Kerkmuziek vooral zaak voor amateurs kerk wereld Nieuwe school voor mediterende kinderen beroepingen Wanneer gaat de Kamer nu eens principiëel discussiëren Schoolwijzer CeidócSoiwa/? Verstandig besluit lerl £clcUe0omatit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSomant VRIJDAG 22 MAART 1991 PA< Vereniging Doucé klaagt Frankrijk aan AMSTERDAM Vrienden van de vermoorde Franse domi nee Joseph Doucé hebben Frankrijk aangeklaagd bij de Euro pese commissie voor de rechten van de mens. Zij hebben daar toe de vereniging 'De onderste steen, Affaire Pasteur Doucé' opgericht. De vereniging wil opheldering krijgen over de ver dwijning (op 19 juli 1990) en mysterieuze dood van de homo seksuele pastor, die in Parijs leiding gaf aan een centrum voor seksuele minderheden. „Vanwege de nauwe betrokkenheid van de Franse geheime dienst, zit de zaak bij justitie helemaal vast", zegt secretaris drs. J.B. Weenink. In Frankrijk is altijd veel onbegrip geweest voor het werk van Doucé. De meeste steun voor de predikant kwam ook uit het buitenland, met name uit Nederland waar hij gestudeerd heeft. Bedrijven zitten niet te wachten op pastoraat AMSTERDAM Bedrijven zijn steeds minder bereid het bedrijfspastoraat DISK toe te laten en te steunen. Bovendien kost het veel moeite om de (financiële) steun voor het pastorale werk overeind te houden, laat staan uit te breiden. Dat schrijft voorzitter ir. W.E.R. van Her wijnen van het Centraal In terkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven (CIBB) in het jubileumboekje ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Samen met de rooms-katho- lieke Stichting Bedrijfsaposto- laat Nederland (SBN) vormt het protestantse CIBB de Dienst in de industriële sa menleving vanwege de ker ken (DISK). In het bedrijfsleven is de be langstelling voor de bedrijfse thiek groeiende. Bedrijfse thiek als een proces van be zinning op de achterliggende normen en waarden, van waaruit men wil kiezen en handelen, is nodig. Bedrijfse thiek mag echter geen ver lengstuk van het directiebe leid Worden noch een alibi om, onder een ethische dek mantel, op de oude voet door te gaan. Het is volgens Van Herwijnen niet vanzelfsprekend dat de kerkelijke achterban met het werk van DISK bekend is. Daar ligt wellicht de oorzaak, dat het veel moeite kost om financiële steun te krijgen. „In de kerken bestaat de nei ging om deels door geldge brek, deels door gebrek aan inzicht in het werk van DISK het industriepastoraat onder te brengen bij binnenlands di- akonaat en gemeenteopbouw. Daarmee zou echter een uniek deel van het werk van DISK verloren gaan". Tegenwoordig nemen zes ker ken in het CIBB deel: Doops gezinde Broederschap, Evan- gelisch-Lutherse Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Remonstrantse Broederschap. De Basisbewe ging van Kritische Groepen en Gemeenten in Nederland is als waarnemer verbonden aan het CIBB. Verklaring tegen autoritaire Kerk LÜZERN Ruim 6.000 Zwit- serse, Duitse en Ooostenrijkse priesters en kerkelijke mede werkers hebben in de Verkla ring van Luzern scherpe kri tiek geuit op de „autoritaire stijl en het groeiend centralis me" in de RK Kerk. De theoloog Ludwig Spirig- Huber zei bij de presentatie: „Wij zijn de Kerk en we laten ons niet wegsturen." Als gevolg van de omstreden benoeming van bisschop Haas in Chur heerst er een zeer be drukte stemming onder veel zielzorgers. Met deze actie willen de initiatiefnemers weerstand tegen de groeiende frustraties bieden. De actie is een initiatief op een vervolgcursus voor pries ters uit Duitstalige landen. Bisschop Gijsen in audiëntie ontvangen VATICAANSTAD Bisschop Gijsen van Roermond is don derdag door paus Johannes Paulus II in privé-audiëntie ont vangen. De perszaal van het Vaticaan verstrekte zoals te doen >isschop heeft woensdag de congregatie voor het katholieke onderwijs geïnformeerd over de ontwikkeling aan het pauselijk instituut voor huwelijk en gezin, dat in het bis dom Roermond is gevestigd. Volgens goedgeïnformeerde kringen heeft mgr. Gijsen geen plannen om af te treden en zal hij het bisschopsambt uitoefe nen zoals hij dat de afgelopen jaren deed, dus inclusief de wij ding van diakens en priesters. Daarover is volgens de perschef in het bisdom nog niets bekend. Zelfs spiegels kunnen zich vergissen Karei Jonckheere HAREN Er is nauwe lijks perspectief voor de professionele kerkmusi cus; er zijn nog maar een paar mensen die met de kerkmuziek hun brood kunnen verdienen en het lijkt er op korte termijn niet op dat die situatie anders wordt. Anco Ezinga, voorzitter van de deze week jubilerende Ge reformeerde Organisten Ver eniging (GOV) windt er geen doekjes om: „Als mensen mijn advies vragen over hun even tuele orgelstudie aan het con servatorium, reageer ik meestal negatief. In de ker ken kom je niet aan de bak en op de muziekscholen neemt het aantal orgelstudenten af. Toegespitst op de kerkmuziek moet je ook nog constateren dat de betreffende afdeling op diverse conservatoria als een van de eersten in aanmerking komt voor sluiting". De GOV is sinds de oprich ting op 1 februari 1931 in Rot terdam, vooral een vereniging die zich richt op de amateurs onder de kerkmuzikanten. Niet dat de vijf heren die de vereniging oprichtten iets te gen professionals hadden, maar de kerken van de gere formeerde gezindte, de ker ken van de 'kleine luyden' hadden noch de beschikking over, noch de mogelijkheden voor grote kerken met be langrijke orgels en dus waren die kerken niet 'interessant' voor beroepsorganisten. Dus had en heeft verreweg het grootste deel van de gerefor meerde organisten de status van amateur-organist. De doelstelling van de GOV is vanaf het begin geweest: be vordering van de kwaliteit van kerkmuziek en van de waardering ervan. In zekere zin is het zestigste jaar voor de GOV wat dat betreft een bijzonder jaar: de synode van de Gereformeerde Kerken waarvan de meeste leden lid zijn nam eindelijk een re geling aan voor Kerkmuzi kanten, zowel wat betreft be- voegdheidsverlaringen als be zoldiging. De zorg voor de kwaliteit is na jarenlange dis cussies uiteindelijk toch om gezet in beleid en dat feit is op zichzelf een uitdrukking van toegenomen waardering voor de kerkmuziek. Cultuur De belangstelling voor kerk muziek op 'amateur-niveau' is zeker toegenomen, constateert Ezinga, zelf een 'professional'. Hij kan dat onder meer zien aan de deelname aan cursus sen die de GOV in den lande organiseert. Steeds meer orga nisten, leiders van cantorijen en anderen vinden het van belang om wat meer te weten van de dingen waarmee ze bezig zijn. De cursus omvat niet alleen mondelinge in structie en training, maar ook het verstrekken van gedegen schriftelijk materiaal. „Het is vreselijk jammer dat muziek scholen die tendens niet heb ben opgepikt. Hier en daar is iets goeds opgezet bijvoor beeld in het Friese Buitenpost en dan blijkt dat mensen er best wat voor over hebben om zondags beter toegerust te kunnen functioneren in de kerkdienst", zegt Ezinga. Hij voegt er aan toe dat de cultuur van de kerkmuziek de afgelopenjaren enorm is veranderd. Wat er aan geves tigde kerkelijke cultuur af brokkelt, komt soms in nieu we vormen terug. Te denken valt aan allerlei vormen van invloeden van lichte muziek. „Ik denk", aldus Ezinga, „dat wij als GOV de ogen niet moeten sluiten voor een cul tuur waarin inderdaad allerlei andere vormen van muziek opkomen. De kerk zingt niet op één manier en een vereni ging die zich bezig met houdt met kerkmuziek kan niet om die realiteit heen. Ik zeg niet dat de GOV bij wijze van spreken een vereniging voor gospelmuzikanten moet wor den, maar ik constateer wel dat het verstandig is om oren Anco Ezinga bij zijn huisorgel en ogen open te houden. We hebben dan ook van harte meegewerkt aan een studie dag in Zwolle, afgelopen herfst. Daar hebben enkele honderden mensen allerlei vormen van kerkmuziek 'ge proefd' en het bleek dat er meer diversiteit mogelijk is dan menigeen denkt". De GOV is een club'van vrij willigers en dat feit beperkt de mogelijkheden. Maar on danks dat feit is het toch een respectabel lijstje van activi teiten dat opgesomd kan wor den. Bijvoorbeeld de orgelad viescommissie, een adviseren de commissie wanneer een kerk een orgel wil aanschaf fen of restaureren; of de com missie opleidingen die de exa mens afneemt in verband met getuigschriften. Ook wordt de GOV wel gevraagd een ker- keraad te adviseren omtrent de keuze tussen meerdere kandidaat-organisten. Het meest zichtbare van de GOV is het maandblad Orga nist en Eredienst. Min of meer systematisch wordt aan-' dacht besteed aan de diverse onderdelen van het kerkmu- zikale terrein: orgelbouw, ge meentezang, begeleiding, can toraat en liturgische onder werpen. „In onze cursussen en in ons blad proberen we zo goed mogelijk in te spelen op de behoefte aan educatie. Nog steeds is wat dat betreft de doelstelling van de vereniging actueel". Samenwerking? Een vraag die Ezinga in alle gesprekken ter gelegenheid van het jubileum moet beant woorden is: komt er verre gaande samenwerking met de Nederlandse Organisten Ver eniging (NOV)? En steevast antwoordt Ezinga dat zulks niet rechtstreeks in de bedoe ling ligt. „Daarvoor is het be leid van de beide verenigin gen ten aanzien van de doel groepen te verschillend". De NOV is een zusterorgani satie voor beroepsmensen. Het blad 'Het Orgel' richt zich na drukkelijk op de professio nals, met een zwaar accent op orgelbouw en concertant or gelspel. Wie zich op de hoogte wil stellen van de laatste op vattingen over interpretaties van zestiende of zeventiende componisten, of wie gedetail- FOTO: HILBRAND DIJKHUIZEN leerde informatie wenst over mogelijkheden van registratie van de muziek van Cesar Franck, kan daar uitstekend terecht. De meeste leden van de GOV zijn lid van de Gereformeerde Kerken, maar er zijn ook le den uit andere kerken. Ezinga is daarvan een voorbeeld: hij behoort tot de Nederlands Ge reformeerde Kerk, een (klei ne) afsplitsing van de vrijge maakt Gereformeerde Ker ken. Wat hem betreft is die kerkelijke veelkleurigheid uitstekend; het gaat immers om het peil van de kerkmu ziek op een hoger plan te brengen en de waardering er voor te vergroten, waar die kerkmuziek ook wordt beoe- Ezinga vindt overigens dat de GOV best wat groter kan worden. Er zijn nog te veel plaatselijke kerken, organis ten, dirigenten en andere be langhebbenden die niet lid of donateur zijn. Daarom wil het bestuur de komende tijd via een gerichte actie proberen het aantal leden/donateurs te vergroten.. LÜTSEN KOOISTRA LELYSTAD De Tijd van Verlichting begint in de polder. In Lelystad is gisteren een nieuwe ba sisschool geopend, die groot genoeg is voor vier honderd mediterende kinderen uit binnen- en buitenland. Transcedente Meditatie in de klas: „Moge onze kinderen onze prachtige wereld helen", aldus een ouder. De opgewek te navolgers van internatio naal leider Maharishi Mahesh Yogi wonen in een eigen dorp in Lelystad met tandarts, ve- mikkige noodlokalen. Bijna tachtig leerlingen gaan er op school. De doelstelling van de school komt van de Maharishi zelf, die in het gebouw duidelijk zichtbaar aan de muur hangt. „Onderwijs is pas dan ge slaagd als het de mens in staat stelt het volledige vermogen te gebruiken van lichaam, geest en ziel". De leerlingen pikken klaarblijkelijk die boodschap feilloos op: tot nu toe komt 95 procent komt op Havo of Vwo terecht. Direc trice Els Müiser: „De kinde ren zijn zelfstandiger in ver gelijking met een gewone scholen". De meditatie gebeurt op een persoonlijk klankwoord, de mantra. De TM-beweging verstrekt dat woord onder- strikte geheimhouding omdat het zo persoonsgebonden is, 'aangepast aan de unieke ei genschappen van het indivi du'. De mantra wordt tijdens de meditatie telkens herhaald totdat in het ideale geval in het geheel geen gedachte meer ontstaat, maar 'absolute rust'. De TM-ers beweren dat hun meditaties een uitstralend ef fect hebben op hun omgeving. De criminaliteit daalt in Lely stad door hun activiteiten. De wethouder van onderwijs, T. Stroobach die een woordje sprak bij de opening, denkt dat de criminaliteitscijfers vooral zijn gedaald door ge stage uitbreiding van zijn po litiekorps. De mediterenden geloven echter heilig in het uitstra lingseffect. Ouder Pieter Post: „Als de postbode post in de brievenbus van de school doet, merkt zelfs hij dat ef fect. Hij zei ooit: 'Wat hier aan de hand is, weet ik niet. Maar ik vóel iets". HENK VAN ESS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger voor de gevangenis Esserheem te Veenhuizen) L. Neijmeijer, kand. te Buurse. Aangenomen naar Kesteren- (toez.) C.M. Buijs te Gameren; naar Zwaagwesteinde U. Tjallingii, kand. te Groningen, die bedankte voor Oudega c.a. (W). Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Culemborg R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). De Centrale Commissie voor Onderwijsoverleg, de CCOO, heeft op 25 februari jongstle den een interessante discussie gevoerd met staatssecretaris Wallage. Het ging onder an dere over de school in de ja ren negentig, hoe de verant woordelijkheid daarvoor is of wordt geregeld en hoe de rijksoverheid hierbij sturend wil optreden. Aanleiding was het antwoord van de regering op een rap port over deze zaak uitge bracht door de Commissie Hirsch Ballin. In die CCOO hebben de vier koepelorganisaties zitting, die respectievelijk het openbaar, het algemeen bijzonder, het protestants-christelijk en het rooms-katholiek onderwijs vertegenwoordigen. Wat niet zo vaak gebeurde vond thans plaats: men kwam met een gemeenschappelijke verkla ring. En die loog er in ver schillende opzichten niet om. Het onderwerp was belangrijk genoeg, namelijk de grondsla gen van de onderwijswetge- ving, de aard van de over heidszorg voor het onderwijs. En ook de vervanging van wettelijke regels door sturing van het onderwijsbestel via marktmechanismen. De belangrijkste grief wel licht van de koepels is nu dat de overheid al verschillende wetten heeft gemaakt geba seerd op nieuwe principes, terwijl die principes zelf nog volop ter discussie stonden, en men er nu pas voor het eerst over praatte. Wat ik mij daarbij afvraag is, of de Tweede Kamer er über haupt wel over heeft gedis cussieerd. Of is zij in het ka der van de door mij onlangs fesignaleerde 'onontkoom- aarheids-strategie'" (je ont komt toch niet aan bepaalde ontwikkelingen), maar ge woon overgegaan is tot de orde van de dag? De koepels signaleren daarbij dat de huidige bewindslieden in tegenstelling tot 'de over heid op afstand' uit de vorige kabinetsperiode nu overge gaan zijn op 'een selectief ope rerende overheid'. Daarbij blijkt, zo staat in de verkla ring van de koepels, dat de huidige bewindslieden eigen lijk helemaal niet eens meer van duidelijke principes uit gaan: „Niet de principes vor men het kader voor allerlei feitelijke ontwikkelingen, maar omgekeerd worden fei telijke ontwikkelingen ge bruikt om. achteraf Bepaalde beginselen te legitimeren(...) Onderwijs wórdt op deze ma nier veel te veel een zaak van trends, van hedendaagse poli tieke inzichten, terwijl voor onderwijsbeleid juist zo'n gro te behoefte bestaat aan lange termijnbeleid." Met die constatering van de koepels kan ik het van harte eens zijn. Ik krijg nogal eens de indruk dat het in het on derwijsbeleid momenteel zo toe gaat. Een bewindsman heeft een idee, hetzij ontspro ten aan ideologisch inzicht, hetzij ingefluisterd door de trend. Hij denkt dan: kom, daar moet ik eens wat aan doen. Onordelijk Normaal zou dat dan moeten inhouden, dat er eerst gestu deerd werd waarna in een nota de resultaten hiervan in de discussie werden gebracht. Daarna zou er dan een voor stel tot wet of algemene maat regel van bestuur moeten worden gedaan. Nu gaat het veel onordelijker. De kern daarvan is dat een bewindsman na het formule ren van het beleidsvoorne men, lang voordat het wette lijk is vastgelegd, met een zak met geld gaat zwaaien. Als men in het onderwijs dingen wil doen die de bewindslieden door drs. K. de Jong Ozn. welgevallig zijn, krijgt men geld. Anders niet. Bovendien zijn die welgevalligheden dan soms ook nog zo trendgevoe lig als het maar kan... Anders gezegd: onderwijsbe leid dreigt een beetje als volgt te (ver)worden: Een bewinds persoon wil wat. Hij moet zich immers profileren en wel op alle nuchterheid: zo zit ons onderwijssysteem niet in el kaar. Uitgangspunt daarvan is niet wat de bewindslieden willen. Het is geen uitvoe ringsorgaan van het ministe rie van onderwijs! In tegen deel: ten minste 70% van dat onderwijs is in principe vrij onderwijs (omdat het bijzon der is), dat slechts op een aan tal punten hoeft te voldoen aan voorwaarden door de overheid gesteld. Dit moet al tijd maar weer worden her haald. Die rechten van het bijzonder onderwijs liggen vast in de Grondwet en in on derwijswetten. Wat nu dreigt door bijvoor beeld het selectieve onder wijsbeleid, door de trendge voeligheid van de onderwij spolitiek is dat die rechten steeds meer ondergraven worden. Je krijgt bijvoorbeeld als school geen nieuwe afde ling als je voldoet aan wette lijke normen, maar als je gaat fuseren met een partner, die de overheid je suggereert. Je krijgt niet een nieuw school gebouw mits je voldoet aan objectieve normen, maar als je verhuist naar een de overheid welgevallige plaats. Voorbeel den van een zwenking in het onderwijsbeleid die steeds duidelijker wordt. Mijn vraag is nu vooral: wan neer gaat de Tweede Kamer daar nu eens principieel over discussiëren? Misschien kan daarbij dan tevens aandacht worden geschonken aan de stelling van de vier koepels, dat de school dreigt te worden beoordeeld „als een organisa tie die onderworpen aan marktmechanismen louter ge toetst kan worden aan een doelmatige verhouding van geld en geslaagde leerlingen." Ik kan niet de verslagen van alle onderwijsdebatten in de Tweede Kamer bijhouden. Toch stel ik mijzelf en ande ren steeds meer de vraag: waar blijft de Kamer bij deze principiële koerswijzigingen? Daarbij doemt dan ook nog een heel naar perspectief op aan de horizon. Als de onder wijsfinanciering steeds meer gericht is op het behalen van overheidswelgevallige resul taten, in plaats van het vol doen aan rechten van de bur ger, zal dan niet langzaam maar zeker die overheid steeds minder willen betalen voor dat onderwijs? Oftewel koersen we dan niet langzaam maar zeker in de richting van commercieel onderwijs? Men vergelijke ons omroepsys- VRIJWEL onopgemerkt heeft de Tweede Kamer d* een politiek dossier gesloten, dat jarenlang heeft erv0 voor politieke tweestrijd en dat eenmaal zelfs aa ladi dreigde te geven tot een kabinetscrisis. Dat was in di de de CD A-fractie nog dissidenten kende, die zich omfaa^ voering van Jan-Nico Scholten (nu PvdA) bijna tot h s'^ ste verzetten tegen het regeringsbeleid inzake Zuid|n h< Op het laatste moment werd toentertijd een crisis af r or maar Zuid-Afrika bleef een politiek gevoelig ondeiilag ons land. Dat bleek ook vorig jaar weer eens, toen p F.W. de Klerk overal in Europa werd ontvangen, i eerder in ons land welkom was dan nadat ANC-leiij. son Mandela een helden-ontvangst ten deel was gevj/Vl HET debat deze week in de Tweede Kamer over Zi| ka illustreert nog eens, in welk tempo in het landl apartheid de bakens worden verzet. Voor de Nederlat litiek is Zuid-Afrika van een 'kwestie' een agendan worden. CDA-Kamerlid Gualthérie van Weezei had het gelijk aan zijn zijde toen hij een 'historisch mom naleerde. Immers, ook de PvdA erkende openlijk! Zuidafrikaanse president De Klerk tot op heden zijn steeds is nagekomen. Over de snelheid van de hervoi is nog discussie mogelijk, maar die moet en kaï®- woordig in Zuid-Afrika zelf worden gevoerd. 1 ook voor de PvdA is het moment gekomen dat de sche sancties tegen Zuid-Afrika kunnen worden opg ^er XlET door Gualtherie van Weezei gesignaleerde bij urn van het moment vond tevens zijn vertaling op de te van de Kamer. De Zuidafrikaanse ambassadeur in oig O] aanwezig tijdens het debat, heeft zijn regering kuni te| richten dat zelfs de komende voorzitter van de EG, wet land, voorstander is van het opheffen van de sanctie zit Zuid-Afrika. Er zijn tijden geweest dat dat anders wan ders op de tribunes van de Tweede Kamer zat Sietse on full-time actievoerder tegen de apartheid. Hij is wers". nog wat minder enthousiast over de hervormingen iitee| Afrika dan de meeste kamerleden, maar ook hij ontk<al j dat president De Klerk al dan niet mede onder dr iris de internationale sancties bezig is de politieke koe z zijn land ingrijpend te veranderen. t v kse PRESIDENT De Klerk weet dat hij niet anders kan, alleen langs deze weg ook voor de blanken in Zuid-|aar een veilige toekomst kan worden bewerkstelligd. G di duur immers is de gewelddadige onderdrukking veeg zwarte meerderheid een doodlopende weg. De vraag b s cl tussen hoe snel de intenties van president De Klerk i|zl§ daden kunnen worden omgezet. Zelfs in het meest op sche scenario duurt het nog maanden, zo niet jaren, de blanke minderheid en de zwarte meerderheid h% on worden over een politiek compromis dat recht doet inkt grondregels van de moderne democratie. Daar vall^olg onder: gelijke behandeling ongeacht huidskleur en r kansen op politiek, sociaal en economisch terrein. r iet De problemen waarvoor president De Klerk zich jldVl ziet zijn zo groot, en zijn tijd zo beperkt, dat de westeiigcl; den niet aan de kant kunnen blijven staan. In het gev|è Nederland dient via de begroting van ontwikkelings%tre werking doorgegaan te worden met het steunen van pès c liere organisaties in Zuid-Afrika, blank en zwart, die zi dit terst verdienstelijk hebben gemaakt in de strijd voor gj tigheid en tegen de apartheid. Nog veel belangrijker isl wel dat Zuid-Afrika weer wordt opgenomen in het in! tionale handelscircuit. Het afschaffen van de econon._, sancties is daartoe een belangrijke stap. it Zeker zo belangrijk is echter de impuls die vanuj bedrijfsleven kan worden gegeven. Het is verheugd constateren dat een groeiend aantal Nederlandse bed serieus denkt over activiteiten in Zuid-Afrika, nadat he tal ondernemingen met vestigingen daar was teruggej van dertig in 1985 tot vijf anno 1991. Volgens schatti hebben de sancties van de voorbije jaren Zuid-Afrik economische schade berokkend van tussen de vijftien e venentwintig miljard dollar. De economische ontwikkel) hierdoor tientallen procenten achtergebleven en voorf zwarte deel van de bevolking heeft hiervoor de prijs bei ECONOMISCHE groei vormt het fundament onder heL^ vormingsbeleid van president De Klerk. HerverdelinfH de blanke rijkdom alléén lost de problemen niet op, vU niet omdat de bevolking van Zuid-Afrika nog steeds iij tempo groeit. Er is dus alle reden om grote nadruk te le op een herstel van de economie van een land dat in po^ zo rijk is, dat het op den duur als economisch trekpaard k kunnen fungeren voor een een groot deel van zuidelijk ka. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur, Nabezorging Telefoon. 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.0 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar f. 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk! 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2