Leger onder Joegoslavië grijpt voorwaarden niet in met EG-voorzitterschap Den Haag krijgt het druk eesten 3i Kuwayt aan door Italianen twijfelen aan tierende president de merendeels 'informele' EG- ministersconferenties geduren de het Nederlandse voorzitter schap in Den Haag plaats vindt. Daarvoor zijn Rotter dam, Amsterdam, Apeldoorn, Haarzuilen, Leeuwarden en Ootmarsum uitgekozen. Het Nederlandse voorzitter schap kan overigens zeer be langrijk worden. Het is niet uitgesloten dat de intergouver nementele conferenties over de politieke en monetaire unie juist onder het Nederlandse voorzitterschap worden afge rond. Bovendien is Nederland doende met het bijeenroepen van een internationale ener gieconferentie, waarbij een voorstel van de Europese Commissie dat overigens is gebaseerd op ideeën van pre mier Lubbers om te komen tot een Europees Energie Handvest zal worden bespro ken. Bovendien valt het Ne derlandse voorzitterschap pre cies een jaar voor het ingaan van het 1992-project. Wellicht zal Nederland gedwongen worden een aantal knopen op dat stuk door te hakken. Gedurende het Nederlandse voorzitterschap zal premier Lubbers zich voor gesprekken met zijn collega's naar de hoofdsteden van alle twaalf EG-landen moeten begeven. Bovendien zal de premier in juli, uit hoofde van zijn voor zitterschap, ook de economi sche topconferentie van de ze ven rijkse industrielanden waaraan ook de EG deel neemt bijwonen. Ten slotte zal Lubbers zich. samen met de voorzitter van de Europese Commissie, naar het Witte Huis in Washington moeten begeven voor het formele halfjaarlijkse Amerikaans-Eu ropees overleg met onder an deren president Bush. 3ag|tE. ENLAND £cidóe Sou/ui/nt woensdag 20 maart 1991 pagina 5 Staatsmedia zwijgen over andere uitslagen MOSKOU De partijkrant Pravda en andere organen van de staatsmedia zwijgen hard nekkig over de uitslag van de eigen referenda van de twee grootste Sovjetrepublieken, Rusland en de Oekraïne. Die uitslagen reduceren het resul taat van Gorbatsjovs eigen, lan delijke referendum tot nul, maar dat is een conclusie waar het publiek vooralsnog geen kennis van kan nemen. Die of ficiële media volstaan met de melding dat een meerderheid van de kiezers over het hele land heeft gekozen voor het be houd van de Sovjetunie. Uit be richten in de staatsmedia blijkt absoluut niet dat het Kremlin diep nadenkt over de factoren die de uitslag voor Gorbatsjov tot een Pyrrusoverwinning dreigen te maken. Geen woord over het feit dat de Russische leider Jeltsin meer stemmen heeft gewonnen voor directe presidentsverkiezingen in zijn republiek dan Gorbatsjov kreeg voor het behoud van de Unie! Het referendum is koud voorbij of de regering staat alweer klaar om nieuwe ellende over het Sovjetpubliek uit te storten. Met ingang van 2 april gaan de consumentenprijzen in het hele land drastisch omhoog. Dat de prijsverhoging broodnodig was is overogens duidelijk. De over heidssubsidies zijn decennia lang zo belachelijk hoog ge weest, dat brood goedkoper is dan het graan waar het van ge maakt wordt. Nu worden brood en vlees meer dan drie maal zo duur, maar de regering betaalt compensatie aan gepensioneer den en andere groepen steld, gaat ons land maar liefst 52 ministersconfe renties voorzitten, waar van er 16 in Nederland, 6 in Luxemburg en de rest in Brussel worden gehou den. Het Nederlandse voorzitter schap begint op de eerste dag van juli met een ontmoeting in Den Haag van de voltallige Europese Commissie met het Nederlandse kabinet. Het openbare hoogtepunt van het voorzitterschap is de twee daagse topontmoeting van de Europese Raad (de regerings leiders van de twaalf EG-lan den) die op 9 en 10 december in het provinciehuis in Maas tricht plaatsvindt. De afgelo pen jaren is de traditie van een tweede topontmoeting in het voorzittende land ontstaan. Frankrijk, Ierland en Italië or ganiseerden elk een 'extra top' over onderwerpen die een min of meer spoedeisend karakter droegen. Ook Luxemburg dat op dit ogenblik voorzit ter is krijgt wellicht een extra top toegewezen. Of Ne derland die eer te beurt valt is niet te voorzien. Opmerkelijk is dat geen van Protest in Seoul Radicale studenten in Seoul hebben de politie met brandbommen bekogeld tijdens een demonstratie tegen president Roh Tae- woo. Zij eisten het aftreden van het Zuidkoreaanse staatshoofd naar aanleiding van een omkoopschandaal op hun universiteit. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO Het leger van Joegoslavië zal zich niet langer met de poli tiek van het land bemoei en, mits aan een groot aantal eisen wordt vol daan. Na een stilzwijgen van drie dagen somde de generale staf gisteren dwingend een aantal voorwaarden op waaronder men bereid is de politiek de politiek te laten. Allereerst zal het leger burgeroorlog noch geweld tussen de diverse be volkingsgroepen tolereren. Deze voorwaarde lijkt redelijk, ware het niet dat bijvoorbeeld de Kroatische politie daarmee niet meer kan optreden tegen Servische opstandelingen die barricades hebben opgewor pen. Ook grenswijzigingen worden niet toegestaan. Daarmee schoppen de militairen de noordelijke deelrepubliek Slo venië tegen de schenen. De Slovenen bereiden hun onaf hankelijkheid voor en zullen Joegoslavië binnen enige maanden hebben verlaten. De politieke onderhandelaars van de diverse republieken hebben zich daar al min of meer bij neergelegd, zo niet het leger. Ook een tweede onderdeel van de verklaring van het Joego slavische leger richt zich tegen de Slovenen. Volgens de mili tairen moeten alle republieken hun grondwettelijke verplich tingen tegenover het leger na komen. Kroatië en Slovenië betalen niet meer mee aan het federale budget voor het leger, terwijl de Slovenen ook geen dienstplichtigen meer leveren. Reden voor de Sloveense auto riteiten om woedend te reage ren op de verklaring en de veiligheidsmaatregelen in de deelrepubliek op te voeren. Dat kunnen ze doen omdat het parlement in Ljubljana eind vorig jaar een soort eigen le gertje formeerde waarbij fede rale eenheden uit de bevel structuur van het leger wer den gelicht en onder Sloveens commando werden geplaatst. Het bestaan van deze en ande re gewapende eenheden is een doorn in het oog van de regu liere militairen, maar ze besef fen dat ze daar weinig meer aan kunnen doen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) DEN HAAG/BRUSSEL Nederlandse bewinds lieden en ambtenaren krijgen het de tweede helft van dit jaar bijzon der druk. Op 1 juli van dit jaar neemt Nederland het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap van Luxemburg over. Blijkens een voorlopige lijst van vergaderingen die Den Haag heeft opge Sovjetmijnwerkers staken door tot het bittere einde DONETSK De wijd verbreide mijnstakingen in grote delen van de Sovjetunie gaan door. On danks beperkte concessies van de regering lijken de paar honderd duizend stakers hun acties door te willen zetten tot al hun eisen, waaronder het vertrek van presi dent Michael Gorbatsjov, zijn in gewilligd. Gorbatsjov deed giste ren de belofte, dat de lonen van de mijnwerkers zullen worden opgetrokken en de voedselleve- ranties zullen worden verbeterd. Maar de stakers lieten weten dat zij daarmee geen genoegen ne men en dat zij meer willen. Weduwe president premier Bangladesh DHAKA Khaleda Zia, de weduwe van een vermoorde voormalige president, is giste ren tot eerste vrouwelijke pre mier van het overwegend isla mitische Bangladesh benoemd. De 46-jarige Zia is een voorma lige huisvrouw die in 1982 de leiding van de Nationalistische Partij op zich nam, een jaar na dat haar echtgenote, generaal Ziaur Rahman, werd vermoord bij een militaire coup. In okto ber vorig jaar bundelden Zia en Hasina de krachten in een be weging die er in november in slaagde de toenmalige president Hussain Muhammed Ershad tot aftreden te dwingen. Sovjetunie wil top in mei MOSKOU/WASHINGTON De Sovjetunie heeft de Verenigde Sta ten gevraagd de uitgestelde top tus sen president George Bush en zijn Sovjet-ambtgenoot Michail Gorbats jov te houden in mei. De Amerika nen hebben de boot echter afgehou den, zo is in Washington vernomen. Een regeringsfunctionaris zei dat de kwestie ter sprake was gekomen tij dens het bezoek van minister van buitenlandse zaken Baker aan Mos kou vorige week. „Wij moesten wel zeggen dat we het nog zouden bekij ken", aldus de functionaris. De Sov jet-Amerikaanse top stond aanvan kelijk op het programma voor fe bruari, maar moest worden uitge steld in verband met de Golfoorlog. >olse president Lech Walesa is gisteren voor een staats- ik in de Verenigde Staten aangekomen. De voortekenen net bezoek waren gunstig; een Amerikaanse functionaris neegedeeld dat de VS bereid zijn meer dan de helft van jolse schulden kwijt te schelden. foto: ap eeifduizend armen daken luxeflats antaljj JANEIRO Terwijl Rio de Janeiro afge- lag te bakken aan de mondaine van Copacabana en Ipanema, zeulden krakers in het westelijk deel van de week met hun huisraad op en neer tus- schamele hutjes en een luxe appartemen- Even daarvoor hadden de bewoners Rio das Pedfas in een massale kraakactie bezit genomen van 972 flats ter waarde van 170.000 gulden De krakers genieten nu van een prachtig de Atlantische Oceaan. Families die bij achter het net hadden gevist, konden het bezit komen van een sprookjesonder- igen betaling van 700 tot 1400 gulden. Het stond al sinds 1984 leeg. De in allerijl op- militaire politie kon met twintig man hten tegen de vijfduizend verhuizers. in VS deze week vrij" W( J vefAYT-STAD De :ifiejrikaanse mariniers én (jie ambassade in Ku- m w-Stad bewaken heb- ies 'het nog nooit zo goed 1 e1d. Elke avond wordt ifeest langs de eens zo ;t ^bezochte strandbou- n. rd. „De meisjes?", al- urgej een Kuwayti. „Het last j wat Ze willen is een iCenrikaanse marinier", i va ke i er zijn ook nadelen, of ti' inste beperkingen wat ft de adoratie die de ma- deel wordt; achter bijna elane j°n£e' fbrtende vrouw ters een traditionele, wan- i-ende moeder. ,j. lewaken van de ambassa- f - in soms een bijzonder ge- ijke klus zijn. De ambas- e w wordt elke avond onder iik i §enomen- Niet door vij- A lijke troepen, maar door Kuwayti's die als bewijs ille 10°ëaGhting hun Kalash- j Vs leegvuren in de rich- je van het hoofdgebouw. achtelijke bevrijdingsfees- ner le^^en no£ maar weinig hun vuur verloren. Ter- ent kgertechnici en mijnop- g ingseenheden de handen 0 e mouwen steken om de k veilig te maken, zetten de 1 ayti's het feest voort. Hoe P zullen de vieringen du- pr| „Maanden, ten minste aldus een Kuwaytse po- j^^ian die nog niet aan het Pf]p is EeEaan- Een j°nSe President Bush zal niet wakker liggen van de foutief nieuwe straatnaam in Kuwayt-Stad. Belangrijker voor de Amerikaanse president en —vooral voor de Kuwayti's is dat de naam Baghdad Straat is doorgestreept. foto: ap vrouw, de Kuwaytse vlag om zich heen gedrapeerd en een Amerikaanse legerpet op haar hoofd: „We zullen blijven feestvieren zodat de hele we reld weet hoe blij we zijn". Tijdens de bezetting moesten de Kuwaytse vrouwen meer dan ooit voor zichzelf zien te zorgen. Ze konden niet terug vallen op de rijkdommen van hun familie of de vroeger uit stekende staatsvoorzieningen. De vrouwen werden genood zaakt een veel actievere rol te spelen en sommigen sloten zich aan bij het verzet. Velen werden gemarteld. Betekent dat dat ze nu meer rechten zullen eisen in de Kuwaytse samenleving? Zullen zij de be perkingen die zij in het verle den ondervonden nu verwer pen, al zijn die nog veel min der streng dan in Saudi-Ara- bië? De Britse ambassadeur Mi chael Weston denkt van niet. „Nee, ik denk dat de meerder heid van de vrouwen blij zal zijn weer naar huis "te kunnen terugkeren". Uiterlijk Terwijl de nachtelijke feesten voortduren wordt er maar weinig gedaan om het uiterlijk van de stad te verbeteren. Het vuilnis hoopt zich op, de stra ten zijn nog steeds bezaaid met uitgebrande auto's en de voed seldistributie is een chaos. Buurtcommissies schieten als paddestoelen uit de grond, maar het enige wat zij lijken te doen is aankondigen wat ze zullen gaan doen. Vorige week deed de Kuwaytse regering een halfhartige oproep voor vrijwilligers. De Ramadan is nu begonnen en het is niet waarschijnlijk dat er de komende maand veel meer zal gebeuren, eerder nog minder. De geallieerde bevel hebbers hebben hun troepen gewaarschuwd niet te eten, te drinken of te roken in openba re gelegenheden tijdens de is lamitische vastenmaand. De soldaten hebben te horen ge kregen dat de wegen gevaarlij ker kunnen zijn tijdens de Ra madan omdat chauffeurs soms duizelig worden van de hon ger. „We hebben al zo lang ge vast, het zal dit jaar niet zoveel verschil uitmaken", aldus een student. JAMIE DETTMER (c) The Times BAYRUT De westerse gij zelaars die in Libanon worden vastgehouden komen deze week vrij, zo heeft het in christelijk Oost-Bayrut ver schijnende dagblad Ad-Diyar vandaag gemeld. In een arti kel op de voorpagina zei de krant dat de zes Amerikanen die in Libanon gegijzeld wor den gehouden vrijdag zullen worden vrijgelaten in een niet nader aangeduid hotel in Bay- rut. De niet-Amerikaanse gij zelaars vier Britten, twee Duitsers en een Italiaan zullen volgens de krant waar schijnlijk zaterdag worden vrijgelaten en worden overge dragen aan de ambassadeurs van de respectieve landen van herkomst. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD „Gijzelaars in Libanon Lang vliegen de straalvliegtuigen boven het Pinguïn van professor Lupardi, dat er nu troosteloos en verlaten uit- De Dlantenaroei is geheel verdwenen. Er hebben zich dikke en ook van de enorme gebouwen, die de geleerde hier indertijd heeft gebouwd, is niets meer atoomnevels zijn tot op grote hoogte in de meest vormen gekristalliseerd om een reusachtige krater van vele tientallen kilometers doorsnede. Met een snelheid van meer dan duizend kilometer per uur razen de jachtvliegtuigen door de ijle lucht. Rob kijkt scherp uit en op zekere dag ziet hij ergens op de witte vlakte beneden hem een zwarte vlek. En die kegel ginds... is dat soms de vulkaan, waarin Lupardi destijds is afgedaald? Hij daalt en scheert laag over de ijsvlakte. Ja, daar ligt het wrak van de „Salvator Mundi"! (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Wat te doen wanneer een staatshoofd regelmatig politici en journalisten beledigt, par tijen en instanties bela chelijk maakt en parle mentaire procedures wei gert te respecteren? Lang zamerhand begint die vraag actueel te worden in Italië, waar president Francesco Cossiga het af gelopen jaar zo vaak ten prooi is gevallen aan pu blieke woede-aanvallen, dat langzamerhand aan zijn toerekeningsvatbaar heid wordt getwijfeld. Vrijdag werd Cossiga door een parlementaire onderzoekscom missie ondervraagd over de af- faire-Gladio, het clandestiene legertje waarvoor hij zelf in de jaren zestig verantwoordelijk is geweest als staatssecretaris van defensie. Hoewel het on derzoek naar eventuele illega le activiteiten van de gladiato ren nog in volle gang is, aar zelde de president niet om de commissie te provoceren door voor te stellen om al deze „pa triotten" als „trouwe dienaren van de staat" voor te dragen voor een hoge militaire onder scheiding. Maandag heeft hij dat verzoek ook aan premier Andreotti overgebracht. Voor twee communistische se natoren had het staatshoofd „uit medelijden" een origineel cadeautje meegebracht: twee brokken van de Berlijnse Muur, keurig ingepakt met een rood strikje en voorzien van certificaat van echtheid. Een derde commissielid, de onafhankelijke linkse senator Pierluigi Onorato, werd door een woedend schreeuwende Cossiga, purper in het gelaat, uitgemaakt voor „landverra der", omdat hij het had ge waagd zich tegen de Golfoor log uit te spreken. En ten slot te verwierf de president zich grote populariteit bij de neo fascisten door te verklaren dat de aanslag op het station van Bologna, waarbij in 1980 tach tig doden vielen, niet door fas cistische terroristen is ge- fileegd, hoewel het gerechte- ijk onderzoek daarnaar nim- mër is afgesloten. Het zijn voorlopig de laatste in een lange reeks van opzienba rende uitlatingen van de 62-ja- rige Cossiga, die sinds 1985 president is. Vijf jaar lang be kleedde hij de functie van staatshoofd met de kleurloos heid die hem ook al als chris ten-democratisch minister en Italië's president Francesco Cossiga (62). regeringsleider had geken merkt. Maar begin vorig jaar verklaarde hij, dat hij lang ge noeg had gezwegen en van nu af aan wat „lastige steentjes uit de schoen" zou halen. Sedertdien is weinigen de pre sidentiële toorn bespaard ge bleven. In september werd de voormalige burgemeester van Palermo, de door zijn optreden tegen de maffia mateloos po pulaire Leoluca Orlando, door Cossiga beschreven als „een beste jongen die niet heeft be grepen dat hij door zijn onge duld de maffia juist van dienst is". Een maand later noemde de uit Sardinië afkomstige president de Noorditaliaanse regionalisten „misdadig, stom en schandalig". Bij de opening van het juridisch jaar, op 9 ja nuari, definieerde hij de orde van magistraten als een „mid denstandersclub". Een dag later noemde hij in een authentieke uitbarsting van woede ten overstaan van de camera's van het journaal twee Italiaanse journalisten „miserabel" en een „schande voor ons land". De twee had den geschreven, dat het korps carabinieri gecompromitteerd was door een mislukte couppo ging uit 1964 die, zoals al jaren bekend is, inderdaad door ca rabinieri uitgevoerd had moeten worden. Een Britse journalist werd vorige maand door Cossiga zelfs voor „hoe renjong" uitgemaakt, omdat hij het had gewaagd de Itali aanse deelname aan de Golf oorlog als „symbolisch" te om schrijven, overigens geheel overeenkomstig de waarheid. Bijzonder fel is de president gebeten op Felice Casson, de rechter die het onderzoek naar Gladio leidt. Het staatshoofd foto: ap omschreef hem onder meer als een „kwajongen die de neveli ge utopie van de jaren zestig en zeventig hoger in het vaan del heeft dan de wet". Zich be roepend op een presidentieel voorrecht heeft Cossiga gewei gerd zich rechtstreeks te laten verhoren, terwijl hij bij ver schillende officiële gelegenhe den, onder meer in zijn nieuw jaarstoespraak, de „absolute le gitimiteit" van Gladio bena drukte. De steentjes van de president zijn onderhand aangegroeid tot een lawine, die de Italiaanse grondwet dreigt te bedelven. In de republiek Italië is het presidentschap vooral het symbool van een boven de partijen staande nationale een heid. Dat wordt echter fiks uitgehold door de constante persoonlijke aan- en uitvallen van Cossiga, die daarmee „de grenzen uit het oog heeft ver loren", zoals La Republica gis teren schreef. Daar komt nog bij, dat na maandenlang vruchteloos ge zoek naar mogelijke redenen voor het gedrag van de presi dent verondersteld wordt, dat de oorzaken niet van politieke maar van medische aardL zijn. Cossiga schijnt te lijden aan cyclothymie, een soort van manische depressie waarbij zich heftige stemmingswisse lingen voordoen en de patiënt overdreven reageert op ver meende bedreigingen. De vraag is nu, in hoeverre die symptomen kunnen worden onderdrukt. Tot het verstrij ken van zijn ambtstermijn heeft Cossiga nog een jaar te gaan en in die tussentijd kun nen nog heel wat steentjes worden geworpen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5