rtv Leiderdorp en BVO vrijwel gedegradeerd Philidor 3 kampioen LSB Saturnus boekt ruime winst tegen Tachos Deetos troeft Oost Arnhem af V Ceidóe Sou/umt maandag is maart 1991 Jan Alma nieuwe trainer Foreholte VOORHOUT Handbaltrainer Jan Alma verruilt met ingang van vol gend seizoen de mannen van Copes/ Hermes voor de vrouwen van Noor- lander/Foreholte. De Hagenaar, die de eredivisionist vorig jaar naar winst van de NHV-beker leidde, ziet bij de club in Voorhout nieuwe per spectieven. Voorzitter Lex van Noortwijk betreurt het vertrek van Alma die trouwens bij een deel van de spelersgroep ter discussie stond. In tegenstelling tot de sectie topsport, schaarde het bestuur zich achter Alma die echter niets in de weg werd gelegd om naar Foreholte te verhui zen. „We gaan als vrienden uit el kaar", aldus Van Noortwijk Tiende plaats voor wielrenners Swift LEIDEN In de eerste klas sieker voor topamateurs van dit jaar sleepte debutant Swift-Casba een tiende plaats in het ploegenklassement in de wacht. Vier man van Swift reden de koers in het voorste peleton van 45 man uit. Herman Bakker was de beste met een 15e plaats. De koers werd gewonnen door Jannes Koers die met Rob Smulders in één van de plaatselijke omlopen voor de finish was weggesprongen. André Meulman won in Woensdrecht een criterium voor Nieuwelingen. Kwart eindstrijd Rogier van Duyn LEIDEN Rogier van Duyn be reikte bij de nationale jeugdkampi oenschappen tot en met 16 jaar de kwartfinale. De enige Leidse deel nemer in deze leeftijdsgroep ver sloeg in de eerste ronde de vroege re Leidenaar, Alexander van den Akker na een 4-1 voorsprong met 4-6 en twee maal 6-1. In de tweede ronde moest Sander Peijnenburg, van de bondsploeg tot en met 14 jaar, met 6-4, 7-5 (na 2-5) aan de kersverse speler van het eerste team van De Munnik geloven. In de kwart eindstrijd bleek de grote titelfavoriet, Ruud van der Meulen (Overijssel) met 6-4, 6-2 de meer dere over Van Duyn. Conijn wint A-toernooi LEIDEN Badmintonspeelster Brenda Conijn boekte haar eerste eindzege in een toernooi van het landelijk A-circuit. Met een 3-11, 11-8, 11-6 overwinning in de hal ve finale op de als eerste geplaat ste Nicole van Hooren gaf de Lis- sese al een visitekaartje af. In de eindstrijd klopte Conijn met 6-11, 11-6, 11-3 de als finaliste getipte Carolien Glebbeek. Ook in het dubbelspel werd de titel vero verd. Met vaste partner Van Hooren werd in de finale de combinatie Selma Linders en Li lian Refwutu in twee games ver slagen, 15-11 en 15-8. LEIDEN Philidor 3 heeft zijn verblijf in de Leidse Schaakbond afgesloten met een 4-4 gelijkspel tegen Lei derdorp. Na het uitspelen van de afgebroken partijen uit de zesde ronde waren de Leide- naren al zeker van het kampi oenschap in de promotieklasse. Voor Daniël Noteboom uit Noordwijk stond degradatie eveneens al vast. Het team nam met ere afscheid door Oegstgeest voorlopig op V/2-V/2 te houden. Alphen staat met 4- 3 achter tegen Katwijk en de gradeert ook vrijwel zeker. Voorschoten 2 is afhankelijk van eventuele degradatie uit de KNSB van Voorschoten 1 en/of LSG 4. Het team hield AAS uit Aalsmeer op 4-4. De spirit was er logisch gezien een beetje uit bij Philidor 3; bovendien werd met drie in vallers gespeeld. Enkele spe lers wilden toch nog wel iets doen aan hun persoonlijke sco res. De Heer stond nog op honderd procent en was om die reden aan het eerste bord opgesteld. In een lange partij tegen Van Haastert stond hij eerst wat minder, vervolgens wat beter, maar uiteindelijk werd het toch remise. De Heer is in ieder geval, mogelijk sa men met Piket van Oegstgeest, topscorer van de promotieklas se. Invaller Van der Kloet won regelmatig, De Niet en Vergeer mede dankzij blun ders van hun tegenstanders. Reedijk stond een stuk voor, maar de drie pionnen die Kos ter er voor had bleken vo- doende voor remise. Voor Lei derdorp wonnen Serdijn, De Jeu en Verwoerd. Oegstgeest had het zwaar te gen Noordwijk. Zo stond Piket aan het eerste bord lange tijd een pion achter tegen Scher- penisse. In de afgebroken stel ling staat hij er echter eentje voor en gaat hij vermoedelijk winnen. Slechts drie partijen kwamen in eerste zitting tot een einde: Hoek won vlot voor Noordwijk, Boots scoorde te gen en Berg uit Oegstgeest (de vorige ronde uitkomend tegen Berg van Voorschoten) speelde tegen Van der Berg snel remi se. Veenhuijsen heeft voor Oegstgeest winst geclaimd te gen Lindhout, maar de arbiter zal vermoedelijk tot remise be sluiten. Noordijk en Van der Spek van Oegstgeest hebben winstkansen tegen Bosboom en Plug. Giliams gaat tegen Wagemans vrij zeker tegen- scoren, zodat de te verwachten einduitslag 4'/2-3'/2 voor Oegst geest is. Alphen heeft alleen nog een theoretische kans zich te handhaven. Den Hollander moet dan zijn remise staande afgebroken partij tegen Beek huis winnen. Verder heeft Katwijk herarbitrage aange vraagd voor de verloren ver klaarde partij Van 't Hof-Slui ter uit de wedstrijd tegen Voorschoten. Als dit protest wordt toegewezen (wat vrij onwaarschijnlijk is), dan zou Voorschoten nog kunnen de graderen in plaats van Al phen. Alphen had meer kans gehad als Coppoolse maar niet in gewonnen stand een toren had weggegeven tegen Koele- wijn. Van Dijk, Passenier en Petrelli wonnen wel. De pun ten van Katwijk kwamen ver der van Van der Bent, Dub beldam en D. Binnendijk. Gezien de stand op de ranglijst maakte het weinig uit voor Voorschoten 2 of het gelijk zou spelen of winnen. Een ruime winst was mogelijk geweest, maar zoals zo vaak in dit sei zoen gingen er weer twee ge wonnen staande partijen ver loren. Bij een 3-3 stand werd het zekere voor het onzekere werd genomen: Den Herder gaf na het afbreken zijn ge wonnen stand tegen Könst re mise, zodat ook Schoonder- beek remise krreg in zijn iets mindere eindspel tegen Spaar garen. Voor Voorschoten won nen Combé (met geluk), Wise en Sluiter; voor AAS Koren- winder, De Leur en Naber. Indien zowel Voorschoten 1 als LSG 4 uit de KNSB terug komen zou in ieder geval Voorschoten 2 degraderen. Af hankelijk van de nog open staande partijen zitten in dat geval Katwijk, Oegstgeest en Leiderdorp ook nog steeds in de gevarenzone. Alleen AAS, dat het seizoen bijzonder slecht begon, is veilig. Op Philidor 3 en Noordwijk na waren de krachtsverschillen in de pro motieklasse dit jaar niet groot. Tekenend is dat Voorschoten 2, vier seizoenen geleden met een op papier veel zwakker team kampioen, dit jaar in de gradatiegevaar is. Voorlopige eindstand (gebaseerd op prognoses): 1 Philidor 3 12 match- punten /35"2 bordpunten 2 Oegstgeest 10/30"; 3 AAS 9/30 4 Katwijk 8/30 5 Leiderdorp 8/29'.^ 6 Voorschoten 2 5/25'/: 7 Alphen 326Vi 8 Noordwijk (degradeert) 1/1614. ROTTERDAM Deetos heeft zater dagavond het Nederlands kampioen schap zaalkorfbal veroverd. In een met 8200 toeschouwers volgepakt Ahoy' werd het favoriet geachte Oost Arnhem met 12-10 verslagen. Oost Arnhem begon goed maar kon na twintig minuten, toen een voor sprong van 6-3 was bereikt, een half uur lang de korf niet meer vinden. Alles wees er dit seizoen op dat Oost Arnhem de met het vertrek van trai ner Wals in 1989 afgebroken succes volle periode zou voortzetten. Onder de nieuwe coach Schalk bereikten de Arnhemmers zonder verliespunt de De start in deze ontknoping van de competitie was al even vlekkeloos. Csupor (2) en Edelenbos brachten Oost Arnhem na acht minuten op 3- 0. Deetos-coach Mulders vreesde een herhaling van de vorige zaalfinale. Overmand door zenuwen werd zijn ploeg toen een willoos slachtoffer van het Delftse Fortuna. Bijtijds Bijtijds kreeg Deetos verdedigend greep op Oost Arnhem waarbij de vrouwen Fortuin en Brandt bij de korf belangrijk werk verrichtten. In aanvallend opzicht hielp Poleih haar ploeg er bovenop met vier goals en een benutte strafworp. Oost Arnhem slaagde er niet in het spel te verleggen en zelfs Oranje-diri gent Wolsink kon de juiste oplossing niet aangeven. De wissels kwamen pas acht minute toen Deetos door Poleih hoek en Oscar Mulders a sende voorsprong (11-6) mink en Van het Kaar drie treffers de machine nog wel weer op Deetos kon niet meer haald: 12-10. Deetos - Oost-Arnhem wers: 8200 Csupor, 0-2 I-4 Steenbergen, 2-4 3-5 Fortuin, 3-6 Csupor, 4-6 Wolsink, 6-6 Poleij, 7-6 Mulders, 9-6 Poleij, 10-6 II-7 Steenbergen, 11-8 tenink, 12-9 Leeuwenhoek, LEIDEN Leiderdorp en BVO zijn zo goed als gedegradeerd. BVO ver loor in Amsterdam van medekandidaat Wils kracht (93-78), terwijl Leiderdorp het in eigen huis niet kon bolwerken tegen Lisse (76-87). MSV won nipt van Dragons (76-68) en deelt de twee de plaats in de dames promotiedivisie. Het doek is zo goed als geval len voor Leiderdorp en BVO. Leiderdorp dat troosteloos onderaan de eerste divisie bungelt, verloor zaterdag in eigen huis van streekgenoot Lisse. Geen opzienbarende gebeurtenis, gezien de twee de plaats van Lisse in de competitie. Het verlies wordt alleen nog maar groter als in aanmerking wordt genomen dat de animo om te trainen bij Leiderdorp om de meest uiteenlopende redenen zowat volledig ontbreekt. Ed Zaal, de nieuwe man aan het roer bij Leiderdorp, kreeg niet meer dan drie respectievelijk vier van zijn pupillen zo en thousiast om de training te bezoeken. Voor een ploeg in degradatienood is zoiets na tuurlijk dodelijk. Lisse profi teerde daar zaterdag van al speelde de ploeg van coach Koster zeker niet goed. Paul Ruigrok (blessure) en Ronald Sporken (vakantie) ontbra ken, en Leiderdorp gaf Lisse in het begin weinig bedenk tijd om die opengevallen plaatsen op de juiste manier in te vullen. Via 8-0 en 13-3 leek coach Zaal zijn ploeg i toch nog verrassend goed te Lida van der Voort was topscoorster voor BV Lisse in het treffen met Byte BVG. hebben kunnen prepareren. Maar zijn tegenstrever Kos ter zette in een time out orde op zaken. Lisse forceerde na 16-10 een 16-21 voorsprong en het hield die vrij gemak kelijk vast tot aan de rust (30-38). Na de pauze maakte Lisse niet opnieuw de fout Leider dorp het initiatief te laten. Integendeel, Lisse gebruikte het surplus aan ervaring om de voorsprong verder uit te bouwen. Bij 51-69 stond de maximale voorsprong op het scorebord. Toch was Koster positiever dan ooit over Lei derdorp: „De ploeg speelde fris en stevig basketbal, beter dan wat ik tot nu toe van die ploeg heb gezien. Het is jam mer dat ze zich toch te mak kelijk laten provoceren en te veel de discussie blijven aan gaan met de. scheidsrechters". Koster doelde op ondermeer de twee technische fouten die Leiderdorp kreeg toebedeeld. Anderzijds was het speler Rob Beekhuis juist Lisse be tichtte van 'praat'basketbal: „Iedereen weet dat wij een jonge ploeg hebben en de no dige problemen achter de rug hebben met het gedrag bin nen de lijnen. Lisse is echter eveneens een ploeg die teveel praat, teveel provoceert en het fysieke duel niet schuwt. De incidenten van zaterdag wijt ik voornamelijk aan het gedrag van de spelers van Lisse. De ploeg is arrogant en is sportief gezien geen haar beter dan Leiderdorp". Ver wijten over en weer dus, evenals dat zaterdag tijdens archieffoto de wedstrijd het geval was. Het verbale geweld dreigde na afloop nog uit de hand te lopen toen Lisse speler Jur- gen Goudzwaard Patrick Vo gelaar van Leiderdorp te lijf wilde. Gelukkig vielen er dit keer geen klappen. Coach Koster die eerder dit seizoen bij Azimma rake tikken op liep, en die publiekelijk al vraagtekens stelde bij het toenemende geweld in de basketbalsport, kan nu ook het gedrag van zijn eigen pu pillen aan de kaak gaan stel- BVO trad in Amsterdam aan tegen Wilskracht. Voor de Alphenaren was het erop of eronder. Wilskracht verza melde twee punten meer dan BVO dat weer twee punten boven Leiderdorp stond. Bij verlies werd het voor BVO zo goed als onmogelijk de de gradatie nog af te wenden. De Alphenaren slaagden er niet in tegen het versterkte Wilskracht het spook af te wenden. BVO verloor vrij kansloos met 93-78 -en met nog slechts vier wedstrijden te gaan staat het nu vier pun ten achter op Wilskracht. Bij gelijk eindigen telt het on derling resultaat, en ook dat is in het voordeel van Wils kracht. BVO en Leiderdorp hebben het dus niet kunnen waarmaken dit seizoen. Voor BVO betekent dat tevens dat het samenwerkinsverband met Luba Leiden (ook in ernstige degradatiezorgen) sportief als mislukt mag wor den beschouwd. De wedstrijd van Luba Lei den tegen Locomotief is uit gesteld. Zaterdag kon er niet in de Vijf Meihal worden ge speeld in verband met een daar te houden volleybal tournooi. Leiden komt de on derbreking slecht uit. De ploeg won na een lange serie verlieswedstrijden twee wed strijden op rij en het had maar wat graag het ritme vastgehouden. Leiden staat momenteel op een twaalfde plaats in de promotiedivisie, een plaats die recht geeft op rechtstreekse degradatie naar de eerste divisie. Concurrent Early Bird won van hekkel- suiter RZ met 91-80. Early bird staat nu twee punten bo ven Leiden. In de dameseredivisie won Lisse van Byte BVG. Lisse boekte een regelmatige zege. Via 37-41 werd het uiteinde lijk 57-70. Topscorers bij Lis se werden Lida van der Voort met 15 punten en Joke van der Heuvel met 13 pun ten. In de damespromotiedivisie pakte MSV in eigen huis de winst op Dragons. Renate Sluis legde de basis voor de 76-68 overwinning. Sloeg MSV mét Sluis al snel een gat van twintig punten 42-22, zónder Sluis kwam Dragons nog angstvallig dichtbij. Sluis is niet alleen de beste guard van Nederland, Sluis wéét dat ook. Haar superioriteits gevoel kende zaterdag geen gelijke. Ze gedroeg zich zoals een vedette dat absoluut niet betaamt. Scheldend op haar ploeggenoten die tot tranen toe werden bewogen vanwe ge het onbeschaamde gedrag van hun ploeggenote. Coach Frans Nelissen greep in en terecht. Hij haalde Sluis naar de kant geheel tegen haar zin in. Sluis hoopte vervolgens vurig op een overwinning voor Dragons, maar dat lukte de ploeg uit Ridderkerk net niet, al kwam de ploeg zeer dichtbij (68-64). Na het laatste fluitsignaal vertrok Sluis zonder iemand nog aan te zien naar de kleedkamer. De verhouding tussen Nelissen en Sluis is er duidelijk niet beter op geworden. Nelissen overigens heeft al aangekon digd volgend seizoen niet meer als coach voor MSV te zullen optreden. Dat ondanks dat de ploeg momenteel een positie bekleedt die uitzicht geeft op promotie naar de eredivisie. André van Es (Saturnus) haalt doeltreffend uit in het duel tegen Tachos. Saturnus won met 21-15. foto: henk snaterse LEIDEN De heren van Saturnus behaalden, on- danks het gemis van twee basisspelers, een gemak kelijke overwinning tegen het tweede team van het Waalwijkse Tachos. De Leidenaars zetten de Bra banders met 21-15 opzij. De dames van HVS vijzel den het zelfvertrouwen op door weer eens te winnen, het tweede van Foreholte was met 8-14 het slachtof fer. Saturnus startte gistermiddag zonder de geblesseeerden Wim van Leeuwen en Dan Olssen. De toch al krappe selectie leek hierdoor geenszins verzwakt aangezien Tachos al snel tegen een 6-2 achterstand aan keek. Maar de vermoeidheid begon te tellen bij Saturnus, waarvan ook de aanval, door een straffe dekking van Tachos, niet meer soepel draaide. De Brabanders profiteerden hiervan en kwa men terug tot 8-7. Op dat mo ment leek het spannend te worden, ware het niet dat Ta chos haar kansen op kinderlij ke wijze verprutste. Saturnus strafte dit met enkele vlijm scherpe break-outs af waar door het met een geflateerde 11-7 kon gaan rusten. De tweede helft kende een gelij- koplopend scoreverloop, de Leidse voorsprong kwam dan ook geen moment in gevaar. Tachos probeerde nog wel de Leidse aanval lam te leggen met een consequente dekking maar het kreeg lik op stuk door onder andere bekeken af standschoten van good-old Hans Blansjaar. Pas bij een 17- 14 achterstand en nog vijf mi nuten te gaan durfde Tachos met een 4+2 dekking te gaan spelen. Jammerlijk genoeg voor de Brabanders liep ook dit uit op een fiasco en kon Sa turnus de marge zelfs naar 21- 15 vergroten. HVS liet in de wedstrijd tegen het onderaan bungelende Fo reholte zien dat het nog wel degelijk kan handballen. Na op knullige wijze op 2-0 ach terstand te zijn gekomen zette de Stompwijkse dames de wedstrijd naar hun hand. Met een dynamische tweede lijn trok HVS gaten in de Voor- houtse dekking waarvan de eerste lijn profiteerde. Bij rust was de stand dan ook naar 3-7 omgebogen. In de tweede helft probeerde Foreholte het met een meer offensievere dek king. HVS antwoordde hierop, door de van de ruimte profite rende cirkelspeelster aan te spelen, die daarna bekwaam van profiteerde. De voor sprong kwam verder geen mo ment in gevaar en de Stomp wijkse ploeg behaalde met 8-14 een verdiende overwinning. De dames van Olympia verlo ren, na het behalen van de ti tel, met 11-12 van het inmid dels gedegradeerde DWS. De Wassenaarse ploeg opende met een 3-0 voorsprong maar maakte daarna de indruk zich totaal niet te interesseren voor handbal. In een tempoloze wedstrijd, waarin balverlies zich regelmatig voordeed mocht DWS tot 4-4 terugko men om daarna met een 6-7 voorsprong de eerste helft te besluiten. In het verdere ver loop probeerde Olympia de fut weer in het zevental te krijgen door feller te gaan verdedigen. Maar ook dit werd niet met voldoende overtuiging gedaan zodat DWS in een spannende slotfase uiteindelijk beide pun ten naar zich toe trok. De heren van Rijnstreek wonnen zonder enige moeite met 19-10 van het Haagse EHC. Gemakzucht en veel slordigheden stonden een gro ter pak slaag in de weg. Het al gedegradeerde EHC bleek werkelijk niets in huis te heb ben en mocht dan ook na der tig minuten spelen met een 9-3 achterstand gaan rusten. Rijn streek wilde het daarna nog mooier doen, waardoor EHC de gelegenheid kreeg tot 14-10 terug te komen. Dit was de Al- phense ploeg echter te gortig en met fanatiek spel werd de stand naar 19-10 getild. KOERSlf DEN HAAG Onze tij de koersen van Hili (dinsdag aanvang 18.3", luiden: h; le koers: 1. First Buitenzprg» of Fancy, 3. Fario B (6-7-1). 2e koers: 1. Dino De Bloo 1/ Eline Buitenzorg, 3. Early N h{ 2). en 3e koers: 1. Ecarla Lee, 2. Fu Duchess Lelystad (4-5-12). 4e koers: 1. First Class Nobo,1 van Merm, 3. Flora W (2-6-1 5e koers: 1 Meadwonbrancl 2. Dazraff B, 3. Carlina d'Alkp. 6-7). 6e koers: 1. Dash of Scot, Bella, 3. Dora van Ranum (lte 7e koers: 1. Ciao Magnus. 2. de Lente, 3. Adrienne (6-8-3 |is 8e koers: 1. Roger Flight. ye Dean, 3. David Morgan (3-1+ 9e koers: 1. Albert Cathi Briesly, 3. Assay B (6-7-3). Hit the toont ware (Van onze werker) WASSENAAR pers gaven acte de openingsmeeting digt. Toch ware tien leuk mers met veel die het later dit j< wel eens maken. Op de in vallende goede st; kerende een de de dravers hadde Superkwartet, al koers na het dicht van de geldkra; Ladbroke sinds be jaar gedegradeerd doorsnee koersje. Als driejarig renpaard the Headline als een lof te. Vooral in de maanden van het sei: de hengst een klasse zelf oudere paarden destijds de handen voBc. rappe viervoeter. Dat er de reden dat de hengs kele fraaie en bel overwinningen voor zienlijk maar niet n; noemd bedrag van qd< wisselde. Vorig jaar le^ye echter op dat de nieuu^g ters zich een zeperd L. eerste orde hadden schaft* Hit the HeadlinS er plotsklaps maar wef h en finishte tot ontzettjrk zijn investeerders keerlij- in de achterhoede. Na^ Voordelen Toch heeft een jaarl presteren zijn voorde the Headline was imm| gedaald in de handic deskundig opgesteldki waarin elk paard naa"" zijn klasse wordt opg met een mee te dral wicht). Toen Hit the gisteren de baan betuc droeg het gewicht Jockey Terry Cain zadel slechts vijftig 1 betekent dat de heng^g' liefst 15 kilo was lijst en dat heeft zo ziw delen. De ouderwets Hit the Headline daardoor heer en mees Favoriet Queen of Lao met een vierde plaats d leur, wellicht dat dez< vroeg in het seizoen no veel gevraagd is voor Net terug Kampioenspikeur Grift was net terug wereldkampioenschap hij slechts op de i plaats was geëindigd tien deelnemers. Op I verging het hem vee Hij zette zijn eerste tw< op de Wassenaarse baa winst. Dit lukte eerst Amerikaanse hengst I Crown, die de lange rei van Duindigt volledig te. De tijd 1.16,2 over 1 ter betekende een nie zoenrecord voor zijn ja Korte tijd later sloeg <1 burger toe met zijn k| troef Floris Bos, die i tussensprint de kop i verder niet meer b werd. Gebrek aan topkoerse de Nederlandse topme wijken naar de baan Duitse Recklinghausei bleek ze met rijder Leeuw weer een klass Ze won gemakkelijk van Recklinghausen, w beloond met DM 10.001

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18