Aibliek voelt zich oekocht in Houtrust Risico winstverlies doet Rominger niets Wegblijvers zitten op de tribune Francaise baart opzien met een kwartetsprong Siemerink ook langs Gilbert )RT CcidócSouoont MAANDAG 18 MAART 1991 PAGINA 13 (iies wint ookertitel 'ERDAM Tony Jones afgelopen zaterdag in èrdam de open Europese kertitel voor professionals verd. De 29-jarige Engels- zegevierde in de finale zijn zeven jaar jongere 1-3-3-1 genoot Mark Johnston-Al- njzenj De eindstand in de wed- I. die ging over maximaal ntien spellen, was 9-7 Jones waardoor hij ruim gulden verdiende. iston-Allen hield als riizenSfctprijs aan het evenement bedrag van ruim 70.000 en over. ijzerv: Toe K)( Indonesiërs heersen bij badmintonstrijd LONDEN Na tien jaar heeft Ardy Wirana- ta de All England titel bij de mannen terug gebracht naar Indonesië. De virtuoos versloeg afgelopen zaterdag in de finale van het Wim bledon in de badmintonsport de Malaysiër Foo Kok Meong in twee games (15-12 15-10). Het werd in Londen een dubbel succes voor de Indonesiërs door de triomf van Susanti bij de vrouwen. In een volledig Indonesische eindstrijd versloeg de titelverdedigster haar landgenote Kusumawardhani met de merk waardige cijfers 0-11, 11-2, 11-8. De overwin ning van Wiranata was opmerkelijk. De stu dent economie had de hele week last van an gina, die hij opliep in de voorafgaande Zwèedse Open. Desondanks kwam hij in All England nauwelijks in moeilijkheden. Europees record De Bruijn BONN Het zwemgala in Bonn, de tweede wedstrijd om de wereldbeker, heeft een wereldrecord opgeleverd voor de Canadese rugslagzwemmer Mark Tewksbury en drie Europese records, waarvan één voor Inge de Bruijn op de 50 meter vlinderslag. Voor meer Nederlands succes zorg den Ron Dekker, die zijn nationale record op de 100 me ter schoolslag aanscherpte tot 59,70, Karin Brienesse, de beste op de 200 vrij, en de vrouwenstafetteploeg. Het Eu ropese record van Inge de Bruijn kwam als een volslagen verrassing. De Barendrechtse, die veelvuldig te water ging in het snelle 25-meterbad van Bonn, leek afgelopen zaterdag al niet meer vooruit te branden. De evenaring van haar eigen Nederlandse record (27,74) in de series van de 50 vlinder zorgde zondag voor zoveel inspiratie, dat ze in de eindstrijd niet bij te houden was. De drievou dig wereldkampioen van Perth Matt Biondi kon op de slotdag van het zwemgala een complete afgang nog net voorkomen. Biondi haalde op de 50 vlinder en 100 vrij de finale niet eens. Blomdahl Europees kampioen driebanden DORDRECHT Torbjörn Blomdahl is in Dordrecht Europees kampioen driebanden geworden. De Zweed versloeg in de finale Dick Jaspers in vijf sets. De Belg Raymond Ceulemans werd derde door met 3-0 van Rini van Bracht te winnen. Blomdahl won de finale met 3-2, dezelfde uit slag als vorig jaar in Norrköping. Jaspers won in de halve finales spektaculair van de Belg Raymond Ceulemans. De Bra bander kwam met 0-2 in sets achter en zag Ceulemans tot zijn opluchting in de derde reeks een wedstrijdpunt missen. Jaspers won de set alsnog, waarna hij niet meer af te stop pen was (3-2). Blomdahl had slechts ruim een uur nodig om Rini van Bracht met 3-0 uit te schakelen. Tweede grote zege voor Koert ZAANDAM Jans Koert heeft gisteren de Ronde van Noord-Holland, de eerste A- klassieker voor amateurs, ge wonnen. Na de 155 kilometer, met begin en aankomst in Zaandam, versloeg de coureur uit Eefde zijn medevluchter Rob Mulders (Wehl) in de sprint. Het peloton volgde op 24 seconden Voor Koert was het de tweede grote zege in het net begonnen jaar. Twee weken geleden was hij de snelste in de Ster van Zwolle, de opening van het amateur seizoen. Handbalsters dicht bij WK CASSANO Het Nederlands vrou- wenhandbalteam heeft tijdens het Europese kwalificatietoernooi voor de wereldtitelstrijd zijn derde over winning geboekt. Finland was in Cassano geen tegenstander van bete kenis. De formatie van interim- bondscoach Bert Bouwer zegevierde met 24-13. Bij rust was het 16-4. Door de zege maakt Nederland een goede kans op een finaleplaats. In groep A zijn IJsland (woensdag) en Portugal (donderdag) nog tegenstander. De nummers één en twee van elke groep plaatsen zich direct voor de wereldti telstrijd, de beide nummers drie spe len een beslissingswedstrijd. FOTO: MILAN KONVALINKA r We N HAAG „De deur de Nederlandse atle ten* staat volgend jaar op klein kiertje", zei een Hens Brabers na ip van het Haagse In- irgala in Houtrust irt. De 67-jarige toer- )i-organisator doelde wiï armee op het wegblij- n van een aantal Neder- n idse atleten. Op de 'in- D: nationale' nummers ei tolkten de wel aanwe- ;t.T je Nederlanders, op een •hui; k0le uitzondering na, bijrol. aantal Nederlandse atïe- was, zonder zich af te mel- I, gewoon weggebleven, lardoor bleven er op de O"4 ïritnummers nogal wat ba- 'an 1 lee§ publiek kreeg i aantal uiterst magere els voorgeschoteld. Brabers ;erde ziedend. „Altijd roe de Nederlanders dat er ts georganiseerd wordt. Nu er een keer een aantrekke- :e wedstrijd en dan blijven gewoon weg. De uitnodi- ,'fs wordt aanvaard, het en- elsi treebiljet in ontvangst geno men en tijdens de wedstrijd zitten ze op de tribune. Ze hebben niet eens de beleefd heid om zich af te melden. Daar doen ze zichzelf en de at- letieksport geen plezier mee. Ik overweeg sterk om volgend jaar geen series meer te laten lopen, maar alleen finales. En dan komen de Nederlanders gewoon op de wachtlijst". Over zijn opzet om de jeugd meer bij de toppers te betrek ken, was Brabers meer dan te vreden. „Dat is gelukt. De kin deren vonden het prachtig dat Johnson, Melinte en Cooman de prijzen uitdeelden. De ere- ronde daarna zullen ze niet snel vergeten. Aan de reacties te horen, denk ik dat, ook het publiek dat schouwspel heel aandoenlijk vond". Als enige Op de 50 meter horden bij de vrouwen wist Nelleke Koppe laar als enige Nederlandse at lete tot de finale door te drin gen. De twintigjarige atlete van het Haagse Sparta, kwam in de serie tot 7.34 seconden. Op de 1000 meter ging de strijd voornamelijk tussen Gaby Lesch (Duitsland) en de Roemeense atletes Doina Me linte en Ella Kovacks. Heidi van der Plas speelde in dit veld een bescheiden rol. Toch wist zij achter dit drietal een vierde plaats te bemachtigen. Zij verwees in de eindsprint Ivana Kubesova, die in Sevilla zilver won op de 1500 meter, naar een vijfde plaats. Bij de mannen wist Robin van Helden (V&TC) op de 1000 meter lange tijd in het spoor van de beide koplopers Tonio Viali (Italië) en Robert Bani (Algerijë) te blijven. Maar op de laatste 50 meter moest de in Amerika wonende Nederlan der afhaken. Hij werd uitein delijk derde in 2.22.48 minu ten. De 200 meter was een lou ter Nederlandse aangelegen heid. Zonder enige tegenstand won Regilio van der Vloot deze afstand. Bart Hogendoorn (Sparta) legde beslag op de tweede plaats. In de titelstrijd op de viermaal tweehonderd meter estafette zegevierde bij de mannen het Rotterdamse Metro in 1.28.83. Het Haagse Sparta werd hier derde in 1.29.83 minuten. Bij de vrouwen ging de overwin ning naar Ciko'66 in een tijd van 1.40.32 minuten. Jshockeyers °nr erliezen ook iblif Ho wee de duel NDHOVEN Noorwegen voor de Nederlandse ijs- ckeyers in twee oefenwed- )eidtken. Na de 2-3 van afgelo- vrijdag werd het een dag 15« ter in Eindhoven 2-4. Het Lifrschil in kwaliteit deed zich :t name in de derde periode K)r. Toen kwam de ploeg van ach Larry van Wieren uit- udingsvermogen te kort te- (M n de Noren, die handig van ikele fouten in de defensie ofiteerden. Bij het ingaan tp;i n de slotperiode was de nd nog gelijk (1-1). Door 'oth (na een fout van Hom- Christiansen en Rath ;"lcjEp Noorwegen uit naar 4-1 taai vorens Van Hunen met nog nder dan zes minuten te den de eindstand op 2-4 icht' de eerste periode had Ber ing bepaald pech met een lot tegen de paal. Pas na een ilf uur viel de eerste treffer, hwr de Noor Andersen. Nog de tweede periode maakte Mogs gelijk na een blunder i doelman Allman. In het .nlS'fi van de derde speeltijd ird de Nederlandse doelman Bhen vervangen door Nij- nd. het Europees kampioen- J haP voor vrouwen verloor ederland met 20-0 van Fin- DEN HAAG Het Ha gue Indoor Atletiekgala, dat gisteren de tribunes van Houtrust Sport einde lijk weer eens goed bezet kreeg, draaide om slechts één man: Ben Johnson. De roemruchte Canadees was a 55.000 gulden start- geld naar Den Haag geko men om exact 50 meter, nog niet eens een half voetbalveld, te sprinten. De pecunia waren derhalve pijlsnel verdiend, maar de dan wel verlangde tegenprestatie bleef achterwege en maakte plaats voor een anti-climax. Johnson verloor van de ge tergde Sovjetrus Vitali Savin en het toch al mopperende pu bliek voelde zich bekocht. „Ik ben moe", meldde Ben Johnson al twee dagen voor zijn met spanning tegemoet geziene race. „Ik wil naar huis". In de catacomben van Houtrust Sport, achtervolgd door enkele tientallen handte- keningenjager(tje)s, verviel hij in herhalingen. „Ik ben moe, ik wil naar huis, het indoorsei- zoen was voor mij te lang", klonk het andermaal. De zo juist geïncasseerde nederlaag kon Johnson niet zo gek veel schelen. „De ene keer win je, de andere keer verlies je", sprak hij onverschillig. „Ik ben ook maar een mens, weet je". En, richting het hoorbaar teleur gestelde publiek: „De mensen verwachten, na twee jaar stilstand, te veel van me". Ontspannen De nimmer aflatende druk, nu eenmaal onvermijdelijk bij een dergelijke status, heeft ook bij Ben Johnson een hoge tol ge ëist. Veel wilde de Canadees daarover niet kwijt. Slechts dit, met zichtbare tegenzin: „Het is ontzettend zwaar". De hem nu toelachende, ook thuis echter nog immer relatieve rustpauze is nu nog het enige waarvoor 's werelds meest ge fotografeerde atleet zich wenst te interesseren. „Ik vlieg mor gen terug naar Toronto en dan doe ik lekker twee weken he lemaal niks. Lichaam en geest ontspannen, ik ben er harder dan ooit aan toe". Zodra de accu weer is opgela den, start Ben Johnson met de voorbereidingen op het aan staande buiten-seizoen. „Het voelt goed om weer terug te zijn, dat wil ik straks ook be wijzen. Ik moet nog wat scha ven aan m'n start, daar kan nog wel wat aan verbeterd Nelli Cooman had zich in een modieus pakje uitgedost. worden", aldus Johnson, die eind mei zijn volgende wed strijd wil lopen. „Ik hoop dan weer fris te zijn". De afgelopen weken reisde Johnson, met trainingsmaat en (tijdelijk) coach Desai Williams in z'n kielzog, kris kras over de wereldbol. „Ik heb in Euro pa twee goede races gelopen", aldus Johnson die vorige week voor een promotie-tour („Heel vermoeiend") in Scandinavië vertoefde. De afgelopen vier dagen en, in gezelschap van een met heel veel goud om hangen (en tot zwijgen ge doemde) vriendin, nachten in het Scheveningse Carlton Beach-hotel bracht Johnson vooral slapend door. „Ik heb een beetje over het strand ge wandeld, maar tijd (lees: zin; red.) voor iets anders had ik niet". Zijn plan om een aantal compact-discs te kopen, liep op niets uit. „En daarvoor is het nu jammer genoeg te laat". Benadeeld De winnaar van het slotnum mer van het over het alge meen tegenvallende indoorga- la, de Sovjetrus Vitali Savin, voelde zich voor de race dui delijk benadeeld. Terwijl Johnson en de nimmer van zijn zijde wijkende Williams al een uur op de binnenbaan aan het warm lopen waren, bleef Savin in de aangrenzende hal. Toen hij ook de hoofdarena wilde betreden, werd de Sov jetrus langere tijd tegen gehou den door een overijverige con troleur. „En zij dan?", wees Savin naar zijn aanstaande concurrenten. Na enig soebat ten, mocht hij zich dan einde lijk richting startblokken be geven. Om even later onmid dellijk revanche te nemen. „Hij had een bliksemstart", meldde ook Ben Johnson, die zichzelf op een tweede plaats terug vond. „Jammer, volgen de keer beter", was nog het enige spoortje van schuldge voel dat de superstar toonde. Bleekjes In Houtrust Sport - waar bij de toekijkende schaatsers Bart Veldkamp, Yvonne van Gen- nip, Lia van Schie en Sandra Voetelink meer om handteke ningen werd bedeeld dan bij de atleten - bleven de overige wedstrijden nogal bleekjes. Ook al door het zonder enige verklaring weg blijven van een verontrustend groot aantal FOTO: MILAN KONVALINKA Nederlandse atleten, dat de weelde van een internationaal top-evenement in eigen land kennelijk niet kon dragen. Slechts het hoogspringen der vrouwen kon enig enthousias me bij het publiek los maken. Dank zij vooral de Sovjetrus sin Tamara Bykova, die met een sprong van 1,98 meter ze gevierde. Wereldkampioene Heike Henkei schitterde louter door afwezigheid. Volgens haar aanwezige manager was de Duitse om acht uur 's och tends uit Keulen weggereden, maar in Houtrust Sport werd ze nimmer aangetroffen. Bij het verspringen zorgde Llewlyn Starks voor een posi tieve verrassing. De Ameri kaan zweefde naar een afstand van 8,16 meter, de derde pres tatie van dit indoorseizoen. De Duitse wereldkampioen Diet- mar Haaf (7,93) werd tweede; Emiel Mellaard, terug na lang geblesseerd te zijn geweest, met één centimeter minder derde. Ook op de 50 meter vrouwen was sprake van een miniem verschil. Nelli Fiere- Cooman won in 6,34, éénhon derdste van een seconde snel ler dan de Francaise Sidibe. DICK KIERS Tony Rominger kust zijn dochtertje na zijn eindzege in Parijs- Nice. NICE Tony Rominger beëindigde Parijs-Nice daar waar hij begonnen was. Op de hoogste trede van het erepodi um. Een week geleden moest de 29-jarige Zwitser in Fonte- nay-sous-Bois het ereschavot nog delen met Thierry Marie. Gisteren op de Col d'Eze had de Helveet het rijk alleen. Eindwinnaar van de turbulen te 41ste editie van de 'Koers naar de Zon' mét de triomf in de klimtijdrit van Nice naar de top van de Eze. Hij was een seconde sneller dan Stephen Roche, evenals vorig jaar tweede, en twaalf op Andrew Hampsten. In de eindklasse ring werd de kopman van Tos hiba gevolgd door twee ploeg genoten. Jalabert en Gayant. Een primeur voor Parijs-Nice. Rominger is de terechte win naar. Hij won vier van de acht etappes. De proloog, ploegen tijdrit, de tocht naar de Mont Faron en tot slot in de stro mende regen de race tegen het horloge op de flanken van de Col d'Eze. Het is vanwege de 'helmen-af faire' evenwel uiterst twijfel achtig of zijn indrukwekkende triomftocht van het noorden naar het zuiden in de boeken wordt genoteerd. De Zwitser maakt zich daarover echter niet druk. „Het interesseert me niet wat Verbruggen doet, of de UCI. Het zal me worst wezen als de eindzege ongeldig wordt verklaard en ik FICP- punten moet inleveren. Ik blijf me als winnaar van Parijs- Nice beschouwen. Dat heeft iedereen die er bij was met ei gen ogen kunnen zien". De Duitser Uwe Ampler won zaterdag de zevende etappe. De Fransman Francis Moreau, die de dag tevoren bij het aan gaan van de eindsprint zijn helm had weggegooid, had van de organisatoren toesteming gekregen weer te starten. Tirreno Het klassement in de Tirreno Adriatico veranderde in het weekeinde niet. De Italiaan Ghiotto bleef aan de leiding, met zeven seconden voor sprong op de Zwitser Wegmül- ler. De vierde etappe leverde zaterdag een overwinning op voor Silvio Martinello. De 27- jarige Italiaan, overgekomen van de baan, profiteerde in de spurt van het werk van de Pa- nasonic-ploeg. De renners van Post dichtten Eddy Planckaert een goede kans in de massa sprint toe. De scherpte ontbrak echter bij de Belg. Gisteren bereikte Gerard Rué als eerste de streep in Osimo. De Fransman had zes secon den voorsprong op Miguel In- durain en Scott Sunderland, die voor de ploeg van Cees Priem uitkomt. Frans Maassen werd vierde op negen secon den. Olaf Ludwig uit de ploeg van Peter Post won zaterdag de vierde en laatste etappe in de Ronde van Murcia op zijn naam gebracht. De voormalige Oostduitser was de snelste in de rit tegen de klok. De eind zege ging naar de Spanjaard Villanueva, die achter Ludwig tweede werd. Hij had in de eindrangschikking 3 seconden voorsprong op de Italiaan Chi- apucci. MUENCHEN De Francaise Surya Bonaly, in januari Euro pees kampioene geworden in Sofia, baarde bij het WK kunstrijden in München op zien met een viervoudige sprong. Dat was bij de vrou wen nog nooit vertoond op een internationaal titeltoernooi. In 1988 was de Canadees Kurt Browning, die voor de premiè re bij de mannen zorgde. Bo naly kreeg de handen van het dankbare publiek wel op el kaar maar kwam niet verder dan de vijfde plaats. Want di rect na dat gedenkwaardige ogenblik maakte ze een extra vreugdesprong, waarbij ze prompt ten val kwamen. In het afsluitende onderdeel voor vrouwen kwamen alle medailles bij Amerikaanse deelneemsters terecht geko men. De beste was een rijdster van Japanse afkomst: Kristi Yamaguchi. Het zilver was voor nationaal titelhoudster Tonya Harding, het brons kwam terecht bij Nancy Ker rigan. ge Yamaguchi veroverde haar eerste grote titel. Vorig jaar eindigde de Californische in Halifax nog als vierde. Ze volgde haar landgenote Jill Trenary op, die wegens een recente beenoperatie verstek moest laten gaan. Nog twee rijdsters speelden een grote rol in deze titelstrijd. De Japanse favoriete Midori Ito moest Kristi Yamaguchi vrijdagavond voor onderzoek naar een ziekenhuis toen ze bij een valpartij aan de zijkant van de baan tussen, de televi siecamera's terecht was geko men. Ze kwam in het slotnum mer toch weer in actie maar raakte opnieuw in de proble men bij de boarding. Ook viel Ito bij een drievoudige axel. Dat had tot gevolg dat ze van de derde naar de vierde plaats zakte. Overigens was Ito vrij dag bij de warming up al een keer onzacht in aanraking ge komen met een andere deel neemster. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 18.25 uur: NCRV Sport op 1. Nederland 2, 18.53 uun AVRO s Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur Studio Sportjournaal. België Nederlands 2, 21.05 uur: Tofsport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. MORGEN Eurosport, 09.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00 uur: Sport. KEY BISCAYNE Jan Siemerink mag zich zo langzamerhand de beste Nederlandse tennisser noemen. De Rijnsburger bereikte gisteren, vanuit de kwalifikaties gekomen de derde ronde van het ATP-kampioenschap in Key Biscayne door een overwinning op de als ne gende geplaatste Ameri kaan Brad Gilbert: 6-7 6-4 6-3. Siemerink, die eerder won van Stoltenberg, kreeg in de derde schifting gezelschap van Paul Haarhuis. De Nederland se kampioen versloeg in zijn tweede partij de Tsjechoslo- waak Karei Novacek: 6-4 6-4. De derde Nederlandse man in het hoofdschema, Richard Krajicek, verloor in drie sets van de Tsjechoslowaak Petr Korda: 6-1 3-6 2-6. Harold So lomon (38) zag zijn rentree mislukken tegen Derlin. De Nederlandse inbreng in het vrouwenenkel werd in het weekeinde teruggebracht naar nul. Van de vier speelsters die in het hoofdtoernooi in actie kwamen, behaalde alleen Brenda Schultz een overwin ning, op de Amerikaanse Sta- cey Martin. In de tweede ron de was de Heemsteedse echter niet opgewassen tegen de Zwitserse Manuela Fragniere- Maleeva. Manon Bollegraf verloor, na in de eerste ronde te zijn vrijgesteld, van de on bekende Amerikaanse Rubin Chanda. Voor de Nederlandse jeugd bleek het toernooi in Key Bis cayne te sterk bezet. Petra Kamstra ging tenonder tegen de toch niet zo sterke Engelse Claire Wood, Miriam Ore- mans, die zich een weg door de voorronden baande, trof het niet tegen de geroutineer de Amerikaanse Pam Shriver. De Nederlandse bood vooral in de tweede reeks goed tegen spel, maar ging wel met 3-6 5- 7 onderuit. Spijkers verder zonder judovader NIEUWEGEIN Ben Spijkers zet zijn sportloop- baan voort zonder zijn ju dovader, Wim Visser. Tij dens de finale van de clubcompetitie kwam Ne derlands beste judoka niet uit in het vertrouwde pak van Judo Ryu. „Het loopt tussen ons niet zo best meer", verklaarde Spij kers. De 30-jarige Spijkers was gis teren de grote afwezige op de mat in Nieuwegein. Mede als gevolg van zijn absentie be dwong Ken Am Ju uit Haar lem zijn vroegere formatie (5- 2) in de beslissende ontmoe ting. Hikari uit Zaandam ein digde als derde. Spijkers zal voortaan op de mat verschijnen voor het team van sportschool Snijders. Aan het toernooi om de open Nederlandse kampioenschap pen, begin april in Nieuwe gein, doet Spijkers overigens naar alle waarschijnlijkheid niet mee. Tijdens het toernooi in Hongarije zo ongelukkig op zijn hoofd terecht, dat hij eni ge tussenwervels beschadigde. Irene de Kok veroverde afge lopen weekeinde in Arlon de open Belgischejudotitel De halfzwaargewicht zegevierde in de finale over de Portugese Gouehino. De Judobond Ne derland heeft voor de Europe se titelstrijd, medio mei in Praag, in de klasse tot 72 kg de voorkeur gegeven aan Marion van Dorssen. De judoka uit Axel, derde in München, was in Arlon niet erg op dreef Pe ter Ooms, trainer van De Kok, ontstak in woede toen hij van de selectie van Van Dorssen vernam.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13