Kabinetswijziging in Irak weinig indrukwekkend Bruid gevraagd met creditcard „Nederland kan rol spelen bij opbouw Kuwayt «fciwai Oud-topman Seaport verdacht van voor Israël wil Patriots van Amerika kopen tennis bij aandelenhandel BINNENLAND/BUITENLAND GeidwQowuvnt MAANDAG 25 MAART 1991 PAG! [TI Vervoersbond ontkent convenant met KLM AMSTERDAM De Vervoersbond FNV ontkent dat deze bond partij is in een convenant dat vorige week is bereikt tussen de KLM en de vakbonden. De KLM en de onderhandelaars van andere bon den zeggen dat er wel degelijk sprake is van een principe-overeenkomst die nu aan de leden wordt voorgelegd. De overeenkomst bevat afspraken tussen de KLM en de vakbonden, die onder meer betrekking hebben op het weer concurrerend ma ken van de KLM. Dat gebeurt onder meer door produktiviteitverhogende maatregelen die bij el kaar 500 miljoen gulden moeten bijdragen aan de in totaal 955 miljoen gulden bezuinigingen bij de luchtvaartmaatschappij. KLM wil roosteraanpas- singen voor het grondpersoneel en aanpassing van de werk- en rusttijdenregeling voor het vliegend personeel. Er komt geen vierdaagse werkweek van 36 uur, die de Vervoersbond FNV had geëist. Volkscongres China bespreekt economie PEKING Ruim 2500 gedelegeerden naar het Nationale Volkscongres, de Chinese volksvertegenwoordiging, zijn vandaag begonnen aan een debat over het te voeren economische beleid de komende tien jaar en zullen zich naar verluidt tevens buigen over de vraag of personele wijzigingen in de regering moeten worden doorgevoerd. Het con gres zal 16 dagen vergaderen. Volgens een woordvoerder is er voor Chinese begrippen ongebruikelijk veel verschil van mening tussen de gedelegeerden, die gisteren al voor een voorbereiden de vergadering bijeen waren. Er gaan geruchten dat het congres verscheide ne vice-premiers, onder wie Yao Yilin, Afgevaardigden bijeen op de eerste dag van het Chinese Volkscongres, van hun functie zal ontheffen. foto: afp Zuid-Afrika ziet af van vervolging activisten KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren aangekondigd dat een groot aantal pro- en anti-apartheidsactivisten niet wordt vervolgd. Het gaat in totaal om ruim 2600 personen, onder wie meer dan 1800 mi litaire leden van het ANC. President Frede- rik de Klerk ging akkoord met de vrijwa ring als onderdeel van het hervormingspro ces waarover vorig jaar augustus overeen stemming werd bereikt met het ANC. Ook blanke pro-apartheidsactivisten profiteren van de regeling. Pretoria heeft verder beslo ten de hulp in te roepen van het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties om de ongeveer 40.000 po litieke ballingen naar Zuid-Afrika terug te laten keren. Openbare bijeenkomsten zijn er voortaan niet meer verboden. Acties dreigen bij transportbedrijven UTRECHT Driehonderd leden van de Vi bond FNV hebben op zestien vergaderingei land ingestemd met het principe-akkoord o nieuwe cao dat de bonden hebben bereikt werkgeversorganisatie KNV. Ze spraken uit voor ultimatums aan en acties bij indi transportbedrijven die zijn aangesloten bij CVO voor het geval met deze organisaties nog een cao kan worden afgesloten die in t nen overeenkomt met de KNV-cao. Het op' met de KNV (12.000 werknemers) bereikte over een tweejarige cao omvat tweemaal cent loonsverhoging, een 30 procent hogere ding voor overuren boven de 57,5 uur per v een betere beloning voor jongeren. Eerdere handelingen met NOB en CVO (60.000 v mers) zijn vorig jaar december vastgelopei begin april zijn er toch weer gesprekken. iel u )MB en ti an S aen. jarn ïleid eerst noet jima jïode gep i va Delegatielid Wolfswinkel (links), topambtenaar van Economische Zaken, beantwoordt vragen bij terugkeer op Schiphol. foto: anp SCHIPHOL Het Ne derlandse bedrijfsleven kan bij de wederopbouw van Kuwayt wel degelijk een rol spelen. Langza merhand komt men in Kuwayt tot de conclusie dat de Amerikanen en Engelsen de klus niet al leen kunnen klaren. Met deze gematigd positieve boodschap keerde gisteren een verkennende ambtelijke mis sie van het ministerie van eco nomische zaken vanuit Ku wayt en Saudi-Arabië terug in Nederland. De delegatie ambtenaren voer de, evenals ambassadeur Ve ling, de afgelopen weken ver schillende gesprekken met on der meer vertegenwoordigers van bijna alle ministeries in Kuwayt en geallieerde autori teiten die betrokken zijn bij de wederopbouw, het Kuwayt Emergency Recovery Plan. Vanaf eind februari is een noodplan voor herstructure ring van het land in werking. Dit wordt gecoördineerd door het Amerikaanse „Corps of Engineers". Vanaf 25 mei zal een structureler wederop- bouwplan (Post Emergency Recovery Plan) in werking treden waarvoor naar ver wachting eind april een lijst met projecten bekend zal wor den gemaakt waarop het inter- nationele bedrijfsleven kan in tekenen. Volgens delegatielid Wolfs winkel, topambtenaar van Economische Zaken, bestaan er voor het eerste plan nog „gaatjes" die Nederlandse be drijven, in de rol van onder aannemer, nog kunnen opvul len. Het gaat hierbij dan voor al om projecten om de water voorziening weer op poten te krijgen, brug- en wegenbouw en de toelevering van land- bouwprodukten. „Nu al is een aantal bedrijven dat de weg goed kent druk bezig in het gebied. In de tweede fase valt er mijns inziens nog een hele hoop mee te pikken. We kun nen niet stellen dat Nederland de boot heeft gemist." De delegatie ondervond bij het bezoek dat de werkzaamheden in Kuwayt niet vlekkeloos verlopen. „De ministeries ope reren veelal vanuit woonhui zen omdat veel regeringsge bouwen verwoest zijn. Het gaat er allemaal nogal proviso risch toe. De plannen worden niet volgens het boekje uitge voerd. Communicatie is een groot probleem evenals de log ge Arabische administratie. Zo zijn er bijvoorbeeld chauffeurs met goederen die naar Ku wayt kunnen reizen maar ver volgens niet over de benodigde visa beschikken waardoor ver traging optreedt. Qua efficien cy valt het tegen", zo schetst Wolfswinkel de toestand. Het milieu vormt vooralsnog de grootste zorg. „Kuwayt City is een Ghost city. Normaal ge sproken is het nu ongeveer dertig graden. Toen wij aan kwamen was de temperatuur 15 graden en was het donker doordat de zon werd verduis terd door de rookwolken van de oliebranden. Een huive ringwekkende situatie". Banken Kuwayt heropend KUWAYT-STAD Duizen den geldhongerige Kuwayti's verdrongen zich gisteren bij de banken in Kuwayt-stad. Ze waren voor de eerste maal sinds zij in december door de Iraki's werden gesloten weer open. De Centrale Bank van Kuwayt maakte bekend dat de nieuw uitgegeven dinar zou worden verhandeld tegen 3,48 dollar. Dat is precies de koers van 1 augustus 1990, de dag voor de Iraakse tanks het olie rijke emiraat binnenrolden. In heel Kuwayt gingen in totaal vijftig banken open. Tijdens de bezetting plunderden de Ira ki's meer dan 2 miljard dollar in goud en contanten van de zeven handelsbanken die Ku wayt telde en de Centrale Bank. Ook openden in ver scheidene wijken bazaars en supermarkten hun deuren voor het eerst sinds 27 februa- (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD/DAMASCUS Saddam Husayn pro beerde zaterdag zijn wan kelende macht over het land te versterken door een kabinetswijziging. Deze leek er voornamelijk op gericht de verschillen de groepen van de bevol king tegen elkaar uit te spelen. De wijzigingen in Irak wijzen er volgens Bush niet op dat Baghdad zijn koers wijzigt. Bush zei dat er in de Iraakse regering geen wezenlijke ver andering komt, omdat „Sad dam Husayn nog steeds aan de touwtjes lijkt te trekken". Bush beklemtoonde dat nor male betrekkingen van de Verenigde Staten met Irak niet mogelijk zijn, zolang Sad dam Husayn in Baghdad aan de macht blijft. Husayn blijft voorzitter van de Revolutio naire Commandoraad en op perbevelhebber van het leger. De nieuwe regering staat on der leiding van Saadoun Ham- madi. President Saddam Hu sayn was sinds hij in 1979 aan de macht kwam ook premier. De als gematigd bekend staan de Hammadi was in de vorige regering vice-premier. Tareq Aziz keert in de nieuwe rege ring niet terug als minister van buitenlandse zaken. Hij is alleen vice-premier. Ali Has san al-Majid, een neef van Saddam Husayn, blijft minis ter van binnenlandse zaken en Saadi Tumah Abbas houdt de post van defensie. De spijker harde al-Majid werd twee we ken geleden benoemd en kreeg opdracht de binnenland se opstand door de Kurden in het noorden en door de shi'ieten in het zuiden van het land de kop in te drukken. Iraakse vluchtelingen meld den zaterdag dat in Basra ze ker 20 mensen zijn gedood bij een Iraakse helikopteraanval. Volgens Schwarzkopf is het gebruik van Iraakse gevechts helikopters tegen de shi'iten in Zuid- en de Kurden in Noord- Irak de afgelopen week „dra matisch" toegenomen. De af gelopen dagen hebben Ameri- Familieleden treuren bij het graf van een Kuwayts slachtoffer van de Golfoorlog op een be plaats in de buurt van Kuwayt stad. Kuwayt legt pers aan banden DAHRAN Enkele dagen nadat de autoriteiten in het olie staatje Kuwayt een krant een verschijningsverbod hadden opge legd, is een nieuwe maatregel tegen de pers afgekondigd. Zater dag is bekendgemaakt dat buitenlandse journalisten niet meer in het land worden toegelaten. Officieel werden moeilijkheden met de infrastructuur en verzorging opgegeven als redenen. Onoffi cieel is echter vernomen dat het bewind niet blij is met de kriti sche berichtgeving in buitenlandse media over de toestand in Kuwayt. In Irak, waar het regime van Saddam Husayn klaar blijkelijk eveneens geen behoefte heeft aan pottenkijkers, kre gen journalisten kort na de beëindiging van de Golfoorlog en het oplaaien van de interne strijd opdracht het land te verlaten. kaanse piloten twee Iraakse nootschap mag Irak geen ge- gevechtsvliegtuigen neerge- vechtsvliegtuigen laten opstij- schoten. Krachtens het voorlo- gen. Irak mag zijn helikopters pige bestand met het bondge- aleen gebruiken voor troepen transport. Volgens oppef hebber Norman Schwafujf komt er in de Golf geq manente vestiging van troepen. De VS willen aantal vooruitgeschovei ten behouden. Hoewel de Golfoorlog ohair al meer dan drie wekeiB (re gelopen, komen er nog|Crt Iraakse militairen uit bgolc in de woestijn te voorscllaal zich over willen geveje. I hadden geen contact mecht het Iraakse opperbevwige voormalige ambassadeue ks Irak in Spanje, Arshad Intje Ismail, heeft politiek asit kregen van de Saudischirika riteiten. Zwaan kleef aan Het leek gisteren even alsof deze Londense politie-agenten op Trafalgar Square zwaan kleef aan speelden, maar in werkelijkheid waren ze bezig met het vormen van een menselijke muur om 'poll tax' demonstranten tegen te houden. foto. afp WASHINGTON/JERUZALEM President George Bush heeft ermee ingestemd dat de Verenigde Staten Israël voor 350 mil joen dollar (630 miljoen gulden) aan Patriot-raketten verkopen en dat de VS Saudi-Arabië 900 miljoen dollar (1,6 miljard gul den) aan reserve-onderdelen voor het leger leveren. Bush deelde dat dit weekeinde in een brief mee aan het Ameri kaans Congres. Het Congres heeft 30 dagen de tijd om deze wa penverkopen te blokkeren. Bij Israël gaat het om 64 Patriot-ra ketten met acht lanceerinrichtingen, radar, reserve-onderdelen en training voor de bemanning van de systemen. Deze anti-ra- ketraketten worden toegevoegd aan de anderhalve batterij Pa triotraketten die Israël vorig jaar kocht en de twee Amerikaanse Patriot-eenheden die de VS tijdens de Golfoorlog inderhaast naar Israël overbrachten. De loco-burgemeester van Jeruzalem, Emanuel Zisman, wil een plein in de stad de naam Desert- Stormplein geven. Zisman had aanvankelijk voorgesteld een straat te vernoemen naar Norman Schwarzkopf, de Amerikaan se legergeneraal die operatie Desert Storm leidde. Hij had zich echter niet gerealiseerd dat in Israël een persoon tenminste drie jaar dood moet zijn om een straat naar hem te kunnen vernoe men. Volgens een naaste medewerker van premier Yitzhak Sha mir proberen Israël en de VS „de PLO links te laten liggen" bij overleg met „geloofwaardige vertegenwoordigers" (van de Pa- lestijnen). Hij zei dat vandaag in een vraaggesprek met de Fran se krant Le Figaro. Yossi Ben Aharon noemde Frankrijk „de kampioen" van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) en zegt dat er sprake is van een stap achteruit als de Europese Ge meenschap het standpunt van Parijs overneemt. AMSTERDAM Een onder zoek naar misbruik van voor wetenschap bij de handel in aandelen rond de fusie tussen Pakhoed en Furness eind vo rig jaar, heeft het vermoeden opgeleverd dat de voormalige algemeen directeur van Sea port Terminals drs. J. Kuiper zich hieraan schuldig heeft ge maakt. DE MYSTERIEUZE MIJN den gesteld omdat misbruik van voorkennis nu wettelijk verboden is en dus een mis drijf oplevert. Een woordvoer der van de Amsterdamse ef fectenbeurs wilde dit weekein de dit bevestigen noch ontken nen. Seaport Terminals was voor de fusie een werkmaatschappij van Furness. Kuiper verliet Seaport Terminals als direc teur eind vorig jaar nadat de fusie achter de rug was. Het heette toen dat Kuiper zich ging oriënteren op een andere werkkring. Een woordvoerder van Pakhoed zei dat er toen geen andere gronden voor het vertrek van Kuiper bestonden en dat hem niets bekend is van aangifte bij justitie door de' beurs over de vermeende voorkennis. Kuiper zelf wen ste dit weekeinde geen enkel commentaar te geven op de gang van zaken. Verder wilde de woordvoerder van de effectenbeurs noch be vestigen noch ontkennen dat inmiddels een onderzoek naar misbruik van voorkennis bij de handel in aandelen van Center Pares geen nieuwe ver moedens van misbruik van voorkennis heeft opgeleverd. Tot nu toe was aangetoond dat de voormalige bestuurder van Center Pares, ir. R. de Wit, zich hieraan schuldig heeft ge maakt. In verband daarmee is hij eind vorig jaar opgestapt uit de Raad van Bestuur van Center Pares. Justitie besloot De Wit niet te vervolgen om dat zij meende dat hij door pu bliciteit en het verlies van zijn baan al voldoende gestraft was. De woordvoerder van de ef fectenbeurs wilde dit weekein de alleen bevestigen dat de beurs over deze zaak de ko mende week met een medede ling komt. Copyright Standaard uitgeverij dlstr. Wavery Productions NEW DELHI „GE- VRAAGD: beeldschone creditcard visakaart- bruid voor knappe, intelli gente Rajput-ingenieur. Brahmaan of Rajput". „GEVRAAGD: gelijk waardige partij voor Kaij- astha-meisje". Indische ouders, in binnen- en buitenland, leuren met hun huwbare kroost. De kranten, de Hindustan Times voorop, doen wekelijks goede zaken met pagina's vol hu welijksadvertenties, die keu rig zijn gerubriceerd per be roepsgroep en sociale achter grond. De voornaamste me dedelingen in deze adverten ties hebben betrekking op de kaste-indeling van de aange boden huwelijkskandidaat en de gevraagde partij. India is immers een hindu- land bij uitstek en deze gods dienst wordt beheerst door een sociale hiërarchie per be roepsgroep en afkomst, de zogenaamde kasten. Wie als zoon van een schoenlapper wordt geboren, zal, zeker op het platteland, zelden een andere nering kunnen opzet- „Het kastensysteem is offi cieel in de vorige eeuw afge schaft, maar buiten de steden bestaat het nog steeds. Maar ook in de steden speelt het een hoofdrol, zodra een kind de huwbare leeftijd heeft be reikt, want ondanks liberale opvattingen willen veel ou ders niet het risico lopen dat hun telg met een lager ge plaatste in het kastensysteem trouwt. Dus wordt er driftig naar geschikte kandidaten gezocht, wat in de overvolle steden vaak zo moeilijk is, dat men gaat adverteren", zegt sociaal advocaat Kalvi Singh. In een land waar afkomst en sociale plaats alles bepalend zijn, is het voor jongeren ook niet eenvoudig om met de juiste keus voor het leven thuis te komen. Op het plat teland is de sociale controle bovendien zo groot, dat wei nigen het wagen hun liefde te betuigen aan iemand die niet tot dezelfde kaste be hoort. Hoewel de stedelingen doorgaans ruimhartiger zijn in hun gedragingen in de liefde, blijven de sociale scheidslijnen ook daar een wezenlijke rol spelen. Een smoorverliefde jongeman werd onlangs in brand gesto ken door broers en vader van een meisje, omdat hij tot een lagere kaste behoorde. Maar bovenal is het huwelijk van een kind allereerst een zaak van de ouders. Liefde komt pas na de huwelijksce remonie, is een veelgehoorde wijsheid. Dus worden huwe lijken gearrangeerd, ook bij Indiërs die zich in het Wes ten hebben gevestigd en een hoge opleiding hebben. Ko lommen lang zoeken vertwij felde ouders goede partijen voor hun in het buitenland wonende zonen en dochters, waarbij het bezit van een credit-card vaak de enige eis is, die verwijst naar een 'ver lichte westerse opvatting'. Winst Mees fl| daalt 35,8 procel'c? AMSTERDAM De Mees Hope, onderdeel r ABN AMRO Holding,' een moeilijk jaar achter *- De totale opbrengsten ill bleven fors achter bij cN i het jaar ervoor. Tezam^ de hogere kosten leidde een daling van het bruto taat met 34,4 procent e daling van de netto win zelfs 35,8 procent. 1 Deze ontwikkeling vornl ook een duidelijke breulr lijn van opgaande resulta 1981, zo maakte de direca de bank, die afkomstig i T ABN-stal, vanmiddag bij de presentatie van hdj verslag in Amsterdam. L^e Voor dit jaar durft de tff Mees Hope nog geen pr se van de resultaten te he De directie verwacht w de kredietverlening en c gaande economische grq zullen uitbreiden. Daarü ver staan echter een nog| ongunstig rentebeeld ei matig beursklimaat, die L, kenvolume in het effect*. merchant-bankingbedrijf lig kunnen beïnvloedei afgelopen boekjaar were lagere resultaten voor e tse langrijk deel veroorzaak het zeer ongunstige ren*"j loop, waardoor ook de marge aanzienlijk It werd. Een stijgende kredi et lening (met 4,9 procent) ad daarvoor echter onvolc bij compensatie. Ook de beursactiviteiten leidde een vermindering van da 1 visies in het effecten! em Vergeleken met 1989 stejl kosten van de bank m procent tot 523,5 miljoedei den Deze stijging was vi h< melijk te wijten aan een ha, personeelsbezetting bij Plan Holding en enkele i va dochterinstellingen. Het bruto resultaat kwa its °P 193,9 miljoen. De toev< aan de algemene reserves r— evenals in 1989 vastgestf 45 miljoen. Veel doden bij |l] ongeluk Marokki ir RABAT Bij een busoi ft» in het noorden van Mi zijn zaterdag 44 mensen leven gekomen en 18 g< geraakt. Het ongeluk plaats ongeveer 10 kik ten zuiden van de pro Tanger, toen de bus va brug in een rivier stortte, reddi ngs werkzaamheden den duikers ingezet, die rivier naar lichamen zofe6 Gewonden werden otre bracht naar een ziekenhht de nabijgelegen plaats De bus reed tussen Tang va Meknes, een stad op 14Q ïar meter ten oosten van Ral Bal w

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4