aclav Havel rekent op 'ederlandse ondernemers e;tselem: Palestijnse ^Lvangenen mishandeld [AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB VN verontrust over grote aantal Iraakse vluchtelingen in Iran 'ACNLAND QtideaQowuvnt VRIJDAG 22 MAART 1991 PAGINA 5 ggoslavische leiders rei over crisistop irg(^DO Het enige waar de leiders van Joegos- reis republieken het gisteren over eens zijn ge- s dat er volgende week een top moet komen vr€ gen het land te behoeden voor uiteenvallen en t r( rlog. Franjo Tudjman, president van de repu- tuu oatië, zei na afloop van het beraad te verwach- een serie van deze toppen zal komen en dat opjvolgende week in Kroatië wordt gehouden, der emde geen datum. In het beraad ontbraken al- tegenwoordigers van de kleinste republiek, deigr°. en van door Servië onder zijn bestuur d autonome provincie Kosovo. Volgens Tudjman na. feer van het beraad zeer vreemd. „Er was veel e geweld en openlijke ruzie". Het voornaamste oki i onenigheid was de rol van het leger. „Anders jai de discussie, of liever het gevecht, was zeer wo verre van diplomatiek". Advies: Nederlanders weg uit Etiopië DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft ge zinsleden van ambassadeperso neel in Etiopië geadviseerd naar Nederland terug te keren in ver band met de burgeroorlog. Begin deze week liet het ministerie een algemeen reisadvies uitgaan, waarin Nederlanders aangeraden wordt niet naar Etiopië te gaan als daar geen dringende reden voor is. Mensen die nu in Etiopië verblijven maar daar niet strikt nodig zijn, wordt aangeraden het land te verlaten. Op dit moment verblijven enige tientallen Ne derlanders in het Afrikaanse land Smartegeld voor Zes van Birmingham LONDEN De Zes van Birmingham krij gen van de Britse regering een financiële schadeloosstelling voor de ruim 15 jaar die zij ten onrechte in de gevangenis hebben doorgebracht. Het ministerie van binnen landse zaken heeft de advocaten van de zes daar gisteren van in kennis gesteld. Over de hoogte van het bedrag wilde een woord voerster van het ministerie nog geen mede delingen doen. De zes werden in 1974 ver oordeeld wegens bomaanslagen op twee pubs in Birmingham. Verleden week wer den zij na ruim 15 jaar in de cel te hebben doorgebracht in vrijheid gesteld op grond van de uitspraak van een hof van beroep, dat zij met ontoereikend bewijs waren ver oordeeld. Drie doden bij herdenking Sharpeville JOHANNESBURG Drie Zuidafrikanen zijn gisteren doodgeschoten in het zwarte woonoord Tembisa bij Johan nesburg. De schietpartijen vonden plaats tegen de achter grond van wilde stakingen en protestacties door heel Zuid- Afrika ter herdenking van het bloedbad op 21 maart 1960 in het zwarte woonoord Sharpe ville, waar de politie destijds 69 zwarten doodschoot die de monstreerden tegen de apart heid. HAVEL NOMINEERT BURMAANSE VOOR NOBELPRIJS DEN HAAG/BANGKOK President Va clav Havel van Tsjechoslowakije heeft de gevangen gezette Burmaanse oppositieleid ster Aung San Suu Kyi voorgedragen voor de Nobel vredesprijs dit jaar. Volgens een in Bangkok gepubliceerde brief van Havel aan het Nobelprijscomité is de activiste het symbool van een brede beweging voor bur- gervrijheden en mensenrechten in Burma. Intussen oefent de militaire regering in Burma grote druk uit op de verzamelde op positie en eist de junta van het uitvoerend comité van de Nationale Bond voor Demo cratie (NLD) dat het Aung Sang Suu Kyi uit de partij zet. Weduwe slachtoffer IRA neergeschoten LONDONDERRY Een civiele werk neemster van het politiehoofdkwartier in het Noordierse Londonderry is gisteravond beschoten terwijl ze met haar auto voor een verkeerslicht stond te wachten. De vrouw werd ernstig gewond in het ziekenhuis op genomen. Volgens de politie werd Margaret Cooke van dichtbij meerdere keren door kogels geraakt. Zij werd aangevallen door zes gemaskerde mannen, die zich in een cafe hadden verschanst en de aanwezigen hadden gegijzeld. De aanslag vond op korte afstand van het politiehoofdkwartier plaats. Cooke is de weduwe van politiesergeant Tom Cooke, die in april 1987 in London derry door het Ierse Republikeinse Leger (IRA) werd doodgeschoten. ^verkwikkelijke ingreep e3lAAG Vaclav Havel zelf zal het on- jrp vast niet hebben aangesneden toen hij »n met minister Van den Broek van bui- idse zaken aan tafel zat voor een werk- .v, daar is hij veel te mild voor. Maar ook al >er niet over gesproken, de onverkwikke- Van Van den Broek in de gang en|ken rond de toekenning van de Erasmus- 'de[an Havel in 1986 hangt onvermijdelijk in ge<ht als de twee mannen elkaar ontmoeten. jnister heeft zich er al herhaaldelijk over neigd dat de affaire telkens weer wordt op- aapld en zal wat dat betreft het bezoek van met enige zorg hebben zien aankomen. Iwfas in 1986, in de tijd dat Havel nog een ovjlgde dissident was, dat de stichting Prae- Erasmianum besloot de Erasmusprijs toe aan Charta '77. Minister Van den lnj maakte daar bezwaar tegen. Vanwege de jJckenheid van het koninklijk huis (prins iard is regent van de stichting, de konin- "uuoont de prijsuitreiking bij), achtte hij lts] de toekenning van de prijs aan een verboden organisatie in een land waarmee Nederland di plomatieke relaties onderhield te riskant. Kon de prijs niet aan een persoon worden gegeven? Dat leek hem beter. De stichting ging schoor voetend akkoord en koos voor Vaclav Havel. Maar daarmee was deze verdrietige geschiede nis nog niet ten einde. Havel schreef een dank woord (dat hij overigens niet zelf kon uitspre ken) waarin hij zei de prijs te zien als een eer bewijs voor Charta '77. Daarmee was Van den Broek terug bij af. De minister accepteerde dat niet en liet via via aan Havel verzoeken de ge wraakte passages te schrappen. Toen de Twee de Kamer hier lucht van kreeg, was het protest niet van de lucht: hoe kon Van den Broek uit gerekend een man als Havel aan censuur on derwerpen? De minister sputterde nog tegen, maar legde zich neer bij het onvermijdelijke: Vaclav Havel, in Tsjechoslowakije monddood gemaakt, mocht in Nederland vrijuit spreken. DEN HAAG Op de eer ste dag van zijn bezoek aan ons land heeft de Tsjechische president Vó- clav Havel gisteren een dringend beroep gedaan op Nederlandse onderne mers niet te wachten met investeren in zijn land. „Wij rekenen op u", zei Havel tijdens een ontmoe ting met de top van het Nederlandse bedrijfsleven in Den Haag. Eerder op de dag had Havel in Brussel gezegd dat economi sche samenwerking noodzake lijk is voor de stabiliteit in Tsjechoslowakije en daarmee voor de veiligheid van heel Europa. „Toen u militair be dreigd werd, investeerde u in wapens. Nu staan de tanks niet meer op u gericht, maar dreigt er een economische cha os die voor het Westen even gevaarlijk is als vroeger de tanks. Daarvoor mag men niet onverschillig zijn". Dat hij buitenlandse investe ringen van levensbelang acht voor zijn land, bewees presi dent Havel door gisteren di rect na zijn ontmoeting met premier Lubbers en de minis ters Van den Broek (buiten landse zaken), Kok (financiën) en Bukman (landbouw) naar het Haagse Promenadehotel te vertrekken om daar een door de werkgeversorganisaties VNO en NCW geselecteerd publiek toe te spreken. Hij be nutte de gelegenheid door de economische moeilijkheden waar Tsjechoslowakije voor staat te schilderen en aan te geven welke kansen er liggen voor Nederlandse onderne mers. „Nog meer dan in ande re landen van het voormalige Oostblok was in Tsjechoslowa kije de economie genationali seerd. Alles was van iedereen en dus van niemand. Dat we daar een eind aan maken is een proces zonder weerga. De transformatie van een totali taire economie valt nergens Lunch op het Catshuis.'Premier I mee te vergelijken". Boven dien, zo zei de president-schrij ver, zijn de omstandigheden voor zo'n operatie „bijzonder ongunstig": de gemeenschap pelijke markt die Oost-Europa vroeger vormde, is ingestort, nieuwe, veeleisende markten moeten nog veroverd worden. Afgelopen januari heeft Tsjechoslowakije daar een se rieus begin mee gemaakt en inmiddels, zo zei Havel, zijn de belangrijkste wettelijke maat regelen genomen. Op grond daarvan worden nu „elke za terdag en zondag veilingen ge houden waarop kleine bedrij ven worden verkocht, wordt door de communisten ont vreemd bezit teruggegeven aan rechtmatige eigenaren en worden alle grote bedrijven stap voor stap geprivatiseerd". Voor buitenlandse investeer ders biedt dat alle mogelijkhe den, aldus Havel, die bij wijze van voorbeeld wees op de sa menwerking tussen Volkswa gen en Skoda. „Samenwerking is niet alleen nuttig voor ons, maar ook voor onze partners". Folder Ahold-topman Van Dun, die in de wandelgangen een folder van de 'Praha agentura Ahol- du' ronddeelde, liet zich wat minder enthousiast uit en vroeg de Tsjechische president of de voorwaarden waaronder de privatisering plaatsheeft buitenlandse investeerders niet al te zeer frustreert. Ahold probeert al lange tijd voet aan de grond te krijgen in Tsjechoslowakije, maar stuit daarbij op allerlei moeilijkhe den. Vooral het feit dat bui tenlanders pas in een tweede veilronde mogen bieden op te privatiseren bedrijven, speelt de Nederlandse kruidenier parten. Havel kon Ahold op dit punt weinig troost bieden en er bleef Van Dun niet veel meer over dan te constateren dat investeren in Tsjechoslo wakije vooral investeren is in de toekomst, niet in het heden. Meer succes had een woord voerder van DAF, die zich af vroeg wat een buitenlandse in vesteerder aan moest met het oude, verstarde management van veel Tsjechische bedrij ven. „In geen geval moet dat management gehandhaafd worden", zei de met Havel meegereisde minister van bui tenlandse handel, Baksay. „Een nieuwe eigenaar heeft ook alle recht om dat te eisen". Baksay tekende gisteren met staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) een 'investe- ringsbeschermingsovereen- komst'. Dat verschaft Neder landse ondernemers de nodige garanties als ze zaken doen met Tsjechoslowakije. Mis schien helpt dat hen over de drempel die ook Frans An- driessen, Europees Commissa ris voor buitenlandse zaken, trachtte weg te nemen. „Wij moeten investeren in de toe komst van Oost-Europa", al dus Andriessen. „Dat is onze gezamenlijke verantwoorde lijkheid, maar ook ons geza menlijk belang. Zonder om vangrijk particulier initiatief is de hele omschakeling in Oost- Europa gedoemd te misluk ken. Wij in het Westen en zij in het Oosten verwachten dat u deze taak ook inderdaad zult vervullen". STEVO AKKERMAN sche mensenrechten- heeft de Israë- Brse geheime dienst er fj en gisteren versche rapport van beschul- iej Palestijnse gevange- mishandelen en ge- jgd om een onafhan- j )k onderzoek naar de ideling van de ge- genen. ;ns de organisatie, het ^lische Informatiecen- voor Mensenrechten in Bezette Gebieden Betse- ;reJ zijn de afgelopen drie de 6000 en 75.000 Jstijnse arrestanten tij- hun verhoor mishan- Gevangenen mochten Islapen en kregen niet te 1 werden gedwongen Jeje tijd pijnlijke houdingen Pfjte nemen, werden gesla- en moesten urenlang staan met een zak over het hoofd, aldus Betselem. De Israëlische veiligheidsdi- nest Shin Bet wordt door de organisatie als schuldige aan gewezen. Het ministerie van justitie, dat verantwoordelijk is voor de Shin Bet, heeft verklaard niet op de beschul digingen te kunnen ingaan, omdat in het rapport „volle dige details" ontbreken en geen namen worden ge- noerftd. Het ministerie stelde dat in het verleden onder vragers van wie was komen vast te staan dat ze arrestan ten hadden mishandeld 'steeds zijn gestraft. Tussen januari 1990 en maart 1991 kwamen 210.000 Sovjet- joden in Israël aan. Voor het eind van het jaar worden er nog eens 300.000 verwacht. Volgens een internationaal rapport worden de Sovjeljo- den steeds meer gehuisvest in de bezette gebieden. Weg van Robbeneiland Dank zij de hervormingen in Zuid-Afrika mochten gisteren 31 politieke gevangenen het beruchte Robbeneiland verlaten. Blij lachend arriveerde de groep in Kaapstad. FOTO: AFP HET MEXICAANSE AFGODSBEELD I54 Langs de kabel daalt Rob af. Hij moet snel werken, it de radio-actieve stralen zijn gevaarlijk, ook al worden ze ins geneutraliseerd. Het trotse luchtschip is waardeloos uli-roest geworden. De gondel is geheel in elkaar gedeukt en :n |r de helft in de bodem verdwenen. Rob kruipt door een gat in ind naar binnen. Gelukkig is de ruimte niet zo groot en hij vindt de papieren, waarom het te doen is, in de cabine van Lu- pardi. Hij zou graag wat langer hebben rondgesnuffeld, maar hij voelt af en toe een stekende pijn in zijn hoofd; dat is de invloed van de radio-actieve stralen. Snel kruipt Rob terug en beduidt zijn vrienden, die in angstige spanning zijn achtergebleven In de helicopter, hem snel op te halen. Senegal verliest deel Golftroepen bij vliegtuigongeluk DAKAR Het ongeluk met een Saudisch transportvlieg tuig in Saudi-Arabië, waar door gisteren zeker 90 Senega lese militairen zijn omgeko men, blijkt veroorzaakt door slecht zicht als gevolg van rook van de brandende olie- putten in Kuwayt. Ook alle zes Saudische bemanningsleden vonden de dood. De vijf over levenden zijn zwaar gewond. De soldaten maakten deel uit van de Senegalese troepen die tijdens de Golfoorlog vochten aan geallieerde zijde. Het toe stel bracht de militairen terug naar hun basist nadat zij een pelgrimstocht naar Mecca had den gemaakt en stortte neer bij het landen in Ras al-Mis- hab, niet ver van de Kuwaytse grens. In Saudi-Arabië bevon den zich, in het kader van de Golfoorlog, 495 Senegalese mi litairen. BAGHDAD/TEHERAN Duizenden Irakezen hebben deze week de wijk genomen naar Iran om het oorlogsgeweld in hun land te ontvluchten. Functionarissen van de Verenigde Naties zeiden dat zich op het ogenblik meer dan 37.000 Irakezen in Iran bevinden. Per dag zouden 1500 tot 2000 men sen in Zuid-Irak de grens met Iran passeren. De VN verwachten dat dat aantal en het aantal vluchtelin gen dat in Turkije aan komt alleen maar zal toe- Volgens Sean Finn, de hoofd vertegenwoordiger van de VN in de Iraanse hoofdstad Tehe ran, zijn het vooral kinderen, moeders en oudere mensen die vluchten. Hii verwacht dat de opvangmogelijkheden van de Iraanse regering binnenkort onder druk komen te staan. „We worden zeer verontrust als het aantal vluchtelingen boven de 50.000 komt", aldus Finn. De VN hebben voor en tijdens de oorlog in Iran voorberei dingen getroffen om vooral mensen uit het noorden van Irak op te vangen, maar de grote toeloop komt nu uit het zuiden. In Turkse kampementen bij de Iraakse grens verblijven nu 4500 vluchtelingen; ongeveer de helft bestaat uit gedeser teerde soldaten. Sommige vrouwen brachten hun kinde ren mee over 2000 meter hoge en besneeuwde bergtoppen. Door het zachte lenteweer, dat reizen makkelijker maakt, wordt een toename verwacht van het aantal vluchtelingen naar Turkije. De Iraakse autoriteiten laten nog deze week 5040 naar Irak overgebrachte Kuwaytse ge vangen vrij. Irak stemde in met de vrijlating na onderhan delingen met geallieerde mili taire functionarissen in de Saudische hoofdstad Riyad. Waarschuwing Irak heeft tientallen militaire helikopters ingezet tegen de opstandelingen in het land. Het Amerikaanse ministerie van defensie waarschuwde Baghdad opnieuw dat het hiermee de wapenstilstand schendt in de Golfoorlog. De woordvoerder wilde niet zeg gen of de Amerikaanse lucht macht van plan is de toestellen neer te schieten. Hij zei verder dat het Pentagon niet over be wijzen beschikt dat Irak zwa velzuur gebruikt tegen de Kurdische bevolking zoals het verzet eerder had verklaard. De Iraanse verzetsbeweging de Volksmujaheddin zei dat Te heran meer dan twintig divi sies naar de Iraakse grens heeft gestuurd om de opstan delingen tegen Saddam Hu- sayn te steunen. De groep be richtte al eerder dat Iraanse troepen aanvallen op uitvoer den Iraaks grondgebied om onder meer de militaire bases van het Nationale Bevrijdings leger van Iran (NLA), de mili taire arm van de Volksmuja heddin te vernietigen. De Kurdische rebellenleider Jalal Talabani heeft in Damas cus gezegd dat hij dit weekein de naar het bevrijde Iraakse Kurdistan terug zal keren om samen met andere oppositielei ders een nationale raad te vor men. „Dit is de lente van de vrijheid voor Kurdistan", aldus Talaba ni die de afgelopen 30 jaar heeft gevochten voor een ze kere mate van autonomie voor de 4 miljoen Kurden in Irak. De Kurdische rebellen hadden eerder gezegd dat ze heel Kur distan hadden bevrijd, inclu sief het olieproduktiecentrum Kirkuk en de belangrijke ste den Erbil en Suleimaniya. Talabani zei dat er na zijn te rugkeer een vergadering zal plaatsvinden tussen Kurdische rebellenleiders en het Geza menlijke Actiecomité van Iraakse oppositiestrijdkrach ten. Op deze vergadering zal een reddingsraad worden ope- richt die in de toekomst als een soort voorlopige regering verkiezingen in Irak moet voorbereiden, zo zei Talabani. „Dit geeft de Kurden de kans voor eerst in hun geschiedenis hun eigen vertegenwoordigers in het parlement te kiezen en hun eigen bestuur op te zet ten", zo zei de Kurdenleider. Personen die worden verdacht van collaboratie met Irak wor den gemarteld door Kuwaytse veiligheidstroepen en verzets groepen, zo heeft de mensen rechtenorganisatie Middle East Watch gisteren gezegd. In Ku- wayt-stad werd gisteren op straat het lijk gevonden van een man die naar het zich liet aanzien was doodgeslagen. Kort geleden werd ook al het lichaam van een doodgeslagen man gevonden. Volgens Midd le East Watch, een in New York gevestigde organisatie, zijn in'Kuwayt sinds de ver drijving van de Iraakse troe pen drie weken geleden 30 tot 40 van vermeende collabora teurs vermoord. Kuwayt heeft gezegd zijn re keningen bij enkele Europese banken op te heffen, tenzij die banken een bedrag van in to taal vijf miljard dollar dat op geheime rekeningen van Irak staat, bevriezen. Kuwayt zal de regeringen in Europa om hulp vragen bij het blokkeren van de gelden. De bankreke ningen horen te vallen onder de VN-sancties tegen Irak, maar is er gewoon gebruik van gemaakt. De populariteit van de Ameri kaanse Republikeinse Partij is door de Golfoorlog zozeer ge stegen, dat de partii kans maakt op een meerderheid in het al 40 jaar door de Demo craten beheerste Congres, zo blijkt uit een opiniepeiling. Het Amerikaanse Congres is gisteren begonnen met het zoeken naar een compromis over de betalingskwestie inza ke de Golfoorlog. Een zestal coalitielanden heeft nog niet het volledig toegezegde be drag, waarmee de onkosten van de oorlog gedekt moeten worden, aan de Amerikanen overgemaakt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5