zid&iQowimit Wethouder Van Rij door actie teruggefloten fdeling Zeehospitium lOgelijk naar Leiden STAD OMGEVING/RTV Milieu-eisen aan Stokkermans Chroom worden heroverwogen Groen Links en SP handhaven bezwaren tegen plan Zijloever Persoonlijk cadeau n CcidócSomcmt VRIJDAG 22 MAART 1991 PAGINA 13 4ooo,bgieter nieuwe itter Duinbehoud H. Udo de Haes heeft giste- Haag de voorzittershamer van ng „Duinbehoud" overgedragen Jannegieter, burgemeester van en. Udo de Haes was 14 jaar gele richter en eerste voorzitter van de „Duinbehoud" stelt zich ten doel jn Nederland te beschermen tegen antasting. In de afgelopen 14 jaar et aantal activiteiten en kreeg de door de uitgave van het kwartaal- in" veel sympatisanten. Van een pt groepje goedwillende amateurs in Leiden gevestigde Stichting ■ens 'uc* z'c^ ontwikkeld tot een geres- laaltll gesPrekspartner met veel kennis jjng als het thema 'de duinen' op am ma staat. Gemeente Alphen ontkent zwijgplicht medewerkers (Vervolg van de voorpagina) ALPHEN a/d RIJN De gemeente Alphen ontkent dat de medewerkers naar aanleiding van de golf van pu bliciteit in 1988 zwijgplicht over de stortingen in de Coupépolder is opge legd. „Besloten werd de informatieverstrekking uitsluitend te laten verlopen via het bureau Voorlichting", aldus B en W. „Wellicht is ons besluit bij enkele medewerkers overge komen, dan wel uitgelegd als het opleggen van een zwijgplicht. Ons besluit had echter niet die strekking". Voorts laat het college van B en W van Al phen weten dat zij het met de provincie en het onderzoeksbureau Iwaco niet eens is met de conclusie van Bosman dat er geen j onder de stort aanwezig zou zijn. Dit omdat het grondwater geen zichtbare verhoging van het chloridegehalte vertoon de. Volgens persofficier Vos in Den Haag, wordt geen onderzoek meer gedaan naar de vervuilers van de Coupépolder. Vos: „Wij hebben daar niet genoeg mensen voor. Ik begrijp best dat er groeperingen zijn die de onderste steen boven willen krijgen, maar ergens moet je een grens trekken. Bij de af ronding van de strafrechtelijke procedure rond Kemp zijn we overgestapt naar het onderzoek rond Zegwaard in Delft. Als wij nog vijf jaar onderzoek zouden doen in de Coupépolder dan zou er best wel weer iets boven kunnen komen. Maar bij een rood stoplicht blijf je ook niet 24 uur per dag staan, terwijl je weet dat je dan wel meer kunt pakken". Wethouder wijst ouderen op Bijzondere Bijstand LEIDEN In een brief aan alle Lei- denaars die ouder zijn dan 65 jaar wijst wethouder van sociale zaken H. de la Mar de mensen er op dat zij een beroep kunnen doen op de Alge mene Bijstandswet. „Ik vind het jam mer dat zoveel ouderen geen gebruik maken van hun rechten. Het zijn im mers rechten die ook door uw inspan ning zijn opgebouwd", stelt De la Mar. „Veel ouderen lopen financiële bijdragen mis omdat zij niet goed weten welke moge lijkheden er bestaan. Ook blijkt dat zij het nog steeds moeilijk vinden om te vragen om geld". De wethouder noemt daarom met name een aantal financiële mogelijkheden (Bijzondere Bijstand) die de Algemene Bijstandswet biedt als het inkomen op of rond het mini mum voor echtparen is dat 1640 gulden per maand en alleenstaanden 1148 gulden ligt. Hij denkt dan aan de aanschaf van een bril, vervoerskosten, bijdrage voor gezins verzorging en extra kosten voor een dieet. Daarnaast wijst De la Mar de ouderen op het bestaan van andere regelingen, zoals huursubsidie en kwijtschelding van belas tinggelden. Leidenaars die meer informatie willen heb ben kunnen een gesprek aanvragen met een medewerker van de sociale dienst. Aan de brief is een antwoordstrook gehecht die de mensen daartoe kunnen insturen. Onderscheiding A. van Leeuwen NOORDWIJKERHOUT Wethouder T. van Rij reikte vanmiddag een koninklijke onderscheiding uit aan A. Van' Leeuwen. Zij werd officier in de orde van Oranje Nassau. Van Leeuwen heeft veertig jaar als wetenschappelijk ana lyst gewerkt bij het Leidse Academisch Ziekenhuis. Daar bij promoveerde zij in 1983 aan de universiteit van Londen. Verder is zij betrokken ge weest bij de oprichting van Eurotransplant. Van Rij spelde haar de bijbehorende versier selen op in congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout. laurapEN De PvdA- distantieert zich uitspraken die wet- Qtler T. van Rij in het heeft gedaan 12 Lf de positie van wet- der P. Bordewijk. genover Radio West NG ft hij gezegd dat Bor- eTRHjk voor hem niet af te treden. Dat is ter een politiek oor- öp l dat alleen door de fjj (tie kan worden geno- en Van Rij is slechts van de leden", aldus Vreeze. iractievoorzitter vindt dat lag 2 Rij duidelijk voor zijn beurt heeft gesproken door stelling te nemen voor zijn partijgenoot. De positie van P. Bordewijk staat na het be kend worden van een finan cieel onderzoek van de com missie voor de rekeningen zwaar ter discussie. In ver nietigende woorden wordt in het verslag van de commissie het beleid en het beheer van de gemeentelijke afdeling fi nanciën onderuit gehaald. De werkwijze, interne structuur en leiding kloppen volgens het rapport van geen kant. Het onderzoek werd inge steld naar aanleiding van een interne doorlichting door VB accountants en interim-ma nager B. Jamieson. Met het oordeel over wethou der Bordewijk vindt Van Rij dat de commissie van de re keningen haar aanvankelijke doelstellingen voorbij streeft. „De gegeven opdracht is ver laten. Onderzocht zou wor den of het college voldoende gereageerd heeft op het rap port van Jamieson. Daar naast zou er inhoudelijk op worden gereageerd. Nu wordt echter een oordeel, zeg maar gerust een veroorde ling, gegeven over het beleid dat Bordewijk in de afgelo pen 11 jaar heeft gevoerd". Onrechtvaardig Dat laatste is in de ogen van Van Rij zeer onrechtvaardig, omdat vorig jaar, bij de be handeling van de schouw burg-affaire, is toegezegd dat verbeteringen in de organisa tie aangebracht zouden wor den. „Er zijn stappen gezet om de hele organisatie omver te gooien, waarbij we terug gaan van 38 directies naar 8 diensten. Ook is voorgeno men om de administatieve organisatie te gaan beschrij ven. Ik mis in de beoordeling de dingen die Bordewijk sinds maart heeft gedaan. De commissie beoordeelt naar aanleiding van gesprekken die op één dag gevoerd zijn, waarna vervolgens het rap port in één dag geschreven rekeningen een veeg uit de pan te geven. „Onzorgvul dig" noemt hij de hele rap portage. „Over het stads- bouwhuis wordt geschreven dat het geen financieel gewe ten heeft zonder dat daar aanwijzingen voor zijn. Dat kun je zo dus niet zeggen". De wethouder reageert ver baasd als hij hoort dat De Vreeze zich namens de frac tie distantieert van de uit spraken. „Mij is naar een me ning gevraagd en dan geef ik die. Zoals ik die ook tijdens de fractievergadering naar voren zal brengen". Maandag buigt de PvdA zich over deze netelige kwestie. Maar vol gens De Vreeze kan het ook wel eens eerder worden. ite wijkmarkt in de Stevenshof te wijkmarkt in De Stevenhof werd giste- louden. Op het parkeerterrein voor het lis Winnie Mandela konden de bezoekers bij zeventig kramen en ze maakten daar lens massaal gebruik van. Wethouder J. amp verrichtte de officiële opening. De eerste wijkmarkt werd opgeluisterd met het op treden van een Dixieland-band, een poppenkast en een ballonnenwedstrijd. De warenmarkt in de Stevenshof wordt iedere donderdag van 08.00 tot 13.00 uur gehouden. FOTO: WIM VAN NOORT >ENDANCE REVALIDATIE BIJ AZL De revali- afdeling van het nds Zeehospitium in jk verhuist mogelijk §g|ijeiden. De provincie |Jt zich daarover in fader van de herver- van de revalidatie- m teit in Zuid-Hol- Y vooruitlopend daar- >rdt de komende ja- in het Academisch nhuis in Leiden een idance van de revali- afdeling van het ispitium gevestigd. bvincie baseert zich op g komst van de patiënten, or het merendeel uit de jedelijke agglomeraties a] I te komen. In rapporten gewezen op de nood- ^jjan een betere verdeling Jb capaciteit in de revali- jctor in Zuid-Holland. Stellingen zouden meer lie agglomeraties moeten izen. De uitgelekte plan- ïrkeren overigens nog in iterst vroeg stadium. De ijke verhuizing van de i revalidatie-afdeling bet Zeehospitium naar b of eventueel Leider- tal zeker niet voor 1996 vinden. ijke locatie is dan het lark dat bij het AZL zal verrijzen. Na de voltooiing van de nieuwbouwplannen komt een groot terrein vrij. „Moge lijkerwijs kunnen daar dan ook andere medische bedrij- L/Xperiment ven gevestigd worden. De haalbaarheid wordt op dit mo ment tezamen met het minis terie bekeken. Concrete plan nen zijn er nog niet", aldus de voorlichter van het AZL. Terughoudend Bij het Zeehospitium wordt te rughoudend gereageerd. Di rectrice A. Westerink zegt te willen praten over een depen dance, maar niet over de ver huizing van de hele afdeling revalidatie. „Het Zeehospitium zit nu op een uitstekende loca tie met vier onderdelen die nauw samenhangen en goed samenwerken. Wat ik in de provinciale plannen lees is dat de mogelijke verhuizing van een van die afdelingen niet wordt uitgesloten. Waar wij wel over willen praten is de vestiging van een dependance voor dagbehandeling. Die is noodzakelijk. De voorzienin gen moeten zo dicht mogelijk bij de gebruikers zitten". Westerink wil niet ingaan op het provinciale idee om alvast een dependance te vestigen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. „De regio waarvoor wij de officiële goedkeuring hebben strekt zich uit tot Al phen. Daar zijn meer zieken- De provincie zegt voor 1996 al een revalidatieteam van het Zeehospitium in de algemene ziekenhuizen in de regio aan het werk te willen zetten. Om die versterking van de revali datie te realiseren wil de pro vincie het Zeehospitium de ko mende jaren met een extra team uitrusten. Het AZL ziet daar niet de direct de nood zaak van in, aldus de voorlich ter. „Er is al een goede samen werking tussen de afdelin gen". De dependance wordt overi gens tot 1996 als een experi ment gezien. Onderzocht moet worden of de verplaatsing een gunstig effect teweegbrengt wat betreft de kwaliteit en ef fectiviteit van de revalidatie. Ook zal worden bekeken of verwante voorzieningen voor onderwijs en wonen mee moeten verhuizen. Voorlopig kunnen die voorzieningen echter in Katwijk blijven, zo meent de provincie. Daarnaast zal ook onderzoek worden ge daan naar mogelijke bouwlo caties en de financiële konsek- wenties van een verplaatsing. Een werkgroep waarin alle be trokken partijen moeten plaatsnemen gaat de plannen verder uitwerken. DEN HAAG/LEIDEN Het Leidse bedrijf Stok kermans Chroomindustrie heeft bij de Raad van Sta te in Den Haag geprotes teerd tegen de door het college van B en W gestel de eisen voor de uitstoot van chroom. Die eisen zijn volgens Stokkermans technisch niet haalbaar. Het plaatsvervangend hoofd van de directie milieu heeft namens het college in Den Haag verklaard dat B en W bereid zijn die eisen te hero verwegen. De uitstoot van chroom is vastgelegd in de hinderwetvergunning die Stokkermans Chroomindustrie heeft. Onlangs is die vergun ning in zijn geheel aangepast. Bij de geschillenafdeling van de Raad van State heeft het bedrijf daar beroep tegen aan getekend, omdat de gestelde eisen voor de chroomuitstoot Stokkermans voor technisch onoplosbare problemen stelt. Tijdens een hoorzitting van de geschillenafdeling heeft de fir ma gisteren gevraagd om in afwachting van de behande ling van dat beroep nu al over te gaan tot schorsing van de „chroomvoorschriften". Woordvoerder J.C. de Vreede van Stokkermans: „Hoewel we pas in juli 1993 aan die eisen moeten voldoen worden we op korte termijn al voor proble men gesteld. Binnenkort wordt de hele hardchroomaf- deling vervangen. Daar moeten grote investeringen voor worden gedaan". Stok kermans Chroomindustrie is bang dat die investeringen voor niets gedaan worden wanneer achteraf zal blijken dat men zich niet aan de ver gunningvoorschriften kan houden. Daarom wil het be drijf dat de Raad van State nu al een weliswaar tijdelijke - wijziging in de vergunning aanbrengt. Aanpassen Het plaatsvervangend hoofd van de directie milieu, A. van den Berg, zei in een recatie daarop dat het college van B en W bereid is om te kijken of de vergunningsvoorschriften aangepast kunnen worden. Van den Berg: „Als de eisen inderdaad onrealistisch zijn dan is het college van B en W daartoe wel bereid. Indien het bedrijf de gestelde normen niet kan halen dan kan een hoger emissieplafond worden overwogen". Van den Berg be nadrukte daarbij wel dat het belang van het milieu voorop blijft staan. De voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, G. Veringa, zal volgende week in de schorsingsprocedure een uitspraak doen. Die uitspraak heeft een voorlopig karakter omdat die slechts betrekking heeft op de gisteren gevoerde procedure. De geschillenafde ling van de Raad van State zal zich in een later stadium nog maals over de hele zaak bui gen. Bezoekersenquête in de binnenstad Medewerkers van BRO-adviseurs uit Vught spreken her en der in het Leidse centrum men sen aan over hun ervaringen met de binnen stad. Het onderzoek wordt uitgevoerd in op dracht van de gemeente, de ondernemersvere niging 'Leiden Leeft' en de Kamer van Koop handel. De enquête is slechts een onderdeel van een groter onderzoek dat vooral duidelijk moet maken waarom de belangstelling voor het winkelgebied tanende is en wat daar aan te doen. Middels een lijst met daarop dertien vra gen brengen enquêteurs het beeld dat een be zoeker van de binnenstad heeft in kaart. Aan dacht wordt geschonken aan de reden van het bezoek, welk vervoermiddel men heeft gebruikt, met welke regelmaat men het centrum bezoekt en welke gebieden dan met name, wat de be zoekers van bepaalde aspecten van de binnen stad vinden (met name het parkeren), of men iets heeft gekocht en dergelijke. De straaten quêtes duren nog tot morgen. FOTO: WIM VAN NOORT Cocaïnehandelaren aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond een 30-jarige en een 42-jarige Leidenaar aangehouden die cocaïne ver kochten vanuit een pand aan de Geregracht. Er werd 15 gram cocaïne in beslag geno men. LEIDEN De fracties van Groen Links en de Socialistiese Partij (SP) hebben nog steeds on- overkomenlijke bezwaren tegen het plan om op de landtong in De Zijl vier flats voor senioren te bou wen. Dit ondanks aanpas singen. De overige fracties schaarden zich gister avond tijdens de commis sievergadering voor volkshuisvesting en ruim telijke ordening wel ach ter het collegevoorstel. SP-fractievoorzitter C. Ver geer vond dat hij geen keuze kon maken, omdat er geen al ternatieven voorhanden zijn. In het plan dat ter tafel lag, wordt uitgegaan van een land tong waarbij aan beide zijden havens worden gecreëerd voor plezierboten. „Ik hecht niet zo'n waarde aan die haven tjes", aldus Vergeer waarmee hij het opnam voor de omwo nenden van het gebied. „Door demping van de havens is een beter bouwplan mogelijk. Dat dreigt nu onder te sneeuwen". Wethouder T. van Rij ging niet mee in de argumenten van de SP'er. „De havens zijn er in het verleden op uitdruk kelijk verzoek van de omwo nenden gekomen", liet hij we ten. „De noordkant kan wel gedempt worden, maar dan stel je het hele plan ter discus sie. Dit bouwplan hoort bij deze plek en deze vormge ving". De hoogte van de flats was met name een doorn in het oog van J. Laurier (Groen Links). In eerder overleg zou het aantal bouwlagen op vier of vijf zijn vastgesteld. Daarin werd alleen afgeweken als een bouwplan daartoe aanleiding zou geven. „Dit plan heeft niet die kwaliteit om daar van af te wijken. Ik ben niet overtuigd", onthield Laurier zijn goedkeu ring. Wethouder Van Rij noemde de hoogte evenwel „zeer aanvaardbaar". De overige fracties konden zich in grote lijnen wel achter het gewijzigde voorstel scha ren. Vorige week stuurden de raadsleden de architect terug naar de tekentafel, omdat zij het er onder meer niet mee eens waren dat alle bergingen niet in de flats worden onder gebracht. De rij schuren had in de tekeningen derhalve plaats gemaakt voor inpandige bergingen. Dat ging ten koste van twee huizen. Het laten vervallen van de rij met schuurtjes bracht wethou der Van Rij op het idee om het hele plan te draaien, waardoor het plein naast de flats aan de zonzijde wordt gesitueerd. L. Geradts pleitte er voor om de havens goed in de gaten te houden. „Het trekt toch een bepaald soort scheepjes aan en dat kan een rotzooi worden. Het mag niet verloederen". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: J Telefoon:(voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: I Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: i I NI lnd<n doorrot oontodfigbfltox kon etn fr/oeiont ttn oton I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13