Begrafenissfeer kenmerkt referendum in Sovjetunie Joegoslavië strompelend naar het einde Dialect maakt plaats voor modern regiolect Brein achter kaping Achille Lauro gepakt Gevolg resultaat nog onduideli jk Honecker eist gek van privé-rekeniij[ BINNENLAND/BUITENLAND SaidóaQowuvnt MAANDAG 18 MAART 1991 PAG ROME De Palestijn Abdul Rahim Khaled, die in 1987 bij verstek tot levenslang veroordeeld werd wegens de kaping van het Italiaanse cruise-schip Achille Lauro, is enkele dagen geleden in Athene gearresteerd. Italië zal om zijn uitlevering vragen, zo is vandaag in kringen van de rechtbank van Genua vernomen. Abdul Rahim Kha led wordt beschouwd als de rechterhand van Abu Abbas, de leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront (FLP). Khaled kreeg levenslang omdat hij, volgens de Italiaanse justitie, het logistieke brein was achter de kaping van de Achille Lauro in 1985. Khaled maakte geen deel uit van het vier man sterke commandoteam dat het schip bezette en drie dagen lang de passagiers en de bemanning gijzel de voor het zich overgaf. De vier kapers zitten in Italië lange gevangenisstraffen uit. Abbas en twee luitenanten, ook bij verstek veroordeeld, zijn nog op vrije voeten. Heidebrand Zo'n 55 hectare heide in het kroondomein op de Asseltse heide is zaterdag in vlammen opgegaan. Veel broedende eenden, salamanders, kikkers em ringslangen bij de brand omgekomen. De brand is waarschijnlijk aangestoken. FOTOrANP Balten wijzen Baker op slechts geringe vooruitgang MOSKOU Afgevaardigden van Estland, Letland en Li touwen, hebben zaterdag tijdens een ontmoeting met de Amerikaanse minister Baker gezegd dat het Kremlin zich weliswaar wat coulanter opstelt, maar nog lang niet genoeg doet om tot een echte dialoog met de Baltische republieken te komen. Baker drong er bij de Oostzee-republieken op aan Gorbatsjov tegemoet te komen en eveneens onderhandelaars aan te wijzen. Baker heeft in Moskou geen doorbraak kun nen forceren in de problemen rond het wapenbeheersingso- verleg. Het CFE-verdrag, dat de vermindering van conven tionele strijdkrachten in Europa regelt, en de START-onder- handelingen over de reductie van de strategische kernbewa pening leveren nog steeds teveel twistpunten öp. Het Sovjet persbureau TASS zei dat het Kremlin tijdens het driedaagse bezoek van Baker met nieuwe voorstellen is gekomen om de knelpunten weg te nemen, maar dat de Amerikaanse minis ter die als onvoldoende heeft verworpen. Zeven keer levenslang v Israëlische moordenaar®' JERUZALEM Een 21-jarige Israëliër ren tot een gevangenisstraf van zeven venslang veroordeeld wegens moord Palestijnen en het verwonden van tien j| in mei vorig jaar. Het districtsgerechtshof van Tel Aviv I Popper schuldig aan de zeven moorden [i pogingen tot moord. L Popper opende met een semi-automatischj het vuur op ongeveer vijftig Arabieren diejr verkeersknooppunt in de vlakbij Tel Avj gen stad Rishon Lezion stonden te wacb mensen die hen als tijdelijke werkkracl dienst wilden nemen. Als gevolg van de s~ vonden in de door Israël bezette gebiec dagen lang gewelddadigheden en plundl plaats waarbij nog eens dertien Palestijiil het leven kwamen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het gisteren gehouden referendum wordt gezien als een vertrouwensvotum over het beleid van lorbatsjov. Ondanks de groeiende ontevredenheid met zijn beleid, verklaar de de 60-jarige Kremlin-leider gisteren ervan overtuigd te zijn dat de burgers zijn campagne voor het behoud van de unie en de hernieuwing van de federatie zullen steunen. Maar vragen wat hij zou doen als sommige republieken zijn voorstel zouden afwij zen, ontweek hij. De kiezers werd gevraagd ja of nee te antwoorden op de vraag: ..Acht u het noodzakelijk de Unie van Socialistische Sovjet-repu blieken te behouden als een hernieuwde federatie van gelijk waardige, soevereine republieken waarin de mensenrechten en vrijheden van iedere nationaliteit volledig worden gegaran deerd?" Voorlopige uitslagen uit Chaborovsk, een stad in het verre oos ten van de Sovjetunie, wezen uit dat tweederde van de kiezers positief had geantwoord. In vier districten in de Centraalaziati- sche republiek Kazachstan sprak meer dan 94 procent zich voor het behoud van de unie uit. Hoe de uitslag van het referendum concreet moet worden ver taald, weten ook de autoriteiten in het Kremlin niet. Medewer kers van Orlov hebben gezegd dat de resultaten van het refe rendum pas na tien dagen bekend zullen zijn. Radicale hervormers, zoals president Boris Jeltsin van de Russi sche Federatie, hebben het Kremlin beschuldigd van bangmake rij om de bevolking te dwingen ja te stemmen. MOSKOU De oorlog tussen Sovjet-president Gorbatsjov en de Russi sche leider Jeltsin duurt voort. In een stemlokaal vlakbij zijn Moskouse wo ning verklaarde Gorbats jov dat „als er een gek kwam die de unie opbrak, dit niet alleen een ramp voor het eigen land, maar ook voor Europa en de rest van de wereld zou zijn". Het was duidelijk dat Gorbatsjov met 'die gek' op Jeltsin doelde. Jeltsin had in zijn stemlokaal ook een woordje klaar voor de pers. Hij wees er opnieuw op dat Gorbatsjov en de zijnen het volk voor het lapje houden en in feite het huidige systeem in stand willen houden. Het televisiekijkend publiek in de Sovjet-Unie kreeg Gorbatsjovs gesprek met de internationale pers slechts gedeeltelijk voor geschoteld, want de verkapte uitval naar Jeltsin was eruit geknipt. Het Kremlin lijkt in middels te begrijpen dat aan vallen op Jeltsin deze aartsri vaal van Gorbatsjov hooguit extra punten oplevert. Jeltsin zelf kwam er uiteraard niet aan te pas in het hoofdjournaal van de staatstelevisie. Wat de kijker wel te zien kreeg, waren de genante om standigheden waaronder in sommige republieken Krem- lin-getrouwe kiezers hun stem uit moesten brengen. In Zuid- Ossetië, een enclave in de re belse republiek Georgië, floten buiten de stemlokalen de ko gels rond. Russen in de dwarsliggende Baltische staten moesten in au tobussen en andere noodvoor zieningen stemmen. In de Li touwse hoofdstad Vilnius be vonden de stembussen zich zelfs binnen de muren van een militaire basis. Bezem De Sovjet televisie verzweeg de ongeregeldheden in Molda vië. Deze zwijgzaamheid past uitstekend in de nieuwe over- heidscensuur, die dit weekein de leidde tot het ontslag van drie redacteuren van het nieuwprogramma TSN. Gor batsjovs eigen radio- en televi siechef Kravtsjenko is momen teel druk bezig de bezem door de staatsmedia te halen. Een journalist die zijn geweten ho ger stelt dan de officiële lijn, vliegt eruit. In de Dzerzjinskiwijk, in het noorden van Moskou, klonk Engelse popmuziek uit een soort megafoon aan de muur van een school waar een stem lokaal was ingericht. Ondanks de muziek hing er een mis troostige sfeer. Zonder een spoortje vreugde op hun ge zicht kwamen overwegend ou dere Moskovieten 's morgens hun stem uitbrengen in het eerste referendum in de ge schiedenis van de Sovjetunie. Binnen lieten ze hun paspoort zien en zetten ze hun handte kening in een groot boek dat hun naam al bleek te bevatten. Ze_ kregen drie stembiljetten en"doken een stemhokje in, af geschermd met gele, glimmen de gordijnen. Daarna doken velen een ver dieping lager het buffet in om zich in de rij te voegen voor boterhammen met ham en worst of voor gebakjes. Het is een oude traditie in de Sovjet unie om het kiesvolk op zeld zame lekkernijen te onthalen. Niet gratis, trouwens. Dezelfde vreugdeloze atmosfeer hing rondom een stemlokaal aan de Leninavenue in het zuiden van Moskou. Ook hier kregen de kiezers op vertoon van hun paspoort de bekende drie stembiljetten. Waar het refe rendum precies om ging, leek niemand echt te begrijpen. De stemmers in het Estse Tallinn kregen in de vorm van een prominent aanwezige vlag far Sovjetunie een hint Daar komt het probleem bij dat Sovjet-burgers totaal onbe kend zijn met vragen waarbij je het ongewenste antwoord moet doorstrepen. Een gecom mitteerde in het stemlokaal in Zuid-Moskou gaf gisteren toe stemd, antwoordde een aantal het spel moet hun stem ni geldig worden verklaard. Haat Op de vraag hoe zij hadden ge- dat een aantal kiezers na het stemmen kwam vragen of ze het goed hadden gedaan. Wat bleek? Ze hadden het gewen ste antwoord doorgestreept. De mensen op leeftijd, blijkbaar communisten, na het verlaten van het gebouw met een blik vol haat. Gaat je geen moer beten ze de vraagsteller oudjes probeerden de schade te toe. herstellen door het bedoelde De nee-stemmers aan de Le- antwoord onderaan het biljet nin-avenue waren minder bij te schrijven en zetten er agressief en wilden best pra- hun handtekening naast, maar ten. „Het is een idiote vraag volgens de officiële regels van die een navenant antwoord verdient", zo motiveei ongeveer 30-jarige mi 'nee' op de vraag over houd van de unie. In de Timirjazevwijk n noorden van Moskou i p een vrouw die kwam steg; niet eens haar pas teva zien. Ze stemde tegelijk d even voor haar man, or. het feit dat ze geen mach had. Anders dan vorige Lp in de Baltische repubL had Moskou geen buiten, ti waarnemers uitgenodidL verzekering van een c( J gang van zaken. 1 Weinig optimisme over oplossing van problemen in Joegoslavië BELGRADO Het Itali- aanse ministerie van bui tenlandse zaken riep Bel grado gisteren op niet het leger in te zetten of an derszins geweld te gebrui ken om de onrust in het land te beëindigen. Het ministerie deelde mee dat het in „spoedberaad" was met andere leden van de Europese Gemeenschap over de span ningen in het Balkanland. Vice-president Mesic zei zater dag na een bijeenkomst van de vijf overgebleven leden van bet presidium dat hij niet opti mistisch was over een demo cratische oplossing van de cri sis. „De republieken die voor een (centralistische) federatie waren heffen haar nu op, na dat ze hebben gefaald hun wil aan anderen op te leggen", al dus Mesic. Het Kroatische dagblad Vjes- nik en het Macedonische pre sidiumlid Vasil Tupurkovski beschuldigden Servie zondag van het uitlokken van een machtsovername door het le ger. Ook de vertegenwoordiger yan Montenegro in het presi dium, Nenad Bucin, nam ont slag. Montenegro, de kleinste Joegoslavische republiek, is vanouds een bondgenoot van Servie. De afgevaardigde van de gedeeltelijk autonome Ser vische provincie Vojvodina legde zijn functie eveneens neer. (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO En Joego slavië, het strompelde voort. Leek het vrijdag na het aftreden van president Borisav Jovic dat de fede ratie het weekeinde niet zou overleven, zondaga vond bestond het staats verband tussen de zes re publieken en twee provin cies. Althans op papier, in de prak tijk zijn alle machtsstructuren nu definitief weggevallen. Met het verdwijnen van het presi dium verloor het land niet al leen het hoogste staatsorgaan, maar ook het leger raakte zijn oppercommando kwijt. Degenen die vrijdag en zater dag voorspelden dat de militai ren via een staatsgreep een einde aan het machtsvacuüm zouden maken kwamen voor alsnog bedrogen uit. De drei ging was zondagavond afgeno men, verdwenen was het ge vaar niet: „Sinds het aftreden van Jovic durven we niets meer te voorspellen", aldus militaire waarnemers in Bel grado. Ironisch genoeg was het juist de republiek Servië, van ouds her verdediger van een sterk centraal gezag, die zaterdag de federatie opblies. Na het ver lies van 'zijn' president als voorzitter van het hoogste staatsorgaan Jovic is een Serviër verklaarde de Ser vische president Milosevic za terdag op tv zich niets meer gelegen te zullen laten liggen aan de beslissingen van het presidium. Tegelijkertijd kon digde hij de mobilisatie af van ordetroepen in Kosovo en in door moslims bewoonde gebie den van de republiek. Ook zei hij een nieuwe politiemacht te willen formeren. Republieken als Slovenië en Kroatië hebben allang hun pa- ramilitiare eenheden, en luis teren sinds jaar en dag niet meer naar de federatieve orga nen, maar deelden het nooit zo klip en klaar mee. Zij zijn al tijd bereid gebleven tot onder handelingen op federaal ni veau. Weliswaar komen zij al leen nog naar Belgrado om over hun afscheiding te pra ten, maar toch. Het is juist om het dreigende vertrek van beide republieken te voorkomen dat Servië graag de noodtoestand in het land zou willen uitroepen. Alleen De Joegoslavische vice-president Mesic tijdens het crisisberaad van het Joegoslavisch collectief presidium zaterdag in Belgrado. FOTO:AP communistische partij voorziet de federale constitutie niet in het aftreden van een presi dent, met als gevolg dat er een compleet machtsvacuüm ont stond. Meest daadkrachtig in alle onduidelijkheid toonde zich Stipe Mesic, de uit Kroa tië afkomstige vice-president van Joegoslavië. Hij wierp zich op als demissonair voor zitter van het presidium en trok de voorlopige macht naar zich toe. Maar hoe lang het presidium nog bestaat is zeer de vraag. het leger kan het land nog bij eenhouden, alleen het leger kan de Servische minderheid in Kroatië en andere republie ken nog beschermen, is de re denatie. Tot tweemaal toe slaagde Mi losevic er ook daadwerkelijk in om het leger in de rol van vredestichter op straat te bren gen. Begin deze maand kwa men de militairen in actie als buffer tussen de Kroatische militia en Servische opstande lingen die de macht in het plaatsje Pakrac hadden over genomen. Verleden week rol den de tanks door Belgrado. Een derde poging om de mili taire oplossing te kiezen faalde echter. De onrust in de hoofd stad als argument aangrijpend pleitte Servië voor de noodtoe stand in het hele land. Toen de andere republieken daar niets voor voelden trad Jovic af. En daar had niemand op gere kend, zeker niet de opstellers van de grondwet die in 1974 van kracht werd: geschreven rond de centrale persoon van Tito en de almacht van de SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN daar hebben ue dl je en last meer iran1 Jaaj die kerel dan de btdiemnpappara- luuruej en blokkeer de ophaalmachine DEN BOSCH De oor spronkelijke dialecten die nog in Nederland worden gesproken sterven in een betrekkelijk snel tempo uit. Dat betekent echter niet dat de streektaal geen toekomst meer heeft. Op basis van de speciale ken merken van de verdwij nende dialecten worden tegenwoordig overal in ons land eigentijdse 're giolecten' gevormd. Dat zei professor dr. A. M. Ha gen van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen zaterdag tij dens de eerste Nederlandse Dialectendag in de Brabant hallen in Den Bosch. Volgens professor Hagen wor den vrijwel alle kinderen die tegenwoordig in dialectgebie den opgroeien Nederlandstalig opgevoed en niet alleen op school, maar ook door hun ou ders. Uit recent onderzoek is volgens hem echter gebleken dat grote groepen jongeren on der invloed van de Nederland se taal en van de streektaal (waarvan ze via ouders en/of grootouders toch vaak 'iets meekrijgen'), een eigen 'tus sentaal ontwikkelen. Allerlei woorden uit de Neder landse? taal worden volgens Hagerj op natuurlijke wijze veranderd in dialectwoorden en vormen dan, samen met de overblijfselen van het oor spronkelijke dialect, een nieu we streektaal die al in relatief grote gebieden wordt gespro ken. Het ontstaan van het re giolect bewijst volgens Hagen onder meer dat de sprekers zich zowel bij de landelijke- als bij de regionale maatschap pij betrokken voelen. De dialectendag was georgani seerd door de Stichting Neder landse Dialecten. Vrijwel alle dialectorganisaties uit Neder land en uit de Duitse- en Bel gische grensgebieden waren met informatiestands aanwe zig. Sharon wil annexatie Westbank en Gazastrook JERUZALEM De Is raëlische minister van volkshuisvesting Ariel Sharon heeft gisteren het- kabinet voorgesteld de door joodse kolonisten be zette gebieden op de Westoever en in de Gaza strook te annexeren. „Het is de enige mogelijkheid om de vorming van een Pale stijnse staat te blokkeren", hield Sharon zijn mede-minis ters voor. Israël mag door de akkoorden van Camp David (1978) de legale status van de bezette gebieden niet verande ren voordat er een Arabisch- Israëlische vrede is getekend. De Israëlische autoriteiten hebben gisteren bijna 30.000 Palestijnen uit de bezette ge bieden toegelaten om te wer ken in Tel Aviv en Haifa. Zij moesten ingeschreven staan bij de Israëlische arbeidsdienst en hun werkgevers moesten ervoor zorgen dat zij voor zonsondergang weer thuis wa ren. Veel Palestijnse arbeiders Minister Sharon. ontdekten echter datl baantje inmiddels was door joodse immigrant; de Sovjetunie. Het aantal stijnse arbeiders was dend minder dan de 45.0 vorige week werden to ten. De voornaamste o< was een algemene stakirf" geroepen door het a grondse verzet en het i gisteren, van de ramada^ islamitische heilige v$e maand. De Israëlische ministers den gisteren op de wekt kabinetszitting over hef zoek zijn ingelicht. Vil wordt verondersteld dat binnen een maand IsraflB aandoen. HAMBURG De naar Moskou vertrokken voor malige Oostduitse leider Erich Honecker probeert via de rechter het tegoed los te krijgen op zijn pri- vé-bankrekening, die in verband met het gerech telijk onderzoek tegen hem door de Duitse justi tie is geblokkeerd. Volgens het weekblad Bild am Sonntag gaat het om 177.000 mark. De vrouw van Honec ker zou nog eens 70.000 6 tegoed hebben en een i burg-auto. Woordvoerdefl tali Tsjoerkin van het S{_ ministerie van buitenlj zaken heeft gezegd da A gezondheidstoestand van necker niet toelaat dat Duitsland terug kan Tegenover Bild am verklaarde Honeckers caat echter dat de voorrij DDR-leider niet wil blijven, maar zijn levfe vond wil slijten bij zijn d<* en kleinkinderen in Chili van» Soi- Minstens 19 doden in Zuid-Afrii JOHANNESBURG Bij ge welddadigheden tussen aan hangers van de Inkatha Vrij heidspartij en sympathisanten van het ANC zijn gisteren minstens 19 doden en 60 ge wonden gevallen. Bloedige gevechten braken uit in het woonoord Alexandra, bij Johannesburg, waar de In katha Vrijheidspartij, de aan hang bestaat merendeels uit Zulu's, een bijeenkomst had georganiseerd in een poging een einde aan de gewelddadig heden tussen zwarten ling te maken. Het ANÖ vooral aanhang onder Xl en andere zwarten, had fc de politie tevergeefs op ar drongen om geen toestemt voor de bijeenkomst te gé De manifestatie werd j woond door rond de 2.00| wapende Inkatha-aanhail Volgens de politie begcr de moeilijkheden toen Jj. aanhangers verscheidene lu's op weg naar de manif' tie aanvielen. 5

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4