanmeldingen voor de Pro menadeloop. die in 1984 voor het eerst werd gehouden in verband met de opening van het nieuwe winkelcentrum, telt al jaren zo'n duizend deel nemers. Inschrijven kan vanaf zes uur bij de start- en finish- plaats in het midden van de Hoofdstraat. De jeugd tot en met 12 jaar betaalt voor de 2,5 kilometerloop drie gulden, vanaf 13 jaar kost deelname aan dezelfde afstand vijf gul den. Voor de vijf of tien kilo meter moet tien gulden wor den neergeteld. Er is beperkte kleedgelegenheid aanwezig. Als herinnering wordt een te gel uitgereikt. Het parcoursre- cord van de winnaar in 1990, Theo van der Veer, staat voor de 10 kilometer op 31.54 minu ten. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij Jan van der Geest, tel. 02522-15806 en Kees de Jong, tel. 02522-15883. Wally J.Visser: veertig jaar zorg en strijd tegen de verloedering van het vaste-plantenassortiment en nog veel meer.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11