1 AH-franchisers stichten fonds om starters financiële hulp te bieden Meer dan miljoen paasbroden HUISI ■RAADi „HOE ZIT DAT DAN?" Meer over werken en leven met AWW ALBATROS LEIDEN Weversbaan 12, Leiderdorp 071-417493 BURGERJON AUTO'S Hoofdstraat 349, Sassen hei m 02522-10450 (sub-dealer) CONSUMENTENINFORMATIE £ecdóe<3ou*cwtt DONDERDAG 21 MAART 1991 PA APPINGEDAM Franchisers onder de vlag van Albert Heijn hebben gezamenlijk een fonds van 1,2 miljoen gulden gesticht om beginnende collega's in het zadel te hel pen. Pure concurrentie, zo lijkt het op het eerste gezicht. Maar dat is het niet, zegt een van de initiatiefnemers, A. Banus uit Ap- pingedam. „We denken er zelf ook ons voordeel mee te kunnen doen". De franchiser is in de Nederlandse detailhandel niet meer weg te denken. Van de 562 AH-winkels zijn er 120 (een kwart) op zelfstandige leest ge schoeid met een gezamenlijke omzet van 1 miljard gulden. Ook andere winkelketens kennen het be grip van de zelfstandige ondernemer. Om als franchiser te beginnen heb je veel geld no dig, legt Banus uit. Met een goed ondernemings plan en de juiste papieren zijn banken best bereid hun nek uit te steken. Maar zonder startkapitaal begin je niets. En daar is nu dat startersfonds voor bedoeld. Een beginnende ondernemer kan uit het fonds 150.000 gulden lenen voor een periode van drie jaar. Per jaar worden maximaal drie leningen verstrekt. Het idee is een jaar of drie geleden al geboren bin nen het bestuur van de vereniging van AH-fran- chisers. Banus: „Eerst geloofden we er zelf niet zo in. Maar langzamerhand werd het concreter. De doorslag werd gegeven toen er iemand bij ons kwam om te informeren naar financieringsmoge lijkheden. De man was hardstikke goed, en we za gen hem als een goede toekomstige collega. Maar omdat hij de financiering niet rond kreeg is hij uit eindelijk bij een concurrent terecht gekomen. Bij Albert Heijn is nou eenmaal het uitgangspunt dat er geen financiële binding is tussen franchisene mer en het concern". Beter „In zo'n geval is het beter dat je zo'n ondernemer binnen je eigen concern haalt", laat Banus erop volgen. „Het is natuurlijk wel een concurrent, maar wij hebben liever een concurrent uit de Al- bert Heijn-stal dan uit een andere supermarktke ten". Diezelfde redenering wordt ook door Albert Heijn aangehangen. Het concern heeft daarom een ton in het fonds gestort om het initiatief van de zelfstandige franchisers ondersteunen. Het startersfonds heeft volgens Banus nog een an der gunstig effect. „Wij denken dat onze zaken ge makkelijker zijn te verkopen wanneer potentiële kopers, en dat kunnen ook onze eigen kinderen zijn, via ons fonds wat gemakkelijker aan een be ginkapitaal kunnen Icomen. De verhandelbaarheid van het bedrijf wordt hierdoor groter". Banus weet beter dan wie ook waar hij over praat als het gaat om het opzetten van een zelfstandige onderneming. Hij was de eerste in Nederland die nu bijna tien jaar geleden in Appingedam een franchise-winkel van Albert Heijn opende. „Ik wilde nu eenmaal zelfstandig werken en had ooit eens gehoord dat bij Albert Heijn de gedachte leef de om ermee te beginnen. We zijn het als een proef begonnen en wilden er geen ruchtbaarheid aan ge ven. Maar toen de pers er lucht van had gekregen, rolden ze over ons heen. In Nederland was fran chising nog een vrij nieuw verschijnsel. In de afge lopen tien jaar zijn er veel van zulke zaken bijge komen en ook nu is het nog een groeimarkt. Die groei willen we stimuleren met ons fonds". Met enige trots vertelt de winkelier dat frLet(- het zelfs een procentje beter doen dan r winkels van Albert Heijn. „Dat zal ook wi ken hebben met het feit dat we nog in a inhaalproces zitten. Aan de andere kantf dat je er als zelfstandige ondernemer tof een uurtje extra in steekt. Het is tenslotte! bedrijf". Om de risico's van het fonds zoveel mogell, perken heeft de vereniging van franchiT commissie gevormd die aan de hand vanjcrd wekelijkse resultaten het nieuwe bedrijf 1 „We zien dan onmiddellijk als het niet i en kunnen zonodig ingrijpen. Ik denk data beter en op een positievere manier kunneL banken. Bij ons zit veel meer deskundigheid gebied". HENK VAN DEi VOOR GEZELLIGSTE ONTBIJT VAN HET JAAR De Nederlandse bakkers staan weer klaar voor een van hun jaarlijkse kracht toeren. In de week voor Pasen wordt van hen ver wacht dat ze meer dan één miljoen paasbroden bakken. Rijk gevuld met rozijnen, krenten, sucade, sinaasappelsnippers en spijs. Net zoiets als de kerststol, maar dan be doeld voor Pasen. Eigenlijk is het voor de bak kers nu al volop Pasen, want ze moeten er voor zorgen, dat de traditionele broodhaantjes, -eendjes, -gansjes, broodslin gers en soms ook broodkrans jes voor Palmzondag, dus aan het einde van deze week in hun winkel liggen. Hoewel Pampasen lang niet overal in ons land wordt gevierd, kan men toch vrijwel bij iedere bakker terecht voor de brood- haantjes, die ook wel brood- vogels worden genoemd. Scholen en scoutinggroepen vieren dikwijls Palmpasen en de kinderen maken dan fraaie palmpaasstokken met allerlei lekkernijen eraan, die veelal bestemd zijn voor zieke kinderen of vaak vergeten bejaarden. Wie heeft ze er niet mee zien rondsjouwen in optocht naar het bejaarden- of (kinder)ziekenhuis? Dat paasbroden, -haantjes, - slingers en -kransjes net als de eieren oeroude symbolen zijn, daarbij staan we nauwe lijks stil. Eieren werden vroe ger gezien als een teken van vruchtbaarheid en als een symbool van de herrijzenis. De paasbroden, die van brooddeeg worden gebakken, herinneren aan heidense of fermaaltijden. Het brood heeft gekleurde en soms ook heel kunstig beschilderde eieren bij. Zo'n ontbijt of brunch kan ge heel naar eigen smaak en in zicht worden samengesteld. Veel gasten stellen het op prijs als er ook een of meer warme gerechten bij zijn. Sommigen openen dan bij voorbeeld met een kopje (lams)bouillon met tuinkrui den, waarbij knapperig stok brood en pistoletjes passen. Tijdens de maaltijd verrassen zij de gasten met ragout (pad destoelen) gevulde, harde broodjes te presenteren. Ook een quiche of andere hartige taart uit eigen oven oogsten zij succes. De brunch wordt wel eens afgesloten met een vruchtensalade of een luchti ge pudding, maar dat kan net zo goed ook met een Lim burgse vlaai of een appelge bak met koffie. Maar voordat de bakker zover is dat hij zelf ook geniet van wat hij allemaal in zijn oven heeft gewrocht, gaat er dezer dagen nog heel wat koren door de molen. Nu al houdt Pasen de bakkers broodhaantjes, -eendjes en de plaats van de oorspronke lijke dierenoffers ingenomen. De haantjes en ook de boter- lammetjes die in sommige streken bij het echte paasont- bijt of -brunch op tafel ko men, zijn daar voorbeelden bezig: ze bakken de bekende voor Palmpasen. FOTO: ANP In veel families is het paas- ontbijt het gezelligste van het jaar. Allerlei broodsoorten ko men dan op tafel. Behalve het paasbrood zijn daar dan klei ne broodjes, wellicht ook die waarin een ei is meegebak- ken, en natuurlijk veel fraai 'Kubus van Rubik' krijgt vier opvolgerf Triamid, een van de puzzels, vergelijkbaar met de kubus. FOTO: PR Een tijd lang is het zo'n tien jaar geleden een rage geweest. Nu kom je hem nog maar zelden tegen: de kubus van de Hongaarse professor Ernö Rubik. Een puzzel, waarmee je de in gekleurde blokjes verdeelde zijkanten van de kubus liefst in een ra zend tempo in een gelijke kleur moest zien te krijgen. De professor heeft intussen niet stil gezeten en komt nu met iets geheel nieuws. Deze keer gaat het niet om een en kele puzzel, maar om een heel concept, dat hij Mental Joging heeft genoemd. Een concitie- training voor de hersenen. Hij ontwierp daartoe een vier tal nieuwe puzzels. Het is de bedoeling om het enige varia tie problemen op te lossen. Dat scherpt volgens Rubik de geest. Zijn ideeën sluiten nauw aan bij de huidige ont wikkeling in de medische we tenschap. Zo bevelen artsen hersentraining aan zowel bij oudere patiënten die last heb ben van vergeetachtigehid als bij jongeren om dat juist te voorkomen. Bij het Mental Jogging staat niet zozeer de oplossing als wel het lenig houden van de geest centraal. De nieuwe serie bestaat uit Triamid, Dice, XV en Tangle (letterlijk: in de knol puzzels zijn niet meel- de kubus, bestemd voo begaafden en fanatici voor een breder publij leen Triamid is vergellF met de kubus. Tien viet kleurige spelelementeue nen op vernuftige wijq den samengevoegd tot k ramide met gekleurdeP6 Er zijn slechts twee optak gen mogelijk maar ht O' geeft wel ongelooflijk q combinatiemogelijkhedipgp Verkoopdirecteur in f0*1' land: Frits Passet, ML tel: 02942-3159. P:al Informatie over belastingen in Nederland Belastingen, daar heeft vrij wel iedereen mee te maken. Dat blijkt zeker zo te zijn in deze periode nu voor 1 april de aangifte voor de inkom stenbelasting moet worden opgemaakt en ingezonden. Het ministerie van Financiën doet zijn uiterste best de Ne derlanders zo uitgebreid mo gelijk voor te lichten over al les wat met belastingen te ma- ken heeft. Een voorbeeld daarvan is de nieuwe brochu re „Belastingen in Neder land". Het boekje geeft, de naam zegt het al, inzicht in de soorten belastingen, die wij in Nederland kennen. Het is dus geen belastinggids, die ge bruikt kan worden bij het in vullen van het aangiftebiljet. Daarvoor kan men beter bij de boekhandel een goede gidskopen of de BelastingTe- lefoon bellen: 06-0543. Wel geeft het boekje aan welke rechten belastingplichtigen hebben en welke soorten be lastingen er zijn. Ook de ver nieuwingen in de loon- en in komstenbelasting worden erin uitgelegd. In de bijlagen staat een lijst met folders en bro chures op financieel-econo- misch en belastinggebied, die verder nog worden uitgege ven door het ministerie. P?» la Alles over de verzorging van de tuin Groenauteur Wim Oudshoorn doet boekje open over tuinieren De bekende groenauteur Wim Oudshoorn heeft de tekst ge schreven van een brochure, die in een oplage van 300.000 is gedrukt en in alle tuincen tra waar Pokon-produkten te koop zijn op de tuinliefhebber ligt te wachten. Velen zijn immers volop be zig, nu de lente zich al zo vroeg manifesteert, hun tuin als ze al zo gelukkig zijn er een te hebben in. orde te maken. Het is spitten, zaaien, sproeien en snoeien geblazen. Maar dikwijls wordt vergeten dat veel planten, in het bij zonder de grassprietjes, die sa men het gazon vormen, be hoorlijke eters zijn. Het regel matig toedienen van organi sche of anorganische mest stoffen is dan ook niet onbe langrijk. Die meststoffen, daar gaat het in brochure om, maar ook om onkruidbestrijdings middelen. Pokon zorgt al zes tig jaar goed voor de planten, daar is het een veel te bekend merk voor. Boeken Welke vormen dat in de loop der jaren heeft aangenomen wordt duidelijk voor degene die de brochure inkijkt. Er staat letterlijk „Alles over de verzorging van de tuin" in. Het is natuurlijk wel nuttig een of meer dikkere boeken van dezelfde auteur over de tuin in huis te hebben, maar met deze brochure komt de vrije-tijdstuinier ook een heel eind op streek. In deze bijdrage willen we één van de vier zogeheten Volksverzekeringen, de AAW Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet (de overi ge drie zijn volledigheidshal ve de AOW: Algemene Ou derdomswet, de AWW: Alge mene Weduwen- en Wezen wet, de AWBZ: Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten), aan een nadere beschouwing onderwerpen. Menigeen weet dat de AAW onder bepaalde voorwaarden in een uitkering wegens ar beidsongeschiktheid voorziet. Wat echter niet algemeen be kend is, dat de AAW naast dit recht op een uitkering de mo gelijkheid biedt om voor ge handicapten bepaalde voor zieningen te treffen. Een tweetal categorieën voorzie ningen worden in dit kader onderscheiden. Werkvoorzieningen Wat de werkvoorzieningen aangaat, dat betreft allerlei zaken die er voor kunnen zor gen dat iemand toch zijn werk kan doen, ondanks zijn handi cap. Formeel noemt de wet dit voorzieningen tot behoud, herstel of bevordering van de arbeidsgeschiktheid. Een spe ciaal aangepaste bureaustoel voor een rugaandoening kan hiervan een voorbeeld zijn. Een ander voorbeeld van een werkvoorziening kan zijn een aangepaste telefooninstallatie ten behoeve van een blinde. Naast aanpassing van gereed schappen en werkbenodighe- den valt ook aanpassing van de werkplek (bijvoorbeeld een speciale toiletvoorziening) onder het begrip werkvoor ziening. Leefvoorzieningen De categorie leefvoorzienin gen heeft betrekking op het wonen, verplaatsen binnen- en buitenshuis, ontspanning en ontwikkeling. De voorzie ningen in deze zin kunnen zo wel in natura (bijvoorbeeld een rolstoel of een bruikleen- auto), als in geldelijke vorm (bijvoorbeeld een dieetkosten- vergoeding) worden ver strekt. Voor de te verstrekken voor zieningen zijn normeringen van toepassing. Er moet aan toonbaar sprake zijn van ex tra kosten, die in verband met ziekte of gebrek dienen te zijn gemaakt. Voor zaken, die in verhouding tot het inkomen van de betrokkene algemeen gebruikelijk zijn, zal vanwege de AAW géén vergoeding plaatsvinden. Een kilometervergoeding voor de eigen auto of een auto in bruikleen als voorziening zal boven een bepaalde inko mensgrens niet worden ver strekt. De kosten van een voorziening dienen voorts een bepaald drempelbedrag te bo ven gaan (ruim 177 gulden per jaar in 1991). Uitgesloten Niet alle soorten voorzienin gen worden in het kader van de AAW vergoed. Voorzie ningen die liggen op het ter rein van de Ziekenfondswet en de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten), de Gezondheidszorg, Volkshuis vesting, Volksgezondheid en het Onderwijs, worden uit hoofde van die betreffende wetgevingen vergoed. Dege ne, die in aanmerking wil ko men voor een uitkering dan wel voorziening, moet inge volge de AAW zijn verzekerd. Eén van de verzekeringsvoor- waarden is de leeftijdsgrens tot 65 jaar. Dit kriterium zou betekenen dat iemand van 65 jaar of ouder, die een bepaal de voorziening nodig heeft, in principe zelf voor de kosten hiervan moet opdraaien. Is men echter daartoe niet bij machte, dan is meestal een beroep op bijzondere bijstand via de gemeentelijke sociale dienst mogelijk. Aanvraagformulieren voor een AAW-voorziening zijn verkrijgbaar bij het GAK of de bedrijfsvereniging, de GMD (Gemeenschappelijke Medische Dienst) en het post kantoor. De aanvragen die nen naar de betreffende be drijfsvereniging te worden opgestuurd. Aanvullende in formatie geeft de brochure „AAW-voorzieningen", te verkrijgen bij de bedrijfsvere nigingen en de GMD. J. RAKERS HM U IJ Miuy. LGII P|JGUUIG GUI IIG VUII GGII al even speciale auto: de Alfa 75. Uitgerust met de vermaarde 1.8 IE motor die u in elk toerengebied de beschikking geeft over een vermogen aan krocht en souplesse. De Alfa 75 Indy is onmiddellijk herkenbaar oan z'n felrode kleur, licht metalen wielen met brede bonden, ach terspoiler, breedstrolers en oon de wiel- kastverbreders, skirts en buitenspiegels in de kleur von de corrosserie. Moor ook ols het om uitrusting en comfort goot, is de Alfa 75 Indy zo sportief om u meer te geven. De perfecte sportstoelen zijn HU ALLE RECHTEN VOOR WIE ALFA ROMEO KIESE stuur is volledig verstelbaar en de ramen vóór worden elektrisch bediend. Stan daard zijn ook centrale deurvergrendeling, stuurbekrachtiging, Alfa Control, gebot glos, hoofdsteunen vóór en achter, bin- nenverlichbng met tijdschokeling en toe- renteller. Een zeer complete auto voor een zeer aantrekkelijke prijs, wont de vele extra's kosten nauwelijks iets extra. Met andere woorden: de dynamische Alfa 75 Indy legt u geen enkele beperking op. De enige beperking is het oontol woorin de Alfa 75 Indy wordt gebouwd. gewenst is. Moor wonneer u zich aan getrokken voelt tot een sportsedan als de Alfa 75 Indy, dan is snel handelen voor u eerder regel don uitzondering. Wij nodi gen u graag uit voor een sportieve proefrit in de zeldzame Alfo 75 Indy. Alfa 751.6 IE v.o. Fl. 34.590- AHa751.8IEv.tL Fl. 38.750- AKa 75 Indy Fl. 39.500.- Prijzen ind. BTW of importeur. t/t «*»y tfti/ -tnt/tr/il z

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8