Gemoedelijkheid werd Amro fataal NAAL Mogelijk meer huizen in de Morsebelpolder poordwijk moet sponsors zoeken voor cultureel centrum Toch tijdelijke verharding voor de Veldzuringstraat BANK OPENDE VOOR VROEGE KLANTEN Vrouw steekt op vriend in: twee jaar celstraf geëist pa)EN OMGEVING EeidwQowumt VRIJDAG 22 MAART 1991 PAGINA 17 mermeer. Er is ook aandacht voor de reigerkolonie. Om twee uur wordt gestart bij het voetveer aan het eind van van de B. Hosangweg in Wou- brugge. Inlichtingen bij Nico Verwoerd, telefoon 01714- 12595. Jazz (1) Huub Janssen, vooral bekend als drummer van de Dutch Swing College Band. speelt zondag samen met Dick Huis in restaurant De Beurs aan de Haven in Lisse. De toegang bedraagt f8,50. Aanvang vier uur. Jazz (2). De Jaap Dekker Boogie Set, Daisy Óosterhuis en op de sax Boris van der Lek komen zondagmiddag naar Bar Res taurant Nautique, Herenweg 100 in Leimuiden. De zaal is open vanaf half drie. Het con cert duurt tot zeven uur. Strandloop Het strand van Noord wijk vormt zondagochtend het de cor van een prestatieloop van atletiekvereniging De Bata ven Leiden. De start voor de 21:, 5 en 10 kilometer is om elf uur ter hoogte van de vuurtoren. De inschrijfpost is gevestigd in restaurant De Wulk aan de Koningin Wil- helmina Boulevard. Concert Het ensemble Segovia Guitar Quartet geeft zondagmiddag een concert in Het Anker, Chopinlaan 2 in Hazerswou- de-Rijndijk. De naam van het ensemble is ontleend aan de Spaanse gitarist Andres Segovia. Het ensemble maakt eigen arrangementen, waarbij niet alleen wordt gestreefd om de originele instrumenten te imiteren, maar ook op een geheel eigen wijze de muziek te laten herleven. Tevens staan er werken voor vier gi taren op het programma van de Zuid-Amerikanen Zaradin, Brouwer en Calleja. Verder worden werken vertolkt van J. Brahms. A. Vivaldi, M. de Falla, Af. Ra vél en G. Bi ze L Aanvang half vier. Orgelbespeling Het orgel in de hervormde kerk van Koudekerk aan den Rijn wordt zaterdaga vond bespeeld door Guus Korpershoek. Korpershoek is organist van de gereformeer de kerk in Vlaardingen. Het programma staat in het teken van de passie-tiid, dat tot uit drukking wordt gebracht in werken van onder ander Krebs, Pesting, Franck, Vier- ne en Van den Berg. Aanvang acht uur. Natuurwandeling Het IVN Alphen aan den Rijn houdt zondagmiddag een na tuurwandeling. Doel zijn de oeverlanden van de Braasse- rtraad wil recreatiebad uitzwemmogelijkheid GEEST Afstoten van een openluchtbad tgeest stuit op het verzet van de 'actiegroep phtbad' en de Oegstgeester huisartsen. Ge- actiegroep heeft 5100 handtekeningen ver- Ivan bezoekers van Poelmeer die de moge- behouden willen zien van zwemmen in jnluchtbad. 'groep vindt dat een geringe verhoging van [erend goed belasting alsmede een tariefs- Jng het huidige openluchtbad kan redden, [raadsvergadering van 11 april wordt de Ijoorgehakt. traad gaf sprak zich gisteren uit voor de a het door B en W voorgestelde recreatie- met een zo groot mogelijke uitzemmoge- jnaar buiten. Maar ook de variant die door 7 wordt aangedragen met een kleinere uit- [ogelijkheid blijft bespreekbaar. Twee ton voor grondverwerving LISSERBROEK Het college van B en W van Haarlemmermeer stelt de raad voor om 200.000 gulden beschikbaar te stellen voor de verwer ving van grond. Die grondverwerving is no dig voor de aanleg van een rondweg om de dorpskern van Lisser- broek. De weg moet lo pen vanaf de kruising van de Lisserweg met de IJ weg naar de brug over de Ringvaart bij Lisse. De raad spreekt zich hierover donderdag uit. Porsche gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Een groene Porsche 911 Carrera, bouwjaar 1991, waarde 203.000 gulden, is de vorige nacht gesto len vanaf de hoek Hoofdstraat- /Bleijenbergstraat in Alphen. In dezelfde nacht werd ook een grij ze Opel Manta 2.0 GTE, waarde 10.000 gulden, weggenomen van af het parkeerterrein aan de Vliestroom en werd een witte Ci- troën BX diesel, bouwjaar 1987, waarde niet bekend, ontvreemd vanaf een parkeerplaats aan de Wederikstraat. Voor zover ber kend bestaat er geen verband tussen de drie diefstallen. Het is voor het eerst dat er in Alphen drie auto's in één nacht worden gestolen. OEGSTGEEST Het moet mogelijk zijn meer dan het nu genoemde aantal van 400 huizen te bouwen in de Morsebel polder bij Oegstgeest. Dat kan door verdichting van de bebouwing of door hoog bouw. Tot die conclusie kwam een meerderheid van de com missie ruimtelijke ordening dinsdagavond. De Morsebel polder is het laatste middel grote bestemmingsplan dat Oegstgeest tot ontwikkeling kan brengen. Het betreft het gebied dat begrensd wordt door Haaswijk, de Haarlem merstraatweg en de Trekvaart. Een stedebouwkundig bureau heeft inmiddels de gemeente lijke ideeën voor het gebied getoetst. Dat resulteerde in de aanbeveling de woningbouw langs de Trekvaart gevarieer der uit te voeren, eventueel met hoogbouw als afsluiting. Tussen het Marinebedrijf en de woningen dient een groen- zone en een waterpartij te ko men. Langs het water ligt, aan de overzijde van de polder, de Trekvaartweg waar per et maal 8000 auto's passeren. Daarom moet daar een ge luidswal komen. Commissielid Vissers (D66), zijn fractie is voorstander van de aanleg van een „Oegstgees ter Hout" in de polder vond het te ontwerpen park te klein. Als hoogbouw meer ruimte voor groen biedt, vindt hij dat bespreekbaar. PvdA'er Wegman stelde voor het deel van de polder dat geld op moet leveren voor de ontwikkeling van de rest zo snel mogelijk te verkopen. Van Eisen (Groen Links) had geen goed woord voor de plannen over. Hij noemde het Morsebelplan niet van deze tijd, omdat er ruimte wordt verspild. Raad Ter Aar herdenkt N. den Hollander TER AAR Burgemeester Verhoef herdacht in de raadsvergadering gisteravond het on langs overleden oud-raadslid en wethouder Nico den Hollander. Den Hollander was van 1949 tot 1974 voor de toenmalige CHU lid van de raad. Bij zijn aan treden in 1949 werd hij ook verkozen tot wet houder. Die functie heeft hij zeventien jaar uitgeoefend. Den Hollander profileerde zich als een warm pleitbezorger voor kwalitatief goed onderwijs en welzijn, aldus Verhoef. Hij was ook actief als bestuurder van het Groene Kruis. Naast zijn dagtaak als buschauffeur had hij als nevenberoep verzekeringsagent. In deze functie heeft hij een vertrouwensfunctie gehad voor degenen die hem zijn zaken toevertrouw den. De laatste periode van zijn leven bracht hij door in een verpleeghuis te Weesp. a^ADSLID VAN VEEN: BOUW TOCH MOGELIJK 3. tet 83.0RDWIJK Hoewel env gemeente Noordwijk slechts twee gulden heeft gere- 6-82feerd voor de bouw ^(i een multi-functioneel lureel centrum dat tens zes biljoen gul- J kosten, is volgens ovardwijks Belang het igei? moëelijk een derge- 'i, ah gebouw snel te bou- 30331. De tekorten moeten entfj5}den gedekt via spon- an wielden. ng efan der Veen, gemeente lslid voor Noordwijks Be lang, meldde gisteren tijdens het jaarlijkse Politiek Open Huis van zijn partij, dat ge mikt moet worden op een ac commodatie met een regionale functie. Dat zou het voor spon sors aantrekkelijk maken geld in het project te steken. Tien procent van de stichtingskos- ten zou op die manier „gevon den" kunnen worden. De bur gemeester van de badplaats speelt volgens Van der Veen een belangrijke rol in de pre sentatie van het nieuwe com plex. „Hij moet het plan ge woon verkopen". Veel verenigingen en instel lingen in Noordwijk zijn voor jaarlijkse optredens aangewe zen op een ruime podiumzaal. Sinds de sluiting en latere sloop van het enige theater- pand dat Noordwijk rijk was, het Lido, wijken de verenigin gen nu vaak uit naar omlig gende gemeenten. Bovendien zijn de gebouwen die er wel zijn verouderd. Met de bouw van een centrale accomodatie zouden alle problemen in een klap opgelost zijn. Gefaseerd Van der Veen: „Als blijkt dat de financiën toch niet hele maal rond komen dan kan ge kozen worden voor een gefa seerd bouwplan. Te denken valt aan een stervormig ge bouw, waarvan je dan het eer ste segment bestemt als thea terzaal zodat de verenigingen voor hun optredens geholpen zijn. Als er weer geld is kan verder worden gebouwd". Als mogelijke bouwlocatie ziet Noord wijks Belang het terrein van het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg als meest ge schikte plek. Maar ook is het mogelijk het culturele centrum te combineren met de nieuw bouw voor de Northgoschool aan de van Berckelweg. Vanuit de zaal lanceerde J. de Boer, bestuurslid van de Stich ting VVV Noordwijk Promo tie, het idee om Dorpshuis de Rank aan het Want veld op te knappen en uit te breiden. „Een grote zaal voor algemene doeleinden is er al. Er ligt een prachtig parkeerterrein naast de deur. Het enige wat je moet doen is de zaak wat te vergro ten. Dat hoeft misschien niet eens zo veel te kosten en het kan vrij snel gebeuren". Zijn voorstel leverde applaus op maar de wethouder van Noordwijks Belang, P. J. Barn- hoorn bleek niet onder de in druk. „Het lijkt een mooi ver haal, maar uit onderzoek is ge bleken dat het gebouw hele maal niet geschikt is voor dat doel". ;l-o-theek Irhout ït maar i gulden „HOUT De speel- amejk krijgt niet meer ^800 gulden startsub- Dat heeft een meer- d van de gemeente- ^isteravond besloten, luktpitiatiefnemers van centieel-o-theek, die om gepedrag van enkele aden guldens meer de^n, kregen daarmee en gkwart van het ge- 1 de^e. 'k'^e derde keer maakte °Tstuur van de speel-o- en 'gebruik van het in- ®?!xecht om te reageren op 'standpunten van scep- raadsleden tijdens vori- gaderingen, maar dat le- weinig op. Raadslid J. fenhoven van Gemeente- jen zei niet alles te wil- pnsoren maar te geloven erantwoord speelgoed". et jijer (VVD) stelde dat de bespn het spelen van kinde- aanJ ouc*ers ligt en niet e' overheid en stemde gejs de andere liberalen te- 32 l eenmalige subsidie, jji, is Ada Wijling (Groen gn (PPR) heeft de speel-o- Tj_«.'geen kans met de nu pgde 2.800 gulden. „Een seiz voorzichtige start is n £)jtart. Dat is een doodge- /oeg kindje." Met een subsi- in 50 procent zou de -theek wel overlevings- hebben. Bij de stem- >ver het voorstel ging zij toch akkoord. „Ik weet geen politieke meerder- ra>r de speel-o-theek is. »jt mij zeer. Maar ik ga Jet het voorstel." (chemsz (PvdA) pleitte pns voor een hogere sub- [Daarvoor vergeleek hij |eutepel-o-theek met een bi- j t>^ek, waar men een veel- af«van boeken per lezer oofd. De speel-o-theek zou vohet het voorgestelde be- stukken speelgoed kind^urmen schaffen. Onge- e en 100 tot 250 kinderen zou- I9.3üd worden. „Dat betekent 14-1'op 1", aldus de PvdA'er. wethouder E. van der ic hai^chortte er niets aan het bezdel. „Het college is van 20.30ig dat de speel-o-theek u- voorgestelde subsidie hasten van het oude ge- een kans krijgt", Van der Laar. Het be- voor moet volgens hem op end:;eve wijze verdere aan- c(g zoeken. k] ,'Sinen wilden 'alen met uderd geld -SS» afdal De rijkspolitie van I- j heeft woensdagavond ili|2-jarige Bulgaar en een ige Joegoslaaf aangehou- lulpdifJe mannen probeerden uweflN te hopen in een win- elefol161 verouderde Joegosla- dinars. Zij hadden )0 dinars op zak. De eige- de kledingzaak wei- 9aan| om het vreemde geld te Ispralteren en belde de politie AMBhet tweetal niet bereid )m het geld om te wisse- pe twee Oost-Europeanen na onderzoek landelijk :N i te zijn geweest om goe- 171 te kopen en uitgebreid dltieren met hun waardelo- .30-2^id De middenstand in en 4 trapte er niet in, wel en ten ze hun geld kwijt in horecazaken. In de ge- [nn ite ^aarn, waar het duo lENTr was Êeweest was reeds van onderzoek gestart. Het is aan de politie van n overgedragen. VOORHOUT Er komt toch een tijdelijke verhar ding van het wegdek van de Veldzuringstraat in Voorhout. Dat gebeurt op zeer korte termijn. Daar toe gaat de gemeente snel hardere afspraken maken met projectontwikkelaar Noorlander. Sinds de oplevering van de zes huizen aan de Veldzuring straat in januari 1990 kijken de bewoners uit op een bouwput. Inmiddels is begonnen met de bouw van twee onder een kap huizen. Bewoners van de Veldzuring straat klagen sinds mei vorig jaar bij B en W. Nadat zij had den vernomen dat het bestem mingsplan gewijzigd werd, trokken ze aan de bel. Daar door zou de bestrating zeker een jaar op zich laten wachten. In november vorig jaar kwam de kwestie in de raadsvergade ring. Loco-burgemeester B. Joon beloofde toen dat er af spraken met de projectontwik kelaar gemaakt zouden wor den. Die zou eenmaal per week en zo nodig vaker de straat bijhuoden. Volgens de bewoners gebeurt dat zeer on regelmatig. Nadat bleek dat de op schrift gestelde beloften niet werden nagekomen, scha kelden de bewoners de media in en namen deskundigen van de vereniging Eigen Huis in de De raad was het er gisteren over eens dat de beloften werdn niet werden nageko men. T. van der Meer (CDA): „Het feit dat het bouwen van de nieuwe huizen zo lang duurt, is een zaak van de aan nemer en niet van de bewo ners." W. Meijer (VVD) was ontsteld na het zien van foto's van de straat na een regenbui. „En het eind is nog niet in zicht. Er is net begonnen met het bouwen van de nieuwe huizen." Wethouder B. Joon keek terug op de vergadering van novem ber. De situatie werd toen dus danig bedroevend gevonden, dat r werd gesloten onmiddel lijk contact op te nemen met de projectontwikkelaar. Er werden harde afspraken ge maakt. „Het college komt nu tot de conclusie dat het over grote deel van de toen ge maakte afspraken worden na gekomen", aldus de wethou der. Paasactiviteiten NOORDWIJK In het Bol lenbad in Noordwijk worden in de week van de Paasvakan tie verschillende spellen geor ganiseerd in het kader van de Paasvakantie. Op dinsdag kunnen kinderen een piraten- schip in elkaar zetten, op woensdag wordt er als Tarzan en Jane aan een touw geslin gerd, op donderdag is er bingo en vrijdag is er een rugzak kenrace. Deelname kost niet meer dan het normale toe gangsbewijs. RIJNSBURG De onbe kenden die gistermorgen het filiaal van de Amro- bank aan de Vliet 22 in Rijnsburg overvielen, hebben waarschijnlijk ge bruik gemaakt van de we tenschap dat medewer kers van het filiaal voor vroege klanten de deur openen als deze voor ope ningstijd hun geldzaken willen regelen. „Eén klop op de deur is al vol doende om ervoor te zorgen dat een medewerker de deur opent", aldus één van de om wonenden. Van deze gemoede lijke manier van doen wordt vooral door veel winkeliers van het nabijgelegen winkel centrum De Hoftuin gebruik gemaakt. Ook staat het filiaal bekend als slecht beveiligd. Omwonenden en winkeliers hebben niets gehoord of ge zien. Zelfs medewerkers van het architectenbureau Den T. van Manen dat naast en ge deeltelijk boven het filiaal ligt, hebben niets van de overval gemerkt. Op de toegangsdeur hangt sinds de overval een bordje met de veelzeggende tekst „Wegens calamiteiten geslo ten". Enkele minuten daar voor drongen drie gewapende en gemaskerde daders het fili aal binnen om even voor ne gen uur. De onbekenden be dreigden medewerkers van de bank met een pistool om hen te dwingen geld af te geven. Ook een vroege klant werd, na door de overvallers binnen te zijn gelaten, onder schot ge houden. Een woordvoerder van de AMRO-bank zegt zolang het onderzoek door de recherche niet is afgerond geen commen taar te mogen leveren. „Maar we zijn enorm geschrokken, uiteraard". De daders ontkwamen direct na de overval in een Fiat Cro- ma waarmee ze naar de Oegst- geesterweg vluchtten. De Fiat werd daar later door de politie aangetroffen. Waarschijnlijk zijn de daders hier in een an dere gereedstaande auto over gestapt. Over het buitgemaak te bedrag bestaat nog onzeker heid. Gesproken wordt over een bedrag „van enkele tien duizenden guldens". Wim van der Beek en Ans Overdijk waren gistermiddag het eer ste Voorhoutse paar dat in het nieuwe gemeentehuis van Voor hout in het huwelijk trad. Burgemeesster M. De Goeij-Smulders sloot het huwelijk in de net ingerichte trouwzaal. Voor de deur moesten metalen platen de voeten van het bruidspaar, getuigen en gasten schoon houden omdat de werkzaamheden rond het gebouw door de winter zwaar achter liggen op het schema. Wim en Ans, die recht tegenover het gemeentehuis wonen en dus de hele bouw van nabij hebben meegemaakt, kondigden al voordat de eerste paal de grond in ging aan dat zij zodra de bouw was voltooid als eersten in het nieuwe gemeentehuis wilden trouwen. Waarvan acte. Eerste ja-woord in nieuwe gemeentehuis Zowel de man als de vrouw werden omschreven als multi- drugsgebruikers, die al jaren lang zwaar verslaafd waren. In '89 kregen ze een dochter tje. Sinds die tijd kampte de vrouw niet alleen met drug sproblemen, maar raakte ze ook psychisch in de knel. De psychiater die haar onder zocht, sprak van een „para noid/depressief syndroom". „Ze zat sinds haar zwanger schap psychisch flink in de kreukels". Volgens advocaat mr. Evers had zijn cliënte zo hard geprobeerd een perfecte moeder te zijn om te voorko men dat haar kind zou worden afgepakt, dat zij in een toe stand van post-natale depres sie was terecht gekomen. Zij was ook van mening dat haar vriend tussen haar en haar kind stond. Omdat ze nu met een schone lei is begonnen de vrouw is inmiddels afgekickt stond officier van justitie mr. F. Slits voor een dilemma: een gevan genisstraf opleggen die hij in haar situatie minder gepast achtte of op een nader psychi atrisch onderzoek aandringen. Na het bekend worden met de achtergronden van de tragedie had hij verwacht dat de psy chiater tot een 'sterk vermin derd toerekeningsvatbaarheid' van de vrouw zou conclude ren. Deze kwam echter tot de slotsom dat de Voorschotense slechts 'enigszins verminderd toerekeningsvatbaar' was ge weest. Mr. Slits gaf de recht bank in overweging de behan deling van de rechtszaak aan te houden in afwachting van een tweede psychiatrisch on derzoek en om tegelijkertijd te zien of de vrouw de verleiding van de hard drugs nu kan weerstaan. Als de rechtbank in plaats hiervan over twee weken toch een vonnis wil uit spreken, wil hij de eis van twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk, gehonoreerd zien. Raadsman Evers vond een na der psychiatrisch onderzoek niet noodzakelijk en evenmin gewenst. Een gevangenisstraf zou bovendien de relatie tus sen moeder en kind ernstig verstoren. Hij bepleitte daar om een voorwaardelijke ge vangenisstraf of een alterna tieve straf in de vorm van dienstverlening. "Uitspraak op 4 april. DEN HAAG Een ver slaafde vrouw ging op 12 juni vorig jaar in Voor schoten haar vriend met een uitbeenmes te lijf en stak hem zes keer. Vol gens de vrouw was de man met het mes op haar afgekomen, had zij het af gepakt en had hem toen gestoken. De man die het er levend vanaf bracht, verklaarde later dat zijn vriendin hem tijdens het aankleden plotseling was gaan steken. De advocaat van de 33-jarige Voorschotense voegde hier gis teren voor de Haagse recht bank nog een derde versie aan toe: de vriend had op die fata le twaalfde juni 's morgens om zes uur willen vrijen en had zijn vriendin daarvoor wakker gemaakt. Ze zei geen zin te hebben en ontstak in woede dat hij haar daarvoor had ge wekt. Uit de behandeling voor de rechtbank bleek allengs dat niet liefde de twee bij elkaar hield, maar dat zij elkaar in hun ellende hadden gevonden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17