Sowux/n Uitbreiding van Leidse politie Lag niet worden geblokkeerd CoicW Sowumt STAD OMGEVING/KUNST/RTV MOSTERT VERTREKT NAAR MAASTRICHT: Goed op tijd Voorstanders van Engels weten niet te overtuigen WOENSDAG 20 MAART 1991 PAGINA 9 bord wandeltocht - Voor de negende keer [aterdag en zondag de d wandeltocht gehouden, •ekpunt is het buurthuis 1 aan de Pasteurstraat 23. kunnen kiezen uit af- [van vijf, vijftien, vijfen- h veertig kilometer. Voor [rootste afstanden kan van 3.00 uur en van 8.00 tot (25 km) worden gestart. 1 andere afstanden is het tot 15.00 uur te starten. kost drie gulden inclu- Innering en 1,50 zonder ienken. Gezinnen met kin- 19 jaar betalen zes gulden Inlichtingen elke werk- et buurthuis 071-217222. Enthousiaste reacties op graffiti-plan LEIDEN Het enthousiasme voor het gemeentelijk plan om de graffiti in de binnenstad aan te pakken is zeer groot. Ruim negentig procent van de bewoners en ondernemingen is de beschilderingen een doorn in het oog en wil dat er wat aan wordt gedaan. Dat bleek tij dens een enquete die huis aan huis in de Leidse binnen stad is gehouden. A. van Gorsel, hoofd van de directie reiniging, zal het college van B en W adviseren om geld beschikbaar te stellen voor het project. De gemeente biedt de bewoners aan om op kosten van de eigenaars de panden te reinigen. Daarna zal de gemeente voor het verdere onderhoud zorg dragen. Er komt een speciale graffiti-meldlijn waar men nieuwe vervuilingen kan aanmelden Onduidelijk is wat er met de rolluiken gaat gebeuren die de winkeliers op hun verzoek hebben la ten beschilderen. De vrees bestaat dat deze rolluiken juist weer graffiti aan zullen trekken. Hennie Koek tweede keus voor opvolging van Van Dongen Vervolg van voorpagina LEIDEN De plotselinge aan kondiging afgelopen vrijdag van het vertrek van Hariëtte Van Dongen verrastte de PvdA-fractie volkomen. Fractievoorzitter Ste ven De Vreeze wist echter vrij dagavond al dat er snel naar een opvolger gezocht moet worden omdat, hoewel Van Dongen pas in de zomer Leiden verlaat, er voor nieuwe wethouders altijd een „lastige" inwerkperiode volgt. „We gaan er niet tot juni mee wachten", deelde hij mee. Daar kwam nog bij dat De Vreeze vast hield aan het voorrangsbeleid voor vrouwen dat bij de PvdA geldt waarmee het aantal kandi daten in de elf personen (van wie vijf vrouwen) sterke fractie werd beperkt. Al tijdens het afgelopen- weekeinde hield hij een „eerste ronde" binnen de fractie. „Daarbij kwam unaniem naar voren dat Anneke Boot de meest geschikte kandidaat werd gevonden", aldus de Vreeze. Boot is werkzaam als beleidmedewerkster bij het minis terie van Onderwijs en Weten schappen. Zij vroeg enkele dagen bedenktijd maar deelde gister avond aan de fractie mee dat zij afzag van de functie van wethou der. „Hennie Koek was de tweede kandidaat. Daarom heeft de frac tie opnieuw unaniem haar ge vraagd of zij zich nu kandidaat wil stellen. Ze was nog wat over vallen door de gebeurtenissen en ook zij heeft dus enige dagen be denktijd maar het is duidelijk dat ze er zin in heeft en ik ga er dus ook vanuit dat zij het wil wor den", aldus De Vreeze Hennie Koek is afkomstig uit Roelofarendsveen en maakt sinds 1987 deel uit van de Leidse ge meenteraad. Ze werkt als beleids medewerkster bij een opleidings instituut van de overheid, het CI- VOB in Den Haag. Binnen de PvdA was zij naast haar raadslid maatschap voorzitter van de werkgroep cultuur ook in de raad hield zij zich hiermee bezig. Daar buiten was zij nog bestuurslid van de Van Eek stichting. „Ik moet nog even bedenktijd hebben om mij beter te oriënteren op de inhoud van de functie. Daarbij moet ik nog met een aan tal mensen gaan praten en zal ik mijn baan moeten gaan opzeggen. Toch denk ik dat ik uiterlijk vrij dagochtend defintief mijn kandi datuur bekend zal maken" aldus Koek Toevallig had Koek bij haar her nieuwde installatie als raadslid vorig jaar na de verkiezingen zich voorgenomen om meer dan voor heen met ambtenaren in contact te komen. Dat streven mag, als ze daadwerkelijk lid van het college van B en W gaat worden, meer dan geslaagd worden genoemd. Softdrugs in beslag genomen LEIDEN Tij- dens een contro le van alle Leid se koffieshops heeft de politie gisteren 1389 gram aan soft drugs in beslag genomen. De drugs wer den in vier kof fieshops aange troffen. De grootste vangst betrof 534 gram. 'EN De link met zuiden had hij zelf direct gelegd. Maar eenmaal duidelijk dat de Leidse com- ris H. Mostert als g van de reorgani- bij de politie in aan- ing kwam voor de ie van regiochef in Limburg hoefde hij lang na te denken. Leiden niet moge- was, dan maar het t terug naar beneden rivieren", reageerde Breda geboren tert. van die beslissing heeft [eenszins. Mostert, die maar enkele uren per het Leidse verblijft ch volop aan het inwer- s, wordt met de dag vro- zoals hijzelf zegt. Het ie heuvellandschap in ngeving van Margraten de vele terrasjes van ■tricht vormen daar de iding toe. tijd om daarvan te ge- n is er evenwel niet. agenda staat vol met ismakingsbezoeken. De meester van Maastricht, ga's, bestuurders, het ibaar Ministerie en daar- t moet ook nog een aan- ingen in Leiden worden handeld" De reorganisa- Dinnen het politie-appa- waarbij de scheiding »n rijks- en gemeerjtepo- verdwijnt en Nederland jim twintig regio's wordt «rverdeeld, is daarbij het twerp van Nieuwe uitdaging voor Mostert Korpschef H. Mostert keert op 1 april de Leidse politie de rug toe. In het zuiden van het land, Limburg om precies te zijn, wacht hem een nieuwe uitdaging. „Ik heb wat markante din gen gedaan", zegt de 46-jarige Mostert terugblikkend. Zo was hij, na het behalen van zijn diploma aan het toenmalige Rijks instituut voor hogere politie-ambtenaren, van 1966 tot 1973 werkzaam in Utrecht. Hij begon bij de surveillancedienst en gaf daarna leiding aan diverse afdelingen. Zijn talent bleef niet onopgemerkt. Het was opvallend dat Mostert in een orga nisatie waar met name ouderen de overhand hadden als 28- jarige in aanmerking kwam voor een vrij hoge post. „Op 28- jarige leeftijd werd ik korpschef van Woerden. In Utrecht werd daar nogal badinerend over gedaan". Eind '79 maakte Woerden plaats voor Leiden waar hij werd aangesteld als plaatsvervangend korpschef. Vijf jaar later kreeg hij de eindverantwoording. In zijn Leidse periode werd Mostert geconfronteerd met de nieuwbouw van het politiebu reau aan de Langegracht, het opruimen van een bom nabij de Morspoort, de schouwburgaffaire en reorganisaties. Als gevolg van die reorganisaties werd rijkspolitieman S. van Hulst benoemd tot korpschef voor de regio Leiden. Mostert vertrekt naar Maastricht. Niet zonder tegenzin: „Ik voel me regelmatig verplicht naar een nieuwe omgeving om te zien". Vlak voor zijn vertrek is er op op 27 maart een afscheidsre ceptie in de burgerzaal van het stadhuis. Onzeker „De integratie is nog uiterst onzeker. Het hangt volledig van de wetgever af. Het voorlopig ontwerp is in ieder geval met veel commentaar naar de Raad van State ge stuurd. Als gevolg daarvan twijfelen veel mensen, maar degene met de grootste onze kerheid ben ik altijd nog", zegt Mostert. Deze discussie voorkomt niet dat de grote tijdsdruk als een Zwaard van Damocles boven Mosterts hoofd hangt. April 1993 moet de fusie gereed zijn. „Het is een totaal andere benaderingswijze. Een reor ganisatie die aandacht op vele velden vraagt. Niet al leen logisitiek en bij de ver bindingen, maar ook op het gebied van huisvesting. Di verse korpsen zijn aan een nieuw gebouw toe", aldus Mostert. Daarnaast wordt hij ook met andere problemen geconfron teerd. Zo breidt de criminali teit zich van Heerlen steeds verder richting Kerkrade uit. „Het is belangrijk dat er sa menhang tussen de korpsen komt. De grenzen tussen de gemeenten zijn daarbij van betrekkelijke waarde. Dat geldt ook ten aanzien van de twee ons omringende lan- De ligging van Heerlen heeft er mee te maken dat deze plaats hoog „scoort" bij het aantal autodiefstallen en de smokkel van verdovende middelen. „Daarnaast kan ik ook mijn voetbalhart opha len", gaat de regiochef ver der in op de verschillen met het Leidse. „Leiden mag zich rijk prijzen dat het geen ere- divisionist heeft. Hier hoeven we geen honderd man vrij te maken voor een voetbalwed strijd". Aanspreekbaarheid Overeenkomsten met zijn huidige werk zijn er echter ook. Zo heeft Mostert zich al eerder met reorganisaties be zig gehouden, zij het op klei nere schaal. In Leiden gaat de agent weer meer de wijk in. „Het plan moet resulteren in 22 politiefunctionarissen met elk een beperkt verzor gingsgebied. Het moet de aanspreekbaarheid van de Leidse politie vergroten. In de wijken dienen steunpun ten te komen, waardoor de mensen niet meer naar het hoofdbureau hoeven te ko men". Of zoals Mostert het noemt: „Maatwerk leveren op de Leidse bevolkingsbe hoefte". De bevolking zal het niet ontgaan. „Het betekent dat een wijkagent veel meer zal kijken of de gemeentelij ke afspraken worden nage leefd. Wanneer dat niet ge beurt kan een bekeuring als repressief middel dienen". De wijkagenten moeten ook het vertrouwen in de Leidse politie verder vergroten. Wat dat betreft is Mostert verrast over de uitslagen van een on derzoek dat onlangs onder slachtoffers van misdrijven is gehouden. Belangrijkste con clusie is dat veel slachtoffers klachten hebben over de op vang bij de Leidse politie. „Ik heb me daarover verbaasd", zegt Mostert. „De privacy kan het niet zijn, omdat de mensen apart worden' ont vangen. Wellicht gaat het om de inleving van de politie. Het kan zijn dat er een ver zakelijking is opgetreden bij de aangiftegesprekken. Als de agenten met een zwaar onderzoek bezig zijn dan is de interesse om een aangifte op te nemen misschien min der. Het ligt aan de werk druk". De korpschef denkt dat dit probleem met de aan stelling van een speciale me dewerkster kan worden on dervangen. „De politie moet rneer publieksgericht willen werken". Daar waar de wijkagent nu het gevoel van veiligheid bij de bevolking moet vergroten, dacht Mostert in het verleden aan het plaatsen van came ra's in tunnelbakken. In een interview kwam daarbij ook de Haarlemmerstraat ter sprake. De uitlating dat zo ook de beveiliging van deze winkelstraat ter hand geno men kon worden, werd hem niet in dank afgenomen. Ve len vreesden het effect van „Big brother is watching you" en de affaire leverde Mostert uiteindelijk de bij naam „camera-Henkie" op. Toch is hij nog steeds van zijn gelijk overtuigd. Daarbij haalt hij Hoog Catharijne als voorbeeld aan. „Er zijn veel spelregels voor overdekte winkelgebieden maar niet voor onoverdekte winkel straten. Al wordt er nu wel veel selectiever gebruik ge- Vertrekkende korpschef H. Mostert: „Van deze rare eigenheimer i Flexibiliteit Terugblikkend op de samen werking met het Leidse korps toont Mostert zich zeer tevreden. Flexibiliteit en im provisatievermogen noemt de korpschef als belangrijkste kenmerken. „Soms denk je waar zijn de grenzen", zegt Mostert als refereert aan in zet van de agenten tijdens het onderzoek naar de moord aan de Langegracht. „Een baas realiseert zich dan niet altijd dat hij roofbouw pleegt op het lichaam van zijn werknemers". Van de eerder genoemde ei genschappen was volgens Mostert ook zeker sprake tij dens het opruimen van een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog, een Engelse duizendponder, bij de Mor spoort. „De gemeente kon nog aanspraak maken op een subsidieregeling dus moest het in korte tijd gebeuren", denkt hij terug aan het voor val in 1982. Een deel van het AZL, het Museum voor Vol kenkunde en alle woningen in de omgeving moesten wor den ontruimd. „Alles werd meegenomen Zo had iemand slangen", zegt Mostert nu nog lachend. Serieuzer is hij als hij terug gaat naar de verhuizing van de politie naar het huidige hoofdbureau aan de Lange gracht. „De verhuizing van de Zonneveldstraat naar de Langegracht heeft heel wat actie gevraagd. We hebben vier of vijf bewindslieden rondgeleid in het oude pand en uiteindelijk heeft minister Rietkerk de bouw prioriteit gegeven. En dan is het jam mer dat mensen van buiten Leiden de opening door De Korte kwamen verstoren. Oudere politiemensen rea geerden teleurgesteld en ge ïrriteerd", zegt Mostert her inneringen -ophalend aan de onlusten bij de opening. Nu voelt iedereen zich thuis in het gebouw. „En de aanloop is er de laatste jaren niet minder op geworden". Uitbreiding Leiden hoort tot de gemeen ten waar het politiekorps wordt uitgebreid, hetgeen in tegenstelling staat tot die in Katwijk en Alphen. „Van 210 naar 265. Leiden is op dit moment halverwege. We staan nu op 235". Of het eindtotaal gehaald wordt, valt echter te betwijfelen. Een landelijke begeleidings commissie buigt zich daar nu over. „Ik vind echter niet dat men het zich kan permitte ren om het ingezette traject te blokkeren. Niet alleen uit oogpunt van de werkdruk, maar ook omdat Leiden 35 mensen in opleiding heeft. We zijn een van de weinige gemeenten die niet te klagen hebben over belangstelling voor een baan. Waar dat aan ligt? Het is een middelgroot korps, dus een overzichtelijk geheel, sfeer, functies, omge ving en organisatorische be naderingswijze. Leiden heeft nog tachtig tot negentig men sen in portefeuille". Met een gerust hart sluit Mostert daarom het Leidse hoofdstuk af om een hoger treetje op de carrièreladder te bestijgen. „Ik ben geboren op de dag dat de Amerikanen bij Arnhem landden, een zonnige zondag. Na mijn ge boorte werd ik in de schuil- kamer in een aardappelkistje gelegd. Je kan dus zeggen dat van deze eigenheimer toch nog wat geworden is", zegt hij lachend. PETER VAN DER HULST Beter vervoernetwerk voor leefbaarheid en bereikbaarheid (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In de ontwerpnota van de provincie Zuid-Hol land over het verkeer in de Zuidvleugel van de Randstad wordt uiteengezet hoe de mobiliteit zich de komende tien jaar moet ontwikkelen om zowel een leefbare samenleving te behouden als de belangrijke economische centra bereikbaar te houden voor het verkeer. Het autopark groeit naar verwachting van 5 miljoen nu tot 7 a 8 miljoen in 2010. Als er geen maatregelen worden genomen neemt het autogebruik in de Zuidvleugel tot 2000 toe met 60 tot 70 procent. Als de kwaliteit van het openbaar vervoer niet drastisch verbetert, blijft het gebruik maximaal ge lijk. Omdat er geen draagvlak is om de kosten van autoverkeer te verhogen en er ook geen geld is voor het gewenste hoogwaar dige openbaar-vervoernetwerk geldt voor de korte termijn dat Verstoppingen en files als regulerende maatregel voor woon werkverkeer moeten worden geaccepteerd. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: Bavelaars niet verkocht LEIDEN Voorstanders van invoering van het En gels als voertaal op uni versiteiten hebben de te genstanders hiervan niet kunnen overtuigen. Dit bleek gisteravond na het zogeheten Cambridge-de- bat in het Academiege bouw. Er werd gedebat teerd over de stelling „Engels moet de voertaal worden aan de Leidse universiteit". Hoewel de stelling spreekt van de Leidse universiteit bespra ken de pleiters de voor- en na delen voor alle Nederlandse universiteiten. Geassisteerd door twee gastsprekers werd er door vier studenten voor en tegen gepleit. Gastspreker prof. mr. H.G. Schermers, hoogleraar Europees recht aan de Rijksuniversiteit Leiden, hield een betoog ten gunste van de stelling, terwijl A. Nuis, onder wijs-specialist van D66 in de Tweede Kamer zich uitsprak tegen de stelling. Het debat werd voorgezeten door de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. L. Leertouwer. De pleiters voor de stelling schetsen het beeld van de uni versiteit in het jaar 2000: de Nederlandse universiteiten tel len internationaal gezien niet mee, studenten vertrekken naar het buitenland om daar onderwijs van kwaliteit te vol gen, de Nederlanse weten schap wordt over het hoofd gezien. Met Engels als voertaal zal het wetenschappelijk onderwijs toegankelijker worden voor buitenlandse studenten. Be langrijke hoogleraren uit het buitenland kunnen hier colle ges geven. Wetenschappers kunnen in de Engelse taal be ter met elkaar communiceren omdat taalbarrières wegvallen. Het onderwijsniveau zal stij gen omdat nieuwe ontwikke lingen ook in ons land binnen kunnen dringen. De Neder landse taalcultuur zal geens zins verdwijnen. Engels wordt slechts een praktijktaai waarin de wetenschap zich kan uit drukken. De dagelijkse om gangstaal blijft gewoon Neder lands. Bovenlaag De pleiters tegen de stelling waren niet tegen internationa lisering. Het zal de uitwisse ling van studenten bevorderen en het biedt meer perspectief voor banen in het buitenland. Deze voordelen wegen echter niet op tegen de nadelen. Het onderwijsniveau zal dalen. Het doel van een universiteit is niet het leveren van inter nationale arbeidskrachten, maar het ontwikkelen van de geest van het individu. Den ken en discussiëren over theo rieën is moeilijker in een vreemde taal dan in de moe dertaal omdat het vaak om kleine verschillen gaat. Bo vendien is het voor een docent moeilijker om de stof uit te leggen omdat deze een tweede taal moet gebruiken, waardoor het voor de student minder begrijpelijk wordt. Ook wordt de 'engelstalige' universiteit ontoegankelijk voor de burger en het bedrijfs leven, omdat de kennis moei zamer overgedragen wordt. Tenslotte wordt er een twee deling in de samenleving ge schapen. Het Engels zal niet beperkt blijven tot in de colle gezalen. Daardoor ontstaat er een gestudeerde bovenlaag die het Engels gebruikt met daar onder het 'gewone volk' dat Nederlands spreekt. lonald's met besmeurd iAR VAN DER PLOEG! CAMBRIDGE-DEBAT IN ACADEMIEGEBOUW trouwde adres voor: N EN DEUREN. I- EN PLAFONDBEKLEDING IFPUIEN De achttiende eeuwse diora ma's van Leiden - een soort kijkdozen - ook wel bekend als Bavelaars, die gisteren bij het Amsterdamse veilinghuis So theby's onder de hamer kwa men zijn niet verkocht. Voor het exemplaar vervaardigd door Bavelaar senior, zicht op Leiden (hier op de foto) werd niet meer dan 3800 gulden ge boden. De inzender verlangde een minimumprijs van 5500 gulden. De afbeelding van de Lakenhal die gemaakt werd door J. Coster kende een li miet van 4000 gulden. Met een bod van 2600 gulden werd dat bedrag niet gehaald. Met de eigenaar wordt nu overlegd of de Bavelaars nogmaals geveild worden of dat hij de stukken terugtrekt. I Fast food-restau- Donald's aan de Bees- it is gistermiddag door femeurd. Tegen de gla- peining van het terras n verf bom gegooid. De wordt geschat op dui- ilden. er moedwillig taar gereden N Een 27-jarige f i vrouw stond gistermid- emd te kijken toen een noot haar auto, een 15 Ie VW Kever, in elkaar anleiding vormde een over een parkeerplek j Rembrandtstraat waar recht op meenden te De ruzie liep uit de li de man dreigde een 1 de Kever te rijden, ie maal toe voegde hij ens de daad bij het De Leidenaar is daarop \DVERTENTIE)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9