^eidóe (Bouw/nt ►100 TL Saddam steelt oliemiljarden In de file eetman wil ublikatie ïbsidie- ipport Drie doden bij ongevallen in Leiden en Alphen 14 Dagen Gratis CcidócSowuvnt resident Mali bereid tot concessies Bouterse en Brunswijk zweren vrede ANDIJVIE EN SPEKLAPJES Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redactêur: G.J. Onvlee. Maandag 25 maart 1991 82ste jaargang no. 24989 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Morgen droog weer en flinke perioden met zon. Minimum temperatuur ongeveer 2 gra den en hier en daar vorst aan de grond. Middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Wind uit noordoost tot oost, matig tot vrij krachtig, aan de kust af en toe hard. 4 *">G T/M 18 PAGINA'S in twee katernen Landelijk Pastoraal Overleg beraadt zich over geloofsonderricht Politiebonden bezorgd over toenemend geweld Gorbatsjov belooft loonsverhoging Fons Jansen voelde zich nauwelijks een cabaretier Met dichtgeknepen oog naar de zon kijken Ondernemers Ter Aar tegen verkeers maatregelen MEDEDELING Vrijdag 29 maart zijn onze kantoren om 16.00 uur gesloten. Rijswijk, Koopmansstraat 9 Den Haag, Spuistraat 71/hoek Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Zoetermeer, le Stationsstraat 148 Gouda, Markt 26 Leiden, Apothekersdijk 34 Wanneer u onverhoopt de krant niet mocht hebben ontvangen, dan kunt u hiervoor op het gebruikelijke tijdstip kontakt opnemen. DIRECTIE Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof Goudsche Courant/Leidse Courant Wethouder Bordewi jk treedt af om belastend rapport LEIDEN De Leidse wethouder van financiën P. Bordewijk treedt met onmiddellijke ingang af. Za terdagmiddag maakte hij dat be kend, nadat bleek dat hij niet op voldoende steun uit zijn eigen PvdA-fractie kon rekenen. Bordewijk is de tweede PvdA-wet- houder die in een tijd van acht da gen aankondigt te vertrekken. Eerder werd bekend dat H. van Dongen een baan bij het ministerie van onderwijs aanvaardt. Bordewijk stapt na elf jaar op naar aanleiding van een belastend rap port over de financiële huishou- heid voor de slechte uitkomsten van dit rapport bij de fractie zelf lag. Zij had immers Bordewijk vo rig jaar opnieuw als wethouder voorgedragen, terwijl door de peri kelen bij de Leidse Schouwburg al bekend was dat er een en ander mankeerde aan de financiële huis houding bij de gemeente. De helft van de fractie nam deze collectie ve schuld op zich maar de andere helft legde de verantwoordelijk heid uiteindelijk bij Bordewijk. Hij nam daarop het besluit af te tre den. Het is nog niet duidelijk of Bordewijk wel aanblijft als lid van de gemeenteraad. Pagina 7: Vertrek Bordewijk Wethouder P. Bordewijk schokt raad F0T0: TEJ0 R'NGERS HUSAYN VERDER IN HET NAUW (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Kamervoorzit- Deetman wil inzage in het iport van het ministerie van anciën over de subsidiere- ingen van dit ministerie. In rapport worden verschil de subsidieregelingen door- icht. Daaruit zou blijken dat t de 28 miljard gulden aan sidies niet altijd doelmatig rdt omgesprongen. Igens een woordvoerder i Deetman zou onder ande- grote vraagtekens zijn gezet de Investeringspremierege- g (IPR) voor de noordelijke ivincies en Limburg, het rapport zijn ook de sub- ies van het ministerie van VC bekeken. Uit het rapport jkt dat sommige dansvoor- Uingen vrijwel geheel wor- i bekostigd door WVC. etman verbaast zich er ar, dat de regeringsfracties IA en PvdA in vertrouwen age hebben gekregen in het iport, terwijl de gehele 'eede Kamer groot belang eft bij de uitkomsten van de lerzoekingen. ■t is al de tweede keer dat 'kabinet een verzoek krijgt or openbaarmaking van het pport. Eerder vroeg de Ka- ïcommissie van rijksuitga- n om publikatie. Dat is afge- zen. Het verzoek van de 'eede-Kamervoorzitter zal getwijfeld meer gewicht in schaal leggen bij het kabi- Moeder Teresa bij opening moslimcentrum Moeder Teresa uit Calcutta heeft in Albenese hoofdstad Tirana met een toespraak de opening opgeluisterd van een nieuw moslimcentrum. Links naast haar staat een lid van het organiserende comité, Selimi. Dat moeder Teresa bij deze plechtigheid werd betrokken komt onder meer omdat zij van Albanese afkomst is. FOTO: AP LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De 16-jarige Leidse M. Hollebeek en de 17-jarige Leiderdorper U. Yilmaz zijn zaterdaga vond na een aanrijding met een touringcar op de hoek van de Leidse Sumatrastaat en Surinamestraat aan hun verwondingen overleden. In Alphen aan den Rijn kwam een 21-jarige motorrijd ster uit Nieuwveen door nog onbekende ten val. Zij overleed later in het AZL. De 51-jarige chauffeur van de touringcar reed op de Sumatrastraat en passeerde rechts de verkeersgeleider om vervolgens linksaf de Surinamestraat in te rijden. De Leiderdorper stuurde zijn brom mer links langs de geleider om de bus te passeren. Vermoedelijk heeft hij niet gezien dat de chauffeur afsloeg, waarna een botsing onvermijdelijk was. Bestuurder en passagiere schoten onder de bus. Het meisje overleed ter plaatse aan de gevolgen van hoofdlet sel. De jongen is met zwaar inwendig letsel naar het AZL overge bracht waar hij overleed. De politie vermoedt dat de bromfietser niet alleen te hard heeft gereden, maar ook geen licht voerde. De Nieuwveense motorrijdster kwam gisteravond door nog onbeken de oorzaak ten val op de Oostkanaalweg in Alphen aan den Rijn. Naast haar reed haar vriend, een 22-iarige Alphenaar, maar de po litie heeft niet het vermoeden dat de motorrijders met elkaar in aanraking zijn gekomen. De vrouw begon opeens te slingeren en viel van haar motor. Zij gleed tegen een lichtmast. Zwaar gewond werd zij overgebracht naar het AZL, maar bleek bij aankomst al overleden. De politie stelt nog een technisch onderzoek in. De trek van de stad naar het o, zo gezonde platte land is niet alleen voorbij, er is zelfs een omge keerde beweging aan de gang. Dat zit 'm in het klimaat. Het belastingklimaat wel te verstaan. De 'windrichting1 is daardoor radicaal veranderd. Men staat nu zelfs in de file om een huis in de stad te kunnen krijgen. Zoals gisteren in Amsterdam op een woningmarkt zelfs 10.000 man, tegen vorig jaar nog 8000. In en om Leiden woon je overal goed, dus is het de boodschap gewoon te blijven zitten waar je zit. In de wetenschap dat de Leidse Courant toch wel nagr je toe komt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5( Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Straat: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii iimimi»iiui«umin r. Lefebvre rieden EVE De tradi- listische aartsbis- i Marcel Lefeb- die door de paus 88 werd geëxcom- ceerd, is vanmor- op 85-jarige leef- in Zwitserland eden. Lefebvre al enige tijd ziek. itierf in een zie- uis in de buurt de plaats Econe, iet westen van ierland. na 2: Lefebvre r bij kerk van het concilie LONDEN De Iraak- se leider Saddam Hu- sayn heeft de afgelo pen jaren een bedrag van circa 18 miljard gulden laten beleggen in het buitenland. Het Amerikaans onder zoeksbureau Kroll As sociates dat dit heeft uitgezocht, meldt dat Saddam sinds 1981 de Iraakse oliewinsten heeft afgeroomd met 5 procent. Een groot deel van dat geld zou hij voor zichzelf en zijn familie hebben be legd in het buitenland. In een programma van de Amerikaanse omroep CBS verklaarde Jules Kroll, de directeur van het bureau, gisteren dat het financiële imperium van de Iraakse leider „als een maffia-ach- tige organisatie opereert". Volgens Kroll is Saddam met zijn vermogen een van de rijkste mensen op aarde. Ook de Britse Financial Times doet vandaag ont hullingen over de finan ciële handel en wandel van de Iraakse president. Volgens de krant was voor het onderzoek opdracht gegeven door de Kuwaytse regering en het Ameri kaanse ministerie van fi nanciën. Ontdekt is dat Saddam een belang heeft van 8,4 procent, ter waar de van 117 miljoen gulden, in het Franse uitgevers concern Hachette. De aan koop van aandelen Ha chette begon in 1981 en werd uitgevoerd door een in Panama gevestigde hol- Presidènt Saddam Husayn van Irak is dit weekeinde verder in het nauw geko men. De volksopstand heeft Baghdad bereikt en er woeden nu gevechten in de hoofdstad, terwijl ook zwaar wordt gevoch ten in verscheidene shi'iti- sche steden in het zuiden. Eerder had Saddam extra troepen samengetrokken in Baghdad. Volgens radio Teheran werd er zeer zwaar gevochten in Bagh dad, waarbij doden zijn ge vallen. Zaterdagavond werd er betoogd en het vertrek van Saddam Hu sayn geëist. Volgens het Iraakse verzet woedt er een opstand in Baghdad. Saddam zei dat de opstand in het zuiden is onder drukt. Het noorden wordt geheel beheerst door het Kurdische verzet. Er kwamen dit weekeinde ook weer berichten over gevechten in de havenstad Al-Basrah in het zuiden en in een aantal heilige ste den in shi'itisch gebied al daar. Volgens VS-chefstaf Colin Powell blijven de troepen nog zeker een aantal 'maanden in de Golf mede om druk op Saddam te kunnen blijven uitoefe- Pagina 4: Kabinetwijzi ging Irak maakt weinig indruk DJ AN President Mous- 'raore van Mali is bereid een aantal concessies te aan de opstandige bevol- maar wil geen gehoor én aan de roep om af te een ontmoeting met de be- grijkste oppositieleiders zei ore dat de staat van beleg liddellijk is ingetrokken en dat alle personen die bij de re cente betogingen tegen de re gering zijn aangehouden, vrij worden gelaten. Hij verklaar de zich bereid om vervroegde verkiezingen uit te schrijven. De berichten dat de afgelopen drie dagen van onlusten aan circa 150 mensen het leven hebben gekost noemde Traore onjuist. Volgens de Malinese staatsradio zijn rtiet meer dan omgekomen. Voor de derde achtereenvolgende dag trokken gisteren in de hoofdstad Bamako mensen massaal de straat op om te de monstreren. Volgens ooggetui gen greep het leger opnieuw hard in en schoten militairen herhaaldelijk gericht op beto gers. Pagina 5: Betogers Mali voe len harde hand president Lopen door Haagse straten De zeventiende aflevering van de City-Pier-Cityloop was zaterdag een succes. Bij een strakblauwe hemel maar een wat schrale wind liepen ruim 15.500 mensen een van de vier afstanden tussen binnenstad en Scheveningen. Onder hen een aantal prominenten, zoals minister Pronk, Her man van Veen en de Haag se wethouder Martini. De wedstrijdloop kreeg de Noorse Ingrid Kristiansen en de Afrikaan John Burra als winnaars. FOTO: MILAN KONVALINKA Man doodgestoken bij station Den Haag DEN HAAG Bij een steek partij bij het station Hollands Spoor in Den Haag is gister avond laat de 35-jarige Ismael Akdemir doodgestoken. De dader is nog niet achterhaald. De steekpartij vloeide voort uit een vechtpartij op het Sta tionsplein, waarbij het uitein delijke slachtoffer met een stuk hout achter de ander aan zat. Na wat duw- en trek werk vluchtte Akdemir de weg over, terwijl de ander hem achtervolgde. Bij een bouwput kwam het opnieuw tot een vechtpartij. Het slachtoffer overleed aan twee messteken in de hart- en de buikstreek. De politie is op zoek naar de dader en getuigen. (ADVERTENTIES) PARAMARIBO Het Suri naamse leger en het Jungle commando zullen niet meer tegen elkaar strijden, zo heb ben legerbevelhebber Desi Bouterse en Junglecommando leider Ronnie Brunswijk el kaar zaterdag plechtig beloofd. Ze legden een „sweri" af, een bij de bosnegers traditionele gelofte. Dit gebeurde op het eiland Drietabbetje in de Ta- panahonyrivier in Zuidoost- Suriname. Met de sweri is er officieus een einde gekomen aan de gevechtshandelingen die in juli 1986 begonnen. Bouterse zal de president van de gelofte op de hoogte stellen, waarna het de bedoeling is dat Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Hollandse kas- 1 "7Q andijvie, 500 g L./^J Speklapjes, zonder zwoerd, kilo 9396.99 QQQ 500 ga®®® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. de regering een officieel vre desverdrag sluit met het Jun glecommando. Dowlatram Ramlal, wethouder voor het CDA in Den Haag, heeft zich, na een bezoek aan Suriname vorige week, uitgesproken voor hervatting van hulp aan het land. Ramlal komt daarbij met een remigratieplan: iedere Nederlander van Surinaamse afkomst zou moeten kunnen terugkeren om in Suriname een bestaan op te bouwen. Mocht dit mislukken, moet het mogelijk zijn naar Nederland terug te gaan. Bouterse (I) en Brunswijk FOTO'S: ANP/ DIJKSTRA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1