Inbreng ouderen onderschat Onderzoek naar nieuw kiesstelsel CDA'er Eversdi jk kampioen bijbanen Coco geboeid door jeans denim Verdedigers IRA-proces: bewijzen deugen niet Alleen mi jnenjagers blijven in Golfgebied Milieufilm voor onderwijs bij Provincie in première BINNENLAND CeidócGotrtmit WOENSDAG 20 MAART 1991 PAG1 iTE DEN HAAG De CDA'er Eversdijk heeft de meeste bijbanen van alle kamerleden: achttien. Voor vier daarvan wordt hij be taald. Zijn partijgenoten Gerritse en Vreugdenhil zijn op dat punt beter af; beiden krijgen geld voor vijf bijbanen, maar onbe taald hebben ze minder 'schnabbels'. Kamervoorzitter Deetman, eveneens CDA, doet er ook veel werk bij. Hij is voorzitter danwel lid van veertien organisaties. PvdA-kamerleden hebben aanzienlijk minder bijbanen dan hun coalitiegenoten. Jürgens spant in die partij de kroon met negen bijbanen, maar alleen voor zijn deeltijd-hoogleraarschap aan de VU in Amsterdam krijgt hij een salaris. Bij de VVD scoren oud-minister Korthals Altes (9 bijbanen, vier betaald) en oud-staatssecretaris Koning (15 bijbanen, één be taald) het hoogst. Luchtvaartondernemingen dreigen Maij met geding AMJSTERDAM De Vereniging van Nederlandse Luchtvaart ondernemingen (VNLO) en het International Aviation Centre (IAC) eisen van minister Maij-Weggen van verkeer en water staat inzage in het contract dat het rijk heeft gesloten met de KLM met betrekking tot de Rijksluchtvaartschool. Gaat de be windsvrouwe niet in op die eis, dan spannen de organisaties een kort geding aan. Bovendien onderzoeken ze de mogelijkheid om - via de Europese Commissie - de overdracht van de school te gen te houden. De VNLO en IAC hebben pas gisteravond van de landsadvocaat vernomen dat er reeds op 25 februari met de KLM een overeenkomst is gesloten over de overname. De lucht vaartmaatschappij zou de school voor het symbolische bedrag van een gulden hebben gekocht, terwijl de activa volgens de VNLO een waarde vertegenwoordigen van tenminste 49 miljoen gulden. De KLM dreigt op die manier te worden bevoordeeld ten koste van de leden van de VNLO, hetgeen neerkomt op con currentievervalsing, meent de vereniging. Geen heksenjacht op abortustoeristen DEN HAAG Er is geen sprake van een gerichte opsporing aan de Duits-Nederland- se grens van vrouwen van wie wordt ver moed dat zij in Nederland een abortus heb ben ondergaan. Minister Hirsch Ballin (jus titie) heeft gisteren in de Tweede Kamer be weringen naar het rijk der fabelen verwe zen dat dergelijke vrouwen een verplicht gynaecologisch onderzoek zouden moeten ondergaan. De minister liet in antwoord op mondelinge vragen van de PvdA-Kamerle- den Van Traa en Haas weten dat naar Duit se informatie de afgelopen vijf jaar slechts in één geval op aanwijzing van de grenspoli tie een aanhouding is verricht. Dat ging evenwel in eerste instantie om een onder zoek naar drugssmokkel, waarop vervolgens een abortuskwestie uit de bus rolde. Padden gedood door roofvogels LELYSTAD De honderden padden die afgelopen weekeinde dood bij Lely stad zijn aangetroffen zijn aangevallen door roofvogels zoals eksters of meeu wen. Die conclusie trekt patholoog dr. J.E. van Dijk van het Centraal Dierge neeskundig Instituut (CDI) in Lelystad, nadat hij enkele dieren heeft onder zocht. Volgens Van Dijk zijn de dieren aangevallen toen ze zich tijdens de pad- dentrek in open veld begaven. Van Dijk sluit eerdere vermoedens over vergifti ging of een onbekende bacteriologische ziekte volledig uit. „De padden die ik heb gezien hebben opengereten buiken en missen enkele organen zoals de le ver. Ook zijn sommige spieren van de achterpoten afgerukt". Straatroof neeifd af in Amsterdate AMSTERDAM Het aantal roven in Amsterdam vertoo duidelijk dalende lijn. De die het politiekorps in de ho geeft aan het voorkomen en o van dit soort misdrijven wei vruchten af. In januari van i telde de politie in de hele stad rovingen op straat, tegenover dezelfde maand in 1990. In f was de daling nog sterker; van 1990 tot 254 dit jaar. In totaal er tot nu toe dit jaar 178 zakeiL, lost en 158 mensen aangehoude aantal overvallen op winkelier in december en januari we sterk, maar in februari dee weer een daling voor. PROJECT VROUWENBOND OM ACHTERSTANDPOSITIE TE VERBETEREN UTRECHT „De beeld vorming die men heeft van ouderen, maar ook die ouderen van zichzelf hebben, klopt vaak niet. Ouderen onderschatten zichzelf en worden niet naar waarde geschat, zij worden als uitgerangeerd bestempeld. Ondanks de toenemende vergrijzing wordt er nog teveel over ouderen gesproken en nog weinig gedaan, om hen, en specifiek de oudere vrouwen, mee te laten be slissen over hun eigen po sitie". Dit zei Coby van Riel, project leidster bij de Vrouwenbond FNV, gisteren tijdens de lan delijke presentatie van het Voorzitter Maria van Veen van de Vrouwenbond FNV. FOTO: DIJKSTRA project '50+ vrouwen nemen de ruimte'. Het project, dat drie jaar gaat duren, heeft als doel om de achterstandspositie van 50+ vrouwen op het ge bied van inkomen, betaalde arbeid, wonen en onderwijs te verbeteren. Tegelijkertijd moet de overbelasting van ou dere vrouwen in de onbetaalde arbeidssector, met name in de thuiszorg, drastisch worden te ruggedrongen. De leefsituatie van oudere vrouwen verschilt aanzienlijk met die van de mannen. Uit allerlei onderzoeken blijkt dat naast de eenoudergezinnen met name alleenstaande vrou wen met een inkomen van net op of net onder het minimum een arm bestaan leiden. De vrouw is de aangewezen persoon om een verandering in haar situatie te brengen. Daarom wil de FNV Vrou wenbond dat 50+ vrouwen po sities gaan veroveren in senio renraden, woningbouwvere nigingen, pensioenfondsen en diverse adviescommissies. „Vrouwen moeten zelf het ini tiatief nemen om in raden en besturen te gaan zitten", zegt Teuni van Soelen. Ze zit zelf in het ziekenfondsbestuur en zorgt ervoor dat specifieke vrouwenzaken ook aan bod komen. Samen met drie ande re vrouwen vertelt ze over haar ervaringen om als vijftig plusser weer werkzaam te zijn. Alle vier zijn er verbaasd over steeds weer voornamelijk mannen aan te treffen. „Toen ik bij de Detam in het Alge meen Bestuur kwam te zitten, bleek dat alleen uit mannen te bestaan", vertelt Albertje Feij- en. „Daar heb ik spoedig ver andering in gebracht". De Vrouwenbond is veront waardigd over het feit dat het kabinet nog steeds geen maat regelen heeft getroffen om de positie van de huidige genera tie vijftigplussers te verbete ren. „De opvatting van het ka binet groot belang te hechten aan de zelfstandigheid en maatschappelijke participatie van oudere vrouwen, ver wordt tot een lachertje", zegt Maria van Veen, voorzitter van de Vrouwenbond. De FNV pleit onder andere voor een aanvulling op de aow voor alleenstaande vrouwen. De hoogte van de aow dient gekoppeld te blijven aan de welvaarts- en prijsstijgingen. Tevens moet leeftijdsdiscrimi natie in bijvoorbeeld arbeids organisaties aangepakt wor den. „Hoe kwaaier de 50+ vrouwen worden en zich laten gelden, hoe minder kans de overheid krijgt om de belan gen van oudere vrouwen links te laten liggen", aldus Maria van Veen. PARIJS Eerst was er Coco Chanel, dan Coco Flanel. Nu introduceerde Karl Lagerfeld Coco bij jeans denim. En het klikte. De Chanel-klant draagt bijgevolg volgende winter tailleurs waarin tweed en denim samengaan. De boeiendste accessoires daarbij zijn... vergulde handboeien met lange Chanel-schakel- kettingen ertussen. Een col lectie die bruist van de idee ën en grapjes. Karl Lagerfeld blijft ze maar uit zijn mouw schudden, alsof het kinderspel is om vier keer per jaar een hele garde robe op te bouwen rond het thema: jasje met biezen en vier opgestikte zakjes, ver gulde knopen en kettingen. Het geruchtmakende huwe lijk tussen (stretch)tweed en (stretch)jeans wordt bezegeld in op het lijf gegoten tailleurs van felroze spikkeltweed met jeans-biezen en daaronder een jeans-rokje met tweed- bies. Over een roze-blauw tweedjasje, trekt mademoisel le Chanel zonder schroom een mouwloos jeans-vest aan en daarbij een kort jeans- rokje met nonchalante rafel- zoom. Naast de rafelrokjes brengt Chanel de schakelrokjes. Bij de eerste kennismaking, blijkt onder een zwarte met lak gebiesde trench niets an ders schuil te gaan dan een zwarte netbloes met een schakelrokje als een luxe-uit voering van Josephine Ba ker's bananen-rokje. Lagerfeld mag dan geen slanke den zijn, Dior's Itali aanse huisontwerper Gian- franco Ferré heeft ook meer het figuur van een parasol den. Toevallig showen de rondborstige twee op dezelf de dag. Toevallig geeft bij Dior dennegroen de toon aan. Dennegroen voor een trape ziumvormige regenjas van faille over bijkleurend rib beltruitje en korte rechte rok van suède of van donker groen fluweel met vlecht werk-stiksels. En een groen fluwelen kraagje voor een grijze pandjesjas op een dito skibroek. Ook de grijze ski broek is weer van de partij, evenals afneembare imposan te kragen van groen geverfde opossum. Dan is er de korte omkeerbare jas met beige en rose zijde over een bruin broekpak met vergulde rit sen en daarbij een afneemba- Uit de Christian Diorcollectie een wollen oranje trui met een zwarte puntkraag, gesierd met oranje stippen. Op het hoofd een in dezelfde kleuren geverfde struisvederdos. Het geheel wordt gecompleteerd met zwarte kousen en dito handschoenen. Chanel brengt een blue jeans rok met een van dezelfde stof vervaardigde bijpassende hoed. Het jasje is van wol in de kleuren donkerblauw en fel roze. FOTO: AP re wollen kraag, ook al om keerbaar beige-rose. Om de welgevormde, maar kouwelijke schouders dra peert de Dior-dame 's avonds een gewatteerde en doorstik te stola van zwart satijn als een slaapzak (bij een zwart FOTO: AP Piaf-jurkje) of eentje met rode veertjes (bij een rood pailletten-topje met rode Sa tijnen potloodpijpjes). En voor ze zich naar het bal of de opera laat rijden, voorziet Ferré met zijn architecten opleiding haar van reusachti ge constructies, zoals roze su- perstrikken of abrikooskleu- rige dubbele Capes, opbollend als montgolfieres (die als een baljurk om de taille kunnen worden geknoopt). LILY ARMON ROERMOND De officier van justitie is in zijn weer woord te veel blijven hangen in de sfeer van pure suggestie. Dat betoogde mr. W. van Ben- nekom, een van de verdedi gers gisteren op de laatste zit tingsdag van het IRA-proces in Roermond. De officier heeft naar de me ning van Van Bennekom bij herhaling nagelaten te bewij zen welke individuele rol de verdachten volgens hem heb ben gespeeld. „De officier neemt in tegendeel zijn toe vlucht tot een zijpad door te wijzen op leugenachtige ver klaringen, zo die er al zijn", al dus mr. Van Bennekom. Volgens Van Bennekom kan het niet zo zijn dat mogelijke leugens echt bewijsmateriaal kunnen vervangen. „Het feit dat de officier van justitie niet is ingegaan op onze kritiek op de geloofwaardigheid van de getuigenverklaringen beves tigt in feite ons gelijk", aldus Van Bennkom. De verdediging van de vier verdachten blijft van mening dat officier van justitie Lau- men onvoldoende heeft aange geven waarom hij de Amstel- veense studente Ingrid H. nog niet strafrechtelijk vervolgt. „Alle betrokkenen hebben er recht op om de achterliggende motieven te vernemen", aldus mr. R. Bom, een van de ande re verdedigers. „Het vervol gingsbeleid van de officier van justitie biedt nu alleen maar een voedingsbodem voor spe culaties, in die zin dat Ingrid H. een speciale behandeling krijgt. Voor de rest blijft het raadselachtig en onbevredi gend", meent de raadsman. De verdedigster van verdachte Harte, mr. J. Dubois, bleef vol houden dat haar cliënt op 26 mei van het vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs naar Dub lin is gevlogen. Harte houdt ook staande dat hij daarbij ge bruik heeft gemaakt van zijn eigen paspoort. De verdachten maakten giste ren alle vier nadrukkelijk ge bruik van hun recht op een laatste woord. Ze bedankten de rechtbank voor het „eerlij ke" proces en wezen vervol gens alle beschuldigingen van de hand. Met name Paul Hug hes legde een uitvoerige ver klaring af. Volgens hem ba seert de officier van justitie zich bij de bewijsvoering enkel en alleen „op dingen van ho ren zeggen en speculaties". „Ik ben nooit geïnteresseerd ge weest in politiek. Pas na mijn aanhouding heb ik er belang stelling voor gekregen. Ik ben een voorstander van een vere nigd Ierland", aldus Hughes. Hij voegde er aan toe in een gebied te wonen waar de men sen doodsbang zijn voor het Britse leger en de geheime Hughes zei verder oprechte sympathie te betuigen aan de nabestaanden en de vrienden van de slachtoffers die zo tra gisch om het leven zijn geko men in Roermond. „Geen en kele oorlog rechtvaardigt de dood van burgers", aldus Hug hes. De rechtbank doet 2 april uit spraak. SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN mnomt/ssen drihger mms cn scHRtivum tti mrie steeds verder in de tiruwe (tl h16est0rte 6rr6 door (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions DEN HAAG Met uit zondering van de drie mij- nenjagers zal binnen en-, kele weken een einde ko men aan de Nederlandse militaire aanwezigheid in het Golfgebied. Dit heb ben de ministers Ter Beek van defensie en Van den Broek van buitenlandse zaken gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer meegedeeld. De twee fregatten, de Jacob van Heemskerck en de Philips van Almonde, en het bevoor radingsschip de Zuiderkruis, die nu in de Perzische Golf verblijven, zullen naar Neder land terugkeren zodra de drie Nederlandse mijnenjagers daar zijn aangekomen. Dat zal iets eerder zijn dan verwacht werd, namelijk rond 1 april. Het marine-noodhospitaal in de Verenigde Arabische Emi raten en het medische team in Bahrayn worden met onmid dellijke ingang opgeheven. Op de luchthaven van Hannover zijn gisteravond 280 Neder- •landse militairen teruggekeerd uit Turkije. Momenteel zijn nog 60 luchtmachtmilitairen in Israël voor luchtverdediging met Patriot-raketsystemen. Zij worden binnen twee tot vier weken terug verwacht. Gisteravond keerden ook drie Nederlandse vogelkenners te rug uit Saudi-Arabië. Zij zijn werkzaam geweest in een vo gelhospitaal. Van de 1068 met oliebesmeurde vogels die in hun aanwezigheid werden binnengebracht zijn nu 307 in leven. Het totale aantal ge schatte slachtoffers tot nu toe bedraagt 20.000. De commissie-Deetman achter de regeringstafel. Tijdens het debat gisteren bleek dat een i derheid van de Kamer een onderzoek wil naar wijzigingen van het huidige kiesstelsel. FOTO) KAMER WIL IMAGO POLITIEK OPPOETSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de verstoorde relatie tussen burgers en politiek te her stellen overweegt een meerderheid van de Tweede Kamer het kies stelsel te veranderen. Er moet een onderzoek komen naar de invoering van een stelsel naar Duits model, waar bij kiezers voor het parlement twee stemmen uitbrengen: één op een landelijke en één op een regionale kandidaat. Alle grote kamerfracties pleitten daar gisteren voor op de eerste dag van het debat over staat kundige vernieuwing. Met uitzondering van de klei ne christelijke partijen, onder schreven alle partijen de nood zaak van hervormingen in het politieke stelsel, zoals die door de commissie-Deetman is ver woord. „Het moet gewoon weer leuk worden om een ver gadering van de Tweede Ka mer te volgen", zei kamerlid Willems (Groen Links). Hoewel CDA-woordvoerder Mateman wel wat relativerin gen aanvoerde („de kiezers zijn tevreden over de invloed die ze hebben"), onderschreef de Kamer grotendeels de con clusie van de commissie-Deet man dat er sprake is van een „legitimiteits- en kwaliteitscri sis" in de politiek. Stoffelen (PvdA): „Wie van ons kent niet de opmerking van mensen: Ach, politiek is toch een en al vuiligheid. Als er verkiezingen zijn komen ze aan je deur en beloven je van alles. Maar daarna hebben de politici lak aan ons. Dan spe len ze elkaar de bal toe. Het maakt niks uit of je door de kat of door de hond gebeten wordt". Om dergelijke onvre de weg te nemen, geeft de commissie-Deetman (waarin alle fractievoorzitters zitting hebben) maar liefst 98 'vraag punten' aan, zonder keuzes te maken: dat is aan de Kamer, aldus de commissie. Gisteren gaf de Kamer daartoe een eer ste inzet, zich concentrerend op twee zaken: de relatie kie zer-gekozene en de relatie burger-overheid. Negentiende eeuw Wolffensperger (D66), wiens fractie aan de wieg heeft ge staan van de commissie-Deet man, stelde dat waar de bur ger mondiger is geworden, het politieke systeem is blijven steken in de negentiende eeuw. „In plaats van te kiezen voor iemand die hem in de po litiek vertegenwoordigt en die daarop aanspreekbaar is, geeft hij met zijn stem een blanco volmacht aan een machtscen trum, een politieke partij. In plaats van invloed te hebben op wie de macht zal uitoefe nen en hoe het beleid zal zijn, moet hij maar afwachten wat de uitkomst zal zijn". Wolffen sperger pleitte daarom voor de invoering van de gekozen bur gemeester, de gekozen com missaris der koningin, de ge kozen formateur en de geko zen minister-president. De PvdA kon zich daar gedeelte lijk in vinden, maar hield met name grote twijfels over de wenselijkheid de minister-pre sident rechtstreeks te laten kiezen: „Dat leidt tot mannet jesmakerij". CDA en VVD voelden niets voor de demo- cratiseringsvoorstellen van D66. „In 1989 heeft het parle ment deze zaken voor het laatst afgewezen", zei CDA- woordvoerder Mateman. „La ten we het zelfrespect opbren gen hierin consistent te zijn". Meer steun vond de suggestie het kiesstelsel te wijzigen naar Duits model en het parlement te laten bestaan uit zowel lan delijk als regionaal gekozen kandidaten. Door de kiezers twee stemmen uit te laten brengen (één voor de landelij ke en één voor de regionale kandidaat), zou hij meer dan nu in staat zijn zich te laten vertegenwoordiger door ie mand die hij kent. Een onder zoek in deze richting kreeg de instemming van CDA, I VVD en D66. V. Verkokering Het voorstel van de coii^ sie-Deetman om teneinc 1 verkokering bij de ove (het langs elkaar heen w< van de departementen) te gaan een 'algemene dienst' in te stellen, werd^J alle fracties omarmd. Er Cl naar Engels voorbeeld eej vil service' komen, zo a Kamer, die bestaat uit )ambtenaren die niet vel den zijn aan één specifie|f1K' partement. De PvdA en (p£ 1 Links voegd/sn daaraan ta-St; het aantal ministeries het worden teruggebracht eit de overheid moet gaan ken met kleinere, flexi:. organen, al dan niet door staatssecretarissen, De afstand tussen burge overheid moet daarnaast den verkleind door decen satie, het overhevelen va ken van de landelijke r heid naar de provinciale j "t kale overheden, zo stelcL Kamer in navolging va commissie-Deetman. ga (VVD): „Het is belan dat alle fractievoorzitters achter staan, ook die PvdA en CDA, want dit bijvoorbeeld nogal stroef sociale vernieuwing". Dat de kwaliteit van de w ving, die al herhaaldelijk kritiseerd door de rechte) macht, dringend moet wol^ verbeterd, werd door alle J ties onderschreven. Ji-^ (PvdA) stelde voor de van State eerder in te sch len en een vaste kamer missie voor wetgeving stellen. Mateman daarent wees op de rol van de Kamer, die volgens hem o punt bij uitstek een taak h PvdA, CDA en D66 spr zich uit voor een 'teru£ drecht' voor de Eerste Kal hetgeen zou inhouden dq Senaat wetsvoorstellen ka rugsturen «aar de Tweede mer als hij gebreken coi teert. Irik; s de ,in s( ijke wor il,ger acht i [ebb hun lege ings. e m veili ayti' zuil „M DEN HAAG Op het Pro vinciehuis in Den Haag is gis teren de videofilm „De stand van zaken" in première ge gaan. De film is in opdracht van de twaalf provincies en het ministerie van VROM ge maakt in samenwerking met de Stichting Milieu Educatie. De milieufilm is bedoeld voor het voortgezet onderwijs. Bij de film hoort het jongeren magazine 'Stand by en een docentenhandleiding. Magazi ne en film vormen één pakket en kunnen gebruikt worden in de lessen maatschappijleer, aardrijkskunde en biologie vanaf de tweede klassen mavo, havo en VWO. Met het pakket moeten scholieren bewsut worden van het feit dat zij een eigen verantwoor delijkheid hebben bij het ver oorzaken en oplossen van mi lieuproblemen. De film laat een stukje van het leven van meisje Laura (15) zien. Zij spaart geld voor een brommer door met een doos enquêteformulieren langs de huizen te gaan. De overheid onderzoekt daarmee het mi lieubewustzijn. De meeste mensen verklaren zonder aar zelen zich volledig voork milieu te willen inzeil maar ja, je moet eens ken naar al die 'anderen^ vervuilen veel meer, waarom zou ik Laural gint zich langzaam maar zf; steeds kwader te amken dit afschuifgedrag. Het lespakket kan worden steld bij de Stichting Mil5 boek, Plantage Middenl 2H, 1018 DD Amsterdam, 020-244989. Eén pakket bei uit de videofilm, een han< ding en dertig magazines, kosten bedragen ƒ39,50.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4