St. Jeanne d Arc met haar 70 jaar heel jong gebleven LANGS OMWEGEN 4n verwaarloosd Pools bootje tot moderne polyester sloep M. de Klerk Wolters president kerkvoogd af ent) achter voor J sgewest Ac EN OMGEVING ^cidócSouoant VRIJDAG 22 MAART 1991 PAGINA 15 ;tatli IENDAM Na ge- dfaic overleg hebben de L'icties in de zeven ge- iittii centen besloten zich zJjp te stellen ten op- 1 n het rapport Stads- l«rt<aaglanden en groten-, z<3koord te gaan met de al): th echter geen 25 maar ;n zijn waardoor een politieke afspiegeling is. De uit de raden vertegenwoordigers iu en in de toekomst lanspreekbaar zijn. is geen voorstander aanwijzen van de E rs van de raden. Van zouden de vertegen- rs rechtstreeks geko- en worden. In de eer- moet worden begon- ruimtelijke ordening, erkeer en vervoer en en werkgelegenheid. o' Ikshuisvesting zou al- regionale bouwpro- en de contingente- H anmerking komen. In jomst zou het beleid worden uitgebreid lisgezondheid en recre- VVD-fracties onder- li de gedachte van een my pel. Na de evaluatie i6)erste fase moet er een cm fest zonder een extra *$aag komen. In de toe- i 3ó{noet ook aansluiting g Cé gemeenten Delft en i (jr worden nagestreefd, isj-aad voor de zetelver- LOfTioet de verkiezingsuit- Bde gemeenteraden fig jaar maart worden ^rvingsactie ripolitie neg» 1 rt veel «icitaties op ;018*DORP De wer- 14 b van de rijkspolitie achft district Den Haag n t nu toe 110 sollicitaties ^•erd. De aandacht voor Inen en vrouwen heeft zijn vruchten afge- 13.; want er waren 20 sol bij van vrouwen en 8 chtonen. Met name in ,_Jte weken kwamen er rVJlicitaties binnen. tspolitie heeft op grote I geworven. Scholen in q^j ptrict werden aange- en werden van in- voorzièn, op beurzen, igh^arkten en andere ma- les was de rijkspolitie 'iwoordigd, er werden saffiches verspreid, er is samenwerking met tepolitiekorpsen. Niet '"j-Jrvingsactiviteiten wor- 'rmjjtaakt. Sollicitanten zijn ceds welkom en daarom vc bezoeken aan mani- s gewoon door. Infor- districtsbureau rijkspo- NiJ- 071-899270. Goed beschouwd is „de mu ziek" van Noordwijkerhout het resultaat van plaatselijke, minuscule „godsdiensttwis ten". Negentig jaar geleden ging men toetend en blazend en roffelend de nieuwe eeuw in en waren de Houters dank baar voor hun (neutrale) mu ziekvereniging „De Echo der Duinen"; protestants en ka tholiek door elkaar heen. Het was evenwel een opzet die een oecumenische ziel miste en tot enig gerommel aanlei ding gaf. De verdeeldheid van geest droeg de kiem der twee dracht. Pais en vree werden er niet beleefd. In 1916 kwam de eerste splitsing: wie binnen „de Echo" de calvinistische leer was toegedaan, trad toe tot de oud-testamentisch ge tinte christelijke fanfare „De Harpe Davids". De hervor ming had weer eens toegesla gen. De „Echo der Duinen" ging gedecimeerd verder, tot op 19 mei 1921 katholiek klaroenge schal weerklonk en de „Echo" ook de roomsen kwijt was. Toen ontstond namelijk het fiere „St. Jeanne d'Arc". Met 21 leden, zonder instrumenten en zonder geld. Maar de wel eerwaarde kapelaans Van der Eem (St.Victorparochie) en Peeperkorn (St.Jozef) vonden het welletjes en de ontbinding van de „Echo" was definitief. De zeereerwaarde pastoors Quant en Westerhof (op een ander foliovel Westerwoudt genoemd) zetten de bonnet stevig op het hoofd en namen als borgen geld op bij de Boe renleenbank om de nieuwe katholieke muziek te kunnen steunen. Daardoor zat men ja renlang in zware financiële zorgen. Het was een strijd om het behoud van het goede. Strijdbaar Dat strijdbare karakter van de nieuwe vereniging kwam tot uitdrukking in de naam die men had gekozen: St.Je- anne d'Arc, een bijna legen darische jonge vrouw die in de 15e eeuw als Maagd van Orleans slag leverde met het Engelse bewind in Noord- Frankrijk, de dauphin steun de en na een kort, strijdbaar leven, van heur haar ontdaan, de geest gaf op de brandsta pel. De roomse Noordwijkerhou- ters met hun verse vereniging zei de Franse geschiedenis niet veel, maar Jeanne des te meer. Ze voelden een zekere verbondenheid met de Maagd en „St. Jeanne d'Arc" werd hun patroon. Dat de echte dorpeling „de Sjaan" zegt, is een teken van vertrouwdheid en hechte verbondenheid met de harmonie die nu zeventig Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. ,,De Sjaan" in 1930 klinkend op mars door het dorp Noordwijkerhout. jaar de boventoon voert. Laat verder de Harpe maar ruisen, maar de Sjaan is een goede keuze gebleken. Het was een wat rommelig begin voor St. Jeanne in de Hout. De aangevraagde Ko ninklijke Goedkeuring was spoedig verkregen en door het borgschap der beide paro chieherders (de twee paro chies zijn altijd eensgezind ge weest) konden er instrumen ten worden aangekocht, maar oei oei, het was een inspan ning om op gang te komen. Het eerste bestuur durfde nauwelijks een vin te verroe ren. De eerste voorzitter was Jan Schouten, schoenmaker, Kors Broekhof was beurt schipper, Klaas de Jong repa reerde ook schoenen, Jan van Dijk was rietdekker en Piet Duivenvoorde („de Jood") was een veehouder. De eerste dirigent was me neer Koenders en het eerste repetitielokaal was het oude zaaltje van Brama, maar dat werd al gauw te klein voor St.Jeanne. Voor de oefenin gen verhuisde men naar de stal van Piet Duivenvoorden (Duivenvoorden en Duiven voorde lopen in N.Hout tot in het oneindige door elkaar heen) en vandaar trok men naar de zolder van de oude bewaarschool, hoek School straat. En toen gingen ze naar Klaas van den Berg. Oude aantekeningen uit die dagen zeggen: „We hoefden er bij Klaas nooit een cent voor te betalen". Dat was pas saam horigheid. St.Jeanne heeft trouwens op nog meer plaat sen gerepeteerd. Er was spra ke van een zekere flexibiliteit voor het goede doel. Dikke prijzen In 1927 ging de Sjaan voor het eerst op concours en men nam een stevige neut nadat in Kat wijk een eerste prijs werd be haald in de laagste afdeling. „St. Jeanne d'Arc" was be kwaam in het halen van eer ste, soms „dikke", prijzen op concoursen. Zelfs de afdeling „Uitmuntendheid" werd be reikt onder gerenommeerde dirigenten als Gerard Dik uit Leiden, oud-dirigent van het muziekkorps van het 4e regi ment, waaruit later de KMK, de Kon.Militaire Kapel, zou ontstaan. Met Dik zat de Sjaan goed; hij voerde de har monie tot de grootste succes sen die de vereniging ooit heeft beleefd. Ik was van de week even langs bij Theo Duivenvoorde. Theo is een St. Jeanne-ver- schijnsel. Hij verdient voor zijn gezin de kost met zuivel bereiding in Wassenaar, maar verder gaat z'n vrije tijd (waarin alle mogelijke be stuurlijke en administratieve hobby's om de voorrang strij den, zodat hij vaak alleen maar thuis is om er te slapen) naar zijn eigen „heilige", St. Jeanne. Theo (53) is 40 jaar lid van de Sjaan. Hij heeft zich bekwaamd op de „schuiftrombone", en twee van zijn kinderen blazen ook een eind weg binnen vereni gingsverband. Inmiddels heeft hij, in 30 jaar tijd, 15 boeken en albums vol docu mentatie en foto's over St.Je anne samengesteld. Bierkrat ten vol. Containers vol St.Je anne. Het bestuur heeft al zijn voelhorens uitgestoken en ge tracht Theo zover te krijgen dat hij eens zijn onbetaalbaar en unieke bezit („Aan foto's alleen al zijn er duizenden guldens mee gemoeid") aan de vereniging zal nalaten. „Ik peins er nog over, maar ik weet het nog niet". Het mag niet verwonderlijk heten, dat Theo Duivenvoorde, het wan delend St.Jeanne-archief, ook wel „Mister St. Jeanne", of, liever nog, Theo van de Sjaan wordt genoemd. Na zo'n rijk verleden komt het heden. Eens luisterde St. Jeanne jarenlang de pro cessies naar Den Briel op, ter meerdere eer van de Martela ren van Gorcum. Eens was er een stel Van der Togten blaasbaar bij de Sjaan, en toen werd er gezegd: „Tinus van der Togt is wel de beste muzi kant die de vereeniging ooit heeft gehad". Dat is een tijd geleden, maar het tekent de trots die St.Jeanne d'Arc te recht siert. Ik zou zo door kunnen gaan met het tekenen van de zeventigjarige. Ik laat die geschiedschrijving graag over aan de lokale pers, die intussen hele pagina's vol fo to's en feiten gevuld heeft en Noordwijkerhout heeft onder gedompeld in de historie van St. Jeanne d'Arc. Ik moet me bescheiden opstellen, want ons verschijningsgebied be perkt zich niet tot louter Noordwijkerhout. Volop jeugd St. Jeanne d'Arc is een feeste- ling waar je in Noordwijker hout niet omheen kunt. Het is een, nu financieel gezonde, vereniging met zo'n 139 wer kende en geïnspireerde leden. Meer dan de helft is jeugd! Theo van de Sjaan (een paar jaar geleden nog onderschei den met een Warmenhoven- St. Jeanne d'Arc bezit sinds een drumfanfare. Met zo'n korps ga je trofee) zegt: „We zijn 70 jaar oud en toch nog jong". Im mers 75 pet. van de leden is onder de 16 jaar. Harmonie en fanfare, de muziekschool, de majorettes en de „mini's". Het tikt allemaal lekker aan. De harmonie laat veel aan de fanfare over en bepaalt zich tegenwoordig voornamelijk tot het uitvoeren van jaarlijk se concerten, waarbij de kof fieconcerten, eens in de drie maanden, een dankbaar ob ject vormen. De tijd van toe lating op de grond van „De rooms-katholieke jongelingen en mannen uit Noordwijker hout en omgeving boven 18 jaar, die van onbesproken godsdienstig, zedelijk gedrag zijn en geen gemengde verke ring aangaan of onderhou den" is voorbij. Aan zoiets mag je nu een beleefde en be grijpende glimlach besteden. De jubilerende vereniging gaat het 70-jarig bestaan volop vieren. Dat begint morgen, jaar nu ook een uitstekende e graag achter de muziek aan. FOTO'S: PR zaterdag, al. Met een receptie van 15.00 tot 17.00 uur in de ontmoetingsruimte van De Schelft, waarbij het cadeau van de Noordwijkerhouters (straks weer nieuwe unifor men dankzij een geslaagde bliksemactie) zal worden overgedragen, 's Avonds is er een feestavond voor de leden. Op 6 april is het jubileumcon cert voor de donateurs m.m.v. Het Oeral-kozakkenkoor uit Den Haag en het fanfarekorps Excelsior uit Noordwijk. Pre sentatie: Dick Passchier. Op 20 en 21 april zijn er de lande lijke drum-showband- en ma- jorettenkampioenswedstrijden van de Ned.Kath.Federatie van muziekbonden in De Schelft. De uitgaansdag voor de jeugd van St.Jeanne naar de Efteling is op 25 mei en in juni geeft de vereniging in het dorpscentrum een openlucht concert als dank voor het vor stelijk verjaardagscadeau. FOTO: WIM VAN NOORT ROELOFARENDSVEEN RIJNSATERWOUDE De handel in surfplanken liep terug voor Co van de Weteringh uit Rijnsater- woude. Hij zocht een al ternatief en vond dat in een oud verwaarloosd bootje in Polen. Het bootje werd de basis voor een polyester sloep. De trots van Co en zijn vrouw Nel van de Weteringh van het aan de Heilige Geestlaan in Rijnsaterwoude geves tigde bedrijf Weco B.V. Van de Weteringh raakte in gesprek met zijn Poolse vriend en leverancier van surfvin- nen, Woltek Wisnieky. Samen met hem ging Co van de We teringh op zoek naar een ge schikte houten overnaadse sloep met mooi afgeronde vor men. De juiste boot werd ge vonden in Polen. „Het was een verwaarloosd exemplaar en zo lek als een mandje", vertelt Van de Weteringh. Wisnieky en Van de Weteringh hadden direct vertrouwen in de klas sieke en toch tijdloze vorm van het zeewaardige schip, dat oorspronkelijk was gebouwd om met riemen te worden voortbewogen. Op de werf van Wisnieky werden mallen ge trokken om de overnaadse sloep in polyester te kunnen nabouwen. Van de Weteringh koos voor polyester omdat veel mensen zich tegenwoordig niet te veel willen bezighouden met het intensieve onderhoud aan een houten boot. Het benodigde polyester en de motor wordt regelmatig vanuit Roelof- arendsveen naar Polen ge stuurd. Het handgemaakte houten roer van de sloep en de vlaggestok is orgineel Pools. Als het moet, kan de boot 20 mensen bergen. Catamaran De Poolse werf bouwt voor Van de Weteringh ook een kindersurfcatamaran. De boot is 2.50 m. lang en helemaal de montabel. „De ideeën ervoor zijn geboren op het water. We wisten dat veel kinderen bang zijn om te surfen; een catama ran geeft meer stabiliteit", licht hij toe. „Het bootje be staat uit twee polyester drij vers, ook wel bananen ge noemd, waartussen een zeil doek is gespannen. Bij rustig weer kan er op dat zeildoek plaats worden genomen. Bij harde wind ga je op een ba naan zitten om de horizontale surfmast met zeil overeind te houden". De reddingssloep, de kinder surfcatamaran en een licht dubbelwarfHig, overnaads volgbootje van het Veense be drijf waren vorige week nog tijdens de Hiswa-tentoonstel- ling in Amsterdam te zien. Toen pas bleek dat de Van de Weteringhs' de markt voor hun boten hadden onderschat. „Het was vooral het aparte ui terlijk van onze boten dat de beursbezoekers aansprak", vertelt de enthousiaste Van de Weteringh. De scheepsmaker vertelt dat het ontwerpen, de voorberei dingen en het mallen maken hem bergen met geld heeft ge kost. „We hebben er goede moed op dat onze schepen over niet al te lange tijd veel te zien zijn op de Nederlandse wateren". ELLEN VERHAAR 'IJK De heer K.C. ;erk (60) uit Katwijk gistermiddag de zilveren Waille in de Orde van Nassau ontvangen. :erk kreeg het konink- d\Üver door Katwijks bur- seljster G. van Montfrans- m overhandigd in het ids Zeehospitium. Daar 3r Heemskerk een af- eceptie vanwege zijn bij het Zeehospitium, skerk begon zijn loop lij het Katwijkse revali- intrum in 1965 als hoofd keuken. In 1973 werd ifd van de civiele dienst, loop der jaren heeft hij ant^tal personeelsleden van (Dienst uitgebreid tot 28. vJapril maakt Heemskerk van de overbruggings- ri het pensioen- VOORSCHOTEN M. de Klerk Wolters (70) is in verband met zijn leeftijd afgetreden als president kerkvoogd van de Her vormde gemeente van Voorschoten en Veur. Onlangs werd hij door het hoofdbestuur van de Vereni ging van Kerkvoogdijen on derscheiden met het draagin- signe in goud. De voormalige werktuigbouwkundige startte ooit met het kerkewerk in Leiden. Hij was toen werk zaam bij de Hollandse Con structiewerkplaatsen. Na de verandering van zijn werk kring werd Bussum zijn woon plaats en ook in die plaats kwam hij bij in de kerkvoog dij. In 1961 kwam hij naar Voorschoten en daar kon de Hervormde gemeente hem wederom goed gebruiken. In 1971 werd hij benoemd tot president kerkvoogd. Politiek was ook een deel van zijn vrijetijdsbesteding. Nadat hij in Bussum al deel uitmaak te van het plaatselijk bestuur van de CHU, was hij ook in Voorschoten al heel snel poli tiek ingeburgerd. Hij werd in 1962 raadslid voor de protes tants-christelijke combinatie (PC), een samenwerking tus sen ARP en CHU. Hij trad toe tot het CDA en was jarenlang voorzitter. In 1970 verliet hij de Voórschotense gemeente raad in verband met zijn be noeming tot president-direc teur van OGEM Industrie- groep. In die functie reisde hij de hele wereld rond en kon dankbaar gebruik maken van zijn „bijvakken" vanuit zijn Delftse tijd zoals economie en meteorologie. In 1963 werd hij gekozen in het dagelijks bestuur van de openbare bibliotheek en maakte de fusie mee tussen de openbare en de RK biblio theek. Tot 1982 bleef hij nog politiek actief in het bestuur van de Voorschotense CDA. Dit jaar is hij tevens 25 jaar lid van de Voorschotense Heren sociëteit. De Klerk Wolters noemt het kerkewerk zper tijdrovend. „Dat had ik natuurlijk niet kunnen denken toen ik in 1940 in Leiden gekozen werd tot lid van de commissie ere dienst Leiden. Dat werd scriba en 2e voorzitter in Bussum en via Voorschoten werd ik ook benoemd in classiale vergade ringen, afgevaardigd naar de provinciale kerkvergadering en visitator. Dat ben ik nu nog steeds". Hoewel De Klerk Wolters zich hoofdzakelijk met de kerkelijke financiën heeft bezig gehouden, is hij ook al negen jaar lid van de voorbe reidingscommissie „Samen op Weg". De commissie beoogt een samenwerking tussen her vormden en gereformeerden: „Ik ben voor samengaan, maar wel met het behoud van de ei gen identiteit. Het wordt vol gens mij nog een lange weg naar die samenwerking toe. Ook in Voorschoten zie je dat. In het kerkgebouw „De Ont moeting" is men al heel ver. Dat is een prachtige proeftuin, die we moeten koesteren. In Voorschoten Zuid is mer niet zo ver. Daar is men veel behoudender." De Klerk Wolters kwam der tig jaar geleden naar Voor schoten. De tijd toen de finan ciële bomen van de gemeente nog tot aan de hemel schenen te groeien: „Het is een fantas tisch dorp. Ik ben er van gaan houden en wil er ook nooit meer weg. Het gemeentebe stuur is wel erg zuinig gewor den. Volgens mij hoeft dat nog niet, want de grondreserves zijn nog steeds erg groot. M. de Klerk Wolters. FOTO: MILAN KONVALINKA Boete geëist tegen van flessentrekkerij verdachte Ter Aarder DEN HAAG Wegens flessentrekkerij is gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een 25-jarige inwo ner van Ter Aar een geld boete van 3000 gulden en zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf ge ëist. De man heeft steeds ontkend dat hij degene is geweest die in november en december 1987 tal van goederen heeft gekocht zonder te betalen. In nauwe lijks twee maanden tijd was er voor vele tienduizenden gul dens aan drank, salades, plan tenbakken en vooral spiegels, veel spiegels besteld. Telkens werd als bezorgadres een flat aan de Weteringstraat in Al phen aan den Rijn opgegeven. Er was echter nooit iemand thuis. Soms werden de telefo nisch-bestelde goederen in de hal van het flatgebouw achter gelaten, vaker werden ze weer mee teruggenomen. Toen de zaak in handen van de politie werd gegeven, werd op het opgegeven adres een nagenoeg lege flat aangetrof fen. Alleen de slaapkamer bleek enigermate te zijn inge richt, terwijl een antwoordap paraat het contact met de bui tenwereld in stand hield Enkele gedupeerde midden standers herkenden de stem op het bandje van de telefoon- beantwoorder als die van de man die bij hen de bestellin gen plaatste. De 25-jarige in woner van Ter Aar bleek de zelfde stem te hebben. De beweegredenen van de man bleven ook gisteren 'on duidelijk. Zich beroepend op zijn zwijgrecht hield hij tijdens de zitting zijn mond dicht. Officier van justitie mr. F. Slits achtte bewezen dat de verdachte zich had- schuldig gemaakt aan flessentrekkerij. „Hij bleef zelf op de achter grond. Anderen knapten het vuile werk op en zelf maakte hij goede sier De advocaat vond het herken nen van de stem op het ge luidsbandje een te mager be wijsmiddel. De uitspraak is op 4 april.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15