YS stellen harde voorwaarden aan Irak voor definitief bestand Dramatisch voedseltekort in ziekenhuizen van Baghdad "C ftaidóaQounant ^aël bereid met Syrië eaan onderhandelen Amerika biedt Turkije batterij Patriots aan ïsterse troepen moeten jimadan in acht nemen MÈF ^AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1 Minister belooft binnen jaar democratie Kuwayt Karl Lagerfeld is goud, Claude Montana zilver AG [ENLAND MAANDAG 18 MAART 1991 PAGINA 5 i oflNGTON Israël is bereid met Syrië te onderhandelen door Israël bezette hoogvlakte van Golan om het roces in het Midden-Oosten te bevorderen. Dat heeft de :he minister van volksgezondheid, Ehud Olmert, gisteren len in een toespraak tot het Amerikaans-Israëlische Comité atszaken (AIPAC), dat binnen het Amerikaanse congres voor Israël. Israël veroverde in 1967 de Golanhoogte op diejn verklaarde in 1981 haar wetten van kracht in het ge- Avjpp dit moment is Israël bereid en biedt het aan rond de gaan zitten en over onmiddelijke vrede te onderhande- Olmert. Op hetzelfde tijdstip kunnen ook vredeson- ïgen beginnen met „de juiste Palestijnse vertegen- DiedigersDe minister onderstreepte dat Israël geen overleg und 'ren met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, die le leiders verworpen zou moeten worden. Hij voegde toe: „Wij verwachten dat onze vrienden onderhandelin- de PLO niet alleen opschorten, maar helemaal staken". Marokkanen zamelen miljoen in voor Irak AMSTERDAM Marokka- nen in Nederland hebben bij na een miljoen gulden ingeza meld voor hulp aan oorlogs slachtoffers in Irak. Een dele gatie is gisteren naar Jordanië vertrokken om medicijnen, verband en babyvoedsel te overhandigen aan Instanties voor hulpverlening aldaar. De actie van de Islamitische Stichting Hulpverlening Oor logsslachtoffers is een initiatief van het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland, de Unie van Marokkaanse Mos keeën in Nederland en de ver eniging Solidariteit met de oorlogsslachtoffers in Irak. ANKARA De Verenigde Staten hebben Turkije een batterij Patriots aangeboden. Dat heeft de Ame rikaanse minister James Baker verklaard bij zijn vertrek uit Ankara. Baker, die zaterdag slechts enkele uren in Turkije was, zei dat „een ander land" ook Patriots aan Tur kije zou kunnen schenken. Nederland is met de VS het enige land dat in januari Patriots in Turkije sta tioneerde bij de Turks-Iraakse grens in verband met de oorlog tegen Irak en mogelijke aanvallen met Scud-raketten vanuit dit land. Woordvoerders van zowel het ministerie van buitenlandse zaken als van defensie in Den Haag hebben desgevraagd verklaard niet op te hoogte te zijn van een dergelijk Neder lands aanbod aan Turkije. Sergeant dooft eerste brandende olieput KUWAYT Een sergeant van het Amerikaanse leger heeft een branden de Kuwaytse olieput met blote handen onder controle gebracht. Het gaat om de eerste die geblust is van de meer dan 500 oliebronnen die de Iraakse be zettingstroepen in Kuwayt in brand hebben gestoken. De met olie bedekte sergeant Forrest Irvin, een technicus in het Amerikaanse leger van het soort dat 50 dollar per dag verdient, wist een controlewiel dicht te draaien van de brandende bron in het olieveld al-Ah- madi ten zuiden van Kuwayt-Stad. Hij droeg daarbij geen beschermende kle ding en had geen speciaal materieel ter beschikking. Hij zat van top tot teen onder de olie en modder. e politieke angenen in anië vrij" RADO De Alba- •egering heeft vol le staatszender Ra- ana gisteren „alle litieke gevangenen" aten. De geïnter- n zaten vast in jenissen en herop- igskampen. De vrij- is in overeenstem iet een besluit dat door het presidi- a de Albanese .emblée is geno- enwoordigers van de se oppositie hebben peten dat Tirana sinds anti-regeringsmani- in december onge- i politieke gevange- fcbben vrijgelaten. Ra ag fana meldde voorts dat plopen week ongeveer Libanese vluchtelingen :(lië zijn teruggekeerd. iiciële Albanese pers- ATA maakte zondag dat met het oog op ;emene verkiezingen jk j maart een nieuwe po- du i partij is opgericht. De i stejgaat onder de naam tevan Nationale Eenheid de verkiezingen in. or. heeft andere landen lSeJag opgeroepen een deel Pu e Albanese vluchtelin- te nemen die de afge- ,,ajd Italië zijn binnnge- 'n en daar onvoldoende 2n worden opgevangen, deze maand zijn zo'n Albanezen per boot in si en andere Italiaanse iteden aangekomen, moesten dagenlang op ,e blijven- slapen voor- Italianen er in slaag- iderkomens voor hen maken. Ddij WASHINGTON De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn niet van plan de strijd tegen Irak te hervatten, maar stellen Baghdad strenge voorwaarden voor het sluiten van een definitief bestand. Normale relaties met de Iraak se president Saddam Husayn zijn uitgesloten. Bush sprak za terdag vier uur lang met de Britse premier John Major. De beide bewindslieden zeiden dat, voordat sprake kan zijn van een bestand, eerst alle chemische wapens van Irak moeten zijn vernietigd. Daar naast moet Baghdad een vre desmacht van de Verenigde Naties tolereren. Tevens moet Irak de Kuwaytse grenzen van 1963 erkennen en een deel van zijn olie-inkomsten aan Ku wayt afstaan ter compensatie van de verliezen die het land tijdens de bezetting door het Iraakse leger heeft geleden. Ten slotte blijft de eis overeind staan dat Irak alle Kuwaytse gijzelaars vrijlaat. Bush herhaalde de Ameri kaanse waarschuwing dat Baghdad geen helicopters en vliegtuigen moet inzetten om de opstanden in het land te verslaan, zoals volgens het Kurdische verzet in het noor den van het land gebeurt. De Amerikaanse opperbevelheb ber in Saudi-Arabië, generaal Norman Schwarzkopf, stelde dat de VS het besluit om zich niet in de interne aangelegen heden van Irak te mengen zou laten varen als Baghdad mocht besluiten tot het inzetten van gevechtsvliegtuigen. De gene raal dreigde Baghdad ieder Iraaks vliegtuig dat besluit op te stijgen neer te schieten. Baghdad had bij de Ameri kaanse militaire autoriteiten in Saudi-Arabië een verzoek in- De Franse minister van defensie Pierre Foxe (midden) wordt geïnformeerd over de stand van zaken op het Kuwaytse strand, waar duizenden mijnen onschadelijk worden gemaakt. foto: ap gediend om vliegtuigen te mo- door het vliegverbod moeilijk gen inzetten. heden ondervindt bij het neer- Minister Baker gaf toe dat de slaan van de opstand in zijn Iraakse leider Saddam Husayn land. De bewindsman zei dat de Amerikaanse regering de Iraakse rebellen in geen geval van wapens zal voorzien. President Bush en de Britse premier Major zeiden het er over eens te zijn dat Moskou zijn best doet een contructieve rol te spelen om vrede te be reiken in het Midden-Oosten. De Sovjet-regering maakte za terdag een vredesplan voor het Golfgebied bekend dat moet voorkomen dat de Vere nigde Staten het gebied geheel onder hun invloedsfeer bren gen. In het zes punten tellende plan wordt onder meer ge waarschuwd tegen het vormen van „geïsoleerde blokken" en wordt aangedrongen op het vertrek van buitenlandse strijdkrachten. De Iraakse oppositie herhaalde haar opvatting dat Saddam hoe dan ook moet verdwijnen. Zij daagde de Iraakse leider uit tot het houden van een re ferendum met als inzet het voortbestaan van Saddams macht. „Saddam moet aftre den. Als hij belang hecht aan het voortbestaan van Irak, dan moet hij nog eerder vandaag dan morgen opstappen", zo liet Jalabani weten. De shi'itische leider ayatollah Taqi al-Mu- darresi bestempelde de belof tes voor meer democratie van Saddam als „flagrante leu gens". In Damascus zei een Iraakse shi'itische oppositielei der, Mohammed Husayn al- Tajer, dat de opstandelingen zich opmaken om op Baghdad te marcheren. Volgens hem versterken de regeringstroe pen hun posities rond de Iraakse hoofdstad. De Iraakse rebellen hebben de regering in Baghdad er gisteren van be schuldigd in het zuiden van Irak duizenden mensen met napalm-bombardementen te hebben gedood. HRAN Amerikaanse en Britse commandanten hebben hun pappen gewaarschuwd overdag tijdens de vastenmaand Ra- -ln niet in het openbaar te eten, niet te drinken en niet te ro- l,Van de gasten in Saudi-Arabië wordt verwacht Ramadan in Je nemen. Respecteer de gevoelens van vastende mensen", al len memorandum dat aan het Amerikaanse personeel werd 'rekt door het centrale commando in Riyad. De Britse lucht- |t lichtte haar officieren in extra acht te nemen op de gevoe- fan de islamieten en waarschuwde zelfs voor mogelijke geva- Ip de weg. Moslims veroorzaken nogal eens ongelukken om jnuis te komen na zonsondergang, wanneer het vasten onder in mag worden, zo werd gesteld. Voor vrouwelijle soldaten is Indaardkledij in Saudi-Arabië, lange en losse kleren, tijdens i mogelijk niet decent genoeg. De dames moeten voor de 1 hoofddoeken bij zich dragen om hun haar te bedekken. HULPPROGRAMMA KOMT OP GANG BAGHDAD In de zie kenhuizen in Baghdad en Fallujah een stad vijftig kilometer ten westen van Baghdad is dringend behoefte aan medicijnen, brandstof, chirurgisch ma teriaal en logistieke aan voer. Het voedseltekort in de ziekenhuizen, die maar voor vijf tot tien procent werken, is dramatisch en de angst voor een toene ming van besmettelijke ziekten is groot. Dat meldt Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen na terugkeer op Schiphol van een verkennende missie in de twee Iraakse steden. Volgens De Milliano is Baghdad nau welijks verwoest, zijn er hy permoderne ziekenhuizen, maar functioneert toch niets omdat de communicatielijnen niet meer werken eri er geen brandstof, licht en elektriciteit is. In die ziekenhuizen moet men zelf zijn voedsel mee brengen en is slechts tien pro cent van de capaciteit bezet Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen doet op Schip hol verslag van zijn bevindingen in de twee Iraakse steden Bagh dad en Fallujah. foto: anp omdat er geen zorg kan wor- Er zijn volgens De Milliano den geboden. Artsen en ver- weinig „echte" oorlogsslacht- plegend personeel zijn wel offers in de vijfentwintig zie- aanwezig, maar kunnen hun kenhuizen in de hoofdstad, werk niet doen wegens gebrek waarvan team er zes bezocht, aan medicijnen en chirurgisch Met drie andere collega's heeft materiaal. De Milliano veel virusziekten geconstateerd. Gevallen van cholera of typhus zijn volgens de artsen nog niet gemeld, on danks de vrees dat die ziekte door vervuild drinkwater zou uitbreken. In Baghdad zijn als gevolg daarvan wel veel ge vallen van diarree geconsta teerd. In Baghdad heeft de af vaardiging overigens geen on rust waargenomen, hoewel de artsen zeiden wel op de hoogte te zijn van berichten over bur geroorlog elders in het land. De Milliano vreest dat het sterftecijfer in Irak de komen de weken scherp toeneemt als er niet tijdig actie wordt on dernomen. De gezondheidssi tuatie is Fallujah noemt De Milliano het meest urgent. De stad, met ongeveer 150.000 in woners, is zeer hevig gebom bardeerd. In de ziekenhuizen bevinden zich dan ook veel oorlogsslachtoffers. De Iraakse autoriteiten hebben Artsen zonder Grenzen toestemming verleend om in Fallujah een hulpprogramma uit te voeren. Zaterdag zou de eerste zending geneesmiddelen, medisch ma teriaal en watertanks zijn aan gekomen. HET MAXICAANSE AFGODSBEELD 050 De tocht naar de Falklandeilanden verloopt zonder in kten. Wanneer de „Vrijheid II" de haven invaart, ligt de Me elis" daar al enkele dagen voor de wal. Het is het nieuwste iflkaanse vliegkampschip, speciaal voor de dienst in arcti- gebieden ingericht. Tot zijn grote verrassing ontmoet Rob aan boord een oude bekende: dr. Reel hij is belast met de lei ding van deze expeditie. „Ja, Rob", zegt hij, „we gaan naar de Zuidpool. Als jij ons helpt dat wrah te vinden, zullen wij graag assisteren bij het zoeken naar dat zeilschip", zegt dr. Ree. KUWAYT-STAD Binnen zes maanden tot een jaar worden in Kuwayt democratische parlementsverkiezingen gehouden. Het wachten is op de nieuwe registratie van alle ingezetenen. Dit heeft de Kuwaytse minister van staatszaken Abdulrahim al- Awadi gisteren verklaard. Awadi zei dat de democratie wordt ingevoerd zodra de naar schatting 400.000 Kuwaytse ballingen zijn teruggekeerd en de inwoners weer in het bevolkingsregister zijn opgenomen. Op de vraag hoe lang dit zou duren, zei hij: „Misschien zes maanden, hooguit een jaar maar ik denk niet zo lang. Dit is een verplich ting die de regering is aangegaan, daar kun je niet van af", aldus Awadi. De Kuwaytse premier en kroonprins sheik Saad al-Sabah heeft zaterdag tegenover Amerikaanse senatoren die in het emiraat op bezoek zijn verkaard, dat de democratie nog zou moeten wach ten tot de veiligheidssituatie is verbeterd en het land is opge bouwd na de zeven maanden durende Iraakse bezetting. Awadi zei daarover dat de kroonprins niet bedoelde dat het een langdu rige zaak kan worden. De minister zei dat Kuwayt van plan is zijn bevolkingsopbouw binnen een jaar te herstructureren opdat er voortaan ruwweg evenveel buitenlandse inwoners als Kuwaytse onderdanen wo nen. Voor de Iraakse invasie in augustus woonden er 700.000 Kuwéyters en 1,2 miljoen buitenlanders, vooral gastarbeiders. Aan zakjes geen gebrek in dit jasje, ontworpen door Karl La- gerfeld. Eronder wordt een zwart en blauw gestreepte rok en een zwarte wollen trui gedragen. Een zilveren hoofdband mag volgens de ontwerper als finishing touch niet ontbreken. foto: ap MODE VOOR HERFST/WINTER 1991-1992 PARIJS Goldfinger. Zo noemt Karl Lagerfeld de goudkleurige bodysuits, die de feestelijke winteravonden spannend moetn gaan ma ken. Quicksilver heten de bo dy's met metaalglans die overdag het beste en glan- zendste beentje voorzetten, gedragen onder tailleurs of zwart fluwelen rimpelrokjes. De trenchcoats brengt Lager feld met grote klepzakken en in dubbelzijdige uitvoering: fel rood, geel, turkoois of vio let aan de buitenkant, vloe kend en contrasterend aan de binnenkant. Heuplange jasjes met twee-maal-drie schuine klepzakjes in rood, tur koois of shocking pink de fileren op snelle kwikzilver en benen in oma's enkel- laarsjes. Rode of groene bole ro-jasjes wapperen op zwarte Ook een zwart fluwelen uit staand rimpelrokje of een dito jeansrokje behoren tot Lagerfelds standaarduitrus ting. Men draagt er een zwart-wit geruit jasje met di abolo-heupen bij of zo'n jasje met brede heupen in rood, i jasje pink of geel met een brede zwarte bies dwars over de borst, langs de mouwen en langs de zakjes. Maar ook fel le zijden schildersblouses die op de rug opbollen als een heteluchtballon. Lagerfeld, afkomstig uit Duitsland, combineerde ook dennegroen en zwart, in (tailleurjjasjes met liervormi- ge (groene) voorpanden en dito trechtermanchetten als in een Trachten-pakje en knipte broekpakken uit Ber- lijnse-Muur bedrukkingen. Minder opzichtig, maar daar om niet minder opzienba- finger de hoofdrol met gou den body's onder wuivende zwarte voile met verhoogde empire-taille of onder lange kanten tunieken, afgerond als een surfboard. Na twintig witte skibroeken onder turkooise jasjes duf fel, parka, tailleurjasje, leren jekker of zelfs geschoren nertsjasje met rits snappen we het wel: wit plus turkoois is een thema van Montana. Dank zij witte, bespijkerde pilotenmutsen, witte hoofdte lefoons en stijf opstaande kragen, zien de lange, slanke meisjes er trouwens uit als de vrouwelijke bemanningsle den van het ruimteschip En terprise onder het gezag van kapitein Kirk. Zwart krijgt van Claude Montana zijn beslag in leren redingotes met zilverige rits of in enkellange pipeline-jas- sen met losse, ongestikte ba nen, zilverige franje op de rug en gedragen met hoge zwarte laarzen. Tenzij er ecru naden marcheren over het somber, bijna strijdlustig zwart. Uit zijn kinderjaren is Claude Montana blijkbaar ook het uniform van de luchtwaardinnen bijgeble ven. Getuige daarvan, een geel uniformpje, bestaande uit een rechte overjas met martingale laag op de heupen (over geel jurkie en dito body) en het bijbehorende hoog petje met klep. Een vermiljoenrood recht overjasje met dubbele kno- penrij, voorgeschoteld met paarse collants, gele hand schoenen en een zwart Cour- reges-petje met rood mika vi zier, doet dan weer Jackie Onassis voor de geest opdoe men. Toen ze nog hip was en Kennedy heette. Montana's nachten zijn zwart. Met de glans van zil ver en de schittering van strasz. En met veertjes, bij voorbeeld voor een met handgeklap bejubeld veren- rokje onder een strasz-blouse. Zoals er deze week in Parijs wordt gepronkt met (ander mans) veren, is er een gat in de markt voor een anti-ver encomité. Vrienden met vacht of veren, verenigt u. LILY ARMON Claude Montana ziet de vrouw in de komende winter graag in dit manarijn-oranje manteltje met hoge kraag en daaronder een strak minirokje rondlopen. Bijpassende handschoentjes completeren het geheel. foto. ap

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5