lodetheater Lissen museum n kledingzaak ALLER LEI(DS) Heerlens schoolorkest wint lustrum wedstrijd Rijnlands Oegstgeest Leidse universiteit onderzoekt sponsoren van hoogleraren Indrukwekkende uitvoering van Jesus Christ Superstar ■EN OMGEVING £eidóe<3ouxant MAANDAG 18 MAART 1991 PAGINA 7 Ljjat over Engels niversiteitstaal ijl „Engels moet de worden aan de Leidse p. f. piteit". Dat is de stelling V /er dinsdag wordt gede- i het Academiege- het Rapenburg 73. cussie wordt georgani- door de stichting Het TJJ )ebat. rekers zijn hoogleraar es recht H. Schermers eede Kamer A. Nuis. bat wordt voorgezeten ya' e rector-magnificus van Ise universiteit L. Leer- Het debat begint om Beveilingingsbeambte beroofd en geslagen VOORSCHOTEN Onbekenden heb- ben in de nacht van zaterdag op zondag een 22-jarige beveiligingsbeambte uit De Zilk beroofd en gemolesteerd in Voor schoten. De man deed zijn werk op de Papelaan nabij het ANWB-kantoor, toen hij om onbekende redenen door enkele mannen werd belaagd. De be ambte werd enkele malen geslagen, be roofd van zijn koffer met papieren en autosleutels en verder werd de mobilo foon in zijn auto vernield. Daarna sloe gen de daders op de vlucht. De politie kon ze niet meer achterhalen. Het slachtoffer liep enkele blauwe plekken en kneuzingen op, maar hoefde niet door een arts te worden behandeld. Inbrekers aangehouden WASSENAAR Een 34-jarige Lei- denaar en een 36-iarige Wassenaar der hebben bekend vorige week een inbraak te hebben gepleegd in de Bloemluststraat. Zij namen een stere otoren weg. Een omwonende zag de daders echter wegrijden en gaf hun signalement door aan de politie. In de loop van de zaterdag zijn de twee aangehouden. Inbraak in Leiderdorp LEIDERDORP Uit een woning aan de Zijldijk zijn zaterdagavond twee videorecorders gestolen. De in brekers kwamen binnen door op het balkon te klimmen en vervolgens het slaapkamerraam te forceren. Vrouw vlucht na aanrijding OEGSTGEEST Een 46- jarige automobiliste uit Oegstgeest heeft zaterdag een aanzienlijke schade aan de voorkant van haar auto opgelopen door een tot nog toe onbekende au tomobiliste. De vrouw reed zaterdagmiddag van af de Langevoort in Oegst geest de Korenbloemlaan in, toen de andere automo biliste achteruit tegen de voorkant van de auto van de Oegstgeestse opreed. De vrouw sloeg vervolgens op de vlucht. Expositie over Aruba in Leidse bibliotheek LEIDEN In de centrale biblio theek aan de Nieuwstraat is tot en met 30 maart de tentoonstel ling „Aruba" te bezichtigen. Bert van Goethem Associatie heeft een foto-expositie over de ver schillende aspecten van dit eiland samengesteld. Daarnaast zijn werken van Aru baanse kunstenaars te zien, zoals de schilders Gustave Mouel, Joannes Donati, Wouter van Ko- mondt en schilder-dichter Clyde Lo A Njoe. Van Nadina Sales hangen voorts nog zestien foto's. De expositie is te bezichtigen tij dens de openingsuren van de bi bliotheek. Man twee maal in borst gestoken LEIDSCHENDAM Een 50-ja- rige Leidschendammer is gister avond tegen elf uur na een steek partij in kritieke toestand naar het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag vervoerd. De man had steekwonden opgelopen in zijn flatwoningen aan de Juliana van Stolberglaan. Daar stak een 40-ja- rige man uit Den Haag hem tweemaal in de borst nadat het duo ruzie had gekregen over een inboedel. Het slachtoffer is in middels buiten levensgevaar. De dader deed geen poging om te vluchten en kon ter plekke wor den aangehouden. Succesvolle fancy fair Beekbrugschool LISSE/SASSENHEIM De jaarlijkse fancy- fair en rommelmarkt die zaterdag in de Beekbrugschool werd gehouden, is een groot succes geworden. Er kwamen beduidend meer belangstellenden langs dan vorig jaar, vooral uit De Engel en Sassenheim-Noord, maar ook uit de omgeving. Uitschieters waren het schieten met ruim 200 deelnemers, het enveloppespel met 300 deel nemers en het ezeltje-prik met ruim honderd kleintjes. De hoofdprijs van 250 superfentie- kaarten, een etentje ging naar Mariska Mens. De opbrengst, bestemd voor nieuwe geluids- en video-apparatuur, bedroeg zo'n 4.000 gul den. De organisatoren toonden zich daarmee bijzonder tevreden. De opbrengst was dui zend gulden hoger dan vorig jaar. N HOUSE TOT THEATERKLEDING' ali w het EN De naam van 'oormalig Leids Pop- aan de Middel- sinds afgelopen veranderd in theater Pion. In van optredens van R Baassen en Katrijn Q het er nu op alsof kleding te koop aangeboden. „Op- irinin(*' aPart en van h°u~ t theaterkleding", is zildf ivoriete omschrijving Inderwater zelf geeft. museum dan mode ok kunnen. Piet senior richtte begin jaren zeventig de buitenvleugel van zijn huis in als poppentheater. Naast poppen traden ook zelf gemaakte marionetten op in het kleine zaaltje dat in het weekeinde propvol kinderen zat. Na vijftien jaar gooide On derwater in 1988 het bijltje er in Leiden bij neer. Wel bleef hij door het hele land nog op treden met zijn veelgevraagde poppen tnaar de thuisbasis bleef leeg tot afgelopen maan dag. Zoon Pieter (29) treedt in de zomers in de voetsporen van zijn vader. Hij struint brade rieën en markten af met een „muzikale" en door verfijnde vingerbewegingen bewogen marionet. Ook dreigt hij nu door te breken in de moderne theaterwereld. Zo figureert hij wekelijks in de populaire tv- serie Goede tijden, slechte tij den en is hij te zien in de VAR A-comedyserie Oppassen van Coen Flink. Daarnaast werkte Onderwater junior tot voor kort in de kle- dingbranche bij diverse fir ma's. Na een periode van on vrijwillige werkloosheid be sloot hij in het voormalig pop pentheater van zijn vader zijn eigen kledingzaak te beginnen. Poppenkast Over ambiance en ligging hoeft hij zich geen zorgen te Eigenaar Pieter Onderwater in zijn „museum" van aparte kleding aan de Middelweg. maken. Het kapitale herenhuis marionetten aan de wand. van zijn ouders aan de Middel- Kleurrijk geverfd houtsnij- weg heeft een prachtige bin- werk, kitscherige gordijntjes nenplaats met historisch tuin- en kleine spiegels doen den hek en middeleeuws gesteente, ken aan de tijd dat poppenkast Ook de aankleding van de nog kon concurreren met tele- winkel kostte weinig moeite visie. met de ambachtelijk gemaakte De kleren aan de rekken pas sen moeiteloos bij dit decor. Veel inderdaad aparte en soms zelfgemaakte dameskleding met glitter, glans, zijde en franje waarvoor de omschrij ving opvallend nog een voor zichtige is. Voeg hier nog de spierwitte galajurken, druk ge- FOTO: WIM VAN NOORT motiefde bloezen en zowaar effen spijkerbroeken bij en de vrees is gegrond dat bezoekers veel meer zullen komen kij ken dan kopen. Voor Onder water uiteraard de taak daar wat aan te doen. LOMAN LEEFMANS gelsman ond bij ekpartij jlDWIJK Een 27-jari- Rgelsman is zaterdaga- in een café aan de itraat enkele malen met es gestoken. Hij was er in gediend dat een 26-ja- er zijn vrouw oneerbare illen deed. De Ier trok een mes en verwondde in aan wang, hals, schou- k|j| [i buik. Per taxi ging de irvolgens naar Noordwij- mt. Daar werd hij door DEI litie in zijn woning aan- iden. Het slachtoffer kon oktersbehandeling naar De Ier zit nog steeds vast. isale knokpartij lor it. Aagtenstraat SN Bij een massale lartij in de St. Aagten is zondagmorgen rond vier een 23-jarige Leide- gewond geraakt en een 'ïge man uit Voorschoten ihouden. De vechtpartij )nd toen een groep van /eer dertig jongelui de 23- te lijf gingen. De politie i tussenbeide en arres- de Voorschotenaar om- lij beledigingen uitte aan vert adres van de agenten, op probeerde de groep de n te ontzetten en vielen de agenten en mede- ers en de groep over en rake klappen. Pas na po- ersterking konden de ge leren worden gesust. De rige is met verwondingen et gezicht overgebracht het Academisch Zieken- Ook de man uit Voor- en moest zich onder dok- ia^ehandeling laten stellen, verwondingen van een tpartij van een week Ir waren weer open ge- 'gen. ito's total loss aanrijding •E Twee auto's zijn zon idag rond half drie beschadigd bij een aan- op de kruising Verdis- la veis traat in Lisse. De ie vermoedt dat beide au- otal loss zijn. De bestuur- bleven ongedeerd. De ijding ontstond toen een rige inwoonster van Lisse f wilde slaan vanaf de straat naar de Ravel- Ze verzuimde daarbij rang te verlenen aan een ehJirige Lissenaar die haar te- oet reed. .45, artklok ontvreemd )RDWIJK Uit een wo- aan de Wigboldstraat in dwijk is in de nacht van ag op zaterdag een antie- riese staartklok gestolen, aarde van de klok is zo'n gulden. De daders ver en aan de achterzijde van ning een bovenlicht om en te komen. OEGSTGEEST Spelen zonder dirigent was een sterk staaltje dat door het schoolorkest van het Gro- tius College uit Heerlen werd uitgehaald tijdens de finale van een concours dat zaterdag in Oegstgeest werd gehouden. Het le verde dit orkest van 38 muzikanten onder leiding van Leo Stratermans het predikaat „beste" op tij dens de lustrumfestivitei ten van het Rijnlands Ly ceum Aan het concours, dat plaats vond in het kader van de voe ring van het zevende lustrum van het RLO, werd door een zevental orkesten deelgeno men. De jury bestond uit de heren Wim Bredenhorst (ste delijke muziekschool Den Haag), Charles Hendrikx (do cent conservatorium Maas tricht), Meivin Margolis (diri gent Fine Arts Chamber Or- chestre) en Huub de Vriend (componist). Eén van de uit te voeren, verplichte stukken was „The Rector". Het school orkest van het Rijnlands Ly ceum deed dit op de beste wij ze en verwierf zich hiermee één van de twee prijzen. Vier van de zes schoolorkesten kwamen uit Limburg: het Maastrichter Sint Maartencol lege, het Romboutscollege uit Brunssum, het Bisschoppelijk College Broekhin uit Roer mond en het Grotius College uit Heerlen. Drie orkesten wa ren van boven de rivieren. De schoolorkesten uit het zuiden bleken duidelijk geënt op har monie en fanfare en traden op in big-band-stiil. Orkesten als die van het Ste delijk Gymnasium uit Haar lem, het Rijnlands Lyceum uit Oegstgeest en het Haagse Gymnasium Haganam toon den een voorliefde voor klas siek. Haganam, dat 400 leerlin gen telt, trad op met een or kest dat uit 90 leden bestaat. Het 35-jarig bestaan van het Rijnlands Lyceym wordt mor gen gevierd met een songfesti val, een reünie komende za terdag en volgende week met sport en spel. De docenten van de school studeerden het to neelstuk „Het bal van de eta lagepoppen" van Bruno Ja- siensky in en voeren dit ko mende week voor leerlingen en ouders op. Een lustrumpar ty besluit donderdag 28 maart de festiviteiten. Applausmeter bepaalt uitslag mini-playbackshow De mini-playbackshow in het Leidse café de Tregter aan de He renstraat is gewonnen door Anneke Ketelaar. Zij kreeg van de applausmeter het hoogste aantal decibels. Voor de verandering had de organiserende Travelling Sound Dis co show niet gekozen voor een traditionele puntenwaardering. Met behulp van een applausmeter waarop het aantal decibellen was af te lezen werd de eindstand vastgelegd. Hoewel de belang stelling voor de playbackshow niet overweldigend was - slechts vijf optredens - waren er toch veel belangstellenden. Op basis van hun waardering met applaus won Anneke Ketelaar met „Taylor Dane" met een score van 112 decibels applausvolu- me. Tweede werd Maya Velde die met drie nummers - onder an dere Madonna en Sjakazulu - voor 108 decibels zorgde. Pablo Luiten met „Steppen Wolf" noteerde 105 decibels en eindigde daarmee als derde. De vierde plek was voor Remy Herebout die met „Bart Simpson" tot 104 decibels kwam, gevolgd door Tim van Duyn met „Kinderen voor kinderen" dat goed was voor 98 decibels. Alle deelnemers ontvingen als herinnering een mini- playbackmicrofoon. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Leidse universiteit laat nagaan of het mogelijk is leerstoelen van hoogleraren te laten betalen door het bedrijfs leven. In eerste instantie is de faculteiten gevraagd hoe daar over dat idee wordt gedacht. Bedrijven die een hoogleraar willen sponsoren krijgen voor dat geld echter geen en kele zeggenschap over de inhoud van diens werk. Universiteitswoord voerder J. van Vliet vertelt dat het idee afkomstig is van het college van bestuur. Het door de be zuinigingen dalende aantal leerstoelen moet zo op niveau worden gehouden. De uitwer king van gesponsorde leerstoe len, in Nederland iets nieuws, verkeert nog in een heel vroeg stadium. Hij merkt op dat het nog heel goed mogelijk is dat de faculteiten het afwijzen. De opzet van de sponsoring is dat bedrijven de financiering van een permanente leerstoel op zich nemen. Dat kan door een fors geldbedrag daarvoor te reserveren, zodat betaling tot in lengte van jaren is geregeld. Het mag volgens Van Vliet niet zo zijn dat na een paar jaar een bedrijf vanwege om standigheden er maar vanaf ziet. Of bedrijven belangstel ling hebben moet nog blijken. Van Vliet kan en wil nog geen bedrag noemen dat een bedrijf voor een leerstoel moet uit trekken. „Maar ga er vanuit dat salaris en sociale lasten voor een hoogleraar ongeveer twee ton bedragen. Dat moet in elk geval ieder jaar vrijko men". In de praktijk betekent dat waarschijnlijk dat een be drijf ruim twee miljoen apart moet zetten voor een leerstoel. Maar Van Vliet wil dat niet bevestigen. Welke tegenprestatie de uni versiteit daarvoor gaat bieden is nog niet duidelijk. In de Verenigde Staten worden be drijven die onderzoeken of leerstoelen sponsoren vaak vermeld in wetenschappelijke publicaties of andere officiële uitgaven van een universiteit. Van Vliet: „We moeten daar nog over nadenken. Het is in elk geval niet zo dat hooglera ren een shirt van de sponsor zullen aantrekken". Van Vliet voegt daaraan toe dat ook het vakgebied van een gesponsorde hoogleraar geen enkele relatie zal hebben met het bedrijf. „Het kan heel goed dat een bedrijf in aardoliepro- dukten een leerstoel kunstge schiedenis betaalt. Het bedrijf krijgt echter in geen geval in vloed op het onderzoek of het vakterrein van zo'n hoogle- OEGSTGEEST De uit voering van de roek-opera Jesus Christ Superstar vo rig jaar in Oegstgeest was zo imponerend dat een re prise dit jaar niet kon uit blijven. Tientallen jonge ren, verenigd binnen de inmiddels opgerichte Stichting Kerk en Thea ter, hebben zich er de af gelopen weken mee bezig gehouden. Schrijvers en componisten als André Lloyd Webber en Tim Rice gaven aan het Lij densverhaal een eigentijd se vorm, uitgaande van een groep jongelui die het naspelen. De song „I don't know how to love him" is ongekend populair ge weest en is het nog. Mijn bewondering voor de uit voerenden is evenals vorig jaar overeind gebleven. Het geldt zowel voor het koor, so listen als instrumentalisten. Bijgestaan door de onvermij delijke elektronika die aan synthesizers het geluid ontlok ken van een compleet strijkor kest. Kennelijk speelde dezelf de elektronika tijdens het ge deelte voor de pauze de optre denden parten, toen zowel koor als solisten teveel over stemd werden door de decibels van de begeleidende band. Na de pauze bleek het evenwicht echter redelijk hervonden. Maar pas tijdens de tweede uitvoering afgelopen zaterdag avond bleek men perfect op elkaar afgestemd. De solisten kan men veel durf toeschrijven omdat sommige songs, vanwege de vele modu laties, een hoge tol eisen van de stembanden. De emotionele rol van Judas Iscariot, ge speeld en gezongen door Jaap Booij, vormt daar een goed be wijs van. Angeline de Wit, de vertolkster van Maria Magda- lena, zong met veel expressie en wist die gevoelens zo op pu bliek over te brengen dat haar talentvolle, solistische optre den welhaast ademloos werd De uitvoering, door Goof van Wel, kende vele hoogtepunten zoals „Trial before Pilate" met Eric Veld- huyzen en Pontius Pilatus. Bert Osinga speelde als Jesus Christ op z'n eigen onnavolg bare wijze de hoofdrol in het geheel. De kerk aan de Oegstgeester Mauritslaan lijkt als het ware gebouwd voor de uitvoering van deze roek-opera. Het stel de de jongeren in staat naast en tussen het publiek te spe len. Het spel bevatte maar liefst een 27-tal acts die schijn baar probleemloos in elkaar overvloeiden. De continuïteit, de vrucht van zeer veel repe teren, hield de aandacht ge vangen. Goed naar de climax toegewerkt vormde „De Krui siging" een emotionele erva ring voor spelenden en pu bliek. Het instrumentale De- sluit was perfect van geluid en klank. Harmonieuze weemoed. Wat blééf was eerbied, niet meer verstoord door hard rock. Het ontlaadde zich in een langdurig en staande ge bracht applaus. Beide voorstel lingen in Oegstgeest waren uitverkocht. Jammer, dat het bij twee uitvoeringen blijft. ANTOON KOCH Dronken man negeert taxi OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest trof afgelopen nacht om half drie op de Ken- nedylaan in Oegstgeest een 32- jarige Leidenaar aan die lave loos uit het raam van zijn auto hing. Voor de man die kort te voren had overgegeven en naar alcohol rook, werd een taxi geregeld. Korte tijd later zag de politie de man echter toch in zijn auto voorbij rijden. Na een achtervolging werd de Leidenaar op de Willem de Zwijgerlaan in Leiden aange houden. De blaastest bevestig de het vermoeden dat de man te veel gedronken had. Vrouw gewond bij aanrijding NOORDWIJK Een 70-jari- ge Noordwijkse heeft vrijdaga vond een hoofdwond, kneu zingen en schaafwonden opge lopen bij een aanrijding met een personenauto. Een 44-jarige plaatsgenoot kon de vrouw niet meer ontwijken toen zij plotseling overstak. De vrouw kon door een huis arts worden behandeld. Inbraak woning KATWIJK In een woning aan de Melkweg is gisteravond ingebroken. Daarbij werd voor 8.000 gulden aan geld en voor 2.500 gulden aan sieraden meegenomen. Ook werd een videomonitor ontvreemd en is de vloerbedekking vernield. De daders kwamen binnen door een opengebroken slaap kamerraam. Woninginbraak Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE Bij een woning aan de Woudse- hout in Rijnsaterwoude is gis teren ingebroken. De inbreker kwam binnen door een ruit aan de voorzijde van de wo ning in te slaan. Vermist wor den een kleurentelevisie, een video-recorder en een bedrag van 75 gulden. Spartamets gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Twee Spartamets, een dames- en een herenmodel, zijn het afgelopen weekeinde uit de kelderbox van een flat aan de Saffierstraat in Alphen gesto len. De rijwielen met hulpmo tor vertegenwoordigden nog waardes van respectievelijk 795 gulden en 1650 gulden. Gereedschap gestolen KATWIJK Uit een bouw keet aan de Pauwstraat is in het afgelopen weekeinde voor zo'n 20.000 gulden aan gereed schap gestolen. Het hangslot van de toegangsdeur werd door de daders doorgeslepen. Film Het Rijksmuseum voor Volkenkunde vertoont vanavond vanaf 20.00 uur de Turkse speelfilm Yol. Dat gebeurt als laatste in een serie van zes vertonin gen in samenhang met de foto-expositie ..Istanbul, mensen en emoties'. Toegang 7,50 Portretten I. Moerman verzorgt mor gen een lezing voor de Vereniging van Belangstel lenden in De Lakenhal. De bijeenkomst heeft plaats in het stedelijk museum aan de Oude Singel en heeft als titel „Mensen kijken u aan, portretten uit de periode 1400-1800". De aanvang is 20.15 uur. Busvervoer K O verzorgt gratis bus vervoer naar de voorstel ling 'Maria Stuart' door het Nationaal Toneel op 6 april in de Koninklijke Schouw burg Den Haag. De hoofd rollen in dit klassiek ge worden stuk van Friedrich Schiller worden gespeeld door Anne- Wil Blankers en Will van Kralingen. De plaatsbewijzen met bus- kaart zijn tot een week voor de voorstelling te koop bij K O aan de Oude Vest 45, telefoon 141141.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7