ïevige gevechten Georgië President Albanië geeft fouten toe lood weer in Midden-Oosten naakt veel slachtoffers Brug-tunnelverbinding Denemarken en Zweden DRBATSJOV BELOOFT LOONSVERHOGING Jjrena raakt meerderheid in El Salvador kwijt iG'ITENLAND SïeJidt>a<3owuvnt MAANDAG 25 MAART 1991 PAGINA 5 iehonderd rebellen uvelen in Sri Lanka 'do ine )MBO Tijdens drie dagen van hevige ge in tussen leger en rebellen zijn volgens het le- jn Sri Lanka zeker 300 Tamils om het leven ïen. Volgens de Tamils kwamen 25 rebellen en leider van de afscheidelingen heeft giste- et nieuwste vredesvoorstel van president Ra- <he Premadasa verworpen. Het was voor het sinds in juni vorig jaar de vredesonderhande- i met de Tamil Tijgers stukliepen dat de rege- ianbood om verkiezingen te houden. Premada- am met zijn aanbod na de bloedige rellen. Re- 1 ileider Lawrence Thilaker vindt dat de rege- ;erst het recht op zelfbeschikking van de Ta- noet erkennen. Op Sri Lanka zijn gisteren bij omaanslag door vermeende Tamil-rebellen ne- loden en 32 gewonden gevallen. De aanslag gepleegd in Akkaraipattu, 220 kilometer ten i van de hoofdstad Colombo. Matzes Meer dan 4000 joodse immigranten uit de Sovjetunie kregen za terdag in het Amerikaanse Los Angeles matzes als voorbereiding op het joodse paasfeest dat vrijdag begint. foto: ap KOPENHAGEN Denemarken en Zweden hebben za terdag een overeenkomst ondertekend voor de aanleg van een zeventien kilometer lange brug-tunnelverbin- ding tussen de twee landen via de zeestraat öresund. Zweden krijgt daarmee voor het eerst een vaste oever verbinding met het Europese vasteland. De bouwwerk zaamheden beginnen in 1993 en zullen waarschijnlijk rond de eeuwwisseling zijn voltooid. Het project omvat een tweesporige railverbinding en een vierbaans autoweg. Vanaf het ten zuiden van Kopenha gen gelegen Amager wordt een tunnel aangelegd naar een kunstmatig eiland in de öresund. Vandaar komt er een brug naar de Zweedse stad Malmö. De kosten worden geraamd op 3,4 miljard gulden en zullen worden terugbe taald via tolheffing. Tegen de plannen voor het project is scherp geprotesteerd door milieubewegingen in Zweden en Denemarken. „Duitsland niet in Veiligheidsraad" PARIJS Duitsland zal op Frankrijk en Groot-Brittannie vertrouwen voor zijn verte genwoordiging bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. De Duitse president Ri chard von Weizsaecker heeft dit verklaard in een Frans tv- programhia dat gisteren werd uitgezonden. Von Weiszaecker beklemtóonde dat Duitsland er niet op, uit is om net als Frankrijk en Groot-Brittannie een perrhanent lid van de Vei ligheidsraad te worden. „Wat belangrijk is zijn de ideeën en niet de instituten", zei de pre sident. BLOEDIG WEEKEINDE IN ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG Bij een trfeffen tussen de Zuidafrikaanse politie en gewapehde zwarten in het woonoord Daveyton, ten oostert van Johannes burg, zijn gisteren 12 doden en 38 gewonden geval len. Het ging om een blanke pcflitieman en 11 zwarten. De ongeregeldheden in Daveyton braken uit nadat een groep van rond de 200 gewapende ANC-aanhangers zich in het woonoord had verza meld bij een Inkatha bijeenkomst jn een stadion. Volgens het ANC omsingelde de politie de AN- 'C'ers en werd het vuur zonder aanleiding op hen 'geopend. Bij geweld tussen zwarten «onderling zijn het afgelopen weekeinde in de regio jJohannesburg nog eens minstens 16 doden gevallem Acht mensen werden gedood in Alexandra en twee in het nabij gelegen Tembisa. Nog eens zes doden en zes ge bonden vielen gisterochtend bij de goudmijn Els- jburg bij Johannesburg. COU In Zuid-Os- in de Sovjet-repu- t Georgië hebben zich [afgelopen weekeinde hevige gevechten gedaan. Zaterdag- werden volgens jureau Tass granaten .aketten afgevuurd op regionale hoofdstad nvali. Gisteren wer- inwoners van twee en in Zuid-Ossetië af- gd en werden in andere dorpen wo- en in brand gestoken. n b< FO^t Georgische dorp Eredvi en het Ossetische dorp Dmeni- si vonden gedurende vier opeenvolgende dagen gevech ten plaats. Daarbij raakten acht Ossetiërs gewond. Tien duizenden mensen hebben het gebied ontvlucht om aan de gevechten te ontkomen. Zuid- Ossetië verklaarde zich vorig jaar onafhankelijk van Geor gië, kort nadat de republiek zichzelf onafhankelijk had verklaard van de Sovjetunie. Russische en Georgische repu blieken stemden zaterdag in met de oprichting van geza menlijke politieteams die tot taak krijgen alle partijen in Zuid-Ossetie te ontwapenen. De overeenkomst was gete kend door de Georgische pre sident Zviad Gamsachoerdia en diens ambtgenoot van de Russische Federatie Boris Jelt- sin, die zei dat er in Zuid-Os setie sprake is van „een mini- burgeroorlog". Sovjet-president Gorbatsjov heeft een algemene verhoging van de salarissen aangekon digd. Elke Sovjet-burger krijgt ook op zijn bankrekening 40 procent bijgeschreven. Per 2 april zullen voedsel, kleding, meubelen, elektronische appa ratuur en talloze andere arti kelen 2,5 tot 10 keer zo duur worden. Ter compensatie van de gestegen loonkosten hoeven fabrieken voortaan minder omzetbelasting te betalen. On duidelijk is wat voor effect de maatregelen zullen hebben voor buitenlandse onderne mingen, joint ventures en gro tendeels geprivatiseerde coö peratieve bedrijven. De leiders van de stakende mijnwerkers in de grote Sibe rische en Oekraïnse kolenbek kens hebben gisteren ver klaard de oproep tot werkher vatting met ingang van van daag af te wijzen en niet onder de indruk te zijn van de waar schuwing door premier Valen tin Pavlov dat zij door hun staking de toch al stagnerende economie jaren terugzetten. In meer dan een kwart van de 600 kolenmijnen van Siberië tot de Poolse grens wordt ge staakt voor meer loon en ver betering van de levensomstan digheden. Pavlov waarschuw de dat de regering pas met de mijnwerkers zal onderhande len nadat zij het werk hebben hervat. Sovjet-president Michail Gor batsjov heeft in een interview met het Duitse weekblad Der Spiegel verklaard dat hij voor de naar afscheiding strevende republieken in zijn land denkt aan een status als die van de vroegere Oostbloklanden. Hij zei dat een eventueel vertrek van de naar onafhankelijkheid strevende republieken uit de unie ten koste zou gaan van enorm lijden en grote materië le en immateriële schade. Gor batsjov zei dat het voor de re publieken vanwege historische en demografische redenen „onmogelijke dwaasheid" zou zijn zich af te scheiden. Boris Jeltsin spreekt de arbeiders in een fabriek in Leningrad toe. Ze willen staken ven deze week de president via het parlementj afzetten. 3 conservatie- foto: epa TIRANA De Albanese president Ramiz Alia, die de communistische partij aanstaande zondag leidt in de eerste verkiezingen in zijn land sinds veertig jaar, heeft gisteren gezegd dat zijn partij fouten heeft gemaakt en op alle ni veaus hervormingen zal doorvoeren. De naam van de communistische partij zal worden veranderd in die van Socialistische Par tij. Alia zei in een toespraak voor honderden partijleiders, die gisteren in de partijkrant Zeri i Popullit werd gepubliceerd: „Zijn er fouten gemaakt? Na tuurlijk zijn die gemaakt en dat moeten we zonder schroom toegeven". Hij kon digde aan dat op het eerstvol gende partijcongres, eind mei, over hervormingen wordt ge sproken. Volgens Alia beteke nen de veranderingen echter niet dat de communisten hun socialistische idealen zullen opgeven. „Wij blijven ons beij veren voor een rechtvaardige maatschappij zonder onder drukkers en onderdrukten". Eerder verklaarde de commu nistische leider, die in 1985 de macht overnam van de stali nist Enver Hoxha, dat de de mocratische veranderingen in Oost-Europa nooit Albanië zouden bereiken. Deze woorden moest hij na de mas sale protesten van vorig jaar intrekken. Hij zette vervol gens enkele orthodoxe com munistische leiders, onder wie de weduwe van Hoxha, aan de kant en ging akkoord met de eis tot de invoerihg van een meerpartijensysteem. Aan de parlementsverkiezingen van zondag doen meer dan duizend kandidaten mee. Tot nu toe hebben Alia's her vormingen geen einde kunnen maken aan de exodus van Al banezen en de anti-communis tische betogingen.. Volgens de partijleider worden deze zaken veroorzaakt door provoca teurs. „Deze, gebeurtenissen hebben als dóel onze partij te ondermijnen, j haar in diskre diet te brengen en te doen splijten". Albanese grenswachten heb ben op honderden vluchtelin gen geschoten; die probeerden de grens oveij te komen naar Joegoslavië. Daarbij zijn ten minste zes mejisen gewond ge raakt en is misschien een vluchteling adn zijn verwon dingen overleden, maakte het J oegoslavischel persbureau Tanjug zatebdag bekend, grenswachten (vuurden op een groep van ongeveer 500 Alba nezen bij de grensovergang Blato, ongevee350 kilometer ten zuiden van UZALEM Hevige bnval en overstromin- Israël, Jordanië en )te hebben dit week- e verscheidene men- het leven gekost en veel overlast ge- twee jonge bedoeienen om het leven en vonden nog eens zes mensen de dood bij verkeers- pngelukken die een gevolg waren van het noodweer. Uit gestrekte gebieden kwamen onder water te staan en Eilat, aan de Rode Zee, werd afge sneden van de rest van het land. Ongeveer 100 mensen raakten gewond, onder wie 50 toen hun bus slipte bij een grondverschuiving in de om geving van de noordelijke plaats Carmiel. In Jordanië kwamen vijf men sen om het leven door ver drinking en raakten 80 ge wond. De hevige regenval ver nielde huizen en wegen in het zuiden van het land, aldus de autoriteiten. Verscheidene ste den raakten geïsoleerd. In Egypte vonden vier mensen de dood en worden zeven an deren vermist. In alle gevallen betrof het personen die zich bevonden in de Sinaï, die na twee dagen hevige regenval het toneel was van plotselinge overstromingen. Onder de do den bevonden zich drie be- doeienen-schaapherders. In het noorden van de Sinaï zocht de politie naar vijf ver miste bedoeienen-kinderen en de chauffeurs van twee auto's die verlaten in de modder werden aangetroffen. Heeft Israël normaliter te kampen met grote droogte, nu staan de straten blank, Beersheva, een stadje in de Negev Woestijn. Het verkeer ligt op sommige plaatsen 1 omdat de wegen onbegaanbaar zijn geworden. BETOGERS MALI VOELEN HARDE HAND PRESIDENT j (Vervolg van de voorpagina) BAMAKO De cijfers over de 148 doden en duizend ge wonden in Mali als gevolg van de protesten tegen het bewind van president Traoré werden gisteren onder meer verstrekt door de oppositie. Volgens de groeperingen zijn de rqeeste mensen neergeschoten door ordetroepen van Traoré die de door de oppositie georganiseer de betogingen in de Mahnese hoofdstad probeerden te on derdrukken. Onder de slacht offers zouden veel vrouwen en kinderen zijn. De staatsradio houdt het aantal dodelijke slachtoffers op 27. De rellen tegen Traoré begonnen vrijdag toen voor het merendeel jon geren en studenten de straat op gingen om hogere studie beurzen en een onafhankelijk onderzoek naar de dood van een aantal scholieren te eisen. De betoging ontaardde in bot singen met ordetroepen leidde tot grootschalige vernielingen en brandstichting. De situatie in Mali, een van de armste landen van Afrika, was al en kele weken gespannen. Tien duizenden demonstranten kwamen gisterochtend op nieuw bijeen voor het gebouw van de arbeidsbeurs, het hoofdkantoor van de centrale vakbond van het land. Tqt ver in de middag waren in de Ma- linese hoofdstad geweersalvo's en explosies te horen. Presi dent Traoré weigert met de oppositie te praten. Lerv SALVADOR De ^tse regeringspartij is bij de deze id gehouden verkie- >n haar meerderheid et parlement van El ador kwijtgeraakt, blijkt uit de definitie- itslagen. kreeg 40,4 procent van nmen, goed voor 39 van zetels in de Assemblee Afgevaardigden. Bij de dentsverkiezingen van haalde de kandidaat van en 1 a, de huidige president ido Cristiani, 53,82 pro van de stemmen. In het huidige slechts 60-zetels tellen de parlement heeft Arena 32 zetels. De bondgenoten van Arena, de Partij van Nationale Ver zoening (PCN) en de Oor spronkelijke Christelijke Be weging, krijgen respectievelijk negen zetels en een zetel in het nieuwe parlement. Dat be tekent dat Arena zich nog wel verzekerd weet van de steun van de meerderheid van het parlement. De Christen-Demo cratische Partij, die het land regeerde van 1984 tot 1989, is met 26 zetels geëindigd als op een na grootste partij. De linkse oppositie, die niet is vertegenwoordigd in het ver trekkende parlement, boekte grote winst bij de verkiezin gen. De Democratische Con vergentie, een coalitie van drie partijen, haalde meer stemmen dan de PCN, maar krijgt als gevolg van het ingewikkelde kiesstelsel toch maar acht ze tels in het nieuwe parlement. De marxistische Nationalisti sche Democratische Unie krijgt een zetel. De leider van Arena en burge meester van de hoofdstad San Salvador, Armando Calderon Sol, toonde zich verheugd over de winst van links. Hij sprak de verwachting uit dat het parlement, doordat links er nu in is vertegenwoordigd, een veel belangrijker rol kan gaan spelen in pogingen om een eind te maken aan de burger oorlog, die al elf jaar aan de gang is. De oppositiepartijen hebben besloten de verkiezingsuitslag te accepteren, hoewel volgens hen de verkiezingen niet eer lijk zijn verlopen. De opkomst bij de verkiezingen was 52 procent. Veel kiezers bleven volgens de oppositie thuis om dat ze geen vertrouwen had den in een eerlijk verloop van de verkiezingen. Bijna negen procent van de stemmen werd ongeldig verklaard, omdat op zettelijk of per ongeluk met de stembiljetten was geknoeid. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD !h zo 56 De helicopter daalt op een ijsplateau aan de voet van ourenhoge ijsberg, die de „Fortuna" torst. Het is een vreemd ht, zo'n ouderwets zeilschip, ogenschijnlijk nog geheel in- ts dat daar nu tientallen meters boven de waterspiegel, roer- vastzit. Doodse stilte heerst rondom. Maar af en toe horen 140nannen, die zijn begonnen de gletscher te beklimmen, hevig Raifeak en harde knallen in de verte: het is nu „zomer" in dit gebied en het betrekkelijk warme zeewater vreet de ijsmnassa van onderen aan, met het gevolg, dat de gletscher voortdurend „kalft". De bestijging van de ijsberg gaat met veel moeilijkheden gepaard, want de weg omhoog is haast onbegaanbaar. Moei zaam vordert de troep. De mannen moeten met hun houwelen steunpunten voor hun voeten uithakken in het ijs. Soglo wordt nieuwe president in Benin COTONDU Nicéphore So glo heeft de gisteren gehouden presidentsverkiezingen in Be nin gewonnen. Volgens de voorlopige uitslag kan hij re kenen op 63,96 procent van de stemmen. Zijn rivaal, aftre dend president Mathieu Kéré- kou, moest genoegen nemen met 36,04 procent. Maandagochtend was ruim 75 procent van de uitgebrachte stemmen geteld en daarop is de voorlopige uitslag geba seerd. Maar de winst kan So glo niet meer ontgaan, aldus deskundigen op het ministerie van binnenlandse zaken. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 Meer dan 250 jaar oud porselein is tentoongesteld in Hongkong. Het is afkomstig van het in 1745 gezonken Zweedse schip Gotheborg, dat mët 50.000 stuks porselein naar Zweden op weg was. foto: afp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5