Jolitiebonden bezorgd ver toenemend geweld Voorstel kabinet kan regenwoud niet redden" Twintig TU-studenten bouwen zandkastelen CDA-gedeputeerde van Zeeland neemt ontslag 31 Genland EcidócSouoont MAANDAG 25 MAART 1991 PAGINA 3 lier komt niet terug van reces IAAG De Tweede Kamer komt niet van :es terug om staatssecretaris Heerma van luisvesting ter verantwoording te roepen. D66 daarom, maar krijgt daar geen Kamermeer- d voor. Het kabinet besloot vorige week tegen van de Kamer in om de subsidieregeling voor ,ing van woningen van gehandicapten eer in te voeren. Volgens PvdA-fractiewoord- r W. de Pree zou een extra Kameroverleg l2oelaas bieden. D66 zoekt namelijk een com- Daar ziet de PvdA geen heil in. De sociaal raten willen de regeling zoals die tot februari geheel laten bestaan. De regeling voorzag in bsidie voor gehandicapten die tot een bedrag :e veeduizend gulden aanpassingen aan wilden i in hun woning. Door een overschrijding miljoen heeft Heerma de regeling stopgezet. 'A steunt Heerma. Nu ook de PvdA zich sergelegd bij het kabinetsbesluit is er geen om de Kamer nog terug te roepen. Grote partij hasj onderschept in Tilburg TILBURG De politie van Tilburg heeft in de nacht van zaterdag op zondag in een ,T loods in Tilburg-Noord een partij hasj van H fcj 13.000 kilo met een straatwaarde van 156 miljoen gulden in beslag genomen. Een man uit Amsterdam werd gearresteerd. Hoofdverdachte echter, is een vijftigjarige man uit Heemskerk, die met een bestelbus van de loods naar een motel is gereden en daarbij werd gevolgd door de politie. Toen de politie hem 's avonds om acht uur wilde aanhouden, bleek hij te zijn vertrokken. De zaak kwam zaterdag omstreeks half drie aan het rollen, toen de politie „ambte lijke informatie" kreeg die werd nagetrok- Rechercheur Verhoeven van de gemeentepolitie Tilburg te- ken. De partij hasj, bestaande uit 445 pak- midden van de onderschepte hasj. De straatwaarde van de jes van circa dertig kilo, was volgens de hasj wordt geschat op 156 miljoen gulden. foto: anp politie bestemd voor Engeland. Biesheuvel en Schmelzer Grootkruis DEN HAAG Zowel oüd- minister-president mr. B.W. Biesheuvel als oud-minister drs. W.K.N. Schmelzer zijn zaterdag benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Mr. Bies heuvel (71) kreeg de daarbij behorende versierselen op het Catshuis in Den Haag uitgereikt door premier Lubbers. Ook drs. Schmel zer kreeg de onderscheiding uitgereikt door premier Lubbers tijdens een feest ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag. Activist Koning vast na doorprikken banden EINDHOVEN Vredesactivist Kees Koning is in de afgelopen nacht op de Constant Rebequeka- zerne in Eindhoven aangehouden. Hij werd op heterdaad betrapt bij het doorprikken van banden van militaire voertuigen. Met zijn actie wilde Koning de Zuidamerikaanse vredeswerker Oscar Romero herdenken, aldus een verklaring van de anti-milita ristische werkgroep „Opgeruimd staat netjes". Op de kazerne wer den bijna 30 banden vernield. Ko ning is weer op vrije voeten ge steld, nadat tegen hem proces ver baal is opgemaakt. JENT TE SNEL GEZIEN ALS POTENTIËLE VERDACHTE" uTERDAM De Al- i gen Christelijke Poli- dintid (ACP) en de Ne- I v< ndse Politiebond n<l) vinden dat het ant- did op hun vragen aan linisters van justitie binnenlandse zaken het toenemend ge- tegen politieambte- L i te lang uitblijft. Dit R de voorzitter van de L. van der Linden, en meegedeeld. r Dnden hebben vandaag ministers Hirsch Ballin ie) en Dales (binnenland- .eejcen) laten weten dat ze ïn ernstige zorgen maken hihet in hun ogen toene- ;eweld dat is gericht te- itieambtenaren. aanleiding van een inci- n februari in de gemeen jder-Amstel (waarbij twee politiemensen werden beroofd van hun dienstwapens en met hun eigen handboeien werden vastgeketend aan een hek), vroegen de bonden de minis ters cijfers van gevallen waar bij geweld is gebruikt tegen de politie. De discussie rond de geweld- sinstructie van politiemensen is nu weer op gang gekomen door het incident in Amster dam, waar zaterdag twee agenten levensgevaarlijk ge wond raakten nadat er, zoals het zich nu laat aanzien, op hen geschoten is door een ver warde man. De politiebonden willen de geweldskwestie aan de orde stellen in een overleg dat zij in april met de minis ters zullen voeren, maar eisen eerst beantwoording van hun vragen. Verdachte Volgens Van der Linden van de NPB wordt in het algemeen elke politie-ambtenaar die zijn pistool trekt, gezien als „poten tiële verdachte". „Dat is een absurde situatie, zeker nu vol gens ons het geweld tegen de politie toeneemt. Wij willen een diepgaand gesprek met de ministers over de manier waarop dit geweld zo goed mo gelijk voorkomen kan wor den", aldus Van der Linden. „Kennelijk zitten Dales en Hirsch Ballin nogal met deze zaak in hun maag. Dat is toch vreemd want alle incidenten worden gerapporteerd, daar bestaan cijfers over. Ik snap niet waarom dat zo lang moet duren", aldus Van der Linden. De voorzitter van de Amster damse Politie Vereniging, B. Driessen, vindt het nog te vroeg om te praten over ver andering van de geweldin- structies voor politiemensen. „Als de landelijke bonden roe pen dat de regelgeving aange past moet worden, roepen ze daarmee voor hun beurt. Het is nog niet eens duidelijk wat zich in Amsterdam precies heeft De APV-voorzitter ziet de noodzaak tot het veranderen van de regelgeving niet in. „Ik vermoed dat de situatie in Bui- tenveldert zaterdag uit de hand is gelopen. Er kwam im mers in eerste instantie geen geweld aan te pas. Een ver dachte kan is sommige geval len inderdaad de kans krijgen een wapen te grijpen. Dat kan gebeuren en is heel erg. We moeten echter niet toe naar Amerikaanse toestanden en te vaak met een getrokken pis tool op situaties af gaan. Wat ze in het Haagse ook aan de regels veranderen, het blijft in de eerste plaats een beoorde ling van een diender ter plek ke", aldus Driessen. Rechercheurs bespreken de schietpartij waarbij een man werd gedood en twee agenten gewond raakten. Op de grond de man die door een van de agenten werd neergeschoten. FOTO: anp Amsterdamse agent buiten levensgevaar AMSTERDAM Eén van de twee politie-agenten die zater dagochtend gewond raakten bij de schietpartij in Amster- dam-Buitenveldert, is gister avond buiten levensgevaar ge komen, zo heeft een politie woordvoerder meegedeeld. De toestand van de 30-jarige agent gaat langzaam maar ze ker vooruit. De situatie van zijn 28-jarige collega wordt nog steeds omschreven als „kritiek". Beide mannen zijn geopereerd, nadat zij werden geraakt door een kogel uit het dienstwapen van één van hen. De politie kon nog geen verde re mededelingen doen over de precieze toedracht van de schietpartij. Aangenomen wordt dat een 32-jarige man, die zaterdagmorgen tegen de zin van de buschauffeur ach ter het stuur van een lege GVB-bus ging zitten, het dienstwapen van één van de gewaarschuwde agenten wist te ontfutselen en daarmee heeft geschoten. De andere agent schoot daarop naar hun belager, die vrijwel onmiddel lijk overleed. Meerderderheid voor flexibele pensioenleeftijd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel CDA als PvdA zijn voor een flexibele pensioen leeftijd. Het CDA steunt dit plan van staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken volledig, terwijl de PvdA er „redelijk posi tief" tegenover staat. Volgens CDA-fractiewoord- voerder A. W. Paulis zou dit, wel het naderende einde zijn van de vut. De staatssecretaris wil het mogelijk maken om ie mand na zijn 65e nog twee jaar zijn baan te laten behouden. Het CDA steunt het plan van harte, omdat werknemers die op hun 63e al met pensioen willen straks die mogelijkheid zonder problemen kunnen aangrijpen. „Daarmee wordt voorkomen dat oudere werk nemers op het eind van hun carrière nog net in de wao te rechtkomen, omdat ze het ei genlijk niet meer aankunnen", aldus Paulis. Hij denkt bovendien dat een flexibele pensionering terecht is, omdat werknemers gemid deld op latere leeftijd gaan werken tengevolge van lange re studies. Overigens ziet het CDA nog wel enkele prakti sche problemen. Zo zal iemand die langer werkt ook meer bij dragen aan zijn pensioen, ter wijl de jonger gepensioneerde nog onvoldoende gezorgd heeft voor zijn oude dag. De Vereniging van Bedrijfs pensioenfondsen (VB) wil dat met terugwerkende kracht alle deeltijdwerkers naar evenredigheid pensioenrech ten opbouwen, ongeacht het aantal uren per week dat ze werken. Nu hanteren de pen sioenfondsen nog ondergren zen die kunnen liggen bij bij voorbeeld 19 uur per week. Het grootste pensioenfonds van de VB, het PGGM, heeft de wijziging al doorgevoerd. tzen wil mid aan i, dl enKCUr deinen PvdA 'an onze parlementaire redactie) HAAG PvdA-minis- litzen (onderwijs) vindt discussie in zijn partij eventuele vervanging lecht functionerende be- zi lieden moet ophouden, verlies van de PvdA bij ir tatenverkiezingen moet (vaar ter harte worden ïen, maar het gaat me te ii zondebokken te zoe tten we niet langer zeu- 1 leuteren, maar aan de aan om de zaken beter iet voetlicht te brengen", itzen zaterdag voor de '-radio. is Ritzen heeft het •kamerlid Ad Melkert liens dreigende woorden et adres van de ministers D'Ancona en Alders de een slechte dienst bewe- i de betrokken bewinds- i onnodig beschadigd. deze drie collega's is het emaal niet makkelijker 'worden", aldus de be- iman. Paul Kalma, de directeur iet wetenschappelijk bu- van de PvdA, deed het ipen weekend een oproep lijn partijgenoten om de over het al dan niet ngen van bewindslieden iken. „We moeten niet personen praten maar het beleid. De ministers aatssecretarissen van de moeten de inhoud en /an regeren verbeteren, het om. Met het van mensen los je roblemen niet op", zei gisteren voor de radio. zijn mening beheersen de -bewindslieden de kunst „links bezuinigen" Dnvoldoende. De kiezers ;n duidelijk kunnen zien ij bezuinigingen de pijn k wordt verdeeld. Kalma dat PvdA-leider en vice- ier Kok nog altijd zeer fwaardig overkomt, maar >ot zich wel aan bij de op- ig van oud-PvdA-kamer- leijer (thans commissaris coningin in Drente) dat „iets vlammender" moet den. Bouw spoortunnel vordert Het achtste en tevens laatste element van de Spoortunnel in Rotterdam is zaterdagavond en -nacht afgezonken en in de juiste positie gemanoeuvreerd. Daarmee is een van de moeilijkste klussen van de tunnelbouw geklaard. De tunnelbouwers gaan ervan uit dat het tijdschema nu niet meer in gevaar komt. Dat zou betekenen dat juni 1993 de eerste treinen door de tunnel denderen. Met de bouw van de Spoortunnel is een investering van 865 miljoen gulden (prijspeil 1990) gemoeid. foto: anp Jongen gewond bij val uit flatgebouw ROTTERDAM De 7-jarige Gerard de Haan uit Rotterdam is gisteren levensgevaarlijk ge wond geraakt toen hij van de elfde verdieping van een in aanbouw zijnd flatgebouw viel. Hij is met ernstig hersenletsel in het Dijkzigt-ziekenhuis op genomen. De jongen maakte zijn val tijdens het spelen op een bouwterrein aan het Beu- kendaal in Rotterdam-Zuid. Twee doden door brand LEMMER Bij een brand in een woning in Lemmer zijn gisteren een 52-jarige vrouw en haar 23-jarige zoon om het leven gekomen. De brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan door een oververhitte frituurpan. De zoon van 23 zou gisternacht bij thuiskomst nog iets in de frituur hebben ge daan, waarna hij op de bank in slaap was gevallen. DEN HAAG Studenten van Technische Universiteit Delft (afdeling Bouwkunde) zijn dit weekeinde in Den Haag in de weer geweest met de bouw van een aantal zandkastelen. Dat gebeurde in het voormali ge restaurant Aloha in de Pa lace Promenade. De klus is een initiatief van de stichting Toerisme Den Haag en georganiseerd ter voorbe reiding van een wedstrijd die in mei gehouden wordt. Het is dan de bedoeling dat de TU'ers in Scheveningen een zandobject neerzetten van vijf- reldkampioenschappen zand kastelen bouwen, die eveneens in Den Haag wordt gehouden. Dan worden tevens deelne mers - nota bene professionals - uit de VS, Canada, Singapore en Taiwan verwacht. Tot eind volgende maand is het TU- team op zaterdagen aan het werk in Aloha. Het zand komt speciaal voor deze kastelen uit het Brabant se Kuik. Dat is volgens experts namelijk het „beste van kwali teit". Het duinzand van Sche veningen deugt niet voor grote zandkastelen, aldus één van hen. Op de TU wordt in plaats maquettes steeds vaker tig bij tiwntig meter en acht met zand gewerkt. Dat is min der kostbaar en bovendien nog milieuvriendelijk ook. SPERENHOBBES \S PI KASSA PAP'. ST 'N KWARTJE $tJA- UNPEKS JE W NIET IMI DOOR BILL WATERSON WAAÉOM 70\l IK 5EMIEM OM/MUNMTOIN/MUN &AKAGE TE ZET TEM? Groeiende interesse voor woning in stad AMSTERDAM Ongeveer 10.000 mensen hebben zater dag in de Beurs van Berlage de Amsterdamse Woning markt bezocht. Op de Woning markt presenteerden make laars en projectontwikkelaars hun aanbod van koopflats en huizen in Amsterdam en di recte omgeving. Ook waren de gemeente Amsterdam, banken en het notariaat vertegen woordigd. Veel mensen die buiten Amsterdam wonen maar in de stad werken, toon den zaterdag belangstelling voor een woning in Amster dam. „Een duidelijke trend. Dit is gezien het fileprobleem en het belastingklimaat in ons land ook niet zo verwonder lijk", zo verklaarde organisa tor J. Broeren na afloop. Vorig jaar trok de markt ongeveer 8.000 bezoekers. VERENIGING MILIEUDEFENSIE: DEN HAAG Ondanks de plannen van minister boom wordt geplant. Herman Verhagen, woord voerder van Milieudefensie, vreest echter dat deze doelstel ling niet gehaald zal worden. Wil men dit doel wel bereiken, Pronk (ontwikkelingssa- dan moeten er tussen menwerking) en staatsse cretaris Gabor (landbouw) om de tropische regen wouden te beschermen, - v oor, „rri ,,r„Qr. j j ogen. Volgens een woerdvoer- gaat de ontbossing in de ster van het ministerie van 1995 veel meer concrete maat regelen genomen worden. Mo menteel staat Pronk en Gabor nog weinig concreets tropen in hoog tempo landbouw moet het plan ge- door. Per jaar verdwijnt er 1 17 miljoen hectare bos in de tropen, hetgeen erop neerkomt dat er per se- konde een stuk bos ver dwijnt ter grote van een voetbalveld. worden als „een aanzet tot beleid". Daadwerkelijke maatregelen moeten nog wor den ingevuld. Kloof Voor Herman Verhagen gaat het allemaal te langzaam. „Er het hui- bestaat een enorme kloof tus sen het lage tempo van de be sluitvorming en het hoge tem po van de ontbossing", aldus Als deze ontbossing dige tempo doorgaat, wordt over 50 jaar de laatste boom in het tropisch regenwoud ge veld, zo verwacht de Vereni ging Milieudefensie, die mor gen hierover een rapport uit brengt. Alarmerende berichten, zeker hagen: „Ónze als men bedenkt dat hierdoor dat duurzaam plant- en diersoorten verdwij nen en de lokale bevolking in haar bestaan wordt bedreigd. Deze volkeren zijn immers af hankelijk van het regenwoud; zij eten vlees, vis en vruchten uit de jungle en krijgen hier door de snelle ontbossing een zandvlakte voor terug. Ook Nederland is medeveroor zaker van de tropische ontbos sing. Als gevolg van alleen al de Nederlandse import van tropisch hardhout verdwijnt er per jaar 60.000 hectare Verhagen. De striid om het tropisch regenwoud te redden is een race tegen de klok en die kan verloren worden. Ver lote vrees is josbeheer pas wordt gerealiseerd als de laat ste boom in het tropisch regen woud is geveld. Men is al tien tallen jaren bezig te streven naar herplanting ter compen satie van gekapte bomen, maar momenteel gebeurt dat nog maar bij 1 procent van de houtkap". Toch betekent het Nederland se standpunt een internationa le doorbraak. Nog geen rege ring ter wereld heeft zich ten doel gesteld enkel duurzaam Na Japan importeert Neder- beheerd hout te importeren. land het meeste hout uit de tropen per hoofd van de be volking. Het is dus niet voor niets dat minister Pronk en staatssecre taris Gabor het probleem van de ontbossing te lijf willen gaan. In een brief aan de De kans is dan ook groot dat Nederland in conflict raakt met de EG-landen. Nederland mag namelijk niet zomaar een zijdig handelsbeperkingen af kondigen. De regering is wel iswaar van plan dit in EG-ver- band te bespreken maar zou Tweede Kamer maakten zij wel eens kunnen stuiten op vorige week kenbaar een be leid te willen voeren dat het tropisch regenwoud be schermt. Daarbij wordt niet zondermeer een verbod op hardhout ingesteld, maar stel len de bewindslieden voor dat Nederland vanaf 1995 alleen nog maar tropisch hout impor teert dat 'duurzaam beheerd' wordt. Dat betekent dat voor een muur van onbegrip. „In landen als Denemarken, Duitsland, Groot-Brittannië en België wordt wel overwogen de import van tropisch hout te beperken, maar Frankrijk zal door de enorme belangen van de Franse houtindustrie zeker dwars gaan liggen", aldus Ver hagen. Hij vindt dat Neder land het conflict moet aangaan elke gekapte boom een nieuwe omdat dit het probleem op de politieke agenda plaatst en het besluitvormingsproces kan versnellen. Er bestaan alternatieven voor de import van tropisch hout. In Scandinavië en Canada is al sprake van duurzaam beheer bij de houtkap. Verlegging van de import naar die landen brengt echter economische problemen voor de landen in. de tropen met zich mee. Ver hagen vindt dat Nederland dan financiële compensatie moet betalen aan die landen zodat er alternatieve werkge legenheid gecreëerd kan wor den. Tot nu toe draagt geld van het Westen vaak bij aan de vernietiging van het tro pisch regenwoud. Zo is er in Kameroen een weg door het regenwoud aangelegd met geld van de Wereldbank. Schulden Het Nederlandse plan houdt ook in dat men zich gaat inzet ten voor zogenaamde 'debt for nature swabs'. Dit houdt in dat een regering in de Derde We reld de schulden aan het Wes ten worden kwijtgescholden en dat dit land in ruil hiervoor zijn bossen duurzaam gaat be heren. De mogelijkheden van een regering om duurzaam be heer aan een houtkapfirma op te leggen zijn echter minimaal. „Controle moet vaak worden' uitgevoerd door twee bos wachters die alleen een auto zonder benzine hebben", aldus Verhagen. „Ook is corruptie in tropische landen een enorm probleem dat duurzaam bosbe heer in de weg staat". In de tropische landen wordt de bedreiging van het regen woud vaak ook niet als pro bleem onderkend. De hout kapfirma's hebben geen be lang bij duurzaam bosbeheer en beweren dat het kappen niet slecht voor het milieu is. Overigens heeft het plan van het kabinet ook steun gekre gen, zo bleek vorige week nog op een studiedag in Wagenin- gen. Daar complimenteerde prof. R. Oldeman, hoogleraar in de bosteelt, het kabinet van wege het genuanceerde stand punt. Volgens de hoogleraar is een verbod op hardhout te simpel, omdat dat de prijs op de wereldmarkt doet dalen, waardoor de ontwikkelings landen nog intensiever moeten kappen. MIDDELBURG De Zeeuwse CDA-gedepu teerde mr. J.A. de Boe heeft met onmiddellijke ingang zijn ontslag inge diend. Als reden hiervoor geeft aan dat zijn partij hem niet als afgevaardig de in het nieuwe dagelijk se bestuur wil. De politieke ethiek binnen nooit door de statenfractie of het Zeeuwse CDA heeft vol- de partij duidelijk gemaakt gens hem plaatsgemaakt voor „koppensnellen en kan nibalisme". Het steekt De Boe met name dat de num mer twaalf op de verkie zingslijst voor de statenver kiezingen wel is gevraagd als gedeputeerde terwijl hij als negende op de lijst is gepas seerd. Volgens hem is ook waarom hij op de verkie zingslijst is gezakt naar de negende plaats. Al vanaf het aantreden als gedeputeerde van De Boe anderhalf jaar geleden, is er tweestrijd binnen de partij. CDA-gedeputeerde J.B. Ven- tevogel, zo verklaart De Boe, heeft hem toen al meteen „de oorlog verklaard". Reden hiervoor was dat het toen nieuw aangetreden dagelijks bestuur niet wilde ingaan op een door Ventevogel voorge stelde wisseling van porte feuille. Het is overigens nog niet bekend wie het Zeeuwse CDA als kandidaat-gedepu teerde naar voren gaat schui ven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3