ertrek Bordewijk schokt raad ALLER LflfflS) Met dichtgeknepenoog naar de zon kijken Oud-Noordwijk in de rode cijfers -WIDENS OMGEVING EeidaeSommit MAANDAG 25 MAART 1991 PAGINA 1 emeente roept bewoners op dei|ieeuwenesten aan te geven IIDEN Alle nesten en eieren van meeuwen in Leiden idwest worden verwijderd en de bevolking wordt opgeroepen i :t langer deze vogels te voeren. Dat staat in een gemeentelijke igtitie die handelt over de meeuwenoverlast. ;t uitzondering van het dak van de firma Mexx op de hoek n de Rooseveltstraat moeten nesten worden opgeruimd. Als gemeente hierin slaagt zal de kolonie dit jaar in ieder geval tt groter worden. Delen van Leiden Zuidwest worden al drie r geconfronteerd met geluidsoverlast door zilver- en mantel- leuwen. Het gekrijs houdt regelmatig mensen uit hun slaap, aantallen zijn sinds 1988 gegroeid van honderd tot driehon- d meeuwen. Het aantal klachten steeg tot ongeveer honderd, gemeente roept de bevolking op de directie milieu te bellen 4437) als zij ergens meeuwen zien nestelen zodat de brand er ze kan verjagen. Dinsdagmiddag 9 april aanstaande wordt or milieuwethouder H. de la Mar een voorlichtingsavond over meeuwernoverlast gehouden in het gebouw van de Rem- ^ndt Scholengemeenschap aan de Noahstraat. Alcohol controle BOLLENSTREEK Een vliegende alco holcontrole in de bol lenstreek in de nacht van zaterdag op zon dag heeft vijf rijver boden en dertien pro cessen-verbaal opge leverd. De rijkspolitie in de bollenstreek werkte samen met de gemeentepolitie van Noordwijk en Kat wijk. Er werd op ver schillende plaatsen gecontroleerd. De po litie spreekt van een gunstig resultaat. Leidse aangerand LEIDEN Een 27-jarige Leidse vrouw is zaterdag nacht door een onbekende man aangerand. Tijdens het betreden van haar woning aan de Sint Aagten straat werd zij door de man vastgegrepen, waarbij hij ook haar probeerde dicht te knijpen. Desondanks zag de vrouw kans om te gillen, waarop de man op de vlucht sloeg. Dieven aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Rotterdammers van 20 en 21 jaar zijn vannacht op de A12 aange houden. De mannen hadden even tevoren sportkle- dij uit een sportzaak aan de Raadhuisstraat gestolen. De auto waarin zij wegreden werd even buiten Al phen aangetroffen, waarna de mannen op de A12 konden worden onderschept. De waarde van de kleding is onbekend. Voetganger bewusteloos NOORDWIJKERHOUT Een 71-jarige man uit Haar lem is gisteren door een 22- jarige fietser uit Sassenheim op een Noordwijkerhouts fietspad bij de Ruijgenhoek onderuit gereden en bewus teloos geraakt. De man stak zonder uit te kijken het fietspad schuin over op het moment dat de Sassenhei- mer hem wilde inhalen. De fietser liep een kapotte knie op. De Haarlemmer is voor observatie opgenomen in het Spaarne Ziekenhuis in Heemstede. Fitser mishandeld ALEEN AAN DEN RIJN Een 21- jarig Alphenaar is gisteravond op de Beeüvenlaan door een groep van tien jongen in elkaar geslagen. Zij sloegen de r.n van zijn fiets omdat zij zijn geld wilei. Toen bleek dat hij dat niet had, heb'n de jongens hem nogmaals schop- penn klappen verkocht. Bo voor rapen kievitseieren RIJWETERING Het rapen van kie- vitseren in Rijpwetering zonder toe- steming van de grondeigenaar, heeft twemannen uit Gorredijk van 65 en 47 jaai gistermiddag een proces-verbaal opgeverd. De eieren zijn in beslag ge- noun en zijn door De Vogelwacht we terug in de nesten gelegd. Inbreker weet te ontsnappen OEGSTGEEST Een inbreker is vaft- nacht ternauwernood ontsnapt aan een speuractie van de politie in Oegstgeest. De man had bij drie woningen aan de Rhijngeesterstraatweg ingebroken. Bij de eerste woning brak hij de de tuin deuren open. Ook bij de andere wonin gen wist hij aan de achterzijde binnen te komen. De man had geld, zilver en een videocamera buitgemaakt. Inmiddels waren zijn activiteiten echter ontdekt en werd een speuractie op touw gezet door de rijkspolitie van Oegstgeest, Rijnsburg en Sassenheim. Daarbij werd een speurhond ingezet. De dief wist echter te ontkomen, waarbij hij wel de videocamera achterliet, die werd terug gevonden. ERGEER: „ZIJN POSITIE WAS HELAAS ONHOUDBAAR' ;ui p- brvolg van voorpagina piDEN Het aftreden P. Bordewijk na elf kr wethouder van finan- ën te zijn geweest, heeft Leidse politiek ge hokt. Zijn besluit wordt (ïaniem gerespecteerd. Inder uitzondering wordt hij rezen om zijn verdiensten, ar ook constateert C .Ver- ir (SP): „Zijn positie was he- is onhoudbaar. Ik had bij de imende raadsvergadering h een motie van wantrou- >n ingediend. Misschien was motie met een kleine irderheid verworpen, maar was er toch een te zwakke lis voor hem geweest om te blijven". Wethouder de la Mar (Groen Links) is de hele voorgeschiedenis it verrast door de stap van irdewijk, maar: „Het is triest i elf jaar. Dat het administra- if niet klopte, wisten we al ids de schouwburgaffaire, .ar het laatste rapport zette toon die, afgezien of het ar is, hem teveel steun in zijn fractie kostte". Wethouder T. Van Rij (PvdA) van volks huisvesting en ruimtelijke or dening liet al eerder weten dat Bordewijk voor hem helemaal niet hoefde op te stappen. J. Walenkamp (CDA), wethou der van economische zaken en verkeer vindt het: „Een onbe vredigende afbreking van een lange carrière. We verliezen een zeer intelligente en des kundige wethouder". Walen kamp had ook nog wel wat vragen aan de opstellers van het rapport. Walenkamps par tijgenoot en wethouder A. van Bochove: „Leiden mag hem erkentelijk zijn voor het goede werk dat hij heeft gedaan". De elf jaren dat Bordewijk het geld van en voor Leiden be heerde, kenden voor de schei kundige van-huis-uit hoogte en dieptepunten. De eerste tien jaar was Leiden een zoge heten artikel 12 gemeente. Op grond daarvan kon de ge meente rekenen op extra bij dragen van het rijk, maar dstond als gevolg daarvan ook onder curatele. Trots kon Bor dewijk in het voorjaar van 1989 bekendmaken dat Leiden vanaf 1993 uit die moeilijke fi nanciële situatie zou zijn ge loodst. Ook had Bordewijk een belangrijk aandeel in het tot stand komen van veel van de Leidse stadsvernieuwingsplan nen in de afgelopen jaren. Zijn partijgenoot D. Tesselaar was daar als wethouder van volks huisvesting verantwoordelijk Zondebokken Vorig jaar kwam echter de fi nanciële wanorde bij de Leidse Schouwburg aan het licht. Een nog altijd niet boven water ge komen bedrag van 132.000 gul den bleek zoek. Dat leidde tot het vertrek van cultuurwet houder F. Kuijers (VVD) en tot veroordelingen van de ad junct-directeur en directeur van de schouwburg. Maar de administratieve chaos van de gemeente bleef niet be perkt tot de Schouwburg. Ex terne adviseurs moesten orde op zaken stellen. Toen rappor ten van de adviseurs (VB-ac- countants en interim-manager B. Jamieson) weinig heel lie ten van de directie financiën en de gemeentelijke admini stratie werd net als bij de Schouwburg-affaire een on derzoek ingesteld door de commisie voor de rekeningen. Die commissie bracht afgelo pen woensdag een rapport uit waarin Bordewijk medever antwoordelijk werd gesteld voor de problemen bij finan ciën. Dat rapport zou morgen avond in de raadsvergadering aan de orde komen. Dan zou ook een politiek oordeel over Bordewijk worden uitgespro ken. Bordewijk heeft dat niet willen afwachten. Fractievoorzitter S. de Vreeze kondigt wel aan openheid van zaken te geven over de be sluitvorming binnen de PvdA. Hij wil alle argumenten: „zo volledig mogelijk naar buiten brengen". De Vreeze vindt dat zijn partij de verantwoorde lijkheid niet uit de weg is ge gaan: „Het is een moeilijke af weging geweest". De PvdA vergadert vanavond over de opvolging van Bordewijk. P. Langenberg, fractievoorzit ter van D66 en voorzitter van de commissie van de rekenin gen betreurt de gang van za ken. Hij vindt het Jammer" dat Bordewijks verdediging te gen de bevindingen uit het rapport nu niet meer gehoord dreigen te worden. Bovendien twijfelt hij openlijk aan de be stuurskracht van de PvdA nu in ruim een jaar tijd vier wet houders van die partij om ver schillende redenen zijn afge haakt. Tragedie Zowel fractievoorzitter D. Van Duijn (CDA) als T. van der Nat zeggen desgevraagd dat hun fracties verbaasd waren over het plotselinge aftreden: „Het is een tragedie dat zijn ei gen partij hem de wacht aan zegt. Een politieke discussie over zijn positie was in de raad zeker op z'n plaats maar die is nu alleen binnen de PvdA ge voerd", aldus Van der Nat. Hij en fractievoorzitter J. Lau rier (Groen Links) vinden het vertrek van Bordewijk vooral een klap omdat de gemeente voor grote bezuinigingen en voor een reorganisatie van di rectie financiën staat. Laurier en Van der Nat stellen daarom dat een ervaren persoon met kennis van zaken de porte feuille van financiën moet gaan beheren. LOMAN LEEFMANS Kamers litgebrand Door een brancn een pand aan de Haarlem merstraat, nabije Koestraat, zijn twee kamers op de eerste vdieping volledig in de as ge legd. De branddie zaterdagavond even voor half tien uitbralwerd ontdekt door bezoekers van een pizzeruAan de voorzijde sprongen de ramen uit het giouw. De bewoner, een 20-jari- ge Leidenaar, vs niet thuis. De oorzaak is ver moedelijk kortsiting in televisie, stereo of vi deo. De brandweer rukte met drie wagens uit en had niet veel later het vuur onder controle. Op de begane grond en tweede verdieping is spra ke van veel rook-, water- en roetschade. De be lendende panden werden niet beschadigd. De brandweer schat de totale schade op 55.000 gulden. FOTO: WIM VAN NOORT rijzen voor leurigste p.palkons n Zuid West p- CIDEN In Leiden lid West wordt de ko tende zomer een tuin- en ilkonkeuringswedstrijd ihouden. Dit idee is af- jmstig van de Werk map Leefbaar Zuid West VLZ) en wordt door di- irse woningbouwvereni- H ngen ondersteund. }ou ïinkeuringen zijn in omlig- u ^de gemeenten niet nieuw, orig jaar werd met succes or ae directie groen ook luringen in de Leidse wijken Dppelstein en de Stevenshof organiseerd. Keurmeesters pen aan het begin en aan het nde van de zomer langs alle 7.65 inen in een bepaalde wijk en iven cijfers op grond van di- ;rse criteria. In het najaar :ijgen de bewoners van de ïizen met de mooiste tuinen groenstroken in verschil- nde categorieën een oorkon en soms kleine prijzen. Van WLZ kwam het initiatief TE'n soortgelijke keuringen ook Zuid West te houden. Om it er in deze wijk veel flats aan werd ook het plan geop- ird om hier balkonkeuringen in te verbinden. Initiatiefne- 'P er H. Kwik: „Niet alleen de D inbezitters moeten kunnen pelnemen. Veel mensen ma in van hun balkon iets moois et hangplanten en bloeme- ;s", is zijn argument, et idee van de WLZ werd ithousiast ontvangen bij drie an de vier woningbouwvere- igingen die huizen bezitten in wijk. De Goede Woning, i Doel en WV Leiden stel- ieder vierhonderd gulden - )r beschikking voor enkele •ijzen en de keurmeesters rden gehaald van de Ko- ïklijke Maatschappij voor linbouw en Plantkunde, •it alles komt uiteindelijk de fbaarheid van de wijk ten besluit Kwik. tan steekt kiendin uit Wassenaar dag zijn 46-jarige vriendin it een schaar verwond. De rouw liep ondermeer lichte irwondingen op aan het ge- at. Ze is na behandeling in it ziekenhuis naar haar wo- ig teruggekeerd. De steek- êl "^rtij was het gevolg van on- L Yigheid tussen de twee. De *an is aangehouden. )ief berouwvol iüIDEN Een dief heeft be- etoond. Bij een woning Schelpenkade liet hij fcn plastic tas achter met parin twee ringen en twee lorloges. De spullen waren tij lens een inbraak op 17 maart weggenomen. STERREKIJKDAGEN IN LEIDEN LEIDEN „O, moet je naar de schaduw kijken?" Op het moment dat het meisje de werking van de zonnewijzer al lang door heeft, valt bij de vader ook het kwartje. Peter Jenniskens van de Sterre- wacht kan tevreden zijn. De nieuwe aanpak werpt duidelijk zijn vruchten af. „We hebben bewust niet meer voor lezingen geko zen, maar willen de men sen nu directer benade ren. En dat bevalt heel Zo'n negenhonderd hebben van vrijdag tot giste ren naar de uitleg van Jennis kens en zijn collega's geluis terd. Ondanks die wat tegen vallende belangstelling kijkt hij als een van de organisato ren met volle tevredenheid te rug op de Landelijke Sterre- kijkdagen. In het oude monumentale ge bouw op de hoek van de Witte Singel en de Kaiserstraat had den de zaaltjes met stoelen plaatsgemaakt voor een doe- markt. „Een initiatief dat we zeker herhalen. Als het druk wordt dan is het vermoeiend voor de medewerkers, maar voor de kinderen is dit veel leuker dan het aanhoren van een lezing. Je kan je aanpassen aan hun niveau". En zo kon het dus gebeuren dat het meisje de werking van de zonnewijze eerder door had dan haar ider. „Al is de tijd die de wij? aangeeft niet helemaal corrt. Onze klok tijd is namelijhiet gelijk aan de zonnetijd. De kloktijd wordt gemete:op 15 graden oosterlengte, irwijl Leiden ongeveer op 5 graden ligt; een verschil zo'n veertig minuten". Geduldig leggi de aan hun gele t-shirt heenbare mede- rwerkers uit tt het bestude ren van de steen verder gaat dan het kijke:door een tele scoop. Het bént dan uiter aard bij het bspricipe, de ca mera obscura,erwijl de wer king van eenelescoop wordt uitgelegd aan hand van een opstelling die j natuurkunde practica wordjebruikt. Licht Vervolgens tnt Jenniskens aan omstand6 hoe het licht van de sterre te bestuderen. Middels een ansparant dia raampje - datïn zeer verfijnd traliewerk inich bergt - aan het uiteinde an een koker, wordt het liclafgeboden. „De tralies zitten dicht bij elkaar dat het licht urdt gescheiden. Zo heeft rooden langere golf lengte dan lijvoorbeeld de kleur blauw Kijkend door het smalle htspleetje zie je aan de zijksten lichtstrepen met alle kleun van de regen boog verschien. „Het princi pe ook van ei compact disc". Dat de plaatfan een hemelli chaam in hi heelal niet zo maar is vaste stellen, maakt Jenniskens duidelijk als hij een bezoeker vraagt in een doos met een schuine achter kant te kijken. „Het lijkt net vierkant, hè?", vraagt Jennis- kans, die daarop twee strook jes met zwarte stippen in het doosje stopt. „Nu zie je dat het ene balletje groter is dan het andere", wordt het gezichtsbe drog ook voor de kijker duide lijk. „Hetzelfde heb je met de maan, die voor ons de afme ting van een voetbal heeft. Zo denken veel mensen dat de sterren van de Grote Beer dicht bij elkaar liggen, maar de afstanden zijn enorm". Meteoren De bezoekers die echter dieper op de materie in wensen te gaan, zijn toch weer afhanke lijk van lezingen. Zij het dat de informatie in dit geval door video-apparatuur en compu ters wordt uitgedragen. Met enkele toetsen op een knop krijgt de bezoeker te zien hoe de sterren in de ruimte bewe gen. „Ze lijken stil te staan, maar bewegen met zo'n 100.000 kilometer per uur. Hoe het dan komt dat ze niet uit ons gezichtsbeeld verdwijnen? Daarvoor leven wij niet lang genoeg", zegt Jenniskens la chend. „Je ziet nu ook hoe de sterren onder invloed van el- kaars zwaartekracht bewegen. Ze trekken elkaar aan". Op het beeld vormen de loopba nen van de hemellichamen ondertussen een kleurig pa troon. „Iedereen heeft wel eens me teoren aan de hemel zien ver schuiven", vervolgt Jennis kens zijn verhaal bij een vide obeeld van een sterrenlucht. „Tijdens een donkere nacht zijn wel meer dan honderd meteoren waar te nemen. De kosmische snelheid de damp kring binnen en door het wrij ving lichten ze nou op", ver duidelijkt hij. „Veel meteoren die je ziet zijn nog afkomstig van de komeet van halley, die in 1987 te zien was". Wolken Met deze parate kennis op zak bestijgen de bezoekers de trap pen op weg naar de telescopen die op het dak van de Sterre- wacht staan opgesteld. Om daar kennis te maken met dé frustratie van de astronomen: wolken. „We hebben maar dertig nachten per jaar een heldere hemel. En daar gaan er dan nog een paar van af, omdat je vrouw of kind jarig is. Dat is frustrerend", laat J. Odekerken met een brede grijns op zijn gezicht weten. Nauwlettend houdt hij een oude man in de gaten die een trapje opklimt om door de lens te kunnen kijken. „Ik zie niks", roept hij, terwijl hij zijn verkeerde oog dichtgeknepen heeft. Wanneer dat „euvel" eenmaal verholpen is kan hij dankzij speciale filters recht streeks in de zon kijken. Zo lang de wolken althans geen roet in het eten gooien. NOORDWIJK Het Ge nootschap Oud-Noordwijk heeft financiële zorgen. Het afgelopen jaar is afge sloten met een tekort van 18.000 gulden. Het bestuur ziet vooralsnog geen mogelijkheden om dat aan te vullen. Het tekort kwam gisteren aan de orde op de algemene ledenvergadering van het Genootschap in De Rank. In een contributiever hoging zag penningmeester J. Heus geen heil omdat dat zou leiden tot het vertrek van le den. Veel van de ongeveer 2650 leden van het genoot schap blijken vrijwillig al meer te betalen dan de vastge stelde contributie, bleek uit de mededelingen van het bestuur. Een kostbare activiteit is de uitgave van het verenigingsor gaan „De Blauwdotter". Het blad verschijnt vier maal per jaar. Volgens voorzitter J. van Kan moet dat in stand blijven. Het blad is volgens hem te klein om advertenties te wer ven. De museumboederij trok het afgelopen jaar bijna 2900 bezoekers en voorziet voor een deel in de behoeft aan slecht weer recreatie in de badplaats. Het genootschap hoopt nu dat bij de opening van nieuwe ho tels of andere bedrijven het wordt bedacht met een spon sorschap. De gemeentelijke bij drage van 11.000 gulden aan het museum werd als mini maal omschreven. Het bestuur wil daarom met de gemeente gaan overleggen over een ho ger bedrag. Klederdracht Bij de viering van 125 jaar badplaats organiseert Oud Noordwijk ook een aantal acti viteiten. Van Kan noemde een landelijke klederdrachtshow waaraan 350 personen in eigen dracht deelnemen. Verder staat een show van badkleding op het programma en de deel name aan een historische op tocht, waarin mogelijk ook een antiek badkoetje zal meerij den. In de museumboerderij is deze zomer een grote maquette te bezichtigen die door de mo- delbouwgroep van het genoot schap is vervaardigd. De ma quette geeft een beeld van het Noordwijk ongeveer honderd jaar geleden. Stoute wint klaverjasnacht B. Stoute kwam zondagochtend als het beste „nachtdier" uit de bus. Tijdens de vijftien uur durende Leidse klaverjasnacht, die voor de vier de maal in buurthuis 't Spoortje werd gehou den, sprokelde hij de meeste punten bijeen. De 26.577 punten waren goed voor de hoofdprijs van 150 gulden. Stoute werd op de voet ge volgd door de dames S. van der Hout (25.733) en Mauriks Reyken (24.575ln totaal namen 84 kaarters deel aan de door Spoorbumpers en De Zevensprong georganisede klaverjasnacht. Rond middernacht kregen ij een koud buffet aangeboden en voordat deaatste ronde werd gespeeld stond het ontbijt aar. FTO: WIM VAN NOORT Jaarvergadering De Vereniging Oud Leiden houdt morgen haar jaarver gadering in het stedelijk mu seum De Lakenhal aan de Oude Singel 28. Tijdens de bijeenkomst spreekt M. van Dijk over de 'Herbestem ming van ons bouwkundig industrieel erfgoed'. De aanvang is 20.30 uur. Origami In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt morgen een origami-avond gehouden. Voor 7,50 wor den de deelnemers wegwijs gemaakt in de Japanse pa- pier-vouw-techniek. Voor informatie: 071-220866. Buddha Het theosofisch genootschap houdt morgenavond in hoor- spelvorm een voordracht over De verzoeking van Buddha. De voordracht wordt gehouden in de Pie terskerk en begint om 20.15 Barcelona Kunsthistoricus E. Kreytz verzorgt donderdagavond een dialezing in de Kapel zaal van K O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Onder werp van de lezing is Barce lona. Grote kunstenaars als Guadi, Picasso en Miro kwa men uit deze stad. De lezing begint om 20.15 uur. Voor meer informatie: 071-141141. Rondleiding Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde geeft zondag 31 maart nog een rondleiding langs de expositie Ba tak In donesië. Aanvang 14.00 uur. Deelname kost J2,50 boven de normale toegangsprijs. Fietser gewond bij aanrijding LEIDEN Een 20-jarige Lei denaar is gistermiddag zwaar gewond geraakt tijdens een aanrijding met een NZH-bus. De fietser reed op de Rijnsbur- gersingel en wilde rechtdoor de Morssingel oprijden. Hij verleende daarbij geen voor rang aan de van links komen de bus. De chauffeur remde nog, maar kon de man niet meer ontwijken. Met een sche- delbasisfractuur is de Leide naar overgebracht naar het AZL.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7